IHIDDELBIIBGSCHE COURAIMT. stus. Woensdag Ullgl 9 Juni. urgerlmis, -SCHELDE. ter lijk 2 uren op r Rps-belastingen. Middelburg, 8 Juni. Een ontmoeting op reis. K. LBURQ, bekende fabriek garantie. DSMA, DAM. aar fo|J: J. P. BOSHOFP. A. A. D. DEKKERS. J. VAN GASTEL. V. F. TROMER. G. DE LANGE. W. G. SCHOUTEN. a. S. wordt TE HUUR E. Adres onder letter courant. gevraagd, om wekelijks halen, te mangelen oekh. D'HUIJ. ding ten platten lande, oo spoedig mogelijk in eid-h uishoudster, KOEK WEDUWE, n 50 jaren oud, P. Cf. en n voorzien. Je letter 8, bij de Boek- N EN ZOON, te Zierihzee. Nieuwstraat, G 217. ootdienst RG EN ROTTERDAM rtrek in Juni. VA» BOTTKBDAJt! Dinsdag 8morg. 10,—n. Woensd. 9 10, Donderd.10 11,30 Vrijdag.il 11,30, Zaterd. 12 11,30, Maand. 14 midd. 1, Dinsd. 15'morg. 11,30, Woensd.lö 11,30 Donderd.17 midd. 1, Vrijdag 18 1,—, Zaterd. 19 1, Maand. 21 1, DEN U. M. U. M. u. mé 1.15, 3.45 en 5.45. 1.45, 4.15 6.15. MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. oorm. 7.30 nam. 4.—- 8.— 4.30 10.30 11.- 6.midd. 12.— 6.30 nam. 12J10 Idig voor dien dag. .20 .30 6.37 -=» i.53 6.38 .48 - .50 4.45 .9 6.59 ♦6.40 6.50 .1 6.5 .32 7.52 .8 7.57 8.45 .25 9J2 .6 10.16 - 10.41 .35 1 9.6 10.25 10.50 .45 ►9.15 10.35 11 7.15 1 10.55 2.5 6.85 6.50 10.40 1.45 6.10 8.5 11.50 3.15 7.30 8.55 12 40 3.55 8.15 9.15 1.3 4.13 8.35 9.30 1.20 4.30 8.50 IBtllS. r Dit blad verechijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr\js per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommere zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentian: 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 4 Juni 1880 invorderbaar verklaarde kohier van het patent recht no. 1 voor het dienstjaar 1880/81, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste bet door hem verschuldigde te kwijten, met heiiunering tevensdat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 5en Juni 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De commissie voor het strafwetboek, die gisteren zou bijeenkomen, ten einde zich bezig te houden met hetgeen haar nog overblijft ter voltooiing van haar verslag, heeft hare vergadering tot 14 Juni verdaagd. Door de vergadering van ingelanden van het waterschap St. Annaiand is tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. Polderman Jz., in de plaats van wijlen jhr. De Casembroot. Tot ontvanger-griffier van den polder Moggers- hii is mede benoemd de heer J. Polderman Jz., terwijl de voordracht ter benoeming van een dijk graaf bestaat uit de heeren H. Elenbaas Jbz., M. ElenbaaB en N. Kodde. De aftredende dijkgraaf, de heer Geluk, had verzocht buiten aanmerking te blijven uithoofde van bloed- of aanverwantschap met den benoem den ontvanger-griffier. De pokken breiden zich in N.-Brabant uit; in Limburg daarentegen werden, behalve de uit België in verschillende gemeenten aangevoerde gevallen, geen nieuwe gevallen van pokken ge constateerd. Te Roosendaal zijn door den geneeskundigen inspecteur de pokken als epidemisch heerschende verklaard. Werd in de joDgste vergadering van den ge neeskundigen raad van Zeeland de wensch naar de oprichting van een pare vaccinogène te Middel PETJILLBTOJST. NOVELLE van HORST. De dokteï kwam en schreef iets kalmeerends voor; hij zei mij dat hij niet geloofde dat de graaf langer dan den volgenden dag zon leven. Er volgde een vreeselijke nacht. Tegen acht uren sloeg de zieke de oogen op en zag mij met een helderen blik aan. Ik boog over hem heen om te vragen of hij iets verlangde. Hij nam mijn hand in de zijne en fluisterde: „Zend dien man weg, ik moet u alleen spreken." Ik liet den ziekenoppasser, die