Weerkundige waarnemingen. \m<fjtt*. Vlissingen. ÏCM011. 5 BUITENLAND. De Russische universiteiten. Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten, Prijzen van Effecten. leger. eft tot adjudant bij iterie benoemd, den fee. -*id 2e klasse J. H. [infanterie, is aange- net den 31 Juii a. ar te nemen bij de iuipeerende troepen,, Londen. In bet lagerhuis heeft de heer Gladstone voorgesteld den wijnaccijns te verlagen om een nieuw en verbeterd bandelstraetaat met Frankrijk mogelijk te maken. Hot hnis heeft het plan voorloopig goedgekeurd. li Juni des morgens te 8 uren. p lleppel is besloten gasprijs van 12 tot llagen. |de vergadering der jibridge in Augustus l^onom causa worden landgenoot Donders, yien deze onderschei- feren Paul Broca van I Joseph Lister. Iger in Aargau, thans Bern den katholieken pan het kerkgebouw, E reeht hebben hunnen 10 Juni. jde heeren Van Ufje pr kennisgeving de de behandeling der bda, neemt de voor persoonlijk feit. It hij heeft in de ph uitgesproken dat [jit heeft persoonlijk Tangezien spreker het gewenscht achtte die beft hij na de zitting nagezien en ook een fcoger bestuur gericht, langenaam te kunnen Ingen antwoord, met 1 gemeentewet en het (Sl.bl. no. 122), als bleegd bestuur wordt feester ten allen tijde aan den raad in te Inoodig, verklaart te lede dat betrekkelijk twee brieven zijn ivaarvan de schrijvers ken. [ie missives gaat de loten deuren. wordt op voorstel Joofdelijke stemming, zijde te leggen, tot de behandeling 1st met de Imperial Impawy% betrekkelijk lar spreekt zijn leed- Jling dezer belangrijke heeren Kleijnhens en lijn. Hij betreurt het In financiën en fabri- gediend van bericht het hem voorkomt, |n schuldig gemaakt, Ltewet dit uitdrukke- pmissiëü opdraagt, [iliug van de concept- J discussie aanleiding, li kelen tot een kleine lioten, terwijl aan de evoegd een artikel erschillende goederen overgenomen, ordt de overeenkomst het voorstel van den van de verordening nissie van fabricage, 1 is, kan aan het aan de landbouwers, worden den bodem nonhangenden, rijpen mits ter dikte van i goot van waalklin- aart dat hij, ofschoon ziju voorBtel afwijkt, aangezien het nem aan het bezwaar der gekomen. met het advies der voorstel van den >og op het genomen nwerkingtreding der van op 1 Aug. op t nog goedgevonden jersoneel der school ooning voor bewezen n den voorzitter, tot post op de begrooting fan Kaalte het woord overweging te geven ielen betrekkelijk het t oog op de in eene 3 besmettelijke ziekte, lat dit onderwerp in van burg. eu weth. gesloten. Werner, Ieeraar in do hier, is als zoodanig Ba- Wind Toestand der namen dek rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht luchi zee N. Shields 0.5 Z 1 betr. kalm Sylt Hartlepool l.ï ONO 3 bew. ZO goed kalm Swinemunde 0.1 NNO 2 bew. Hamburg 0.5 ONO 2 1. bew. Delfzijl 1.9 O 1 regen Groningen. 2.4 ONO 1 betr. Helder. 3.2 NO 2 regen kalm Yarmouth. ONO 4 bew. deining Vlissingen. 5.1 O 1 betr. Maastricht 4.7 W 1 z. bew. golvend Valentia. 1.0 ZZW 5 bew. Portsmouth. NO 2 goed kalm Grisnez - 4.5 NNO 3 mist. Parijs 6.6 z 2 helder St Mathieu. - 2.7 N 2 1. bew. Biarritz - 49 N regen Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: G. 2.9 Y. des namiddags: G. 2.1 V. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs; [Corr )761 Thermometer 10 Juni. 'sav. 11 u. 55 gr. 11 Juni. 