Laatste berichten. SUITE Benoemingen en besluiten. Onder wij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstn ieuws. Rechtszaken. Staten-Generaal. Verkoopingen en Weerkundige Algemeen Ia de Kohi. Zeiiung wordt een uitvoerige toe lichting gelezen, betredende de meteorologische berichten door genoemd blad weldra op te nemen. Daarin wordt o. a. het volgende gezegd„Gelijk de beroemde Kepler de regelen heeft ontdekt, waarnaar de hemellichamen zich bewegen, zoo is het grondbeginsel, waarop de wet stennt der bewegingen van den wind, door den ITtrechtschen hoogleeraar Bnys Ballot aan het licht gebracht." Behalve de gisteren gemelde bekroningen der visscherij-tentoonstelling te Berlijn, krijgt Ne derland nog evenals de andere staten, op voorstel der gezamenlijke jury, voor de regeeringsinzen- dingen een gouden medailje met een schriftelijke dankbetuiging. Verder is nog een bijzondere eereprijs, uitgeloofd door den groothertog van Baden, toegekend aan den Nederlandschen hoofdcommissaris A. E. Maas te Scheveningen. De bekroning had gisteren zonder bijzondere plechtigheid plaats. Nadat de kroonprins ver gunning gegeven had werd de lijst voorgelezen. Het belangwekkendste der plechtigheid waren de ongedwongen gesprekken, die de kroonprins met tal van aanwezigen voerde. Het eerst wenschte de kroonprins de Nederlandsche commis sie in zeer vriendelijke bewoordingen geluk. De heer Maas was ook bij het bezoek, dat de commis sie eergisteren bij prins Bismarck -gebracht heeft, de woordvoerder, daar hg uitmuntend Duitsch spreekt; geruimen tijd onderhield hij zich toen met Bismarck. (Both Ml De inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in Overijsel, dr. D. Lubach, heeft aan het gemeentebestuur van Zwolle in overweging gege ven, met het oog op eene mogelijke pokken epidemie, de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. De opening van het Sophia-hinder ziekenhuis te Scheveningen heeft gisteren, op den geboortedag der betreurde vorstin, in tegenwoordigheid van den prins van Oranje en prins Frederik plaats ge had. De voorzitter der hoofdcommissie, jhr. mr. Gr. C. J. van Keenen, herdacht iu zijne toespraak de voortreffelijke deugden en hoedanigheden der koningin. „Van 't oogenblik dat zij den vaderlandschen bodem betrad, legde zij zich toe op de kennis van de taal, de zeden en de gewoonten van 't volk, dat zij geroepen werd eenmaal te regeeren. En met groote geestesgaven toegerust, was zij er ook spoedig mede vertrouwd. „Sedert steunde zij dat volk tot behoud van alles, wat het uit vroeger dagen goeds had ver worven, zoowel als in 't vervullen van de nieuwe behoeften, die door den tijd aan 't licht kwamen. „Maar bovenal wijdde zij veel zorg aan de behartiging van 't lot der kinderen, in het bijzonder van die kleinen, welke door zwak lichaamsgestel of mindere geestontwikkeling meer zorg noodig hadden. Menige stichting kan daarvan getuigen de koningin besefte van hoe groote gevolgen die zorg op den verderen levensloop der kinderen moest zijn. „In 1852 reeds schreef zij uit Stuttgart een brief aan eene sedert overleden dame, waarin zij de noodzakelijkheid betoogde van de oprichting d'un hópiial, uniquëmeni pour les enfants. „De stichting van zulk een ziekenhuis voor kinderen noemde zij in dien brief ime lelie Uche en zij voegde erbij Je souhaiterais gu'il fit possible de la róaliser chez nous. „Dit was de hoofdcommissie voor het nationaal monument bekend. „Zij meende daarom geen beter monnment te kunnen oprichten dan een kinderziekenhuis, dat beter dan een standbeeld van marmer of metaal van wrevel onder dit medelijden een stille wenseh dat die arme zieke haar met rust gelaten hadde. Want na het