Laatst© berichten, ITöÏTlÏLAlir Japans geregeld en met goeden uitslag voortgezet. Het koor en het transept prijken met nieuwe ramen, die met de inwendige verbetering aan muren, gewelven en pilaren een voorsmaak geven van de eenvoudige schoonheid, die het geheel na zijne voltooiing zal aanbieden. De torenspits, die vóór den winter geheel is afgewerkt, zal zich weldra uit het kruispunt omhoog beuren en de tegenwoordige klokken der kerk uit haar engen kerker bevrijden. Door de ingelanden van de polders Nieuwlande en Oud-Noord-Beveland zijn ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding der beide dijkgraven, twee drietallen opgemaakt, op welke de aftredenden, zijnde de heereu P. Nieuwenhuijze en J. de Regt, het eerst geplaatst zijn. Ook de aftredende gezworene in den polder Oud-Noord-Beveland, de heer N. Taze. laar, is door do ingelanden het eerst op de voordracht geplaatst. Bij eene algemeene aanschrijving van het ge westelijk bestuur van Noord-Brabant is aan de gemeentebesturen opgemerktdat op sommige plaatsen de pokken zich hebben vertoond. In België, zoo luidt de aanschrijving, schijnt de ziekte epidemisch te heerschen. Terwijl het gevaar voor besmetting bestaat, wordt aanbevolen, de ingezetenen op dat gevaar te wijzen en op hun belang om door inenting of herinenting zich zooveel mogelijk voor besmetting te behooden. Dit zal gevoegelijk kunnen gesehieden te gelijk met de openbare kennisgeving, waarbij de gelegenheid tot kostelooze inenting en herin enting, overeenkomstig art. 18 der wet van 4 December 1872 Staatsblad no 134), wordt aange boden. Te meer dient op dit laatste thans de aandacht der ingezetenen gevestigd te worden, opdat bij overbrenging der ziekte, deze niet ten gevolge van verwaarloozing der doeltreffende voorbehoedmiddelen, een vruchtbaren bodem voor hare epidemische ontwikkeling zou vinden. Te Camporland is door twee personen in de duinen voor den Ourustpolder de daar wassende en tot verstniving aanwezige belm (een soort riet, dat niet mag worden weggenomen ter verstuiving van het zand) in brand gestoken, met het gevolg dat ongeveer over tweeduizend meter lengte de helm is verbrand. Tegen de brandstichters is proces-verbaal opgemaakt. (ff. Ct De gedenkpenning, waarvan de oorkonde den griffier der tweede kamer, mr. D.Veegens,( Zie laatste berichten van gisteren) op zijn 80cn geboortedag werd aangeboden, zal volgens het Dagblad van goud, volgens andere bladen van zilver wezen. De medaille wordt geslagen aan 's rijks munt. Op de eene zijde zal het borstbeeld van den heer Veegens, gemaakt naar- een teekening van zijn dochter, voorkomen, terwijl de andere zijde met een toepasselijk opschrift zal prijken. Onder de talrijke hooge ambtenaren en belang stellenden, die kwamen gelukwenschen, behoorden ook de minister van buitcnlandsche zaken en verscheidene oud-ministers. De overige leden van het ministerie hadden langs anderen weg van hun belangstelling blijk gegeven. Het besluit om het Turksche gezantschap in Nederland op te heffen is door den Saltan inge trokken. De heer Murad-Effendi zal dus als vroeger zijn hof te 's Gravenhage en te Stock holm blijven vertegenwoordigen. (Vad.) In den Leidschen gemeenteraad is het voorstel verworpen om den prijs van het gas te verlagen tot op 7 cent per M' en besloten, den gasprijs voor dit jaar althans te behouden op 8 cent. Sedert twee jaren woont in Den Haag een dame, wier huwelijk met een twaalttal kinderen geze gend was, gescheiden van haar echtgenoot. Na het verlaten van de echtelijke woning beviel zij voor de dertiende maal. Wel bewust dat haar wettige eohtgenoot geen aanspraak kon of zou maken op