N». '127. 1880! Dinsdag irieven. 18Se Jaargang! Jaarverslag. Middelburg, 31 Mei. FEUILLETON. Een ontmoeting op reis. NO.VELLE sel) 27 Mei 1880. J do verkiezingen van eren te Brussel. Dat id ondernemen zonder kosten en moeite ver- Bat zon des te minder net voor de ultramon- beschikbare krach ten jtot heden meester van bij ditmaal een harden ntwerpeu en te Namen, candidaten zullen wij van vier candidaten I de Association libérale aftredende leden aan- Ige jaar te Amsterdam i te Brussel werklieden |relke de vaan van het Ik laat de personen keuze is niet zeer bekend om propaganda |en stemrecht. Op het Iwe aandacht vestigen pnsus-kiezers zelve een Iten voordeelo van het spreken is een teeken leeken is eene redevoe- ller Taelen, wethouder ■per. en candidaat der |bij de aanstaande ver- 1 der Taelen heeft zich (der van het algemeen ik reeds lang geleden lad gesproken heb van I maar toch bestaande pet algemeen stemrecht Igen tegen dezen maat- Itreeksch en algemeen zegt men, moet he t anders is het gelijk fn op eene rots. De maar niet aan, even- i duisternis tot licht lts langzaam verspreidt Ie. bering. Doch, wie moet bogenblik gekomen is dat zou hunne abdicatie barne vrijwillig afstand kunnen begrijpen die met kleine schreden beland. Hier in België |-Orban „noch in eens, drieën, nooit!'* Een voor zulk een uitspraak, ning van het kiesrecht de ongeschiktheid der zou kunnen betwisten J algemeen stemrecht op lelijke uitdrukking des ieder volk, doch inner- het volk zelf kan het Jfening van dat recht te Bid wordt bepaald door tedexom wordt verkregen pm is het volksonderwijs geeringen aan de volken. I census steuneude regee- en algemeen stemrecht laten zij dan toch eene p onderwijs. Zoodoende Inne oppositie een schijn Icht geven. I onze lezers kunnen weten londent in gevoelen. lp een vigelante geladen br een goede fooi als hij I bracht. Voort ging het Iraat reed ons een ander Ite gemoet zoodat de tardea moesten inhouden [imen en toen ik toe- was het alsof ik door den koetsier zat de reiataschje in de hand, beel alleen, nonchalant Hij reed blijkbaar {Wordt vervolgd IHIDDELBIIRGSCHE Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Oent. Advertentlan: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels lj50 iedere regel moer 0,20. Groot» letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. De burgemeester en wethouders van Middelburg, makeu bekend dat het verslag van den toestand dezer ge meente over 1879, door hen, naar aanleiding van art. 282 der gemeentewet, aan den gemeenteraad gedaan, tegen betaling van/.50 bij de uitgevers J. C. W. Alturffer, verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 28 Mei 1880, De burgem. en weth., voornoemd, PICKE, De secretaris, G N. DE STOPPELAAK. De heden namiddag gehouden openbare verga dering der kamer van koophandel en fabrieken alhier, was uitsluitend gewijd aan de mededeeling van ingekomen stukken. Daaronder bevond zich ook een schrijven van het comité tot organisee- ïing van het Congres international du commerce et de Vindustrie te Brussel, waarbij, onder toezen ding van een 25tal programmas, de kamer tot deelneming aan het congres wordt uitgeuoodigd. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, om dank te betuigen voor de toezending en zoo een of meer leden het congres zullen bijwonen •daarvan bericht te zenden. De leden bleven in comité bijeen. In de heden alhier gehouden vergadering .yan de afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeieeit in Zee land werd verworpen een voorstel om den stier der afdeeling, waarvan niet zooveel gebruik wordt gemaakt als wenschelijk is, ook voor de koeien van niet-leden kosteloos beschikbaar te stellen. Eveneens werd verworpen een voorstel, om het comité voor inzendingen van zuivelproducten op de internationale tentoonstelling te Londen door een subsidie of op andere wijze te steunen. Eindelijk werd aangenomen een voorstel om nog in den loop van dit jaar eene afdeelingstentoon- s telling van rundvee en paarden te houden, welke in de eerste helft der maand September te Mid delburg, op een daartoe kosteloos door den heer ,S. van Straten aangeboden