Laatste benGhim, BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwij s, Kunstn jeu ws. La n d b o u w. Gemeenteraad van Zierikzee. Weerkundige waarnemingen. 4,1 ozo Algemeen Overzicht de brieven van slechts eenige dagen een aanvraag van tweeduizend wagens, welke waren zij beschikbaar geweest 14 kilometers spoor noodig zouden hebben gehad om geborgen te worden, of met andere woorden, de stations VlisBingen, Middelburg, den geheelen weg tusscheu beiden en nog halverweg Arnemuiden zouden hebben inge nomen. De maatschappij had zich reeds bij voorbaat gewend tot de bij het vervoer betrokken maat schappijen om materieel, doch noch de Belgische staatsspoorweg, noch de Grand Central Beige waren bij machte eenige hulp te verieenen. De maatschappij heeft dus aan de aanvrageu moeten voldoen met haar eigen materieel en met dat der vreemde maatschappijen, hetwelk op hare wegen aanwezig was en voor zoover zij toestemming kon verkrijgen dit naar Vlissingen ter lading te dirigeeren. Doch nu deed zich wederom het bezwaar kennen, dat de spoorinrichting langs de binnenhavens te Vlissingen (die gedurende 11 maanden per jaar schier geheel ongebruikt liggen) ten eenenmale onbruikbaar zijn, wanneer er werkelijk vervoer is. De inspanning, die ge vorderd is van het personeel der Mij, om onder zulke omstandigheden den dienst te verrichten, is dan ook groot geweest. Evenals in 1878 onderging het reizigersverkeer in binnenverkeer in 1879 eene vermindering; daarentegen bleef het vervoer van reizigers in rechtstreeksch verkeer met aansluitende spoorwe gen zich ontwikkelen. In 1879 werden in binnenverkeer 20541 reizigers minder, daarentegen in rechtstreeksch verkeer 72574 reizigers meer vervoerd dan in 1878. De opbrengst van het reizigersvervoer bedroeg in 1879 110.145 meer dan in 1878. Deze meerdere opbrengst bestaat uit 5.867 voor het binnenver keer en 104.278 voor het rechtstreeksch verkeer. De opbrengst van het goederenvervoer in 1879 bedroeg meer dan in 1878: op het Noordernet der staatsspoorwegen f 166.402; op de -lijnen Almelo— Salzbergen en Gronau—grens f 38.404; op het Zuidernet der staatsspoorwegen f 418.832 en op de lijn LuikLimburg 38.416; zoodat in het geheel de opbrengst van het goederenvervoer 662.084 hooger was dan in 1878. Het Dagllad Echijnt een bijzonder gewicht te hechten aan zijne plannen tot stichting eener centrum-partij van „liberalen van den echten stempel". Het blad heeft overdrukken verkrijg baar gesteld van zijne artikelen over deze nieuwe poging om de zieltogende conservatieve partij onder een anderen naam een nieuw leven te bezorgen. registratie. Benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Leiden, R. Formyne, thans in dezelfde betrekking te Amersfoortder registratie voor de burgerl. acten en der successierechten te Middel burg, mr. LJ. Bouricius, thans ontvanger der reg. voor de gerechtel. acten en dor dom. aldaar, (zie Laatste berichten van gisterender reg. en dom. te Oldeberkoop, J. Hogenhuis, thans in dezelfde betrekking te Goor; der reg. en dom. te Hol werd, D. M. van der Veen, thans surnum. der reg. en dom. Benoemd tot inspecteur van de registratie en domeinenvan de le kl. in de divisie van inspectie Leeuwarden, D. van Goeos, thans inspect, van de 2e kl. aldaar; van de 2e kl. in de inspectie Leiden, G. van ItersoD, thans inspect, van de 3e kl. in de divisie van inspectie .Roermondvan de 3e kl. in de divisie van inspectie .Roermond, F. R. J. Dubois, thans ontvanger te Boxmeer. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, aan den O.