n«: i2s: Woensdag 2 Juni. VERBOND EN IRK. roou. SCHELDE. itllS. srlflk 2 uren op Middelburg, 1 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderw ijs. 18SO. f 1955175.— Isaldo's 3782868.414 egeven 2935369.69 103376.26 178874.86 f 8955664.224 |)e Directie, [.ER J. J. RAHUSEN. Intschap te Middelburg, STER, Agent. 't bezit van eigen men- loeniyke K1MEK KAJIERS; benevena CHING. Adres met iiijs bij den Boekbinder loodigd, bij MUNTERS Iddelburg, is verschenen e verweer over .andere lienswijie", PR vel of 96 pag. Prijs Jit bedrag ontvangt men iOCULRE van P. DE gewijd. Ian Middelburg op sEags morgen. >otdienst KG EN ROTTERDAM. trek in Jnni. van bottbhdam: Dinsdag 1 morg. 11,30 B. Woenad. 2 11,30, D.iuderd, 3 midd. 1,—, Vrijdag 4 1,— Zaterd. 5 1, Maand. 7 1, Dinsdag 8 morg. 10, Woensd. 9 10, Donderd.10 11,30, (Vrijdag. 11 11,30, Zaterd. 12 11,30, J Maand. 14 midd. 1, PEN In. jr. o. sr. tj. h. 1.15, 3.45 en 5.45. 1.45, 4.15 6.15. 4 AND AG, WOENSDAG en 1 ZATERDAG. 7.30 8.— 10.30 11.— 6.— 6.30 nam. 4.— 4.30 midd. 12.—- nam. 12.30' g voor dien dag. 5.37 6.38 I 4.45 5.59 6.40 7.57 9.6 9.15 10.25 1 10.85 6 50' 6.5 7.52' 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 II 10.55 2.5 6.85 10.40 1.45 6.10 11.50 3.15 7-30 12 40 3.55 8.15 1.3 4.13 8.35 1.20 4.30 8.50 MIDDELBERGSCHE COURANT. Dit blad veracMjnt da ge lij ka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 8/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Oent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. i - - 1 - "Wij lezen onrustbarende berichten omtrent eene pokken-epidemie te Antwerpen. Beeds heeft de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Gelderland en Utrecht de aandacht der commissa rissen des konings in die provinciën erop gevestigd dat de ziekte uit Antwerpen haren weg had ge vonden naar twee gemeenten in Noord-Brabant. Eene dergelijke bezorgdheid is ook voor onze provincie wegens het veelvuldig verkeer met Ant werpen zeer gewettigd. Het komt ons in deze omstandigheden de plicht voor van ieder om zich door eene herinenting te waarborgen zooveel mo gelijk tegen bet krijgen en vooral tegen het voortplanten der ziekte. Want hij die verzuimt de voorzorgsmaatregelen te nemen welke de we tenschap aan de hand geeft, maakt zich niet alleen schuldig aan een verzuim tegen zich zeiven wij zouden hem dan met rust kunnen latenmaar hij pleegt een misdrijf door onachtzaamheid of oukunde tegen de maatschappij als verbreider eener smetstof, welke de schromelijkste gevolgen voor de gezondheid kan hebben. Wij vestigen daarom gaarne de aandacht op eene waarschuwing van de Nederlandsche terteni- ging tot bevordering der koepok-inentingwelke met allen ernst en dringend aanbeveelt 1* de o n m i d d e 1 ij k e inenting van alle kinderen en nog niet ingeente personen, en 2° de onmiddellijke berinenting van alle overige personen, ook van hen die vroeger aan pokken geleden hebben. Yliwslncon, 31 Mei. Onder de merkwaar digste geldelijke bijdragen voor den gedenksteen in het huis van Bellamy behoort zeker die welke de commissie dezer dagen ongevraagd ontving van de 83jarige mevrouw Heel, geb. Lower, te Haarlem. Mevrouw Heel is de dochter van den heer Lower, die eigenaar der genoemde woniDg werd, nadat de vader van onzen Zeeuwschen dichter overleden was en de weduwe met haren zoon naar de Sint-Jacobsstraat was verhuisd. Ter Neuzen, 31 Mei. De werkzaamheden aan het kanaal van hier tot Gent zijn voleindigd. De waterstand is weder op de gewone hoogte gebracht en heden werd met het schutten van zee- en rivierschepen aangevangen. In de bijna zeven weken dat het werk werd verricht, kwamen hier uit zee binnen, om in de Oostschutkolk te lossen of te laden, 12 stoom schepen, 1 brik en 1 schoener. De minister van koloniën heeft naar aanleiding van de requesten van den heer K. L. Udo de Haes en van 84 andere candidaten, alle strekken de om te worden toegelaten tot het afleggen van het zoogenaamd groot Oost Indisch ambtenaars examen, benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het oxamen, de volgende heeren mr. P. A. van dor Lith, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; J. J. MeinBma, J. B. