IS Woensdag 16 Juni. N«: mo. uiig; boekhouder, Concerten. Juni 1880, ICHELDE. US. Kostelooze koepokinenting en her-inenting. Collecte. Middelburg, 15 Juni. FEUILLETON. Het huwelijk van Longstaff. 0 door ills [WkNm. 1TTE HOED, em. ''■Is) is bet eenige veroorzaakt noch le maag niet af; maakt. 1 miiaS kif int in alle apotheken. (tiriiiiaut (ratii t SBEK, onfeilbaar mid- |dierte. DEKKER. tJFWERK AAST pij den Boekh. SIX te treden wordt op PEDITIE-KANTOOR Md: |he, Fransehe en den Boekhandelaar |H, aldaar. jfnFRSKNFCHTg JD, te Domburg. i r. vreemdelingen, Machtig. Middelburg op 'sHagt lorgen. ptdienst EH ROTTERDAM. in Jnni. VAN BOTTÏBDAK; lusd. 15'morg. 11,30 n. roenad.l6 11,30, ->nderd,17 midd. 1, rljdag 18 1,—, iterd. 19 1,_, Baand. 21 1,— iusdag 22 morg. 10, foensd.23 10, ^nderd.24 10, rijdag.25 10,— Werd. 28 11,30, iaand. 28 midd. 1, |N Si. V. U. M. 115, 3.45 en 5.45. R5, 4.15 6.15. NDAG, WOENSDAG ZATERDAG. 7.30 nam, 4.— 8.— B 4.30 10.30 11— 6.midd. 12. 6 30 nam. 12.30 ljjk 2 uren op voor dien dag. IHIDOELBLIRGSCHË COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat het bureau van vaccinatie zitting zal houden in het lokaal van het burgerlijk armbestuur, in de Oude Kerkstraat, wijk B no 83, iederen Vrijdag, 's namiddags te half 4 uur, tot het kosteloos inenten en her-inenten van koepokstof. Burgemeester en wethouders noodigen een ieder ten dringendste uit, om van dat heiizaam middel ter voorkoming van de pokziekte zooveel mogelijk gebruik te maken. Middelburg, den 16 Februari 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P IC K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gevvapenden dienst. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de jaarlij ksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in overleg met de alhier gevestigde districts-commissie, is bepaald op Woensdag den 23en Juni a., des namiddags tus- schen 1 en 2 uren. Burgemeester en wethouders noodigen hunne medeburgers uit, tot het uitreiken van milde giften en bevelen hun ten hoogste de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgslieden, die hunne krachten en gezondheid hebben opge offerd aan de verdediging van het vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 14 Juui 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De Slaat*-Courant bevat een staat van militaire ïaalatenschappen, afkomstig van officieren, onder officieren en manschappen der landmacht in Ned. Indië, onder beheer der weeskamers aldaar, die opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. Daarop komen uit de provincie Zeeland de volgende personen voor: P. Brouwer, geb. te Zierikzee 23 Aug. 1841, tot een bedrag van 26.72, bovendien een eere- DOOR HENRY JAMES. „Waarom vraagt hij niet om aan u voorge steld te worden vroeg Agatha aan haar vriendin. Diana antwoordde heel kalm dat hij haar waarschijnlijk niets te zeggen had en verklaarde met wat meer nadruk dat zij hem geen onderwerp voor een gesprek aan de hana kon doen. Zij voegde erbij dat zij vond dat er nu genoeg over dien armen man gepraat was en dat zij, als hij ooit op bet dwaze denkbeeld kwam van haar aan te spreken, heen zou gaan en hem met Agatha alleen laten staan. Het is echter ook waar dat zij zich eenigen tijd geleden had laten ontvallen dat hij de meest „gedistingueerde" heer te Nizza was en al begon zij nooit over hem, liet zij haar vriendin toch meer dan eens over dit onderwerp uitwijden, zon der haar aan de onbeduidendheid ervan te herinneren. De eenige met wien men den heer Longstaff zag spreken was een oudachtig heer, met een vreemd nilzicbt, die heno altijd met groote onderdanigheid teeken; A. Ta venier, geb. te Wolfaartsdijk 29 Augs. 1848, 75.63; P. F. van Aerde, geb. te Koewacht 5 Jnni 1850, f 84.20A. G. A. de Bock, geb. te Middelburg 29 Febr. 1840, 32.93; F. W. Blomme, geb. te Heille 21 