Nn." 135. 1880: RAAGD ;helde. 10 Juni Donderdag us. koop: DER HELL, Middelburg- [ant idvertentiën Middelburg, 9 Juni. Een ontmoeting op reis. Banl£ .even uit tot een |u J. A. ZIP, Mid- tenesseC. VER- 12Be JuargiMig! II UII fit 'man. VRIJf »UH- jïar DEN BOER. »E HELPSTER |>0L, Pottenmarkt. IODE benoodigd, OORTDUREND enlandsche Idem. Jnd volgens de prijs- dagbladenzonder rekening gebracht. lienst EN ROTTERDAM. in Juni. 7AN BOTTERDAM: lensd. 9 morg. 10,—u. pilerd.10 11,30, g.ll 11,30, ierd. 12 11,30, land. 14 midd. 1, bsd. 15'morg. 11,30, óensd.16 11,30, oderd.17 midd. 1, ijdag 18 1,_, lerd. 19 1,— land. 21 1, nadag 22 morg. 10, |M. Mo tr. M. 15, 3.45 en 5.45. |5, 4.15 6.15. SDI 6, WOENSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 4.—* 8— 4.30 10.30 11- 6.midd. 12.- 6.30 nam. 12.30> lyk 2 uren op voor dien dag. 5.37 6.38 4.45 ♦5.59 ♦6.40 6.50' 6.5 r 7.5$ ♦7.57 8.45 9.1& 10.18 10.41 9.6 10.25 10.50" ♦9.15 10.35 11 10.55 2.5 6.85 10.40 1.45 6.10' 11.50 3.16 7.30 12 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 MIDDELBIIRGSEHE COURANT. Dit blad veïaoMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 8,50. Afzonderlijke ncmmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Advertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regel» 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gemeenteverslag van Middelburg. Aan de mededeelingen in dit verslag voorko mende, voor zoo ver die nog niet in den een of anderen vorm in den loop des afgeloopen jaars in ons blad vermeld zijn, wordt het volgende ontleend. De Bevolking bestond op 31 Dep. 1878 uit 7305 mannen en 8759 vrouwen, te zamen 16064, en op 31 Dec. 1879 uit 7369 mannen en 8756 vrouwen, te zamen 16125. Daarvan behoorden 88 mannen en 21 vrouwen tot het garnizoen of tot de bevolking der gevangenis. De wijziging in het bevolkingcijfer ontstond uitgeboorten 502, vestiging in de gemeente 1068, ambtshalve inschrijving 66; sterfte 405, vertrek uit de gemeente 1121, ambtshalve afschrijving 44; gevende alzoo eene totale vermeerdering met 61 ingezetenen. Omtrent de Archieven wordt herinnerd dat bij kon. besluit van 1879 (Stbl. N° 40), bepalingen werden vastgesteld omtrent de voorwaarden waarop de oude rechterlijke archieven, dagtee- kenende van vóór de invoering der Franscke wetgeving, in de archief lokalen der gemeenten geplaatst zouden mogen worden. Na kennisneming van dat besluit is door het gemeentebestuur aan den minister van binn. zaken het verzoek gericht, om tot wederopzegging aan het bestuur ter be waring toe te vertrouwen, of onder zijne berusting te laten: 1° het archief van de voormalige recht- of schepensbank" te Middelburg, thans berustende onder den griffier der arrondissements-rechtbank; 2° dat van het voormalig „college van kleine zaken" te Middelburg, naar alle waarschijnlijkheid thans berustende bij het kantongeiecht alhier, en 3° dat van het voormalig „kantoor van registrature" te Middelburg, thans onder bewariog van den hypotheekbewaarder alhier, bestaande uit registers van transport van eigendommen, van verbanden enz., grootendeels reeds tijdelijk over gebracht naar het archief lokaal der gemeente. Naar het oordeel van den minister was evenwel aan enkele der door hem voor eene tijdelijke afgifte gestelde bepalingen niet in alle opzichten voldaan. Op het einde des jaars was daaraan nog geen verder gevolg gegeven. Het voornemen beBtond evenwel, om weldra te voldoen aan het verlangen van den minister, opdat deze voor geschiedkundige nasponngen zóo belangrijke verzameling spoedig hare plaats inneme in het archieflokaal der ge meente, nevens andere daarmede in nauw verband staande stukken. FEUILLBT03ST. 10 NOVELLE van HORST. Ik werd (zooals ik later vernam, op kosten van een bloedverwant) op een kostschool in Duitsch- land grootgebracht en kwam op mijn zestiende jaar in Engeland terug. Moeder was nog altijd een schoone vrouw en in alle gezelschappen