zonderling tooneel aan dat ziekbed liep alles verkeerd en was het genoegen der reizigsters voorgoed bedorven. Agatha zei bij zicbzelve dat zijindien zij bijgeloovig ware, stellig zou denken dat het gedrag van Diana by die gelegenheid haar ongeluk aan gebracht had; ofschoon er zeker geen bijgeloovig- heid toe noodig was om te vinden dat die jonge dame lang niet meer zoo lief en zacht was ais vroeger. Zij was ongeduldig, verstrooid, onver schillig, grillig. Zij uitte onverklaarbare meeningen en opperde allerlei dwaze plannen. Natuuriyk ondervond zij daardoor voortdurend onaangenaamheden die de ïydelyksten mensch zouden verdroten hebben. Hare postpaarden stortten neder, de postillons waren brutaal, de bagage raakte zoek, de bedienden bedrogen haar. Zelfs de hemel scheen tegen haar saam te spannen, want dagen achtereen was het somber en guur of deed het niets dan regenen en waaien. Eigenlijk beschouwde Agatha eerst eenige jaren later de zaken in dit lichtmaar op het oogenblik zelf vond zij dion tyd toch hoogst onaangenaam, drukkend en onnatuurlijk, 't geen Diana blijkbaar met haar eens wasofschoon zij het nooit openiyk toegaf. Zij verschool zich achter een trotsch stilzwijgen en wanneer zij een nienw ongeluk vernam, hoorde zg het met een bitteren glimlach aan een glimlach dien Agatha opvatte als een spotachtige herinnering aan den armen Longstaff, de nagedachtenis der betreurde vorstin in eere zal houden." Na de openingsrede, werd het verslag der hoofdcommissie voorgelezen, waarvan wij gisteren den hootdinhond reeds mededeelden, De voor zitter nam vervolgens weder het woord om de prinsen te bedanken voor hunne tegenwoordigheid en betoonde belangstelling, wat door den grijzen prins Frederik op hartelijke wijze beantwoord werd. Op uitnoodiging van den president bezichtigden de prinsen en al de overige genoodigden daarop het gebouw. In de regentenkamer was een levensgroot por tret opgehangen van wijlen koningin Sophia, met een krans versierd, in 1845 door N. de Key&er geschilderd en thans door prins Alexander, met het veldbod en de verdere veldbenoodigdheden van wijlen den prins van Oranje, aan de inrichting geschonken. Toen do prinsen 'tgebouw bezichtigd hadden, begaven zg zich naar het voorplein, waar op dat oogenblik het bekleedsel van den gedenksteen boven den ingang viel en 't opschrift vertoonde „Ter nagedachtenis van Hare Majesteit Sophia Frederika Mathilda, prinses van Wurtemberg, Neerland's diep betreurde koningin, door een dankbaar volk opgericht." posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen le ki. W. C. Bijt de Vroe, thans commies 2e kl; tot commies 2e bi. W. E. Carp, thans commies 3e kl; tot commies 3e ki. J. W. B. Kühnen en W. Hovens Grève, thans commiesscn 4e kltot commies 4e kl. J. IV. ten Gate, N. J. W. Eichholtz, C. H. Schipper, H. A. Sijpkens en H. Coopmans, thans surnumerairs. leoer. Eervol ontslag verleend nit den militai ren dienst, wegens lichaamsgebreken, aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der inf. van het leger in N. I. W. Wetselaar, met toe kenning van pensioen. Dinsdag middag werd in de Willemskerk te 'sGravenhage een feest gevierd door de 1600 leerlingen van de drie scholen der Ned. herv. gemeente en bnnne onderwijzers, ter viering van het gouden amhtsfeest van dB. Moll, aan wiens initiatief en onvermoeide belangstelling het op richten en iu stand houden dezer scholen vooral te danken is. Door de hoofdonderwijzers, de heeren Schaberg, Post en Plette, werd in hartelijke taal hun erkentelijkheid en die hunner leerlingen aan den eerwaardigen grijsaard uitgesproken. Vervolgens schotste ds. Oort in eene boeiende rede de geschiedenis der drie scholen. Toen