i( r 1 Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. 0 nd er wijs. Marine en leger. Landbouw. Laatste üericx&tea. Weerkundige Bui-r Algemeel UK! if Bandelsv., waardoor de bank verplicht was de onderpanden van onderscheidene beleeningen, van welke de geldopnemers in gebreke bleven aan hunne verplichtingen te voldoen, te realiseeren. De specievoorraad van de bank bedroeg aan het einde van het boekjaar f 122,685,845, be staande nit ƒ41,142,530 aan gouden mnnt en 81,543,315. In vergelijking tot het vorige jaar is in de metaalkas (munt en muntmateriaal) een groote verandering gekomen in de verhouding tusschen goud en zilver. Bij den aanvang van het boekjaar was de verhouding ruim 36 pet. goud en 64 pet. zilver, bij de sluiting ruim 49 pet. goud en 51 pot. zilver. Het totale winst- saldoter beschikking der aandeelhouders be draagt 1,865,211,99. KOTarisben. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, C.Houdijn Beekhuis, thans notaris te Buitenpost, gemeente Achtkarspelen. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Hertogenbasch, mr. D. H. van den Acker, vroeger rechter te Eindhoven tot rechter in de arr.-rechtbank te Zierikzee, mr. J. C. J. Arriens, vroeger rechter te Gorinchem tot rechter in de arr.-rechtbank te Leeuwarden, mr. P. H. van Persijn, vroeger te Amersfoort. (Zie laatste berichten van gisteren.) examex-commissien. Benoemd tot plaatsver vangend lid der commissie van examen, ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, voor het jaar 1880, de heer B. Ordeman, oud-gezagvoerder in de groote vaart eebedienst. Aan den heer J. J. Rioche, kanunnik, deken en pastoor te 's Gravenhage, is vergunning verleend tot het aannemen van de waardigheid van buitengewoon geheim kamerheer van den paus, en het dragen van de daaraan verbonden teekenen. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Heipen aan J. van Zmjlen. Serooskerke. (W.) Bedankt voor het be roep naar de N. H. gemeente alhier door den heer F. van Spall, predikant te Leimuiden. Opname wordt ons verzocht der volgende cir- Oulaire: «Van 22 tot 29 Augustus a. zal te Brussel een internationaal onderwijscongres gehouden worden, waartoe de Belgische Ligue de V enseignemenl het initiatief genomen heett. Het reeds vastgestelde programma omvat sommige der gewichtigste maatschappelijke en opvoedknndige vraagstukken, die met het voorbereidend, lager, middelbaar en hooger onderwijs in betrekking staan. Overeen komstig den wensch, door het uitvoerend comité te kennen gegeven, veroorloven zich de onderge- teekenden, die tot het algemeen comité van het congres zjjn toegetreden, hun landgenooten tot bet by wonen daarvan met aandrang op te wekken. „Zij vinden daartoe te meer vrijheid, nu zij in staat zijn op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres meer of minder vastg ekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijn 50-jarige zelfstandigheid vieren gaat allicht het karakter zou kunnen dragen van een voor het Hederlandsch nationaal gevoel stuitende demon stratie. Die vrees behoeft niemand te koesteren. Het coDgreB zal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afgeloopen zullen vormden zij zulk een voortreffelijk paar, dat men zich geen twee menschen kon voorstellen, die beter bij elkaar pasten of elkaar meer aanvulden dan zij. Het was voor mij zoo grappig om Cecile met een zeker welbehagen te hooren spreken van haar schoonvader den generaal, of van haar schoonzuster de gravin,of van „haar tegenwoordige positie in de maatschappij." Maar zij was zoo lief, zoo goed en zoo blij dat zij mij onder zulke gelukkige omstandigheden weerzag, dat ik erg met haar ingenomen was. „Gij verstaat de kunst om altijd op het goede oogenblik te komen," zei zij tot mij. „Sedert weken heb ik gewenscht dat gij hier waart; om onzen jongen voor grootpapa Von Marville uit te schilderen. Maar zijt gij al bij de gravin geweest? Weet zij dat gij hier zijt?" Zij was verwonderd dat ik op die beiden vragen neen zeide en ik vertelde