Laatste berichten. JBÏÏITlfLA3SrS Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. De Armenische quaestie. micg, zoo noodig, zal geschieden Dinsdag den 20 Juli. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commis- siën die, gedurende ëen jaar, eindigende 1 Aug. a., belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dee. 1878 (Stil. no. 222), zullen zitting houden: te Utrecht, op Maandag 28 Juni en te Groningen, op Maandag 21 Juni a. en volgende dagen. Den 12 Juni jl. heeft te Luxemburg de uitwis seling plaats gehad van de akten van bekrachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Luxem burg tot regeling der wederzijdsche schuldvorde ringen, den 7 Januari jl. te 's Gravenhage gesloten. Z. K. H. prins Alexander heeft eene wandeling door de Haagsche straten gemaakt. Wij achten dit der vermelding waard, omdat het in zeer geruimen tijd niet gebeurd schijnt te zijn en dan ook in Den Haag bijzonder de aan- dacht trok. Gisteren is prins Karei van Pruisen, grootvader van H. K. H. prinses Hendrik, in Den Haag aan gekomen. De prins werd door zijn kleindochter, door prins Frederik en de prinses Von Wied aan het Hijnspoorwegstation afgehaald en naar bet huis De Paauw gebracht. Het hoofdcomité voor de Noordpoolvaart heeft de heeren prof. P. Harting te Utrecht, prof. C. K. Hoffmann te Leiden, dr. K. Horst en Th. W. van Lith de Jeude te Utrecht, en P. P. C. Hoek to Leiden, uilgenoodigd een commissie van redactie te vormen voor de uitgave van het wetenschap pelijk rapport van het zoölogisch gedeelte der beide ijszeetochten. Dit rapport zal opgenomen worden in een extra-deel van het Niederlündische Archie fur Zoölogie. rechterlijke jiacht. Benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Zierikzee, mr. J. van Bins- bergen, thans substituut-griffier bij de arr.-recht- bank te Arnhem. (Zie laatste berichten van gisteren schoolopzieners. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan W. Middelveld Viersen, als school opziener in het vierde schooldistrict van Overijssel. pensioenen. Op verzoek, ter zake van lang- durigen dienst op pensioen gesteld de dirig. off. vangez.bij de zeemacht A. Peters, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1800 en eene verhooging van dat pensioen, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen, van 675 'sjaars. geneeskundige dienst. Bevorderd tot dir. off. van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht, de off. van gez. Ie kl. W. F. Meyboom. polderbesturen. Benoemd in het bestuur van het waterschap de Breede Watering, bewesten Yerseke, tot dijkgraaf mr. B. V. van der Bilt, tot gezworenen M. Steveuse, P. Dekker Jzn., A. Dominicus Jzn. en J. Oele Hzn.; in het bestuur van het waterschap Ooster- en Sir Jansland, tot dijkgraaf A. van der Have en tot gezworen J. Flohil Jz.; tot dijkgraaf van den Borren- broodpolder A. Boogerd; tot dijkgraaf van den Philippinepolder, K. Draeck; tot dijkgraaf van het waterschap Cadzand, A. Erasmus; in het bestuur van den Dreisehorpolder, tot dijkgraaf J. van der Linde en tot gezworen A. Berman; tot dijkgraaf van den Jacobapolder, P. Verhulst; tot dijkgraaf van den Elisabethpolder, V. Buyck; tot dijkgraaf van den Nieuwerhavenpolder' J. Leenhouts Jz.tot gezworen van den Schenge- polder, J. J. van Weelin het bestuur van den alles te zeggen en haar in de gelegenheid te stellen om naar hem toe te gaanmaar daar zij wist dat haar vriendin veel meer trots bezat dan zij, vreesde zij dat Diana, al kende zij zijn toestand, zou weigeren iets te doen; en dat zou zij vreeselijk