Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Statea-G-eneraal. Burgerlijke stand. gewijzigd ea uitgebreid voorstel zal men in de eëwfb'plaate nog eens aan het oordeel van den raad 'Van state ónderwoipen willen hebben, en, mogt dit bi Vliet geschieden, een tweede onder zoek Hn dó afdeelingén der tweede kamer Jzal 'daaröintrent niet gowéigerd khtinen Worden. „Men verwacht nn ook dezen zomer de afdoe ning van het nieuwe wetboek van strafrecht niet meer, waarop men vroeger half en half rekende. De schriftelijke behandeling van dit ontwerp kan, ook na de vereenvoudiging die de behandeling in de a/deelingen der kamer heeft ondergaan, niet zoo ving worden atgedaan; het zal wel het begin van het Volgend Zittingjaar wezen vóórdat de mondelinge behandeling een aanvang kan nemen. De tweede kamer 'kómt nu half Juni weder op het Binnenhof; en men gelooit niet dat zij in deze zitting meer af zal doen dan de belastingwet en het ontwerp betrekkelijk de invoering der onderwijswet met 1 'November. Daar de twee in deze wetsontwerpen behandelde quaestiën de sluizen der parlementaire welspre kendheid wel 'wagenwijd zullen openzetten, zal men reeds tevreden moeten zijn 'zoo die althans vóór de zómervacantie van de baan komen." De 95e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van V Algemeen zal dit jaar gehouden worden op 10 en 11 Augustus, in het Parklokaal te Amsterdam, Onder voorzitterschap van den heer M. A. Perk. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld een legaat van 4000 aan het vaste fonds toe te voegen; 2» een commissie te benoemen om een onderzoek naar het drinkwater in te stellen3° de wen8ckelijkkeid uit te spreken der oprichting van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden4° nitstel te verleenen aan de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het huisgezin van de inontvangstneming van vroeger verleende toelagen5» een toelage van f 1000 te Verleenen aan die departementen, die het onderwijs in handenarbeid trachten te bevorderen, en 6° vraagt het machtiging om zieh in verbinding te 'stellen met andere maatschappijen tot bevordering Vah het kunst-industrieel onderwijs. Door hét departement Veendam wordt voorge steld een adres aan de regeering te richten tot Verbetering van het zeevaartkundig onderwijs dóór het departement Leenwarden wordt voorge steld om I 4000 beschikbaar te stellen voor een werkje over de kwakzalverij metgeneesmindelen; het departement Harlingen stelt voor gedurende Vijf jaren f 15ÓÖ beschikbaar te stellen ter oplei ding van geschikte ziekenverplegers en verpleeg sters. Het dep. 'Rotterdam wenscht het hoofdbe- 'sthtfr de uitgave op te dragen van een twaalftal hlélhe geschriften -ter uitdeeling op de volksvoor lezingen. Door het dep. Zwolle wordt eindelijk voorgesteld de algemeene vergadering slechts om 'de twee jaren te houden. „Een ond zeeman" geeft in de N. R. Ct. een denkbeeld aan de band, dat niet onpractisch schijnt. „Onze 'oorlogschepen, zegt hij, kunnen met hnü rnitne drinkwaterketels, waarin voor Weken lang voor honderden manschappen water geborgen kan worden hulp verschaffen. Geholpen door hun stoomvermogen, kunnen zij schier dage lijks de door droogte geteisterde plaatsen zoo dicht mogelijk naderen, teneinde door het verschaffen van znivér rivierwater het gebruik van onzuiver 'drinkwater te verhinderen en daardoor in het vervolg misschien ziekten te voorkomen. bur8emeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Schipluiden, S. F. Strobel. pehsioeheh. Op