N». 124', Vrijdag 28 Mei. 123* Juütg&Mig! 1880^ Middelburg, 27 Mei. Een ontmoeting op reis. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. MIDDGLBURGSCHG COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen] Pryg per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent! Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: Tan 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten »oor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonss. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Met 1 Januari 1882 zal krachtens de wet van 23 April 1880 het keizerlijk decreet van 2 Nov. 1810, betreffende bet bouwen op de dijken en hunne glooiingen, ophouden van kracht te zijn. De minister van waterstaat heeft hierop de bij zondere aandacht van de provinciale besturen gevestigd, opdat deze, de waterschapsbesturen, tot regeling van dit voortaan aan hunne - toevertrouwde onderwerp, genoegzaam tijdig door de noodige voorschriften zouden voorbereiden. De Grieksche regeering heeft besloten een di plomatiek vertegenwoordiger bij het Nederlandsche hof te benoemen. In het Stbl. n°. 82 is opgenomen een kon. besluit van den 6en Mei 1880, bepalende de plaatsing in het Stblvan de tusschen Nederland en België op 31 October 1879 te Brussel gesloten overeen komst betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, en het naasten van den spoorweg van Antwerpen naar het Hollandsch Diep, met den zijtak van Roosendaal naar Breda. Met de mailboot Prinses Marie werden gisteren avond eenige te Berlijn geslachte vette ossen, die met een voor bet vervoer van geslacht vee inge- richten waggon, voorzien van eene ijsbedekking, nit Duitschland naar Vlissingen waren vervoerd, naar Queenborough medegenomen met bestem ming naar Londen. (Ff. et.) Nieuw- en St. Joosland, 26 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den Middelburgschen polder is de heer C. Pol derdijk als dijkgraaf herbenoemd. Door het plaatselijk comité alhier voor den derden tocht naar de Noordpoolstreken is heden naar het hoofdcomité te Amsterdam opgezonden i aan bijdragen uit Middelburg /4.50; nit Colijns- plaat, Cortgene en Cats ƒ16; uit Brouwershaven 14.50; uit "Wilheiminadorp f 5; van den heer C. L. van Woelderen te Oost-Souburg f 10te zamen 50; en met de den 6en Mei jl. reeds overgemaakte 700 te zamen f750. Het comité blijft zich nog voortdurend belasten met het ontvangen van bijdragen. De zeildag der Willem Barents is zooals wij ireeds meldden, bepaald op 3 Juni. De beman- FEUILLETO3ST. l. NOVELLE van HORST. In April 18T. hadden wij, de gravin Bogen met hare beide nichtjes, de freules Von Wodis en ik 's morgens vroeg La Cava, bij Salerno ver laten en ons langs de heerlijke golf naar Amalfi hegeven. Nog heden denk ik met verrukking aan de toovcrachtige schoonheid dier zuidelijke lente, in dat goddelijke land, onder dien helderen donker blauwe» hemel. '8 Middags gingen wij Ravello bezoeken, de gravin en haar oudste dochter op ezels en ik met do jongste te voet. Wij kregen een epraakzamen, vroolijken gids, en daar ging het den schilder- achtigen weg op, door smalle steegjes, waar te nauweinooil twee personen naast elkaar konden gaan, door poorten en over groote trappeD, tot ning zal bestaan nit de luits. ter zee le kl. H. van Brei thnijzen en A. F. J. Frackers, de luits. ter zee 2e kl. S. A. H. Laurie en J. H. Calmeijer, den offic. van gezondheid van het Ned.