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. J. Juynboll en G. K. Niemann, hoogl. aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van N. I., te Delft H. C. Klinkert, leeraar aan de gemeente-inrich ting voor de opleiding van Oost Indische ambte naren, te Leiden; N. D. Lammere van Toorenburg, oud-resident op Java, H. C. Hnmme, oud-resident van Timor, allen te 's Gravenhage; B. G. Kroesen, laatstelijk ass.-resident bij het binnenlandsche bestuur op de bezittingen buiten Java en Madnra, thans met verlof te 's Gravenhage. H. L. C. Te Mechelen, ass.-resident a la suite, laatstelijk docent aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof te Leiden, en T. van Eek, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Aangezien de geadmitteerde expediteurs en convooiloopers I. F. van Horsigh en cie, te Roosendaal zich hebben schuldig gemaakt aan poging tot verkorting van 's rijks rechten, door het aangeven van goederen tegen eene lagere waarde dan die welke hun door hunne lastgevers daartoe was voorgeschreven; heeft de minister van financiën de admissie aan die firma verteend, om ten kantore te Boosendaal aangiften voor anderen te doen, ingetrokken. Bij min. beschikking is de opzichter van den waterstaat J. H. J. Hendriks, te Gorinchem, uit 's rijks dienst ontslagen. De Amsterdamsche afdeeling van Multapatiors- lond heeft een gelukkig denkbeeld gehad, toen zij besloot tot de oprichting van een stuiversspaar bank. Gelijk de naam het uitdrukt, is die in richting bestemd om ook voor de kleinste bedragen de gelegenheid tot bewaring en belegging te geven. Dit beleggen geschiedt in den vorm van bons, groot 5 cents, die in de zittinglokalen en in de depots verkrijgbaar zijn. Voor de inschrijving en voor latere opvraging bestaan formulieren, die kosteloos verkrijgbaar ziju, en waarop de verschillende bons nevens elkander worden vast gehecht. Wij gelooven dat dit voornemen warme ondersteuning verdient, en dat alleen langs dezen weg die tallooze verkwistingen van kleine be dragen die spoedig tot groote bedragen oploopen, kunnen worden tegengegaan. Wie in deze richting wil medewerken, doet een goed werk in het belang van vele landgenooten. (N. v. d. D.) De Koninklijke Academie van Wetenschappen (letter kundige afdeeling) heeft, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar dr. W. IIoll, tot haar meuelid benoemd den hoogleeraar mr. T. M. C. Asser, welke benoeming door Z. M. den koning is bekrachtigd. De academie benoemde nog tot lid de heer Jos. Babets, pastoor te Oud-Vroon hoven (Limburg). In de algemeene vergadering van deelhebbers in de Amstel-HotelmaaUchappij isdr. H. F. R. Hubrecht, herbenoemd tot directeur, zoodat de directie blijft bestaan uit de heeren Hubrecht, J. Alstorphius von Hemert en A. Boland Holst. Niettegenstaande een groote som is uitgegeven voor vernieuwingen en 10.000 is afgeschreven op het gebouw, is een voordeelig saldo van f 18.443.68 gemaakt, zoodat een dividend van drie percent kan worden uitge keerd. In het geheel werd over 1879 ontvangen f 230.223.84, pacüt van den stal, interest en buiten gewone ontvangsten eronder begrepen. Het aantal verhuurde kamers bedroeg 18,189, het getal perso nen aan de table d'hote 19,970. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 4 Juni, en die van den minister van financien op Donderdag 7 Juni, niet plaats hebben. Men schrijft ons uit Den Haag De laatste der gasten die de residentie des winters bezoeken om er te leeren of te vermaken} trok Zaterdag de deur van den schouwburg achter zich toe. De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel gaf als laatste voorstelling een Spectacle coupébestaande uit zes deelen, waarbij o. a. het hoofd van Tartuffe en de staart van de Kat van den Tower). W are de quaestie van het bekorten der pauzes en het weglaten der muziek reeds uitgemaakt, dan had ik mij misschien naar die voorstelling begeven en ze beschouwd als een terugblik op het afgeloopen speelseizoennu echter ontzegde ik mij dat genottwee kransen, tentoongesteld in het magazijn dat een