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's av. 5 u. 65 gr. Algemeen Overzicht. Men leest in (1e bladen thans heel wat minder oyer Egypte dan verleden jaar, en toch is hetgeen er thans geschiedt vooral niet minder merkwaardig. Er wordt druk en betrekkelijk rustig gearbeid aan het herstel der financiën des rijks en zulk een toestand geeft geen aanleiding tot zooveel dagelijksche beschouwingen als de troebele tijden onder Ismaïl-pacha dat deden. Hij leent zich meer tot een overzicht over een zeker tijdperk, daar de regeling der financiën nit den aard der zaak slechts een iangzainen voortgang kan hebben. De commissie van liquidatie, welke eene schuld regeling moet maken van den insolventen hoede' van het vorig régime, is thans twee maanden aan den arbeid. Kond haar wordt veel geïntrigeerd en zij dient als voorwendsel voor menigen aanval op de tegenwoordige regeering van allen die dooi den val van den vorigen khedive en de invoering eener betere administratie in hunne belangen zijn gekrenkt. Eene groote groep pacha's welke beweren een zeker privilege te hebben ten aanzien der grondbelasting, overstelpen de commissie met verzoekschriften en Nubar-pacha heelt zich ter kwader nre laten overreden om zich aan het hoofd dier beweging te stellen. Ook hij diende een dergelijk verzoekschrift in en haalde zich eene scherpe bestraffing op den hals van do dag bladen, welke de wijze waarop hij het grootBte deel zijner landerijen heeft verkregen in het ge heugen riepen. Indien men, zeiden zij, rijk is geworden door giften en meer dan iemand wel gevaren heeft bij het regceringsstelsel waardoor Egypte is te gronde gericht, en indien men daar enboven zich beroemt de type te zijn van een vaderlander en van een liberaal, zou men er dan niet in kunnen treden om zonder zooveel misbaar eenige kleine offers te brengen aan het land waaraan men zijn onmetelijk fortuin heeft te danken? Deze soort verzoekschriften werd ge volgd door anderen van schuldeischers van den staat die volledige betaling hunner vorderingen eiBchten, met de bedreiging zich anders met den sabel recht te zullen verschaffen, een verzoek nit andere gronden gesproten maar oven vijandig aan de tegenwoordige regeering als dat van Nubar en zijne vrienden, die zich niet op hun gemak moeten gevoelen met znlke medestanders. Immers die zelfde mannen van den sabel deden Nnbar verleden jaar vallen. Nadat deze zaken zich hadden voorgedaan, begaf Kiaz, het hoofd der regeering zich naar dea khedive, om te verklaren dat hij en zijne collega's bereid waren af te treden, indien Tefvik meende dat de volksgeest eene andere regeering eischte. De khedive weigerde dit ontslag, verklaarde zich volkomen tevreden met de tegenwoordige regeering en nam, op raad van de consuls van Frankrijk en Engeland, maat regelen tegen de oproerkraaiers. Zijn krachtig optreden voorkwam eene crisis. Deze houding van den khedive geeft da beste verwachtingen voor de toekomst. Reeds is de toestand in Egypte beter dan vroeger. De belastingen komen gemakkelijk binnen. Alle ambtenaren ontvangen geregeld hun traktement en de etaat heeft reeds gedeeltelijk de voorschotten aan de Banque Otto mans terugbetaald. Do opbrengst der belastingen Welke voor de staatsschuld bestemd zijn is aan zienlijker dan men gewacht had en de gevolgen van het beter beheer des lands doen zich reeds duidelijk waarnemen. Het ontweip van regeling van de liquidatie-commissie wordt in het laatst dezer maand of in het begin der volgende ver wacht Als nu maar Engeland en Frankrijk eendrachtig blijven schijnt voor Egypte eene betere toekomst weggelegd. Wat de verandering in het Turkeohe ministerie baren zal is moeilijk te