-Ind. leger dr. W. Hamaker en den artist Lonis Apol. Verder uit den timmerman H. J. Latjens, den bootsmans maat der marine H. J. Jerphanior, den koksmaat der marine P. de Vrij, de matrozen ter koop vaardij L. Bakker, G. Westerning, C. Grim, Th. Smit, N. Maarleveld en den kajuitsjongen Klaas Mantel. Laatstgenoemde jongen, Latjens en Westerning hebben ook de vorige reis mede gemaakt. Aan de Goesche Courant schrijft men uit Hans- - -ert dat ds halte Vlake tot station zal verheven worden, terwijl de ondernemers van den spoorweg dienst Walaoorde—Vlake aan de zuidzijde der spoorbrug over het Zuid-Bevelandsch kanaal, voor hunne rekening, een hinken steiger zullen bouwen. Mr. D. H. van den Acker, dezer dagen benoemd tot rechter in de arr.-rechtbauk te 's Bosch, heeft voor die betrekking bedankt, De Nederlandsche Bank heeft aan hare week staten eene uitbreiding gegeven, waardoor nu ook de omvang harer operaties aan de verschil lende afdeelingen (hoofdbank, bijbank en agent schappen) en de bestanddeelen van den metaal- voorraad openbaar worden gemaakt. Op 24 Mei waren de disconto's ad 40.2 millioen aldns verdeeld: hoofdbank 17.8, bijbank 4.4, agentschappen 18 millioen de beleeningen ad 37.8 millioen: hoofdbank 11.9, bijbank 2.9, agentschappen 23.millioen. Aan specie was aanwezig 41.1 gond en 80.6 zilver; aan mnntmateriaal 39 millioen goud. Wij vermeldden gisteren dat de intendant, toe ziende chef van het garnizoenshospitaal te 's Her togenbosch bezwaar heeft gemaakt tegen de verpleging der zieke militairen door geestelijke zusters. Omtrent die zaak wordt aan bet Handelsblad geschreven: „Zijn wij wel ingelicht, dan zijn ter beschikking van de te 's Bosch liggende drie bataljons infan terie en twee escadrcns cavalerie ten minste drie officieren van gezondheid en een militair apotheker, met volkomen voldoend hulppersoneel, dat men anders maar voor het vragen heeft, voor de ge neeskundige verpleging. Er is verder een garni zoenshospitaal, zoodat men in geen geval behoefte heeft aan andere dan militaire hulp voor de geneeskundige verpleging. Is het hospitaal niet groot genoeg wij meenen te weten van wel, dan kon men hieraan, evenals elders steeds plaats heeft, door evacuatie te gemoet te komen. Wat de geestelijke verpleging aangaat, hierin wordt wij eindelijk de laatste huizen van Amalfi achter ons hadden en het dal betraden, waarin men langs smalle paadjes opklimt naar de onde Hoorsche stad Ravello. Alles bloeide en geurde om ons heenBeneden in het dal en aan den bergwand zagen wij niets dan bloeiende boom gaarden, kersenboomen met bnnne sneeuwwitte kronen en perzik- en amandelboomen met hunne schel roode bloesemsterwijl de rotsen overdekt waren met viooltjes, en het rnischen van beek jes en bronnen de betoovering der natnur nog verhoogde. Bij eiken stap werd het uitzicht schooner, totdat wij eindelijk te Kavello aange komen, weer heel in de diepte de blanwe zee ontwaarden. Ik ken niets fraaiers dan het uitzicht uit den tuin van het Moorsche paleis, dat door een Engelschman weer bewoonbaar gemaakt is en ook bewoond wordt, doch zeer gastvrij voor vreemdelingen openstaat. De geheele golf van Salerno ligt in al zijn pracht aan onze voeten, als een spiegel van den blauwen hemel, waarop de witte zeilen der visschersbooten als meeuwen in de zon blinken. Aan den tegenoverliggenden oever kunnen wij duidelijk de bouwvallen van den tempel van Paestum onderscheiden en de heerlijke om trekken der bergen daarachter hullen zich voor ons oog in een blanwachtigen nevel. De rotswand, die steil in zee afloopt, is begroeid met olijf-, pijn en oraDjebosachen, waartusschen de klimop zich weelderig slingert, terwijl reusachtige aloëa uit door de reglementen voor alle hospitalen v orzien. Behoefte aan de hulp der geestelijke zusters bestaat dus niet en volgens de voorschriften is deze hulp bepaald ongeoorloofd. Hit de getal sterkte van protestanten en katholieken volgt, dat er onder de eersten meer zieken zijn dan van de tweeden, en al behoeft men nu niet