pensioen gesteld de ritmeester G. A. Scheidius, van hot 4e reg. huz. en het Toen wij in de kamer waren drukte de onge lukkige man mij aan zijn hart. „Ik behoef u niet te zeggen hoe diep onge lukkig ik ben! Ik weet, ik heb het gezien, dat gij mijn leed doorgrondt!" Ik kon niets anders zeggen dan „Arme, arme S. .1" Wij zaten geruimen tijd zwijgend naast elkaar, totdat de graaf eensklaps opsprong en met groot e stappen een paar maal de kamer op en neder liep toen bleef hij voor mij staan en begon „Gij zult alles vernemen 1 Ik moet mijn 'hart eenmaal uitstorten 1 Gij zult alles hooren en dan oordeelenGij herinnert u," vervolgde hij met vaster stem, „dat de marehese te gelijk met u Ischia verliet, waar hij zoo onverwachts ver schenen was. Ik was voornemens vier weken op dat eiland te blijven en die tijd ging voorbij als een droom. In het begin van Juni reisden wij door Zwitserland en Duitschland naar Lubeek, waar Wij ons naar Gothenburg inscheepten. Ondanks al de pracht van Italië verlangde ik maar mijn land en wij hielden ons nergens op. Ik had tijding gekregen dat op mijn kasteel alles gereed was om de meesteres te ontvangen; nit 'Napels had ik schilderijen en beelden naar hnis 'gestuurd en verheugde mij als een kind op de Verrassing mijner vrouw als zij die welbekende lievelingen zou terugzien. Het was een prachtige Jnni-avond toen wij van Gothenburg op het kasteel S. aankwamen. bedrag van dat pensioen bepaald op f 1517 'sjaars. Eeoee. Benoemd: bij het wapen der cavalerie, tot'ritmeester 2e kl., de le luit. G. J. IJssel de Schepper, bij het N.-I. leger gedetacheerd bij het 2e 'reg. huz., tot le luit'., de 2e luit. F. W. M. Coster, van het korps; bij liet 4e reg. huz., tot ritmeester 2e kb, de le luit. jhr. M. van Reigersberg Tersluys, van het 2e reg.huz.; bij het 3e reg. huz., tot majoor,de ritmeester jhr. L. J. B. Teding van Berkhout, van den staf van het wapen, werkzaam aan de Kon. Md. Academie. De Fereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar Onderwijs heeft zich bij adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken met de volgende vragen a. dat han éen of meer der rijks-universiteiten leerstoelen opgericht worden voor het onderwijs in die vreemde talen, welke aan de hoogere bur gerscholen worden onderwezen £-. dat eenige rijksbeurzen worden gesticht, zoowel voor hot volgen der lessen in de genoemde talen aan do universiteit, als om hen, die van deze lessen met vrucht gebruik hebben gemaakt, in staat te stellen door het bezoeken van vreemde landen hunne studiën voort te zetten. Het toelatings-ezamen aan de Amsterdam- sche universiteit zal plaats hebben op 15 en 16 Juni. De voorloopige commissie tot het oprichten van eene practische ambachtschool te Leeuwarden heeft zich thans tot de ingezetenen gewend om financieele ondersteuning. Zij heeft het plan eene vereeniging voor dit doel op te richten. Leden zijn zij, die ten minste f 5 'sjaars bijdragen begunstigers zij, die ten minste 100 ineens be talen. De gemeenteraad, die met het oog op zijn besluit, om een gebouw voor de school beschik baar te stellen en eene jaarlijksche toelage te verleenen, bet aanbod van da commissie ontvangen heeft, een lid uit zijn midden af te vaardigen, dat in het bestuur der vereeniging zal zitting hebben, hoeft dat aanbod aangenomen. Tot hoofdonderwijzer te Heille is benoemd de heer J. de Keijzer, te Eede. In de gisteren door