-I. ambtenaar 11. Leyds, laatstelijk 3en hulponderwijzer aan de openb. 2e, lag. school te Samarang, thans met verlof hier te lande. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit's lands dienst, aan den O.-I. ambtenaar H. A. Janssens, gewezen opziener en chef van den reparatie-winkel bij het marine-etablissement op Onrust, laatstelijk belast met de waarneming der betrekking van chef van het werktuigkundig atelier bij bedoelde inrichting, thans met verlof hier te lande. Goes, 3 Juni. De heer J. J. Werner, leeraar aan de H. B. S. alhier, ia de eerste op de voor dracht geplaatst voor leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Amsterdam. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zal met 1 September a. éene, en aan die te Utrecht zullen vier rijksbeurzen openvallen. Als de Meiningers uit Frankrijk kwamen, zoo wordt nit Amsterdam aan het Bot!. iV. hl. geschreven, dan zon do deelneming aan de hulde die men hun wil brengen, waarsehijniijk vrij wat levendiger zijn dan thans het geval is. Totnogtoe is het totaal der bjjdragen ongeveer zooveel als het enkele souper ter eere van Sarah Bernhardt heeft gekost. De aristocratie der Amsterdamscke tooneelwereld schijnt zich niet te kunnen vereeaigen met het denkbeeld van een gezellig samenzijn met de Meiaingsche acteurs. De Frau&che geest heerseht te sterk om een krachtige manifestatie ter eere van Luitscbers in het leven te kunnen roepen, in weerwil van het genot dat zij te smaken geven, 't Is te hopen, dat alsnog de pogingen van het comité znlien slagen. De raad der gemeente Kampen heeft ten dienste van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar ƒ200 beschikbaar gesteld, als aandeel in de kosten eener collectieve Nederlandsehe inzending van vee en zuivel op de internationale tentoonstelling te Londen, in October a. 's lEeer Arendskerke, 3 Juni. Betreffende den stand der veldvruchten in onze omgeving valt op te merken dat door de langdurige droogte de vooruitzichten des landmans niet erg bevredi gend zijn; mag van enkele gewassen gezegd worden dat zij zich naar omstandigheden vrij goed honden, van de meeste raakt het aanzien zeer bedenkelijk. Gelukkig dat wij gisteren een stillen malschen regen hebben gehad, die nog veel kan goed maken, daar het anders zeer Jicht te voorspellen zou zijn dat de opbrengst van vele gewassen beneden het middelmatige blijven zou. Met de graslanden ziet het er even weinig be moedigend uit, de hoop op een goeden hooioogst is vervlogen, en in de vele etweiden is nu reeds bepaald gebrek aan voeder voor het vee, ook daar kan de regen nog veel ten goede doen veranderen. In de tuinen is het aauzienschraal en dor; wat boven staat, staat te kwijnen en het gezaaide kan moeilijk uit den grond komen. Uit Haarlemmermeer schrijft men: Evenals elders laten ook hier de gewassen veel te wenscben over. Vlas staat slecht en heeft bovendien nog veel geleden door den hagel. Het mosterzaad en karwei staat spichtig, tarwe, rogge en gerst redelijk wel. Haver en aardappelen hebben veel geleden door de aanhoudende nacht vorsten. De weilanden zijn letterlijk kaal. Naar wij vernemen zal Zondag den 13 dezer, in het Schuttershof alhier, eeue matinee musisale worden gegeven door het muziekkorps der pom- piers volontaires van Schaerbeek (Brussel), die met een pleiziertrein deze gemeente een bezoek komen brengen. Stoppeldijk, 3 Juni. In den tot deze gemeente behoorenden Pauluspolder, sloeg heden namiddag de bliksem in de schuur en de woning van den landbouwer Mahu. In weinige oogen blikken