1880. N®. 143. 128® Jaargang. Juni a., Zaterdag 19 Juni. ing te huur, iCHELDE. DUS. |lijk 2 uren op Toor dien dag. Middelburg, 18 Juni. FEUILLETON. Het huwelijk van Longstaff. rdere gemakken, Te bevragen bij den e SI EI» benoodigd; inoodigd, bij J. POL. smoeders, Modenaai- Fransche Tijdschrift mdes Dames", lames- en Kinderklee- jferken. 6 NOMMEES MET |N f 1.40, f ODEPLATEN ƒ3.30. mint uit door groote fcineele Fransche wert voor elk seizoen b fraaie afbeeldingen, [keurige beachrijvin- jiiterst gemakkelijk. ■platen worden te ellengeteekend. Uit- top aanvraag geleverd |)ij alle Boekhandela- jede bij de Uitgevers IT, te Groningen. elde eerste EBT In den Baivdiiooc", m 7'/, UUR, n PROGRAMMA. i>tdienst EN ROTTERDAM. i Juni en Jnli. TAN BOTTEBDAX: Irijdag 18 midd. 1,u. kterd. 19 1,— laand. 21 1, [finsdag 22 morg. 10,n Joensd.23 10, pnderd.24 10, rij dag. 25 10,— rterd. 26 11,30, aand. 28 midd. 1, nsd. 29 1, jroensd.30 1, jnderd. 1 morg. 11,30, U. H. O. Mi 15, 3.45 en 5.45. i5, 4.15 6.15. NDAG, WOENSDAG en 7.30 8.— 10.30 11.— 6.— 6.30 4.— 4.30 midd. 12.— nam. 12.30 5.37 4.45 5.59 ►6.40 ►7.57 ►9.6 9.15 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 10.55 I 2.5 6.85 10.40 1.45 6.10 11.50 1* 3.15 7-30 12 40 1* 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 mddelburgsm courant. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen,' Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-; Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels J 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. In eene onlangs medegedeelde circulaire van den commissaris des konings aan de gemeentebe sturen in Zeeland kwam deze zinsnede voor: «Teneinde het mogelijk te maken vele personen te revaccineeren, dringt de inspecteur erop aan dat de geneesheer zorge steeds een gezond kind met een tiental vaccinepuisten beschikbaar te hebben, om van arm op arm te kunnen vaccineeren. De stof toch, die men van de bureaux ontvangt, is slechts voor een enkel kind voldoende, hetgeen bij de groote aanvraag niet wel anders mogelijk is. Bij dreigende epidemie bestaat er geen bezwaar, zeer jonge kinderen, zelfs van een paar weken ond, zoo ze gezond zijn in te enten.'* Het Rott, Nieuwsblad maakte daarop de volgende aanteekening Konduit gezegd vinden we deze aanschrijving in hooge mate ongepast. Kinderen zijn geen kalveren en de geneesheeren hebben niet te beschikken over de kinderen van anderen. Met welwillendheid van de ouders vermogen de geneesheeren veelmaar hun aan te schrijven, dat zij moeten zorgen zooveel mogelijk een gezond kind met een tiental vaccinepuisten beschikbaar te hebben, is een uitstekend middel om de op bet platteland in Zeeland heerschende antipathie tegen de vaccine te versterken en den onwil der ouders op te wekken. Thans, een paar dagen later, komt ook de Standaard „zonder aarzelen" over de circulaire „schande roepen." We voegen erbij, schrijft zij Dat we dit leven met kinderen als met beesten derwijs gruwelijk vinden, dat het kabinet o. i. geïnterpelleerd dient, of het al dan niet dit schandelijk stuk heeft gedesavoueerd. „Konduit gezegd" komt de gemaakte aanmerking ons nog al belachelijk voor. Althans wanneer men niet in beginsel tegenstander der vaccine is en dus alle stokken, om haar te slaan, het op rapen waard kenrt. Immers niet op woorden komt het in dat geval aan, maar op hun betee* kenis. Nn weet ieder, die de kaart van ons land kent, wel dat niemand ter wereld zooveel invloed op de ouders heeft van hen te kunnen bewegen om hun kindereu tot eene lichamelijke operatie te leenen, waar de ouders een afkeer van hebben. Wanneer de commissaris des konings den inspecteur dus nazegt „de geneesheer zorge," dan beteekent dat niets meer dan: „de geneesheer doe zijn best om ouders te vin den die er geen bezwaar in zien dat hun kind" enz. Yoor te groote inschikkelijkheid der ouders behoeft men evenmin vrees te koesteren als voor te sterken aandrang der geneeskundigen; doch daar alle ouders op hun beurt voor het inenten DOOK HENRY JAMES. „Ik houd zooveel van het levenIk sterf zoo ongaarne; maar