hem geleide godsdienstoefening heeft de heer J. B. L. Boozemeijer, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, medegedeeld dat hij het beroep naar Arnhem heeft aangenomen. Zierlkzee, 30 Mei. Heden is de heer Bodel Bienfait, komende van Tilburg, door den heer Roijaard, predikant te Oosterwijk, met eene rede, naar aanleiding van Johannes 7, vers 46, bevestigd. Des namiddags aanvaardde de beves tigde zijn ambt. Tot tekst zijner intreêrede had hij gekozen liotfte nen 12, vers 1, laatste gedeelte. Het provinciaal kerkbestuur van Drenthe heeft zich met algemeene stemmen voor kerspel vorming verklaard. Ook de wijze van voordracht, ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam, verwierf op éen Btem na, algemeene goedkeuring. De heer Lion Cachet is thans ook als predi kant te Oud-Vossemeer beroepen. Indertijd werd in de dagbladen melding ge maakt van een plan der Maatschappij van Land bouwom Nederlandsche grasboter de reis naar Indië en terug te laten maken, ten einde de deugdelijkheid te beproeven. Aan dat plan wordt thans gevolg gegeven, en de boter van verschillende inzenders, wordt in dubbele vaatjes verpakt, per Prinses Amalïa aan de proef onder worpen. De geheele bevolking van het dorp was op de been om ons te verwelkomen en wij hoorden niets dan jubelkreten, toen wij door de rijk ver sierde poort het binnenplein opreden en voor de hoogc steenen trap stilhielden, waar mijne rent meesters en bedienden ons plechtig opwachtten. Ik was zeer aangedaan. Het lang gewenschte oogenblik was- eindelijk daar; aan mijn arm betrad mijn innig geliefde gade, mijn en nu ook haar huis. Maar op het oogenblik dat ik de gravin uit het rijtuig hielp en zij haar voet op de eerste trede van den trap zette, bekroop mij een onverklaarbaar gevoel van angst en was het mij als of ik een doode aan den arm had. Mijne oogen zochten de haren: zij zag doods, bleek, hare lippen trilden, zij staarde wezenloos voor zich heen en wankelde. Mijn oude kamer dienaar, die in de nabijheid stond, schoot toe om haar voor een val te behoeden maar met verbazende snelheid verdween die angstige uit drukking; de onmacht was voorbij en zij wendde zich met een vriendelijk lachje tot mij, zeggende „Na al die vermoeienissen een kleine flauwte I vergeef mij, dit oogenblik is zoo pléchtig voor mij het overweldigde mij geheelMaar nu ben ik weer beter en sterk (iWordt vervlgd.) Kortgene. Zondag nacht, éven na midder nacht, brak hier brand uit op de hofstede Vre- delust. De schuur brandde geheel af; het huis werd dóór de inspanning der brandweer behouden. Mót de schuur verbrandden vijf stuks Jong vee en eene partij gedorschen granen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De hofmeester van de stoomboot d'IJsseJ, varende tusschen Gouda en Rotterdam, die ge woon was voor de Goudsche ingezetenen in Rot terdam allerhande commissiën te verrichten, heeft zich plotseling „verwijderd," zonder met zijne lastgevers af te rekenen. Juist dezer dagen had de gemeente-ontvanger van Gouda hem een som van 600 gegeven om in Rotterdam te betalen. De zaak ia in handen der politie gesteld, Donderdag avond werd aan een spoorweg conducteur aan het station Oldenzaal wel de zonderlingste vraag gedaan welke hem nog ooit is overkomen. Een heer verzocht hem de coupé waarin hij gezeten was open te maken en hem eene andere zitplaats in den trein aan te wijzen, wijl eene ook in die coupé gezeten dame het hem zoo lastig maakte. Verbaasd, maar