Laatste bericfttön. BÜITMLAO. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Z e e t ij Handelsl Graanmal Prijzen vi In tegenwoordigheid van den kapitein ter zee Van Alphen, inspecteur van den stoomvaartdienst der marine, den heer hoofdingenieur Beeloe, den luitenant ter zee le klasse Sirks en den officier- machinist Karpesteijn had gisteren en eergisteren ter reede alhier de proeltocht plaats met de aan de koninklijke maatschappij de Schelde vervaar digde stoomschepen Arend en Valk ten dienste der Indische civiele Marine. Zoowel de schepen als de compound machines van 60 nominale paardekrachten voldeden uitmun tend. De verkregen snelheid op de gemeten mijl was 10J mijl, terwijl het contract slechts 10 mijl voorschreef. Het kolenverbruik bedroeg nog geen kilo per indicateur-paardekracht het uur. Beide schepen worden alhier uitgerust en zullen binnen weinige dagen naar Indili vertrekken. De benoeming van den heer mr. F. H. Persyn, oud-rechter te Amsterdam, thans burgemeester van Amersfoort, tot rechter in de rechtbank te Leeuw arden, heeft onder de ingezetenen zijner gemeente eene onaangename verrassing te weeg gebracht. Men hoopt echter dat de benoemde, met opoffering der helft van zijn wachtgeld, voor de benoeming bedanken zal. Aan het verslag van den toestand der Nederl. Bank ontleenen wij nog, dat de hoeveelheidsver- houding tusschen goud en zilver ten gunste van het goud veranderd is, eene bijzonderheid, zeker niet zonder gewicht, sedert het goud het eenige standaardmetaal geworden is en al onze zilveren munt, ook die welke voor elke som wettig betaalmiddel is, het karakter van teeken- munt erlangd heeft. „Veel waarde is echter, gaat het verslag voort, aan die gunstiger verhouding tusschen de twee metalen in den bankvoorraad niet te hechten. Zij hangt samen met het abnormaal hoog bedrag van den geheelen voorraad, eu zal verdwijnen, zoodra die door uitvoer van metaal naar bet buitenland, waartoe alleen goud bruikbaar is, tot een meer normaal cijfer zal zijn toruggekomen. „Neemt men daarbij in aanmerking, dat de buiten de bank in Nederland omloopende munt voor ver het grootste deel en de in de Oost- en West-Indische bezittingen aanwezige munt, zoowel de bij de banken berustende, als de omloopende, schier uitslnitend uit zilveren teekenmnnt bestaat, dan is het in het oog vallend, dat de toestand van ons muntwezen nog altijd even onbevredigend blijft. „Het einde van dien toestand laat zich nog niet voorzien. „Aan den eenen kant kan de hoop waarmede sommigen zich nog vleien, dat de mogelijkheid eerlang zal ontstaan om, nevens het goud, ook het zilver als standaardmetaal van ons muntwezen te herstellen, bij de verklaarde ongezindheid der ons omringende staten om tot een gelijken maat regel over te gaan, niet anders beschouwd worden dan als op zeer zwakke gronden te berusten. „En aan den anderen kant zou, bij de tegen woordige waardeverhouding tusschen goud en zilver, eene op eenigszins uitgebreide schaal bewerkstelligde versmelting van zilveren munt met zoo hoogst aanzienlijke schade voor 's rijks schatkist gepaard gaan, dat daarop vooreerst niet te rekenen is. „Van verbetering dier waardeverhouding zijn vooralsnog geene kenteekenen te bespeuren. Integendeel, zij is in den laatsten tijd nog ongun stiger voor het zilver geworden. „Intusschen blijft verbetering daarin gelukkig tot de mogelijkheden behooren. En het laat zich verwachten, dat de regeering, zoodra de gelegen heid betrekkelijk