voorspellen. Een der nieuwe ministers, Kadri pacha, was minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Khereddine en werkte toen, in overleg met den pas afgetre den premier Said, Khereddine zoo tegen dat hij tea laatste viel. Hij is een bekwaam man die een Europeesche opvoeding heeft gehad en tot de politieke partij van het jong Turkije behoort, die de leuze huldigt „Turkije voor de Turken." Zijn nieuwe ambtgenoot Abeddin pacha staat boven hem in wilskracht en hij is het vooral die van het Albaneesch verbond in de Tnrksche poli tiek een wapen beeft gemaakt tegen den afstand van grondgebied aan Montenegro en Griekenland. De benoemingen hunner ambtgenooten kunnen eerst eenig licht verspreiden over de beteekenis van het ministerie, wijl de sultan de gewoonte heeft steeds een paar tegenstanders zijner eerste ministers in het kabinet te benoemen, een paar dwarskijkers, die zorgen dat het ministerie den grooten heer niet de baas wordt. Dit dit oog punt kan dat goed zijn, maar de eenstemmigheid en de werkkracht der ministeriën wordt er niet door bevorderd. De voordracht tot wijziging der Meiwetten is ook in de tweede lezing door de commissie nit den Fruisischen landdag ongunstig opgenomen, wat haar geen gunstig lot in de vergadering voor spelt. De Norddeutacfie Jllgemeine Zeitung heeft meer scherp dan afdoende geantwoord op het ar tikel waarin de Kölniache den heer Von Bismarck aanspoort wat voorzichtiger met de nationaal- liberalen om te gaan. Men is in officieele krin gen dus blijkbaar niet gesticht over die het moet erkend worden ronde taal. De Fransche kamer heeft met groote meerder heid verlof gegeven om éen harer leden, den hertog De Padoue, te vervolgen, wijl hij binnen een jaar in twee verschillende distrieten van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt. Zulk een be drog is wel wat erg voor een volksvertegenwoor diger. In zeer korten tijd heeft het nihilisme veel van zijne verschrikkingen verloren. De nihilisten ziju, zooals men wel eens zegt, wat hard van stal geloopen. Zij hadden eene politieke partij kunnen zijn, indien zij zich beperkt hadden tot de gewone middelen der revolutie tot de barricades en straat gevechten toe; doch sluipmoord, al wordt die ondernomen met de meest vaderlands- en de meest menschlievende bedoelingen, stuit bij do menschen nog op gewetensbezwaren, welke niet wijken zelfs voor de meest geavanceerde moraal. Met deze middelen kon het nihilisme slechts aanhangers vinden onder lieden bij wie de dweepzucht geheel en al het onderscheidingsvermogen tusschen goed on kwaad heeft verstompt. En dit zijn er gelukkig niet velen, zoodat het nihilisme wel in staat blijft een enkelen geïsoleerden aanslag te ondernemen, maar zijne groote gevaarlijkheid voor de maat schappij heeft verloren. Indien dus het nihilisme ten deele zich zelf heeft vernietigd, is toch de regeering na het optreden van graaf Loris Melikoff daaraan in groote mate behulpzaam geweest. Onder het vele dat graat Melikoff reeds heeft gedaan, is wellicht de vervanging van graaf Tolstoi aan het ministerie van onderwijs wel de handeling welke den meest algemeenen invloed heeft gehad, wijl met Tolstoi een systeem viel. De universiteiten zijn de broeinesten geweest waar het nihilisme tot zijne kracht is gekomen. Eene nadere beschouwing van een paar karakter trekken dier inrichtingen zal ons dat begrijpelijk maken. Twintig jaren geleden waren er te Moskou twee professors in het Latijn en Grieksch, groote geleerden in hun vak, maar ook zoo