Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kur.st nieuws. Koloniën. 18 Weerkundigs waarnemingen. Laat ste büric hten. BÜITEJLAJP. Algemeen Overzicht scheiden jaren in de landen ten noorden der Sahara en in Noord-Sahara doorgebracht en is daardoor bekend met tal van gewoonten en gebruiken van de Kabylen en ilooren dier landstreken." De heer De Lesseps zal, zooals wij reeds ver meld hebben, eerstdaags te 's Gravenhage eene voordracht honden in de vergadering van het Instituut van ingenieurs. Op den Ben Juni, den zeildag van de llillem Barents zal de heer De Lesseps waarschijnlijk IJinniden een bezoek brengen. Het Bott. Nieuwsbl. bericht dat hij gisteren uit Parijs is vertrokken om te Liverpool, Londen, Vlissingen, Den Haag en Brussel lezingen te houden. De „lezing" in Vlissingen zal zich waarschijnlijk wel bepalen tot het komen van de Engelsche boot en plaats nemen in een spoorweg coupé naar 's Hage. Nu van rijkswege spaarbanken zullen worden opgericht en het getal inbrengers dus vermoedelijk zeer zal toenemen, is het zeker van belang mede te deelen, hoe in Schotland gewaakt wordt tegen misbruiken. De handteekening is niet altijd een afdoend middel, vooral bij werklieden die zelden schrijven en geen vasten vorm voor hun naamteekeniug hebben als kooplieden. In Schotland heett men daarom het stelsel van wacht- of paswoorden aangenomen, dat hoogst eenvoudig is. Als een inbrenger een spaarboekje vraagt, wordt hem medegedeeld dat hij zich tegen verliezen of diefstal kan waarborgen door een paswoord op te geven. Wil hij daarvan geen gebruik maken, dan schrijft de beambte op den omslag van het boekje naast het volgnommer een of ander cijfer. Wil hij wél een woord opgeven, dan laat men hem de keus tusschen den voornaam van zijn moeder, zijn vrouw of zijn oudste kind. Heeft bij zijn keus gedaan, dan vult de beambte op het boekje een getal in naar een tabel, welke door de directie is vastgesteld en waarop voor elke letter van den naam een zeker cijfer is aangewezen, verschillend voor moeder, vrouw of kind. De tabelis natuur lijk een diep geheim. Bij het terughalen van'geld wordt dan gevraagd of do inbrenger een paswoord heeft en zoo ja, welk. Een vergelijking van het veiligheidsgetal met de tabel toont dan of alles in den haak is. Daar ook zij, die geen paswoord hebben opge geven, een nommer op hun boekje krijgen, weet een dief of vinder dus niet wat hij bij het aan bieden zeggen moet. Aanbieding van gestolen spaarboekjes komt dan ook in Schotland niet voor. Wel gebeurt het dikwijls, dat Iersche werklieden, die in Scho'.land komen arbeiden, in de slaapzalen hun kameraden 'nestelen, maar altijd werpen zij dan de spaar boekjes weg, die verraderlijk zijn. De heer Malaree, die deze bijzonderheden in het Journal des Débats mededeelt, noemt het pas woord terecht het veiligheidsslot voor den spaarder. Hij voegt erbij, dat hetzelfde hulpmiddel bij credietbrieven kan worden toegepast. Wij bevelen dit middel ten zeerste aan in de aandacht zoo van de regeering bij de inrichting der postspaarbanken, als van de besturen der bijzondere spaarinrichtingen. (tl.) H. schrijft aan het Nieuws van den Dag .- „Iemand als opzichter bij een spoorwegbrug geplaatst zeide ons eens: „mijnheer! als spoor wegbeambte staan wij met éen voet in de gevan genis 1" „Dit gezegde viel ons te binnen, toen wij de ramp vernamen, welke een onzer Vlissingsche loodskotters, pas geleden, in het Engelsche kanaal overkwam en waarbij mtnschenlevens verloren gingen. „Volgens de courant was het helder weder, goed vuurlicht, brandden de boordlantaarns, werd ten overvloede nog een brandende flambouw getoond, en toch werd de kotter door een stoomschip in den grond geloopen. „Natuurlijk heeft men op het stoomschip niet uitgekeken. Zoude het niet nnttig en noodzake lijk wezen eens tot eene internationale regeling te geraken, waardoor zij, die met de vervoermiddelen te water belast zijn, onder zekere voorwaarden ook met éen voet in de gevangenis stonden Met ingang van den Ien Juli a. zijn benoemd tot stationschefs te Oudenbosch do heer P. Noor deloos, thans stationschef te Dieren, en te Zeven bergen de heer H. Vermaas, thans te Langeweg KOTABISSEN. