1880.1 jOLEN. I 131. Ï23® Jaargang* Zaterdag 5 Juni. lakhoucleiL. Lerwijser, itllS. OF CENTRALISATIE AAT EN KERK, SCHELDE. terlJyk 2 uren op Middelburg, 4 Juni. Een ontmoeting op reis. ;OEKHOUDER eenige pde, BIEDT ZICH IV ERKEN EN BOEKEN. Adres Ir courant. Tilt zoekt een flink IKTT net bet vak bekend is. i onder C 1303 aan ter heeren HAASEN- eulen, te adresseeren. DEN IT. If. 1,15, 1-45, U. If. O. M. 3.45 en 5.45. 4.15 6.15. 10 •ro. 50 5.37 >3 IS 6.38 aO 4.45 ♦5.59 ♦6.40 2 55 ♦7.57 - 5 ♦9.6 10.25 5 ♦9.15 10.35 5.60 S.5 f.5Z 1.41 i.1z >.19 ).41 >.60 7.15 10.55 2.5 6.50 10.40 1.45 8.5 11.50 3.15 8.55 12 40 3.55 9.15 1.3 4.13 9.30 1.20 4.30 stns. ABN EIMCIDEN ill e. h. in dienst te kso. (rzocht hunne stukken den Burgemeester dier .AGD MOON, genegen om |den te beiasten met de ■iffat van het Bad. trg. of op 7 .lunl 1880, \'UER, te Middelburg. idelaren voorhanden en I. v. Zuidh. en 'aGravtnh.) 5 Cents. lotdienst RG EN ROTTERDAM. rek in Juni. VAN ROTTERDAM: Vrijdag 4 midi. 1,u. Zaterd. 5 1,— Maand. 7 1, (Dinsdag 8morg. 10, (Woensd. 9 10, Donderd.10 11,30 I Vrijdag. 11 11,30, i Zaterd. 12 11,30, Maand. 14 midd. 1, I Dinsd. 15 'morg. 11,30 Woensd.16 11,30 SDonderd.17 midd. 1, Iaandag, woensdag <b zaterdag. 7.30 nam. 4.— 8.— 4.30 10.30 11-- 6.— midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 iig voor dien dag. G.ik 6.1» 7.30 8.16 8.36 8.60 1DRELRURGSCHE COURANT. Dit blad verBohijnt dagelykBj met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prfjs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke ncmmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Oent per regell Beboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20, Broote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Dadbi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jours. Bg het 'gevaar dat de pokken uit België hun •weg naar ons land zullen vinden is door de Vereeniging tot bevordering der koepokinenting en door een aantal dagbladen gewezen op de wenschelijkheid dat ieder zich door inenting zoo veel mogelijk behoede om die ziekte te krijgen en voort te planten. De anti-revolutionaire pers begint in de Sprokkelaar een voorpostengevecht tegen de vaccinewordt het gevaar erger en de loop naar de bureelen voor vaccinatie grooter, d»D zullen er wel zwaarder troepen in 't gevecht worden gebracht. De Sprokkelaar voert de be kende argumenten aaninenting is niet onfeilbaar en zij geeft de gelegenheid tot overplanting van andere ziekten, o. a. van syphilisDit laatste argument kan zijne waarde hebben en dient tot voorzichtigheid te leiden bij de toepassing der inenting. "Erger nog wordt het, zoo besluit de Sprokkelaar, als de N. R. Ct. komt beweren: "Ieder beeft 't in Zijn hand of hij en de zijnen zullen worden verschoond. Goed en tijdig toegediend, faalt het bekende voorbehoed middel, de vaccine, nooit." Niet alleen om de onwaarheid over dat onfeilbare van de vaccine vestigen we op deze woorden de aandacht, veeleer om de volslagen miskenning van 't Godsbestuur en de Goddelijke almacht. «Ieder heeft 't in zijn band!" Ja, men zou dat wel willen, maar 'tis zoo niet. Moge 't God den Heer behagen, dat alsnog de plage van ons worde afgewend' Ia 't echter anders in Gods raad besloten, o, mocht 't dan blijken, dat ons volk niet zijn vertrouwen stelt in de vaccine, een uitvloeisel van de valschelijk genaamde wetenschap, maar eenig en alleen in den levenden God, die wel slaat, maar "Wiens hand ook heelt." Lie argumenten hebben zeker eenige waarde, al moet die bij uitstek subjectief genoemd worden. Eene consequente toepassing echter zou lastig worden. Zij zou leiden tot afschaffing van over jassen, parapluies, warme stoven, tochtdeuren, quarantaine, overschoenen en nog een aantal andere zeer nuttige en aangename zaken. In de heden alhier gehouden vergadering van de Commissie voor ae belangen van den dienstbaren stand werden aan vijf dienstbaren met name: L.J. Wei- gart, M. van Loo, J. de Vos, F. C. de Klerk, en C. J. Hanssens, getuigschriften en