gaarne gezien, zoodat ik terstond ook in de wereld ging en in een maal stroom van genoegens leefde. Zoo verliepen er twee jaar. Moeder sprak dikwijls haar verwondering uit dat ik nog niet ten huwelijk was gevraagd zij verlangde vurig mij getrouwd te zien en ik zag in een huwelijk niets anders dan voor ons beiden de verlossing ^&n al die dagelijks terugkeerende zorgen en onaangenaamheden. Wij logeerden bij een lid der familie toen mijn goede moeder ziek werd en kort daarna overleed Het verslag der Plaatselijke Gezond heidscommissie bevat mededeelingen om trent verschillende door die commissie ingestelde onderzoekingen en uitgebrachte adviezen. Zoo werd in Januari 1879 door dr. Couvée een monster tarwemeel en brood onderzocht en bevonden dat het meel verontreinigd was door dextrine en dr ui vensuiker, het gevolg waarschijnlijk van het kiemen der tarwekorrels door vochtigheid, terwijl aan het brood vermoedelijk erwtenmeel was toe gevoegd. Voorts bracht de commissie haar reeds vroeger onder de Handelingen van den Gemeente raad vermeld advies uit over de uitdieping der Heerengracht. Zij gaf verder aanleiding tot het plaatsen van een toestel ter wegneming van stank in de Bogardstraat voor de Fröbelschool. Zij vestigde de aandacht op de onvoldoende gelegen heid tot lachten en schoonmaken der gemeente bewaarschool in de Heerenstraat, welke hierdoor ontstaat dat dit lokaal, een kwartier nadat het door de kinderen ontruimd is, weder tot naai- en breischool voor 150 leerlingen moet dienen. Het gemeentebestuur beloofde, in afwachting dat bij de invoering der nieuwe schoolwet, de inrichting der bewaarscholen herzien zal moeten worden, op de bevordering van reinheid en lucht ver versching in deze lokalen zooveel mogelijk te zullen letten. De commissie drong voorts aan op verplaatsing van het urinoir in de Gistpoort, wegens den daardoor veroorzaakt wordenden stank, op het schoonmaken van een publiek privaat in het Bagijnhof en op het ledigen der tonnen in de straten waar het tonnenstelsel is aangebracht, op een meer behoorlijken tijd dan tot dusver het geval is. Of deze adviezen eenig gevolg gehad hebben, blijkt uit het verslag niet. De commissie stelde een onderzoek in naar het aanwezig zijn van moeder koorn in de rogge, doch het bleek dat deze vergiftigde stof niet in de rogge alhier voorkwam. Zij wist eenige verbe tering te doen brengen in de inrichting eener slachtplaats in de St Janstraat, welke een onaan- genamen stank veroorzaakte. Daar de commissie meende, dat hier in de ge meente menigeen in den laatsten tijd begonnen is 2 a 3 varkens te houden in plaats van slechts éen, waartoe vergunning is verleend, hetgeen in de bebouwde kom der gemeente door de daarmede verbonden mestvaalt enz. schadelijk kan zijn voor de gezondheid van de omwonenden, heeft de commissaris van politie, op verzoek van de com missie, op zich genomen omtient die zaak een nader onderzoek in te stellen en in het voorjaar, als de meest geschikte tijd, eene lijst op te zullen maken van die personen, die méér dan éen varken honden, met bereidverklaring die lijst aan de commissie over te leggen. Een onderzoek van oesters en andere schelp- Nu was ik geheel verlaten! Ik kan u niet zeggen hoe diep ongelukkig ik mij voelde en hoe dikwijls ik God gebeden heb om mij met mijne ouders te vereenigen en mij te bevrijden van een leven dat toch slechts doornen voor mij had. Een verre nicht van mijn vader, lady V. nam mg bij zich maar zooals zij er dadelijk bij zei, niet als nichtje, maar als gezelschapsdame. Ik droeg in stilte, wat over mij beslist werd en benijdde de bedelaarster, dio een eigen haard had en in haar eigen huis droog brood mocht eten. Ik was twee jaar in die betrekking geweest toen graaf S.op zekeren dag bij lady V. kwam, en had volstrekt niet gemerkt dat hij mij zijn bijzondere aandacht had geschonken, zoodat ik zeer verrast werd door een brief, dien ik acht dagen na zijn