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogentosch, ter standplaats de gemeente Kosmalen, K. A. vau Heusden. candidaat notaris te Vught. buroemeesïeks. Benoemd tot burgemeester der gemeente Westervoort A. G. Martin, met toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hozenburg. Goedgekeurd het aan mr. J. H. M. baron Hol- lerus van Westkerke, burgemeester van de gemeenten Baarn en Eemnes, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeen, ten. BIDDEK02DEB. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de regent ven Pati (Japara), liaden Adipati Ario Tjondro Adi Negoro- Bij de Zondagschool-vereeniging de Zaaier te Dordrecht bestaat het plan, bij genoegzame onder steuning, met ongeveer duizend kinderen, (boven de 9 jaar) op Woensdag SO Juni, in de week der eeuwfeestviering van de oprichting der Zon dagscholen, naar Scneveuingen te gaan. Het classicaal bestuur van Middelburg, door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland aange zocht om inlichtingen te geven omtrent het wegblijven van ouderlingen bij de aannemingen van de predikanten Sibmacher Zijnen en Koeh, heeft naar wij in Het Zuiden lezen te kennen gegeve.i dat het zijne innigste overtuiging is dat de bedoelde ouderlingen naar recht en verplichting hebben gehandeld, om de volgende rédenen lo. De ouderlingen hebben gehandeld conform het woord Gods. Als opzieners der gemeente is hun het recht gegeven, ja de verplichting opgelegd, voor de zuiverheid van de geloofsbelijdenis der gemeente te waken. Worden zij hierin in menig opzicht verhinderd, dit neemt niet weg, dat zij ten minste bij de aanneming van nieuwe leden dit recht zich niet langs reglementairen weg kunnen laten ontnemen. Zie o. a. Gal. 1:8, 9Kom. 16 17 Tit. 3 10; Hand. 20 28—30 en andere plaatsen. 2o. De ouderlingen hebben gehandeld overeenkomstig de belijdenis onzer gereformeerde kerkenzie artt. 29, 30, 31, en 32 onzer Nederl. geloofsbelijdenis. Dienover eenkomstig beloofden de ouderlingen bij hunne bevestiging «opzicht te hebben op de gemeeute, die hun bevolen is, naarstig]ijk toe te zien of een ieder zich behoorlijk gedraagt in belijdenis en wandel." Om dus tegenwoordig te zijn bij eene lidmaatsaanneming, hij welke zij geen oordeel mochten uitspreken over de geloofsbelijdenis der leerlingen, hadden zij hunne plechtig voor God en de gemeente uitgesproken belofte moeten verbreken. Daarom weigerden zij terecht tegenwoordig te zijn. De belijdenis onzer Gereformeerde kerken is nog van kracht, en kan ook door de synode langs geen enkelen weg te niet gedaan worden. Zij staat hoven de reglementen. Vlifesinsen. '29 M«i. De heer J. H. Gesel schap, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Vlissingen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te Meppel bedankt. Bij een proeftocht met het stoomschip Tromp schijnt het warmloopen der machine zich opnieuw te hebben geopenbaard. Het vaartuig voor de hydrographie te Helle- voetsluis is naar Terschelling vertrokken, tot opname der banken dwars in zee, in verband met een later aldaar te stationeeren lichtschip. Naar men verneemt hebben zich 197 aspi ranten aangemeld voor het fcoelatinge-examen voor de Kon. Militaire Academie te Breda. Naar men verneemt zal bij het koloniaal werfdepot een veiandering ingevoerd worden, die, zoo zij tot stand komt, voor het Indische leger zeer belangrijk en voor Harderwijk voordeelig zijn zal. De plannen zijn om de manschappen voortaan vóór hun vertrek naar Indië te oefenen in de exercitie en steeds 200 man, behalve het kader, voor de uitzonding beschikbaar te houden. 