waren twee aaneenstaande gebouwtjes in de ageb gelegd. Van den inboedel zijn slechts enkele stukken gered. Een en ander was verzekerd. Zfierikzec, 2 Juni. Heden namiddag omstreeks halt zeven uren genoten we hier het voorrecht een lang gekoesterden wensch vervuld te zien namelijk eene frissche regenbui. Deze ging spoedig gepaard met onweder en, wat nu minder gewenscht was, omtreeks half acht uren liet de brandklok zich hooren. Spoedig bleek het, dat de brand was ontstaan, in het Gouwe Veer onder de gemeente Nieuwerkerk, aan de grenzen dezer gemeente* Twee der spuiten, die reeds zich aan de havenpoort bevonden, zijn der waarts vervoerd, en hebben daar goede diensten bewezen. De nieuwgebouwde schuur waarin de bliksem geslagen was, toebeboorende aan den landbouwer Koopman, met een paard en eenig vee, zijn de prooi der vlammen geworden. Esnige oogenblikken later vernam men dat er brand was op de Lammermarkt, waar de bliksem in een schoorsteen geslagen was. Een spuit werd terstond derwaarts gebracht, doch behoefde geen dienst te doen, daar de brand terstond gebluscht was. De schutterij en de verschillende autoriteiten waren ook spoedig ter hulp toegesneld. Een uur later was de stad. tot hare gewone rust wedergekeerd. Axel, 2 Juui. De waakhond van Jan Dic- leman Fz., te Zaamslag, die indertijd vermoedelijk gebeten is door een hond die te Ter Neuzen verdacht van dolheid is afgemaakt, is losgebroken en heeft, behalve 2 paarden, 3 honden en een rund, ook een arbeider gebeten. De vermoedelijk dolle hond is dadelijk doodgeschoten. KLewoiatsdyk, 2 Juni. In do vergadering van ingelanden van het calamiteuse waterschap Eliewoutsdijk is, in plaats van den heer O. A. Prumers, tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. A. Bevier de Fouw, te Wilhelminadorp. De heer Deymann, te Biussel, heeft vergun ning ontvangen om op een terrein in de Zeestraat te 'sGravenhage, alzoo dicht bij Scheveningen, een panorama te doen bouwen. Eergisteren is de tentoonstelling te Brussel in tegenwoordigheid van den koning en de koningin en een aantal autoriteiten, waaronder ook de Nederlandsehe gezant, met de bij dergelijke gele genheden gebruikelijke plechtigheden geopend. Door den heer E, Schrader, „leeraar en vertaler" te Bielefeld wordt een vertalingsbureau opgericht voor alle talen, oude en nieuwe. De ondernemer beweert een groot aantal der eerste krachten van Europa aan zijn bureau verbonden te hebben. Dit daargelaten, schijnt bet denkbeeld zijn nut te kunnen hebben voor handel en nijverheid, In de gemeente Fijnaart, nabij Klundert, hebben zich de pokken vertoond. De Arnh ct. deelt een merkwaardig staaltje mede van do eerbiediging van de Zondagsrust. „Te Kassei, lezen wij, is het werken op Zondag verboden en zoo streng wordt dit verbod gehandhaafd, dat onlangs een man beboet werd, die op een Zondag aan een ander had gevraagd of hij ook iemand wist, die een paard voor hem te koop had. De man had dus handel gedreven in zijn geeBt en werd gestraft." Vrijdag avond zal het negergezelschap uit-^ Amerika, dat op verschillende plaatsen in Neder land met succes optrad, bijgestaan door jubilé- zangers, in den schouwburg te Goes eenige tafereelen uit de legerhut opvoeren. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand slechts 8 millimeter vocht. De gemiddelde regenval in de zeven vorige Meimaan den was 43 mM.; dus nu 35 minder. Sedert 1 Jan. 1873 tot heden, een tijdvak van 89 maanden, is slechts in April 1874 nog minder regen geweest, dan in deze Meimaand, namelijk 4 mM., terwijl Mei 1876 10 mM. gaf. Zondag avond tusschen 10 en 11 uren kon men op Tessel bij volkomen helderen hemel en in noordelijke richting een prachtig luchtverschijnsel waarnemen. Aan het zenith vertoonde zich een prachtige noorderlichtskroon, die uit het middel punt naar den horizon helder lichte stralen schoot. Aan de ingezetenen van Teeffelen die ten gevolge van de waterramp in de maand Januari j!. hunne huizen enz. verloren, wordt door de waters noodcommissie 60 a 75 pet. der geschatte waarde als schadeloosstelling uitgekeerd. De sigarenfabrikanten Van Hulst en Brenkraan, te Kampen, berichten in de Zw. Ct. dat de inhou ding van loon waarvan het ook door ons mede gedeelde opstootje een gevolg was, geschied is ter gedeeltelijke vergoeding van moedwillig vernielde grondstoffen in de fabriek, voor welke van 16 werklieden f 19,35 werd ingehouden volgens eene bestaande, bij hen allen bekende bepaling. Amsterdam. De stoomboot Prinses Mar e is van Batavia heden ochtend te acht uren te IJmutden en des middags te twee uren aan de Rietlanden aangekomen. Bij de heden namiddag te Hamburg gehouden openbare veiling is het barkschip Regina Maris opgehouden. Amsterdam. Aan do lunch, heden ochtend te IJmniden aan den heer De Lesseps aangeboden, is door den heer Josephus Jitta een toost uitge bracht op De Lesseps; deze dronk op Amsterdam, de commissaris des konings, jhr. Schorer, op de volharding on energie der Fransche natie, de Fransche consul-generaal op de volharding der Nederlanders. Petersburg. De keizerin van Rusland is heden gestorven. Honstauticojte!. Midhat pacha heeft zijn ontslag gevraagd als gouverneur van Damascus, dat echter nog niet verleend is. Parijs. De Albaneezen hebben eene door de Hontenegrijnen ontruimde positie bezet. De Montenegrijnen hebben besloten een beslissenden slag te leveren. Bij de Albaneezen heerseht gebrek aan leeftocht. De Miodieten willen een inlandsch edelman tot vorst van Albanië uitroepen. Rochefort is in zijn duel met Koechlin gewond in de maagstreek. 's Gravcnhagc. Het gerechtshof alhier behandelde heden de zaak van J. S. S., te Vlis singen, beschuldigd van poging tot manslag. De eiseh is 12 jaar tuchthuisstraf. Woensdag uit spraak. Zitting van Woensdag 2 Juni. Afwezig zijn de keeren Van Citters, Schneiders van Greiffenswerth, Van Nes van Meerkerk en Pilaar. Medegedeeld worden drie brieven van ged. staten houdende goedkeuring van het kohier der honden belasting en van den hoofdelijken omslag over 1880 en kennisgeving dat berust wordt in het raadsbesluit tot opneming van het teekenen onder de vakken van onderwijs op de openbare meisjes school, welke brieven voor kennisgeving worden aangenomen. In handen van burg. en weth. wordt gesteld een verzoek vanden heer P. Conradi, om hem de waarneming der lessen in de staatswetenschappen op te dragen. De ingekomen gemeenteverslagen zullen in de boekerij geplaatst worden. Komt ter tafel het verslag van de commissie over de gasfabriek over 1879, dat als bijlage bij het gemeenteverslag in het gemeenteblad zal worden opgenomen. De rekening van de bewaarschool voor min vermogenden over 1879 wordt gesteld in handen der keeren Zuurdeeg, Van Manen en Ocktman. Aan den heer mr. B. M. de Jonge van Eliemeet, mevrouw de weduwe Van Rappard eu C. van der Kleijn wordt op hun verzoek, wegens vertrek naar elders, remissie van hoofd, omslag verleend. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aan genomen de uitslag der aanbesteding van de jaarlijksche onderhoudswerken dezer gemeente. Op do adressen van J. Bartels en C. J. Elsevier, om ontslag als aannemers van het6e en 8e perceel dier werken, wordt gunstig beschikt, overeen komstig het voorstel van burg. en weth. en be sloten die perceelen aan de volgende inschrijvers te gunnen. Wordt besloten tot het doen van af- en over schrijving van H. 8 aid. 4 art. 1 op O. U. ad f 20.22 en tot beschikking van den post van 0. U. tot een bedrag van f 20.22 der begrooting van 1879, behoudens goedkeuring van ged. staten. Burg. en weth. stellen voor de gemeentebo- grooting voor 1879 te wijzigen, welk voorstel wordt gesteld in handen der heeren Moolenburgh, Schuurbeque Boeije en Goemans tot onderzoek, waarop de vergadering eenige oogenblikken wordt geschorst. Heropend zijnde wordt hierop door genoemde commissie rapport uitgebracht strek kende tot goedkeuring. Aldus besloten. De voorzitter deelt namens burg. en weth. mede dat nit het voetpad langs de Commercie werf zelkasch moet worden uitgegraven en dat, teneinde eene behoorlijke waterkeering te behouden aan de zijde van de werf, eene kade op die werf zal moeten gelegd wordenAangezien daarvoor meer uitgaven zullen noodig zijn dan gewoonlijk voor de uitgravingeu worden gedaan, deelen burg. en weth. dit mede. Voor kennisgeving aangenomen. Bij de gewone omvraag door den voorzitter vestigt de heer Goemans de aandacht op den stank aan de Karnemelksvaart. De voorzitter zegt dat burg. en weth. juist middelen beramen, om den stank te doen ver dwijnen. De heer Goemans vraagt of die vaart niet geheel zou overdekt kunnen worden, hetwelk burg. en weth. in overweging zullen nemen. De heer Boejje vraagt naar de reden der miudere opbrengst van de zelkasch. De voorzitter zegt dat wegens gebrek aan werk de meeste fabrieken stil hebben gestaan. Ook de heer Ochtman geeft nog eenige inlichting, waarvoor de heer Boeije dank betuigt. Hierna wordt de vergadering gesloten. 3 Juni des morgens te 8 uren. Ba- Wind Toestand der n alien der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 0.0 NNO 4 betr. golvend Sylt NO 3 1. bew. Hartlepool 3.6 NO batr. deining Swinemunde 1.8 ONO helder Hamburg* 3.5 ONO 2 mist. Delfzijl 2.9 ONO 1 z.bew. Groningen. 3.0 ONO betr. Helder. 3.0 ONO 1 fcetr. kalm Yarmouth. NNO 3 betr. deining Vlissingen. 3.6 WNW 1 bew. Maastricht 3.1 ZW 1 betr. Valentia. -f- 5.8 NNO 4 betr. golvend Portsmouth N 2' betr. kalm Grisnez 2.6 N 3 mist. Parijs 3.7 N - 0 mist. St Mathieu. 0.6 NNO 1 betr. Biarritz 2.9 3 z. bew. Grootste verschil in Nederland 7s ochtends 8 uren: G. 0.6 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graan beurs\Corr Thermometer2 Juni. 'sav. 11 u. 58 gr. 3 Juni. 's inorg. 8 u. 63 gr. 7s midd. 1 u, 63 gr. 'sav. 5 m 59 gr. De houding van verzet, door de Turksche regeering tegen iedere Europeesche tusschen- komst aan te nemen, waarvan wij gisteren spraken, openbaart zich in een telegram, uit Konstantinopel onder dagteekening van eergisteren verzonden. De gewoonten der diplomatie brengen mede dat de woorden door een nieuwen gezant bij de eerste audiëntie uit te spreken, eerst aan den vorst bij wien hij geaccrediteerd is worden medegedeeld. Deze gewoonte is ook door den heer Goschen gevolgd en zijne taal schijnt den sultan zoo mishaagd te hebben dat deze de ont vangst van den gezant heeft uitgesteld totdat de toespraak eene verandering zon hebben ondergaan. De heer Goschen is een doortastend man, die eerst niet veel lust had op deze onaangename zending uit te gaan, doch nu hij eens gegaan is zijn doel zal willen bereiken voor zoover hem dat mogelijk zal zijn. Hij zal daarom reeds