het vaderschap van no. 13, en verplicht om het kind bij den burgerlijken stand te doen inschrijven, bedacht zij, in overleg met haar dienstbode, het middel om zich in naam aan het moederschap van de pasgeborene te onttrekken. De trouwe dienstbode verklaarde zich bereid ten stadbuize te willen voorwenden, dat zij de kleine had ter wereld gebracht. Dientengevolge werd het kind op den naam van de meid aange geven en ingeschreven. De politie is dezer dagen tot de ontdekking van dit bedrog gekomen en vervolgt thans de moeder van het dertiental wegens verduistering van staat en de dienstbode wegens medeplichtigheid. Vad.) De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 25 Mei, niet plaats hebben. Bij min. beschikking is de hulponderwijzer W. L, Vogelesang gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N. I., om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De R. It. Ct. brengt weder hot vraagstuk der voorloopige hechtenis ter sprake en verwacht van den minister Modderman, die zich als hoogleeraar op de Juristen-vergadering zoo stellig voor de breideling der preventieve detentie verklaard heeft, dat van hem spoedig een poging in dien. zin zal nitgaan. Als een nieuw en ergerlijk voorbeeld van het misbruik, dat door de justitie van dit wapen gemaakt wordt, haalt de N. JR. Ct. het voorge vallene met den heer Aug. Then Bergh aan. „Toen deze zijn ontslag had genomen ale directeur der Rolterdamsche Hmdelsvereeniging, nam hij afscheid van zijne vrienden en begaf zich zonder daarvan voor i-mand een geheim te maken, naar Dresden, om aldaar in eene industrieele onderneming, waarin hij deelgenoot was geworden, een nieuwen werkkring te vinden. Den lOeu De cember des vorigen jaars verscheen het eindverslag van de commissie van onderzoek omtrent de verrichtingen der Roti. Handelsv., waarin een verhaal wordt gegeven van eene speculatie in Peruanen, in hetwelk aan den heer Then Bergh een weinig eervolle rol werd toegekend. Het schijnt dat dit verhaal aan de justitie aanleiding heeft gegeven om hem te vervolgen, althans weinige weken daarna hoorde men dat zijne uit levering aan de Saksische regeering was gevraagd, en in het begin van Januari reeds kwam hij onder geleide van Saksische gerechtsdienaren aan en werd aan de Nederlandsche justitie overge leverd. Vier en een halve maand duurde de instructie, om te eindigen met de deuren van de gevangeuil voor hem te openen, en hem toe te voegen: gij zijt vrij, want met hoeveel zorg wij ook gezocht hebben, wij hebben bij u geene bewijzen van eenig misdrijf of van eenige schuld kannen vinden, zoudat er geene termen voor uwe terechtstelling aanwezig zijn. „Kon het erger? „Hit een rapport van twee personen, benoemd door particulieren, aan eene particuliere maat schappij, worden vermoedens opgevat tegen een burger, die zich naar eeu land heeft begeven, waarmede wij een uitleveringstraetaat hebben, en waar hij wist niet veilig te zijn, ah hij zich van eenige schuld bewust was. Het denkbeeld van vlucht kon bierbij onmogelijk bij iemand opko men. Zonder verderzeker zonder degelijk onderzoek wordt zijne uitlevering gevraagd, zijne reputatie in het vreemde land in opspraak ge bracht, hij zelf gevangen genomen, nit den kring zijner familie, uit het midden zijner zaken gerukt, en onder geleide van vreemde politie weggevoerd, om hier te lande in de gevangenis te worden opgesloten, en na vier en een halve maand daarin te hebben gezucht, te worden vrijgelaten met den ongelukkigen troost: wij hebben uwe reputatie bedorven, misschien uwe gezondheid geschokt, aan uwe zaken en nw fortuin onherstelbaar nadeel toegebracht, u en uw gezin