188CH Maandag 24 Mei. IHELDE. J 8,— jk 2 uren op Middelburg, 22 Mei. |6B gè9«zfag door tffl iige Regulateur gebreveteerde Breuk- nandeur en Ridder van Jfnniarkt te Antwerpen Ü3STO: net eene lading puike Lachelkolen, |DER HARST. rnottE benoodigd, TESON, Dam. ja stil gezin ts Am- BODE, als meid Ituigen onnoodig zich Tl met latere verhoo- X V, bij den Bock- 'rtcbtscl eatraat bij de ■sterdam. evraagd, school Bree. voor enkele aren |g van een kind: 5D1EJÏ8T. tingen v. v. 19,15; am. 1, 3,30, 7. 0 in plaats van 1 unr. m. 2,30, 5, 8. nrg—Zlerlkzee. !E SPOORWEG GOES, tau Zierikiee: 0|vm. 6,30 nm. 10,30 6,30 i 6,30 Ti n 0,30 5,30 tt 3,45 n n 3,45 ienst |EN ROTTERDAM, dei en Jnni. (AN botxemah: rd. 22'smidd.l,u. nd. 24 1,_ isdag25morg. 10, knsd.26 11,30 Jdag.28 11,30 Ird. 29 11,30 Ind 31 midd. 1, Idag lmorg. 11,30 fcnsd. 2 11,30 Iderd. 3 midd. 1, |dag 4 1,— af Justus. O. M. U. M. 3.45 en 5.45. 4.15 615. IAG, WOENSDAG en ZATERDAG. N«; i2o. 1^3* Jaargaug! nam. 4.— 4.30 7.30 110.30 lil.- 6.midd. 12.—. J 6 30 nam. 12.30 oor dien dag. 37 1 - 38 45 59 40 6.50» 6.5 7.52 17 8.45 9.12 10.18 - 10.41 10.25 10.50 5 10.35 1 11 0.55 2.5 6.36 0.40 1.45 6.1(7 1.50 3.15 7.30 2 40 3.55 8.15 L.3 4.13 8.35 L.20 4.30 8.50 gustus. I JI1DDELBLRGSCHE COIR SM. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prys per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers rijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daobi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Eisbach en Jowis. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Drinkwater. in. Nu wij genaderd zijn tot de uiteenzetting van de financieele uitkomsten der berekeningen van den heer Van Diesen en tot het opgeven der boeveelheden drinkwater, welke bij die uitkomsten te verkrijgen zijn, doet zich in dubbele mate de moeilijkheid voor, op welke wij gisteren reeds wezendie, dat zijne bere keningen en onze beschouwingen niet naar hetzelfde doel gericht zijn. Hij had in 1875 te overwegen langs welken weg, op 's rijks kosten, het best en het volledigst te voorzien zou zijn in de behoefte aan drinkwater voor de schepen in de rijks havens te Vlissingen, nu en in de toekomst. Ons oogmerk is, uit die onderzoeking af te leiden of het verkrijgen van een duinwaterleiding tot demogelijkheden behoort, ter voorziening in de behoefte van de ingezetenen van Middelburg in de eerste, van die van Vlissingen in de tweede plaats. Bij zijne raming van de benoodigde hoeveel heid voor de scheepvaart nam de heer v. D. natuurlijk tot punt van uitgang, niet de des tijds bestaande seheepvaartbeweging, maar die welke, bij eene gewenschte ontwikkeling, te verwachten was. Aldus nam hij aan dat te Vlissingen gemiddeld iedere maand de water- ruimen gevnld zouden moeten worden van 30 Oost-Indievaarders, 10 groote stoomschepen, 60 loods- en andere kleine vaartuigen en 60 mailbooten. De behoefte dier vloot raamde hij op 15.000 kub. Meters drinkwater. Daarbij telde hij 40,000 kub. M. zoet water voor de vulling van de stoomketels der locomotieven. Voor de raming van de hoeveelheid, welke de 26.000 inwoners van Middelburg en Vlissingen te zamen verbruiken zouden, zocht hij naar een gemiddelde tnsschen de opgaven van 34 steden, meest in Europa, voorkomende in de Stoompo&t van 5 Mei 1867. Veel licht geven die cijfers echter niet, daar ze van 9 tot 570 liter per inwoner en per dag uiteenloopen. In aanmerking nemende dat te Middelburg noch te Vlissingen voor fabrieken of andere doel einden buitengewone behoeften bestaan en dat het raadzaam is, met het oog op de beperkte uitgebreidheid der Walchersche duinen, een niet te ruim verbruik tot grondslag aan te nemen, meende de heer v. D. met 20 liter per hoofd en per dag te kunnen volstaan. Voor de 26.000 inwoners gaf dit een jaarlijksch Verbruik van 190.000 kub. M., makende met de twee straks genoemde totalen 245.000 kub M. Wij zagen