N«: i3o. I5S« Jaargang! 188Ö; Vrijdag 4 Juni. Middelburg, 3 Juni. Een ontmoeting op reis. NOVELLE MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en FeeBtdagen! Prijs per 3lm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Ad verten tlens 20 Cent per regel! Geboorte-» Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten roor het Buitenlapd: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Da mi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Eisïach en Joiris. Uit eene opgave van de directie der stoomvaart- maal schappij Zeeland is ons gebleken dat de Prins Eendrile op den proeftocht niet 14.9 mijl, doch 16.8 miji heeft geloopen. Het is heden een gedenkwaardige dag voor Amsterdam. De Willem Barents vertrekt ten derden male om met kieine hulpmiddelen maar onverzwakten moed in het hooge noorden getui genis af te loggen dat Nederland zijn rang wil handhaven onder de volken van dezen tijd, dat er bij zijne zonen wetenschappelijke geest en energie woont en bij een groot deel van het volk nog genoeg spranken van geestdrift te verzamelen zijn om de bears te openen voor een doel, waarvan de uitkomsten niet aanstonds tastbaar, in practischen koopmanszin wellicht geheel te betwijfelen zijn. Het gejuich der duizenden welke heden ochtend ons Poolscheepje aan den IJkant uitgeleide deden toont echter dat ons volk nog niet overgoten is met den geest van onverschilligheid en matheid, welken men het wel eens wil toeschrijven. Ook buiten Amsterdam zijn velen heden in de gedachte bij het vertrek der Willem Barents tegenwoordig geweest en hebben hare bemanning behouden reis" gewenscht. Van dat vertrek was de getuige een der eerste mannen van onzen tijd, de heer Ferdinand do Lesseps, het beeld eener zeldzame vereeniging van wetenschappelijke ontwikkeling en ondernemings geest. Landen en steden reist hij af, onvermoeid, om bekeerlingen te winnen voor zijn grootsch plan, de doorgraving van de landengte van Pa nama. Daartoe zal hij morgen eene voordracht houden in het Instituut van ingenieurs te 's Gra- venhage. In afwachting daarvan ontvangt Amsterdam hem op waardige wijze. Het program ma bevat een bezoek aan de Oranjesluizen, aan IJmuiden en een feestmaaltijd, door een lOOtal Amsterdammers aan De Lesseps aangeboden. Vllsslngcn, 3 Juni. Volgens ontvangen bericht is de Vlissingsche vischsloep de Zeeuw, schipper D. Meyboom, gisteren van het Nieuwe- diep naar zee vertrokken voor de zoutvisscherij, eene reis die gewoonlijk 10 a 12 weken dunrt. De sloepen hebben in 't algemeen lang moeten wachten om aas te krijgen en dit dunr moeten betalen. *Amnterdam, 3 Jnni. De heer Ferdinand de Lesseps, met reisgenooten, zijnde de HH. Gallay, zijn vriend, mr. Couvreux fils, zoon van den aan nemer van het Suez-kanaal, zijn secretaris Henri de Bionne, en den heer Dauprat, zijn heden FEXTIXaXJETOJST. 6. tan jHORST.Ï Ik smeekte hem niet verder voort te gaandoch na eenige oogenblikken richtte hij zich weer op en vervolgde op zachten toon: „Ik ging naar de schrijftafel der gravin, in de hoop van iets te vinden waaraan ik mijne naspo- ringen zon knnnen vastknoopen. Ik trok do laden openzij waren allen ledig alles was zorgvuldig opgernimd, alle papieren waren ver nietigd. Er was niets wat mij kon helpen. Ver pletterd viel ik op een stoel bij den schoorsteen neder. Nog altijd geen licht in het duister Daar viel mijn oog op een half verkoold stuk papier, dat blijkbaar op den haard was geworpen om het te laten verbranden. Ik greep er met koorts- achtigen haast naar en zag dat het een strookje grof papier was door de vlam zwart geworden de gasten der hoofdstad en bezoeken de kanaal- werken. De minister van financien heeft zich doen vertegenwoordigen door den heer W. A. Ribbe, administrateur der generale