's Rijks koloniale stoomschip Benkoelen kommaudant de luit. ter zee le ld. (3. De Klopper, is gisteien van Rotterdam naar Maassluis ver trekken, om aldaar lirr.i' en ernst vuurwerken van den kotter De Vlinder over te nemen en dau bij de eerste gunstige gelegenheid z.jii bestemming op te volgen. De portretschilder W. G. F. Heymans is in 81-jarigen ouderdom te Arnhem overleden. Landbouw. De oogst in Ierland staat goed aan. Er zijn veel champion aardappelen gezet, die veel vrucht beloven. Niettegenstaande den treurigen staat van den landbouwersstand is er meer grond be bouwd dan voor den vorigen oogst. Als het vochtige weer nog wat aanhoudt (want het regent in Ierland) wacht men den oogst een volle maand vroeger dan het vorige jaar. Aan de Locomotief wordt uit Atjeh o. a. het volgende geschreven „De rooverijen en aanvallen te Moesapi, het vermoorden der Fransche natuuronderzoekers Wallon c. s. op Analaboe en het zeer onlangs plaats gehad hebbend berooven en uitschudden van eene inlandsche schooue, die zich omstreeks deq middag te voet langs de spoorbaan, feestelijk opgetuigd, naar een bruiloftspartij te Oleh-leh begaf, zijn de teekeaen een er iugeworteldo roofzucht, die het ons bestuur in Indië gedurende het verloop der laatste vijftig jaren inoeieJijk maakte. Atjeh is verslagen voor 't oogenblik, onderworpen is het zoomin als voor twee jaren; alleen een onderne mend hoofd, die de gloeiende vonken te zameu brengt, ze oprakelt tot ze in iichtelaaicn gloed opvlammen, ontbreekt. „Bij een volk, waarbij de haat den kinderen reeds zoo ingeprent is, dat hij een knaap van 10, 12 jaren tot aanvaller van een soldaat maakt, zooais te Gedoeng gebeurde in 1878, volgt op de nederlaag onderwerping slechts in schijn. „Trouwens, let op de oorlogen in Europa, welk volk liet zich in een tiental jaren onderwerpen Zeer zeker: op Atjeh hebben welbegrepen eigen belang en hebzucht de vaderlandsliefde sneller op den achtergrond gedrongen dan in een Euro- peesch land, maar Atjeh heeft daarentegen steun daarvoor in zijn godsdienst. „Waar iemand, die een tieutal jaren onder de Atjehers verkeerde (de tegenwoordige gouverne- ments panghoeloe Hadji Mohamet Afir) zijn wantrouwen tegen dit volk zoo onbewimpeld en duidelijk uitdrukt, alsdat hij eerst de derde generatie na die welke ons bestreed voor eenig vertrouwen iu ...anmcrkiug brengt, komt het anderen, die, wat zij van Atjeh en zijn bewoners weten uit do tweede, derde, zesde hand hebben, niet toe, hun meer crediet te verleeneD." Met een waar genoegen, zegt eene der Surinaamsche couranten, maken wij melding van de voorloopige stappen, die door administra teurs der Kederlandsche handelmaatschappij alhier worden gedaan tot vestiging binnen deze kolonie van eeno centrale fabriek. Immers is voor dat koel reeds op den 19en April de voorwaardelijke doop gesloten van het voorland van de plantage Ellen aan de Btueden-Commewijne, voor de som van f 8000, terwijl op den 20en bij openbare veiling mede voor dat doel is aangekocht de aan Ellen grenzende plantage Manenlurg, voor de som van 15,000. Door deze onderneming wordt eene nieuwe bron var we'vaart geopend voor onze kolonie, tot het welslagen waarvan wij hopen, dat een ieder het zij re zal bijdragen. De beurtschipper P. Van Doorn liep met zijn schip, 4 Gebroeders geheeten, op een voor de sluis te Wemeldinge liggende tjalk, waardoor deze zoodanig lek weid, dat de sluismees'er het noodig oordeelde, ze door een der sleepbooten onmiddellijk op de slikken te doen sleepen. Een Hollandsch vissc hers vaartuig is aan de kust van Blankenberghe, op last der Belgische overheid, met de bemanning in verzekerde bewa ring genomen, wegens herbaalde baldadigheden aan de golfbrekers langs de kust, door de vis- schers gepleegd. Dag bl De vereeniging Floratia te Haarlem heeft Woensdag, voor het derde jaar van haar bestaan, uitgegeven 2100 stekken, tegen 700 het eerste en 1200 het tweede jaar. Bij een „braaf huisvader" te Nieuwediep kwam dezer dagen het plan op om zijn gezin te verlaten, en Zondag jl. kwam dat plan bij hem tot rijpheid. Hij zond zijn gezin naar de kerk; na zich daarop eerst dennoodigen moeden kracht te hebben ingedronken, stapelde hij al het breek baie huisraad op een tafel, bedekte dat met een deken en sloeg toen met een ijzeren koevoet alles tot gruis; toen kwam de beuit aan de meubelen, en ook die beukte hij, tot het laatste stuk toe, tot splinters. Volgens zijn zeggen, wilde hij door dit iadicale middel alle mogelijk gekijf over de