belooningen uit gereikt, als bewijs van waardeering van meer dan lOjarige trouwe dienstvervulling. In de heden onder voorzitterschap van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, dr. Dozy, gehouden zomervergadering van den Geneeskundigen raad in Zeeland werd mededeeling gedaan dat de heer Gerth van Wijk te Middelburg FEUILLETOIsr. NOVELLE VAN HORST. „Ik ben bedaard," verzekerde hij mij, maar terwijl hij dit zeide beefde de arme man over zijn geheele lichaam en het was alsof zijne oogen nit zijn hoofd zouden puilen 1 De gordijn viel onder een daverend applaus en schaterend gelach, na bet tweede bedrijf. De heer in de loge boog voorover naar zijne dame, die hem iets scheen te zeggen; hij knikte toestemmend en stond op. „Hij is het klonk het nauw hoorbaar van de lippen van den graaf „hij is het." Ja hij was het. Er viel niet aan te twijfelen. Het was de marchese Paolo en al zagen wij de dame niet wij wisten toch wie zij was. De graaf drong de zaal uit en ik volgde hem tot op straat. Tot nogtoe had hij mij nog geen de benoeming tot correspondeerend lid heeft aan genomen. Naar aanleiding van een verzoek van de Ned' Vereeniging van spoorweg artsen om de quaestie van het al of niet weuschelijke van het op de personentreinen aanwezig zijn van verbandkisten ter sprake te brengen, verklaarde de raad zich onbevoegd hierin te oordeelen. In verband met de voorkomende verzuimen van geneeskundigen, wat betreft het opgeven zoowel aan den burgemeester als aan den inspec teur van lijders aan besmettelijke ziekten, welke verzuimen waarschijnlijk aan onbekendheid met de voorschriften behooren te worden toegeschreven, werd goedgevonden aan de verschillende genees kunstoefenaren in de provincie eene circulaire hieromtrent to zenden. Door den inspecteur werd mededeeling gedaan dat door den heer Kieboom te Westdorpe, als executeur van een daar overleden persoon, inlich ting is gevraagd omtrent de wettigheid van een bij hem ingediende rekening van een geneesheer, die 5 of 6 maanden over een zieke gepractiseerd had en daarvoor, met inbegrip van geleverde geneesmiddelen,' f 3500 in rekening bracht. Door den inspecteur is aan den heer Kieboom medegedeeld dat de bewezen diensten met 926 rnim betaald zonden zijn. De vergadering vereenigt zich met algemeene stemmen met een rapport omtrent de vraag of de handelwijze van eenige Goesche genees kundigen in zake de levering van geneesmiddelen vervolgbaar is, dat strekt om zich neder te leggen bij het gevoelen van den officier van justitie en de zaak niet in rechten te vervolgen, en verklaart van meening te zijn „dat de hande lingen van eenige Goesche geneeskundigen en apothekers, mogen die al niet strijdig zijn met de letter van de wet, niet in den geest ervan zijn," terwijl de inspecteur uitgenoodigd wordt aan den minister, bij de aftreding van den heer J. Adam apotheker te Goes, thans plaatsvervangend lid van den raad, in overweging te geven of dergelijke personen lid kunnen zijn van den geneeskundigen raad. Op voorstel van den heer De Man doet de voorzitter toezegging zijne aandacht te zullen wijden aan de vraag of de oprichting van een pare vaccinogène te Middelburg wenschelijk en mogelijk is. Morgen geven wij een uitvoeriger verslag van deze vergadering. Er zal voortaan bij de kantoren der posterijen hier te lande gelegenheid bestaan tot het nemen van abonnement op in Frankrijk en Algerië verschijnende dagbladen enz., op de volgende voorwaardenDe' dagbladen enz. worden aan de geabonneerden geleverd tegen den abonnementsprijs. woord gezegd van hetgeen hij voornemens was te doen, in geval hij de vluchtelingen ontdekte, en ik had er natuurlijk niet naar gevraagd. Wij gingen onder de colonnade van het Palais Royal door naar den tuin, waar hij mij op een bank trok en na eenige seconden met vaste stem vroeg „Wilt gij mij een liefdedienst bewijzen?" „Zeker „Volg dan na afloop der voorstelling die twee ongelukkigenwant ik voel dat mij de kracht daartoe ontbreekt. Als ik weet waar ik den marchese