Laatste berichten. BUITENLAMP. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Landbouw. Koloniën. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. zzo zzo wzw ozo zo Algemeen Overzicht. Daarop komen de volgende in deze provincie geboren personen voorJ. A. Guyker, matroos 2e klasse, geb. te Vlisaingen voor 74.04; A. Janse, kwartierm., geb. te Veere, voor 2.77} J. Gazau, matroos 3e kb, geb. te Breskens, voor 1.85; W. J. de Bree, id., geb. te Vlisaingen, voor ƒ0.90; C. van Poorten, matroos 2e kl., geb. te Hontenisse, voor 0.63; L. Scbrciber, marinier le kb, geb. te Vlisaingen, voor 0.63; W. Casteieijn, vunrst. le kl., geb. te Middelburg, voor 55.53; P. de Pierre, marinier le kl., geb. te Vüssingen, voor 1.85J. Trommel, marinier le kb, geb. te Middelburg, voor ƒ0.63; J. J. Brauers, hofmeester, geb. te Middelburg, voor 24.31|J. J. P. Steenhorst, lichtmatroos, geb. te Vüssingen, voor 8.11} J. Binders, schieman, geb. te Breokens, voor 132.34} H. G. Akker man, matroos 3e kb, geb. te Middelburg, voor ƒ0.63}en N. K. Eeyne, machinist 2e kl., geb. te Vüssingen voor 3.15. Deze gelden worden door het dep. van marine aan belanghebbenden uitbetaald, op vertoon van hnn ontslagbrief, pensioen-acte of ander bewijs van identiteit en tegen onderteekening van aldaar berustende quitantiën. Voor overledenen geschiedt de betaling aan bnnne erfgenamen tegen overlegging van eene verklaring van erfrecht, afgegeven door een notaris of kantonrechter, of vau eenig ander stuk, waar uit blijkt, dat zij eenig en alleen tot de ontvangst gerechtigd zijn. Voor bedragen van 25 en minder kunnen deze verklaringen op ongezegeld papier geschreven worden. burgemeester. Benoemd tot burgemeester der gemeente Benswoude, J. K. baron Taets van Amerongen tot Benswoude. Door den gemeenteraad van 's Gravenhage is benoemd tot leerares in de Fransche taal aan de H. B. S. voor meisjes aldaar mej. Venve, leerares aan de middelb. meisjesschool te Amsterdam. Uit het verslag van de Kweekschool voor zee vaart te Leiden, blijkt, dat deze inrichting in bloei toeneemt; het getal leden bedraagt 280. Het personeel der marine, voor onderwijs en toezicht, bestaat uit 10 onderofficieren en 14 matrozen en mariniers. Van de in Maart aan wezige 120 jongens zijn op 1 April jl. 60 overge plaatst naar de opleidingsschepen. Omtrent den vooruitgang in ontwikkeling bij de leerlingen wordt veel goeds gemeld. Hunne gezondheid laat niets te wenschen over. Het nieuwe gebouw voldoet zeer goed. De luit. t. z. 2e kl. jhr. S. B. Ortt, van bet eskader in O. I, in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. In ons land worden gevonden 40,000 belast bare weeldepaarden, 175,000 werkpaarden, 42,000 jonge paarden en veulens, te zamen 257,000 stuks. Van deze paarden bekooren 65,000 stuks tot het Friesche, 57,000 tot het Geldersche, 66,000 tot 4het Hollandsche, 26,000 tot het Zeeuwsche, 40,000 tot het Noord-Brabantsche en 3,000 tot het Ardènsche ras. Neemt men in aanmerking dat weeldepaarden 600 5 1100, werkpaarden 150 a 450, jonge paarden /2C0 a ƒ350 en veulens 75 a 125 op brengen, dan komt men tot de slotsom, dat de waarde van onzen paardenstapel p. m. 100.000.000 bedraagt. daardoor een offer te brengen, of een gunst te bewijzenindien het haar moge ijk zon zijn hem die hand te weigeren Ik voelde dat ik heel ver gegaan was en mis schien meer verraden had dan op dat oogenbük gepast of geraden wasdaarom vervolgde ik op luchtiger toon „Maar de tijden zijn voorbij dat godinnen zich met menschenkiuderen inlieten, dat een Luna tot een Endymion afdaalde, om hem de liefde te betoonen, die hij zeker niet zou hebben durven eischen." Deze tabel was eigenlijk in dit geval niet op haar plaats, maar ik wist zelf niet hoe ik er toe gekomen was die aan te halen. De barones die waarschijnlijk