in de eerste samenkomst met den sultan eene houding hebben willen aannemen, iu overeenstemming met de circulaire van lord Granville, welke een onver wijlde vervulling van alle bepalingen van het Berlijnsche tractaat verlangt. Indien deze ver onderstelling waarheid bevat en de waarschijn lijkheid pleit daarvoor dan zal er zakelijk niet veel veranderd kunnen worden in de woorden van den heer Goschen; want dat zou eene ver andering zijn in het programma der Engelsche, door de mogendheden gesteunde politiek. Tegen den algemeenen geest der politiek van Europa is des sultans protest dan ook veeleer gericht dan tegen de woorden van den heer Goschen. In ieder geval wordt er nit deze weigering een conflict geboren dat de bijeenkomst der veelbesproken conferentie slechts verhaasten kan. De gebeurtenissen iu Armenië dringen ook tot eene Europeesche bemoeiing met Turksche zaken. Van den tegenwoordigen minister der Porte Said Pacha vertelt men dat hij eens in de ministerraad heeft gezegdFour mettre f in a la question Arménienne il faut faire disparaiire les Arméniens. Dien weg gaat het thans wel op. Aartsbisschop Khrimian seinde den 22en Mei aan den Armenischen patriarch te Konstantinopel de volgende treurige voorstelling van den toestand des landsDe ellende van den hongersnood is in de schaduw gesteld door de nieuwe verschrik kingen van plundering en verwoesting door de Kurden en andere stammen. Zij vallen de dorpen binnen en brengen overal vernieling. De pogingen van de commissie van onderstand voor de slacht offers van don hongersnood gaven hoop op leniging van deze ramp, maar na de strooptochten van de Kurden durft geen boer zijn land meer bewerken of in zijne woning blijven. Uit Erdjesh en Aderdjiraz wordt bericht' dat deze beide distrieten, die het meeste graan in deze provincie opbrengen, bezocht zijn door groote troepen Haderauis, een Kurdischen stam, die den aan komenden oogst op de velden hebben vernield en de ploegossen en lastdieren hebben weggevoerd, In Zaco doodden zij een boer bij zijn werk, roof den zijn graan, vernielden zijne molens en maakten zich meester van de karavaan die levensmiddelen voor de hongerige bevolking bracht. Het is onmogelijk alle schandelijke wreedheden op te noemen welke begaan zijn en om eene beschrijving te geven van de wanhoop der bevolking, nu dit nieuwe lijden zich bij den hongersnood komt voegen. De boosdoeners blijven niet alleen ongestraft, maar ze worden aangemoedigd door de Turksche ambtenaren, die werkelooze toeschouwers blij ven bij deze diepe ellende. Zoo niet spoedig maatregelen worden genomengaat de ganeche bevolking te niet of verstrooit zij zich." De directeur der normaalschool te Van seint korter, doch niet minder welsprekend„Kurden plunderen en moor den openlijk en ongestraft. Wie hen weerstaat wordt door de autoriteiten gevat en in boeien geslagen. Wij leven in voortdurenden angst. Neem maat regelen om ons te verlossen. Is het eene misdaad Armeniër te zijn?" Zoo er werkelijk waarheid is in de bewering dat de westersche mogendheden zich menschelijk- heid en beschaving ten doel stellen, schijnt hier een arbeidsveld voor haar geopend te zijn. De aanvankelijke hoop dat in Italië een strenge regeeriugsmeerderheid zou gevonden worden door de toetreding der zoogenaamde dissidenten tot de liberale party bevestigt zich nog niet. Van de eene zijde meldt men dat er nog onderhandelingen worden gevoerd over een vergelijk waarvan de voorwaarden zich wel in eenige goed betaalde

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2