voerde dr. L. B. Beijnen, oud-rector van het gymnasium, met zijne gewone welsprekendheid het woord om de beteekenis van dit feest uiteen te zetten. Had ds. Oort, schrijft het Dagblad, de historische feiten treffend herinnerd, welke van ds. Moll's liefde en zorg voor het Christelijk onderwijs getuigden, spr. zou op het innig verband wijzen, 'twelk bestond tusschen het vermogen om dat alles te doen, en de persoonlijkheid van den beminden en gevierden leeraar. Drie eigen schappen van den jubilaris verklaarden de maeht van zijn optreden ook op schoolgebied. Ds. Moll had zich in do eerste plaats bij al zijn bemoeiingen volkomen gehouden op het terrein van de wet; haar in alles gehoorzaamd. Gehoor zaamheid dikwerf een moeilijke plicht, deze dienaar des woords had haar geleerd in een leven, waaraan allerminst ook de wijding des lijdens ontbroken had. In beproeving en in strijd had deze discipel, gelijk zijn goddelijke Meester, ge hoorzaamheid geleerd. Zelfs toen de wet veel drnkkender voor het vrije onderwijs was dan thans, had ds. Moll haar geëerbiedigd en de be zwaren, welke zij opwierp, overwonnen, doch Bteeds in gehoorzaamheid aan de wet. Zoo had hij bewezen, hoe de wetgeving, vooral de latere, nog niet zoo ongunstig voor het bijzonder onder wijs is ais sommigen doen voorkomen; hoe zij in elk geval niet belet, dat de kracht van het persoonlijk initiatief zich in al haar volheid naar die door de eene of andere geheimzinnige beweging het raderwerk der natuur in de war zon gebracht hebben om baar te dwarsboomen. Tegen bet einde van den zomer stelde Diana eensklaps voor huiswaarts te keerenop den toon van iemand die een wanhopigen strijd opgeeft. Agatha stemde hier met blijdschap in toe; want zij had in den laatsten tijd het onbehagelijke gevoel dat er iets aan de goede verstandhouding haperde. Zoodra zij in Amerika aankwamen namen zij afscheid, daar Agatha zich aan haro naaste familie moest wijden, die zoo blij was haar na die lange afwezigheid terug te hebben, dat zij gedurende twee jaar haar reisgenoot niet weder zag. (Wordt ter volg iï). buiten openbaart. Dat gehoorzamen aan de wet moest inzonderheid worden geroemd tegenover de neiging bij velen in onze dagen, om den eerbied voor de wet te verzwakken en tot verzet tegen haar aan te sporen. Deze grijsaard was dus een loffelijke type van onderdanigheid aan wet en recht. De eisehen der wet geheel vervullend, had hij deze Christelijke scholen, ook door gelukkige keuze van hoofdonderwijzers, gemaakt tot inrich tingen, welke ook in wetenschappelijk gehalte de concurrentie met de uitstekende openbare scholen konden volhouden. Ds. Moll was voorts een man des vredes, en dat vredelievend karakter bad bij ook aan deze drie scholen ingedrnkt. De schoolatmospheer moet aller eerst van den geest des vredes zijn doorademd. Het onderwijs behoett kalmte en rust. En na vertoonen vele kerkelijke scholen een strijdend karakter. Daartegen kwam spr. op. De jeugd mag niet in den partijstrijd worden medegesleept, dat is een paedagogische zonde. Eindelgkjds. Moll had een redelijken vooruitgang lief en ook dat karakter had hg medegedeeld aan zijn scholen. Op die scholen werd goed onderwezen, geheel in overeenstemming met de klimmende wetenschappelijke eisehen des tijds. Had ds. Moll Zondag getuigd, dat hij steeds onveranderiyk ge trouw was gebleven aan het Eeuwig Evangelie, toch had hij in voorstelling en toepassing rekening gehouden met hetgeen deze eeuw, deze tgden, eigenaardig vorderden. Man des geloofs, was hg tevens man van den vooruitgang, in Christelijken, echt Evangelischen geest. Nadat nu de heer Moll zijn dank had uitge sproken voor de „te groote" eer, welke hem