m Zaterdag 29 Mei. 1586 Jaargang! VERKIEZING. Middelburg, 28 Mei. Een ontmoeting op reis. IHIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Advertentiens 20 Cent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Dadbi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbagh en Jokis. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat bij deopden26en dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de be noeming bij herstemming van een lid van de provinciale staten van Zeeland is gebleken, dat als zoodanig is gekozen de heer J. C. Lantsheer. Voorts dat de processen-verbaal van steminle- vering en stemopneming van den 25 en 26 Mei jl. aangeplakt en ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 28 Mei 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De Export-Maatschappij in verband met Zeelands land- en tuinbouw. (Door den heer A. F. Marlet). Beeds sedert jaren hebben enkele belangstel lenden in den land- en tuinbouw dezer provincie hunne blikken gericht naar de Londensche markt. Hun was het bekend hoe via Botterdam jaar aan jaar verbazende massa's grovere en fijnere groenten, ooft, enz. naar die markt werden gezonden en hoe op die verzending de welvaart rustte van Westland, een deel van Bijnland en Noord-Brabant en andere deelen des lands. De zoodanigen hebben zich de vragen gesteldzouden wij in Zeeland ook die artikelen niet kunnen telen en zou Ylissingen dan niet de aangewezen plaats zijn voor den uitvoer daar van naar Engeland? Er zijn zelfs proeven genomen om in dien zin te bandelen. Men kent de uitkomstbittere teleurstelling voor de ondernemers. Men onder- scheide hierbij wèi dat de mislukking nooit is geweten aan ongeschiktheid onzer gronden, koud luchtgestel of iets dergelijks; maar altijd uitsluitend aan de vele onkosten van verzending, veroorzaakt door 't gemis van recbtstreekscbe verscheping naar de Londensche markt. Wie heeft in zijn leven niet de vindingrijkheid van heeren expediteurs in 't scheppen van kleine onkostpostjes leeren kennen en daarbij tot zijn spijt ervaren dat „vele kleintjes een groote maken?" Ik herinner mij te dezen aanzien een proef, genomen door de wakkere Landbouw- vereeniging te Wolfaartsdijk. Ze had voor FEUILLETOK. NOVELLE VAN HORST. De cavaliere bleef staan en ging achter een bo8chje dat hem voor iedereen, die zieh in den tuin of beneden in huis bevond onzichtbaar maakte; zijn neef volgde hem en ik zag met verbazing, dat de Cavaliere zijn hoed afnam, zijn neef de papieren overhandigde en in de houding van een ondergeschikte bleef staan) terwijl de marchese Paolo zijn groet niet eens beantwoordde. Voorwaar een zonderlinge verhouding tusschen oom en neef dacht ik in het eerste oogenblik zoo heel anders dan zij zieh gisteren avond voor beden; maar eensklaps begreep ik dat daar een geheim achter schuilde en kon de verzoeking Biet weerstaan om naar beneden in den tnin te gemeenschappelijke rekening kool geteeld en die naar Londen gezonden. Daar was die kool verkocht tegen zeer hoogen prijs, veel hooger dan in ons land bij den handel in 't groot be dongen wordt, en toch ging er zooveel weg aan allerlei onkosten van overlading, commissieloo- nen, vracht, enz., dat men minder won dan 't geval zon zijn geweest hij verkoop in 't vaderland. 't Behoeft voor niemand een raadsel te zijn waaruit die teleurstelling voortsproot, evenmin als 't nader bewijs zal behoeven, dat het vervoeren van kleine partijen met de groote daarop vallende kosten wel altijd een onoverkomelijke hinderpaal zou zijn gebleven voor geregelden afzet onzer artikelen naar Londen's markten. Daarin ligt de hoofdoor zaak van de onvruchtbaarheid van dezen handel tot dusverre; terwijl daarenboven onbekendheid met de behoeften en de gebruiken dier markten als hijoorzaken werkten. De Export-Maat schapp ij is geroepen al deze ongunstige gegevens op te ruimen of tot den kleinst mogelijken omvang terug te dringen. De telers kunnen van haar voorliehting ver krijgen ten aanzien van behoeften en gebruiken op de Londensche marktde maatschappij zelve kan bij voldoende ondersteuning van de zijde der land- en tuinbouwers gemakkelijk met de verzendingen uit Botterdam concurreeren en ze behoeft niet beducht te zijn voor al de „snijerijen", om geen harder woord te gebruiken, waaraan verzenders op kleine schaal, uit den aard der zaak en ook om minder natuurlijke redenen, blootstaan. Door hare tusschenkomst kan dus de verkoopprijs van Zeeuwsche land en tuinbouwartikelen in ons gewest belangrijk stijgen, en wie zou deze mogelijkheid niet met vreugde begroeten, vooral in deze gedrukte tijdsomstandigheden Wie zou niet gaarne medewerken om