Laatste berichten, suiTEzriiAzrix Benoemingen en besluiten. Onderwijs* Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Weerkundige waarnemingen. ozo zzo z zzw z wzw 16 Algemeen Overzicht. den gerestitueerd de onverdiend door hen verdiende tantièmesgaat over tot de orde van den dag". Om deze motie recht aanneme lijk te maken, beloofde hij, als zij aangenomen werd, vijf zijner aandeelen aan de Vereeniging oadeau te zullen geven. En om te toonen, dat het hem ernst was, deponeerde hij deze aandeelen op de bestuurstafel. Door den voorzitter opmerkzaam gemaakt, dat onverdiende tantièmes moeielijk verdiend kunnen zijn, verklaarde hij in de haast zich vergist te hebben. De „verdiende" tantièmes verbeterde hij in „genoten" tantièmes. Ongelukkigerwijs bleek echter, dat de tantièmes ook niet genoten waren. Alleen in het eerste jaar, toen er werkelijk winst behaald was, is aan commissarissen krachtens de statuten 10 percent van het extra-dividend uitbetaald. Dat is alles wat zij „genoten" hadden. De heer Spin, ziende dat bij geen andere hulp kreeg dan van de twee vriendon, die hij er expresselijk voor had meegebracht uit Amsterdam, besloot nu de uitgeloofde premie te verdubbelen, en bood tien aandeelen ten geschenke aan, als zijn motie werd aangenomen. Vreezende waar schijnlijk dat de heer Spin, als het nog lang duurde, zich zou rnïneeren, verklaarde de voor zitter dat de Bandelsveresniging geen geschenken aannam en dus de aandeelen op de tafel zouden blijven liggen. Het eind van de klucht was, dat de motie verworpen werd met 139 tegen 17 stemmen, waarna de heer Spin zich haastte zijn aandeelen weer in te pakken en wegging, door zijne bij planeten gevolgd. De vergadering bepaalde zich overigens tot hnishondelijke werkzaamheden. De regeering heeft aan de Amsterdamsche kanaalmaatschappij aangeboden de betaling van ongeveer zes millioen gulden, in termijnen van f 200,000 minstens 's jaars, of zooveel meer als de haven- en kanaalgelden jaarlijks zouden opbrengen. De som van zes millioen is het bedrag der aan de maatschappij tot 1917 toegezegde jaar- lijksche uitkeering voor dividend en inkoop over het gestorte kapitaal op de aandeelen. Daarentegen gaat de geheele onderneming met al hare baten over aan den staat in eigendom en beheer, die zich tevens belast met de rente- belasting en aflossing der gewaarborgde geld- leening. De aandeelhouders zullen bij aanneming van dit voorstel moeten beslissen over de beste wijze, waarop de annuiteit zal worden gebezigd tot delging hunner aandeelen en waarschijnlijk de maatschappij ontbinden en in liquidatie brengen. In een ingezonden stuk wordt iu 't Handelsblad het verlangen der commissie van administratie over de gevangenis te Arnhem bestreden, om het kerkgaan voor gevangenen verplichtend te maken. De schrijver is het eens mot de meeuing dat de godsdienst een machtig middel tot onderdrukking van kwade neigingen en tot zedelijke verbetering is, maar hij wil dat de staat ook den diepst ge zonkens zijner burgers de vrijheid van godsdienst, het kostbaarste dat de mensch bezit, niet zal ontnemen. „Men vreeze niet, schrijft hij, dat het vrijlaten van het bijwonen der godsdienstige bijeenkomsten, de kerk in den kerker zou doen ledig staan. Keeds het zoeken naar afleiding in de eentonige gevangeniswereld bevordert het kerkgaan, maar bovenal, alles hangt af van den spreker. Ook de invloed der godsdienstige richtingen doet zich onder de veroordeelden gelden. Hoe verre ook sommigen zijn afgedwaald, toch heeft de gevan gene een natuurlijk verstand en een ontvangbaar gemoed