in deze dagen werd aangedaan en op zijne beurt, uit zijne persoonlijke herinneringen, de geschiedenis der scholen geschetst had, ook onder de regoering van Willem II, „toen de wetgeving nog zoo bezwarend voor 't vrije onderwijs was," werd de indrukwek kende plechtigheid door gebed en psalmgezang besloten. Door den bisschop van Breda is benoemd tot len kapellaan te Koewacht J. A. C. van Brengel en tot 2en kapellaan aldaar J. Schets. Een nieuwe katholieke kerk in de V ondelslraat te Amsterdam, toegewgd aan het Heilige Hart van Jezus, is gisteren, iu tegenwoordigheid van den burgemeestereen der wethouders, den secretaris der gemeente en andere genoodigden, plechtig ingewijd. Aan boord van Z. M. schroefstoomschip Madura worden geplaatst de luits. t/z. 2 kl. D. J. Boom en F. Böhtlingk, de adelborst le kl. G. D. Sang- ster, de off. van gezondh. 2e kl. dr. J. M. Korver en de off. van adm. 3o kl. J. A. G rooien dorst; eerstgenoemde als eerste officier. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juli e. k. benoemd tot directeur der militaire verkenningen, de kolonel van den generalen staf J. J. C. den Beer Poortngael. De kapitein van den staf, F. C. P. Donnadieu, tot dusverre belast met die functie, wordt aan voornoemden kolonel toegevoegd. (Ami. ct.) De Staats-Courant bevat het koninklijk be sluit van 9 dezer (St.bl. No 107), tot nadere re geling van de inrichting der krggsschool. Deze regeling gaat in met den len October 1880, tot welken datum de tegenwoordige, bij kon. besluit van 14 Maart 1878 opgerichte krggssehool, onver anderd blijft bestaan. {Zie Laatste berichten van gisteren.) Het gisteren avond door het harmonie muziek, gezelschap Accelerando in het Schuttershof gegeven dertiende jaarlijksch concert, was niettegenstaande hot prachtige weder, zeer slecht bezocht. Voor de wijze waarop het afwisselend programma werd afgespeeld komt den executanten lof toe en vooral daarom is de slechte opkomst van het publiek te betreuren. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in hoogcr beroep uitspraak gedaan in de zaak van E. F. S^ predikant bij de Christelijk-gereformeerde gemeente te Gorinchem, beklaagd van beleediging van een van de vrouwelijke lidmaten zgncr gemeente. De kerkeraad van de bedoelde gemeente bad in eene spoedige bevalling na haar huwelijk van de huisvrouw van E. J. N., een reden gezien om op haar de kerkelgke censuur toe te passen. In den avond van den 24en October deelde de predikant dat besluit van den kerkeraad aan de kraamvrouw mede en den volgenden dag gaf zij per brief kennis, dat zij op grond van hare overtuiging en uaar aanleiding van gemoedsbezwaren zich aan de gemeente onttrok. De predikant meendo aan dien brief van den kansol publiciteit te moeten geven, zonder vooraf den kerkeraad te liooreti, en deelde des Zondags aan zgne gemeente mede, dat de bedoelde persoon had bedankt, „omdat zg wegens overtreding' van het zevende gebod was onder censuur gesteld en zich daaraan niet wilde onderwerpen,In de woorden „overtreding van het zevende gebod" zag de klaagster eene belee diging, en de rechtbank deelde bg zijn veroordee- ,end vonnis die meening. Het gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank wegens eene font in den vorm vernietigd, doch het wat de schuldigverklaring en de opgelegde straf aangaat bevestigd en den beklaagde tot f 25 boete of subsidiair vijl dagen gevangenisstraf ver wezen. De bovenbouw eener nieuwe katholieke kerk te Nijmegen is aangenomen voor f 100.000. De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft tot invoering van het tonnenstelsel besloten, met vrijlating echter aan ieder om er al of niet gebrnik van te maken. Met groote