den ganschen macht met mij gewaakt had, de kamer verlaten en toen sprak de zieke: „Ik weet dat ik weldra sterven zal en nog slechts enkele uren heb, om mij voor te bereiden. Gij vindt in mijne papieren alles wat noodig is mijne wereldsche zaken zijn geregeldwilt gij u met de moeite belasten om mijn laatsten wil te volvoeren Jk beloofde het hem met aandoening. burg uitgesproken, wij vernemen thans dat door den heer dr. H. A. de Jongh alhier eerstdaags de gelegenheid geopend zal worden om in de met dat pare bedoelde behoefte voor 't oogenblik te voorzien. Genoemde geneeskundige heeft namelijk den 8en dezer een kalf ingeënt met koepokstof, afkomstig uit het pare vaecinogène te Utrecht, onder in acht neming der voorzorgsmaatregelen, hem door den heer W. C. Schimmel, Ieeraar aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht, aan de hand Het groote voordeel dezer bron van inenting is: de mogelijkheid om in korten tijd een groot aantal personen te helpen, zonder gevaar voor het overbrengen van andere ziektestoffen, dat bij gebruik van z. g. n. „gehumaniseerde vaccine"? d. i. bij het overbrengen der stof van kinderen, van arm op arm, altijd in zekere, zij het dan ook geringe, mate bestaat. Door deze inrichting wordt dus het laatste bezwaar weggenomen tegen eene kunstverrichting, welker heilzame werking door de statistiek veel vuldig bewezen is, niet alleen in het voorkomen van aantasting door de pokken, maar vooral in den wijzigenden invloed, dien zij op het verloop der ziekte uitoefent in geval van besmetting. De gelegenheid om van de door hem ingeente kalveren rechtstreeks gevaccineerd te worden zal door dr. De Jongh op een bepaald uur worden opengesteld. De kunstbewerking zal voor on- en minvermogenden kosteloos plaats hebben. Als bewijs van den toenemenden vooruitgang in het passagiersvervoer bij de maatschappij Zeeland (LondenVlissingen) kan dienen, dat het vervoer in de maanden Mei was als volgt: in 1877, 2135 personen; in 1878, 2611 pers.; in 1879 4185 pers.en in 1880,5306 personen. Vad). De Spaansche gezant bij het Nederlandsche hof is gisteren naar Het Loo vertrokken, om aan H. M. de koningin te overhandigen de versierselen van het grootkruis der orde van de Dames nobles van koningin Maria Louise en den eigen- handigeu brief, door koüing Alphonsns van Spanje aan H. M. gericht. De markies d'Areicollrr was als gast genoodigd aan de koninklijke tafel op Het Loo, eene onderscheiding die tot dusver slechts bij uitzondering den vertegenwoordiger van Rus land is ten deel gevallen. De noodlijdenden, die tengevolge van de door braak van den Maasdijk tusschen Lithen Lithoijen have en goed verloren, ontvangen van de alge- meene watersnoodcommissie te 's Hertogenbosch» „Ik kan niet sterven," vervolgde hij na een korte poos, „zonder de zekerheid te hebben dat de ongelukkige vrouw, die ik zoo innig liefhad en nog liefheb, vernemen zal, dat ik haar ver geef, dat ik" Hij kon niet meer zijne krachten begaven hem en zijne oogen vulden zich met tranen. „Zoudt gij de gravin willen zien, als zij hier kwam vol berouw en diep bedroefd vroeg ik, zonder te denken wat de dokter daarvan zou zeggen. Maar bij deze stemming van den zieke scheen bet mij het beste. Zijn gelaat helderde op en hij zei „Zeker, zeker, mijn vriend." „En voelt gij u sterk genoeg om die aan doening te weerstaan?" Hij glimlachte en zei: „Niemand sterft van blijdschap. Gun mij dien laatsten zonnestraal in mijn leven." Ik stond op. „Beloof mij u kalm te houden Hij knikte met het hooid en ik ging naar de voorkamer om de gravin den wensch van haar gemaal mede te deelen. Een tranenvloed was haar eenig antwoord en het dunrde eenigen tijd eer zg zichzelven zoover meester was dat zij kon zoggen „Ik ben het niet-waard neen ik ben het niet waard 1" „Het is de laatste liefdedienst dien gij den stervende bewijzen kunt; maar gij moet u goed honden." 