gunstig mocht worden, van die gelegenheid gebruik zal maken, om althans een deel der zoo overvloedige teekenmunt te doen versmolten en alzoo plaats te maken voor meer gouden standaardmunt." Aan eene particuliere correspondentie, dd. 1 April 1880, ontleent de Arnli. et. het volgende: „Van de 24 uren die wij bij Atjeh vertoefden, heb ik gebruik gemaakt om met een klein roei bootje aan wal te gaan. Eene goede landings plaats voert ons tot een fraaien weg naar Oleh- leh. Van daar rijdt een spoortrein naar Kotta- Badja. „Het ziet er hier zoo huiselijk uit, dat men zich geen denkbeeld vormen kan hoe er nog betrekkelijk korten tijd geleden zooveel bloed gestroomd heeft. Er zijn flinke wegen aangelegd en bruggen gebouwd, waaronder eene zeer traaie over de Atjeh-rivier. Men vindt hier een aantal Chinezen; al wat ons omgeeft doet aan vrede en welvaart denken. „De Atjehers houden zich tegenwoordig ook zeer kalm, maar hebben trouwens ook weinig meer jn te brengen. Ik weet niet of bet u bekend is dat Van der Heyden, zooals ik hier vernomen heb, het bevel uitgevaardigd heeft, dat, indien er oen Europeaan vermoord wordt, de dessa waarin dit is geschied den schuldige uitleveren of eene boete van 3000 betalen moet. Op zich zelf beteekent die som niet veel, maar voor hen is zij aanzien lijk, want door den oorlog zijn zy totaal uitgeput en bezitten ik zou haast zeggen geen 3000 centen meer. Dat dit bevel hun angst heeft aangejaagd, zult ge u kunnen voorstellen." kroondomeinOp zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van administrateur van het kroondomein, aan jhr. Th. van Capellen, en als zoodanig benoemd jhr. H. P. F. Hooft. Benoemd tot rentmeester van het kroondomein, rentambten Schiedam, Noordwij k en Leiden, L. M. graaf Scbimmelpenninck, te 's Gravenhage. laNraiAcnr. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, aan den kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf en genoemde kapitein in zijn rang overgeplaatst bij het 2e reg. veld-artillerie. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot luit,-kol., pl. komm. 3e kl: te Breda, de majoor F. C. D. M. Hinlopen, van het 3e reg. huzaren. Overgeplaatst in hun rang van len luit. bij het reg. grenadiers en jagers, de leluit.-adjudant B. K. van Tuinen, van het 3e reg. infanterie; de Ie luit. H. C. A. Neeteson, van het 4e, J. H. A. Queysen, van het 6e, en L. W. van Hoek, van het Ie reg. inf.; benevens de le luits. C. W. A. de Jongh en A. J. F. van Overstraten, van het instructie-bataljon. onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van don Nederlandschen leeuw mr. D. Polak Daniels, penniogmeester der hoofdcommissie voor de verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden in 1880. consuls. Erkend en toegelaten als consulair agent van Duitscbland te Delfzijl H. G. Keiser. Door het Prov. kerkbestuur van ZuidHolland is tot lid der synode gekozen ds. E. César Segers, pred. te Leiden, en tot secundus dr. Van der Flier, pred. te 's Hage. De voorstellen der synode in zake art. 38 godsd. onderwijs werden met eenparige stemmen onaannemelijk verklaard; ook de Kerspel- vorming, zooals zij voorgesteld werd door de synode, vond geen bijval. De off.-machinist 2e kl. A. J. Over de Linden en de off. van admin. 3e kl. J. C. Vos, van het eskader in O.