BUITENLAND. ém*u$t T&tufyU*. Weerkundige waarnemingen. Polderbestuur van Walcheren Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Generaal Garfield, Te Botterdam is overleden de heer J. D. Goppel, gepensioneerd opperschipper der marine, versierd met de Militaire Willemsorde voor zij no deelneming aan de Beteh-expeditie in 1858 en met verschillende andere eereteekenen voor be' langrijke krijgsbedrijven. De begrafenis had op plechtige wijze, met militaire eerbewijzen, plaats, onder begeleiding van een detachement mariniers, een detachement schepelingen van het opleidings schip Anna Paulowna, de vereeniging van N.-I oud-strijders Je Mainliendrai en van andere belangstellenden. Het magazijn van levensmiddelen der ver eeniging Eigen Hulp zal vervangen worden door een winkel, waarvan bet bedrijfskapitaal uit aan- deelen van f 5 bestaat en de winst onder de leden verdeeld zal worden. De verkoop zal geschieden tegen winkelprijs aan leden zoowel als aan niet- leden. Naar men uit Limburg verneemt, is er ernstig sprake van, om door het kanaliseeren van een gedeelte der Haas, de aan deze rivier laagge legen dorpen en velden tegen overstrooming te beveiligen. De strenge winter en de tot dusverre lang niet zomerachtige zomer bevrijden de omstreken van Nijmegen dit jaar van de anders daar woe dende meikevei plaag. Het aangekondigde concert van den heer Unthan, die geen armen heeft, had gisteren te Amsterdam plaats. Hij opende het vioolkistje, stemde het instrument, voorzag den strijkstok van hars, en speelde een thema uit I Lombardi en een Meditation van Gounod op een prelude van Bach, tot groote verbazing van het publiek, dat hem luide toejuichte. Maar de verbazing steeg ten top, toen de heer ünthan met de teenen een cornet a pistons opnam en een polka blies. De trein, die om 11.49 uit Eoosendaal naar Breda vertrekt, geraakte gisteren ochtend aan het eerste wachthuis van de gewone route op een draaischijf, waarvan de lijn op enkele passen eindigt. De locomotief en de tender stortten om laag de machinist Schellekens werd gedood, eene dame ondervond lichte kneuzingen. Toen de heer Say zoo spoedig zijn post in Londen verliet, was de Fransche regeering ver legen met het vinden van een opvolger. Hen kan naar Londen zoo maar niet iedereen zenden en de andere leden van de Fransche diplomatie zijn veelal uitgesloten door hunne staatkundige ge voelens. Eerst had men den hertog De Noailles op het oog, doch deze werd door koningin Victoria niet aangenaam verklaard wijl zijne vrouw niet geschikt schijnt om aan het hof te komen. Tegen Gambetta's vriend Cballemel- Lacour kon dat bezwaar niet bestaan wijl hij vrijgezel is. Doch kon men den gezant ontvangen welke door Duitschland is afgewezen De koningin had er niet veel lust in, maar zij bezweek voor den drang van de heeren Gladstone en Say, op welken laatste zij zeer gesteld schijnt te zijn. De heer Challemel-Lacour wordt dus eerstdaags de negende gezant van Frankrijk te Londen na 1870. Voor de eerste maal verschijnt te Londen als vertegenwoordiger van Frankrijk een vrij radicaal republikein, een type waaraan de hoo- gere kringen te Londen nog niet gewend zijn. Want de Amerikaansche gezanten stonden altijd, vooral op godsdienstig terrein, veel nader bij de Engelsche maatschappij dan een vrijdenker als de heer Challemel-Lacour, wiens levensbeschouwing en wiens begrippen over maatschappij en staat van een aard zijn welke de hoogere kringen in Engeland beschouwen als half gevaarlijk en half ongerijmd, en in elk geval als hoogst onfatsoenlijk. Als men ziet dat men met deze begrippen ook een ontwikkeld en hoog beschaafd man kan zijn, wordt de denkwijze der Engelsche aristocraten wellicht wat gewijzigd. In het lagerhuis maakt men zich reeds ongerust over de komst van dezen vriend van Gambetta. De heer Otway zal aan de regeering vragen of men reeds iets weet van een opvolger van den heer Léon Say en hoeveel Fransche gezanten er sedert den val van het keizerrijk te Londen zijn geweest. Een ander lid, de heer O'Donnell, zal vragen oi die mijnheer Challemel-Lacour, van