vertrek ontving, en waarin hij mij ten huwelijk vroeg. Ik was juist in een diep neerslachtige stemming en had mij zei ven in wanhoop afgevraagd of ik dan die slavenketenen nooit kon verbreken. En daar kwam die huwelijksaanvraag. Dat was een zonnestraal neen het was de zon zelf in een duisteren nacht. Ik herinner mij nu nog vol berouw, hoe ik aan niets anders dacht, dan aan het geluk van einde lijk vrij te zullen zijn. De graaf stond mij wel aan ik wist dat hij rijk was, voornaam en zeer gezien bij de dames en zonder mij een oogenblik te bedenken, schreef dierefi, afkomstig van de sluisdeuren van het kanaal door Walcheren te Veere, leidde tot de ontdekking dat in deze dieren eene betrekkelijk groote hoeveelheid koper werd gevonden. Eene waarschuwing tegen' het gebruik daarvan werd dientengevolge in de dagbladen tot de ingezetenen gericht. De commissie maakt met lof melding van het door haar bezichtigde toestel tot het maken van spuitwater volgens het systeem-Beins, van den heer Fraigneux, logementhouder alhier. Dit sys teem was daar goed toegepast, terwijl de machine, de flesschen enz. zich in den meest zindelijken toestand bevonden. De commissie besloot, bij het toenemend ge bruik van geheime geneesmiddelen, daarop een wakend oog te houden, die zoo noodig te onder zoeken en ertegen te waarschuwen. Eindelijk werd nog ter sprake gebracht het bezwaar, dat op vele plaatsen in de gemeente kelders aangetroffen worden die steeds vol water zijn, hetgeen over het algemeen als zeer ongezond moet worden beschouwd en veelal zoude kunnen worden verholpen, wanneer de iuwoners daarom trent niet zóo onverschillig en onwillig waren. Er werden verschillende voorbeelden opgegeven van inwoners, die daaronder lijden, tengevolge van de nalatigheid van hunne buren. Kon dus daarin verbetering worden aangebracht, dan zou zulks zeer wenschelijk zijn. De politie-verordening heeft in zoodanige ge vallen evenwel niet voorzien. (iWordt vervolgd.) Door het Middelburgsche comité voor de inza meling van bijdragen voor de aanbieding van een nationaal geschenk aan generaal Van der Heijden is voor dat doel ontvangen en aan het hoofdco- mité overgemaakt eene som van 456. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der dd. schutterij op Vrijdag den 11 dezer, des avonds te 7 uren,op het Molenwater alhier, is samengesteld als volgt: No. 1 Marschno. 2 WalsBauerno. 3 Ouver ture la lJame de Pique, Suppéno. 4 Souvenir de BelisairBellinino. 5 Ik ken een liedDe Mol no. 6 Potpourri uit de opera MarthaFlotow; no. 7 MazurkaAscher; no. 8 Marsch. Westkapelle, 8 Juni. Aan het strand alhier is een flesch aangespoeld, bevattende een briefje, voor zoo ver leesbaar van den volgenden inhoud „William," German barque am 22 May 1880 glücklich East-Goodwin Feuerschiff passirt. Schaüer ik mijn jawoord en deelde Lady V.zegevierend mede dat ik verloofd was. Van dat oogenblik af werd mijn positie geheel anders en erkende zjj mij ook als baar nichtje. Acht dagen later keerde de graaf terug en na verloop van vier weken werd ons huwelijk met allen mogelijken luister ingezegend. Ik leefde als in een droom, bezat paarlen en diamanten, en werd gevierd en gevleid in dezelfde kringen waar ik tot nog toe altijd de rol van Asschepoetster had gespeeld. Jegens mijn gemaal voelde ik dankbaarheid dat hij mij dit alles gegeven had; maar ik had geen begrip van den schat, dien ik met zijn hart verworven bad. Ach waren wij toen maar naar S. gegaan Hier in zijn vaderland, onder zijne landgenooten, in dit oude kasteel zou ik hem spoedig hebben leeren kennen en waardeerenO dan zou alles heel ander» geweest zijn I Maar vooreerst wilde hij dat dit slot geheel nieuw opgemaakt werd en dan was het altijd mijn vurigste wensch geweest om Italië te leeren kennen. Den dag na het huwelijk reisden wij naar Duitschland, van daar naar Venetië en Rome en eindelijk naar Napels, waar wij den geheelen winter bleven. Mijn man