-I. in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Aan den heer Gernsheim, directeur der afdee- ling van de Maatschappij van toonkunst te Rot terdam, is aangeboden om Max Bruch, die naar Liverpool vertrekt, op te volgen als directeur van het Sternsche Qesangverein te Berlijn. Hij heeft dit vereerende beroep van de hand gewezen. Wij waren heden in de gelegenheid een werk stuk der Middelburgsche nij verheid te bezichtigen, dat haar groote eer aandoet. Het is een ijzeren brandkelder van buitengewone afmetingen, vervaar digd door den heer L. Vogel alhier, hoog 2,30, breed 1,75, diep 0.90 meter. Het geheele gewicht der kast is 4000 kilo. De inwendige sluiting heeft plaats door 5 deuren, alle met afzonderlijke sloten en sleutels; de uitwendige door twee voordeuren, die ondanks haar gewicht van 400 kilo ieder, op de gemakkelijkste wijze open en toegaan. Aan de eene deur bevindt zich een heiboom, die op twee grooto schieters werkt, terwijl de andere deur 5 niet minder kolossale schieters heeft, die met een zeer klein sleuteltje geopend worden en met eene geheime sluiting verbonden zijn. Van dit fraaie stuk smids- en slotenmakerswerk is heden eene photographic genomen, waarna het ter inmetseling naar het kantoor van den heer Jac. de Kanter vervoerd is. De gemeenteraad van Waalwijk heeit voor 10 jaren de overeenkomst met den aannemer van het gas aldaar vernieuwd, tegen den prijs van f 12 per 1000 uren brandens voor de gemeente en van hoogstens 12 cent per slère voor particu lieren. De steenfabrikanten aan den Hollandschen IJsel stoken dit jaar voor het eerst steenkolen in plaats van Groninger turf, uithoofde van den hoogen prijs van deze brandstof. De eerste steen is Donderdag gelegd voor een stoomgemaal, iu het waterschap Heeswijk, te Zevenhuizen, bij Montfoort. Burg. en weth. van Utrecht hebben, met mach tiging van den gemeenteraad, 1200 aandcelen in de Centraal-spooricegmaatschappij, die het eigendom der gemeente waren, van de hand gedaan voor f 70.622, dat is tegen 23 h 24 pet., terwijl de raad hen tot den verkoop tegen 20 pet., gemachtigd had. Op verzoek van den commissaris des konings zijn twintig militaire tenten van 's Hertogenbosch naar Velddriel gezonden om voorloopig een onderkomen te bezorgen aan de zestig huisgezin nen, die door den brand van dak beroofd zijn. Het meerehdeel der ingezetenen van Velddriel heeft door de ramp alles verloren. De nachtvorsten en koude dagen in de eerBte helft van Mei worden iu het volksgeloof toege schreven aan de heerschappij van „de drie strenge heeren", de „ijsheiligen" Mamertus of Bonifacius, Pancratius en Servatius. Eerst met St. Urbaan (25 Mei) acht men zich veilig tegen de nachtvor sten. De terugkeer van guur weder in Mei, bepaaldelijk in het noordwesten van Europa, wordt daaraan toegeschreven dat de windrichting, die 's winters tusschen zuiden en westen ligt, zich in de lente allengs naar het noorden verplaatBt en die streek slechts langzaam verlaat. Te Amsterdam is gisteren een nieuw middel van vervoer plechtig door den burgemeester en den gemeenteraad ingewijd, namelijk de Haven- stoomboot-vaart, die met kleine stoombootjes de grachten doorkruist en de uiteinden der stad te water met elkander verbindt. Een tochtje met deze stoom-omnibussen moet, naar de beschrijving die het Handelsblad ervan geeft, zeer aardig wezen, wanneer ten minste de Amsterdamsche grachten haar reputatie, van jammerlijk te stinken, eens niet gestand doen. De te Hellevoetsluis gevestigde visscherij- ondernoming deelt over 187980 aan de aan deelhouders barer éene viachsloep tfillem Schoon 5{ pet. en aan die der andere, Zeemanshoop, 20 