Maart 1836, 9.70; P. J. Driessches, geb. te Oostburg 23 Oct. 1844, 1.61H. van Hoeflaken, geb. te Viissingen 12 Juli 1837, f 5.20; T. van Hulle, geb. te Kapelle 1 Maart 1850, 2,43; J. Lucasse, geb. te Hoede- kenskerke 4 April 1847, 7.87H. M. van Lin- donk, geb. te Middelburg 18 Oct. 1831, 9.30 C. J. Maas, geb. te Breskens 28 Sept. 1845, f 1.20; A. Meijer, geb. te Domburg 26 Dec. 1836, f 5.76; J. Vaes, geb. te Goes 15 Feb. 1843, f 1.33; D. Vermeule, geb. te Middelburg 29 Nov. 1836, /2.90; E. Vermast, geb. te Westdorpe 8 Febr. 1844, f 4.97 (benevens familiepapieren)J. Wesdorp, geb. te Baarland 15 Maart 1847, ƒ5.77; J. Wouterse, geb. te Middelburg 22 Sept. 1838, f 8.19A. Krul, geb. te Viissingen 5 Dec. 1848, f 6.42; C. M. Weslfaal Quakkelaar, geb. te Colijnsplaat 19 April 1855, f 21.35 (benevens familiepapieren.) In de gisteren avond door de afdeeling Middel burg der Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerJcsnijverheid gehouden vergadering werd besloten de daartoe door hunne patroons aanbe volen werklieden J. J. Roth, schildersknecht, die 25 jaren bij de firma Sterk en Zoon, J. A. Euijer en C. J. Brnker, letterzetters, die 26 jaren bij de firma De Gebrs. Abrahams, met de meeste trouw en nauwgezetheid werkzaam waren, aan het hoofdbestuur voor eene onderscheiding voor te dragen. Ter voorziening in de door het aftreden van den heer D. Jeras ontstaane vacature als lid van het hoofdbestuur, werd eene voordracht van drie personen opgemaakt, bestaande nit de heeren J. W. de Raad, J. J van der Harst en J. H. Snijders. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer D. Jeras en als zijn plaatsvervanger de heer P. D. Koning. Naar aanleiding van het in de vorige vergade ring genomen besluit, om te trachten het onderwijs in handenarbeid ook hier toe te passen, deelde het bestuur mede dat men, na overleg met den inspecteur van het lager onderwijs, erin geslaagd is in den heer J. Sanders, hulponderwijzer aan de school van den heer Van Sluijs, een onderwijzer te vinden, die lust en geschiktheid heeft om op de vroeger vastgestelde voorwaarden, den cursus van den heer Groeneveld te Rotterdam te volgen. Zooals bekend is duurt de cursus, die in Aug. dus ia de vacantie gehouden wordt, vier weken. Aangezien de lijst, die ter verkrijging van de benoodigde som bij ledenen andere belangstellenden gecirculeerd heeft, een bijna voldoend bedrag naderde, waaruit Agatha opmaakte dat het zijn kamerdienaar was. Hij was blijkbaar een Italiaan, met iets slaafsch in zijn houding, grijze bakkej baarden en een indringenden glimlach. Hij scheen des heeren Longstaffs orders te komen vragen en Agatha merkte dat hij telkens wanneer hij zich verwijderde om die nit te voeren, langs haar vriendin liep en haar eerbiedig, maar doordringend aanzag. „Hij kent het geheim," zei zij altijd gek scherend, „bij weet wat zijn meester scheelt en hij wil zien of gij zijn goedkeuring weg draagt. Oude bedienden hebben nooit gaarne dat hun meester trouwt en daarom ziet hij u met een angstig voorgevoel aan." „Iedereen kijkt mij aan!" zei Diana gemelijk, „en ik kan het hem ook niet verbieden." Na verloop van eenige weken was Agatha vast overtuigd dat mijnheer Longstaff een borstkwaal hadhij gedroeg zich hoe langer hoe meer als een zieke en sleepte zich slechts met moeite voort, zoodat zijn kamerdienaar voortdurend in zijn nabijheid bleef* om hem een arm te geven of bij te staan. Niemand wist met zekerheid te zeggen of hij de teriug had; maar Agatha was het met de dame die haar omtrent zijn familierelaties had ingelicht volkomen eens, dat het een uitgemaakte zaak was en dat hij zich alleen den schijn gaf van wel te zijn om zijne familie en mogelijke erfgenamen zoolang mogelijk te weren. Agatha vond het zoo treurig dat zijne laatste levensdagen daardoor zoo eenzaam waren en zou gaarne