toch beleefd, voldeed de conducteur aan het verzoek. Toen eenige oogen blikken later de trein te Bentheim kwam, stond het portier der coupé van de lastige dame open, en zij zelve was verdwenen. Zij werd nu ook lastig voor het spoorwegpersoneel, dat zich geroepen achtte een onderzoek langs de baan in te stellen en naar verschillende stations io de buurt te seinen of er ook iets van de ver loren .vrouw bekend was. Men werd eindelijk gerustgesteld door het bericht dat zij ongedeerd zich in Gildehaus bevond, waar zij wel een uitleg van bare lastigheid, zal moeten geven. Een verschrikkelijke brand is Zaterdag nacht uitgebroken te Weerdingermond, nabij het Ter-Apel-kanaal in Groningen. Meer dan 50 huizen zijn een prooi der vlammen geworden, benevens de Baptisten-kerk, een korenmolen en de houtstek met flinke behuizing van P. Beugel. De geheele Weerdingermond was éen zee van vuur. Ook is er een groote hoeveelheid turf en bagger verbrand. Men begroot bet verlies op een waarde van/100.000. Sommige eigenaars der verDrande perceelen drijven met het hun nog overgebleven huisraad in pramen in het vaarwater rond. Men zegt, dat de brand een gevolg is van het veenbranden. Omtrent den reusaclitigen brand, die op de Veluwe, in den omtrek van Apeldoorn, heeft gewoed, wordt nader vandaar gemeld, onder dagteekening van 28 dezer „We hebben gisteren een angstigen dag hier dooi gebracht. Te ongeveer 10 uren 's morgens ontstond er brand tusschen Kootwijk en Asselt in de dennenbosschen van de heereu De Heus en Yidal. Waardoor de vlam het eerst is ontstaan, is moeilijk met zekerheid te zeggen't heet echter dat de brand verwekt is door vonken, die door een locomotief van den Oosterspoorweg zijn uit geworpen. Den geheelen dag was Apeldoorn in een dikken rook gehuld, soms zoo sterk, dat de zon er geheel door werd bedekt. De brandlucht was soms onuitstaanbaar. Een felle wind wak kerde de vlammen aan en deed ze met verbazende snelheid om zieh heen grijpöm De schade is voor 't oogenblik nog niet te overzienvolgens de schatting van ooggetuigen zijn echter 2 a 3.000 bunders heide- en boschgrond kaal gebrand. „Des morgens op uren afstand begonnen, werd men eerst om 10 uren 's avonds den brandmeester, op nauwelijks een half uur afstand van ons dorp. Ware de wind niet tegen den avond gaanliggeu, dan zou 't onmogelijk geweest zijn, de vlammen in hun voortgang te stuiten en misschien had dan Apeldoorn het lot van Enschedé getroffen. Z. M de koning lijdt door dezen brand groote schadehet Gravenboutsche bosch, dat tot 'b konings domeinen behoortis grootendeeis vernield. Voorts zijn het Orderbosch en de bos schen van de heeren De Hens en Vidal, geheel of gedeeltelijk afgebrand. De boschwachterswoning van den laatste is mede vernield, doch de inboedel is gered. Het stationsgebouw te Asselt werd ernstig bedreigd. Gelukkig draaide de wind in den loop van den dag een weinig, waardoor de buurtschap Soeren en de prachtige Soerensche bosschen behouden zijn gebleven." Per West-Indische mail is van Suriname voor Amsterdamsche rekening aangevoerd voor ƒ153.000 aan stofgoud. Blijkens het laatstverschenen Weekblad van het ReQt> heeft de hoogc raad der Nederlanden op 30 Maart 1880 de volgende hoogst belangrijke beslissing genomen: „Overwegende, dat, hoezeer in het algemeen het geslacht van een dier kan worden geacht niet anders dan eene eigenschap der waar te zijn, even wel in die gevallen, waarin naar gelang van het geslacht een