weiland,aan den Seis- weg, zal plaats hebben. Ia een volgend nommer geven wij het gewone verslag. De audiëntie van den minister van financiën zal aanstaanden Donderdag, den 3 Juni, niet plaats hebben. Ingevolge eene overeenkomst op 30 Maart jl, tusschen Nederland, Frankrijk en België gesloten, roeders abrahams lbüiiq-. tam HORST. Ik verzweeg deze ontmoeting voor mijne dames doch gevoelde mij gedurende verscheiden dagen ongerust over het lot dier drie personen, die ik in zulk een korten tijd had lief gekregen en die mijne gedachten voortdurend bezighielden. Het ging mij echter zooals het meestal me' kennismakingen op reis gaat. Na eenige weken dacht ik bijna niet meer aan den graaf S. of aan zijn vrouw en toen ik, thuiskomende drukke bezigheden vond en niemand had met wien ik over hen spreken kon vergat ik hen geheel en al. In September van datzelfde jaar moest ik voor eenigen tijd naar Parijs en nam een kamer in een hotel ia de Hue Lafitte hotel dy Abexondrie komt, te rekenen van 1 Juni a., voor het tele grafisch verkeer tusschen de beide eerstgenoemde staten een gewijzigd tarief in toepassing, dat, zonder heffing van een vast bedrag per telegram, 0.10 per woord bedraagt. AUssingen, 30 Mei. Het nienwestoomschip Prins Hendrik voldeed ook bij zijne proefreis naar Queenborough en terug in alle opzichten. Eenige cijfers ter gemakkelijker beoordeeling van de snelheid, waarmede dit prachtige schip het water doorklieft, zullen velen niet onwelkom zijn. De af te leggen vaarweg tusschen Vlissingen en Queenborough bedraagt ruim 27 Duitsche mijlen of 200 kilometers; deze afstand werd gemiddeld in uur doorloopeu, zoodat het schip op deze reizen, niettegenstaande op de heen- zoowel als op de terugreis de stroom in de Wielingen zeer sterk in het nadeel was, per uur een afstand van 27.5 kilometer heeft afgelegd, een afstand die nagenoeg overeenkomt met vier malen den afstand tnsschen Middelburg en Vlissingen, of 149 mijl per wacht. Amsterdam 31 Mei. In de heden namid dag gehouden jaarlijkscbe algemeene vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij is verslag uitgebracht over de verrichtingen van de directie en deu toestand van het Noordzee-kanaal in 1879. Daaruit bleek o. a. dat nog steeds onderhan delingen met de regeering worden gevoerd over de overname van het kanaal door den staat, en dat aan het oordeel der betrokken ministers vier voorstellen daaromtrent zijn onderworpeu en vol gens schrijven van den min. van waterstaat ernstig worden overwogen. Naar aanleiding van de bekende dading tusschen de regeering en de gemeente Amsterdam, waarin mede de subsidie van 3 mil ioen van de Kanaal- Maatschappij betrokken was, blijft er vermoedelijk voor de Mij. nog over een saldo van 367.000. De minister had van den hoofd-iugenieur eene ramiDg gevraagd der kosten van de voltooiing en het onderhoud der werken, naar aanleiding waar van ook de directie een raming had gemaakt welke zij den min. heeft toegezonden. Tusschen die twee opgaven is een verschil van f 1 739.900. En wordt de 250 meter breede geul voor de scheepvaart voldoende geacht, dau komt de directie tot een som van f 284.500 en de hoofd ingenieur tot 1.259.500. In 1879 zijn 4013 schepen door de Noordzee- sluizen naar en nit zee geschut tegen 3242 in 1878. De opbrengst der kanaal- en havengelden was 29.173 meer dan in 1878, voornamelijk het gevolg van de mailbooten die van het kanaal gebruik maken. Het bedrag der valschelijk in omloop gebrachte dat mij door vrienden was aanbevolen en door de stilte die er heerscht en de voortreffelijke wijze waarop het bestuurd wordt, zeer goed beviel. Men merkt er niets van de drukte der Boulevards en iB toch vlak bij den voornaamst en en vroolijk- sten van allen den Boulevard des Italiëns, in éen woord het heeft al de voorrechten eener goede ligging, zonder de schaduwzijden er van te ondervinden, en mijnheer en mevrouw Marx weten het hunne gasten zóo aangenaam te maken, dat men vergeet dat men in een logement is en zich geheel thuis gevoelt. In den regel at ik aan de table d' höte, waaraan echter niet alle gasten deelnamen en in dien kleinen kring van twaalf