beter thuis was in de Almmach de Gotha dan in de mythologie, nam de vergelijking echter op goed geloof aan. „Voortreffelijk, voortreffelijk I" riep zij uit, ziende dat de anderen stil geworden waren en naar ons luisterden. Zij scheen van onderwerp te willen veranderen; maar wist niet hoe zij het moest aanleggen en zei nog spotachtiger dan misschien haar bedoeling was: „Nu ziet gij eens wat een kunstenaar is gravin en hoe bij hem alles terstond een vorm aanneemt. Daar hebben wjj al dadelijk een schilderij, die wij misschien op de eerstvolgende tentoonstelling zullen bewonderen, zonder dat iemand zal vermoeden aan wie do schilderij zijn Aangaande den moord, gepleegd op den heer Wallon, ingenieur, voor rekening van het Fransche gouvernement belast met een wetenschappelijk onderzoek in Sumatra, en op den heer Guillaume, natuurvorscher, is door den radja van Panga en Tenom het navolgende bericht: In de maand Februari jl. vervoegde zich bij den genoemden vorst een Franschman, die met een praauw was aangekomen, en verzocht zijn goederen aan den wal te brengen en te mogen deponeeren in de toko van den radja, welk verzoek hem bereidwillig toegestaan werd. Op de vraag wat hij te Tenom kwam verrichten, gaf de vreemdeling tot antwoord, dat hij van plan was naar de bovenlanden van Waijlah te gaan om vogels te schieten en delfstoffen te verzamelen, waartoe hij bereids de vergunning had van Toekoe di Blang, doch dat bij met de uitvoering van zijn plan wilde wachten totdat zijn metgezel van zijn ziekte zou hersteld zijn. Deze kwam eenige dagen later van Malaboe aan. De radja van Tenom deelde den eerst aangekomene mede, geen toestemming te kunnen geven voor een reis naar de bovenlanden van Waijlah, daar dit landschap de verzamelplaats van kwaadwilligen en vol tijgers was, en de reis hem radja dus in moeielijkheden zou kunnen brengen. Hij gat dringend in bedenking zich niet zonder hem, waar ook, to bewegen; doch op al zijn vertoogen werd slechts geantwoord, dat de reis niets beduidde en de radja zich maar niet met de zaak bemoeien moest. Onderwijl vergezelden beiden den radja op een tocht over land naar Koeala Waijlah. Aldaar aangekomen, hernieuwden zij hun verzoek om naar de binnenlanden te mogen gaan, dat ook toen geweigerd werd. Te Tenom teruggekeerd bleven zij, ondanks raadgevingen en vermaningen, in hun voornemen volharden, en vroegen slechts om een kok en twee andere personen mede te nemen. Drie dagen na hun vertrek verspreidde zich het gerucht dat de reizigers dood waren. Volgens eenigen waren zij verdronken in de rivier, volgens anderen waren zij een prooi van tijgers geworden of wel vermoord. De radja liet de zaak onmiddellijk onderzoeken en het bleek, dat beide heeren, zonder eenige aanleiding hunnerzijds gegeven te hebben, vermoord waren geworden. Dadtlijk werden duor hem pogingen gedaan om de daders op te sporen, en hen levend ot dood in handen te krijgen. De goederen der reizigers bevonden zich te Koeala Waijlah en zouden opgezonden worden naar Kotta Radja. (Jav. Ct Een berucht zeeroover, Tofor genaamd, is door de bevolking van het eiland Bangaai gevangen genomen. Een tocht door de laDdingsdivisie van Z. M. stoomschip Bataviavan Inlandtche hulp troepen vergezeld, werd daarna door het eiland gedaan om het overige gedeelte der rooverbende te vatten, doch leidde tot geen gunstig resultaat. Men stelde zich echter voor, na aanvulling van den kolenvoorraad der Bataviade pogingen met beter gevolg voort te zetten. Heden middag is de justitie uit Middelburg naar Heinkenszand vertrokken, naar men zegt, ter zake van frauduleus bankroet, waarvan zekere A. W., winkelier aldaar, verdacht wordt. Prof. R. Virchow, te Berlijn, is benoemd tot buitenlandsch lid van de Nederl. Maatschappij der Wetenschappen. Zaterdagnacht heeft ten