nn ik toch sterven moet, zou het mij zoo gelukkig maken, als ik dit nog van het leven gehad had dat een priester onze handen ineen legde. Dan kondt gij vertrekken. Het zon voor n geen verandering maken gij zoudt er geen last van hebbenmaar ik zon nog een paar uur over mijn geluk kunnen nadenken." Er was iets zoo eenvoudigs en oprechts in zijn toon, iets zoo innigs en overredends dat Agatha tot tranen toe geroerd was. Zij keerde zich om en ging op hare toonen naar het venster, waar zij in stilte weende. Diana was blijkbaar ook getroffen; want zij hief de oogen op en liet die heel vriendelijk op Longstaif rusten, die zacht voortging met zijn verzoek. „Het zou een groote liefdedienst zijn, een groote welwillendheid en het kan geenerlei gevol gen hebben, die u berouwen zullen. Het zon n alleen meer vrijheid geven. Gij weet weinig hunner kinderen afhankelijk zijn van de welwil lendheid van anderen, is, in den mond van den geneeskundigen inspecteur, het aanbevelen van een middel om in het bestaand gebrek aan vaccinestof te voorzien, zeer verklaarbaar. Op zijn hoogst zon men ervan kunnen zeggen dat de aanbeveling meer op haar plaats in een collegialen brief van geneeskundigen, dan in een publieke aanschrijving van den commissaris des konings ware geweest. Hoe echter de aanschrijving den bestaanden afkeer van de inenting zou kunnen versterken, is ons niet duidelijk. De kinderen toch, die voor het nemen van stof gebruikt zonden moeten worden, zij n reeds ingeënt; hij deze is dus van afkeer der ouders geen sprake. En zóo meêgaando zal men zich de bevolking „op hetplatteland van Zeeland" wel niet voorstellen, dat zij zich van iets atkeerig zon betoonen, alleen omdat geneeskundigen de ouders zouden willen dwingen tot het geen zij voor hun kind als nadeelig beschouwen. Het programma voor de uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij, op Zondag den 20 dezer, des namiddags te 2 uren op het Molen water alhier, is samengesteld als volgt: No. 1 Eochseitsmarsch, Mendelssohn; no. 2 Penserosa, v. d. Bogaerde; no. 3 Oav. Egmoml, Beethoven; no. 4 Adagio uit de Sonate Pathétique, Beethoven; no. 5 BoleroBaudonck; no. 6 lk Teen een lied (op verzoek), De Mol; no. 1 Fantaisie uit Weber's Freischüte, A. de Jongno. 8 koraal Ein feste Burg, Liither. De minister van justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op do noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen, inge volge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Stil. no. 90). Bij gebreke van vernieuwing gedurende de nog toepende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet worden vernieuwd. De Staatscourant bevat het verslag der Konink lijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam, aan den koning uitgebracht door haar algemeenen secretaris, dr. C. A. J. A. Oudemans. Blijkens eene bekendmaking van den burge meester der gemeente Kosendaal en Nispen, zijn gedurende de week van 6 tot en met 12 Juni in die gemeente aangegeven als aangetast door pok ken 10 en overleden aan pokken 3 personen. Naar de N. Br. en Oost. Cour. verneemt, zou zich in een te Breda liggend vaartuig, dat van van mijmaar ik gevoel dat gij mij ten volle vertrouwen kunt en meer vraag ik niet. Ik vraag n niet om mij lief te hebben dat vereisoht tijd en daarover kan ik niet meer beschikken. Ik vraag u alleen om toe te stemmen in de plechtig heid, in den vorm. Ik heb met een Engelsehen geestelijke gesproken en hij is bereid het huwe lijk te voltrekken. Bovendien kan hij u de noodige inlichtingen omtrent mij geven dat ik een fatsoenlijk man ben en dat de naam dien ik u aanbied vlekkeloos is." Het was zonderling een stervende zoo te hooren redeneeren en zijn zaak bepleitenmaar nu had hij blijkbaar uitgesproken. Er volgde een diepe stilte en Agatha, meenende dat het beschei den van haar zou wezen als zij heenging, begaf zich Btil naar de andere kamer, waar de zusters nog altijd met de handen in de mouwen gestoken stonden en de oude Italiaan weemoedig een snuifje nam, als een teleurgestelde diplomaat. Agatha keerde dezen lieden