TUREN. 137. op: UB' Jaargang. 1880] Zaterdag 12 Juni. I E8! J>S.' i-SCHELDE. LStuS. terlyk 2 uren op Eijks-Mastmgen, Nationale militie. Middelburg, 11 Juni. tOLPLANTEIt, bij t, te Vlissingen. par uit twee, een WEI. PAKKEN TE KOOP $Serooskerke. DEKKOE, bij H. A. i DIEN DE gevraagd, etter R j adres de heer m aankomend JO\- haud schrijvende, op een wordenmet eigen den te adresseeren onder handelaars J. C. W. beerde fabriek (hand- L-Brabantsch linnen-, ^vetgoederen, beuevens vorden, om als ACJEN- Itegen hooge provisie, hnlze, met vele rela. Brieven letters DAB, lureau van NIJGH VAN s. wordt verlangd «ene begen mede te gaan naar ;n Maandag 14 Juni, tas- laansche kade, G 120. IEISJE gevraagd, bat, H n" 10S. lootdienst !URG EN ROTTERDAM lertrek in Juni. VAN BOTTERDAM: Vrijdag. 11 morg. 11,30 n, Zaterd. 12 11,30, Maand. 14 midd. 1, Dinsd. 15 'morg. 11,30 Woensd.16 11,30, Dunderd.17 midd. 1, Vrijdag 18 1,—, Zaterd. 19 1, Maand. 21 1, Dinsdag 22 morg. 10, Woensd.23 10, Donderd.24 10, WEN V. M. 1.15, 1.45, V. H. tj. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. IMAANDAG, WOENSDAG «n ZATEltDAG. voorm. 7.30 nam. 4.— 8.— 4.30 10.30 11— 6.midd. 12.— 630 nam. 12.30 ldig voor dien dag. 120 O» l. 30 5.37 k 53 ,.48 6.38 *50 4.45 z .9 5.59 6.40 6.50 .1 6.5 .32 - 7.50 .8 '7.57 8.45 .25 9.10 .6 10.10 - 10.41, .35 9.6 10.25 10.50 .45 9.15 10.35 11 7.15 10.55 2.5 6.50 10.40 1.45 8.5 11.50 3.15 8.55 12 40 3.55 9.15 1.3 4.13 9.30 1.20 4.30 istns. 0.85 6.1» 7.3» 8.15 8.35 8.50 MIDDELBllRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Pr^js per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent, Advartentien; 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 9 Juni 1880, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting no. 2 voor het dienstjaar 1880/81, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Biervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 108n Juni 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Oproeping van een verlofganger. De burgemeester van Middelburg, gezien de missive van den commissaris des konings in deze provincie, dd. 8 Juni jl., A no 224b, 3e atdeeling roept bij deze op den milicien verlofganger Jacobus Bos, loteling dezer gemeente der lichting 1878, behoorende tot het 3e regiment infanterie, die niet voldaan heelt aan art- 133 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72), om zich, voorzien van al zijne voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van zijn verlofpas, uiterlijk op den 23 Juni a. bij zijn korps te Middelburg te bevinden, teneinde gedu rende drie maanden onder de wapenen te worden gehouden. Bij moet zich vooraf en wel op Vrijdag den 18 Juni a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, by den burgemeester dezer gemeente aan melden, voorzien van zgn verlofpas, teneinde die voor vertrek kunne worden afgeteekend. Middelburg, den 10 Juni 1880. De burgemeester van Middelburg, PICKÉ. Van verschillende zijden wordt verzekerd dat de tweede kamer op 29 dezer hare werkzaamheden zal hervatten, o. a. ter behandeling van de crodiet-aanvrage ttr uitvoering der onderwijswet. De memorie van beantwoording op de rentewet wordt in de tweede helft dezer maand verwacht. Te JRoosendaal heerschen, zooals vroeger bericht is de pokken, epidemisch, en in geheel Noord- Brabant komen zij sporadisch voor. Te Botterdam zijn op het oogenblik (9 Juni) 2 poklijders, nl. èen van een schip, uit Kroonstad gearriveerd, en éen van een schip, dat reeds verscheidene dagen aldaar lag en uit Antwerpen kwam. Volgens de laatste berichten zijn te Antwerpen in éene week 41 personen aan de pokken overleden. In de aanstaande zomerzitting der Staten van Noord-Brabant zal o. a. in behandeling komen het plan tot verbetering van de rivier de Zoom. Het wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van hei misbruik van sterken drank, is volgens het Dagtlad bij de Tweede Kamer ingekomen. Dinsdag jl. is in de Lnxemburgsche kamer de beraadslaging begonnen over de conventie, met Nederland gesloteD, betreffende de schuldregeling. De minister