thesanrie, en de minister van waterstaat door de heeren J. F. Bogaard, secretaris generaal, en W. Fijnje, raad adviseur van zijn departement. Onder de autoriteiten welke den heer De Lesseps ontvangen, behooren de commissaris des konings in Noord-Holland, jhr. Schorer, en de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Tienhoven, alsmede de ingenieurs Dirks, Conrad en Waldorp en de directie en commissarissen der Kanaal- Sluis, 2 Juni. Bij de opening der stem briefjes ter verkiezing van zeven leden van den raad der nieuwe gemeente Sluis bleek dat 91 geldige stemmen waren uitgebracht. De heeren Jac. Ie Roij die 70, J. H. Henneqnin die 67 en mr. P. C. J. Hennequindie 62 stemmen bekwam, werden gekozen. Eene herstemming moet plaats hebben over de heeren J. de Brnijne Brevet, met 45, Cta. Lievens, met 38, J. Sanders, met 36, L. A. Croin, met 27, K. F. Koksma, met 47, C. B. Wijffels, met 27, Jac, de Brnijne, met 35, en Habesoone, met 25 stemmen. (Zie laatste berichten van gisteren). Te Hansweert hebben zich twee gevallen van typhus voorgedaan, die tot heden een gunstig verloop hebben. Indien de heerschende droogte nog langer mocht aanhouden vreest men voor veie ziek ten, aangezien het gebrek aan zuiver drinkwater aldaar tot een ongekende hoogte is gestegen en er door het gros der bevolking van allerlei voor de gezondheid schadelijk water wordt gebruik ge maakt. Veie ingezetenen laten, per stoombooten Telegraaf en andere, Maaswater nit Holland mede brengen, doch aangezien men aan 't drinken daar- van niet gewoon is, veroorzaakt dit bij velen buikloop. Voor mensch en dier is er geen water aan te halen en zou een regenmousson een ware uitkomst zijn. Oct.) Men schrijft nit Luxemburg aan het Dagblad „De Luxemburgsche kamer heeft heden haar werkzaamheden hervat. Het rapport van de centrale atdeeling over de conventie met Nederland werd ter tafel gebracht. De commissie heeft, met 4 tegen 3 stemmen, tot de aanneming geconcludeerd. „Het rapport treedt in een geschiedkunuig over zicht van de quaestie der schuldregeling. Er wordt op gewezen hoe de aanvankelijk door Nederland aangenomen arbitrage voor Luxemburg schadelijke kansen opleverde en dat de overeen komst het voordeel heeft het land buiten het alternatief te plaatsen van een som van 500,000 fr, met de kosten a 50 tot 70,000 fr. te betalen. „De commissie voegt erbij, dat de tusschen de en gedeeltelijk vergaanmaar ik kon duidelijk enkele woorden ontcijferen, die er in sierlijk schrift opgeschreven warenje t attends AG.... train ponr M. de main 4. ponr C Ik herkende de hand van den marchese en die enkele woorden waren voldoende om mij den weg voor mijne nasporingen te wijzen. Mijn vronw was ongetwijfeld met den marchese van Gothenburg naar Malmö gegaan en van daar naar Kopenhagen. Ik besloot terstond hen na te reizen en als ik eenmaal te Kopenhagen was kon ik gerust, zonder argwaan te wekken, naar de vluchtelingen vragen daar kende niemand mij en daar zon niemand kunnen nagaan wat mij er toe dreef hen te achtervolgen. Ik regelde mijne zaken nog dienzelfden dag en vertrok 's avonds, zonder bedienden; mijne dienst boden in den waan latende dat ik mij over Kopenhagen naar Engeland begaf, teneinde de gravin af te halen. In Kopenhagen vernam ik zonder veel moeite dat een heer en een dame die geheel met mijn beschrijving overeenkwamen, daar aange komen en een halven dag later naar Lubeck vertrokken waren. Ik volgde de vluchtelingen daarheen en vond dadelijk het hotel waar zij ge logeerd hadden. In Liibeck had de eavaliere zich bij ken gevoegd. Ik volgde hnn spoor tot Hamburg van daar naar Keulen en eindelijk tot hier in Parijs, waar heeren De Blochausen en Van Lynden den 6en en 7en Januari gewisselde brieven aan de diplomatieke vertegenwoordiging