den rug toe en ging weer naar een venster om in den tuin naar de rozen te zien. Zjj was te moede alsof zij naar de meest romantische en welsprekendste liefdesverklaring geluisterd had. Hoe kon Diana daar ongevoelig voor zijn? Zij hoopte hartelijk dat zij dit plechtige en gewichtige voorstel zou aannemen en ofschoon de kieschheid haar geboden had heen te gaan, belette deze haar niet om te luisteren naar hetgeen Diana zou zeggen. Daarop (toen zij niets vernam) kwam de gedachte bg haar op om terug te keeren en Kosendaal gekomen is, een geval van pokziekte hebben voorgedaan. Ook de Br. Cour. zegt, dat haar van zeer vertrouwbare zijde medegedeeld is, dat te Breda een geval van pokken werd geconstateerd, en wel op een schip, dat, volgens zeggen, afkomstig van Terheijden, met lompen gevuld was. Nadat reeds gedurende eenigen tijd verschillende gevallen van pokziekte te Herten in den omtrek van Koermond zich hadden voorgedaan, is thans in Koermond zelf het eerste geval van pokken De te Koermond en omstreken waargenomen gevallen dragen een goedaardig karakter. Rotterdam, 17 Juni. De kermis is voor dit jaar gered. De ingediende adressen, waarin afschaffing of inkorting van de kermis gevraagd werd, kwamen heden bij den gemeenteraad aan de orde en werden in verband gebracht met het voorstel der vier raadsleden om de kermis met drie dagen te verkorten. De voorzitter bracht al dadelijk in het midden, dat dit voorstel niet kon toegepast worden op de kermis van dit jaar, omdat de tijd reeds te ver verstreken was, zoodat, kwam het nu in behandeling, de discussie zeer gejaagd zou zijn, en, werd het aangenomen, veler belangen zouden worden benadeeld. Een der wethouders, de heer Viruly, stemde daarmede in en voerde o. a. aan, dat er voor de aanstaande kermis reeds zoovele maatregelen waren genomen. Welke die vele maatregelen zijn, kwam men niet te weten. Zou door de kroeghouders reeds twee maanden vooruit een extra-hoeveelheid jenever worden ingeslagen, met het oog op de kermis? De vrees om de „belanghebbenden" bij de kermis te benadeelen, is hier trouwens altijd een reden geweest om zich te verzetten tegen elke poging om de kermis af te schaffen. Teneinde althans dit jaar het genoegen der kermishouders niet te storen en de belanghebbende kroeghouders niet in hun nobele nering te bena deelen, is de behandeling van het voorstel der vier raadsleden uitgesteld, wel niet tot Sint Jutmis, maar toch tot September. Aan de adressanten, die reeds dit jaar de kermis wilden geschorst zien of anders beperkt tot éene week, zal worden geantwoord dat hun adres te laat kwam, maar dat de raad het later in overweging zal nemen met het oog op volgende kermissen. Vreemd genoeg, bracht geen der raadsleden de zaak in verband met de pokken. Er liggen hier in het sucenrsaal-ziekenhuis twee poklijders en in de naburige buurtschap Hillesluis zijn er mede twee. Met het oog daarop, zon het zeker raad zaam zijn geweest, dat de beslissing over de kermis van dit jaar althans ware uitgesteld. haar met een kus een goeden raad iu te fluisteren. Zij zag om naar de zusters, die schenen ook te begrijpen dat het een beslissend oogenblik was; want de eene zonderde zich af en volgde Agatha een paar stappen in de andere kamer. Diana was opgestaan, zag onrustig om zieh heen en vatte Agatha bij de hand. Keginald lag met schitterende oogen en ingevallen wangen naar beiden te kijken. „Het is heel weinig wat hij vraagt, lieve," prevelde Agatha „en het zal hem zoo gelukkig maken." De jonge man scheen dit gehoord te hebben en herhaalde op dringenden toon „Het is heel weinig, lieve!" Diana zag even naar hem om en bedekte haar gelaat met hare beide banden. Toen zij die weg nam, hield zij ze nog tegen hare wangen en zag haar vriendin aan met oogen, die deze altijd bij bleven, oogen waarin een zweem van spotternij door den grootsten ernst op haar gelaat heen straalde. „Maar als hij nu eens niet sterft?" fluisterde zij. Longstaff hoorde dit, slaakte een lange, diepe zucht en keerde zich om De zuster ging onmiddellijk naar het bed, knielde voor den