direct aan pogingen tot bekeering van de zijde der geestelijke zusters te denken, het is zelfs om allen schijn te voorkomen niet wenschelijk de protestanlsche zieken aan -die verpleging toe te vertrouwen. „Daar het toestaan van het verzoek geheel in strijd zou zijn met de bestaande reglementen, zal dan ook het antwoord van den minister van oorlog ongetwijfeld afwijzend zijn." Onze dagblad-literatunr wordt hoe langer hoe aangenamer. Onlangs lazen wij de faits et gestes van een achtjarig prinsje op de Haagsche kermis, en thans, waarschijnlijk om ook de burgerij het hare te geven, bevat het Vaderland het bericht dat een lid van den Leidschen gemeenteraad ernstig ongesteld is. Dezer dagen is uit het buitenland gemeld dat de Fransche regeering op bestraffing had aange drongen van de bedrijvers van den moord, ge pleegd op twee Fransche onderdanen, die op Sumatra eene wetenschappelijke reis ondernamen. Het gezantschap van Frankrijk te 'sGravenhage is van de zaak verwittigd. Dientengevolge is de zaakgelastigde van Frankrijk, de heer Depont, waarnemend gezant der republiek, in diplomatieke gedachtenwisseling getreden met het departement van koloniën, zeggen een aantal bladen. Zij zullen bedoelen met het departement van buiten- landsche zaken. burgemeesters. Met ingang van den dag waarop naar de wet van 23 April 1880 Stbl. no. 64) de vereeniging der gemeenten Slnis, Heille en St. Anna ter Muiden zal tot stand komen, is eervol ontslag verleend aan J. H. Henneqnin als burgemeester der gemeente Sluis en St. Anna ter Mniden, en aan J. Sanders als burgemeester der gemeente Heille, en tot burgemeester der nieuwe gemeente Sluis benoemd J. H. Hensequin. pensioenen. Op verzoek, ter zake van iang- durigen dienst, op pensioen gesteld de vice-adm. J. M. 1. Brutel de la Riviére, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige en langdurige diensten aan den lande bewezen, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 3000 en eene verhooging voor werkelijk verblijf in de koloniën van f 1575 en de kap. ter zee A. Dronkers en D. Schuurman, ten bedrage van 2100, benevens eene verhooging van 825 en f 1125 's jaars. de rotsspleten opschieten. Wij konden ons niet verzadigen aan dit overheerlijk tafereel! De zon daalde ter kimme en de bonte tinten, die daardoor op bergen en zee vielen, brachten ons telkens op, nienw in verrukking. Maar wij moesten toch weer naar La Cava terng en daar ik vond dat wij geen tijd te verliezen hadden, spoorde ik de dames tot vertrekken aan. Wij hadden het rijtuig een eind vooruit gezonden, zoodat wij niet naar Amalfi behoefden terug te keeren, maar beneden aan den oever der zee, ongeveer drie kwartier verder op den weg naar La Cava, konden instappen. De dames zouden juist weer de geduldig wachtende ezels bestijgen, toen er een heer dien ik reeds 's morgens met een dame en nog twee heeren te Amalfi gezien had, naar mij toe kwam. Het was iemand van omstreeks vijftig jaren met een fl'nk, knap figunr, een edel gelaat, door een vollen bruinen baard omsloten, waarin hier en daar een zilver streepje blonk. Zijne blanwe oogen hadden een zachte, bijna dwepende uitdrukking en met een welluidende stem sprak hij mij aan, in onberispelijk Duitsch, hoewel met een eenigszins vreemd accent en stelde zichzelven voor als graaf S.een bekende Zweedsche naam. Hij zei dat hij een dringend verzoek aan mijne dames had en vertelde dat zijn vrouw volstrekt den weg van Amalfi naar Ravelli te voet had willen afleggen, waarin hij, hoe ongaarne ook, eindelijk had toege stemd maar nu was zij zoo vermoeid dat het haar Op verzoek, ter zake van langdurigen dienst op pensioen gesteld de bevorderde kapt. ter zee H. W. Walther, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800 en van eene verhooging van dat pensioen van 900 's jaars. Pensioen verleend aan H. L. Staal, landmeter 1ste kl. f 1285; W. J. L.Grobbóe, provinciaal inspec teur der dir. belast, enz., f 2749 M. Boon, ontv. der dir. bel. f 927, A. H. R. Metelerkamp, idem f 1092. marine. Bevorderdtot vice-adm. de schouten bij-nacht J. Van Gogh, en jhr. J. H. Van Capellen adj.