vinden. Buitendien had zij het beloofd en zij hield altijd woord; maar hare gedachten waren geBtadig bij mpnheer Longstaff en zijn roman, waardoor zij melancholiek werd en minder spraak- zanm was dau gewoonlijk. Op zekeren dag werd zij in haar gepeins gestoord door een losweg gemaakte opmerking van Diana, wat er tosh van dien eenzamen jongen man zou geworden zijn, die altijd op die bank naast de hare placht te zitten en haar zoo aanstaarde. Voor het eerst in haar leven veinsde Agatha met voorbedachten rade. i „Hij is vertrokken of ligt te bed. Ik ben zeker dat hij in de eene of andere akelige woning ligt to sterven." „Ik stel mij liever iets vroolijkers voor," zei Diana „ik denk dat hij te Parijs in een der eerste restauraties heel smakelijk zit te eten." Agatha zei eerst nietsmaar na een poos waagde zij de opmerking: „Ik geloof niet dat het u veel schelen kan hoe het hem gaat?" „Waarom zou mij dat kunnen schelen, kind lief?" vroeg de andere. Agatha moest bekennen dat daar inderdaad geen geldige reden voor bestondmaar hot Oud-Noord-Bevelandpolder, tot dijkgraaf J. de Regt en tot gezworen N. Tazelaar; tot dijkgraaf van den Leendert-Abrahampolder, G. J. van de Lindetot dijkgraaf van den Oost Nieuwlandpolder D. Goetheer; tot dijkgraaf van den Westerland polder, J. Tolhoek; tot dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder D. Ongena, tot dijkgraaf van den Nieuwlandepolder P. Nieuwenhuyse, tot dijkgraaf van den Zonnemairepolder F. van den Bout Czn.; tot dijkgraaf van den Thoornpolder P. Priester; tot dijkgraaf van den Sophiapolder, L. van Leeuwen; tot dijkgraaf van den Van Alsteinpolder, P. Lemsen; tot dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder, A. Bloktot dijkgraaf van den Heer-Janszpolder, J. Markusse Mz.tot dijkgraaf van den Caland- polder D. Ongena. De minister van binnenlandsche zaken heeft gunstig beschikt op een verzoek van den Gouda- schen gemeenteraad, tot hervorming der H. B. S. in eene met vijfjarigen cursus. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 Juni a. eene keuring plaats hebben van jongens tusschen 14£ en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenscben aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. De luit. t/z. Ie kl. H. L. Cadet wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Aan het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arr. Breda en omstreken, is eene rijkssubsidie verleend van f 650, ten behoeve van het landhuishoudkundig onderwijs. In ons nommer van Dinsdag werd gemeld dat een heer uit Vlissingen hier van zijn paard gevallen was. De persoon in quaestie verzoekt ons dit bericht in dien zin te wijzigen, dat het paard struikelde en op den berijder neerkwam. De inwijding van bet gedeelte Winterswijk Gelsenkirchen (station Bismarck) van den Ned. Westfaalschon spoorweg, heeft Maandag te Win terswijk met groote feestelijkheid plaats gehad. Tengevolge van een twist bij het kaartspel heeft de zoon van den tolgaarder te Bruinermond (Stadskanaal) een twee en twintigjarigen glasblazer met een mes een steek in den onderbuik toege bracht, tengevolge waarvan deze onmiddelijk een lijk was. Arica met het Peruaansche garnizoen zijn in handen gevallen van de Chiliërs. De Peru aansche korvet Manco Carpac is gezonken. Later namen de Chiliërs Tacna na een ernstig gevecht, waarbij volgens een telegram van den Peruaanscheu consul te Panama aan beide zijden 8000 man buiten gevecht werden gesteld. De lord mayor van Londen heeft eene in zameling geopend voor de noodlijdenden door het vergaan der Atalanta, op