behouden. Over het algemeen is het auditorium binnen de kerkermuren niet van het geslacht der jabroers. Waar nu de spreker toont een man te zijn met helder hoofd en warm hart, al zijn uit den aard der zaak al zijne toehoorders het niet met zijne godsdienstige meeningen in alles eens, daar zal het hem aan geene luisterende ooren ontbreken." De St. ct. bevat de statuten der vereeniging Christelijke jongetingsvereeniging, onder de zinspreuk Koopt de Waarheid en verkoopt haar niet, gevestigd te Middelburg en ten doel hebbende om door onderlinge bijeenkomsten elkander te stichten en zich te oefenen in de leer, die tot de godzaligheid leidt. De vrouwenvereeniging Arbeid Adelt telt, blij kens haar op de algemeeue vergadering te Utrecht uitgebracht verslag over 1879, thans 1774 leden en 273 werksters. Voor werkloon en aankoop van goederen is besteed f 14.330 en de rekening gesloten met een voordeelig saldo van f 1023. Naar aanleiding van een verzoek van Teasel- hade werd besloten met haar in Sept. e. k. een tentoonstelling-bazaar te Utrecht te houden. Alhoewel de vereeniging Arbeid Adelt tegen het houden van vele tentoonstelling-bazaars is, meende men het eerste voorstel der zustervereeniging niet te mogen afslaan, want het was een verblijdend teeken, dat, alhoewel do samensmelting nog niet tot stand kwam, toch een groote schrede werd gedaan op den weg, dien beide vereenigingen bewandelen om het doel te bereikenLotsverbe tering der onvermogende vrouw uit den beschaaf den stand. Het door ons van andere bladen overgenomen bericht der benoeming van den heer Posthumus Meijes tot architeit der Exploitatie-Maatschappij, wordt onjuist genoemd. De Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen in N. en Z. Beveland, hield gisteren te :s Gravenpolder eeue vergadering, welke door 32 leden werd bijgewoond. Over eene menigte panten van meer of minder belang werd van gedachten gewisseld. Aan het zeer uitvoerig verslag der Ooesche Ct., dat nog door een nader verslag be treffende een bijzonder onderwerp aangevuld zal worden, ontleenen wij het volgende. Mededeeling werd gedaan van eene missivevan den min. van waterstaat enz. waarbij, in antwoord op het adres om een wet tot afkoop van den eigendom, die particulieren hebben aan wegen of zijkanten van wegen, in openbaar gebruik, wordt te kennen gegeven, dat de gewenschte wettelijke regeling bestaat door art. 147 der grondwet en de wet van 28 Augustus 1851 (Stil. no. 125), Het bestuur der vereeniging deed opmerken, dat juist de omslachtige, menigmaal kostbare weg der onteigening behoorde vermeden te worden, terwijl het bovendien meende, dat het te betwij felen was, of hier de wet wel kon worden toege past, daar deze spreekt van onteigening ten algemeenen nutte, wanneer een voorgenomen werk dit vordert. Op zijn voorstel werd het gemachtigd, die bedenkingen aan den min. kenbaar te maken. Onder de uitgeschreven vraagpunten kwam voor: „De bevoegdheid van den burgemeester, ont leend aan art. 188, in verband met art. 190 al. 2 der gemeentewet." De heer mr. L. A. Bijbau, burgemeester van Colijusplaat, k.vam als adviseur tot de conclusie, dat bij gemis van eene plaatselijke verordening de burgemeester politietoezicht moet houden op het verrichten van halsbrekende toeren, maar dat hij zich tot het verbieden daarvan niet kan gronden op de eerste al. van het art. De 2e al geeft hem uitgebreider bevoegdheid, want, indien hij niet preventiot kon optreden, zou het woord „waakt" eene gewrongen beteokenis moeten heb ben. Aan de opvatting van den burg. blijft het overgelaten of door