deze mogelijkheid tot werke lijkheid te maken Al ben ik niet ondankbaar voor de belang stelling door de jeugdige maatschappij bereids ondervonden, toch kan ik niet voldaan zijn over de geringe medewerking, welke zij onder vindt van de groote massa belanghebbenden in onze provincie; moet ik zelfs protesteeren tegen de drogredenen, waarmede men hier en daar, in 't geniep, bewust of onbewust, haar tegenwerkt. Ik zou het betreuren als de maatschappij, die zoo veel nut kan stichten als ze goed werkt, reeds in hare jeugd moest stranden op de klippen van onverschilligheid, gaan, teneinde mij te vergewissen of zij ook in mijn tegenwoordigheid die zonderlinge etiquette zouden in acht nemen. Ik wandelde onder het neuriën van een liedje het breede pad langs en zag de beide Italianen arm in arm achter het boschaadje van daan komen. Zij begroetten mij allervriendelijkst en betoonden zich zeer verrast dat ik, na dien vermoeienden tocht van gisteren, reeds zoo vroeg op was. „Mijn goede oom heeft al twee nnr gewan deld," zei de marchese lachend. „Hij wil altijd zelf de couranten en brieven van de post halen en dus ziet gij ons reeds met nieuws overladen." De toon waarop dit alles gezegd werd kwam mij nu wel wat gemaakt voor evenals de manier, waarop de jonge man den ouden op den schouder klopteik was overtuigd dat zij comedie speelden. Een uur daarna vertrokken wij, na hartelijk afscheid van den graaf en de gravin S ge nomen te hebben en ook van den marchese en zijn oom, die ons nog aan het rijtuig kwamen vaarwel zeggen. Veertien dagen later bevonden wij ons te Iscbia, waar het ons zóo goed beviel dat wij besloten er in plaats van een dag, een week te blijven en op den derden dag werden wij zeer aangenaam verrast door de onverwachte aankomst van graaf S en zijn vrouw. De blijdschap was wederkeerig en zij vertelden vooroordeel, onbekendheid, sleur en wat dies meer zij. Om publieke bespreking uit te lokken schrijf ik deze artikelen, waarin ik zal trachten aan te toonen, dat de bezwaren, welke worden aangevoerd tegen de mogelijkheid om voor de Engelsche markt te telen, eensdeels denkbeeldig zijn en voor een ander deel met geringe moeite en kosten kunnen weggenomen wordendat land- en tuinbouw verbazend veel meer zouden opbrengen, als er voor die markt op oordeel kundige wijze werd geteeld en dat de alge- meene welvaart in onze provincie er zeer bij winnen zou. Teneinde mij te dekken tegen het schijnwapen dat ik te uitsluitend redeneer uit een theoretisch standpunt of te veel idea liseer, zal ik telkens vergelijken met andere deelen van ons vaderland, waar men algemeen door ervaring overtuigd is van het voordeel, tot dusver voo ons niet gemakkelijk bereik baar en, nn het bereikbaar gesteld wordt, nog door zoo velen betwijfeld. Later hoop ik op dezelfde wijze in dit blad de voornaamste teelten te bespreken. Wordt vervolgd). In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd door den voorzitter mededceling gedaan van de ingekomen beslissing van ged. staten omtrent de bezwaar schriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Op de verschillende verzoeken van L. A. E. van der Ley, A. Meerman Cz., G. Keyzer, J. Schrier en E. L. Marshall is afwijzend beschikt, zoodat de aanslagen zooals die op het kohier gebracht zijn, worden gehandhaafd. Op voorstel van burg. en weth. werd besloten door het toekennen van recht op pensioen en het verhoogen van het abonnement voor het schoon houden der lokalen van 100 tot f 150, aan de aan den raad kenbaar gemaakte bezwaren van de directrice der middelbare meisjesschool te gemoet te komen. De voorzitter deelt na de aanneming dezer voor stellen mede dat mej. Gerfh van Wijk zich bereid heeft verklaard alsnu de betrekking van directrice te aanvaarden. Tot tijdelijk leeraar (voor 2 maanden) in de oude talen aan het gymnasium is door burg. en weth. aangesteld de heer dr. D. G. Jelgersma te Eliecom. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. In de St.