wien men spreekt als aanstaand gezant te Londen, dezelfde is als burger Challemel-Lacour die als prefect van het voorloopig bewind van 4 September 1870 last gaf tot het vermoorden van het bataljon van kolonel Carayon-Latour door het telegram Fusillez moi ces gens ld, voorkomende in het rapport over deze zaak aan de nationale verga dering, en die later door eene rechtbank in Frankrijk is veroordeeld om voor zijn deel onge veer 75.000 francs schadevergoeding te betalen wegens het plunderen van een klooster, en eindelijk of dezelfde man verleden jaar niet is voorgedragen als gezant te Berlijn, doch op verzoek der Duit- sche regeering niet benoemd. Thackeray gaf de jongelui die verlangden jn de wereld te komen door de gulden deuren van diners en bals, maar die daartoe niet ge makkelijk in de gelegenheid konden komen, den raad vraagt om gevraagd te worden. De kunst is de wereld nog niet uit, althans niet in het zoo vormelijk, zij het dan ook grof vormelijk Enge land. Aan den koning van Griekenland welke thans te Londen vertoeft, zal eerstdaags een groot feest in Guildhall worden gegeven en de commissie voor dat teest heeft een programma openbaar gemaakt waarop staat to lezen dat er geene aanvragen om invitaties meer kunnen worden overwogen of beantwoord. Dat is een treurige tijding voor de menschen die wilden „vragen om gevraagd te worden." Toen de czaar van Eusland in Guildhall werd ontvangen, kreeg de particuliere secretaris van den lord mayor ruim twee duizend zulke aanvragen. Den 14en Juli zullen aan deputaties van alle regimenten van het Fransche leger vaandels worden uitgereikt door den president der republiek. De plechtigheid zal plaats hebben op de renbaan van Longchamps. Ieder regiment zendt zijn kolonel, zijn vaandeldrager, een sergeant, een korporaal en twee soldaten. Als ieder zijn vaan del heeft, trekken de deputaties, die het geheele Fransche leger vertegenwoordigen, in optocht voorbij den president. Senaat en kamer zullen bij dit eigenaardig feest tegenwoordig zijn. In een proces dat te Londen gevoerd wordt over Bolivische staatsfondsen bedragen de kosten reeds f 720.000. 't Is nog meer zegt een Engelsek blad dan in Jarndyce c1. Jarndyce. De land-agitatie in Ierland is nog lang niet aan haar einde. Een merkwaardig staaltje van de wijze waarop zij levendig wordt gehouden vindt men in de volgende proclamatie, welke met zwarte letters op rood papier gedrukt in grooten getale verspreid is in de buurt van Claremorris Verraders in het Kamp. Mannen van Connaught. Er is thans een jaar voorbijgegaan sedert gij u verbonden hebt nooit eene pacht hoeve te nemen welke een ander had moeten verlaten, omdat hij zijne pacht niet kon betalen. Hebt gij naar den geest en naar de letter die belofte gehouden Waren er onder u van die vuile verraders die uwe belangen hebben verraden door hunne gelofte te breken Zijn de grijpvogels, landhaaien en landdieven bij u weer aan hun oude werk geweest? En zoo ja, hebt gij uw plicht jegens uwe landgenooten volbracht Hebt gij allen handel met de verraders geBtaakt Hebt gij hun den rug toegekeerd in het publiek 1 Zooniet, doet het dan nogweert de landhaaien uit het gezelschap van eerlijke lieden. Baak hun koren en vleesch niet aan; laat hunne ongedol ven aardappelen vergaan en zij geknakt worden door den vloek van een gansch volk. Weg met de landhaaien en God behoede het volk." 12 Juni des morgens te 8 uren. NAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk, Wind richt, kracht N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen, Maastricht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Hathieu. Biarritz 0.3 1.7 1.5 4.1 4.0 3.6 3.6 2.5 8.0 3.2 7.9 1.0 2.3 0.2 1.7 ZW ONO ZO NO NO N N N N N NW zzw N N N Z ZW Toestand dor lucbi zee mist. be tr. goed z. bew. mist. betr. betr. betr. bew. betr. betr. betr. goed mist. betr. betr. bew. kalm kalm kalm kalm hol kalm Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 1.1 G. des namiddags: H. 0.6 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: tCorr )762 Thermometer 11 Juni. 'sav. 11 u. 58 gr. 12 Juni. 