N". 129. 3 Juni. Donderdag Jnargaiig! Ï88ÖJ Middelburg, 2 Juni. Een ontmoeting op reis. NOVELLE Benoemingen en besluiten. 0 nderwijs. Kerknieuws. MIDDELBURGS» COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prya per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publieité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jokbs. Advertentïens 20 Cent per Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Het Weekblad tan het Regt deelt het volgende mede aangaande den stand der werkzaamheden van de commissie voor het strafwetboek: De schriftelijke nota 's, de resultaten van het onderzoek der commissie bevattende, zijn voor het geheele wetboek in banden des ministers. Over diens schriftelijk antwoord op de nota, het eerste boek betreffende, heeft reeds mondeling overleg met de commissie plaats gehad. Het antwoord des ministers, een groot gedeelte van het tweede boek bevattende, zal zeer spoedig bij de commissie inkomen, en het mondeling overleg daarover kort daarna volgeD. De commissie heeft inmiddels hare bijeenkomsten tot 7 Juni a. s. verdaagd. Zij zal dan waarschijnlijk bijna onafgebroken zich kunnen bezighouden met hetgeen nog overblijft ter voltooiing van haar verslag, dat wellicht reeds in het laatst van Juni, en waartchijulijk althans in de eerste dagen van Juli, het licht zal kunnen zien. Wij ontvangen de mededeeling dat de heer J. M. Kakebeeke, lid der provinciale staten van Zeeland, en de wed. J. H. C. Kakebeeke, indus- trieele, beiden te Goes, zich met nog anderen hebben vereenigd om, onder de firma Nederland- sche Telephoonmaatschappij^ J. M. Kakebeekewed. J.H. 6. Kakebeeke contpin ons land, te beginnen met Amsterdam en Botterdam, telephoniscbe verbindingen aan te leggen De concessie daar toe werd geruimen tijd geleden aangevraagd. Omtrent de in Noord-BrabaDt waargenomen Sporadische gevallen van pokziekte wordt gemeld Te Boosendaal deed zich het eerste geval van pokken voor op 31 Maarttot en met 22 Mei bedroeg het getal aangetasten 12, van welke 4 overleden. Te Woensdrecht kwamen in de eerste maanden des jaars 9 gevallen voor, waarvan 3 met doode- lijken afloop. Te Alfen en Biel kwamen in de maand April 5 gevallen voor in twee huisgezinnen, waarvan éen met doodelijken afloopin het begin dezer maand kwamen te Alten nog twee gevallen voor. Voorts vertoonde de ziekte zich enkele malen in de gemeente Zundert, Bergen op Zoom, HoeveD, Wouw en Breda. De gelegenheid tot kostelooze inenting wordt ingevolge de bepalingen der wet in alle gemeenten den ingezetenen aangeboden. In de Staatscourant is opgenomen een kon. be sluit tot aanwijzing van de gemeente Meersen als standplaats van een postkantoor; de wet hou dende bepalingen op de handels- en fabrieksmer- GFETJILI-.ET'Oasr- VAN HORST. En zij bleef Bterkt Iedereen waB opgetogen over haar goedheid, eenvoud en Bchoonheid. Zij had nadat zij getrouwd was genoeg Zweedsch geleerd om ten minste tegen een elk een vriende lijk woordje te kunnen zeggen; maar het gevoel van angst, dat mij dien avond had bekropen, ver liet mij niet meer. Wij leefden zoo stil mogelijkhoewel het van zelf sprak dat mijne bloedverwanten verlangden het nieuwe familielid te leeren kennen en dat de huren gaarne de nieuwe meesteres van S. "wilden zien; zoodat wij ons niet konden ont trekken aan al de bezoeken, die ons gedeeltelijk flit belangstelling, maar ook dikwijls uit nieuws gierigheid gebracht werden. verliepen er vier weken, totdat ik op ken; de wet tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen en een kon. besluit waarbij T. P. van Neuzen, die in 1879 voor de lichting der nationale militie voor 1880 is ingeschreven te Amsterdam en to Stavenisse en voor beide ge meenten ingelijfd werd, van de inlijving voor Stavenisse wordt ontheven. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap The Maxwell Land Grant companyte Amsterdam. De heer H. A. A. baron Collot d'Escury, oud- burgemeester van Hontenisse, heeft thans ook zijn ontslag genomen als lid van den raad dier ge meente. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem, heeft in de afgeloopen maand het volgende re sultaat opgeleverd. Gemiddeld lichtgevend ver mogen: 170 liters gas 17.03 kaarsen; hoogste lichtkracht 17.78, laagste 16.27 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveelheid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelgehalte 0.3454 gram, ammoniakgehalto 0.0571 liter, koolzuurge- halte 0.0107 liter, alles berekend op den M\ Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam niet in het gas voor. Gedeputeerde staten van Groningen hebben, in strijd met de beslissing van hun collega's in Zuid- Holland, maar overeenkomstig die van ged. staten van Gelderland, beslist dat boekdrukkers voor de door hen gebruikt wordende stoomperten niet afzonderlijk patentplichtig zijn. De vereeniging Eigen Hulp zal den 21en Juni te 's Gravenhage hare algemeene vergadering houden. Uit het verslag blijkt, dat Eigen Hulp op 1 Januari 1880 uit 51 districten bestond. Bij den aanvang van dat jaar telde de vereeniging 5808 leden, waarvan 5495 tot de districten be hoorden en 313 bij geen district waren ingedeeld. De prijs van het gas was over 1879 te Leeuwarden 9 cent per stère. De zuivere winst der gemeentelijke gasfabriek bedroeg aldaar over dat jaar f 30.335. De Nederland8che Centr aal-spoor wegmaatschappij zal, naar de Zw.-Ot. verneemt, beproeven haar personenverkeer te ontwikkelen door vermindering van het locaal tarief. Zij wil namelijk reizigers langs hare lijn op Zondag heen en terug vervoeren tegen de vracht van een enkele reis. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin heeft besloten tot oprichting van een doorgangshuis, bij voorkeur in het midden des zekeren dag met niet weinig verbazing een brief van den cavalier© ontving, waarin hij mij schreef dat hij een opdracht zijner regeering had gekregen, om in. de koninklijke archieven te Stokholm iets te gaan onderzoeken en ons van Gothenburg uit hoopte te bezoeken. Hij bepaalde geen dag, maar wij konden hem elk uur verwachten. Ik ver heugde mij zeer op zijn komst en hoopte dat het voor mijn Trouw een aangename afleiding zou wezen, om onze reisherinneringen weer op te frisschen. Ik had zelf bezigheden te Stokholm en besloot daar met den cavaliere samen heen te gaan, als hij eenige dagen bij ons had doorgebracht. Hij kwam en bleef drie dagen, die zeer aange naam voorbij gingen. Hij vertelde terloops dat zijn neef te Kome was, om zich gedurende eenigen tijd aan het ministerie voor te bereiden op zijn diplomatieke loopbaan. De gravin had den wensch te kennen gegeven mij naar Stokholm te vergezellen, doch op den dag die voor het vertrek bepaald was, verklaarde zij dat zij niet wel genoeg was om de reis te doenzij gedoogde evenwel niet lat ik bij haar thuis bleef en beloofde ons te zullen volgen, zoodra zij zich beter gevoelde. Ik had voor dien dag bij allerlei kooplieden en ambtenaren belet gevraagd, zoodat ik er hoe ongaarne ook in toestemde om zonder haar te gaan. In Stokholm kreeg ik alle dagen tijding korte telegrammen, die wij meldden dat zij beter lands, en om den heer M. W. Scheltema Ez. voor vier jaren een vast salaris als directeur dier in richting te waarborgen. De rente van het vaste kapitaal der maatschappij is daartoe onvoldoende, maar de leden van het bestuur waarborgen ge meenschappelijk een som van f 35C0, noodig voor de aanvulling van het salaris gedurende die vier jaren. De maatschappij kan, blijkens de mede deeling van het bestuur, als voorgoed gevestigd beschouwd worden. Ongerekend de kinderen, die rechtstreeks door de commissie verzorgd wo rden, zijn reeds 108 weezen onder hare hoede gekomen. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter- plaats ver vanger in de arr.-recht bank te Utrecht mr. A. J. Boijaards, advocaat aldaar. burgemeesters. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Veere en Vrouwe polder, aan mr. J. Snijder, met ingang van 1 October a. (Zie laatste berichten van gisteren examen commission. Zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende éen jaar, met ingaog van 1 Aug. a., belast zal zijn met het afnemen van de praktische examens van arts en tandmeester, dr. L. C. van Goudoever, hoog leeraar te Utrechttot lid en secretaris, M, B. Timmerman, le off. van gezondh. 2e kl. te Am sterdamtot ledende hoogleeraren dr. B. J. Stokvis, te Amsterdam dr. S. Talina, te Utrecht; dr. J. E. van Iterson JAz., te Leiden; dr. T. Halbertsma, te Utrecht; dr. W. M. H. Sanger,te Groningen dr. H. Snellen, te Utrecht; en dr. Th. Deutz, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht J. Polak, apotheker te Amsterdam; en tot plaats vervangende leden de hoogleeraren dr. A. E. Si mon Thomas, dr. G. D. L. Huët, te Leiden dr. H. A. Kooyker, te Groningen, en dr. J. E. van der ideulen, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht; dr.J. E. Stark, te Utrecht; dr. F. C. E. van Embden, apotheker te Utrechtvoorts tot lid en voorzitter der commissie die gedurende éen jaar, met ingang van 1 Augustus 1880, belast zal zijn met het afnemen van de praktische examens van apotheker, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en secretaris, W. Stoeder, hoogl. te Amsterdamtot ledendr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; G. C. W. Bohnensieg, mil. apoth. le kl. te Haarlemen tot plaatsvervangende leden: ur. E. A. van der Burg, hoogl. te Leiden; dr. H. Wefers B.ettink, hoogl. te Utrecnt; M. L. Q. van Ledden Hulse boscb, apotheker te Amsterdam; en L. C. W. Cocx, apotheker te Botterdam. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend als directeur der rijkskweekschool voor onder wijzers te Deventer, aan D. de Groot. weduwenfonds. Benoemd tot lid der admini stratie van het weduwenfouds voor de geëm- ploieerden tot het algemeen bestuur behoorendè, de heer mr. J. A. Kramer, secretaris-generaal bij het dep. van oorlog. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van den titulairen rang van mil. apotheker le kl. en van pensioen, aan den apotheker 2e kl. van de landmacht in West-Indie, A. Andriessen; en aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder was, maar dat zij haar plan om naar Stokholm te komen, nu maar opgaf, omdat het niet de moeite waard was voor zulk een korten tijd. De cavaliere was veel bij .mij; maar hij nam mijn aanbod om hem persoonlijk aan den archi varis B.mijn ouden vriend voor te stellen niet aan, daar hij, zooals hij zeide, gewacht werd en geen aanbeveling behoefde; buitendien vond hij het wenschelijk niet te laten merken dat ik iets afwist van zijn zending, die van zeer kieschen aard was. Ik gaf hem dus mijn kaartje en verzocht hem mijne groeten over te brengen. Den dag vóór mijn vertrek was ik van 's morgens vroeg tot 's avonds in de stad en kwam eerst tegen het diner in mijn hotel terug, waar de portier mij een brief overhandigde. Hij was van don cavaliere, die mij schreef dat hij een telegram had gekregen, waardoor hij genoodzaakt werd onmiddellijk naar St. Petersburg te vertrekken. Ik zou den volgenden avond met den sneltrein naar Gothenburg terugkeeren en ontmoette 's middags op de groote brug voor het slot mijn vriend den archivaris B,, dien ik in heel lang niet gezien had. „Welk een verrassing!" riep hij uit. „Ik wist niet dat gij reeds uit Italië terug waart!" „Wat! Hebt gij dan mijn kaartje niet gekregen Hij herbaalde de verzekering dat hij zeer ver rast was mij te zien. int. le kl. van het leger in N. I, S. J. Osten, met toekenning van pensioen. Op verzoek, op de meest eervolle wijze ontheven van de betrekking van gouverneur van Curasao, onder dankbetuiging voor de diensten aan den lande bewezen, de heer H. B. Kip en als zoodanig benoemd de heer J H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg, gepensioneerd West-Indisch hoofd ambtenaar, belast met de waarneming der be trekking van referendaris, chef vau het bureau W.