60 a 75 pet. van de geschatte waarde als schade loosstelling. Voor hen die aan de officieren en manschappen van de Willem Patents wenschen te schrijven, kan het van belang zijn, te weten dat dit schip omstreeks 8 Juli te Vardo hoopt te zijn en in het einde van September te Hammerfest. Onge veer drie weken vóór den tijd, dat het schip te Vardo of Hammerfest verwacht wordt, verzende men dus de brieven des Zondags voormiddags. De minister van oorlog heeft bepaald dat de manschappen van de veld- en rijdende artillerie niet langer met onbruikbare gladloopspistolen en korte sabels, maar met revolvers gewapend zullen worden. In het hiertoe betrekkelijke besluit vindt men de „overweging," waarom de minister tot dezen maatregel overgegaan is. Ons dunkt, bescheidenlijk, dat het van zelf Minder begrijpelijk komt het ons voor, waarom het al niet veel vroeger geschied is. Den 5en dezer heeft weder eene oeverafschui- ving plaats gehad voor het westelijk eind van den Nieuwen Neuzen-polder in het niet verdedigde breede slik. Naar wij vernemen is de plaats der afschuiving bewesten de zoogenaamde Verkorting, hare lengte ongeveer 150 en hare breedte ruim 45 meter,. Er schijnt voor 't oogenblik nog geen gevaar voor den dijk te bestaan. De ambtenaren, dienst doende op de in Nederland gelegen gedeelten van den Qrand Central Beige- spoorweg, zullen bij de Rxploitatie-maatschappij overgaan, voor zoover zij voldoen aan de bij die maatschappij gesteld wordende eischen. Het vervoer over den Nederl. Centraal-Spoorweg heelt gedurende de maand Mei 11. opgebracht 66,598 en sedert 1 Januari f 343,903, tegen f 315,751 in de eerste vijf maanden van 1879. Het vervoer over den Noord-Brabantsch-Dnit- sehen spoorweg heeft gedurende de maand Mei 11. opgebracht f 33,480 en Bedert 1 Januari 161,818, tegen 110,848 in de eerste vijf maanden van 1879. De gemeenteraad van Hoorn heeft met alge- meene stemmen een aanbod afgeslagen om den aan de stad behoorenden zilveren beker van graaf Bossu, thans te Amsterdam ten toon gesteld, voor 10,000 franken te verkwanselen. Olsehoon het bod ons niet zoo heel groot en de gemeente Hoorn ons niet zoo heel arm voor Zij herstelde zich spoedig en verzocht mij haar aan te dienen. Ik ging weer naar den graaf, die mij met een doordringenden blik aanzag en daarna de oogen op de gordijn richtte, waardoor ik was binnen gekomen. „Mag de gravin kooien f" Een donkere blos overtoog zijn gelaat en hij fluisterde„Ja Ik ging terng, bracht de gravin die haar zelf- beheersching geheel herkregen had, tot aan de dear en zag hoe zij zich over den lijder heenboog en zijne handen met kussen bedekte. Ik verwijderde mij, want van znlk een ont moeting, op zulk een oogenblik, zdo ernstig, zóo vreeselijk en toch zoo gelukkig, mocht geen derde getuige zijn. Er werd niet veel gesproken; want voor hetgeen in hunne harten omging bestaan geen woorden. Na een uur kwam de dokter terug. Hij ging met mij in de ziekenkamer, waar wij de gravin voor het bed gezeten vonden, met de hand van den graaf in de hare. De zieke lag stil en hield de oogen met een onuitsprekelijk gelukkige uitdrukking op haar gevestigd. De dokter keurde de komst der gravin zeer goed en vond den toestand, zooals hij verwacht had, hoogst bedenkelijk. Hij verborg mij zijn vrees niet dat het nog slechts een paar uren kon duren; want de zwakte nam hand over hand toe en de