122. OENAART, NTIE. ugustus. Woensdag 26 Mei. Rijks-belastingen, WOLLEN DEKENS pers gevraagd. SCHELDE, af Middelburg, 25 Mei. te sHAGE A© DEN 2?» MEI 's morgens 8 aren i voor bet i n z e 11 p n ;onder baken of veeren, iteem welke de blijvende verder voor alle TAND- T1ËN. DIJ. V*.. 5.37 6.88 4.45 ♦5.59 ♦6.40 e 7.57 9.6 10.25 ♦9.15 10.35 6 60> 6.5 7.52 8.45 9.12 10.1 s 10.41. 10.50 11 15 50 5 5 0 15 Augustas. 10.55 2.5 10.40 1.45 11.50 3.15 12.40 3.55 1.3 4.13 1.20 4.30 D: VIER EMMERS VAfEK per dag, ndt. Eli. iscuixa )ETHALS Junior. aat er gelegenheid voor met vrije SE IAP- r weck. Adres met letters P bij de DKFFER. van een zeer zindelijk id artikel van dagelij k- Ier als nevenverdienst© op ook door Dames kan flectanten gelieven hunne franco te adreaaeeren ielaren CAARELSEN rdam. I - A ANDREAE, Loakad© >m dadelijk in dienst te ame DIENSTBODE, >otdienst RG EN ROTTERDAM. in Mei en Juni. VAK ROTTERDAM: Dinsdag 25 morg. 10,— n, Woensd.26 11,30 y Vrijdag. 28 11,30, Zaterd. 29 11,30, Maand. 31 midd. 1, Dinsdag 1 morg. 11,30 Woensd. 2 11,30, Dunderd. 3 midd. 1, Vrijdag 4 1,—, Zaterd. 5 1, Maand. 7 1, M. u. m. u. m 1.15, 3.45 en 5.45. 1.45, 4.15 6.15e LAND AR, WOENSDAG en ZATERDAG. >rm. 7.30 nam. 4.— 8.- 4.30 10.30 11.— 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 rlijk 2 uren op ig voor dien dag. 0.85 0.10 7.30 8.15 8.36 8.60 MIDDUIIRGSC 00 li lil NT. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advirtentieni 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering zijn verzonden de kohieren noa. 10 en 11 der personeele belasting voor bet dienstjaar 1879/80, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevensdat de bezwarenweike dienaangaande mochten bestaanbinnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop aes dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunne dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (Stbl. no. 59j. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 24en Mei 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Aan de verkiezing, bij herstemming, voor een lid van de provinciale staten is heden alhier door 245 van de 478 kiesgerechtigden deelgenomen. Bij de verkiezing op 11 Mei hebben 226 kiezers hunne biljetten ingeleverd. De eerste kamer deed gisteren de volgende wetsontwerpen at, die alle werden aangenomen tot instelling eener postspaarbank; tot bescher ming der nuttige diersoorten; nadere bepalingen betreffende den suikeraccijnsbekrachtiging van den afstand aan de gemeente 'sGravenhage van eene strook grond vóór de koninklijke stallen; goedkeuring van de conventie lusschen Nederland en Luxemburg, en de nog aanhangige financieele wetten (wijziging der begrooting, enz.) Bij de behandeling der conventie met Luxem burg verklaarde de minister van buitenlandsche zaken dat van alles, wat in deze zaak is gobenrd dus ook van de motie, in de andere kamer •voorgesteld en door hem geaccepteerd, aan de regeering in Luxemburg verslag is gegeven, en dat de regeering het Londensche tractaat thans nog, evenals altijd en evenals al de waarborgende mogendheden, beschouwt als verzekerende de neutraliteit van Luxemburg, evenals de neutrali teit van België na de afscheiding van Nederland ;'i8 gewaarborgd. De heer Borsius verklaarde dat na deze mede- deeling zijn na kennisneming der correspondentie tegen de conventie gerezen bezwaren waren op geheven, waarna de wet met algemeene stemmen werd aangenomen. De Staatscourant bevat het rapport aan de Nederlandsche regeering, uitgebracht door den secretaris van Z. M. gezantschap te Berlijn, over de toepassing van kunst op nijverheid in Noord- Duitschland, in verband gebracht met de te Berlijn, Leipzig en Dresden opgerichte Kunst-Gewerbe Musea, De Su-Ctbevat de door den koning goedge keurde wijzigingen in de statuten van de naam- looze vennootschap Rotterdamsche Handelsvereeni- ding- Aan de kamers van koophandel is verzonden het bericht omtrent den handel en de scheepvaart van Groot-Brittannië over de maand April 1880. Zuidzande, 24 Mei. Gisteren werd alhier «ene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in