pet. rente nit. Daarna blijft er f 1174 voor de twee sloepen in kas. Het droge weder beeft voor de gemeente Deventer dit gunstige gevolg, dat er met groote kracht aan de nieuwe rioleering der stad gewerkt kan worden, aan welke gedurende het regenach tige vorige jaar bijna niets gedaan werd. De werkstaking te Hoorn is daarmede geëindigd, dat de arbeiders het dempen der buiten grachten hervat hebben zonder loonsverhooging. De aanvoerders van de strike zijn echter wegge- zonden. De Germania, het bekende clericale blad te Berlijn, laat zich uit België eene leelijke knoeierij schrijven welke de Belgische liberalen zich zouden veroorlooven tegen de aanstaande verkiezingen. Omkooperij is natuurlijk streng bij de wet ver boden, maar nu hebben de goddelooze priester- beulen er dit op gevonden dat zij er eene weddenschap van maken. Een candidaat of zijn zaakwaarnemer zegt tegen een nog aarzelend kiezer„ik wed 200 frank tegen éen dat ik het niet haal." Haalt hij het werkelijk dan krijgt de kiezer 2C0 frank, haalt hij het niet dan moet deze den frank betalen. Hij krijgt dus een geldelijk belang om den candidaat te stemmen en voor hem te werken. Het is verschrikkelijk van zulke uitgeslapen menschen als die Belgische liberalen zouden zijn als zij deze vinding gedaan hadden. Maar zij mogen er zich de eer niet van toekennen. Het bakersprookje door de Germania zoo gretig geslikt is in zijn oorspronkelijken vorm een geestig versje in het nommer van 8 Mei van den schalkschen Punch. De door de reusachtige bedriegerijen van Fortamps en 't Kindt bekende Banque deBelgique heeft eene actie ingesteld tegen de toenmalige commissarissen ter vergoeding der door hunne nalatigheid in de waarneming hunner winstgevende betrekking veroorzaakte verliezen. Londen. Men verzekert dat de regecring niet voornemens is eene wederinvoering der Iersche uitzonderingswetten uit te lokken. 15 Mei des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand dor richt. kracht lucht zee N. Shields -1-10.2 NO 2 betr. kalm Sylt -f 6.0 N 1 beider Hartlepool 7.9 NO goed kalm Swinemunde 34 NNO 3 helder Hamburg 4.5 NO 3 beider Delfzijl 4.3 OZO 1 helder Groningen. 4- 4.2 O helder Helder. 4.2 NO 1 helder Yarmouth. NNO 4 bew. •deining Vlissingen. 1.9 ONO 2 helder Maastricht 1-7 NO 2 helder Yalentia. 3.8 ONO 5 mist. deining Portsmouth. O 2 regen kalm Grisnez 2.5 NNO 4 mist. Parijs 1.2 NNO 2 helder St Mathieu. 1.8 NO 2 betr. Biarritz 5.3 WZW 3 1. bew. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenG. 2.5 M. des namiddags: H. 4.2 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr Thermometer 14 Mei. 'sav. 11 u. 49 gr. 15 Mei. 's morg. 8 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 'sav. 5 u. 67 gr. De rechterzijde der Fransche kamer heeft ge lachen, een vreugdebetoon waartoe zij slechts bij uitzondering aanleiding kan vinden. Men kan wel bevroeden waarom zij lachteer was ver* deeldheid in het kamp der republikeinen. De wet op het recht van vergadering maakte de gemoe deren warm en de meer liberale schakeeringen der kamer laakten de mondjesmaat, waarmede de heer Lepóre de vrijheid van vergaderen wil uitdeelen. Een artikel dat den prefecten vrijheid gaf om in tijden van dreigende troebelen alle vergaderingen te verbieden, werd verworpen en op een tweede artikel leed de regeering eene halve nederlaag. Het was de bepaling dat in verschillende gevallen de commissaris van politie of een ander daarvoor aangewezen ambtenaar het recht zou hebben