-Ct. is opgenomen een besluit houdende intrekking van het kon. besluit van 1 Dec. 1870 {Stil. no. 186) en nadere wijziging van het kon. besluit van 17 Aug. 1870 (Stbl. no. 153), betrek dat zij voornemens waren hier te vertoeven tot het einde van Mei, en dan de terugreis naar Zweden te aanvaarden. De gravin voelde zich zeer vermoeid door al dat heen en weder trekken en dus wilden zij eens een week in de Casa Miceiola uitrusten. Het spreekt van zelf dat mijne dames naar den marchese en zijn stilzwijgenden oom vroegen en toen vertelde de graaf ons dat die heeren te Napels afscheid van hen genomen hadden, daar de cavaliere bezigheden op een landgoed daar in de buurt had en de marchese zich naar Home wilde hegeven, ten einde werk te maken van een benoeming bij de diplomatie. Dagelijks maakten wij op dit verwonderlijk schoone eiland uitstapjes, op kleine dappere paardjos, die onophoudelijk aangevuurd werden, door onzen braven Gaëtano en ons op de schoonste punten brachten; nu eens langs den oever dan weer de bergen op, of naar net kleine Forio, dat geheel den indruk eener Oostersehe stad maakt en waar de golven met woest gedruisch tegen den rotsigen oever brekennaar Porto d' Ischia en Borgo d' Ischia, met zijn ond kasteei boven op de rotsen, naar den Monte Tabor en den Mont' Epomeo, wiens vurigen wijn wij dagelijks proefden. Onze kennissen zagen wij slechts aan tafel en dan vertelde de graaf ons hoe ijvrig zijn vrouw geteekend had en dat zij zoo goed. was geweest kelijk de regeling der voorwaarden, waarop, met medewerking der gemeente, rijkstelegraafkantoren in kleinere plaatsen kunnen worden opgericht en in stand gehouden. „Wat zijn de liberalen uit hun humeur!" Deze woorden, omstreeks de Juni-verkiezing voor de tweede kamer zo'o wij het ons wel herinneren duor Het Zuiden gebezigd, kwamen ons onwillekeurig in de gedachten bij de lezing van een artikel, aan het hoofd van het laatste nommer van datzelfde blad geplaatst. Thans is Het Zuiden uit zijn humeur en de MiddeXburgeeha Courant moet het ontgelden. Eenige moedeloosheid bij het antirevolutionaire blad op het stuk van verkiezingen voor de pro vinciale staten is begrijpelijk. Het,heeft voordat college in den laatsten tijd wel eens de zege behaald, doch steeds met candidates die niet van Christelijk-historisehe richting waven althans niet als zoodanig werden aanbevolen. De candi- Uaten van zijn eigen richting hadden geen gelnk, hoe warm en met hoeveel overtuiging ook aan- bevolen. Dat ontstemtvooral nu een paar oud-eandidaten van Het Zuiden in het openbaar tegen Het Zuiden geadviseerd hebben. Niet ieder kan ten allen tijde zijne ziel in lijdzaamheid bezitten en de toon van het artikel Haakt tentoongesteld verbaasde ons dan ook niet. Doch waarom moet juist de Midd. Courant het ontgelden Zij nam geen deel aan den strijd bij de eerste stemming en schreet bij de herstemming eene vrij Platonische aanbevedng voor den thans gekozen candidaat, getrouw aan haar, immers aan Het Zuiden eints laDg bekend, beginsel dat zij de antirevolutionairen geen gewensclite volksverte genwoordigers acht, hetzij dan in de kamer ot ia de provinciale staten. En om die hoogst eenvoudige, uit ons gansche verleden gemakkelijk te voorspellen handelwijze roept Het Zuiden uit„Hoe naakt stelt de Mtddelburgsche zichzelve en hare partij ten toon 1" Wij zouden dien naam van naakt haast dur ven aannemen, zoo voor ons als voor onze party. De Geuzen deden indertijd ook iets dergelijks. Want wij hebben inderdaad geene vermomming noodig, in geen enkel kleed. Alleen klinkt het woord niet goed, naar de vormen der maatschappij waarin wij leven. Ook Het Zuiden herinnere zich die vormen en strijde voor zijne beginselen zonder boosheid en haat te toonen. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der dd. schutterij op Zondag den 30 dezer, des middags te 2 uren, op het Molen water alhier, is samengesteld als volgt: no. 1 Marschno. 2 Air, Louis XIII no. 3 Ouverture Joseph, Mehulno. i Ave Maria, Arnoldno. 5 hem te vergunnen zijne liefhebberij in het visschen bot te vieren. „Wat moest ik doen zei de gravin met een ondeugend lachje. „Mijn goede man had sedert zijn huwelijk nog geen hengel in de hand gehad en ik vond dat hij er hoe langer hoe bedrukter ging uitzien. Ik kon dus niet zoo wreed zijn hem nog langer dit genoegen ta onthouden en bovendien heb ik niet gaarne iemand bij mij als ik teekenik moet alleen zijn om geïnspireerd te worden." „Dat is jammer, zei de gravin Bogen, „anders zou ik u verzoeken mijn jongste nich^ dat veel talent voor teekenen heeft, op uwe omzwervingen mede te willen nemen." „Ik zou het zoo gaarne doen", antwoordde de gravin S „maar dan zou ik zelf van bet werken moeten afzien. 6'est plus fort que moi!" Zij vroeg eiken morgen nauwkeurig waarheen wij dachten te gaan en deed ons steeds hopen dat zij ons zou komen opzoekenmaar zij kwam nooit, zoodat wij gekscherend zeiden, dat zij onze plannen slechts wilde vernemen om zeker te weten waar zij one niet zou vinden haar echtgenoot nam het echter ernstig op dewijl zij hem her haaldelijk gezegd had, hoe het haar speet, wanneer zij ons misliep en dat zij meermalen uitgegaan was met het vaBte voornemen om ons op te zoeken. Den dag vóór ons vertrek, die veel te schielijls

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1