onnoemelijk leed berokkend; het spijt ons, wij konuen het niet helpen, wij waren door dwalenden in dwaling gebracht, en hebben ons vergist! Voor een onderzoek uwer zaak ter openbare terechtzitting bestaan geen gronden! Keer in vrede terug tot uw zwaarbeproefde vrouw en kinderen! „Waar zulke voorbeelden bewijzen, dat van de bewakers van het recht het gruwelijkste onrecht kan uitgaan, belmoren daar voor de eer en de vrijheid der burgers niet krachtiger waarborgen gegeven te worden, dan wij in onze wetten be zitten Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gouda, mr, A. Greebe, te 's Hage. 1 belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bei., invoerr. en acc. te Ballum (eiland Ameland) tevens belast met den dienst der in- en nitklaring en der visitatie op dat eiland T. A. Motké, com mies verif. Ie cat. te Tegelen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Doesburg c. aA. M. vau Kessel, ontv. te Beverwijk tot ontv. te Baarn c.a. A. do Reus, ontv. te Schagen. consuls. Erkend en toegelaten als vice-con sul vau Duitschland te Middelburg de heer A.W. Berdenis van Berlekom. (Zie laatste berichten van gisteren.) De heer Juan Dorda, benoemd tot consul der Nederlanden te Valencia, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. Kerknieuws. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rot terdam heeft tot predikant gekozen don heer Henri Vales, predikant te Amsterdam. De uitspraak der üynodus contractu., waarbij- de heer J. N. van der Hoeve, pred. te Noordwij- kerhont, in hooger beroep, wegens verregaand verzuim in de waarneming zijner bediening, van die bediening is ontzet, heeft kracht van ge wijsde verkregen. ITlssSngen, 22 Mei. De heer J. C. Bakken predikant bij de Ev. Luth. gemeente te ViissingeD, heeft voor bet beroep naar Brielle eu Hellevoet- sluis bedankt. Marine en leger. Den 25 dezer zullen 53 korporaals van het instructie-bat. te Kampen naar de regimenten inf. vertrekken, terwijl tegen den 26eo 60 jongelingen opgeroepen zijn om, na afgelegd examen en leeskuudig onderzoek, in dienst gesteld te worden. Sedert 1 Januari zijn bij het instr. bat. 248 aanvragen voor plaatsing gedaan. - De luit. t/z lo kl. J. C. Joekes, van het eskader in O. I. in Nederland teruggekeerd, ia op nonactiviteit gesteld. Landbouw. Heden werd door 17 studenten van de land bouw academie te Poppelsdorf bij Bonn, onder leiding van professor Werner, een bezoek gebracht aan de landbouwonderneming in den Wilhelmina- polder. Aanstaanden Maandag, savonds te 6 uren, zullen de gewone oefeningen der dd. schutterij alhier een aanvang nemen. Ais naar gewoonte zal het muziekkorps bij de eerste oefening tegen woordig zijn. Een Haagsche melkboer heeft een knecht van de melkinrichting zoodanig mishande'd, dat hij zich een proces-verbaal op den hals heeft gehaald. Bij een op Pinkster-Maandag te Nieuwdorp plaats gehad hebbende vechtpartij, werd een der vechtenden zoo toegetakeld dat hij gaan noch staan kan en onder geneeskundige behandeling is. Den veldwachter, die de orde wilde herstellen, werd een flesch wijn tegen het hoofd stuk gegooid, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen bekwam. Zwolie, 21 Mei. Gebrek aan regen doet zich vooral op de hooge weilanden zoodanig gevoelen, dat vele boeren verplicht zijn hun vee en hooi in de weiden te brengen. Ook is er groot gebrek aan water, zoodat ook daarvoor moet gezorgd worden. Sommige boeren hebben hunne hooivelden ingeschaard. In de St. Anthoniesbreestraat en de Joden- breestraat te Amsterdam heeft gisteren een volksoploop plaats gehad. De aanleiding ertoe was een besluit van den raad, volgens hetwelk de uitstallingen