Laatste berichten. ws. leger. ken. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. BÏÏIT&ffLAZTD. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz, Jokking geheeten, die jfdplaat verbleef en jersschuurtje stichtte aldaar een terrein bouwen. ton gegeven ter eere jrnoëns, is Nederland Zr. Ms. stoomschip |an het examen voor de volgende kadets J Breda. |te landeBuitendijk, voor de kavalerie: ^an Rockel, Van der paten, De Booij, Van ndt, Fabius, Pickê, Mijsberg; voor de Koijen en Faur; voor r Schetter; artillerie, Imargenie, De Vos, Ie, Wijnhoff en Krol tplicatieschool hebben van het eindexamen Wolterbeek; genie lloffs Valk; artillerie j en Ludolphgenie 2e Is en Leetlang. OU w. Ksche zaken heeft de 1 besluit van 1873 be? J toepassing verklaard In Delfshaven, Kethel fiet kantongerecht te zijn do navolgende i het op eene open- i hazardspel, in eene bg gevangenisstraf en llag genomen goederen. Is. de P., te Vlissingen, rucht aldaar, in eene wegens het op de ken, buiten de daar gene verrichten waartoe in eene boete van |traf. wegens het als her van een licht boven woning, éen uur na Ipleegd) in twee boeten ngenis3trat voor elke ri H., te Vlissingen, t boete van 1 of een tens het op gemeente- jen loopen van rundvee, I en M. H. de K., beide lils vrouw zich bevinden ontucht aldaar zonder sschreven, ieder in jdag gevangenisstraf, ten, wegens het laten anders in den oogst tsingen, in eene boete I te Middelburg, wegens Itergd te zijn iemand Ben, in eene boete van plraf. openbare dronken- eene boete van f 3 of wegens als voren, na ke overtreding veroor- van 6 of twee dagen lelie, wegens het buiten den openbaren weg 1 of een dag gevan- istkapelle, wegens het tan eene woning aldaar, If 1 of een dag gevan- ,'egens openbare dron- en wegens het wateren Middelburg buiten do in twee boeten van 1 voor elke boete. T., J. N., P. P. R., wonende te VlissiDgen, mtspeciën op de open- in eene boete van f 1 Amsterdam heeft twee postkantoor aldaar, i hun toevertrouwde een jaar en tot vier enisstrat. Aan de twee medeplichtigen werd ieder drie maanden celstraf opgelegd. Door het kantongerecht te Rotterdam is eene Rotterdamsche modiste tot een boete van vijf gulden of gevangenisstraf van éen dag ver oordeeld, ter zake dat zij een meisje beneden 12 jaren had gebezigd tot het rond brengen van dameshoeden bij hare klanten en het doen van andere boodschappen, die op hare zaak betrekking hadden. Tevens werd door hetzelfde kantongerecht een te Kralingen wonend glasblazer tot drie boeten van vijf gulden of gevangenisstraf van éen dag voor iedere boete veroordeeld, omdat hij in zijne glasblazerij te Capelle a/d IJsel drie jongens beneden twaalf jaren (éen van 9, éen van 10 en éen van 11 jaren) werkzaam had gehad voor het indragen van flesschen in de koelovens. De beklaagde beweerde, dat het zeer moeilijk was, jongens boven twaalf jaren voor dat werk te krijgen. Veere, 17 Juni. Laatstleden Zondag is bij den schoenmaker H. een diefstal van drie rijks daalders gepleegd. De dief, die door het achter raam geklommen is, schijnt goed bekend geweest te zijn met de plaats waar de schoenmaker zijn geld pleegde te bergen. Uiterlijk geweld althans is niet gepleegd. Een soort van welwillendheid heeft hij nog getoond door namelijk eenige kwartjes, die in hetzelfde beursje waren, te laten liggen. De politie alhier geeft zich voor de zaak veel moeite. Aardenburg, 16 Juni. Gisteren kwam alhier een troep reizende muzikanten, die er alles behalve aantrekkelijk uitzagen. Bij den meelslijter en molenaar B. inkoopen gedaan