van de voortreffelijkheid van dat vak overtuigd dat zij er het eenige middel in zagen om tot eene hoo- gere ontwikkeling te geraken. Zij kregen het invloedrijkste tijdschrift en de meest verspreide courant in handen en begonnen daarmede een kruistocht ten voordeele van een exclusief „clas sicisme". De invloed der heeren Katkoff en Leontiew was zoo groot dat zij der regeering zoowel hun onderwijs-programma opdrongen als den man die het moest uitvoeren, graaf Tolstoi. Deze werd minister en voerde de classieke stu diën in op eene wijze welke denken doet aan de goede dagen van czaar Peter. De kennis van Latijn en Grieksch werd verplichtend gesteld voor iedere openbare betrekking. Men moest zich dus wel onderwerpen en het stroomde leerlingen naar de gymnasiën en universiteiten. Toen kwam er echter aan het licht dat er voor al die jongelieden geen onderwijzers waren. Men zond een aantal jongelieden naar Duitschland waar zij in der haast werden opgeleid tot onderwijzers in de thans alleen zaligmakende classieke falen. De opleiding was haastig en gaf onrijpe vruchten men kreeg spoedig genoeg onderwijzers, maar zij wisten niet genoeg om het toch reeds eenzijdige onderwijs bij hunne leerlingen vrucht te doen dragen. De programma's der universiteiten schreven niet minder dan 26 lesuren in de week voor, aan het Latijn en Grieksch te wijden, en waren overladen, zoodat slechts 4 percent der studenten al hunne examens deden en de studenten een afkeer van den arbeid kregen. Bij deze overspanning van den gee3t kwamen nog de ongunstige physieke levensvoorwaarden van den Russischen student den bodem geschikt maken voor het nihilisme. Een sedert eenigen tijd in Rusland gevestigd Franschman geeft daar omtrent eenige inlichtingen in het Journal des êconomistes. Vergelijkt men de universiteiten van 1860, zegt bij, bij de tegenwoordige, dan ziet men eene groote verandering. De bevolking was 20 jaren geleden heel anders samengesteld. Toen telde men op 100 studenten 60 adellijke jonge lieden; terwijl de kleine helft was samengesteld uit zonen van ambtenaars, kleine burgers, pries ters en boeren. De laatsten kwamen maar in do verhouding van drie percent voor. Thans echter telt men slechts 22 percent adellijken, terwijl de boeren tot 5 percent gekomen zijn. Vroeger evenals thans kwam men aan arme studenten tegemoet door staats- en particuliere beurzen. De mededinging naar deze gunsten was echter vroeger geringer, daar toen de rijke jongelui de meerderheid vormden. Daarbij komt dat die beurzen even groot zijn gebleven, maar het leven werd duurder, en daardoor ontstond aan de uni versiteiten een pauperisme dat tot de treurigste uitkomsten geleid heeft. De woningen werden duurder, de levensmiddelen stegen, en kleeren, linnen en schoeisel kosten thans ongeveer een derde meer dan vóór twintig jaren. In die omstandigheden moeten onbemid delde studenten allerlei hulpmiddelen zoeken om zoo goedkoop mogelijk te leven. Gewoonlijk huren zij met een zeker aantal een of twee kleine kamers, waar de luchtverversching veel te wen- schen overlaat. Onbemiddelde meisjes welke de lessen volgen brengen hetzelfde stelsel in toe passing. Zelfs ziet men in menig huis jongelieden van beide geslachten op naast elkander gelegen kamers wonen, welke eene gemeenschapsdeur hebben, waarvoor een kastje of soms ook een bed wordt gezet. De studenten zoeken de huizen waar ook meisjes-studenten wonen, wijl deze hun gaarne de honderde kleine diensten bewijzen, welke een ongetrouwd heer ontbeert