plechtigheid heeft te Groningen de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer Sluijterman, candidaat in de medicijnendie weinige dagen na het afleggen van zijn examen, dat tevens het tijdstip zijner verloving was, plot seling overleden is. De studenten volgden met omfloersde banier het lijk, terwijl tal van kransen de kist bedekten. Uit Gembloux, eene der gemeenten in België welke aan de herstemming van Dinsdag moesten deelnemen wordt eene grappige verkiezingsma noeuvre meedegedeeld. Een man van jaren dio altijd met de katholieken had meegestemd was van de geestelijkheid afgevallen en kwam er rond voor uit dat hij op een liberaal zou stemmen. Om hem thuis te houden gaf men zijne vrouw een zonderlingen raad. Zij moest den broek van haar man lostornen, zoodat hij niet kon uitgaan. De vrouw zou het plan uitvoeren, maar zooals het meer gaat, zij koa niet zwijgen en haar man die achter het plan kwam, sloot zijn Zondagschen broek goed weg en trok dien Dinsdag aan om te gaan stemmen. De prins van Montenegro denkt gelukkig nog aan wat anders dan aan de vergrooting van zijn grondgebied. Hij heeft een jongen boer nit het Zwitschersche kanton Waadtland laten komen om de oprichting van inrichtingen voor zuivelbe reiding te leiden. Montenegro deed reeds ver schillende vergeefsche pogingen om zijn veestapel te veredelen door Zwitschersche runderen in te voeren. De ingevoerde rassen ontaardden er, zoodat er slechts eene zeer kleine soort hoornvee overbleef. Men wil nogthans die pogingen tot veredeling herhalen. Bij onze tegenvoeters is de wijnoogst reeds afgeloopen. Uit Sydney wordt geschreven dat de druiven aan de Goulburnrivier zeer overvloedig en van uitnemende qualiteit geweest zijn. Het is de beste oogst geweest sedert de invoering der verschillende wijndruiven in Australië, waar men verschillende wijnen verbouwt, zoowel sherry en malaga als bordeaux en bourgogne. Uit ^ew-York wordt bericht dat sedert 1 Januari van dit jaar tot 20 Mei te Castle-Garden 116.872 Europeescho landverhuizers zijD aan wal gestapt of door elkaar 829 daags. De meeaten kwamen uit Duitschland. Daarop volgden Enge land, Schotland en Wales. Het Engelsche lagerhuis telt 109 kooplieden, fabrikanten en bezitters van mijnen, 20 reeders, 128 advocaten, 82 officieren der landmacht, 4 zee officieren, 8 diplomaten, 11 spoorwegdirecteuren- 15 jonrnalisten, 10 ingenieurs, 16 bankiers, 4 pachters, 3 professoren, 13 brouwers en wijnkoo- pers, 2 handwerkslieden, 1 lid der Schotsche Academie, 5 dokters, 1 onderwijzer, een presbyfce- riaansch domine, een oud-predikant van de dissen ters2 oud-geestelijken van de staatskerk en 125 grondbezitters, baronets, zonen van pairs enz. Amsterdam. Het dividend der Ned. HandeL maatschappij over 1879 is bepaald op f 50 per aandeel van ƒ1000. Londen. Volgens de Times heeft Oostenrijk geen bezwaar tegen den afstand van Dulcigno aan Montenegro, mits Oostenrijks toezicht op de Monte- grynsche kust tot Dulcigno uitgestrekt worde. Brussel. De Etoile Beige meent, in een overzicht van de onderhandelingen met het Vaticaan, te weten dat de opzegging der diplo matieke betrekkingen van België met den paus reeds eene gedane zaak was vóór den 8en Juni de stembus werd gesloten, en dat de nuntius Vanutelli aanstonds daarop bericht heeft gekregen van eene nieuwe verklaring van den paus, bestemd om aan de Belgische regeering voldoening te geven. De Etoile voegt erbij dat aan het Vaticaan reeds voor de buitengewone zitting der kamers was kennis gegeven dat de Belgische regeering haren gezant zou terug roepen, indien de paus zich niet aau zijne verbiüieuiöbtou hield. Indische bijdrage. De regeering heeft het aangekondigd