welker behoud men thans alle hoop heeft opgegeven. Er waren 15 officieren aan boord en 265 onderofficieren en minderen, die 28 weduwen en een groot aantal kinderen en andere hulpbehoevende betrekkingen nalaten. Men rekent ongeveer f 240.000 noodig te hebben om den nood dezer ongelukkigen te lenigen. Sluis. Nadat bij de verkiezing op den 2en dezer tot leden van don nieuwen gemeenteraad (voorde vereenigde gemeenten Sluis, Heiile en St, Anna ter Muiden) verkozen waren de heeren Le Roy, J. H. Hennequin en mr. P. C. J. Hennequin, had gisteren de herstemming voor de vier overige leden plaats. De uitslag was dat al de protestantsche candidaten hinderde haar toch. Drie dagen later keerden zij, toen de schemering begon te vallen, van een rijtoer terug en hij het uitstappen ontwaarde Agatha iemand in de straat die haar, zelfs in dit twijfelachtige licht, bekend voorkwam. Een tweede blik overtuigde haar dat het de knecht van Longstaff was die daar op en neder liep, blijkbaar in de hoop van haar aandacht te tiekken en zij besloot onmiddollijk hem duidelijk te laten merken dat zij hem gezien had. Gelukkig vroeg de koet sier hare bevelen voor den volgenden dag, toen Diana reeds in huis gegaan was, waarop zij hem met een paar woorden zei wat zij verlangde en zich toen tot den ander wendde. Hij naderde omzichtig, met den hoed in de hand, schudde bedenkolijk met het hootd en begon in dat zoet sappig fransch, 't welk aan Italiaansche bedienden eigen is: „Ik ben van het ziekbed van mijn besten meester weggeslopen om een woordje tot u te sproken. De oude vrouw aan het fruitstalletje hierover zei mij dat gij uit rijden waart en dus bleef ik wachten; maar het scheen mij wel duizend jaar toe „Gij hebt uw meester toch niet alleen gelaten zei Agatha. „Hij heeft twee zusters van liefdadigheid bij zich de hemel zegene haar! Zjj passen hem nacht en dag opmaar bij is heel naar, de goede, arme man!" Agatha begreep dat hij het geheim van zijn meester kende en dat zij er dus gerust met hem over spreken kou. verkozen werden, zoodat de raad nu alleen uit protestanten samengesteld is. Amsterdam. De gemeonteraad hield heden weder eene vrije stemming voor de benoeming Van een hoogleeraar in het stralrecht aan de universi teit. Op mr Domela Nieuwenhuis werden 13, op mr. Van Hamel 10, op mr. Waller 5 stemmen, vervolgens bij herstemming op mr. Domela Nieu wenhuis 14 en op mr. Van Hamel 14 stemmen met 1 stembiljet van onwaarde, uitgebracht. Daarna werd, ingevolge art. 64 van het reglement van orde, bij loting benoemd de heer mr. Van Hamel. Tot leeraar in de wisknnde aan de H. B. S. met 3jarigen cursus werd benoemd do heer J. J. Werner, leeraar te Goes. Vlissingen, 16 Juni Naar zee vertrokken het Amerikaansch oorlogschip Quinneiaug, kom- mandant Tarquhar, naar Goteborg, en de Eng. barge Amazone, gezagv. Terris, naar Londen. Passagiers aangekomen per W. A. Scholten van New-Tork: mejuf." M. E. Nichols en A. Nichols, mevr. Palmedo en 3 kinderen, mevr. Dumont, mejuf. Dumont, de heer J. Lorentz, mejuf. I. Schlingelaud, de heer G. Garliehs, beueveu 14 volwassenen en 6 kinderen als tnsschendeks passagiers. Brussel. Onder begunstiging van het schoonste weder had heden de opening der natio nale tentoonstelling door den koning plaats. Eeue ontzaglijke menigte was op de been, die o. a. den oud-minister Rogier levendig toejuichte. Een feestmarsch van P. Benoit werd schitterend uitgevoerd en bracht een schoon effect te weeg. De optocht der verschillende bedrijven en beroepen was zeer schilderachtig. De tentoonstelling be looft hoogst belangrijk te zijn, maar is nog verre van gereed. Zierikzee. Bevallen E. Geldhof, geb.Sijbrandse, z. A. van Vcssem, geb. de Goffau, d.J.P. Wisse, geb. Rumbouts, z, A. Karreman, geb. Verschuur, d. J. Holm, geb. Stiphoudt, d. Overleden: L. Beukelaar, wedr. 89 j. Barometer te Middelburg, Graanbeursr [fiorr Thermometer 15 Juni. 