hebbende, vroegen een paar hunner naar rijksdaalders van 1852. De vrouw haalde, wel wat onvoorzichtig, eene beurs met geld te voorschijn, stortte dit uit en hielp zelf uitzoeken. De gasten schenen daarover zoo tevreden, dat zij van die vriendelijkheid ge bruik maakten om ongemerkt verscheiden geld stukken bij zich te steken, zoodat na hun vertrek de vrouw bespeurde dat haar 50 ontnomen was. Den brigadier der marêchaussée Hoekman alhier is het mogen gelukken, de familie denzelfden avond te St. Laurens (België) op te sporen en in verzekerde bewaring te stellen. Ieder zij dus op zijne hoede voor dergelijke liefhebbers van oude munten. In een onzer garnizoenen werd dezer dagen door een milicien der jongste lichting, ingedeeld bij de artillerie, een briefkaart verzonden aan zijn ouders, waarbij hij verzocht hem een stevige kist met een goed slot toe te zenden, „want", was er bijgevoegd, „alles wordt hier weggekaapt." Dé sergeant-facteur achtte het ongeraden die briefkaart te verzenden, maar vond het beter dit stuk in handen te stellen van den kommandeeren- den officier. Deze, naar het schijnt, ook zeer ver ontwaardigd over het schotschrift, gelastte dat de schrijver in hechtenis zou worden genomen, met bepaling dat hij eerst dan uit de politiekamer zou ontslagen worden, wanneer hij „een betere briefkaart" geschreven had. Onze milicien bedacht zich niet lang, maar Bcbreef onmiddellijk op een andere briefkaart: „Waarde ouders, wees zoo goed mij spoedig een stevige kist met een goed slot toe te zenden; er wordt hier niets weggekaapt." (Arnh. Ct.) Voof het te Utrecht te houden examen ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers bediende, dat den 28 Juni zal aanvangen, hebben zich 59 aspiranten aangemeld. De vader van een knaap, die Dinsdag voor het kantongerecht te Bergen-op-Zoom terecht stond wegens het gooien met steenen, verdedigde zelf zijn zoontje en deed dit op zoo „kernachtige" wijze, dat de kantonrechter bevel gaf hem in de politiewacht op te sluiten. Te Hoorn zal men met het bouwen van kerken vooreerst nog niet gereed zijn. De ruïne van het verbrande Roomscho kerkgebouw is aan de Christelijk gereformeerden verkocht, die er weder ceno kerk van zullen maken. Voor het herbouwen der eveneens verbrande hervormde kerk met toren moeten nieuwe ontwerpen gemaakt worden tot een maximum van 40,000, daar het werk bij de gehouden aanbesteding aan geen der inschrijvers gegund is. Een vissehersreeder uit Middelharnisde heer 81is, heeft te Nieuwediep een groot huis gekocht en zal met eenige visse hersgezinnen derwaarts vertrekken om zijne onderneming daar td vestigen. Zoodoende belooft Nieuwediep een van de middelpunten onzer groote visscherij te worden. In Mei, een der drukste maanden te Londen, had de drukte op straat 21 sterfgevallen en 321 verwondingen tengevolge. Dat is veel, zelfs voor een drukke maand, en de bladen dringen dan ook aan op vermeerdering der politie op de drukke kruispunten en een scherp toezicht op het rijden der postkarren en slagerswagens die zelfs in betrekkelijk stille straten in hun dolle vaart oude menschen en kinderen overrijden. Gisteren middag werd aan den koning der Grieken met groote plechtigheid het eereburger schap der city van Londen toegekend. Het diploma was gesloten in en langwerpig gouden kistje in Griekschen stijl, gesteund door de traditioneele draken der city die een schild dragen met het wapen der city. Een medaillon vertoont het portret van den koning onder een gevleugelden Mercurius-helm, het zinnebeeld van den handel, terwijl de namen van groote Grieken uit den klassieken tijd op het kistje zijn aangebracht, waarschijnlijk om den koning te stemmen tot nadenken over het diepe verval van zijn volk. De plechtigheid werd gevolgd door een maaltijd met de gebruikelijke toosten. Londen. Abdul Rhaman rukt naar Kaboel op, waarschijnlijk met vredelievende bedoelingen. Volgens de Times heeft Abdoel een vriendschap pelijk schrijven aan de Britsche regeering gericht. 