Von Blochausen verdedigde de conventie en deed uitkomen, dat de diplomatieke hulp door Nederland aan Lnxemburgsche onder danen te verleenen, een gewichtige zaak is, wel op wegende tegenover de moeielijk te staven vor- derirgeo van Luxemburg. Daarentegen werd door den heer Pescatore in de wijze waarop de diplomatieke hulp in de tweede kamer is behan. ffeld, een beleediging van Luxemburg gezien en uan de Nederlandsche staatslieden, bepaaldelijk den oud-minister Van Zuylen verweten, dat zij het Groothertogdom van het huis yan Oranje trachtten los te maken en het in 1867 zelts aan Frankrijk hebben willen verkoopen. De beraadslaging is gisteren voortgezet en de conventie met 17 tegen 10 stemmen aangenomen. Tot vóór korten tgd kon men in de oudheids kamer op het Middelburgsche raadhuis een ver guld zilveren beker van hooge kunstwaarde bewonderen, afkomstig van het vroegere gilde van den edelen voetboog" St. Joris en als z oodanig, van geslacht tot geslacht, in eigendom overgegaan op de leden der tegenwoordige socië teit van dien naam. Dit voortbrengsel van den kunstvlijt onzer voorvaderen wekte op de thans geopende ten toonstelling te Amsterdam de bewondering van ieder kenner en den kooplust van baron Rothschildt, te Frankfort, wien de schatten van bedrevenheid en smaak, neergelegd in de kunstwerken van het voorgeslacht, naar het schgnt meer waard zijn dan de schatten gelds, door hem en de andere leden zijner familie bijeenvergaard. Krachtens een besluit, door de leden der socië teit St. Joris reeds vóór geruimen tijd, met meerderheid van stemmen, ter voorziening in hare financieele behoeften genomen, werden de onder handelingen, door een agent van baron Rothschildt tengevolge eener in de dagbladen geplaatste ad vertentie geopend tot verkoop van den beker, aanvaard. Naar wij vernemen hebben deze onderhandelingen geleid tot het sluiten van den koop. Voor eene som van 15000 zal de Frankforter kunstvriend voortaan eigenaar zgn van het Middelburgsche kleinood. Wat onze oudheidskamer betreft, zij zal zich verheugen in het bezit eener photographic. Rotterdam, 10 Juni. Wat in het vat is, verzuurt niet. Dit bleek ook heden in onzen ge meenteraad. Het voorstel van den heer dr. Sleurs om eene enquête te houden over de rechtmatigheid der grieven tegen het openbaar onderwijs, was lang in het vat geweest, wegens de ziekte van den heer Eickma, wethouder voor het onderwijs. Het was echter niet verzuurd, en kwam heden in de zitting van den raad frisch en gaaf ter tafel. De heer Sleurs neemt in den gemeenteraad een eigenaardige plaats in. Hij is daar de eenige vertegenwoordiger van de partijen, die aan de bekende schoolwetgrieven laboreeren, en werd in den raad gebracht, omdat éene der liberale kies- vereenigingen (de jongste van de vier) van oordeel was, dat het wel eens goed kon zijn een woord voerder van die partijen daar zitting te doen nemen. Deze exceptioneele positie brengt mede, dat op den heer Sleurs meer dan op eenig ander raadslid de oogen zijn gevestigd, en dat de tegen standers van het openbaar onder wgs hoopvol tot hem opzien. De heer dr. Sleurs is zich ziju gewicht wèl^ bewust en neemt zijn grootsche taak ernstig op. Van daar zijn voorstel. Hij wenscht echter, hoewel hoofd der oppositie, geen strijd. Dit verklaarde hij heden nadrukkelijk. Integendeel, hij wil redenen van ontevredenheid wegnemen, en dus vrede stichten. Is het wonder vroeg bij dat er ontevredenheid bestaat en deze zich lucht geeft in adressen Deze adressen moet men weten, zijn twee in getaléen van den heer Voorhoeve, president der Antirevolutionaire Kieevereenigingen een ander van de Vereeniging voor Katholiek OnderwijsIn deze adressen wordt geklaagd, dat het openbaar onderwijs te veel geld kost, en de heer Sleurs wil ze nu in handen ge steld zien van eene commissie, die de „grieven" grondig onderzoekt, de „bevoegde personen" hoort, binnen drie maanden rapport uitbrengt en, zoo noodig, een voorstel doet. De heeren Eickma, Jacobson, Muller eu de voorzitter bestreden het voorstel, dat door den heer Sleurs povertjes toegelicht