eenige vertooning de openbare orde gestoord, de zedelijkheid beleedigd is of zal worden. De conclusie der beraadslaging was: zonder verordening geen politietoezicht, dan wat dadelijk noodig is. „Mag door een burgerlijk armbestuur als voorwaarde van bedeeling worden gesteld, dat de kinderen der gealimenteerden godsdienstonder wijs genieten moeten?" De heer H. J. Augustijn, secretaris van Rilland- Bath, wien de beantwoording dezer vraag was opgedragen, kwam tot de conclusie, dat het antwoord op de vraag ontkennend moest zijn, zich grondende op art. Ifi4 der grondwet en het kon. besluit van 21 OctoDer 1873 no. 13 (Stil. no. 140), waarbij eene bepaling in de verordening voor het burgerlijk armbestuur te Goes, die het tegendeel wilde, vernietigd werd. De vergadering vereenigde zich met 30 stemmen met het gevoelen van den adviseur. „Is de uitsluiting van het lidmaatschap van den raad, omschreven in art. 23 litt. h., i. en k.i met het oog op art. 6 der grondwet, te verdedigen De heer J. G. P. Timans, secretaris van 's Hee- renhoek, was van oordeel dat deze vraag ont kennend moest worden beantwoord, daar art. 6 der grondwet de benoeming tot elke landsbediening voor ieder Nederlander openstelt. De vergadering vereenigde zich met 29 Btemmen met de conclusie van het advies. Vervolg Binnenland zie het Bijvoegsel.) ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de geheime re- gecringsraad Jonas, voorzitter der Kon. Spoor wegdirectie te Elberfeld. notarissen. Benoemd tot notari3 binnen het arr. Roermond, ter standplaats Budel, F. A. H. Giden, cand. not. te Heythuizentot notalis binnen het arr. Assen, ter standplaats Meppel, jhr. mr. R. O. van Holtho tot Echten, thans notaris te Zuidwolde. De minister van binnenlandscho zaken beeft aan den gemeenteraad van Leiden bericht dat de rijksgrond op de Ruïne beschikbaar moet blijven voor de oprichting van academie gebouwen en om deze reden niet voor het bouwen eener hoogere burgerschool afgestaan kan worden. Arnemuliteii, 18 Juni. Benoemd tot hulp onderwijzer aan de openbare school alhier do heer J. de Meijer, van Nieuwvliet. De krijgsschool, zooals die thans bij koninklijk besluit is ingericht, zal bestaan uit twee afdeelin- geu. De eerste is uitsluitend bestemd voor de luitenants der artillerie en genie, die den cursus bij de Militaire Academie hebben gevolgd en nog gedurende een jaar hunne studiën moeteu voort zetten; zij is gevestigd te Breda. De tweede afdeeling is te 's Hage gevestigd en bestemd om aan officieren gelegenheid te geven, zich meer algemeen te ontwikkelen. Jaarlijks wordt door den minister van oorlog het aantal luitenants bepaald, dat tot de tweede afdeeling kan worden toegelaten; aspiranten moeten voldoen aan een examen, dat door den minister wordt vastgesteld. Ook kunnen officieren van de landmacht in de koloniën tot de krijgsschool worden toegelaten. Het bestuur van de tweede afdeeling der krijgs school wordt opgedragen aan een hoofdofficier als directeur; het onderwijs wordt gegeven door officieren en burgerleeraren. De cursus is twee jarig. Jaarlijks wordt aan den minister een uit voerig verslag ingediend omtrent de officieren, die den cursus hebben doorloopen, opgemaakt door den directeur en minstens vier leerarenhet vroeger examen voor de officieren, die den cursus hadden afgeloopen, vervalt en daarmede ook het brevet dat naar aanleiding van dat examen wordt uitge reikt. De inrichting van een cursus voor de intendance zal door een nader besluit geregeld worden. Zr. Ms. schroefstoomsehip 4e kl. Bonaire, onder bevel van den kapt.