's Gravcnliagc Do St. tl. bevat een ko ninklijk besluit van den 9 Juni, houdende nadere regeling der inrichting ven de krijgschool. De eerste afdeeling, bestemd voor luitenants, is gevestigd te Breda; de tweede afdeeling, bestemd voor alge- meene ontwikkeling van officieren, is gevestigd te Den Haag. Het besluit treedt den 1 October a. in werking. Te 's Hage is gisteren aanbesteed het voltooien der buitenhaven en het maken van aanstuitings- bazaltmuren in de binnenhaven aan de voormalige marineslnis to Vlissingen. Minste inschrijver was de heer J. Volker Az. te Sliedrecht, voor f 329.800. Barometer te Middelburg,Graanbeiir(,:;Corr.) Thermometer, 16 Juni.'sav. llu. 60 gr. 17 Juni. 's morg. 8 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 78 gr. 's av. 5 iu 74 gr. Aan het luncheon dat more majorum gevolgd is op de aanbieding van het burgerschap der ciiy van Londen aan dea koning der Grieken, heeft de heer Gladstone eene warme toespraak gehou den welke te meer de aandacht verdient, wijl zij samenvalt met de opening der conferentie te Berlijn. Hij hoopte dat het feest bekend zou worden in de gansche wereld en dat het allen wien het aanging zou verkondigen, dat de be langstelling der Engelschen in het lot van Grie kenland niet slechts in naam, maar inderdaad bestaat, bij alle politieke partijen. Drie zaken wilde hij den koning zeggen. Vooreerst dat het Engelscho volk van dezen tijd, zoomin als zijne voorvaderen, de schuld vergeet welke het met de gansche beschaafde wereld heeft aan de Grieksche oudheid. Voorts dat de Grieken van den tegen- woordigen tijd overvloedige sporen vertoonen van hunne hooge afkomst. Ten slotte dat Engeland zich verheugt in den vooruitgang onder dezen koning van het Grieksche volk. Griekenland heelt een recht gekregen door de groote over eenkomst welke thans voor het grootste deel het Europeesch volkenrecht beheerscht, en juist op dezen dag zijn de vertegenwoordigers der volken te Berlijn bijeengekomen om aan de bepalingen van die overeenkomst uitvoering te geven en te toonen dat Europa, waar het spreekt tot de wereld, de vervulling zijner eischen bedoelt. De heer Gladstone koesterde den weuseh en het ver trouwen dat de conferentie zonder aanzien des persoons reeht zou doen en eene billijke uitlegging zou geven aan die beschikkingen van het tractaat waarvan Griekenlands toekomst voor een goed deel afhangt. Uit die woorden, op dit oogenblik gesproken, zon men afleiden dat bet Engeland ernst is met de Grieksche grensregeling. Ook Oostenrijk wil eendracht onder de mogendheden op de conferentie, wijl er in het gansche Oosten geen enkele quaestie aanhangig is die gewichtig genoeg is om er den Europeesehen vrede voor in do waagschaal te stellen. Zoo zegt een officieus blad, indien de regeering althans nog officieuze bladen heelt na de afstemming van den post op de bogrooting waaruit ze bezoldigd werden. Zoo is dan de conferentie met schoone tonen van vrede en vriendschap ingeluid, en het zal niet aan vrome wenschen ontbroken hebben als zij haar doel niet bereikt. Men verzekert dat de werkzaamheden zoo geregeld