'sinorg. S u. 58 gr. 'smidd. 1 u. 63 gr. 'sav. 5 u. 62 gr. Buitengewone algemeene vergadering van Zaterdag 12 Juni. Voorzitter de heer Dronkers. Afwezig met kennisgeving de heeren Loeff, Lambrechtsen van Ritthem, Cevaal en Verhage. De voorzitter stelt het eerst aan de orde de behandeling eener concept-overeenkomst met de gemeente Vlissingen. Bij het eerste artikel dezer overeenkomst ver bindt de gemeente Vlissingen zich om ten behoeve van den polder Walcheren, op de perceelen onder de gemeente Vlissingen kadastraal bekend in sectie A. n0>. 539, 588, 589, 590 en 591, aan te leggen een binnenboezem ter oppervlakte van vijf hectaren zonder inbegrip der dijken, en tevens den daarvoor noodigen grond te leveren. Het bestek en de voorwaarden van bedoeld werk worden vóór de publieke aanbesteding aan de goedkeuring van het polderbestuur onderworpen. De heer Van Berlek om verklaart geen bezwaren tegen het voorstel te hebben, doch wenscht de vraag te doen of eene oppervlakte van vijf hectaren voldoende zou zijn wanneer het polderbestuur besloot daar een stoomgemaal te plaatsen. De voorzitter zegt deze vraag moeilijk te kunnen beantwoorden, dewijl, aangezien stoombemaling van polders zeer uiteen loopt, daarvoor een uitgebreid onderzoek noodig zou zijn. Op eene vraag van den heer Van Lijnden wat de reden is dat de tegenwoordige boezem zoo klein is en aan wie men dat te wijten heeft, antwoordt de voorzitter dat de Westersluis door de staatsspoorwegen gemaakt is, doch dat do plannen ervoor waarschijnlijk door het polderbe stuur zullen zijn goedgekeurd. Een tweede vraag van hetzellde lid, of het toezicht op de werkzaamheden aan 't polderbe stuur ia opgedragen, meent de voorzitter beves tigend te moeten beantwoorden. Met het oog op de bepaling dat de goedkeuring van bestek enz. aan het polderbestuur is opgedragen en dit volgens het reglement berust bij de alge meene vergadering, acht de heer Borsius het wenschelijk dat geconstateerd worde dat hier het dag. bestuur van den polder wordt bedoeld. Nadat dit is goedgevonden, wordt artikel éen der overeenkomst aangenomen. Aan de achtereenvolgens goedgekeurde artikelen 2 tot 8 is het volgende ontleend. De gemeente Vlissingen verbindt zich om het werk aan het bestuur van den polder Walcheren op te leveren binnen een jaar na de dagteekening der akte van overdracht aan die gemeente van eenige aan den staat behoorende gronden. Voor eiken dag dat het werk later wordt op geleverd zal de gemeente Vlissingen eene boete van /20 verschuldigd zijn. De polder verbindt zich om, binnen vier weken na de ten genoege van zijn bestuur gedane opleve ring van het werk, hetwelk daarna onmiddellijk in eigendom, beheer en onderhoud aan den polder overgaat, aan de gemeente VlissiDgen uit te keeren 15.000 en voorts binnen dienzelfden termijn aan die gemeente at te staan, zonder eenige vergoeding, al de rechten die de polder heeft op 0.94.30 hectaren aldaar gelegen duin. Aan art 8, waarbij de polder zich verbindt om aan de gemeente Vlissingen kosteloos vergunning te geven tot het maken eener vaste brug over den Middelburg-Vlissingschen watergang, onder voorwaarde dat de brug een minimum doorstroo- mingsvermogen van 10 meter zal moeten bezitten, wordt, op voorstel van den heer Van Lynden, ondersteund door den heer Borsius, toegevoegd de bepaling dat het onderhoud dier brug steeds ten laste van de gemeente Vlissingen blijven zal. Bp art. 9 wordt bepaald dat voor het geval de afstand der aan den staat behoorende gronden aan de gemeente Vlissingen binnen een termpn van een jaar na de sluiting dezer overeenkomst niet mocht zijn verkregen, deze overeenkomst zal worden geacht nimmer te hebben bestaan. Naar aanleiding van deze termijnbepaling vraagt de heer Borsius eenige inlichtingen, n. 1.: of als sluiting der overeenkomst wordt gerekend de teekening van het contract, dan wel de goedkeu ring door de wetgevende macht, die in dit geval vereischt zal worden. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat hij de laatste meening is toegedaan, wordt het voor stel in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Daarna brengt de voorzitter in behandeling een voorstel van het dag. bestuur, betrekkelijk een geschil met het gemeentebestnur van Middelburg omtrent den eigendom van een perceel grond, gelegen buiten de voormalige Dampoort. Het geschil loopt over een stukje groot 0.06.70 hectaren, dat volgens het polderbestuur aan den polder en volgens burg. en weth. van Middelburg aan die gemeente behoort. Herhaalde conferentiëu hebben tot het resultaat geleid dat de polder zijn recht op bedoeld perceel zou afstaan tegen -\z der waarde waarop het door deskundigen zou worden getaxeerd, en tevens der kosten, op den afstand vallende, voor zijne rekening zou nemeD. Het perceel is geschat op eene waarde van f 670. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt goedgevonden het bestuur te machtigen op den aangegeven voet met het gemeentebestuur eene overeenkomst aan tejgaan. De vergadering is daarna gesloten. Zitting van Donderdag 10 Juni. In deze vergadering zijn afwezig de heeren Schuurbeque Boeije, Van Nes van Meerkerk, Pilaar, Schneiders van Greijftenswerth en Van Citters. De resumtie der notulea van de vorige verga dering wordt aangehouden. De voorzitter deelt mede dat het grootboek der 2§ pet. nat. werk. schuld tot 1 Juli gesloten is, zoodat geen verkoop van 24 pet. werk. schuld, waartoe in de vorige vergadering is besloten, kon plaats hebben, zoodat deze vergadering op korten termijn is belegd. Wordt medegedeeld dat gedeputeerde staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot af en overschrijving welke mededeeling voor kennisge ving wordt aaDgenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, met intrekking van het besluit tot verkoop van 24 pet. werk. schuld, te verkoopen f 1800 3 pet. werk. schuld nominaal en dienovereenkomstig de begrooting te wijzigen. Wordt remissie verleend van hoofdelijken omslag aan D. A. van der Poel voor 1/12 ad 6.30. Ingevolge een verzoek van W. van den Berg te Bruinisse wordt besloten, overeenkomstig het voorstel van B. en W., de vergunning om ter uitoefening van de kunstmatige oesterteelt pannen te leggen op de slikken in de haven dezer gemeente in te trekken en hem te ontslaan van de betaling der bedongen jaarlijksche vergoeding van 15, met ingang van 1 Mei 1880. Hierna sluit de voorzitter, na omvraag, de vergadering. De politieke wereld te Londen was in spanning eergisteren avond, en zoowel de banken der leden van het lagerhuis als de tribunes waren stampvol. De heer Gladstone zou eeno millioenenspeeaft houden en met groote belangstelling werd uitgezien naar de plannen van den premier, wien zelfs zijne grootste vijanden den lof niet ontzeggen van Engelands eerste financier te zijn. Na veel tijdverlies aan weinig belangrijke zaken en interpellaties kwam de minister aan het woord. Hij sprak nagenoeg twee uren lang en hoezeer zijne stem zwak was, getuigt een toehoorder dat er in geen tien jaren in het parlement eene redevoering is gehouden waarbij aan doode cijfers zulk een leven werd ingeblazen. Met het oog op de vernieuwing van de handelstractaten, vooral van dat met Frankrijk, en de wenschen van Frankrijk, Spanje en Portugal, achtte hij het wenschelijk het inko mend recht op wijnen te verlagen. Wijn van eene alcoholsterkte van 20 percent zal belast worden met 67, cent per liter met eene geleide lijke opklimming tot wijn van 35 percent, terwijl boven de 35 percent de opklimming voor ieder percent alcohol grooter wordt. Gebottelde wijn betaalt een vast recht van 26'/3 cent per liter, wijl de gebotteld ingevoerde wijnen óf zeer sterk van alcohol gehalte zijn of bijzonder lekker. De belasting op het mout wil de heer Gladstone afschaffen. Het bier, de volksdrank in Engeland, mag echter niet onbelast blijven, zoolang de whiskey, de volksdrank in Schotland en Ierland, belast blijft. Van het larrel (162 liter) bier zal f 3.75 worden geheven. Verder betroffen zijne mededeelingen de permissies om te tappen licences voor deze, welke het recht geven om wijn, bier en sterken drank te tappen, zal worden geheven f 60 in huizen die beneden