vinden kan, zal ik morgen de noodige verdere stappen doen. Vergeef mij dat ik u thans verlaat. Ik moet alleen zijn geheel alleen, alleen!" Ik voelde met welk een reuzenkracht hij streed om kalm te schijnen, ik zag hoe zijne oogen flikkerden en dat hij nog veel bleeker zag dan gewoonlijk. Ik drukte hem zwijgend de hand en hij ging heen, terwijl ik onder de colonnade bleef wachten tot de schouwburg uitging. Ik stond met mgn kraag in de hoogte, teneinde geen gevaar te loopen van door den marchese of de gravin herkend te worden. De lachende, snappende menigte stroomde mij voorbij en eindelijk kwamen ook degenen, die ik wachtte. De gravin, geheel in het zwart, ging gearmd met den marchese. Zij was zeer veranderd. Deze prijs wordt wegens de bemoeiingen der postadministratie met een recht van 3 pet. ver hoogd voor die bladen, waarvan de uitgevers de korting van dit recht op den abonnements prijs niet toestaan. Het bedraagt in geen geval minder dan 12£ cent; de dagbladen enz. worden door de uitgevers rechtstreeks aan de geabon neerden toegezonden. {St. ct.) De St. ct. bevat de kennisgeving dat aan de rijkskweekscholen voor onderw^zersmet het begin van den cursus 18801881, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's Hertogen bosch20 te Nijmegen, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 21 te Deventer en 18 te Groningen, teneinde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. De voorwaarden der plaatsing worden in de St. ct. opgegeven. De Staatscourant bevat de wet tot instelling eener rijks-postspaarbank. Den 12en October en volgende dagen zal het vergelijkend examen worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. {St. ct.) Naar men verneemt, zijn de regeeringsantwoor- den aan de tweede kamer der staten-generaal omtrent de wetsontwerpen tot invoering van de wet op het lager onderwijs en het aanleggen van kanalen in Friesland, Groningen, Drente en Overijsel gereed. Of de inzending aan de verte genwoordiging terstond zal geschieden, schijnt nog onzeker, met het oog op het tijdstip van de terug komst der tweede kamer, den 29en Juni, zooals men thans verzekert. Aan het algemeen deel van het verslag der Exploitatie-maatschappij over 1879 ontleenen wij nog het volgende. Het verschijnsel, dat zich te Vlissingen bij gesloten water in zulke reusachtige proportiën voordoet geen vervoer bijna het geheele jaar en dan eene overrompeling gedurende 14 dagen, hoogstens éen maand, om daarna even plotseling weder tot de diepste rust weder te keeren doet zich in mindere mate in het geheele land voor. Kleine stations in de noorderprovinciën, welke bij open vaarwater twintig a dertig wagens per maand vervoeren, vragen dan om twintig a dertig wagens per dag. Natuurlijk wordt dan in den regel nog het meest geklaagd en over vermeende achteruitzetting gejammerd door hen, die anders nimmer van den spoorweg gebruik maken. Mocht de maatschappij, niettegenstaande de overgroote Haar gelaat was bleek, hare oogen hadden hun glans verloren, hare lippen waren op elkaar ge klemd, de marchese droeg het hoofd fier omhoog, maar hg zag er knorrig en ontevreden uit. Zwijgend gingen zij de straat op, waar hij een rijtuig wenkte. Ik had er ook reeds een genomen en gelastte den koetsier hen te volgen. Wij reden door de Avenue de 1' opéra, over de Boulevards, voorbij de Madeleine en langs den Boulevard Malesherbes. Eindelijk in de Avenue Velasquez, die schoone breede laan, die naar het Pare de Monceaux leidt, hield het rijtuig stil. Ik zag hen uitstappen en het huis rechts, het dichtst bij het park gelegen, binnen gaan. Er was geen vergissing mogelijk en ik keerde naar mijn hotel terug, waar de graaf nog niet was aangekomen, maar den volgenden morgen kwam hij reeds vroeg in mgn kamer, met een brief in de hand. „Wilt gg het adres verder invullen?" zei hij, mg den brief gevende. Hij was aan den marchese gericht en ik schreef den naam der straat op het couvert. De graaf schelde, ontbood den commissionnair van het hotel en gelastte hem