dit kanton. De voorzitter bracht verslag uit van de ten vorigen jare gehouden tentoonstelling te Schoon- dijke, waaruit bleek, dat deze tentoonstelling in alle opzichten volkomen is geslaagd. De volgende vergadering wordt gehouden te Oostburg, in het laatst van Juni. Daar zal door den heer Vor- sterman van Open een voordracht worden gehou den over het aan kweeken van bloemen in potten en in den tuin. Met algemeene stemmen werd de heer V. v. Oijen herkozen tot secretaris. Een voorstel tot het houden eener tentoonstel ling van ooft, granen en bloemen in September a. werd verworpen. Na eene korte pauze hield de heer Marlet, landbouwleeraar, eene voordracht over de werk zaamheden in den tuin in de maanden Mei en Juni. Deze voordracht werd door een aandachtig publiek, waaronder eenige dames, bijgewoond. Wenschelijk is het dat al de nuttige wenken, daarin gegeven, zullen worden ter harte genomen, dan zal voorzeker de tuinbouw erbij winnen. Heflnkenszand, 24 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap 's Heer Arendskerke werden benoemd tot ontvanger-griffier de heer B. Vermande en tot afgevaardigden naar de vergadering van het waterschap de Sluis in de Piet, de heeren Job van den Dries, B. Vermande en Jan Vermet Sr. In de vergadering van ingelanden van den Nieuwen Kraaiertpolder is tot dijkgraaf herbe noemd de heer A. B. Remijn en tot afgevaardigde naar de vergaderingen van genoemd waterschap de heer J. G. P. Timans. Walsoorde, 24 Mei. Door een feilen windruk sloeg heden morgen de mosselhengst van schipper Koster, van de Paal, in 't Zuidergat omver. De schipper, alleen aan boord van zijn vaartuig, wist zich aan den mast vast te klemmen en dreef op die wijze snel met de ebbe af. Dit werd opgemerkt door den matroos C. de Mul, van hier, die terstond de hulp inriep van den kapitein der sleepboot Zuid-Beveland te Hansweert. Deze was dadelijk bereid hulp te verleenen met zijn sleep boot en mocht erin slagen om, geholpen door genoemden matroos, den drenkeling op de hoogte van den Biezeliugschen dam met vrij wat moeite te redden. Zonder die spoedige hulp zou de schipper ongetwijfeld verdronken zijn. Zeker brengt ieder gaarne hulde aan deze edele menschenredders. Voor den matroos De Mul is dit het derde menschenleven, dat aan zijne kloekheid redding te danken heeft. De sleepboot Zuid-Beveland is, na den drenkeling te Hansweert aan wal gebracht te hebben, op nieuw uitgeloopen om de hengst op te halen. Of dit gelukt is, kan op dit oogenblik nog niet worden meêgedeeld. Op den 3en Juni a. zal de Willem Barents onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. van Broekhnyzen, van Amsterdam naar IJmuiden vertrekken, om vandaar in zee te steken voor de derde Nederlandsche Noordpool-expeditie. Het Handelsblad bevat een ingezonden stuk van den heer S. C. Rodrigues Jz., omtrent het gebeurde op de Jodenbreestraat. De inzender beklaagt zich dat de kleinhandel van zijn vorige standplaats is verdreven zonder dat hem eene andere voldoende plaats is aangewezen en dat daardoor duizenden in Amsterdam broodeloos zijn. Voorts klaagt hij over hoogst ongepaste handelingen van de politie, welke hij aanneemt met getuigen te bewijzen. Het „standje" zal door deze onthullingen voor Amsterdam den raDg eener „quaestie" gaan innemen. Naar men verneemt, zal van wege het departe ment van marine een eisch tot schadeloosstelling worden gedaan tegen de heeren Fenwich en Co. te Londen, reeders van het Engelsche stoomschip Fatfieldy wegens het in den grond loopen van den loodsschoener no. 1 op den I6en Mei jl. Vad In den loop dezer week, zoo meldt de G. Ct.f zoodra de benoodigde materialen zullen aan gevoerd zijn, zal een begin worden gemaakt met den bouw van den nieuwen steiger te Hansweert ten behoeve van den spoorbootdienst Walsoorde V lake. Deze steiger zal eene lengte hebben van 25 meters en zoodanig worden geplaatst, dat bij eiken waterstand de passagiers gemakkelijk van en aan boord kunnen komen. De volgende leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn met den derden