had een zeer elegante woning aan de Chiasa gebuurd en daar hij sedert jaren met de eerste families van Napels bevriend was, werden wij weldra op een menigte groote partijen en feesten genoodigd. Naar wij vernemen bestaat te Venlo het plan, om ter voorkoming van de verspreiding der pok ziekte, dit jaar in Juni de kermis niet te laten doorgaan. Andere gemeentebesturen worden op dit goede voorbeeld gewezen. N.v.d.D Aan burg. en wetb. van 's Gravenhage is door den gemeenteraad een crediet van f 3000 toege staan tot uitbreiding der gelegenheden tot inen ting, voor zoo ver daaraan, in overleg met de Vereeniging voor koepokinenting, behoefte blijkt te bestaan. De St.-Ct bevat de wet betrekkelijk hot toe staan van credieten ten behoeve van tot de afge sloten dienstjaren 1870 tot en met 1877 behoorende onverevende vorderingen ten laste der begrooting van Nederl. Indië voor het dienstjaar 1880. Blijkens eene onlangs gehouden rechterlijke instructie bezitten de wissel wachters en andere beambten der Hollandsche spoorwegmaatschappij niet eens een reglementZij zijn dus in hun doen en laten geheel overgelaten aan hun eigen opvat ting hunner verplichtingen. Het Vliegend Blad dringt erop aan dat deze lieden voortaan door alle spoorwegbesturen van eene korte, maar duidelijke instructie voorzien zullen worden. De regeering bezit door de wet op de spoorwegdiensten de macht om hiervoor zorg te dragen. De 11e openbare uitvoering van het Neder- landsch Gymnastiek- Verbond zal gehouden worden op Geldersch Spijker te Arnhem, op Zondag den len Augustus e. k. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft f 400 als subsidie toegezegd; het departement Arnhem der maatschappij Tot Nut van }t Algemeen f 100. De leiding der uitvoering, aan welke verschil lende feesteiijkh eden verbonden zijn, is opgedragen aan de heeren P. C. Adrian, leeiaar in de gym nastiek te Amsterdam, en R. B. Dibbets, directeur van Lycurgus te Arnhem. Alle spoorwegmaatschappijen hebben verminde ring toegestaan, bestaande in :t geldig verklaren van een biljet enkele reis (Staatsspoor alleen 2e en 3e kl.) voor heen en terug, van 30 Juli3 Aug., onverschillig of men afzonderlijk of in gezelschap reist. Ook de kamer van koophandel te Haarlem heeft zich tot de regeering gewend met het ver zoek om maatregelen te nemen tot afwending van de schade, die door de te Bern gesloten interna tionale overeenkomst tot wering van de phylloxera vastatrix aan den Nederlandschen bloembollen- handel kan worden toegebracht. Op een bal bi) prins A. werd mij de marchese Paolo voorgestelddie terstond een diepen indruk op mij maakte hij had een weemoedigen trek om den mond, die mijn belangstelling opwekte en ik hoorde dat hij eerst onlangs zijue ouders verloren had, met zijn ouderen broeder in onmin leefde en geheel alleen op de wereld stond. Hij lette in den beginne volstrekt niet op mij en groette mij ternauwernood; maar telkens ais ik hem zag nam mijn belangstelling in hem toe, zoodat ik weldra een gloeienden hartstocht voor hem opvatte en toen hij nu meer werk van mij begon te maken en eindelijk, door een even grooten harts tocht gedreven, mij zijn liefde bekende, vergat ik alles alles voor hem! Ik was geheel in zijn macht ik had geen wil behalve den zijne. Hij volgde ons toen wij Napels verlieten. Gij herinnert u wel dat gy ons te Amalfi en later te Schia samen gezien hebt hij volgde ons naar Zweden, waar hij zich in een klein stadje in de buurt schuilhield, totdat mijn man naar Stokholm vertrok. Zijn kamer dienaar dien hij voor zijn oom uitgaf, om den graaf te misleiden, verscheen zooals gij weet, te S, kort voor de reis naar Stokholm, teneinde ons bij de voorgenomen vlucht behulpzaam te zijn. Onmiddellijk na het vertrek van den graaf verlieten wij het kasteel en begaven ons zoo spoedig mogelijk na&r Parijs. Wij hadden afgesproken dat de marchese van-

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1