specialiteit is voor die gepaste huldeblijken, hadden ook het hunne gedaan om mij af te schrikken. Na afloop der kermis gaf Het Nederlandsch Tooneel nog twee premieres'. Jean Baudryvan Vacquerie, en Dahla, van Octave Feuillet. De velen die tegenwoordig waren bij de voorstelling van het eerste stuk hadden groot gelijkde velen die wegbleven bij die van het laatste echter nog grooter. Na Jean Baudry werd nog opgevoerd Livre 111, chapitre Iin keurig Nederlandsch overge bracht door den heer Jacobson, secretaris der Haagsche afdeeling van het looneelverbond. Maar wil men een hond slaan, men kan altijd wel een stok vinden, en zoo moest Jacobson ook eene aanmerking hooren over zijne uitdrukking „fijne manieren". Hij handhaafde reeds zelf zijn goed recht om dat woord te gebruiken, en wie zou daaraan twijfelen Hoe jammer maar dat er zooveel „nette men- schen" en zoo bitter weinig menschen met fijne manieren zijn. Datzelfde woordje „fijn" had ook onlangs mijn aandacht getrokken en wel in de vertaling van Molière's Tartuffe. Daar staat onder de namen der personen achter dien van Tartuffe de bijvoeging van Fijnman Die omschrijving kan ik niet goed vatten. Bij de katholieken heeft men voor lieden die bijzonder godsdienstig zijn, geheel andere benamingen en bij de protestanten heeft het woord Jbijnman volstrekt niet de beteekenis van schijnvroom en mogen de aanhangers eener tegenovergestelde richting al eens schertsend zeggen„'tis een fijne", de benamiDg fijn ziet uitsluitend op de lieden die „zuiver in de leer zijn", niet op een Tartuffe, Nu het met het tooneelgenot uit is, rest den residentiebewoner niets dan de muziek in de „tent" en den „tuin" en in een niet al te ver verwijderd verschiet de tallooze vermakelijkheden, vol afwisseling, die Scheveningen des zomers biedt. Om het kunstgenot te smaken dat de voor stellingen der Meiningers aanbieden, moet men een nacht in de hoofdstad verblijven. De directiën der beide spoorweg-maatschappijen schijnen het niet de moeite waard te achten een enkele maal een trein te doen vertrekken uit de hoofdstad, na afloop der voorstellingen. In welke richting ook, velen zouden er gebruik van maken. Men deed het wel eens om een bezoek aan ker mis of paardenspel mogelijk te makenwaarom dan nu niet? Intusschen, waarom vallen van den in de hoofdstad zoo rijk voorzien en disch niet wat kruimkens af voor ons, arme Hagenaars? Waarom niet hier, en ook elders, stukken opgevoerd die zich op bet repertoire der Meiningers bevinden en waarbij minder tooneelschildering en- schikking te pas komt? Een paar jaien geleden bevond ik mij aan een Duitsche badplaats en woonde daar verscheidene voorstellingen van de Meiningers bij. Behalve Julius Cesar, waarmede zij in den regel hun reeks voorstellingen beginnen en andere stukken van dien aard, werden toen ook tooneelstnkken en blijspelen opgevoerdmet groot genoegen zag ik o. a. Die Sirene, een stuk van Moten thai, Epidemisch, van Schweitzer en Das Stiftungsfest bfi ons zoo gunstig bekend als Hel Zangersfeest waarin ook de verdienstelijke regisseur Chronegk veei succes had; de heer Teller, die nu in de hoofdstad een paar gemarkeerde rollen vervulde, had als komiek steeds een verbazend succes. De eerste rollen waren toen ook gedeeltelijk in handen van den heer Nesper, een uitmuntend tooneelspeler, nog zoo ik meen aan bet gezelschap verbonden, doch ditmaal wegens unwohlsein de kunstreis niet medemakende. Enfin, qui vivra ver ra; misschien komen ze ons nog bezoeken; een ding is zeker Carré komt te Scheveningen niet. Hij wilde wat men noemt, een slag om den arm houden, maar zijn eisch was wel wat krasom gedurende een maand te komen spelen eene garantie van f 30,000 ontvangst is wel wat veel gevergd. IemaDd van zijne kennissen hoorde ik zeggen: die duiten waren spoedig te vinden. Och, wat kent die man de residentie slecht. De persoon die in het keurig nieuw ingerichte winkelhuis, dat vroeger het sigarenmagazijn was van deo mau van de wijzerplaat, den grooten J. Chr. Peletier, zich vestigde als depothouder van la Compagnie Bordelaiseen bij wien men wijnen van ik weet niet hoe veel merken