verdeeling van huisraad en inboedel onmogelijk maken. Na van enke'e buren afscheid te hebben genomen, vertrok de „brave" huisvader daarop naar Amsterdam. Professor Humphry, een Eugelseh anthro- poloog, ziet in de grootere verdeeling van den arbeid, door de voortgaande beschaving ingevoerd, een gevaar voor het menschelijk geslacht. De aandacht van den menscb wordt op een beperkten kring gevestigd, waarin de maatschappij verwacht dat hij volkomen thuis zal zijn. Daardoor wordt het evenwicht iu de werking zijner hersenen verbroken, wat de oorzaak kan zijn van een langzamen maar zekeren achteruitgang van het menschelijk geslacht. De Fransche monniken beginnen reeds te verhuizen. Eene vereeniging van Dominicaner monniken heeft het schoone hotel Baur te öidevs, iu het Zwitsersche kanton Wallis, gehuurd en is reeds bezig haren inboedel derwaarts te vervoeren. De eetzaal wordt voor kapel ingericht. Uit Cairo bericht men dat Italië aan de Roode Zee een oord van deportatie wil aanleggen. Dairtoe zou de Assa-baai dienen, door een Italiaansch particulier verleden jaar van den koning van Abyasinië gekocht. Men weet dat Egypte tegen zulk eene vestiging bezwaren heeft. Corsicaansche wraakzucht is spreekwoordelijk geworden en werkelijk niet ten onrechte. Op een militairen marech Van een garnizoen in Frankrijk inspecteerde een officier gedurende de middagrust de ransels der soldaten. Het ransel van een Corsicaan, Peraldi genaamd, bevatte niet al de door de militaire reglementen voorgeschreven stukken. De officier legde hem daarvoor eene uisciplinaire straf op. Bij het weder opnemen der geweren schoot Fcruidi den officier a bout portant dood. 29 Mei des morgens te 8 uren. NAMEN DER plaatsen. Bd- rom. afwijk, N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Wind richt, kracht 11.4 NW I 8.4 Yt ZW 10.2' NNO 8.2' W I 9.2 WZW 4- 8.61 ZW 1 9.4l W 4- 9.7! W !WNW 11.7 WNW 4- 12.0 ZW 4- 13.7, ZZO I NW j- 13.2 NNW 4-11.81 N 13.6 N 9.2 O Toestand der lucht zee bew. bew. goed bew. bew. 1. bew. bew. 'rew. bew. 1. bew. 1. bew. z. bew. goed helder nelder helder bew. kalm kalm kalm kalm golvend kalm Grootste vesschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 55.0 G. Barometer tc Middelburg, Graan beurs: {Corr ,775 Thermometer 28 Mei. "sav. 11 u. 52 gi 29 Mei. 's morg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 62 gr. Londen 28 Mei. Iu het lagerhuis verklaarde Dilke, dat Engeland behalve de bekende verbin tenissen geen andere heeft aangegaan. Gladstone antwoordde Chaplin, dat hij niet terugneemt wat hij van de EngelschTurksche conventie heeft gezegd, namelijk dat ze waanzinnig is, maar hij herhaalt dit slechts niet omdat hij haar moet uitvoeren, hoe ook zijn zienswijze over haar zij. Petersburg, 28 Mei. De Regierungs Anzeiger behelst een besluit, waarbij de veroordeelden bij het proces-Wei mar verlichting van straf hebben gekregen. Michailoff's doodstraf is veranderd in twintigjarigon, Soburofl's doodstraf in vijftien jarigen dwangarbeidenTroschtschawski's 20jarige in tienjarigen dwangarbeid in de mijnen. Weimar's 15 jaren dwangarbeid in de mijnen is veranderd in 10 jaren vestingstraf. Kolenkina krijgt nu 10 jaren, Bernikoff 8 jaren, Löwenthal 6 jaren dwangarbeid in een fabriek, Nathanson en Witan- jewa zijn verbannen naar Siberië en Malinoffskaja naar Tobolsk. Het Journal de St. Pélersbourg zegt dat de conferentie te Berlijn den 15en Juni zal beginnen. ©ent. Heden morgen is de buskruitfabriek in het naburige Wetteren in de lucht gevlogen. Vele gebouwen zijn vernield. Men spreekt van zeven dooden en een aantal gewondeD. De Engelsche regeering verliest haar tijd niet en heeft reeds een zeker aantal der beloofde wetsontwerpen ingediend. De wet van den heer Forsler op de uitbreiding van het kiesrecht in de Iersche sieden is reeds in de eerste lezing behandeld, evenals een ander ontwerp van den heer Dodsom op de aansprakelijkheid der werkgevers voor ongelukken, den werklieden onder den arbeid overkomen. De lord-kanselier heeft eene wet op de begrafenissen ingediend. De begraafplaatsen zijn veelal iu handen der