'sav. 11 u. 57 gr. 16 Juni. 's morg, 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 'aav. 5 u» 67 gr. De heer Challemel-Lacour is naar Bern ver trokken om vao de Zwitsersehe republiek afscheid te nemen en zal eerstdaags zjjne betrok king te Londen aanvaarden, waar men zeer nieuwsgierig naar hem is. Want een Iersch cle- ricaal, de heer O'Donnell, heeft eergisteren avond in het parlement een reclame voor hem gemaakt, die het deftige lagerhuis in ongekende onrust bracht. Wij deelden reeds eenige dagen geleden mede dat de heer O'Donnell in het parlement zou beweren dat de nieuwe Fransche gezant een bataljon had laten vermoorden en dat bij een klooster had geplunderd. Bij deze hoofdbeschul diging voegde hij nog dat de heer Challemel-La cour door de Duitsche regeering niet aangenaam was verklaard voor don gezautschapspost te Berlijn. Deze laatste bewering is in een commu niqué aan de Porddeulsche AUgemeine Zeitung door de Duitsche regeering gelogenstraft met de verklaring dat, indien de heer De St. Vallier bij de verandering van ministerie zijn post had neer gelegd, juist de heer Challemel-Lacour de aange wezen man voor Fransch gezant te Berlijn zou geweest zijn. Sir Charles Dilke wederiegde do beschuldigingen van den heer O'Donnell punt voor punt, oen blijk hoe sterk het gevoel van verantwoordelijkheid is bij een Eogelsch minister. In weinig gevallen toeh ware het zoo licht geweest zich achter het prerogatief der kroon te verschuilen als hier, waar het gold reden te geven van het aan genaam verklaren van een gezant. Het Iersche lid was echter met het pleidooi van sir Charles niet tevreden en stond op tot het leveren eener repliek, herhaalde zijne beschuldiging punt voor punt en vroeg uitstel der behandeliDg om zijne beweringen nader te staven. Zulk een voorBtel tot uitstel, het gewone wapen der Ieren, wanneer zij de werkzaamheden van het parlement willen ophouden obstructionismwordt steeds met weerzin door de regeeringsmeerderheid ontvangen en het huis werd bijzonder onrustig. Toen stond de heer Gladstone op en stelde voor „dat de heer O'Don nell niet zou worden gehoord." Geen enkel lid „Is hij stervende vroeg zij „Dat is de vraag, lieve dame Hij is heel naar. De doctoren hebben hem opgegeven, maar zij kennen zijn ziekte niet. Zij hebben zijn lichaam aan alle kanten bevoeld, zijne longen onderzocht, zijn tong bekeken en zijn pols gevoeldzij weten wat hij eet en drinkt dat is weinig genoeg Maar zij hebben niet in zijn hart gelezen, lieve dame, cn dat heb ik welin zooverre ben ik dns een veel beter dokter dan zij. Ik ken zijn geheim ik weet dat hij dat mooie meisje daar bemint!" Dit zeggende wees hij naar de vensters der boven woning. Wordt vervolgd). had ooit het voorstel hooren doen om een spreker op deze wijze den mond te snoeren, en zoowel home-rulers als conservatieven achtten de vrijheid van spreken in het parlement in gevaar, zonder echter den heer O'Donnell in de zaak zelve, welke hij verdedigde, te steunen. De speaker had in- middels in de wijde plooien van zijne herinnering naar parlementaire precedenten gezocht en zeide dat eene motie als die van den premier in geen twee honderd jaren was voorgekomen, maar dat het zeker even