zijn, dat eerst de technische commissie welke haar bijstaat een rapport zal indienen, dat tot grondslag der be raadslagingen moet dienen. In de eerste dagen is er dus weinig nieuws te wachten. Men had roeds verteld en rondgeseind dat de Porte eene verklaring had afgelegd, dat zij zich door do besluiten der conferentie niet gebonden zou achten. Het is echter, zooals nogal eens het lot is van een telegram uit Konstantinopel, weer tegenge sproken en men verzekert nn dat de Porte gezegd heeit bereid te zijn om kennis te nemen van alle voorstellen welke haar zullen gedaan worden. Minder kon zij al niet doen. President der conferentie is prins Hoheniohe, secretarissen de heeren Busch en graat De Mouy, jongere diplo maten in Dnitschen en Franschen dienst. De wijziging der Meiwetten, waarover morgen de debatten in den Pruisisehen landdag worden geopend schijnt weer eenige meerdere kans op slagen te krijgen. De Nordd. Ally. Zg. heeft, „daartoe gemachtigd", zich vereenigd met het volgende punt van uitgang der nationaalli- beralen. Er is behoefte aan vrede in de kerk. De staat moet zich van zijne hoogte buigen over de bestaande klove en de curie de hand reiken, opdat de wereld kunne zien wie de onwillige is. Dan zal of een modus civendi worden gevonden, of zoo de Jezuïeten in de kerk de overhand hou den en den strijd voortzetten, dan is de staat in veel sterker positie gekomen, wijl hij op een aan bod van vrede kan wijzen. De streng conserva tieve Eeichsboten is het met deze redeneering ook eens en meent dat men nog het best met de ka tholieken opschiet, ais de staat de wetten maakt welke hij noodig acht zonder zich om hen te bekommeren. Zoo schijnt er eene meerderheid gemaakt buiten het centrnm. Het eenige strui kelblok is artikel vier, de terngkeerder veroordeelde bisschoppen. Dit moet de regeering laten loopen ten gelieve der nationaal-liberaien, die uit een theoretisch oogpunt hierin nimmer zullen toestem men, wijl do wetgeving volgens hen eerbied dient te toonen voor de rechterlijke vonnissen, waarbij de bisschoppen van han ambt ontzet zijn. De gebeele vraag draait bijna alleen om dit artikel. Het is thans beslist dat de Fransehe regeering de amnestie niet zal voorstellen, terwijl er niets bekend is van de houding welke zij tegenover een voorstel nitdekamer zal aannemen. Angst voor een échec in den senaat schijnt de aanleiding tot dit besluit te zijn. Vooral de heer Ferry was tegen de amnestie. Hij baalt zich daardoor dtn toorn der radicale bladen op den hals, die niet .altijd zacht met hunne vijanden omgaan. Eenige uit drukkingen uit bet Petit Journal du Soir mogen ten bewijze strekken de minister die geen andere bekwaamheid getoond heeft te bezitten dan een onbeperkt genot der regeeringsmacht te steunen op den gebogen rug der congregaties, die babbelzieke, ijdele, lichtgeraakte en warhoof dige minister die even gebrekkig de onderwijs- vragen verteert als wij het vroeger zijn kozak- kenbrood deden (Ferry was prefect tijdens het beleg van Parijs en moest bij gebrek aan grondstof wel slecht brood laten bakken), die minister beeft onze lankmoedigheid een laatsten stoot toege bracht, welken de openbare meening zich heeft aangetrokken op eene wijze die het hem zou doen berouwen, als bij niet begraven was in zijne zelfvergoding." Brr. en de schrijver teekent zich nogal l'ami Fritz Brussel16 Juni 1880. Toen in 1830 de Belgische revolutie uitbrak, werd zij in den aanvang in het buitenland met weinig sympathie begroet. Zelfs Ludwig Börne, de revolutionair bij uitnemendheid, die iederen