huize van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer een brutale ditfstal met inbraak plaats gehad. De dief of dieven hebben zich daarbij meesier. gemaakt van onge veer /5000 aan geldswaarde eu yan circa 1000 aan zilverwerk. Branden hebben weder gewoed: te Bariie- veld, waar eene groote hofstede geheel afbrandde, ingeving te danken heeft en eigenlijk heb ik hem toch het eerst op het denkbeeld gebracht." „Gij zijt wel goed," antwoordde ik „hot spijt mij maar dat ik geen historie- maar een genre schilder ben, zcodat ik u dit genoegen niet kan verschaffin. Ik zou hoogtens die ongelukkige vorstin aan het portier van den waggon, als het slachtoffer harer ondoordachte liefde, kunnen schil deren en dat is toch een al te droevig onder werp." Ons gesprek had een onaangenamen toon gekregenik was driftig, de barones beet zich op de lippen en Dora was ook geagiteerd. Hare oogen fonkelden, hare wangen gloeiden en zij was verstoord op mij, of op de barones; maar als gastvrouw wist zij zich te beheerschen en gaf lachend een andere wending aan het gesprek. Wordt vervolgd.) bij Tilburg een zware boschbrand, te Arnhem een huis en inboedel en te Lottum het huis en stal van den molenaar. De eigenaars van een klein paardenspel te Maastricht, dat geheel verbrand is, zijn door eenige medelijdende ingezetenen voor hun verlies ruimschoots schadeloos gesteld, terwijl een hout- kooper het hout voor een nieuwe tent gratis aanbood. Te Zwolle is door het gemeentebestuur, met het oog op de aanhoudende droogte, het schrobben van straten of stoepen tot nadere aan zegging verboden. In den namiddag van Zaterdag zijn onder de gemeente Esch drie boerenhofsteden met aan- hoorigheden afgebrand. Bij gebrek aan water kon de brandspuit geen dienst doen en heeft men het vuur door het opwerpen van grond moeten etuiten. Berichten uit de Kaap vertellen dat keizerin Eugénie gedurende haar verblijf te Durban dezelfde kamer bewoonde, in hetzelfde rijtuig reed en aan dezelfde tafel at als haar zoon heeft gedaan. Zij zou Ityotyozzi, waar de prins gevallen is, juist op den jaardag van zijn dood bereiken. Rond de plaats waar de beide soldaten vielen, die niet van den prins waren weggeloopen, is eene sloot gegraven en een wal opgeworpen, zoodat er het aanzien van eene begraafplaats aan gegeven is. Gebooda, de Zoeloe-hoofdman die den prins en zijn troepje aanviel, hteft ann een Engelsch officier plechtig beloofd dat hij dit graf niet zou schenden De heer Saburoff, de nieuwe Russische minister van onderwijs, heeft bevel gegeven dat bet onderricht in den godsdienst op de lagere scholen in Rusland voortaan door leeken zal gegeven worden. De mode der hooge hakken of houten klos jes onder onze damesschoenen, zoo dikwerf door geneeskundigen als ongezond bestreden, heeft weder een slachtoffer geëischt. Een acht tienjarig Wurtembergsch meisje was met haren vader te Berlijn en maakte een rijtoertje. Uit den wagen stappende raakte zij met het sierlijke voetklosje verward in de trede, zoodat zij viel en haar been brak. De Gentsche clericalen wilden op de beide Pinksterdagen „betoogingen" houden tegen de schoolwet. Met het oog op mogelijke ongeregeld heden heeft de burgemeester, daarin gesteund door den gemeenteraad, de betoogingen onmogelijk gemaakt door het verbieden van optochten en opeenhoopiugen van menscben op beide dagen. Er hadden tengevolge van dezen maatregel enkele ongeregeldheden en vechtpartijen plaats. Zeer liüeraal komt het verbod van den burgemeester ons niet voor. Het Wiener Manner-Gesang-Verein komt he den avond te Brussel aan om eene hulde te brengen aan de verloofde van den Oostenrijkschen kroonprins, prinses Stephanie van België. Behalve deze hulde, die bestaan zal in eene auiade voor het paleis te Laeken, zal dit buitengewoon sterke mannenkoor een paar concerten te Brussel geven. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk, de heer Constans, is 47 jaren oud. Hij maakte zijn hoofdvak vau de rechtsgeleerdheid en onderwees dat vak aan de faculteiten van Douai, Dijon en Toulouse. Als lid van den ge meenteraad dezer stad ijverde hij sterk tegen het clericaal onderwijs wat hem zijne betrekking aan de rechtsgeleerde faculteit kostte, toen voor de eerste keer de ordre moral Frankrijk regeerde Zijne medeburgers wreekten zich op de regeering door den heer Constans in 1876 naar de kamer af te vaardigen, waar hij zitting nam onder de vanen der union républicaine. Toen het ministerie De Freycinet optrad werd hij ondersecretaris van staat bij het departement van binnenlandsche zaken. Zonder welsprekend te zijn is de nieuwe minister een bruikbaar parlementair spreker die zich thuis gevoelt op de tribune. Ouder de rechtzinnige Israëlieten, vooral in Engeland, openbaart zich sedert eenigen tijd het verlangen om een vast hereenigingspunt voor het volk van Israël te verkrijgen in hetzelfde Palestina vanwaar het zich over de gansche aarde heeft verspreid. Zekere heer Oliphant, een Engelschman, heeft den sultan een plan voorgelegd om het land van Giiead en Moab, waar het gebied was der stammen Gad, Ruben en Mannasse, af te staan voor eene Joodsche kolonie. De sultan aan wien men eene zekere som in klinkende munt beloofde, was zeer met het plan ingenomen. De bedoelde streek is ongeveer tOO.OOO bunder groot en wordt thans door zwervende stammen bewoond. De kolonie zou onder Turksche opperheerschappij blijven, doch een eigen bestuur hebben ondereen Joodschen gouverneur. Zij zou de kern moeten worden van een aantal andere dergelijke vestigingen, welke ten slotte Palestina weder geheel aan de Joden zouden doen toebehooren- Waartoe het geheele plan eigenlijk dient komt ons niet duidelijk voor. Een toevluchtsoord is enkel noodig voor vervolgden en dit zijn de Joden gelukkig niet meer. Ook schijnt het aan twijfel onderhevig of de Joden wier belangstelling zich in den regel maar op enkele maatschappelijke bedrijven richt, zoo gelukkig zouden zijn in tene maatschappij waar zij allen arbeid zouden moeten verrichten. Een rijk echtpaar te Berlijn heeft deztr dagen eene zonderlinge beschikking gemaakt over hetgeen met hun vermogen van 400.000 Mark moet gebeuren als de langst levende van het paar Zal gestorven zijn. Er zal een bank van leening voor officieren en ambtenaren uit opgericht worden welker onkosten uit den interest van het kapitaal zullen bestreden worden, zoodat voor de te leen en sommen geen interest behoeft betaald te worden. loonden. De Turksche gezant is naar Kon- stantinopel ontboden. Volgens de Daily News is het bericht voorbarig dat de heer Goschen in last heeft voor de benoe ming eener internationale commissie voor de Turksche hervormingen werkzaam te zijn. (Van 9 tot 16 Mei 1880.) iVuBBiBiiURG. Ondertrouwd. G. Midavaine,jm. 25 j. met Bosschaart, jd. 28 J. W. P. Calliber, jm. 31 j. met F. P. Jongepier, jd. 33 j. JRij be ring, jm. 37 j. met C. C. Hazelof, jd. 35 j. P. J. Borket, jm. 23 j. met W. Sijpesteijn, jd. 23 j. H. Timmerman, jm. 23 j. met P. J. Wondergem, jd. 23 j. J. P. Tres, wed'. 49 j. met P. J. Hagert, wed'. 40 j. P. M. A. van den Brandt, jm. 30 j. met J. W. de Baadt, jd. 25 j. BevallenE. van Houte, geb. Meeuse, z. J. Jongepier, geb. van Gemert, d. C. Caljouw, geb. Baljed. S. Holthuijzengeb. Gies z. M. H. de Wit, geb. Loekemeijer, d. J. Geldof, geb. Lahr, z. E. Louwerse, geb. Stofre gend. J. E. van Hemertgeb. de Vries, z. C. J. W. Israel, geb. Kuijper, d. E. Huijsman, geb. Douw, d. M. Wisse, geb. Biksen, z. J. Joosse, geb. Kiaasse, d. Overleden: W. C. Bros, d. 9 m. C. A. J. Hendrikse, z. I m. M. P. van Dixhoorn, d. 4 j. M. A. van Geelkerken, z. 40 j. H. J. Schou, z. 4 m. I. Beun, z. 4 m. II de Jongb, man van J. E. de Jonge, 45 j. J. C. Frenks, wed", van J. Canbier, 62 j. L. J. Adriaansen, z. 4 m. 19 Mei des morgens te 8 uren. HAMEN Ba- Wind Toestand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields 6.1 W 2 regen kalm Üylt -f 8.2 ZO 1 z. Lew. Hartlepool 41 zw regen lew. kalm Swinemunde 4- 7.2 ONO 3 Hamburg 8.0 ZO 3 1. bew. Delfzijl 4 69 Z 2 bew. Groningen. 