den brief in het door mij aangeduide huis te brengen. Ik maakte fluisterend de opmerking dat de vluchtelingen waarschijnlijk niet onder hunne eigen namen zouden bekend zijn. „Gij hebt gelijkzei hij en gaf den com missionnair de noodige aanwijzingen om te zorgen drukte der wintermaanden, betrekkelijk zeer weinig klachten ontvangen over niet verstrekken van hot aangevraagde materieel, omdat de handel het besef krijgt, dat men alleen het mogelijke kan eischen, zoo was het karakteristiek dat bij die enkele klachten nog meestal belanghebbenden tij concnrreerende middelen van vervoer zich achter de schermen bevonden. In Vlissingen was het een opwekkend ver schijnsel, dat gemeentebestuur en kamer van koop handel wakker streden voor den goeden naam van de haven en ook exceptioneele maatregelen namen op de haventerreinen, (waarvan het beheer aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen geheel vreemd is) om te gemoet te komen aan de niet minder exceptioneele moeilijk heden, waarin iedere vorstperiode Vlissingen terugbrengt. Zeer te wenschen is het dan ook dat spoedig eene regeling voor de exploitatie van de havens van Vlissingen worde verkregen, die leiden zal a tot meerder bekend worden van de uitste kende haven b tot eene zoodanige outilleering en inrichting, dat een groot verkeer mogelijk zij c tot het vruchtbaar maken van demillioenen achats, door den staat aldaar verwerkt. Het verslag maakt met ingenomenheid melding van de waardeering op meer dan eene plaats van haar streven om 1* Nederland in staat te stellen de concurrentie met het buitenland op te houden, en 2° de 136 millioen, in den aanleg der aan haar ter exploitatie overgegeven staatsspoorwegen gestoken, in die mate vruchtdragend te maken, als mogelijk is met een net, bij welks aanleg de geschiktheid tot exploitatie geheel op den achter grond gestaan heeft en waarvan de constructie kosten buiten alle verhouding hoog zijn tot de te verwachten opbrengst. Niet juist echter, wordt in eene noot opge merkt, is wat voorkomt in het verslag van de kamer van koophandel te Middelburg, waar gezegd wordt dat het verkrijgen van de gelijk stelling der havens van Vlissingen en Middelburg aan Amsterdam en Rotterdam verkregen werd na het optreden van een nieuw bestuur bij de Maat- schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De onderhandelingen met de Duitsche banen voor gelijkstelling der vrachten voor Middelburg en Vlissingen met Rotterdam dagteekenen vau Februari 1878. Het was dus de vorige directeur- generaal, de heer 's Jacob, die het initiatief hiertoe nam. Voorts wordt nog melding gemaakt van den vooruitgang der zaken van de maatschappij Zeeland en van de overeenkomst met deze gesloten tengevolge waarvan de Exploitatie- maatschappij een stoomschip (de Prins Hendrik) dat de brief fcoch in de handen van den mar chese kwam. Men is in sommige huizen zoo gewoon om incognito reizende logés te hebben, dat de graaf volstrekt niet bezorgd was over het lot van zijn brief en zoodra de bode er mee weg was wendde hij zich tot mij, zeggende: „Gij zult wel begrijpen wat ik den marchese geschreven hebTusschen ons is maar éen ding mogelijk en dat is een strijd op leven en dood Ik had er niet aangetwijfeld. „Wilt gij mij getuige zijn „Zeker i" „En wilt gij, als ik val, de executeur vau mijn laatsten wil zijn?" „Gij weet dat gij in alles op mij rekenen kunt." - „Ik heb in den afgeloopen nacht mijne schikkingen voor alle mogelijke gebeurtenissen gemaakt. Als ik kom te vallen dan vindt gij in dit couvert al wat gij noodig hebt. Veroorloof mij nu over dit alles te zwijgen en ook over hetgeen ik denk te doen, wanneer ik in het leven blijfgij zult dit niet als een blijk van wantrou wen beschouwen, dat weet ik; maar ik ben bang voor aandoeningen, ik ben bang voor elk woord dat over mijne lippen komt! Ik heb met allea afgerekend 1" Ik wist dat alles wat ik verder over deze zaak zei, hem pijnlijk zou wezen en verzekerde hem

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1