aangeboden hebben om hem te verplegen» aanwijst, dat waarschijnlijk nog zal stijgen, wenscht bet bestuur met de zaak door te gaan, tevens machtiging vragende om zoo noodig nog over f 10 uit de kas der afdeeling te mogen beschikken. Nadat nog een lid zich bereid verklaard had om bij een mogelijk tekort f 5 beschikbaar te stellen, werd het voorstel van het bestuur aan genomen. Door ingelanden van Nisse—-Stelle en van de buitenpolders van Nisse is aan G. H. Kakebeeke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ont vanger-griffier, en tot zijn opvolger benoemd G. H. van der Meer Mohr te Goes. Bij de periodieke aftreding van den dijkgraaf van NisseStelle, C. Nieuwenhuijse, heeft deze verzocht niet meer in aanmerking te komen, en is tot dijkgraaf benoemd P. de Jonge, thans ge zworen, en tot vervanging van dezen als gezworen D. de Winter. De dijkgraaf van de buitenpolders van Nisse, J. de Jager, is herkozen. (G.Ct.) De heer B. H. van Breemen geeft in het Han delsblad uiting aan een gevoel van verontwaardi ging, dat zeker door velen gedeeld zal worden, door zich te beklagen over het misbruik dat van den naam van gevierde schrijvers gemaakt wordt, door dadelijk na hun overlijden hun werken in advertentien te koop aan te bieden. De bekende firma gebr. Koster misbruikte op die manier nog dezer dagen den naam van „den helaas te vroeg ontslapen novellist" Cremer, zooals bet in de advertentie heette. De ergernis van den heer Van Breemen is billijk en het kan misschien zijn nut hebben dat zij uitgesproken wordt. Maar wie anders kiesch- heid en nauwgezetheid verlangt op het gebied van marktgeschreeuw en reclamekan te voren weten dat hij het onbereikbare wenscht. De commissie van administratie over het huis van verzekering te Arnhem heeft een adres aan de tweede kamer gericht, waarin zij bezwaar maakt tegen de vrijheid, die in het ontwerp-wet boek van strafrecht aan de gevangenen wordt gelaten, om al of niet van de godsdienstoefeningen gebruik te maken. Volgens die commissie is de godsdienst een nog machtiger factor tot zedelijke verbetering dan het onderwijs, en nu dit laatste niet wordt vrijgelaten mag nog veel minder het bijwonen van godsdienstoefeningen in de gevan genis worden overgelaten aan de willekeur der gevangenen. De commissie verzoekt daarom de 2e alinea van art. 20, waarin die vrijheid wordt verleend, weg te laten. 't geen hij niet aan baatzuchtige bedoelingen zou kunnen toeschrijven, daar zij geen bloedverwant van hem was. Af en toe stond hij van de bank op, waar hij gewoonlijk zat eu wandelde langs de twee vriendinnen, waarbij Agatha telkens dacht dat hij haar nu stellig zou aanspreken. Hij richtte reeds uit de verte zijne ernstige, vriendelijke oogen op Diana en trad regelrecht op haar toe, oogen- schijnlijk om haar zijn compliment te makendoch naarmate hij dichterbij kwam scheen de moed hem te begevenhij begon langzamer te loopen en zijn oog dwaalde af naar de zee, zoodat hij haar in het voorbijgaan niet eens aanzag. Dan kwam hij weer op dezellde manier terug en zonk blijkbaar uitgeput op zijn bank neder, waar hij in somber gepeins bleef zitten. Zijn geheele manier was zoo bescheiden dat geen enkele wandelaar aan het strand zijn stomme „vereering" opmerkte. „Ik begrijp niet dat het ons niet meer verveelt dat hij zoo dikwijls naar ons kijkt," zei Agatha op zekeren dag. „Dat wie naar oüb kijkt?" vroeg Diana zonder eenige gemaaktheid. Agatha zag haar vriendin even aan en zei toen vriendelijk „Wel mijnheer Longstaff! Zeg nu niet wie is mijnheer Longstaff?" voegde zij er bij«, „Het is mij nog niet opgevallen." „Dat komt omdat hij terstond de oogen afwendt als gij de uwen opheft. Hij is bang om die te ontmoeten; maar ik zie hem wel." Na dit gezegde boog Diana even het hoofd De pokziekte heeft te Roozendaal nog zoo weinig te beteekenen, dat er de