werd. Zeer terecht merkte de heer Eickma op, dat naar aanleiding van de nieuwe wet de regeling van het onderwijs hier ter stede van zelf in den raad zal ter sprake komen; de noodige voorstellen om die regeling in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet worden reeds gereed gemaakt. Hij gaf daarom den heer Sleurs iu overweging zijn voorstel in te trekken. Deze had daar echter geen ooren naar, doch scheen toch, nadat de bestrijders van het voorstel het woord hadden gevoerd, niet zoo dadelijk gereed te zijn met ziju antwoord op hunne argumentenalthans hij vroeg verdaging van het debat. De raad besloot daarop, over 14 dagen de beraadslaging voort te zetten, zoodat de heer Sleurs al den tijd heeft om zich op zijn antwoord voor te bereiden en, zoo noodig, zijne vrienden te raadplegen, Bergen op Zoom, 11 Juni. Door het college van regenten over het algemeen burger gasthuis alhier, zal, achtereenvolgens naar gelang der behoefte, bij gedeelten worden opengesteld een geldleening groot f 100.000 ad 4 pet., bestemd tot dekking der kosten van een nieuw gasthuis. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van een gashouder voor de gemeente-gasfabriek. De minste inschrijver was de firma Asselbergs en zonen alhier, aan wie de levering is gegund voor f 9510. Vlissingen, 11 Juni. De voorstelling van het Amerikaansch negergezelschap onder directie van den heer W. H. Morton, welke gisteren avond in de zaal van den heer Kuypers plaats had, liep op een buitengewoon comische wijze af. Nadat voor een stampvolle zaal de eerste zes nummers vliegensvlug waren uitgevoerd, was het pauze, welke panze evenwel zoolang duurde dat men een bediende naar het tooneel zond om te onderzoeken wat eraan haperde. Deze kwam terug met de boodschap dat de negers, mulatten, mestiezen, qnadronen enz. ver dwenen waren, zonder aan iemand van hun han deling rekenschap te hebben gegeven en natuurlijk de entree-gelden medenemende. Later vernam men dat zij met den trein van tien uren naar Middelburg waren vertrokken. De veepest blijft op Java woeden. Het koloniaal bestuur heeft om uitzending van nog vier vee artsen verzocht. In de Preanger liggen 160.000 pikols koffie tevergeefs op afvoer te wachten, daar al het trekvee gestorven ia. Het transport zal nn in betaalden heerendienst plaats moeten hebben. In Tjilatjap heerscht eene koffieblad-ziekte. Op Madura bestaat groote armoede onder den minderen man, tengevolge van het staken van de gou vernements-zoutfa bricatie, alsmede door den achteruitgang der visehvangst, wat ook al aan bet gouvernement, en wel aan bepalingen ten behoeve van het loodswezen, geweten wordt. De onlangs te Brussel opgerichte Société interna tionale des touristes blijft bij haar vroeger kenbaar gemaakt voornemen om, bij gunstig weder, haren eersten zomertocht te doen plaats hebben Zondag 13 Juni a., naar Ter Neuzen, Vlissingen en Middelburg. Om 6.45 uit Brussel vertrekkende hoopt men tegen 11 uur te Vlissingen te zullen zijn. Voor de deelnemers, die dit verlangen, wordt behalve voor de reisgelegenheid ook gezorgd voor een dejeuner aan boord der stoomboot, rijtuigen te Vlissingen eu Middelburg, diner aldaar, enz. Het muziekkorps der Sapeurs pompiers van Schaerbeek (Brussel), dat den tocht mede maakt, zal onder leiding van den heer Warnots, orkest directeur van het theatre de la monnaie te Brussel, in het Schuttershof alhier te 2£ uur eene muziek uitvoering geven. De toegangsprijs is bepaald op 25 cent, waarvan de helft bestemd is voor de Middelburgsche armeu. Op denzelfden dag is nog een tweede train de plaisir te verwachten en wel per stoomschip Tele graaf 111 uit Antwerpen, die hier omstreeks half 2 kan aankomen, om te 3 uren weder te vertrekken. Utrecht, 10 Juni. Er wordt van de grijze hoofdstad van hot Slicht, buiten hare grenzen, zelden met lof gesproken. De eigenaardigheid dat vele barer pleinen en straten de namen dragen van kerkhoven (zooals o. a.St. Janskerkhof, Oudkerkhof, Jacobikerkhof, Predikheerenkerkhof, enz.) heeft reeds tot menigen, voor den in Utrecht heerschenden geest, minder