7.2 z. bew. Helder. 4 1-5 0 bew. kalm Yarmouth. 3 bew. kalm Vlissingeu. Maastricht 4 7.3 1 1. btw. 4 6.9 N 3 helder Valentia. 4 10.7 NNW 3 1. bew. kalm Portsmouth 2 goed kalm Grisnez 4 7.8 O 2 bew. Parijs St Mathieu. 6.6 O 1 1. bew. Biarritz 2.4 NO 4 1. bew. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 0.6 M. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr j771 Thermometer 18 Mei. 'say. 11 u. 46 gr. 19 Mei. 'smorg. 8 u. 54 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 's av. 5 u. 56 gr. De ontbonden Italiaansche kamer telde 508 leden, van welke ongeveer 400 behoorden tot de ver schillende groepen der liberale partij. Er moet dus al eene treurige verdeeldheid bestaan hebben om het drie en een half jaar lang aan ieder ministerie onmogelijk te maken de hervormingen in te voeren waaraan het land behoefte heeft. Van die gansche meerderheid stemden slechts 154 leden voor het ministerie bij de motie welke aanleiding heeft gegeven tot de ontbinding der kamer. Het noodzakelijk gevolg hiervan is dat de conservatieve partij bij deze verkiezingen eenige plaatsen zal winnen, zeker echter niet genoeg om op zich zelve regeeringspartij te worden. Op een twintigtal na zijn thans de resultaten der stem ming bekend, en zoo wg de kansrekening der nieuwskantoren op de herstemmingen mogen aannemen, zal de rechterzijde 171 le den teilen, de getrouwen van Cairoli-Depretis 230 en de volgelingen van Crispi c.s. 82. Evenals bij de gisteren bekende resultaten dus geene regee- ringsmeerderheid dan door eene coalitie van thans vijandige bestanddeekn, tenzij bij de herstemmin gen de openbare meening zich meer neige naar de tegenwoordige regeering dan de makers der medegedeelde kansrekening meenen te mogen onderstellen. In elk geval moet de groote aan winst der rechteizijde de liberalen tot nadenken stemmen, wijl zij zeker voor een groot deel te wijten is aan den ongunstigen indruk welke de verdeeldheid der liberale partij in het land heeft moeten maken. De kiezers hebben recht om verstoord te zijn op eeno overgroote meerderheid welke reeds in 1877 werd verkozen om de gemaal belasting af te schaffen en het kiesrecht uit te breiden en in den sedert verloopen geruimen tijd dat werk niet heeft kunnen tot stand brengen. Niet overal in Italië wekken deze verkiezingen evenveel belangstelling. De vrijheid is voorname lijk in het zuideD niet meêgevallen, waarschijnlijk omdat men er te hooge verwachtingen vau koester de. Men wachtte daar ingrijpende verbeteringen in provinciaal en gemeentebestuur en staatshulp voor de ontginning der uitgestrekte woeste gronden welke meer dan de helft dier provinciën beslaan. Er is inderdaad ook wel iets gedaan, maar er blijft nog zoo veel te doen over dat de bevolking onder het eindeloos gekijf der partijen allen nuttigen arbeid ziende rusten, bet parlemen tair régime moede wordt en denken gaat dat al die politieke partijen zijn als lood om oud ijzer. Vraagt men thans een Napolitaan, schrijft een dagbladcorrespondent, voor wien hij stemmen wil, dan zeggen de meesten: „voor geen van allen", tewijl eene minderheid antwoordt: #voor eene regeering welke zich verbindt onze schulden te betalen, zooals te Florence gebeurd is". Aan de politieke richting laten zij zich dan verder niet gelegen liggen. De meerderheid der kiezers

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2