als hij alleen woont. Het schijnt niet overbodig hier op te merken dat bij deze samenwoning de strengste zedelijkheid heerscht. Des morgens gaan de leerlingen naar de colleges, waar zij tot 's middags drie uren blijven. Dan wordt er gegeten, goedkoop en slecht. Meestal bestaat het diner uit soep vau zuurkool of kroten, gekookt of slecht gebraden vleesch en wat meel spijs. Men drinkt er een glas water bij, en soms vóór het eten een klein slokje brandewijn. Geen wijn of bier. Er komt dan bij die jongelui ook heel wat bloedarmoede voor. Na den maaltijd rust men wat uit, men gaat wandelen als het niet te koud is, want pelzen vindt men bij deze studenten niet en dau drinkt men tegen vijf of zes uren thee. Tot acht uren wordt er eene courant of tijdschrift gelezen of wat nage zien voor de colleges van den volgenden dag. Des avonds komt men veelal in zeker aantal bij elkander om kaart te spelen of te praten over het nieuws van den dag en over de politiek. Over alles wordt opgewonden geredeneerd; er wordt streng geoordeeld en men maakt elkander het hoofd warm. Soms worden in die bijeenkomsten ook door de censuur verboden boeken gelezen, eene aantrekkelijke lectuur, die echter dikwerf zeer ongezond is. Want de censuur treft menig boek dat, als het vrij kon circuleeren, wegens zijne smakeloosheid niet zou gelezen worden, doch dat nu als verboden vrucht verslonden en met zekeren eerbied behandeld wordt. Als de avond zoo is doorgebracht, soupeert men met wat er van het middagmaal is overgebleven en men gaat slapen. Moet zulk een leven, zegt de schrijver in het genoemde blad, niet eene physieke afmatting tengevolge hebben welke haren invloed doet gelden op het denkvermogen? en moet daaruit bij velen niet een abnormaleu toestand der her senen voortspruiten Daarenboven leidt discussie en gedachtenwisseling voortdurend tusschen de zelfde personen niet tot gematigdheid van oordeel. De meisjes die aan al die gesprekken deelnemen deelen er hunne overdrijving aan mede en haar ondoordacht vuur haalt meestal de jongemannen tot hare meening over. Daarbij komt nog de ontevredenheid en de zenuwachtigheid welke ver oorzaakt worden door den armelijken toestand dezer studenten, door het mislukken van de over laden examens, en alles te zamen maakt hen eene gemakkelijke prooi voor het nihilisme. De kwalen welke het Russische universiteitsleven aankleven zijn veelvuldig, en de genezing dient veelzijdig te zijn. Allereerst echter schijnt het noodig de programma's wat te ontlasten en het onderwijs in do oude talen tot redelijken omvang terug te brengen. Door het ontslag van den heer Tostoi als minister voor onderwijs is met het oude stelsel gebroken en eene onbeschrijfelijke vreugde gewekt aan de universiteiten. Daar, in de broeikassen van het nihilisme, moet men nu erkennen dat men giaaf Loris Melikoff dankbaar moet zijn voor eene gewichtige en lang gewenschte hervorming. Dit is eene wijze van het nihilisme te bestrijden welke meer vertrouwen inboezemt dan het schrikbewind van Gourko en zijne ambtgenooten. Vlissingen, 11 Juni. Naar zee vertrokken de Engelsche bark Opal, gez. Marshall, met spoor staven naar Londen. Graanmarkten enz, Zwolleheebspel, 10 Juni. Wij noteeren he den vette koeien en ossen 75 a 80 ct.; dito stieren 60 a 65 ct.dito kalveren 80 a 85 ct. dito schapen 60 a 70 ct.allen per klg. schoon. Voorts voorneurende en versch gek. koeien 125 a 240; zomer- en herfst kalv. dito 140 a 200 guste dito en ossen voor de vetweide /80 a 140; neurende