verschillend gebruik van de dieren pleegt gemaakt te worden, dio eigenschap met de natuur van de waar meet worden gelijkgesteld; „overwegende, dat dit in deze het geval is, daar het leggen van eieren eene eigenschap is, waarom hennen gehouden worden, zoodat hennen ais waren van een andere natuur moeten worden aangemerkt dan hanen." Aan deze natuurlijk-historische rechterlijke be slissing werkten de vice-president met zes raads- heeren in hermelijn. De advokaat-generaal, mr. Smit, had vooraf eene conclusie genomen, waarin deze groote waarheid wordt verkondigd: „Nu ligt het in de natuur van hennen, dat zij eieren leggen, niet van hanen." Een advokaat uit Amsterdam, mr. Haas, was naar 's Hage gereisd om voor het hoogsfe rechtscoUege deze stellingen te bestrijden. Zijn cliënt, een koopman uit Leiden, had jonge haneu verkocht, bewerende dat het eieren-leggende hennen waren. De koopers waren zeer verbaasd, toen de beestjes bij het zien van een kip begonnen te kraaien. ArnhCt.) De Times geeft eene beschrijving van de wijze waarop zij in den laatsten tijd de debatten der kamer door een telephoon naar hare drukkerij overbrengt. De courant gebruikt sedert eenigen tijd eene zetmachine waarmede een knap werk man 100 regels in een uur kan zetten als hij zijne copie zelf moet lezen en het dubbele wanneer ze hem voorgelezen wordt. De wijze waarop zij den telephoon gebruikt, wordt aldus beschreven: De bestuurders van de limes hebben van de administratie der openbare werken van Londen de vergunning verkregen om een geleiddraad te leggen en zoo eene nieuwe verbinding tusschen het lagerhuis en hun bureau gemaakt met een luid-sprekenden Edison-telephoon aan ieder einde. Zoo is de zetter aan zijne machine in recht* streeksche verbinding gebracht met den verslag gever in het parlement en kunnen de beraadsla gingen veel vroeger gedrukt zijn dan tot heden mogelijk was. De door den verslaggever gemaakte aanteekeningen kunnen dadelijk in de telepboon gelezen worden in eene kamer achter de tribune, hetzij door den verslaggever zei ven als hij afgelost is, hetzij door een afzonderlijk daarvóór aan te wijzen presoon. De zetter zit aan zijne machine met den anderen telephoon tegen zijn ooren geplaatst. Om den invloed van alle andere ge luiden te weren is de schijf van den telephoon boven en achter den zetter aangebracht, terwijl van die schijf twee trompvormige buizen naar zijne beide ooren loopen. De zetter kan aan den verslaggever boodschappen overbrengen door een eenvoudig systeem van kloksignalen, die eveneens per telephoon worden overgebracht. Zoo waar schuwt hij dat hij gereed is, dat hij een ziu niet goéd verstaan hebft enz.; terwijl als hij omslach tiger boodschappen moet geven altijd het spreken door den telephoon tot den verslaggever hem ten dienste staat. De Ttmes slaat thans geschreven copie, een tijdroovend werk, over bij het drukken harer kamerverslagen; toch blijft er nog een tusschen- persoon tusschen den spreker in de kamer en den zetter. Het wordt uu tijd middelen te beramen om ook don verslaggever over te slaan en de sprekers zelf voor den zetter verstaanbaar te maken, terwijl men dezen eene machine geeft waarinede hij het gesproken woord kan volgen en aan het blad een omvang om de kamerdebatten letterlijk op te nemen en lezers die er pleizier in hebben ze te lezen. Brussel. Bij de herstemming voor den provincialen raad van Namen zijn gekozen vier katholieken en een liberaal. De meerderheid