zieke neder en liet zijn hoofd rusten tegen het kruis dat op haar witten kraag prijkte. Diana bleef nog een oogenblik staan, hulde zieh daarop met groote waardigheid in haar shawl en stapte de kamer uit. Agatha kon niet anders dan haar volgen en de oude Italiaan deed Verleden jaar heersehten hier tegen den tijd van de kermis mazelen en roodvonk; ieder dacht dat met het oog daarop de kermis zon worden ge schorst, maar even vóór dit „volksteest" ver klaarde de geneeskundige inspeotenr, dat het roodvonk opgehouden had epidemisch te heersohen, wat evenwel niet belette dat men tijdens de kermis nog verscheiden bordjes met het woord „rondvonk" kon zien prijken. Volgens de Jrnh. et. zullen de voorschriften omtrent den bouw en de inrichting van school lokalen, waarhij in menig opzicht van het lijvig rapport der beeren Salverda c. s. is afgeweken, waarschijnlijk vóór den len Jnli a. vastgesteld worden. Naar luid derzelfde bron zou het nader voorstel van het ministerie tot overname der kanaal- en havenwerken in hoofdzaak hierop nederkomen, dat den aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaalmaatschappij een nieuw amortisabel fonda zou worden aangeboden, bij loting aflosbaar met 50 pet. Bij de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft de gewone jaarlijksche benoeming van leden plaats gehad. IVij '•inden daaronder de heeren J. P. Conradi, te Goes en onze gewezen stadgenooten mr. K. Macalester Loup, te Rotterdam en jhr. mr. IV. Sis, minister van binnenlandsehe zaken. Tot eerelid werd, onder algemeeno toejui ching der gisteren gehouden vergadering, benoemd mejuffrouw Opzoomer, als schrijfster zich noe mende A. J. C. Wallis. De heer mr. A. F. X. Luijben treedt, wegens zijne benoeming tot rechter in de rechtbank te 's Hertogenb osch, at als burgemeester dier gemeente en heeft ook, bij advertentie in De Tijd, bedankt voor de candidatuur van 't lidmaatschap der tweede kamer. Men verneemt dat jhr. Van der DoesdeWille- bois, lid van gedeputeerde staten, die als zoodanig moet aftreden wegens zijn huwelijk met de dochter van den commissaris des konings, tot burgemeester van Den Bosch zal worden benoemd, ter vervan ging van zijn oom Luyben. Verder dat het niet lang zal duren of de vader van dezen toekomstigen burgemeester, thans president van het gerechtshof te 's Bosch, zal zijn ontslag nemen, waarna mr. Luyben, die zijn zwager is, van de rechtbank naar het hof zal verhuizen. Uit deze voorspellingen, die uit Brabant aan het Handelsblad worden gedaan, kan men in elk geval zien wat een echt huiselijke familie-regeering het in die provincie is. met een overdreven diepe buiging de deur voor haar open. In den tuin bleef Diana even staan en zei met een donkeren blos op hare wangen: „Bij zal even goed kunnen sterven, zonder dat 1" Maar zoodra zij de poort uit was, barstte zij in tranen uit. Agatha deed haar geenerlei verwijtendoch zij zelve sprak in den loop van den dag nog meer malen met de grootste verontwaardiging over den heer Longstaff. Zij vond zijn gedrag onkieseh, zelfzuchtig, onbeschaamd en verklaarde dat het een ergerlijk tooneel was geweest. Agatha zweeg voorloopigdoch den volgenden dag trachtte zij eenige verschooning voor den jongen man te vinden, waarop Diana haar driftig en met nadruk verzocht zijn naam niet meer te noemen, er bijvoe gende dat dit voorval haar een afkeer van Nizza gegeven had en zij onmiddellgk wenschte te vertrekken. Daar werd gevolg aan gegeven en de vriendinnen gingen weder aan het reizen. Agatha vernam niets meer van Keginald Longstaff daar de Engelsche dames, die haar de eerste inlichtingen omtrent hem gegeven hadden, Nizza ook verlaten haddenanders zou zij aan deze om tijding gevraagd hebben, of liever zij zon zich wel voorgenomen hebben dit te doen, doch zich dit genoegen stellig weer, uit getrouwheid aan haar vriendin, ontzegd hebben. Zij kon dus alleen in stilte een traan vergieten over het harde lot en den vroegen dood van dien jongen man. Na verloop van eenigen tijd mengde zich een soort

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1