kan krijgen bij flesschen en glazen, ook likeuren, die van den heer Wijnand Fockink niet te ver- - kent Den Haag beter. Bij geeft toch de gelegenheid om wanneer men bij groote of kleine feesten van eenige soorten flesschen wijn heeft genomen de niet ontkurkte flesschen weder terug te geven. Sapristi l wat kan men nu voor weinig kosten een vertoouing maken; men stelt b. v. een tiental flesschen Bourgogne in slagorde als waren ze allen voor de coneumtie bestemd, maar de dienknecht krijgt den wenk om slechts spaarzaam te schenken, de glazen slechts ten halve te vullen, „'t Is maar om het morsen." Daarbij het is hoogst deftig om „vlug af te dineeren." Den volgenden morgen vertrekkeD wellicht acht „niet ontkurkten" naar de Lange Pooten. Buiten Deo Haag Is het geen bijzonderheid dat ieder heer ook van een fijn merk een flesch krijgt om, zooals de notaris zegt „daarmeê en over te beschikken als met en over vrij en eigen goed"; hier zijn dat sporadische gevallen. Na de inrichting van de Compagnie Bordelaise bezichtigd te hebben, wandelde ik naar de Korte Pooten, om mij met eigen oogen te overtuigen van de groote onderscheiding aan het Dagblad te benrt gevallen, waarvan de redactie met zooveel ophef gewaagde. Ik had die kunstgewrochten, krantmouwknoop of mouwknoopkrant, nog nooit gezien en verlang ze ook niet meer te zien, tenware de vindingrijk heid van een „Edison" een middel wist te bedenken om den geheelen Roman van een braaf man erop af te drukken, dan had men, mits voorzien van een goed vergrootglas, wat lectuur als men op reis ging en voor langen tijd ook. Hét magazijn waar de knoopen met het Dagblad* fragment achter de ramen prijken, draagt dikwerf kenbare teekenen van welk gelooi de eigenaar is; nevens de gezegde knoopen lag nog een stelletje met een fragment uit de Maasbodelet beaux esprits se rencontrent". Dat bij de langdurige droogte geen weldenkend Hagenaar het kraantje van zijn duinwaterleiding kan openen of sluiten zonder tranen van dank baarheid te storten, en geen fijngevoelig gemeente- gas verbruikend residentiebewoner met droge oogen de herstelling in eere van het Haagsche gas kon lezenik behoef het niet te verzekeren. rechterlijks nacht. Op verzoek, eervol ont« slag verleend als kantonrechter-plaatsvervangerte Ridderkerk aan F. H. van Peski. ridderorde. Bevorderd tot commandeur inde oide van den i/edeilandschen Leeuw mr. G. W. baron van Zuylen van Nijevelt, lid der ged. staten van Gelderland. burgeheesters. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Baarn en Eemnes, mr. P. J. Tcding van Berkhout, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hasselt. belastingen. Benoemd tot ontvaoger der dir. bel. en ace. te Wijchen e. a. C. G. Banner, ont vanger te Aren o. a. geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het leger in N. I. de heer dr. A. Stein, praktiseerend arts te Heidelberg. Museum voor onderwijs en kunst. Witte de Withetraat 32 to Rotterdam. Een drietal voormiddaguren in Rottterdsm te moeten doorbrengen, als men al de merkwaardig heden dier stad reeds heeft leeren kennen bij herhaalde bezoeken, is zeker geen benijdenswaardig lot. Toch werd dit lot mij deter dagen zeer aangenaam, doordien ik daardoor gelegenheid kreeg aan bovengenoemde inrichting, sedert eenige dagen geopend, een bezoek te brengen. Wat ik gezien en genoten heb, dat kan ik niet in de enge kolommen van een dagblad beschrijven en toch meen ik de aandacht van allen, die belang stellen in onderwijs, kunst en ontwikkeling in 't algemeen, te moeten vestigen op dit heerlijke museum, dat niet alleen der Rottestad maar ge heel ons vaderland tot eere strekt. Trekt het uitwendige van 't gebonw reeds de aandacht door eenvoudig en zinrijk bouwkunstig schoon, de rijke schat van leermiddelen, schilde rijen, enz. daarbinnen brengt waarlijk in ver. rukking. In de beneden vertrekken vindt men alles bijeen wat ter veraanschouwelijking kan dienen bij de verschillende vakken van lager en middelbaar onderwijs: Fröbel-artikelen, wand platen op allerlei gebied, voorwerpen voor reken;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1