een duurzaam karakter gaven, doeh dat de debatten in de Nederlandsehe kamers dit wel eenigszins hebben verzwakt. „Wegens het gewicht van die qnaestie stelde een der leden (de heer Metz) voor, om de beraad slaging tot aanstaanden Donderdag te verdagen. Dat voorstel had geenerlei politiek doel, maar strekte alleen om de kamer tijd tot ernstig beraad te geven. „De minister De Blochansen scheen uitstel niet noodig te achten; hij deed den heer Metz opmer ken, dat in Luxemburg de zaak reeds veel langer aanhangig is dan in Nederland en dat desniette min de wetgevende kamers daar te lande de zaak reeds hebben afgedaan. „Een ander lid, de beer Lafontaine, achtte daarentegen zelfs een nitstel van acht dagen en tot Dinsdag a. noodig. „Wat de zaak zelve betreft, ontkende de beer André de juistheid der in het rapport van de commissie voorkomende beweering, dat Luxemburg een kwade kans zon hebben gehad bij de arbitrage, omdat verschillende stukken, die tot grondslag hebben gestrekt voor de besluiten van het Lon- densch congres, in handen zijn van Nederland. Hij vroeg mededeeling van die stukken. „De minister De Blochausen verklaarde zich bereid alle stukkeu over te leggen, over welke bij de beschikking kon krijgen. „Ten slotte werd de beraadslaging over de conventie bepaald op Dinsdag a." In de St.-Ct zijn opgenomen de volgende wettentot herziening der wet van 6 Maart 1818 (Stbl. no. 12), omtrent de straffen tegen overtreders van algemeepe verordeningen, enz.; die tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of hontteelttot wijziging en verhoo ging van het vijfde hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1880; houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, (wijziging der wet van 2 Juni 1865, Stbl.no. 63); tot goedkeuring van den kosteloozen afstand aan de gemeente 'sGravenhage van de strook grond vóór het ert der nieuwe koninklijke stallen aldaar, en tot verhooging der begrooting van N.-I. voor het dienstjaar 1880, (hoofdstuk I, uit gaven in Nederland en hoofdstuk II, nitgaven in N.-I.), ten behoeve van den aanlog van een spoor weg tusschen Madioen en Soerakarta. Door de kiesvereeniging Noord-Brabant is tot candidaat gesteld voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Eindhoven dr. Vermeulen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Roldnc, ter ver vanging van den heer mr. C. A. H. Barge. In dé jl. Dinsdag gehouden vergadering van de ik nu sedert acht dagen ben. Ik weet zeker dat zij hier zijn, maar het is mij nog niet gelukt hun verblijf te ontdekken. Zij zijn aangekomen en niet vertrokken dat is al wat ik weet. Ik zoek van den ochtend tot den avonden vraag in alle hotels; in de schouwburgen op straat ontgaat mij niemand. Maar alles te ver geefs, te vergeefs. Hier hield hij op en zweeg een geruimen tijd, daarna reikte hij mij de hand en zei met een bevende stem: „En waarom heb ik n dit alles verteld, mijn vriend Omdat ik vertrouwen in u stel en omdat ik hoop dat gij mij zult helpen en bijstaan. Wilt gij dit doen?" „Ja, dat wil ik en ik zal n ter zijde staan, zooveel in mijn vermogen is. Keken geheel op mij Van dien dag af bracht ik verscheidene dagen op straat door en nam iedereen die mij tegenkwam op met den blik van een politieagentmaar mijne nasporingen bleven even vrachteloos als die van den graaf zelf. 