wetsont werp ingediend tot regeling van het bedrag en de uitkeering van de bijdragen van Ned. Indie en de middelen tot dekking van 's rijks uitgaven. De bijdragen bestaan uita. eeu som van 2 millioen gulden 'ajaars; b. de helft, tot een beloop van hoogstens 6 millioen, van het voordeelis verschil tnsschen de ontvangsten van den dienst en do uitgaven mot inbegrip van de bijdrage vermeld onder a. Deze regeling is gegrond op het beginsel, dat de eenheid van belangen een verband tusschende geldmiddelen van het moederland en van Ned. In die medebrengt, ai is elk van de beide groots deelen des rijks verplicht de uitgaven zijner eigen huishouding te behartigeneen regeling, die ten doel heelt de gebreken van het stelsel van den bijdrage-aluitpoBt weg te nemen door beperking van de eisehen der Nederlandsche schatkist; door het geven van waarborgen dat de uitgetrokken bijdragen, althans voor zoover zij ontwijfelbaar tot teruggaaf van eigenlijke voorschotten strekken, worden ontvangen en door het in het leven roepon van een prikkel voor een spaarzaam beheer van de geldmiddelen in Indië. Nopens de terugbetaling van rente, aflossingen onkosten van schulden, door den staat ten behoeve van Indie aangegaan, zal behooren beslist te worden bij de wetten betreffende het aangaan van leeningen ten behoeve van lndië. Gisteren werd aan het het openbaar, te koop aa een huis en erve op de 90, verkocht voor f 2400 een huis en erve op de 104, verkocht voor f 205( eeu huis en erve alda kocht voor 2760 een pakhuis aldaar, wi voor ƒ2880; een huis en erve in d 93, verkocht voor 2130 een huis en erve in de n°. 133, verkocht voor f een huis en erve in wijk N n°. 107, verkock Zicrikzce, 17 J het dagelijksch bestuur Schouwen aanbesteed 1 besteende rijshoofdeu of strand van 't waterschap kustlicht te Renesse. I worden de laagste insc Ende te Zierikzee, voor Barometer tc Middelbur Thermometer 18 Juni. 'a morg. 8 u. 69 'sav. 5 u. 74 De Noordkust van lokaas voor verschiile Egypte staat onder de Frankrijk, Algiers is e in Marocco bestaat str schen Spanje, Engelan Tunis worden begeerig Frankrijk en door Ital van den rang eener mo op koloniën, ter onfcw landsche-zee-handel en v Het slaat bij die koloni in van verkrijging do schappijen. Eene maats zekeren heer Itubattino Abyssinië de strook Assab gekocht, een d om Italië een vast p geven. Dezelfde maats in Tunis. Haar werd onlangs uitsluitend recht toeg TunisGoletta, dat h Fransche maatschappij pers is daar niets ove die het verloren ha" hebben hunne revanche graphische gemeenscha telegraafkabel van S' doch op aandrang va wilde de bey hun alle als zij den kabel dede staande Fransche ka ^Italiaansche bladen w klachten, die wel niet maar toch de duidelij de goede verstandhoud' moet lijden. De Itali voor Frankrijk van Italië, maar de Franse leerd om Tunis als e zien, dat mettertijd gaan voort er zich t aan Italië te storen. Zoo vormt Tunis, z verwikkelingen, toch e inde stroomingen der E moet houden. Omtrent de confere Men seint dat de ge heden allen bezield samenwerking en ve ontstaan der Oosters Aandoenlijk tafereel, zinsbegoocheling zou sche regeering in he dat zij gaarne wil me de Grieksche grenzen brengen. De conferen lijkheid de richting d en dan de haar advis afvaardigen om de bakenen. Eene vra' het begin van haa Porte zal afwachten vacantia nemen. Me ven dat zij aanstond dat de conferentie ma zal nemen. De Porte zal teg uitstellen blijven vo gemaakte verzameli stukken komt eene d Layard den 17 April waarin hij klaagt d vertoogen antwoordt nakomt. Die enkele <ler Porte, die uits uitvoering van haar De telegraaf ko nieuwen minister A

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2