personen, bevonden zich Mexikanen, Brazilianen, Engelschen, en Italianen, terwijl ik Duitschland en mgnheer Marx met zijn familie Frankrijk verte genwoordigden. Ons gezelschap bleef, weken achtereen hetzelfde, zoodat er inderdaad een vriendschappelijk verkeer ontstond. Mijnheer Marx zorgde met echt Fran- sche levendigheid dat het gesprek nooit haperde, terwijl mevrouw en haar getrouwde dochter er steeds op bedacht waren om iedereen zijn lieve linge schotel voor te zetten en alles zoo gerieffelijk mogelijk in te richten. Op zekeren dag vertelde mijnheer Marx ons dat er twee andere nationaliteiten een Pool en een Zweed in zijn hotel afgestapt waren, die echter tot zijn leedwezen niet aan de table aandeelen door den vroegeren secretaris is weder vermeerderd. Weder zijn eenige oude stukken ter inwisseling aangeboden tot een nominaal bedrag van f 13.300. Het totale bedrag van frauduleus in omloop gebrachte aandeelen is nu 292.300. De ontvangsten in 1879 hebben bedragen f 2.940.292,841, de uitgaven f 2.588.532,02, zoodat op 1 Jan. 1880 beschikbaar bleef f 351.769,821» Sedert langen tijd keken de Haagsche gasver- bruikers met een ijverzuchtig oog naar de nabij gelegen stad der sleutels en peueraars, waar het gas eene lichtsterkte had van 18.7 tot 20.1 kaarsen, terwijl het Haagsche gas maar 15.5 tot 17 kaarsen kon halen. De directeur der Haagsche fabriek vermoedde hierin een abuis, dat ook werkelijk door professor Rijke is ontdekt. Deze vond op 1000 meter afstand van de Leidsche fabriek slechts eene lichtsterkte van gemiddeld 14.21 en aan de fabriek zelve van 16.2 kaarsen. Het verschil van zijne resultaten met die der fabriek was te vinden in het gebruik van een anderen lichtmeter. Professor Rijke gebruikte hetzelfde systeem als in Den Haag en vond toen dat het Leidsche gas slechter was dan het Haagsche. Bij een zoo aanmerkelijk verschil schijnt het noodig dat, waar in contracten of statistieken van lichtsterkte van het gas wordt gesproken, ook de lichtmeter worde opgegeven welke voor de meting gebruikt is of zal worden. Anders verliezen die cijfers hunne beteekenis. De Etoile Beige bericht, dat bij Blankenherghe een Nederlandsch visschers vaartuig door de Belgen is genomen. Sedert eenigen tijd komen, volgens dat blad, Nederlandsche visschers in de Belgische wateren hun beroep uitoefenen, en hebben zij reeds dikwijls de zeeweringen langs de kusten aanmerkelijk beschadigd. De havenmeester van Blankenherghe, de heer Doyers, had hun hei haalde malen gelast zich te verwijderen, zondei dat zij aan zijn bevel gevolg gaven. Eergisteren ochtend wierp weer een Ne derlandsch visschersvaartuig, dat het nommer 125 droeg, zgne netten uit, op korten afstand van de havenhoofden. De heer Doyers begaf zich terstond met de reddingsboot naar de visschers, en beval hen onmiddellijk met visschen op te houden. Hij werd echter door de bemanning van het vaartuig met luid gelach en spottende woorden ontvangen. Toen telegrapheerde hij onverwijld naar Ostende om een stoomboot, ten einde de visschers gevangen te kunnen nemen. Een uur daarna maakte hij met de boot jacht op de Hollandsche visschers. Leze hadden, zoodra zij bemerkten welk gevaar hen dreigde, koers gezet naar Vlissingen, maar zij werden door de d' höte wilden eten, 't geen hem te meer speet omdat die Zweedscbe heer er zoo gedistingueerd uit zag en hem door zijn innemend, ernstig wezen zoo bijzonder aantrok. Toen ik na dep eten de trap opging om mij naar mijn kamer te begeven, kwam ik een heer tegen die zeer langzaam liep en het hoofd zoo voorover hield dat ik zijn gezicht niet kon zien. Hij keek ook niet op toen hg langs mij heen moest en toch wist ik op eens dat ik tegenover den graaf S. stond. Maar hoe was hij veranderdDie statige knappe man was geheel geknakt en ter neerge bogen. Zijn gelaat was doodsbleek en veel langer geworden, zijn baard geheel grijs en zijne oogen hadden zulk een vreemde uitdrukking, dat ik mij niet meer kon voorstellen hoe zij mij eens stralende van geluk hadden aangezien. Onwillekeurig noemde ik zijn naam, 't geen mij oogenblikkelijk berouwde, want ik wist immers niet of hij herkend wilde worden. Als versteend bleet hij staan. Een donkere blos overtoog zijn gelaat en hij keerde zich langzaam naar mij toe. Ik zag dat hg nog even aarzelde, maar toen stak hg mij zijne beide handen toe en riep „Mgnheer Horst, welke een onverwachte ont moeting 1" Ik drukte hem hartelijk de hand want woorden kon ik niet vinden! Wat moest ik tot hem zeggen Op dit oogenblik, waarin ik zijn stoomboot ingehaald nog vóór zij de sluizen van Heyst bereikt hadden, en met hun vaartuig naar de haven van Blankenherghe gebracht, waar men proces-verbaal tegen hen opmaakte. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft der maand April 1880: A. de Haas, A. P. Freeman, A. Huijge en Reck- leber, allen te Amsterdam, J. Verhaar, Rotterdam, M. Holthuyzen, te De laatste aflevering van Eigen Haard bevat een portret van S. L. Verveer met een bijschrift van Joh. Gram en eene houtsnede naar Verveera Torenstraat ie Schevenmgen bij regenachtig weêr. De aarde en haar volken vervólgt de beschrij ving der Zuid-Afrikaanpche diamantvelden én bevat het begin eener reisbeschrijving van mevrouw De Ujfalvy-Bourdon, Van Orenburg naar Samar kand. Bg deu uitgever P. Gouda *Quint te Arnhem zal een gedenkboek verschijnen van het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeekdat de geschiedenis en beschrijving dezer instelling zal bevatten met een aantal afbeeldingen en portretten. In de vacant-^ een bundel verhalen van Sleekx, reeds in 1864 verschenen, beleeft en verdient een tweeden druk bij deu uitgever Ad. Hoste te Gent. Aan de Arnh. courant wordt uit Den Haag „Het laat zich aanzien dat het zittingjaar 1879—80 van de sta ten-generaal, dat als zoo langdurig en met gewichtige werkzaamheden opgevuld werd begroet, ten slotte toch vrij wat kalmer zal afloopen dan men verwachtte. Het wetsontwerp op de reutebelasting ondergaat eene geheele omwerking, welke volgens de verklaring van den minister van financiën zelfs niet voor half Juni afgeloopen kan zijn, zoodat er aan eene afdoening van dit ontwerp vóór 1 Juli zelfs door de tweede kamer alleen niet te denken is. Men zegt mij namelijk dat de omwerking niet alleen het voorgestelde belastingstelsel betreffen zal, en dat de minister „van de hém door de tweede kamer geboden gelegenheid wil gebruik maken'' door niet slechts zijne denkbeelden omtrent de hervorming van het belastingwezen mede te dee- len, maar die meteen in voorstellen te formuleeren* Ik geloof niet dat de minister daardoor de kaasen op aanneming van een enkel zijner voor atellen vertioogen zou; zeer zeker althans zal er een groot tijdverlies het gevolg van zijn, en om deze beide redenen hoop ik van harte dat.de gewoonlijk zoo wel ingelichte persoon, van wien ik het vermelde vernomen heb, voor ditmaal slecht ingelicht moge zijn. Want een zoo sterk geheele ellende peilde al zijn leed doorzag. „En woont gij ook in dit hotel?" vroeg hi)« Ik antwoordde bevestigend en toen bleek het dat wij reeds sedert acht dagen onder hetzelf-le dak gewoond hadden, zonder het te vermoeden of elkaar tegen te komen. Terwijl de .graaf met mij sprak werd hij beur telings bleek en rood, zijn borst ging krampachtig op en neder, zijne handen beefden het was een hartroerend schouwspel voor mij en ik vroeg fluisterend „Mag ik n morgen ochtend een bezoek brengen, mijn waarde graaf?" Hij knikte toestemmend, greep nog eens mijne handen en drukte die zoo hartstochtelijk, dat ik het bijna uitschreeuwde van de pijn. Daarop rukte hij zich los en stoof de trap af en het huis uit. Den volgenden morgen om elf uur liet ik my bij hem aandienen en hij kwam zelf op den gang om mij uit te noodigen binnen te komen. Bij daglicht was de vreeselijke verandering in zijn uiterlijk nog merkbaarder; zijn haar en baard waren geheel wit, onder de oogen had hij breede zwarte kringen, zijne trekken waren ingevallen, zijn neus stak vooruit, zoodat het mij zelfs verbaasde hoe ik hem gisteren avond zoo ineens herkend had. Maar hij was kalmer, koeler, strakker. Zijn oog flikkerde niet meer zoo koortsachtig, doch had een matte uitdrukking als na een door waakten nacht.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1