gisteren reeds dat de Noorder duinen alleen, naar de schraalste berekening; eene opbrengst van 264.000 kub. M. beloven. Die schrale berekening achtte de heer v. D. echter als grondslag voor zijn ontwerp on bruikbaar. Het door hem aangenomen mini mum van 60 millimeter waterhoogte, dat na de verdamping in de duinen overblijven zon, zal in de werkelijkheid hoogst waarschijnlijk tot het twee-, ja drievoudige daarvan stijgen Uitgaande van de veronderstelling, dat de ontwikkeling der scheepvaart en de uitbreiding der bevol king het verbruik spoedig in groote mate konden doen toenemen, werd door hem als grondslag voor zijn begrooting van kosten der waterleiding de grootste hoeveelheid water aangenomen, die uit de duinen in het Noorden van Walcheren vermoedelijk zon kunnen worden aangevoerd, d. w. z. 657.000 kub. meter in het jaar. Van deze inrichting, met hare hoofdpijp, hare vertakking in Middelburg en Vlissingen, haar stoomwerktuig, haar hoog geplaatsten vergaarbak te Middelburg met een inhoud va i 400 kub. meters, haar filters en bezinkingsbak, werden de kosten van oprichting geraamd op 1.350.000. Berekend tegen 4pet. rente, geeft deze raming jaarlijks voor rente en aflos sing een post van 90.000. De raming der exploitatiekosten van deze waterleiding bedroeg: aan vaste uitgaven (personeel, onderhoud en administratie) 28 000 en aan steenkolen, olie enz., waarvan het beloop afhankelijk zou zijn van het verbruik, ruim 3 cent per kub. M. geleverd water. Die becijfering moge voor het plan, dat de hoofdingenieur in 1875 te ontwerpen had, volkomen rationeel en doeltreffend geweest zijn, zij laat de vraag of het duinwater voor de bewoners der beide steden op Walcheren als drinkwater te verkrijgen is, onbeantwoord. Om ons hiervan te overtuigen, hebben wij slechts een blik te werpen op eene tweede door den heer v. D. gemaakte raming, voor eene waterleiding uit de duinen ten Westen van Vlissingen, en alleen bestemd voor de be hoeften der ingezetenen van die gemeente, voor de schepen in hare havens en de loco motieven in hare stations. Deze leiding, in gericht voor een maximum-aanvoer van 130.000 kub. M. in het jaar, zon slechts 300.000 voor kosten van aanleg vorderen. Voor rente en aflossing daarvan zijn 21.000 's jaars noodigde vaste exploitatiekosten worden ge raamd op 8650de veranderlijke, hij een maximum-waterverbruik, zouden ongeveer/1500 bedragen het totaal der rekening is, naar deze ramingen, 31.150 of, indien de volle 130.000 kub. meter water geleverd werden, nog geen 24 cent de kub. meter, dat is nog geen kwart cent de emmer van 10 liter. Voor Middelburg komt de berekening hooger, dewijl de afstand van de duinen onder Vrou wepolder tot onze gemeente grooter is dan die van de westelijke duinen naar Vlissingen, en de kosten voor de hoofdpijp, de kokers, duikers enz. dus naar evenredigheid hooger zullen zijn. Voor eene raming daarvan bezitten wij de gegevens niet. De door de Vlissingsche water leiding geleverd wordende hoeveelheid van 130.000 kub. meter zou echter ruim voldoende zijn voor de behoefte der bevolking van Middelburg, berekend tegen 16000 zielen A 20 liter per dag en per hoofd, of 116,800 knb. meter in het jaar. Stellen wij de kosten van aanleg op ƒ400.000, 100,000 hooger dus dan Vlissingen, den post voor rente en aflossing op 28.000 en nemen wij de exploitatiekosten aan die van Vlissingen gelijk, dan krijgen wij een totaal van f 38.150, hetgeen bij een verbruik van 116.800 kub. meterden prijs van een emmer drinkwater van 10 kan, op ongeveer éen derde cent zou brengen. Onbereikbaar hoog is deze prijs niet; doeh vergeleken met het thans uit de regenbakken geput wordende water, dat men nagenoeg voor niets heeft, is hij niettemin hoog genoeg om een algemeen gebruik van het duinwater, gedurende eene eerste jarenreeks althans, on waarschijnlijk te maken. In deze onzekerheid omtrent den factor