's Avonds bezochten wij vier of vijf schouwburgen, in de hoop van daar de vluchtelingen te zien maar steeds te vergeefs. Op zekeren avond den vijfden dag van onze gemeenschappelijke onderzoekingstochten kwa men wij in het théatre du Palais Royal, waar het dwaze stuk; les Demoiselles de Mont/ermeib Ned. afd. van de Association for the reform and codification of the lata of nations, hield de voor zitter, de heer Cremers, een belangrijke voordracht over de handhaving onzer neutraliteit op de Westerschelde in «oorlogstijd. De conclusie van den heer Cremers was, dat zij een verkeerd advies uitbrachten, die meenden dat onze neutraliteit zon toelaten, zelfs vereisohen, in oorlogstijd vrije lijk de schepen van de oorlogvoerende partijen de Westerschelde, voor zoover deze rivier op ons grondgebied loopt, te doen doorvaren; wel verre, dat onze nentraliteit dit zon toelaten, zon zij juist door die handelwijze worden geschonden. Aan het verslag der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1879 ontleenen wij het volgende. Aan de sterk vermeerderde beweging op het Zuidernet werd tegemoet gekomen door het leggen van het tweede spoor tusschen Boxtel en Eind hoven, hetgeen op 19 November in gebruik geno men kon worden, terwijl een aanvang gemaakt werd met het voorzien van dubbel spoor van de sectiën BoxtelBreda en BredaHollaudsch Diepï Voorstellen tot uitbreiding der stations Venlo en Eindhoven mochten de goedkeuring der regeei ring verkrijgen. Ongelukkigerwijze wordt daartoe onteigening vereischt, met de daaraan in ons land verbonden vertraging in de nitvoering van werken. Gedurende de overstelping met goederen, die het gevolg was, eensdeels van het gesloten water in de maand December, anderdeels van de pogingen van den handel om, met het oog op de met 1 Jannari 1880 in Duitschland in werkiDg tredende hoogere rechten, de goederen nog vóór dien datum over de grenzen te brengen, ondervond de dienst schier onoverkomelijke bezwaren, voor geen gering deel het gevolg van te bekrompen stations terreinen of wel van de inrichting dier emplace menten. Wat de pogingen betreft om het verkeer naar Engeland via Vlissingen met do maatschappij Zeeland te leiden, deze leveren bemoedigende resnltaten. Doch bet moet betreurd worden, dat er te weinig gebrnik wordt gemaakt van de uitmuntende havens van Vlissingen, anders dan als vluchthaven bij geheel gestremde vaart naar AntwerpeD. In de tien eerste maanden van 1879 was de hoeveel heid goederen, ten spoorwegvervoer aangeboden, door andere afzenders dan de stoompakketdienst Zeelandniterst onbeduidend. Toen nu in de maand December de vorst de havens geheel gevuld had met schepen, trachtte de maatschappij zoo spoedig mogelijk van de bevelvoerders te weten te komen of het voornemen was te Vlissingen te lossen en per spoor te vervoeren; doch de reeders, wier orders ingewacht werden, besloten hiertoe niet dan op het laatste oogeublik. Natuurlijk wilden toen allen tegelijk geholpen worden en brachten gegeven werd. De zaal was propvol en het daverend gelach der menigte begroette herhaal delijk de vaak zeer dubbelzinnige aardigheden, en te midden van al dat gejuich, van dit lichtzinnig gewoel stond ik met dien zwaar beproefden man, wiens hart verscheurd, wiens kracht gebroken was, met dien rampzalige, die niets meer verlangde dan den dood en de eeuwige rast 1 Wij stonden zooals gewoonlijk bij den ingang der fauteuils d'orchestre en konden zonder gezien te worden een groot gedeelte van den schouwburg overzien. Wij hadden weer niets ontdekt en wilden ons juist naar de andere zijde begeven toen de graaf eensklaps krampachtig mijn arm greep. „Zie eens daarheen, daarheen!" bracht hij met moeite nit en richtte den blik op een der voorste loges tegenover ons, waar juist een heer en dame plaats namen. Wij konden door den voor uitstekenden wand niet veel van hunne gezichten zien, te meer daar de dame zich achter een waaier verborg en de heer diep in den hoek ging zitten maar hunne bewegingen en hun houding deden mij terstond aan de gravin en den marchese denken. „Wees bedaard, mijn vriend, wees bedaard", fluisterde ik hem in het oor. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1