-luit. t./z. J. P. van Rossum, is in den namiddag van den 16 dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee ver trokken, ter opvolging zijner bestemming naar Curajao. Na afloop van de voorstelling van Woensdag avond in het Imperial Theatre te Londen namen de voornaamste leden van het Eotterdamsch tooneelgezelschap deel aan een souper van de Hollandsche Ctyb, De president der club, graaf Van By landt, Nederlandsch gezant, sprak den ondernemenden kunstenaars hartelijk toe en door tal van aanwezigen werd de wensch geuit, dat het gezelschap nog eenigen tijd in Londen mocht blijven, waartoe krachtige pogingen worden aan gewend. In eene vergadering der afdeeling Neder- Veluwe van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft de heer Jongkindt Coniuck medegedeeld, dat het plan om onzen landbouw op de aanstaande vee- en zuiveltentoonstelling te Londen naar behooren te vertegenwoordigen, kans van slagen heeft. Er is ruim f 7000 bijeen en aan de regeering zal een toelage gevraagd worden. De afdeeling besloot nog f 25 en de leden gezamenlijk nog 60 voor de zaak beschik baar to stellen. In 29 gemeenten van Zuidelijk Limburg heeft men reeds hamsters gevonden. Door gedeputeerde staten dier provincie is eene premie uitgeloofd voor het dooden dezer schadelijke knaagdieren. Heden namiddag omstreeks half vier viel een kleine jongen van een jaar of zes alhier in het kanaal. Alleen door spoedige hulp van J. Mee- rendonk, die zich daartoe gekleed te water begaf, mocht het gelukken den knaap, die reed3 zinkende was, te redden. Op de prijsvraag, uitgeschreven door de redactie van De Omnibus, zijn vier en dertig novellen ingekomen. De inteakenaren op het tijdschrift zullen nu bij meerderheid van stemmen hebben uit te maken, welke de mooiste is. Dezer dagen kwamen te Sneek een 50tal Duitsche grasmaaiers uit Holland terug, die geen werk hadden kunnen krijgen en aan den burgemeester om reisgeld vroegen. Er schijnt in Holland weinig gras te zijn. Vrij algemeen wordt echter een goed hooi-jaar verwacht. De gemeenteraad van Leiden heeft gunstig beschikt op het verzoek van de firma Crans Co., om vergunning tot het overdragen van de concessie voor de exploitatie van paar den-spoor wegen in die gemeente aan de Tramways' Trust- Company te Londen. Langs de Heldersche en Texelscbe kusten worden thans zeer veel pietermannen gevangen. Hoe gevaarlijk deze vischjes wel zijn, zal misschien niet iedereen weten. Op den rug en aan den kop van scherpe, venij nige stekels voorzienwaarmee zelfs stevige schoenzolen worden doorboord, weet de pieterman menigeen ontzag in te boezemen. De steek van zulk een visch veroorzaakt een hevige pijn cn doet het gestoken lichaamsdeel vreeselijk opzwel len. Krachtvolle mannen, die het ongeluk hebben gestoken te worden, loopen niet zelden te kermen vau duldelooze pijn. Tal van personen, die een maal gestoken zijnbehouden levenslang een dikke hand of misvormden vinger. Teneinde het gif uit de wond te verwijderen of de pijn te verzachten, wordt de lever van den pieterman, die den steek toebracht, op 't gekwetste deel gelegd. In 't Handelsblad vinden wij het volgende bericht, dat ons niet zeer begrijpelijk voorkomt en daarom voorloopig onder voorbehoud overge nomen wordt: Tengevolge van een tweetal vergaderingen, voor eenigen tijd belegd door den heer Buiten dijk, predikant te Amerongen en redacteur van het anti-revolutionaire Wageningsch Weekblad, heeft zich een afdeeling van de vereeniging Volksonderwijs onder den naam Amerongen en omstreken gevormd. Een vijf en veertigtal inge zetenen traden