-I. zaken bij het dep. van koloniën. polderbesturen. Benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur voor het waterschap der uitwatering van de vereenigde polders van de sluis tegen den Magda'enapolder, P. L. Dossche; tot dijkgrraf van het waterschap Oud-Vosmeer, WH. van Gorseltot lid van het bestuur voor het waterschap voor de uitwatering door de sluis ia de Piet, mr. C. P. Lenshoek; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den cala- miteusen polder Willem Anna, J. van Strien. leger. Voor den tijd van vijfjaren gedeta cheerd bij het wapen der inf. van het leger in N.-I., de le. luit. adj. O. G. H. Heldring van het 5e reg. inf. raad van tucht. Op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van tucht voor de koopvaardij aan den kap.-luit. t/z jhr. A. F. Meijer, en tot lid van dien raad benoemd de kap.-luit. t/z J. M. L. A. P. Wirix, onderdirecteur bij 's rijks werf te Amsterdam. Blijkens het jongste jaarverslag, is de toestand der Arnhem sche Ambachtschool bevredigend. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 April jl. 113, tegenover 140 een jaar te voren, welke vermin dering hoofdzakelijk daaruit voortvloeide, dat met het eind van deu cursus 41 leerlingen de school hebben verlaten, terwijl in den loop van denzelfden cursus nog 27 leerlingen waren vertrokken, meeren- deels om geld te gaan verdienen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de financieele toestand vooruitgaande was, daar het geldelijk tekort, uit het oprichten der nieuwe smederij ontstaan, gaandeweg verminderde, terwijl het ledental der vereeniging toenam. Axel, 1 Juni. Door den raad, is heden tot hulponderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer C. P. MinjoD. Tot leer aar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan het gymnasium te Zwolle is benoemd de heer N. A. Cramer, doctorandus in de letteren te Leiden. Naar men aan de HaarlCL uit „ontwijfel baar goede bron" verzekert, heeft dr. Van Konkel zijn benoeming als hoogleeraar aan de vrge uni versiteit te Amsterdam „beslist en onvoorwaardelijk niet aangenomen." In verband met de heden alhier gehouden alge. meene vergadering der gereformeerde Zondags „En heeft de cavaliere N. u dan niet gezegd dat ik hem bij n aanbeval?" „Beste vriend, gij spreekt in raadselen. Ik heb niets van n gehoord en evenmin een cava liere N. gezien. Sedert weken heeft geen vreemdeling toegang tot het archief gevraagd." Ik kan u mijn schrik niet beschrijven. Ik was overtuigd dat men mij bedrogen hadmaar waarom Wat zou er gebeurd zijn Ik snelde naar het hotel; maar daar kon men mij geen ophelderingen geven. De cavaliere was geheel alleen vertrokken met zijn valies aan de hand, zeggende dat hij met de stoomboot naar Peters- burg ging. Ik begaf mij naar het bureau der stoombooten maar daar wist men ook niets. De kaartjes werden meestal eerst op de boot genomen en dus wist men de namen der meeste passagiers niet; men zou evenwel ais ik bet verlangde naar Petersburg telegrafeeren om bij aankomst van de boot de noodige inlichtingen te vragen. Vol angst en zorg keerde ik in het hotel terng de tijd kroop voorbij en het was ais of het uur voor mijn vertrek nooit zou slaan. Eindelijk zat ik in den trein. Ik voelde mij verlicht door het denkbeeld dat ik nu spoedig thuis zou wezen. Reeds werd het laatste sein gegeven, toen de portier van het statiou het perron op vloog en riep: „Een brief voor graaf S. j waar it graaf S

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1