ademhaling werd moeielijker. komt om over dit besluit in geestdrift te gera ken, is het toch ai iets, wanneer men erop wijzen mag dat in eene vergadering van Nederlanders aan znlk een stnk „oud zilver" hooger waarde gehecht wordt dan die van eeuige duizende guldens. De voorheelden van het tegendeel zijn maar si te veelvuldig. Betreffende den vreeselijken brand te Weerdin- germond wordt van het terrein zelf aan het JMeuws v. d. Dag geschreven „Eene massa menschen zijn hier zonder werk, zonder bed, zonder kleêren, zonder eten. Het is éen armoede al armoede! „De geheele Weerdingcrmoud is zwart als een lei, geen scheutje gras is er meer te zien. De te veld staande vruchten op de groene Marke zijn vernield en de grond, voor zooverre omgeploegd, is verbrand. „Op de groene Marke is de grootste ellende en schade, aan vruchten, land en turf. Doordat ik alle dagen met het volk tegen het vuur heb gestreden, kon ik niet eerder schrijven. „Ik heb twee dagen en twee nachten mij met droog brood moeten redden en o! die oogen en die keel „Ik was dooi ai, doch kom nu weer wat bij en zullen wij morgen eens rondgaan om de schade te begrooteu." Uit al de berichten blijkt dat de toestand van dien aard is, dat met volle recht een beroep op de Nederlandsche lietdadigheid mag gedaan worden. In de St.-Ci. zijn opgenomen de kon. besluiten tot vaststelling van bijzondere reglementen van politie voor de Noordervaart en het afwaterings kanaal. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer jhr. mr. Rochussen, buitengewoun gezant en gevol machtigd minister bij het hof van Berlijn, in buitengewone zending naar den keizer van Rusland af te vaardigen, ten einde H. d. te vertegenwoor digen hg de begraienis van H. M. de keizerin van Rusland, (/.te laatste berichten van gisteren). Bij min. beschikking zijn de heeren A. B. Reintjes, civiel ingenieur te Leiden, A. A. van Drimmelen, technisch ambtenaar bij het dep. van koloniën, F. K. A. van Bijlevelt, buiteng. opz. bij den aanleg der staatsspoorwegen, te Rotter dam, J. A. H. Duchateau, opz. bij de Westtaalscha spoorwegmaatschappij, te Bocholt, in Westlalen, en J. M. van Zeventer, buiteng. opz. van den waterstaat, te Gorinchem, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-I. om te worden benoemd: de eerstgenoemde tot adj.-ingénieur 2e kl. en de Een tweede koortsaanval brak de laatste krach ten; de doodstrijd duurde slechts eenige minuten er kwamen een paar droppels bloed op de lippen, de oogen staarden in het niet nog een laatste snik en het was gedaan De gravin die den blik onafgebroken op den stervende gericht hield, zonk bewusteloos neder. In de papieren van den graaf vond ik het verlangen uitgesproken dat zijn lijk naar Zweden zou worden overgebracht. In het couvert dat hij mij gegeven had was ook een brief voor de gravin, die ik haar terstond overhandigde. Den volgende dag liet zij mij verzoeken bij haar te komen. Zij gaf mij weenende de hand en zei: „Ik wilde n vaarwel zeggen en u danken voor alles wat gij voor den graaf gedaan bobt. Ik zal zelf zijn lijk naar Zweden breugen en de herinnering aan den doode zal mij kracht geven voor de taak, die hg mij heeft opgedragen. Van S. uit zult gij van mij huoren. Ik ben u een openhartige bekentenis verschul digd. Vaarwel! God zij met u!" Zij keerde zich om en snelde de kamer uit. Na drie dagen had zij Parijs verlaten zonder den marchess weer gezien te hebben, die op haar verlangen den dag na den dood van den graai vertrokken was. Veertien dagen later ontving ik een briei van haar, met een copie van den brief van bant;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1