-gen. der mar., 2e chei van het mil. huis des konings, met bepaling dat hij in het genot zal blijven van zijn tegenwoordig traktement van schout-bijnachttot schout-bij-nacht de kapt. t/z. W. K. Van Gennep; tot kapt. t/z. de kapt.- luits. t/z. J. A. Greve, H. W. Walther en J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt; tot kapt.-luit. t/z. de luits. t/z. le kl.C. E.Uilenbeek, C. Ten Bosch, jhr. T. E. De Brauw en C. J. Marinkelle; tot luit. t/z. le kl. de lnits. t/z. 2e kl. D. Hordijk, F. W. C. Ledeboer, J. P. Lubbe Bakker en L. C. Rovers. Bepaald dat de kapt. ter zee H. Van Goens, adj. bij Z. K. H. den prins van Oranje, met ingang van 1 Juni aanstaande zal treden in het genot van het aan zijn rang verbonden vast en zee. traktement. lecilb. In zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de kapt. W. B. J. Duycker, van het 7e reg. inf. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter aigemeene kennis, dat aan de rijkekweek scholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 18801881, aanvang nemende op 1 Sept. 1880, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's Her togenbosch, 20 te Nijmegen, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 21 te Deventer en 18 te Groningen, teneinde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Nadere bijzonderheden behelst de Staats-courant van heden. De commissie voor de geneesk. staatsexamens heeft tot arts bevorderd de heeren D. de Snoo, med. doctorandus, J. W. A. Doorenbos en P. Stolp, candidaat-artsen. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte is uitgereikt aan de heeren D. W. M. Van Deventer, C. E. Paling, doctorandi, en A. Van der Volde, cand.-arts. Mej. J. L. Langeveldt, onderwijzeres aan de middelbare meisjesschool te Dordrecht, is op verr zoek als zoodanig eervol ontslagen. De DordtBche gemeenteraad heeft besloten een conrector aan te stellen aan het gymnasium, op onmogelijk was tot aan de zee te gaan. Het was te laat om een ezel van Amalfi te laten halen, kortom hij zag geen anderen uitweg dan een beroep op de welwillendheid mijuer dames te doen en te vragen of zijn vrouw af en toe een eindweegs op een harer ezels mocht rijden. Ik twijfelde geen oogenblik of de gravin en freule Von Wodis zonden terstond bereid zijn om zijn verzoek in te willigen en bracht hem dus bij de dames. Na eenigen strijd over de quaestie wie de vreemde dame den vriendaohapsdienst zou bewijzen, werd besloten dat de eene ezel den geheelen tijd ter beschikking der gravin zou wezen, terwijl de andere beurtelings door tante en nicht zou gebruikt worden. Graaf S.was onuitputtelijk in dankbetui gingen en weldra vergezelden wij hem naar zijn vrouw, die in een koepeltje zat dat op een voor uitspringende rotspunt gebouwd was, van waar men een allerprachtigst uitzicht op de baai had. Ik had haar 's morgens in de verte gezien en toen had zij een dichten sluier voor het gelaat, zoodat ik volstrekt Diet vermoedde welk een beeldschoon schepsel wij zouden leeren kennen. Hare fijne gelaatstrekken met groote bruine oogen verrieden duidelijk het Engelsche type en nooit zag ik blanker tint, roziger lippen en witter handen dan de haren. Zij had een donker reisgewaad aan, dat haar slank figuur op het voor leeligst deed uitkomeq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1