schotten en vaarzen 100 a 190; guste dito 75 a 120 5 vaarspinken f10 a 75; jonge Bpringstieren 60 a 100fokkalveren 25 a 45nuchtere dito /6a/ 8.50lammeren 4 a /9. Gent, 11 Juni. Roode en witte tarwe ad 100 kilo tr. 30.50; rogge fr. 25.gerst fr. 21.50; haver fr. 21.60; boekweit fr 21.paarden- boonen fr. 20.koolzaad fr. 33,lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 26.50; koolzaadkoeken fr. 18.50; boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.20 per 26 stuks. Vlissingen, 11 Juni. Boter per kilogram /1.05 a 1.—. Eieren 3.40 af per 104 stuks. Amsterdam, 9 Juni. Raapolie op 6 weken 31JLijnolie 32} Amsterdam, 10 Juni 11 Juni, staatsleeningen. Vederl. Cert. N. IV. Sch. 2} pet. 65} 65$ dito dito dito. 3 78} 78} dito dito dito. 4 101} 1015% dito Obl. 1878 1000 4 101$ 1011 België. Certificaten21 65, Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 891 89} dito Goudleenning 5 76 751 dito dito fl 500 6 93} 93} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 62} 62$ dito Febr.-Aug. 62$ 62} dito Jan.-Juli. 5 62$ 82} dito April Oct.5 62} 62} dito dito Goud 4 76 76} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 1876. 6 100} 100} dito dito 6" Ser. 1878 100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 97} 97} Cert. Inschr. 5° Serie 1854. 5 59 dito dito 6e 1855. 5 81} 82 Obligatiën 1862 5 87} 88 dito 1864 f 10005 E 94} 94} dito 1864 1005 92 92} dito 1877 dito5 93} 94} dito Oostersche 1' serie. 5 57} 57} dito dito 2e 5 57} 57$ dito dito 3e 5 58 58} dito 1872 gecons. dito. 5 88$ 89} dito 1873 gecons. dito5 89$ 89} dito 1850 Is Leening dito. 4} 89} 89} dito 1860 2' Leening dito. 4} 85} 85} dito 1875 gecons. dito 4} 80} 81} Cert. Hope C« 1840 4 dito 2', 3" 4® Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 76} 76} dito dito 1859 3 65} Cert. van Bank-Assign. 6 38} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 18} 18} dito dito 1876 2 41} 41} dito Binnenl. Es.5000-10000 1 17 17$ dito dito 1876 2 37} Tnrk jje. Obl. Alg. Sch. 1865 5 9$ 9$ dito dito 1869 6 10 10 Ëgyptc. Obl. Leeniug 1876 6 60 59$ Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} 103} dito dito 1871 5 101} 101} dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 96} dito Leening 1875 5 94} 94} dito 1863 1004i 95} indus'prieele en financieeie ondernemingen. Jïeilerl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 20 20} Ncd. Hand.-Maatsch. Aand. rencontre. 5 104$ 104} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 132} 132} Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito4} Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. r Oostenrijk. Aand. Nat. B. spoorweg-leeningen. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 pet. 108 108 dito Maats, tot Expl. van St.- Spw. Aand119 119} Ned. Centr sp. Aand. 250. 24} 24} dito gestemp. Obl. 235. 57} 57} Ned. Ind. Spoorw. Aand. 140 Ned. Rijn-spw. volgef. Aand. N.tBrab. Boxt. Obl. 1875. 5 72 72} dito dito 2! Hypoth Hongarije. Thciss. Spoorw. Aand. fl. 200 5 104 104} dito dito Obl5 83} 83} Oostenrijk. Fr. O.-Sp. Obl. 3 Italië. Zuid ltal. Spw. Obl. 3 50} 50} Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 51} Warschau-Weenen dito. 79} 79} Rusland. Sr. Sp.Maatsch. Aand5 137} dito Hypoth. Obligatiën 4} 93} 94 dito dito dito. 4 85} Baltiscbo Spoorweg. Aand. 3 54} 54} Chark.-Azow Oblig. 100. 5 89$ 89} Jelez Griasi dito5 87 Jelez-Orel dito 1000. 5 88} Kursk.-Ch.-Az. Obl. 100. 5 82 83 Losowo-Sewastopol 1000. 5 82 82}

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3