in die straten moesten verdwijnen. De handhaving van dit besluit had een aantal schermutselingen tengevolge, waarbij van de daken planken, steenen en door de omstanders emmers vuil enz. op de agenten geworpen wer den, die de weerspannigen in hechtenis namen. De politie moest van de blanke sabel gebruik maken, waarbij verscheidene weerspannigen kneu zingen bekwamen. Aan den gemeenteraad van Groningen zijn overgelegd de ontwerpen betreffende het (door eene particuliere vereeniging met ondersteuning van de gemeente) op te richten flink tooneel- gebouw, waaraan een volstrekte behoefte bestaat. Het kapitaal, benoodigd voor den locaal- spoorweg ApeldoornDeventerAlmelo, is vol- teekend op 90,000 na. Tot het bekomen dezer som zullen de pogingen worden voortgezet. Gedeputeerde staten van Gelderland hebben benoemd tot2en geneesheer aan het krankzinnigen gesticht te Zutfen dr. W. van der Lee, te Velp. In de nabijheid van Amsterdam, onder de gemeente Nieuwer Amstel, heeft de heer W. M. Dijkman, behanger te Amsterdam, eene stoom- kleedklopperij laten oprichten. De tapijten of kleeden worden gelijkmatig bewogen langs twee assen, waarvan de onderste met kloppers, de bovenste met schuiers is voorzien. Het stoomwerktuig voor de bemaling van den Wassenaarschen polder (gemeenten Rijnsatcr- woude, Leimuiden en Ter Aar) is beproefd en goed bevonden. Het is van 67 paardekrachten en brengt twee centrifugaalpompen in beweging, die ieder afzonderlijk kunnen werken. Het nihilistenproces te Potersburg tegen Michailowen dr. Weimar trekt de algemeene aan dacht. Weimar is een Petersburger, wiens vader eene drukkerij had en een gezeten man was. Hij gaf zijn kinderen eene goede opvoeding en de thans beschuldigde zoon behaalde ziju diploma als doctor in de medicijnen, zetten toen zijne studiën in het buitenlaud voort en vestigde zich daarna te Peters burg. Hij leefde van zijne practijk, was hulpvaardig voor de armen en bood bij het uitbreken van den oorlog zijne diensten aan het Rvode Kruis. In den oorlog onderscheidde hij zich door onverschrok kenheid onvermoeide toewijding aan zijn vak en plichtsvervulling zoozeer dat allen hem liefhadden, van generaals tot soldaten toe. Uit zijn aanmer kelijk vermogen gaf hij met ruime hana aan zieken en gewonden. Als een man van aanzien keerde hij naar Petersburg terug. Hij had de Wladimir- orde met zwaarden en het George-Kruis gekregen en genoot vooral de waardeering van Gourko. Men heeft dus in dit procts niet met een gewoon misdadiger te doen, want Weimar is een wetenschappelijk man met hooge persoonlijke hoedanigheden. Men beschuldigt hem den onbekenden moordenaar van Mesenzew het paard bezorgd te te hebben waarop hij ontvlood en van inmenging in den aanslag van Soloview op den keizer. Hij zou voor Soloview den revolver gekocht hebben waarmede hij schoot en hem vergif hebben verschaft om zich later van kant te maken. Buitendien zijn er nog eenige minder belangrijke punten van aanklacht tegen Weimar. Men gaat in Duitschland eene nieuwe pharmacopoea maken, en de puristen dringen erop aan dat deze in het Duitsch en niet in het Latijn zal worden geschreven. De dokters zouden dan ook hunne recepten in den taal des lands moeten schrijven. Dat heeft eenig bezwaar; waar blijft, indien de patiënt het recept kan lezen, b. v. de psychische werking van broodpillen en dergelijke middelenDe zieke zou ze niet eens laten klaar maken. Sarah Bernhardt is met een gezelschap Fransehe tooneelisten Woensdag avond te Londen aangekomen om in het Gaiety Theatre te spelen. Dit engagement was reeds gesloten vóór Sarah 's standje mot de Comédie Frangaise. Te Brussel is