langen tijd geleden was sedert een lid zich zoo had gedragen als de heer O'Donnell. Toen rees do heer William Harconrt op van zijn zetel om in scherpe woorden den leider der oppo sitie de beschuldiging naar het hoofd te slinge ren dat hij met O'Donnell gemcene zaak maakte. Vijf minuten lang was het tumult zoo, dat hooren en zien verging. Noch sir William, noch zijne tegenstanders konden zich verstaanbaar maken; Alleen werd eene parodie op Gladstone's motie gehoord: „dat sir William Hareourt niet zou worden gehoord." Nadat de heer Forster en lord Hartington de stelling van den heer Gladstone hadden verdedigd, werd de verdaging van het debat verworpen met 245 tegen 139 stemmen. Daarmee was het echter nog niet uit; want dezelfde motie tot verdaging werd nog eenige keeren voorgesteld en met verschillende meerderheden verworpen. Het was het oude tooneel der obstruction, ditmaal gesteund door de conservatieve partij. Men werd het moede, en ten slotte vond de heer O'Donnell een vorm om van het woord af te zien, waarop de heer Gladstone zijne motie introk. Zoo eindigde de rumoerige strijd over de benoeming van den heer Challemet-Lacour. Het eenige politiek belang der discussie is gelegen in de aansluiting tussehen home-rulers en conservatieven- Zeker zal Londen in het restje season geen grooter attraction inde gezelschapszalen kennen dan de aldus feestelijk door een Ierschen ciericaal verketterde Fransche gezant. De quaestie Bradlaugh verlieBt er haar gewicht bij. De commissie welke in deze zaak moet adviseeren zal waarschijnlijk tot de conclusie komen om den heer B. na eenvoudige verklaring van trouw aan de kroon en aan de wetten des lands toe te laten. Zoodra hij dan door eenige handeling van zijn lidmaatschap ge bruik maakt, kan ieder parlementslid de geldig heid van zijn lidmaatschap door eene rechterlijke beslissing doen uitmaken. Gisteren heeft de heer Richard, de onvermoeide strijder voor den algemeenen vrede, bij de regeering aangedrongen om stappen te doen tot het verkrijgen eener algemeene ontwapening. Dit gaf den heer Gladstone de gelegenheid om eenige gedachten over den oorlog mede te deelen. Volgens hem hadden de in de laatste dertig jaren in Europa gevoerde oorlogen bet doel om ten bate der menBchheid tot een duurzamen vrede te geraken. De Itali aansche eenheid, de oprichting van het Duitsche rijk en nu onlangs de bevrijding der Slaven hadden niet zonder oorlog kunnen verkregen worden. Deze bevrijdingsoorlogen verdedigde de premier tegenover onnoodige en onrechtvaardige oorlogen. Het zou wenschelijk zijn een meer redelijk en minder duur middel te vinden om groote doel einden te bereiken, maar daarvoor moet men zijn tijd afwachten. Het schijnt uit deze woorden op te maken dat een volgende sloopingsoorlog togen Turkije dee heeren Gladstone's weerzin niet zou wekken. Eeu telegram uit Rome deelt den inhoud mede van de nota door de mogendheden tot de Porte gericht. Zij zegt. wat zulke documenten zeg gen. Met klem wordt aangedrongen op het in orde brengen der Montenegrijnscbe quaestie en op hervormingen in Armenië binnen korten tijd, iets waarop de afzenders van den brief geen hoop, en de ontvangers geen plan hebben. Heden is de conterentie te Berlijn geopend. Do heer Vou Bismarck ontvangt de leden van middag aan zijne tafel. Onder zijne trouwe zorgen voor het welzijn en de machtsuitbreiding van Griekenland zullen zijne gedachten wel eens afdwalen naar de kerkelijke wetten. Volgens eene mededeeling van de Nordd. Allg. Zg heeft de kanselier zich uitgelaten dat do regeering in