van het vermoedelijk ver bruik, ligt de onoverkomelijke moeilijkheid voor het maken ee'nèr ëënigszins vertrouwbare finan cieele raming.' l)ie van den heer Van Diesen, door de zooveel hoogere kosten van aanlegen exploitatie fëdrukf, en voorzichtigheidshalve op een aan^aflRplgk zeer beperkt verbruik berekend, voerde tot een veel hoogeren prijs: minstens éen conti per emmer. Alleen in geval de ongezondheid en de ontoereikendheid van het drinkwater uit de regenbakken zoodanig aangetoond mocht wor den dat de aanvoer van duinwater, als een zaak van openbaar nut, door het openbaar gezag aangevat en nit de openbare kas bekos tigd mocht worden, schijnt deze zijde van het vraagstuk voor oplossing vatbaar. Wij vleien ons volstrekt niet, door onze beschouwingen tot deze, of tot eene andere voldoende oplossing hijgedragen te hebben. Ons doel is alleen geweest, op een oogenblik van water-gebrek, nu alzoo de algemeene aan dacht gemakkelijker voor het onderwerp in te roepen was, de onderzoekingen van den heer Van Diesen omtrent het vraagstuk der duin waterleiding meer algemeen bekend te maken. Wanneer ze volledig onder het bereik van het publiek gebracht zullen zijn, zal men in de gelegenheid wezen onze beschouwingen aan die mededeelingen te toetsen en te overwegen, in hoeverre ze voor het verkrijgen van goed drinkwater in voldoende hoeveelheid aan de belangen van Walcheren's ingezetenen dienst baar gemaakt kunnen worden. Tot die over weging aanleiding gegeven te hebben, ware de rechtvaardiging dezer opstellen. Bij de herstemming, welke aanstaanden Dinsdag plaats moet hebben voor de verkiezing van een lid der provinciale staten, bestaat niet de reden welke ons bij de eerste stemming tot onthouding noopte. Twee candidaten zijn thans officieel aangewezen en wij willen ons niet aan de verplichting onttrekken om over de te doene keuze ons gevoelen te zeggen. Wij blijven van meening dat het wenschelijk zon wezen Vlissingen een tweeden vertegen woordiger, op 't gebied van handel en nijver heid vooral, in de staten te geven. De heer Van der Beke Callenfels kan echter, ook al bezat hij er voor 't overige de geschiktheid voor, wat wij nu niet hebben te onderzoeken, de man onzer keuze niet zijn. Zijne politieke richting is daartegen een onoverkomelijk be letsel. Geestverwant en een van de toonge vende aanhangers zelfs der anti revolutionaire beginselen, behoort hij tot eene partij die zich zelve buiten de mogelijkheid plaatst om, ook bij wijze van tijdelijke schikking, door anderen gesteund te worden. Het streven dezer partij ligt niet in deze, maar in eene andere wereld. Zij toetst hare uitverkorenen niet, zij heeft het zelve dikwijls genoeg verklaard, aan de mate van hun geschiktheid, of hun talent, maar aan hnn geloof. Bezit zij daaromtrent geen genoegzame zekerheid, dan stelt zij zich somtijds met eenige uitwendige teekenen,kerk- gaan en dergelijke tevreden, alleen ten einde een liberaal te weren; maar is zij overtuigd dat een candidaat met haar éen in het geloof is, dan vraagt zij naar geen anderen waarborg. Beteren waarborg nu dan eene geloofsbely. denis, vinden wij in de aanspraken van den heer Lantsheer, die door een aantal achtens waardige mannen, van zeer verschillende rich ting, openlijk wordt aanbevolen. Aan kennis van de belangen en behoeften van ons gewest kan het den heer Lantsheer, die in openbare betrekkingen sedert jaren geroepen was die te behartigen, niet ontbreken. Om zijn karak-», ter is hij algemeen geacht. Als man van liberale beginselen heeft hij zich nimmer openlijk doen kennen en ais zoodanig zou hij, zonder nadere verklaring, de candidaat onzer keuze niet kunnen zijn. Maar tegenover den candidaat der anti-revolutionaire richting zijn wij van meening dat ieder libe raal verplicht is den heer Lantsheer te stem men. De tweede kamer zal vermoedelijk tegen het laatst van Jnni men noemt