gemeenten van da staatskerk, die met echt-kerkelijke onverdraag zaamheid het gebeente van andersdenkenden de sombere gastvrijheid van het graf weigeren. Zulk eene ongerijmdheid, zegt de lord-kanselier, komt in dezen tijd niet meer van pas. Er is een burgerlijk recht, het begrafenisrecht, dat noodza kelijk en belangrijk is en dat voor een aantal onderdanen der koningin door kerkelijke regels binnen een zeer engen kring is beperkt. Toch durft de minister, niettegenstaande cteze overtui ging, het stelsel niet huldigen dat alle begraaf plaatsen publiek moeten zijn en dat er geene afscheiding mag worden gemaakt tusschen ge wij den en ongewijden grond. Hinderpalen van ernstigen aard kunnen hiertegen niet bestaan, daar iedere godsdienstige secte welke de overblijfselen van zijne leden in gewijden grond wil begraven hebben, bij ieder graf de ceremonie der wijding kan verrichten. De quaestie is van een aard om in Engeland de gemoe leren warm te maken. De staatskerk is conservatief op het punt harer voorrechten en laat niet gaarne iets los. Ons kan de vraag vrij kond laten en komt ze alleen merkwaardig voor, wijl door de gematigde, door velen half werk genoemde, voordracht van lord Selborne wederom wordt bewezen, dat Öe hoofd toon in het nieuwe ministerie niet radicaal is. Lang zoo radicaal niet als de heer Gémenceau en zijne dertig vrienden, welke het gedrag van den prefect Andrieux hebben afgekeurd in de kamer. De radicale toekomst-politicus beweerde in eene scherpe rede dat de autoriteiten altijd meenen dat Frankrijk zijne vrijheden niet kan dragen en dat raeD in de republiek zich heel wat minder vrij kau bewegen dan in de monarchieën België en Engeland. Dat is volkomen waar, en de heer Constans, de minister, redeneerde zoo heel verschillend niet van de ministers onder het keizerrijk, toen hij zeide dat force doit resier a la loi. De heer Clémenceau stelde eene motie voor om de regeering te berispen, doch een andere, door de regeering als voor haar voldoende aan genomen motie om over te gaan tot de orde van den dag weid aangenomen met de gioote meer derheid van 309 tegen 31 stemmen. De indruk dien wij van het gebeurde hebben gekregen is dat de prefect van politie niet van onhandigheid vrij te pleiten ismaar de republikeinsche meerder heid, uitgezonderd de 31 vlekkelooze theoretici, die de spatten der regeeringspraktijk nog niet op den radicalen tabbert dragen, begreep dat men voor de fout van een ambtenaar geen ministerie in de waagschaal stelt. De 309 leden welke zich thans tegen de uiterste linkerzijde aaneensloten zijn de steun der regeering, de verleden jaar zoo lang gezochte regeeringsmeerderheid, welke reeds bij menige gelegenheid eendrachtig optrad. Het is voor Frankrijk te hopen dat zij dit zal blijven doen en vast zal staan, zoowel tegen de rechter zijde als tegen de hooge banken links. Te Berlijn werd gisteren het vuur geopend in den grooten parlementairen veldslag, welke naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der Mei- wetten staat geleverd te worden. De minister voor eeredienst, Von Puttkammer, opende de debatten. Zijne redeneering was ongeveer de volgende. De met de paus gevoerde onderhan delingen hebben aangetoond dat eene goede verstandhouding met de kerk enkel kan gevonden worden op den grondslag der bestaaude wetten, dat wil zeggen als de staat de kerk in bedwang houdt. Alle moeite echter om de voorwaarden te vinden waarop de kerk in dat bedwang genoegen zou willen nemen, met éen woord de veel besproken modus vivendizijn zonder resultaat gebleven, wijl de curie ten opzichte der maatregelen van tucht tegen de priesters en van de oprichting van niéuwe geestelijke stichtingen hare eischen te hoog stelde. De regeering, dus bang om deMeiwetten at te schaffen, vraagt aan de wetgevende verga dering de vrijheid om ze al of niet streng toe te passen, zoodat de curie het aan zich zelve zal te wijten hebben als het conflict nog langer voort duurt. De pauselijke regeering is met deze schikking wel niet ingenomen, doch de regeering

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2