Maandag van September 1880 aan de beurt van aftreding [de staten van de onderscheiden provinciën zullen in de zomervergadering in de vacatures moeten voorzien]Voor Noord-Brabantde heeren mr. C. J. A. Van Rijckevorssfl, mr. A. F. Vos de Wael. Voor Gelderland de heeren H. W. taron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, mr. C. J. R. Nobel. Voor Zuid-Hollaud de heeren mr. G. A. De Raadt, J. W. Hein. Voor Noord-Hollandde heeren jhr. mr. D. Van Akerlaken, jhr. mr. C. J. A. Den Tex. Voor Zeelandde heer mr. W. C. Borsius. Voor Frieslandjhr. mr. J. H. F. K. Van Swiu- deren. Voor Overijsel: de heer A. J. Blij- denstein. Voor Groningen: de heer mr. J. J. Cremers. Vooor Limburg: de heer jhr. L. L. G. M. De Villers de Pitó. Geen der leden, die voor de provinciën (Jtrecht en Drente zitting hebben» is aan de beurt van aftreding. Zaterdag werd de rekening vastgesteld van de coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te 'sGravenhage. De omzet in 't afgeloopen jaar bedroeg 88,000. Daarvan waren f 52,000 besteed door de leden en f 36,000 door niet-leden. De gemaakte winst beliep f 7800, waarvan, na aftrek der percenten voorgeschreven door de statuten, een bedrag overbleef dat toelaat 10 pet. uit te keeren aan de leden van de door hen bestede prijzen. Ook in de eerste vier maanden van dit jaar nam do vereeniging in ledental en klanten en in voortdnrenden bloei toe. Zoodra de nieuwe winkel zal zijn betrokken, bestaat het voornemen verschillende nieuwe artikelen ten verkoop aan te bieden. Ook wenscht men met andere winkel- vereenigingen van EH. in overleg te treden over het gezamenlijk en gros inkoopen van artikelen» waarvan de aard of het geringe verbruik nood zaken ze thans door tusschenpersonen aan te schaffen. De heeren liquidateuren der Afrikaansche Handelsvereeniging hebben de baten dier vereeni ging verkocht voor ruim 2.3 millioen aan eene groep kapitalisten, voor ongeveer de helft bestaande uit crediteuren der ontbonden vereeniging die er hun belang in zien een faillissement te voorkomen, en voor de wederhelft uit personen die in de bres willen springen voor het belang van credi teuren der A, H. F., voor de belangen van Rotterdam en van Nederland. Alle schuldeischers der vennootschap voor bedragen van f 1000 of meer, zullen het recht hebben, zich in verhouding tot hunne schuldvordering, berekend a 17jj van het nominale bedrag, bij de koopers aan te sluiten, mits zij daartoe hun wensch te kennen geven aan liquidateuren vóór of op 20 Juni 1880. Door de koopers wordt eene nieuwe vennoot schap opgericht tot voortzetting dêr zaken o de zuidwestkust van Afrika, met een kapitaal van f 1,995,000, verdeeld in aandeelen van f 150. De zetel dezer nieuwe vennootschap zal te Rot terdam zijn. Het geheele koopcontract is te vinden in een ingezonden stuk ia de N. R. ctvan gisteren. Van een bij uitstek practisch boekje, voor wie veel op onze spoorwegen moet reizen, is een herdruk verschenen. Wij bedoelen de bij den heer M. M. Couvée te 's Gravenhage uitgegeven larieven en algemeene bepalingen voor het personen verkeer op de spoorwegen enz. Men vindt er de algemeene bepalingen voor het vervoer van reizi gers op de spoorwegen in Nederland, de bijzondere bepalingen der verschillende spoorwegmaatschap pijen, de vrachtprijzen in Nederland en naar een zeer groot aantal buitenlandsche plaatsenopgaven betreffende goedkoope reisgelegenhedpn, abonne mentskaarten enz. Daar bij dezen rijken inhoud de prijs gering ea het boekje handig en netjes is, twijfelen wij niet aan het slagen dezer tweede uitgave. De leden der Koninklijke Nederlandsche Yacht- club te Rotterdam hebben besloten de club te ontbinden en het gebouw van de hand te doen, zoo lezen wij niet zonder verbazing in de Nieuwe Rotterdamsche CourantDe Yachtclub bestaat sedert 1846 en heeft een vrij uitgebreiden werkkring gekend. Door hare jaarlij ksche wed strijden van roei- en zeilvaartuigen wekte zij het jonge geslacht op om zich vertrouwd te maken met a i wat het zeewezen aangaatzij had eene commissie tot bevordering van het onderzoek