hare voordracht geene verandering zal brengen en zal afwachten of de landdag de wet wil verwerpen. Het moet nu blijken of de nationaalliberalen standvastig zijn. In hoeverre eene gelijkluidende nota van alle mogendheden aan de Porte een afdoend middel kan zijn om aan een of anderen misstand in het Turksehe rijk een einde te maken, is eene vraag welker beantwoording niet moeilijk kan zijn voor den geschiedsebrijver van later tijd, die den moed vindt om de blauwe, gele en anderkleurige boeken der diplomatie te vergelijken met de feiten welke op do diplomatieke stukken gevolgd zijn. Zulk eene nota bewijst meestal dat men nog niet veel kans ziet op eene spoedige oplossing der vraag, maar er toch niet geheel over wil zwijgen, en de hoop welke de onderteekenaars op hare werking koesteren, is dan ook luttel. Eén gevolg zeker heeft zulk een staatsstuk: dat het behandelde onderwerp voor goed den rang eener „quaestie" inueemt. De nota van Zaterdag aan de Porte handelt over twee zulke quaesties: negro en do veel he toekomst van het Arm willen wij eenigszins v Toen het tractaat va eerst de doodklok hi Turkije, zag Ali pacl politiek, dit volkomen blik naar het Oosten Osmani8che rijk schijnt zal zijn tegen den dran in den rug der Turken zaam en stevig Christen eeuwen van slavernij h volk is gebleven, da hecht aan zijn volksbes krachtig Christenras i van Turkije gaf de i gelegenheid om den aft lijken en hen op een g twee vuren van bescha staatkunde schreef dus nischen stam voor. Ali pacha begon ds Kurdistan aan te me vallen en daar alle welke hun konden dier maken aan het groote de Armeniërs in hun De Kurden wilden ni pacha volkomen te 1 der Armeniërs deed z tersche hoofdsteden, en wel eene nota were qui comiaissait son Eu zond een Armenisch en het onthutste Euroi dit nadat de bewuste later weer was afgez bleet, ook na Ali's do Kurden bleven zich m en de vrouwen, van soms ook van geld e Reeds in 1876 wend grieven tot de conferei waren echter nog geen waren toen in de mode met „gruwelen" waai schritt werden uitgebra lieden die andere En{ doen vallen. De we Turksehe rijk namen diplomatie in beslag, sche congres een oog Christen-onderdanen d Klein-Azië. Het congi van het tractaat voor, uitstel de vereischte her in Armenië zou invo der Armeniërs tegen zou verdedigen, en d tijden inlichting zou maatregelen. Veel ze£ als de Porte ze moet tisch opmerker zegt e iets beters te vinden gresleden evenzeer ero hnn werk goed te doe af te krijgen. Toen E Klein-Azië publiek w< kleine hoop, die echter slappe hervormingsprog bewees dat het de Eng was met Kleïn-Azië. strenger eischen voor kunst van Safvet ha< gansche plan te doen diplomatieke onderkant van hoop scheen voo ministerie Khereddine 1 de uitvoering van het ook deze verdween, to< minister werd. Siats dat oogenbli slachtoffers geweest va aard. Wij hebben in den noodkreet weer; priesters of een en and van reizigers welke de: uit bleek dat de ellend Hoe kon het ook anc wegens afpersingen gest in Armenië werden ao( wisten de bevolking t scheiden klachten, ter overtuiging wilden op beter was in stilte te begaan. Na een wam gangbare munt des lai waardoor het gansche lemmerdaanvoer van afgesneden, en het land nood. De graanvoorra de ambtenaren voor houden, doch de belasti ingezameld en verslond vloeiende particuliere Kurden zich belastte] voedsel, dat onder deze lijdende bevolking nog eerste minister der Por eenige dagen het ove door particulieren, en d( roovers, begonnen in pas gezaaiden oogst te

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2