om de vergaderingen te ontbinden. Daarop werd een amendement voorgesteld strekkende om de macht van dezen ambtenaar enkel te bepalen tot het opmaken van proces-verbaal van hetgeen in de vergadering gebeurde, zoodat met de wet strijdige handelingen of woorden tot vervolging aanlei ding zouden kunnen geven. De voorstellers wilden den commissaris niet eene zoo uitgebreide macht geven dat de regeering door middel van dezen ambtenaar feitelijk de vrijheid van vergaderen tot 63n denkbeeldig recht zou kunnen maken. De regeering verzette zich vrij beslist tegen dit amendement en wilde de voogdij der politie over de vergaderingen in den door haar voorgestelden zin handhaven. Dat is misschien wel noodig, al klinkt het ten onzent vreemd dat de vrije Fran sche republiek over zulke bepalingen zelfs spreektj De heer De Freycinet vroeg aanneming van het artikel der regeering, wijl dit toch een stap vooruit was op de baan der vrijheid en men geen te groote stappen in eens op dien glibberigen weg moest doen. Dat is alles goed en wel, zeide de heer Floquet, maar bet gaat niet aan om de vrijheid bij oneindig kleine doses toe te dienen. Het gemeene strafrecht geeft middelen genoeg tegen oproerige vergaderingen en het is in het belang van de regeering dat zij niet ieder oogen- blik verantwoordelijk zal gesteld wordeu voor de domheden barer inférieure ambtenaren. Dat maakte indruk, en als er toen gestemd was zou het amendement zeker zijn aangenomen. Doch men vond nog een uitstel door het artikel om advies naar de commissie terug te zendenhoewel de regeerieg dadelijk stemming vroeg. Heden middag wordt de zaak beslist. Zij kan den heer Lepère zijne portefeuille kosten. De Daily News brengt een zeer belangrijk bericht. De heer Forster, secretaris van staat voor Ierland, is uit dat eiland teruggekeerd en koestert volgens het genoemde blad het plan om de wederinvoering voor te stellen der uitzonderingswetten voor Ierland, welke in vroeger tijd van troebelen in dat land hebben gegolden. Zij bevatten eenige bepalingen tot tijdelijke op heffing van zekere rechten en behooren tot het soort, dat men in zijne volledigheid „staat van beleg" pleegt te noemen. De heer Forster is geen Bismarck, nog veel minder een Gourko, en als hij tot de overtuiging is gekomen dat zulke maatregelen noodig zijn, bewijst reeds dat alleen dat de toestand in Ierland ernstig is. Want de heer Forster de Daily News zegt het en de geschiedenis van dezen staatsman geeft er haar het volle recht toe de heer Forster is de man niet om zich door overdreven voorstellingen te laten misleiden en ieder weet dat hij geene sym pathie voor dwangmiddelen heeft. Men moet het groote gewicht zijner adviezen erkennen, en wij zien dan ook verlangend uit naar eene nadere toelichting van deze wij herhalen het hoogst belangrijke tijding. Van hetgeen tusschen de heeren Karolyi en Gladstone gebeurd is maakt men in de Oosten- rij ksche bladen eene geheel personeele zaak, wat het niet is en niet zijn kan. Waartoe het dient om het politiek karakter eener daad als die van den heer Gladstone, toen hij zijn verzoeningsge- zinden brief schreef, te verbloemen wil ons niet recht duidelijk worden. Het doet er dan ook niet veel toe welk etiquette men op den pleister zet de wond is geheeld. Gladstone's welwillendheid werd erkend in de volgende zinsnede in een brief van den Oostenrijkschen gezant „Ik kan slechts met do grootste dankbaarheid denken aan de vriendelijkheid waarmede gij