reeds als leden toe. Uit een de inteekenlijst begeleidend schrijven blijkt, dat de leden zich ten doel stellen, hen die het wel meenen met het neutraal openbaar onderwijs, nauwer aaneen te sluiten en te strijden tegen kerkelijke drijverij iu staatkundige aangelegenheden. De eerste nieuwe hariug is gisteren aan de leden der koninklijke familie verzonden. Dinsdag (15 Juni) spoelde op het Scheve- niugsche strand, ter hoogte van de plaats waar de proefschoten van de artillerie gedaan worden, een flesch aan, waarin drie visitekaartjes van den Deenschen schilder H, C. Koefoed. Een daarvan was blanco, do beide andere behelsden het vol gende, met potlood in de Deensche taal geschreven „Indien gij mij, u zei ven en anderen genoegen wilt doen, schrijf mij dan op dit blanke kaartje een brief, met opgave van het punt, waar gij deze flesch enz. gevonden hebt. Geadresseerd naar Nivaa per Hörsholm, Danmark, zal bij mij altijd vinden. Het zal mij een bijzonder genoegen doen, om niet te spreken van de eer, als de gele genheid zich voordoet nader uwe kennis te maken. En zijt gij eene dame, dan ben ik uw onderdanige dienaar." „Gij, die deze flesch vindt (de hemel beware u genadiglijk voor windstilte en voor tegenwind) moogt er mede doen wat gij wilt; zij zal uw eigendom zijn, totdat gij haar weggooit. Bewaar deze kaart tot eeuwige herinnering aan een onge lukkige. Aan boord van de schoonerbrik Flora van Aalborg, den 20ei1 Mei in de Noordzee met peiling van Galoppernos vuurschip W. N. W. Dood- eche windstilte, dol in mijn hoofd. Acht dagen reis van Havre naar hier! Wat zal het einde daarvan zijn?" Zooals men ziet, is er niets anders tragisch in deze vondst dan de wanhoop van een artist, die naar zijn vaderland terugkecrende, dagen lang stil moet liggen op den Oceaan en, eindelijk zijn zoo- veelste flesch uitgedronken hebbende, haar tot het drijvende voertuig maakt van zijn vertwijfe ling. Het bericht, dat zij aangekomen is, zal hem gezonden worden. Vad Amsterdam. Het stoomschip Oranjegezagv. Herckenrath, is heden morgen te 10 uren naar Batavia vertrokken. 's Crraveuhage. De Staats-Qourant bevat eene ministerieele beschikking, waarbij o. a. bepaald wordt dat de surnumerair bij de posterijen W .C. Callenfels dienst zal doen op het postkantoor te Middelburg. ISerlyn. De Pruisische landdag heeft ook art. 2 der kerkelijke wet verworpen. {Zie Overzicht 19 Juni des morgens te 8 uren. naj1en der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpegnan. Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 2.6 3.4 3.9 6.4 4.7 0.2 1.8 7.9 1.5 3.3 5.4 5.9 5.4 9.7 9.4 Wind richt, kracht O O O NO NO NNO ZO 1.6 WNW NO ZW N NO ZW O Toe stand lucht. i. bew. bew. 1. bew. bew. bew. helder mist. z. bew. z. bew. 1. bew. helder 1. bew. betr. betr. betr. betr. helder helder helder bew. Tem- pera- 21 -t- 20 19 -L 20 1 20 -j- 21 10 X 20 21 19 18 4- 16 16 +- 14 17 16 21 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 u reD V. 3A G. des namiddags: G. 1.3 V. Barometer tc Middelburg,Graanbeim»;\Corr 760 Thermometer n 18 Juni. 7sav. 11 u. 66 gr 19 Juni. 's morg. 8 u. 72 gr. 's midd. 1 u. 73 gr. 