naar de verschijnselen op den Oceaan, die een stel standaards tot hare beschikking had om de zeevaartkundige instrumenten te eontroleeren en aan scheepsgezagvoerders die aan haar doel wil den medewerken, kosteloos kaarten en blanco extract-journalen verstrekte. Dezelfde commissie bevorderde haar doel nog door het uitloven van medailles en het houden van lezingen. De Yacht club had ook sedert zeven jaren een maritiem museum. Een beer bij den hove van Holland. Den IS Augustus 1428 werd het bekende hof van Holland, Zeeland en Friesland opgericht om recht te doen aan allen, die het verzoeken of behoeven zouden. Daartoe hield het op het Binnenhof te 'sGravenhage dagelijks zitting: van Paschen tot October van 's morgens zeven, en de andere maanden van 's morgens acht oren. 't Was toen vroeger dag dan nu. Het blijkt niet juist waarom, noch wanneer het begonnen is, maar zeker is 't dat de stad Utrecht, in het begin der zeventiende eeuw reeds, naar ouder gewoonte en onderling gemaakte overeen komst, verplicht was dit rechtscollege, den 21 November van ieder jaar, als een bewijs van hare hulde en onderdanigheid, te vereeren met een mannetjes-varken (beer). Dit varken moest na zijne aankomst op het klinkerplein van het Bin nenhof eenige dageu aan een paal tentoongesteld, daarna bij den rentmeester der staatskas geslacht en onder de leden van den hove verdeeld worden, overeenkomstig een daarvan door de rekenkamer gemaakte aanwijzing. De stadhouder van Holland (voorzitter) kreeg den kop, do vice-preBident twee stukken, de raden, do griffier, de procureur- generaal, 's landsadvocaat, de zes secretarissen en de rentmeester van 's landskas, elk éen stuk. Of ütreeht met de jaren zijne onderdanigheid verloor, den hove een kool wilde stoven of het zwijn vóór zijn vertrek niet liet keuren, weet ik niet, maar de beer, geleverd in den voormiddag van den 21 November 1604, bleek bij het slachten gortig te zijn, een gebrek dat door een behoor lijke akte werd gestaafd. Het hot zond deze akte met een begeleidenden brief aan schout, burge rmesters en raden van ütreeht tussehen de regels staat zijne rechtmatige verbolgenheid met verzoek om, zooals bun schuldige plicht was, met de eerste gelegenheid een anderen beer te leveren en te zorgen dat er in 't vervolg geen onreine beer meer ten bove verscheen. Deze pil heeft slecht gewerkt, want van nu af beginnen de onaangenaamheden en ging de leve ring niet meer van harte. In 1612 klagen de ütrechtsehe heeren zelfs bij Johan van Oldenbarnevelt over de behandeling, die hun beer in den Haag ten deel viel. De paal namelijk, waar hij aan te pronk stond, geleek sprekend een kaak en de straatjongens kwelden en sarden het beest op allerlei wijze, en dit ge schiedde, naar zij meenden, om hen te beschimpen en te bespotten. Het aDtwoord was niet geschikt om de stemming te verbeteren. Ze moesten weten dat de beer volgens ouder gewoonte aan een paal op het Binnenhof moest liggen, maar dat men, om Utrecht pleizier te doen, den ring en het ijzer wel van den paal wilde atdoen, opdat deze de hatelijke gelijkenis met een kaak zou verliezen. De aardigheid was er echter af, en twee jaar later wendde ütreeht dat het geval niet kon verkroppen zich bij monde van een zijner burgemeesters tot den hove, met ernstig verzoek om den beer bij zijne aankomst, zonder hem te pronk te zetten, dadelijk uit de schuit naar den slachter te brengen. Het hof, gehoord dit verzoek, begaf zich in raadkamer, en na overeenkomstig de wette hebben geraadpleegd, antwoordde het den 20eu November 1614, dat het aan den hove, als rakende een sou- verein recht, niet stond om erop te beschikken, doch het wenschelijk was, dat de beer in 't vervolg slechts een kleiner tijd, zij het een half uurtje, aan den paal weid gesteld. In deze beslissing lag een vingerwijzing naar hooger beroep. De stad Utrecht wendde zich dan ook tot de staten van Holland, die haar, ten jare 1615, voor altijd onthieven van de verplichting om aan den hove van Holland jaarlijks een beer te geven.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1