uw voornemen hebt uitgedrukt om te voldoen aan mijn, ik herhaal het, persoonlijken doch tevens diep gevoelden wensch, door bij de eerste gelegenheid eenige ge ruststellende woorden van verklaring te zeggen ten opzichte van den geest uwer beschuldigingen tegen ons. Zulke woorden zouden zeker de beste uitwerking hebben op mijne positie hier en op de openbare meening in mijn land." Aan dat ver langen werd behoorlijk voldaan en alles is dus pour le mieux tusschen de beide staatslieden, hoezeer de Engelsche regeering er wel een wakend oog op zal houden dat Saloniki geene Oostenrijk' sche haven wordt. Niets is wenschelijker maar ook niets moeielijker dan „hervormingen in Turkije", dat spreekwoor delijk zou kunnen worden als wij de „kasteden in de lucht" niet reeds hadden. De heer Goschen, de nieuwe Engelsche ambassadeur, moet daarop weder aandringen. Allereerst zal hij wel werk maken van de zaken, waarvoor hij een punt van uitgang vindt in de verbintenissen door de Porte in 1878 te Berlijn aangegaan. Zij beloofde daar voorziening in de locale behoeften en de veilig heid der Armeniërs en de toepassing op Crota van het organiek reglement van 1868. Dergelijke regelingen zouden met inachtneming van plaatse lijke behoeften gemaakt worden voor de andere deelen van Turkije, „in welker inrichting bij dit tractaat niet voorzien I niet aan de Porte or| schriftelijke verbiutenissl Er is echter meer nol hongersnood, en de Kuil daar al even weinig van de Porte als de| peesch deel van het veiligheid en goede adn| zij eerst meester op zijn. En dat zal zij ni<| Vllssingcn, 15 li barge Ada, gezagv. Ill laden. Vissingen, 15 Prins Hendrik, die giBj verwacht werd, is nitl van een klein gebrokj ontstaan is. Zwolle, 14 Mei. rogge/ 7.—a/ 7.50; b| 6.a 6.50Aardf per HL. Boter per kg. of f vat primo qual. I 22.50 a ƒ23.50 f 21 40. Eieren f 2.501 Vee. De 11e vooil staihandel en de weekif allen van den indruk weder. De handelstoel Alleen kalveren zijn dij p. m. 3 hooger. Varkens. Op p. m.| 600 biggen en ruim voerd. De biggen geldcj Magere en drachtige vette varkens p. m. wogen. Mastenbroek, 14 Stroo onveranderd. Bergen op Zoom, I O.90halve ƒ0.71; Ar STAATS] Nederl. Cert. N. W dito dito di dito dito di dito Obl. 1878 f 10C België. Certificaten. Frankrijk. Origin. Hongarije. Obl. LM 1867 fl. 120 7| dito Goudleenning dito dito fl 50 Italië. Cert. Adm. As Oostenrijk. Obl. Mi dito Febr.-Ai dito J:<n.-Jul dito April Ot dito dito Gt Polen. Obl. Schatkis Portug. Obl. Btl. 185'" dito dito 187 •dito dito 6» Ser. 1878 Rusland. Obl. Hop 1798/1815 Cert. Insehr. 5® Seri dito dito 6" Obligatiën 1862 dito 1864 f 1000. dito 1864 100. dito 1877 dito. dito Oostersche 1° dito dito 2« dito dito 3» dito-1872 gecons. d dito 1873 gecons. d dito 1850 1® Leenin dito 1860 2' Leenin dito 1875 gecons. di Cert. Hope C° 18 'dito 2', 3' 4® Leen. 1 Obligatie-Leening 1 dito dito 1 Cert. van Bank-Ass Spanje. Obl. Bait. i dito dito 1 ditoBinnenl.Es.500 dito dito l Turkije. Obi.AJg.S dito dito Egypte. Obl. Leenin Spoor w. dito Vereen. Staten. O dito dito O dito dito „dito dito Brazilië. Obl.Lond dito Lecning dito 1863 100 INDUSTKIEEE ONDE Nederl. Afr. Hand.- Ned. Hand.-Maatsc" rescontre. Ned. Ind. Handels b Stoomvaartm. Java dito Zeeland Aand. dito Obl. dito gegnrand. dito Bultschland. Cer bank Adm, Am Oostenrijk. Aand. SPOOBW Mqbi?i^?d-.H°»; dito Maats, tot siJW- Aand. Ned.Centr sp.Aan «ito gestemp. obl.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2