aangenamen kwinkslag aanleiding gegeven. Het verwondert ons dan ook, dat de geestige correspondent van de N. R. Ct. alhier, die de stad zijner inwoning, zijne mede-ingezetenen en zijne ambtgenooten (de correspondent is ambtenaar bij den Rijnspoorweg) vaak zoo onbarmhartig den geesel zijner satyre deed gevoelen, op dit zoo verleidelijk stramien niet reeds een puntig en stekelig feuilleton heeft saamgeweven. Wat men intusschen van Utrecht moge zeggen, dat er veel kaste- en weinig ondernemingsgeest heerscht, dat familiën of personen, die er zich komen vestigen, niet bijster vriendelijk worden ontvangen, dat de echte Utrechtenaren stug en teruggetrokken zijn en het publieke leven er over het algemeen oneindig minder aangenaam en aantrekkelijk is, dan in de meeste andere steden van ons land; op een enkel gebied neemt Utrecht echter eene eereplaats in, die niemand haar ont zeggen zal, het is op dat der kunst. Daarvoor heeft zy niet alleen tijd, studie en in spanning over, gelijk het driedaagsche muziekfeest, dezer dagen gevierd, opnieuw schitterend heeft getoond, maar daarvoor tast zij gaarne en met milde hand in de wel voorziene beurs. Waar elders de kunst slechts kan tieren door steuD uit staats-, stads- of koninklijke kas, leeft zij hier uitsluitend van de toewijding en deelneming der ingezetenen, die haar nooit ontbreken. Wij zagen hiervan dezer dagen weder een treffend bewijs. Voor de restauratie der schouwburg, waarvoor f 75.000 noodig is, was binnen weinig dagen ruim f 60.000 ingeschreven, zoodat die restauratie verzekerd is, terwijl eene inschrgving voor de instandhouding en verbetering van Tivoli} als al gemeen ontspanningsoord, gelijktijdig en als het ware bij dezelfde menschen geopend, binnen 14 dagen eveneens ruim 60.000 opbracht. Waar de liefde voor de kunst zich zoo krachtig doet gelden, meenen wg dat er van geen dooden- of kerkhovenstad kan sprake zijn en dat daarvoor veel, wat overigens afkeurenswaard is, mag ver geven worden. Op eene vergadering der Groninger WerTclieden- vereeniging is een voorstel tot oprichting eener coöperatieve spaarbank voor de leden in behan deling gekomen. Na langdurige beraadslaging kwam men tot het besluit om door den bode der vereeniging eerst te doen informeeren hoe de vrouwen der leden erover dachten, Deze vorm van gedachtenwisseling is wat zonderling en onpractisch. Maar het denkbeeld zelf, om bij het overwegen van maatregelen van algemeenen maatschappelijken aard ook het gevoeg len der vrouwen, bijzonder der huismoeders, in te winnen, lijkt ons uitnemend. Zwolle, 10 Juni. Da kleine schutsluis te Katerveer, zoo nuttig voor de scheepvaart, wordt geheel gerestaureerd en blijft dus bestaan. Reeds was 15000 op de begrooting voor de opruiming uitgetrokken. De aanbesteding heeft 2 Juli a. De St.-Ct bevat een kon. besluit tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor het kanaal door Zuid-Beveland. Daaraan is het volgende ontleend: De grootste geoorloofde afmetingen der schepen zijnlengte 100 M., breedte 15.75 M., diepgang 6.20 M. Art, 4. Met de sluizen wordt niet geschut, zoolang het buitenwater hooger staat dan 2.50 M. boven A. P. of lager dan 2.50 M. beneden A. P., of zoo grooter verval bestaat, bij keering met de vloeddeuren, dan 2.75 M., en bij keering met de ebdeuren, dan 3 M. Het maximum van snelheid, waarmede stoom- booten zich op het kanaal mogen bewegen, be draagt per minuut: voor stoombooten met meer dan 2.75 M. diepgang, 125 M.veor stoombooten met niet meer dan 2.75 M. diepgang, 150 Mj voor stoombooten met niet meer dan 2 M. diep gang, 250 M. Het grootste getal schepen, dat tegelijk door eene stoomboot mag worden gesleept, bedraagt 18. Vaartuigen mogen in het kanaal niet langer vertoeven dan voor de doorvaart, de lossing of lading van goederen noodig ia, ter beoordeeling van den havenmeester. Tot het vertoeven in eene der buitenhavens, kan de havenmeester vergunning verleenen. Een schip, door overmacht of na verkregen vergunning, in eene der buitenhavens vertoevende,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1