opstand met ingenomenheid begroette, zeide in zijne bekende Parijsche brieven dat hij niet wist wat de Belgen wilden. Dit was echter onjuist gezien. Velen in het buitenland, wier meening aangaande de beweging werd gevraagd, trachtten zich uit de verlegenheid te redden door spottend te zeggen„de Belgen zijn zulke namakers, dat ze nu ook de Fransehe Juli-revolutie hebben nagemaakt." En wie zou inderdaad de verwantschap loo chenen tnsschen beide revoluties? Zij Bpringt aanstonds in het oog. Toen het Weener congres in 1815 het vereenigd koninkrijk der Nederlanden schiep, had het een geniaal idee, een nitzondering, want geniale denkbeelden zijn zeldzaam aan de groene tafel der congressen. Toch had die schepping, die be stemd was een bolwerk te vormen tegen een nieuwen veroveringsoorlog der Franschen, haar gebrek: de Europeesche diplomaten hadden ver geten dat Nederland protestant6ch en België katholiek was. Dezelfde oorzaken, welke de Bel gische provinciën in de 16= eeuw het te Gent geBloten verbond deden opzeggen en vrede deden sluiten met Spanje, brachten in onze eeuw de Vlaamsche en Waalsche provinciën ertoe om op te staan tegen de schikkingen van het Weener tractaat. Zoo alleen kan het in de geschiedenis voorbeeldelooze feit worden verklaard dat de Vlamingen hun eigen laai bestreden, toen zij met de Walen zieh tegen de eenheid van taal in de Nederlanden verzotten. De jezuieten leidden toen Vlaanderen, zooals zij het nog in de hand hebben. Zij begrepen deu machtigen drang naai onaf hankelijkheid, welke de Belgen bezielde en ver bonden zich met de liberalen, die toen te goeder trouw geloofden dat het katholicisme zich met den modernen geest verzoend had en de bondge noot der vrijheid was geworden. De geschiedenis van België van 1830 tot 1880 bewijst hoe zij bedrogen werden. Nimmer was er grooter spanning in den strijd tusschcn katholieken en liberalen dan thans, en alleen vaderlandsliefde heeft voor het oogenblik een wapenstilstand knnnen te weeg brengenwant België's jubelfeest is heden aangevangen. Reeds vroeg bewoog zich eene vroolijke en dichte menigte in de Rne de la Loi, welke naar het tentoonstellingsgebouw leidt. Uit ieder ven ster wappert de nationale driekleur, de balkons zijn met flnwëelcn tapijten behangen of met bloe men bedekt. Geen knoopsgat of de rood-geel- zwarto kokarde prijkt erin; men draagt ze op petten, op hoeden, op dameskapsels en op de mntsen der vrouwen uit het volk. Men kan zich haast niet meer bewegen op de straat en slechts met groote moeite slagen de bereden gendarmes, die in de straat geposteerd zijn, erin om een schijn van orde te bewaren. Open rijtuigen, waarin frissche damestoiletten prijken, coupê's met officieele per sonen in galacostuum, phaetons, omnibussen en bescheiden fiacres vormen een dicht netwerk over de straat. Eerst tegen den middag was er zooveel orde verkregen dat ieder dier ongelijksoortige voertuigen op zijne plaats in de rij bleef. Om twaalf uren sprong een krachtige waterstraal uit den grooten vijver over den ingang van het tentoonstellingsterrein, bruischend terugvallende in de effen oppervlakte van het water. Twee gra nieten zuilen, rechts en links van den ingang, dragen de beelden van Handel en Nijverheid. De tuin is stampvol en de menigte verdringt zich rond de estrade waar de mnzikanten hnnne plaats reeds hebben ingenomen. De ingang van de ten toonstelling wordt door de menigte belegerd en een piket chasseurs-éclaireurs moet het gebouw tegen eene overrompeling beschermen. De aanblik uit den hoofdingang is prachtig; men