blijft bij de katholieken. Konstantinopel. De geruchten omtrent de wijziging van het ministerie met behoud van Saïd- pacha honden aan. Grieksche roovers plunderen de Turksehe grensdorpen. Een ingediend wetsontwerp strektlo. tot verhooging van sommige artikelen op de begrooting van marine, die ontoereikend voor de behoette bevonden zijn; 2o. tot invoeging van twee artikelen, tot aanwijzing op het dienstjaar 1879 van vorde ringen van het N. I. Gouvernement, betreffende de afgesloten dienstjaren 1877 en 1878, waarvoor de declaratiën te laat bij het dep. van marine zijn ingekomen óm op het betrokken dienstjaar te worden verevend; 3o. tot vermindering van sommige artikelen, een en ander in dier voege, dat het eindcijfer geen wijziging ondergaat. De regeefing heeft een gewijzigde redactie voorgedragen van de eerste al. Van art. 70 der wet van 1875, tot regeling van den dienst en het gebruik van de spoorwegen. Die wijziging is noodzakelijk geworden om een einde te maken aan de verkeerde opvattieg, dat toegangswegen na 15 October 1876, het tijdstip van inwerking treden der wet, aange legd, gebracht zonden zijn bniten den regel, die den grondslag van het wetsartikel uitmaakt onderhoudsplicht ten laste der gemeenten, op wier gebied die wegen zijn aangelegd. (Van 23 tot 30 Mei 1880.) M iddtlboug. Ondertrouwd. A. B. Beenhakker, jm. 35 i. met S. Canbier, jd. 35 j. D. deKeijser, wedr. 65 j. met A. T. Overdorp, wed' 59. Bevallen. M. P. Israel, geb. Wale, d. F. C. van den Broeke, geb. Joosse, z. N. Teerlinck, geb. Baljeu, d. M. Koth, geb. Minderhoud, z. J. E. Akkerman, geb. Bosdijk, d. J. J. Eiemens, geb. van Varck, z. Overleden. I. Verkage, z. 1 m. E. J. Warnan, d. 6 m. J. M. F. Godelijn, z. 4j m. C. A. van Leerdam, wed6, van H. Barendse, 71 j. (V«n 22 tot 29 Mei 1880.) Vlissinqeh. Gehuwd. J. de Vlieger, jm. 25j. met M. A. M. ten Hoopen, jd. 25 j. Bevallen. T. van Langen, geb. Drost, d. S. J. Lagaay, geb. Harder, d. M. E. Stout, geb. Moor- maf j z. M. Delvoije, geb. de Ronde, z. A. Visserj geb. Versepnt, d. A. Overhuif, geb. Millaard, d. Overleden. J. Stuart, wed', van J. Fou 72 j. J. van der Poel, wede. van D. Krug, 82 j. C. J. van der Burgb, z. 6 m. L. F. M. J. IIou venagbel, z. 10 m. W. L. Keijm, jm. 53 j. A, Schout, wed', van P. Pieterse, 76 j. Goes, Gehuwd. J. Fransen van de Putte, jm. 29 j. met M. H. J. de Laat de Kanter,jd. 23 j. F. Franse, jm. 28 j. met C. J. van der Linde, jd. 32 j. J. Kosten, jm. 25 j. met M. Schrijver, jd. 20 j. J. Scheele, jm. 31 j. met F. M. Linden- berg, jd. 23 j. Bevallen. M. Koen, geb. Remijn, z.M. Geensen, geb. Plazier, d. P. Glerum, geb. 'Sandijck, z. P. E. de Jonge Muiock Houwer, geb. Martein, z. Overleden. B. P. de Munck, wed' van J. Capello, 72 j. ZiEüjffZEE. Bevallen. M. J. Verhoek, geb. Zonruiter, d. C. Kingmans, geb. van Menrs, z» M. Smit, geb. Aalburg', z. M. Verbeke, geb. Corzilins, d. J. C. Ribbens, geb. Pieter, d. Overleden. J. Wesseis, z. 29 d. M. B. Pieterse, vrouw van Th. Geradts, 70 j. M, J. Zonrniter, vrouw van A. Verhoek, 22 j. M. M. J. vanliaalj, d. 23 d. M. Berrevoete, d. 2j. J. Luijcx, man va" J. Verseput, 55 j. Verkoopingen en aanbestedingen. Vrijdag heeft het bestuur der waterkeering vat den Adornis-polder to Nieuwvliet aanbesteed: het verbetereu en onderhouden der waterkeereode werken aan genoemden polder over 1880/81. Minste inschrijver de heer Izaak van Male Dzn.te Breskens, voor f 828.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2