vorige week geen enkel nieuw geval was bijgekomende ziekte bepaalt zich tot enkele kinderenin de kom der gemeente is nog niemand aangetast. Aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, dat de pokken zijn uitgebroken in de buurtschap Hille- sluis, gemeente Charlois. Twee kinderen beneden de zes jaren zijn erdoor aangetast. Hulst, 13 Jnni. Als men op 'toogenblik een rijtoertje door onze vruchtbare landstreek maakt, staat men waarlijk als verbluft by het zien der groote verandering welke de veldvruchten in de laatste dagen hebben ondergaan. Eenige dagen langer droogte en de hoop van den reeds zóo zwaar beproefden landbouwer ware ook voor het jaar 1880 in rook verdwenen. Vooral de zomervruchten haver, zomergersfc, vlas en suikerbieten hadden het hard te verduren, terwijl er alom volslagen gebrek aan beesten voeder heerschtte. Het eenigszins gare weer werkt bij zonder gunstig op het vlas. In éen woord de toestand is over 't algemeen van dien aard, dat de landbouwer, zonder onvoorziene onheilen, op een vrij goed beschot kan rekenen, 't Wordt hoog tijd dat onzen landbouwers uit de voormalige 4e en 5e districten eens een over vloedige oogst te beurt valtwaarlijk meer dan de helft der boeren zouden, bij mislukking van den thans te velde staanden oogst, verplicht zijn hunne hofsteden ter beschikking der eigenaren te stellen. De toestand is zeer beklagenswaardig. Eeu andere betrekking, als men ze althans zoo betitelen mag, schijnt daarentegen in de tegen woordige crisis alhier welig te tieren. Als men namelijk, aanvangende te Sluis, een tochtje door de uitgestrekte landstreek Zeenwsch Vlaanderen doet en alzoo, na zijn doel bereikt te hebben, bij de uiterste grensstad Hulst halt houdt, heeft men bijna in iedere gemeente op de een of andere deur het veel omvattend opschrift „zaakwaarnemer" kunnen lezen. In geen enkele landstreek vaD Nederland schijnt de beunhazerij op zoo weligen bodem te tieren. Was het vóór weinige jaren eene zeldzaamheid alhier een zaakwaarnemer aan te treffen, thans helaas kan men ze bij dozijnen tellen; even als paddestoelen komen er aanhoudend te voorschijn. Men treft burgemeesters (bedektelijk), deurwaar ders, gewone particulieren, ja zelfs boeren aan, die het edele vak van „zak waarnemer" beoefenen en wel met zooveel succes, dat velen hunner met een welgevallig oog op een uitgebreider praktijk mogen neerzien dan menig notaris. Voor een voorover en zag naar den kant waar Reginald Longstaff zat. Zijne oogen waren strak op haar gericht en voor de eerste maal outmoetten hunne blikken elkaar. Zij keek terstond weer in haar boek en zei even daarna dat zij een brief moest gaan schrijven en ofschoon Agatha anders overal met haar mede ging, liet zij haar nu alleen ver trekken, met haar parasol over haar schouder. Zij had met deze afwijking van haar gewoonte een bijzondere bedoeling, daar zij overtuigd was dat mijnheer Longstaff, zoodra zij alleen was, naar haar toe zou komen, om haar iets heel belangrijks te vertellen. Dit voorgevoel had voor haar iets plechtigsmaar het schrikte haar niet afen wer kelijk na verloop van tien minuten zag zij hem zeer langzaam opstaan en eenigszins aarzelend op haar afkomen. Eindelijk was hij vlak bij haar en bleef staan. Zij hield het hooid afgewend, als of zij hem niet verwachtte; dooh toen zij het omdraaide nam hij zeer beleefd zijn hoed af en vroeg: „Mag ik zoo vrij zijn plaats te nemen Agatha boog stilzwijgend en nam een shawl van Diana weg om plaats voor hem te maken- Toen begon hg „Ik heb het gewaagd n aan te spreken omdat ik u iets heel gewichtigs te zeggen heb." Zijn stem beefde en hij zag erg bleek, terwijl er een droevige uitdrukking in zijne oogen lag. „Ik vrees dat gij zeer ziek zijt" zei Agatha aangedaan „ik heb u vaak met medelijden

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1