overleden de prins De Ligne die van 1852 tot het vorige ja^r president van den Belgischen senaat was. De overledene ging in den regel met de liberalen meif^/'doch was tegen de schoolwet. Daarom bedankte^ hij het vorige jaar voor zijn lidmaatschap^ ,wijl hij omtrent dit belangrijk punt hetmét lJmet zijne kiezers eens was. lovono ob Een officieel bulletin jynföqqt, den toestand van de Keizerin van Rusland ^egt dat de patiënt in de laatste week is aehteftirtgegSa'n en zwakker wordt. ood Ioovo- 13 ilmhog Verkoopingen en aanbestedingen. Door het polderbestuur '^vSfi1 Walcheren werd heden, nan het polderhuis M'd<i> Abdij alhier, in het openbaar aanbesteed [.«79-1 ni De uitvoering der gewone onaerhouds- en vermeuwingswetken aan dè «t9"w8ferint;en des polders, met, bijlevering vandeioadigeadaterialen,— in 4 pereeeien. Voor het le perceel (Noord-Watering) werd ingeschreven door de heerenJ. van den Hoek, te Middelburg, voor 31760; H. Hage, te Mid delburg, voor 31600J. de Eijke, te Stavenisse, voor 31240J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissin- gea, voor 31200 en J. Filis, te Vlissingen, voor 30500. Voor het 2e perceel (Oost-Watering) J. Verknyl Quakkelaar, voor 8980J. van den Hoek, voor 8650J. Filis, voor 8500 en J. de Eijke, voor 8370. Voor het 3e perceel (Zuid-Watering) D. Bijl, fe Vlissingen, voor ƒ10349; G. de Wilde Az., te Kattendijke, voor 9660J. Verkuijl Quakkelaar, voor 9443J. Filis, voor ƒ9278, J. van den Hoek, voor 9178 en J. de Rijke, voor 8935. Voor het 4e perceel (West-Watering) J. van den Hoek, voor 5860; D. Bijl, voor ƒ5841; J. Filis, voor ƒ5740; J. Verkuijl Quakkelaar, voor ƒ5537 eu H. Hage, voor ƒ5434. Amsterdam. Het stoomschip Koning der Nederlandengezagv. Drooglever Fortuiu, is heden morgen te 10 uren met passagiers, troepen en lading naar Batavia vertrokken. Londen, 21 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Wolff voorgesteld, dat het huis verklare, dat Brad- laugh niet tot den eed kan worden toegelaten, omdat hij gezegd heeft den eed niet als bindend te kunnen achten. De heer Gladstone deed het voorstel, dat de commissie beslissen zal, of het huis het recht heeft omtrent de bindbaarheid van den eed uit spraak te doeu. Hierover outstond een levendig debat, waarna de quaestie ten slotte verdaagd werd. Lord Hartington deelde mede, dat de oorlogs kosten in Afghanistan tot dusverre 7,155,000 bedragen, en dat Engeland, zoodra een bevriend heerscker gekozen zou zijn, van lieverlede zijne troepen uit het land zou terugtrekken. Grant Duff heeft, in antwoord op eene vraag van Dillwyn, verklaard, dat sir Bartle Frére gouverneur der kaapkolonie zal blijven. Eerstfe kamer. Aangenomen zijn de ontwerpen op de handelsfabrieksmerken, tot her ziening der wet van 1818 en tot goedkeuring der heffing van de provincie Groningen. Tot commies griffier werd benoemd de heer Van Roijen, plaats vervangend kantonrechter te 's Gravenhage. Maandag discussie over de overige ontwerpen. Blijkens de eindverslagen over deze waar onder de suikerwet, de wet op de postspaarbanken, op de monumenten, op de Indische spoorwegen, de wet tot bescherming van nuttige dieren en die betreffende de overneming der burgerschool te Venlo, bestonden wel tegen sommige ontwerpen min of meer ernstige bezwaren, doch kennelijk was de meerderheid gunstig gezind voor alle. Blijkens het antwoord van den minister omtrent de Luxemburgsche'conventie blijft de regeering baar standpunt volkomen handhaven, 's Ministers uitlegging van de briefwisseling over de diplo matieke vertegenwoordiging in Luxemburg heeft geenerlei opmerking uitgelokt. Ingediend zij a wetsontwerpen strekkende om de plaatsvervangende districts-veeartsen vergoeding voor reis- en verblijfkosten te verleenen; voorts betreffin e de zeevisscberijen, voornamelijk om voor visschers vaar tuigen het voeren van onder scheidingsteekenen verplichtend te stellen en politie-bepalingen in te voeren tot instandhouding der visscherij. Eindelijk tot herziening dor maten- en ge wichten wet, waarbij onder meer het gebruik der wetenschappelijke benamingen verplichtend wordt gesteld. Weerkundigs waarnemingen. 