'sav. 5 u. 69 gr. Het belangrijkste nieuws van heden is de be handeling in bet Pruisische buis van afgevaar digden van het wetsontwerp tot wijziging, dat is tot verzachting, der Meiwetten. De heer Gneist heeft, ofschoon hij verklaarde niet namens zijno partij te spreken, door de aan duiding van zijn eigen standpunt nogmaals in hoofdzaak dat der nationaal-liberale partij aange geven. Art. 4, de bevoegdheid der regeering om de bij rechterlijk vonnis afgezette kerkvoogden weder op hun zetel toe te laten, bleef het groote struikelblok. De Meiwetten, betoogde hij, hal de kerk aan zichzelvc, aan haar verzet tegen de staatshoogheid, te wijtenhet ging niet aan, den staat het minste daarvan prijs te doen geven. De verdediging van den minister van eeredienst was zwak. Ook hij handhaafde het goed recht van den staat in den Kulturlcampf, doch hij legde daarbij zóo den nadruk op de noodzakelijkheid om aan de katholieke bevolking den vrede weder te geven, dat zijne betuiging, dat het de bedoeling was de wet op loyale wijze en zonder arglist uit te voeren, veel van hare kracht verliezen moest. Vooral was dit het geval tegenover eene vergadering welker meerderheid den minister wantrouwt en beweert dat de benoemingen, onder het tegenwoor dige ministerie gedaan wordende, een nog minder onafhankelijk karakter dragen dan zelfs onder het ministerie Von Mühler, clericaler gedachtenis het geval was. De minister heeft echter door zijne zoetsappig' heid niet eens de katholieken voor zich kunnen winnen. De heer Reichensperger betuigde de van zich met de verzachtingen, maar dat was voor d om zich te onderwei staatshoogheid, voor zo nog gehuldigd werd. Het einde der beraad wet met 206 tegen 180 Is deze afstemming regeering? Ongetwijlel als een geheel beschoui het gerucht waarheid den persoonlijken wens aanstaande komst te K bisschop Melchers, als met de kerk geëindigd zetel terug te zien. Ma bevat éen element, dat zelfstandig geheel laa; element-Bismarck. Of der wet als eene persoon zal, ziedaar wat no Vóór den aanvang dl naal-liberale partij reed pil, welke zij bezig bereiden, voor Bisma tegenstand, heette het, beginsel der wet, maa mate den persoon mt Die persoon nu is, minister van eeredienst misschien zou kunnen in handen geven van te meer zou dit gelden verandering van min reeds een en andermaa hij, de stichter van Du moede voelt als hij be tot aftreden, indien da bewind het roer vat, groot gevaar voor het eenheid kunnen oplev. Door deze redenen murwen. Geeft hij c prijs, dan is tnssehen I voor 't oogenblik de hij voor zijn toegeven van hun kant staat voor 'teerst zijn wam bare volheid zijner m: ning te honden met voor welke hij niet o; verdient het echter d dezer wet niet allee Landdag heelt laten gelegenhede n een ii daarover bewaard hei Do Berlijnsche na-c eene zitting gehoude bijeen, met de tot technische des knndig regeling. Omtrent 1 niets nit dat vertro uitdrukkelijk tot ge alleen met het oog pers, maar vooral uif kenland en de Por besluiten het eerst u En dat zon een ve: tusschen heeft dePoi R usse verzekert, in nota der mogendhedi van de Berlijnsche zal, dewijl deze, tegel der Grieken, de roll vullen. Doch met t echnische grensregd ander geval. Deze eerbiedigen, indien tigden in werden scheiding ligt wedel voor toekomstige dil De Fransche amnel veel de regeering bel gedaan. In den ml het voorstel aan del dienen tot het verle|| aan alle veroordeeld! van diegenen, die vq drijven tegen het gen Diegenen onder de cl dubbele karakter val tegen het gemeene r|| uitgesloten worden, in het gevoelen van|| eerste plaats aan den toegeschreven. De Belgische jhj dat zoo het niet onv eene groote mate vj zonder voorbehoud i gische clericale partij nu 't haar niet gelul zege te behalen, hel De clericalen zoudel nemen, een deel hun nationale feesten in Vaticaan zou sterk aandringen en daartj doen om de verleng! gezant te Rome geq schap van baron D'. verbazend veel te I De Indépendancc zoo iets niet vertell

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2