f 120 huurwaarde hebben, met eene verhooging van telkens 36 volgens de meerdere huurwaarde, naar eene vaste schaal. Eindelijk strekken de regeeringsvoorstel- len tot eene vermeerdering van de inkomstenbe lasting met éen penny in het pond (0.416 pc.) Na eene langdurige discussie gaf het parlement in eerste lezing zijne goedkeuring aan deze voor stellen. In de zitting van gisteren werd onder meer medegedeeld dat Egypte de bestendiging der internationale rechtbanken voor vijf jaren voorstelt, met enkele wijzigingen in hare bevoegd heden dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar op de Turken in Oost-Eumelië gepleegde wreedheden, en dat de onderhandelingen over het handelstractaat met Frankrijk half Juli te Londen zullen beginnen. Men beweert dat de heer Say gedurende zijn kort verblijf te Londen den tijd heeft gevonden om met den heer Gladstone de hoofdbeginselen van dat tractaat vast te stellen. De commissie uit den Pruisischen landdag heeft thans definitief met 13 tegen 3 stemmen het vierde artikel van de voordracht tot wijziging der Mei- wetten verworpen. Dit artikel wij vermelden het ter herinnering nogmaals behelst de bevoegd heid van de regeering om de bij rechterlijk vonnis van hun ambt ontzette priesters in hunne vorige betrekking te herstellen. Enkele andere gewichtige artikelen werden aangenomen met eene meerder heid van conservatieven en nltramontanen, doch het geheele ontwerp kon slechts de 8 conservatieve stemmen op zich vereenigen. De discussie inden landdag is vastgesteld op aanstaanden Vrijdag, en de ministers hebben zich niet uitgelaten over wat de regeering zal doen als de wet verworpen wordt. Waarschijnlijk om de zeer geldige reden dat zij het niet weten. Dat moet en haut lies beBlist worden en een Pruisisch staatsminister heeft tegenwoordig geen zeer hooge positie. Niet gaarne zouden wij ons aan eene gissing wagen wat prins Von Bismarck in deze zeer ingewikkelde qnaestie zal doen. De Kölnische die in deze zaak eene groote rol heeft gespeeld, geeft hem een vergelijk aan de hand waardoor de wet aanne melijk zou worden voor de gematigde conserva tieven en de nationaalliberalendaarin is echter als conditio sine qua non opgenomen het wegvallen van artikel vier. Kan de regeering daarin treden? Dat moeten wij afwachten. De Fransche kamer heeft een voorstel aangenomen waarbij de 14de Juli, de gedenkdag der inneming van de Bastille, bestemd wordt voor eene jaarlijksch nationaal feest. Dit jaar zal die datum gevierd worden met de uitreiking der vaandels aan bet leger. Tegen dien dag zal eene nieuwe poging worden gedaan om de volledige amnestie voor de veroordeelden wegens de commune tot stand te brengen en de voorteekenen zijn ditmaal gunstig. De union rêpuhlicaine zal het initiatief nemende uiterste linkerzijde is van zelf warm voor het voorstel en de gauche zal er zich bij nederleggen zoodat het ministerie wel volgen moet. Er is veel voor en tegen de amnestie gesproken en geschre ven en het kan geen nut hebben nogmaals dat oude debat op te rakelen. Een voordeel heeft de aanneming zekerdat namelijk weder eeno quaestie van het tooneel verdwijnt, die elk oogen- blik den hartstocht mengt in het politiek debat en die ook dat wil wat zeggen schrikbarend vervelend is geworden. Generaal Garfield is een inboorling van Ohio< Zijn vader ontgon en bebouwde een tweehonderd morgen land en gaf zijne kinderen eene zoo goede opvoeding als hij vermocht. De Garfields be hoorden tot eene kleine doopsgezinde gemeente en ware matige, fatsoenlijke en geachte menschen. Toen de waarschijnlijke opvolger van den heer Hayes zich voorbereidde om lid zijner gemeente te worden, kreeg hij smaak in een godsdienstige loopbaan en begon hij al dadelijk met pogingen om anderen te bekeeren. Hij ging studeeren voor domiué in de school te Oberlin, waar wellicht niet zoo heel veel geleerdheid was te vinden maar voor een ijverigen jongen gelegenheid te over was om zich te ontwikkelen. Na het verlaten dier school werd hij doopsgezind dominé. Hij huldigde

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2