den 22en worden bijeengeroepen tot voortzetting der werk zaamheden- De commissie van rapporteurs over het ontwerp- straiwetboek zal Dinsdag a. hare werkzaamheden hervatten, om het verslag over het derde eu laatste bock vast te stellen. De geneeskundige raad van Zeeland heeft op gemaakt en laten drukken een „Verslag van het onderzoek der openbare drinkwatergelegenheden in de verschillende gemeenten der provincie Zeeland." Het stuk is gedagteekend 1 April 1880. Het onderzoek is gedaan voor Walcheren in 1877 door dr. Seelheim, voor de overiga distrieten in 1878 en 1879 door dr. Couveé. In Walcheren zijn onderzocht 65 waters; iuN. enZ. Beveland 59in Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland 56 en in Zeeuwsch Vlaanderen 94, te zamen aizoo 274 drinkwaters. De uitkom sten van dit onderzoek zijn vervat in 4 staten, waarin alle bijzonderheden met de conclusiëa nopens de deugdelijkheid of ondeugdelijkheid van elk water in het bijzonder zijn opgenomen. (A. R. Ct.) De Standiard ontleent aan een particulieren brief uit Vll-singen omtrent het vreeselijk onge luk met den loodsschoener no. 1 nog de volgende bijzonderheden. „Gered werdenLeesberg, Van der Velde, Van der Steen, Busquet, allen loodsen, en de matrozen Schot, Deense en De Kam. Maandag avond kwam de tijding hier aan. Men hoorde toen over niets anders spreken en de verslagenheid (voornamelijk onder het loodspersoneel) was en is groot. „De geredden kwamen per mailboot uit Enge land aan. Alle loodsen waren tegenwoordig. De vrouwen haalden hunne mannen met een rijtuig af. Het was hoogst aandoenlijk, dat wederzien van familie eu betrekkingen! Te meer wgl vijf hunner makkers door den dood moesten achter blijven. „Bedoelde Engelscho stoomboot had den loods schoener reeds lang geziendoch meenende, dat de schoener met den boeg naar de stoomboot gewend was, liep zij hem juist midden aan. MatrooB Schot was de eerste die oversprong, (Loe3berg, Schot en Haifman hadden de wacht, de overigen waren in de kooi.) „Van der Velde en Kasteieijn konden de boot nog overboord werpen doch nauwelijks daarin gezeten, sloeg deze om. Van der Velde, een goed zwemmer, nam Kasteieijn, die niet kon zwemmen, tusschen de beenen en zwom voort, maar Kasteieijn verdween spoedig in de diepte. Van der Velde zwom nog een goed half nur voort en werd toen door de stoomboot gered. „Doense wierp, wijl hij overgesprongen was, aan Haifman (die zwemmende was) een eind tonw toe; doch toen Haifman het pakken wilde, bega ven hem zijne krachten en hij verdween met de woorden„o God, ik kan niet meer i" „Van den schipper is niets meer gezien. Wel licht is hij, in de kooi liggende, met den schoener gezonken. Van der Maas en Van der Plank kon den ook niet zwemmen. Ge begrijpt dat de slapenden bijna geheel ontkleed waren. Ze kwamen dan ook allen in Engelsch costnum hier aan wal. Van der Velde zag er vreeselijk bleek uitwel licht van de vermoeienis en de uitputting. Hij zeide, dat zijne beenen geheel rauw vleesch waren. Het geheele geval is vreeselijk en het is te ver wonderen, dat zoo iets niet meer gebeurt." Vlissingen, 22 Mei. Gisteren avond zijn alhier in het openbaar ten verkoop aangeboden 675 centiaren bouwterrein, gelegen aan den Koningsweg en de Lampsenstraat. Daarvan zijn 309 cent., gelegen aan laatstgenoemde straat, ver- kocht voor f 221. Het overige deel is opgehouden. Hierbij dient opgemerkt te worden dat de koopers verplicht zijn het terrein binnen korten tijd te bebouwen. Vlissingen, 22 Mei. Vanwege de vereeni- ging Floralia alhier zijn op gisteren aan 232 aanvragers 1062 potten bloemen uitgereikt. De vereeniging vindt in hare bedoeling om het aankweeken van bloemen popnlair te maken, bi] voortduring stenn onder alle klassen der bevol king. SchouwenDuiveland,22 Mei. De werk zaam heden aan de kerk te Brouwershaven wordeq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1