ziet recht op eene groote tribune, door een monnmentalen rood fluweelen troonhemel gedekt en met gonden franjes versierd. Langs de koninklijke tribune beweegt zich na de nitvoering van een zegemarsch een défilé van verschillende korpsen der burgerwacht in groot nniform, met de banier en de muziek aan het hoofd en verschillende maatschappijen met banieren of wapenborden en de leden versierd met een driekleurige sjerp en sautoir, daarop volgen arbeiders in hun werkpak met het gereedschap op den schouder. De uitvoerders der cantate waren gekleed, de kinderen geheel in het wit met linten van de nationale klenren opgemaakt, de dames in sierlijk zomertoilot en de heeren in zwarten rok of uniform. Tegen éen ure waren er wel 100.000 menschen bijeen. Het binnenkomen van den heer Charles Rogier, oud lid van het voorloopig bewind, werd met gejuich begroet. Ieder stond op om den veteraan in den staatkundigen strijd, den recht schapen staatsman die vergrijsd is in den dienst des volks, om een gansch leven aan de openbare zaak gewijd, zijn eerbied te betuigen. Het was prachtig weer. De regen van gisteren had voor slecht weer doen vreezen, gelukkig echter ten onrechte. Precies om twee nren reden de koning, de koningin en de graaf en gravin van Vlaanderen in vier hofrij tuigen voor de tribune. Een oorverdoovend gejuich steeg op uit do menigte. De koning werd eerst door den minister van binnenlandsche zaken, den heer Rolin-Jaeque- mijns, aangesproken, daarop door den heer De Mérode en eindelijk door den heer Van der Straeten, burgemeester van Brnssel. Ik schrijf u die lange redevoeringen niet. Haar inhoud laat zich denken. Toen dit officieele deel van het feest was aigeloopen, gaf Peter Benoit het teeken en sleepte het publiek in geestdrift mede door den Zegemarsch welken hij schreef op woorden van Julius do Geijter. De indruk, door dit machtige en bezielde toonwerk gemaakt wa3 groot. Na het einde der cantate welke warm werd toegejuicht, zelfs door de koningin, begon de optocht der handwerkslieden voorbij den koning en de koningin, welke staande den groet der vereenigingen beantwoordden. Tegen vier uren hebben de koning en de ko ningin eene wandeling door de tentoonstelling gemaakt, waar ik hen niet heb gevolgd wijl ik u spoedig dezen vlnchtigen indruk wilde zenden van den eersten dag onzer jubelfeesten. Het stoomschip Drenthe beeft het droge dok alhier verlaten en is naar Vlissingen en verder naar Rotterdam vertrokken. Middelburg, 17 Juni. Alleen uit Walcheren was er heden een kleinen aanvoer, bestaande meest in tarwe, die alleen voor verbruik werd gekocht. De prijzen van alle artikelen bleven onveranderd. Men noteertgoede nieuwe Walchersche tarwe ƒ10.25 a ƒ10.50; wintergerst 5.75 a 6.25; Walchersche zomergerst 5 a /5,25; goede Wal. witte boenen 14 a f 14.50, mindere soort 13 a ƒ13.50; Wal. bruine boonen 15.50 a 16 dito paardenboonen ƒ8.50; dito groene kook- erwten 12 a f 12.50. gemiddelde marktprijzen. Verscke boter 0.85 a ƒ0.95; eieren per 100 stuks 3.20. Bergen op Zoom, 17 Juni. Puike'jarige witte tarwe 10.a 11.25nieuwe dito 9.a f 9.75 mindere f 7.50 a 8.75; roode T.75 a^0.75; rogge f 8.a 8.50boekweit 6.a f nieuwe dito ƒ5.a ƒ5.60; zomergerst 4.75 a 5.25; haver 9.a 9.50; kookerwten 10.a 11.paardeboonen ƒ8.a ƒ8.25 kanarie zaad 10.— a 10.50bruinebooneu f 8.a f 13 witte boonen 9a 14.duivenboonen ƒ9.- a ƒ9.50. Sniker onveranderd f 264 op 88 graden; melas- sen ongevraagd; boter per stuk 0.85; 4 kilo f 0.55eieren per 26 stnks 1.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3