22 Mei des morgens te 8 uren. nahiik dek plaatsen. Ba- rorn. afwijk.] N. Shields Sylt Hartlepool Swinemundel Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maast, icht Valentia. Portsmouth Grisnez Parijs St Hathieu. Biarritz Wind richt, kracht 8.4 NW 4.1IWZW 8.9 NW 5.7 WNW 4.3; WZW 5.2 4.7 4.4 zzw zw zw w 2.7 WZW 2.4 WZW 3.6,WNW W ZW w WZW zw Toestand der lucht bew. betr. bew. z. bew.| betr. regen z. bew.] betr. bew. betr. betr. betr. goed mist. z. bew., 1. bew. bew. kalm deining kalm kalm golvend deining Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.5 G. des namiddags: V. 3.2 H. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr )76l Thermometer, 21 Mei. 'sav. 11 u.54gi. 22 Mei. 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 n. 60 gr. Algemeen Overzicht. De heer Martel heeft volhard bij zijn ontslag als president van den Franschen senaat, en Dins dag moet zijn opvolger gekozen worden, Mea spreekt te Parijs verkiezing. Als heeren Pelletan, D'Audiffret-Pasquier De heereu Dufau can did atuur gewcigi Duclerc nooit met den heer D'Audiffret rechterzijde, heeft kans van slagen zou zou zelf den voorzit maar zijne houding zeven heeft hem zijne benoeming w< De groepen der gewoon bij zulke ki te kiezen en dan de drie gesteiden er zal zijn van de meerderheid. Dit hebben. Do groepen centrum koos voor Say, de gauche rt en de union répu Tusschen de heereu plaats hebben. De persoonlijkheid, geav van een der redacteur Den heer Say, wien schrijft, kennen onze oud-minister van weken gezant van speciale opdracht beide landen voor rechtmatige bevreemdi eene taak had op door zijne speciale gewezen, na 14 dag zijn weer omziet naar zeker zeer eervol gelegenheid zal geven te zijn dan zijne bei geering is niet geluk zij uit de kringen vai Doch de heer Say en een president van dikwijls naast den hij eene sckoone dézen te schuiven, a Men kan nooit we linkerzijde kan eene reactie uitlokkenen reactie de heer Git misschien de heer Sa; opvolger te willen sv hij te Parijs blijven, generaal wil worden staatsburger zich de president der republie In beide buizen v werd nog eergisteren spoed dus, het adres Iu het hoogerhuis schermutseling plaats en den nieuwen mi zaken, lord Granville de ministers met d in de troonrede geno loven. Bij de behand Stafford Northcote Her Majesty's most veel zeggende redev lichtingen omtrent Turkije vroeg, welk eenige belangrijke me De premier ontken ooit het Berlijnsehe afgekeurd, en zeide een deel van bet worden dat geeerbie Granville had eene gezonden om te wi om de nog niet na congres te verwezonl der grenzen van Mont geDoemd als de zake orde dient gesteld te zal deze inzichten te Inzonderheid moet h den waan brengen belang zou hebben b Turksche rijk, en op de ondersteuning Ook moet de beweri Engelsche legeering der Porte over haar bemoeien. In dez verandering opgesioi tiek ten aanzien d ondergaan. De Ieren stelden adres, waarin op wetsvoorstellen bet quaestie werd aange stemmen van home radicalen op zich, tc na de zeer begrijpef Forster dat het niet vraag op stel en bij noemde a ten m' zongodin in vertoornd en verbo

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2