haar dat ik den vorigen avond aangekomen was en hoe ik mijn ochtend besteed had. Zij vond het zeer belangrijk dat. ik kans had om aan bet hof te komen en vertelde dat zij natuurlijk ook voorgesteld was, dat zij presidente van allerlei vereeni- gingen was, waarvan de prinsessen bescherm vrouwen waren en dat deze zich altijd zeer vriendelijk jegens haar betoonden. „De gravin houdt niet van vereenigingen, zij staat in alles liever op zich zeiven. Zij heeft over het algemeen een eigenaardig karakter en het kost ons al moeite zijn vóórdat het een aanvang neemt. En boven dien heeft het uitvoerend comité de ondergetee- kenden verzocht, aan hun landgenooten „de verzekering te geven, dat deze niets zullen hooren, wat hun rechtmatige gevoeligheid zou kunnen opwekken." „Zij, die voornemens zijn aan het congres deel te nemen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan een der laatste vier ondergeteekenden, die tot het geven van nadere inlichtingen en tot toezending van het programma, enz. aan allen, die zulks verlangen, zich gaarne bereid verklaren." De vier bedoelde laatste onderteekenaars zijn de heeren: A. Moens, te Utrecht, dr. A. Kuijper, te Amsterdam, prof. C. Pijnacker Hordijk, te Amsterdam, mr. A. Kerdijk, te Delft. Bevorderd tot lnit. t/z. Ie kl. de luit. t/z. 2e kl. R. C. A. L. Jansen van Aderden. Thans is ook te Varsseveld een hamster erketus vulgaris) gevonden. Men noemde het dier daar een „aardwolf." Bij het onderzoek aandehoogere burgerschool te Apeldoorn bleek echter dat men werkelijk het uit Duitschland afkomstige, voor den oogst zoo gevaarlijke knaagdier voor zich had. Sedert eenigo dagen is op het bolwerk tusschen de voormalige Seis- en Langevielebarrières alhier eeno inrichting geopend, die de sympathie van het publiek verdient en eene wandeling door het schoone plantsoen nog aantrekkelijker dan vroeger maken zal. Wij bedoelen de Melkin richting van den heer Pagé. Voor weinige centen vindt men daar gelegenheid om in een eenvoudig, maar uiterst zindelijk vertrek een glas uitstekende melk te gebruiken of zijne kinderen daarop te onthalen, en tevens van de wandeling uit te rusten. Het lijdt geen twijfel of de bescheiden inrichting zal spoedig uitgebreid moeten worden. Vele onzer melkboeren zouden wij wel in over weging willen geven om er ook eens een glas melk te drinken. Misschien dat zij dan nuttige vergelijkingen zouden gaan maken, en ertoe komen hunne melk minder te wasschen. Goes, 13 Mei. Een schippersknecht van een alhier liggend vaartuig had heden middag het ongeluk in het ruim te vallen, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. Daar zijn schip moest vertrekken, is de lijder ter verpleging hier achter gebleven. Te Scheveningen is een mandenmakers magazijn, bevattende 300Ü manden en 26 geoliede netten, tengevolge van broeiing in de netten, in brand gevlogen en binnen weinig tijds geheel afgebrand. De spuiten waren spoedig op het terrein, doch konden eerst na een uur water geven toen men de slangen aan de waterleiding had geschroefd, die zich vlak voor 't gebouw bevindt. De schippersvrouw, die in de Egelantiers gracht te Amsterdam, door het naspringen van haar kind, verdronken heette te zijn, is met haar kind behouden gebleven. De bewustelooze toe stand, waarin beide aanvankelijk verkeerden, bad tot het bericht van hun dood aanleiding gegeven. De politie te Haarlem heeft na lang zoeken een man ontdekt, die er zijn werk van maakte om handwagens te stelen. Hij was een oude bekende aan het politiebureau en in de gevangenis. Te Velddriel (Gelderland) zijn 38 huizen, met bijbehoorende schuren, stallen, hooibergen enz. afgebrand. Slechts do kerk en enkele woningen bleven gespaard. Menschenlevens zijn niet te betreuren. haar te bewegen, om aan het hof te gaan en dat behoort zij toch te doen 1" Later toen wij in den tuin wandelden, kwam zij nog eens op haar schoonzuster terug en zei „Maak maar dat gij spoedig bij de gravin komtwant misschien blijft zij niet lang meer hier." Ik vroeg of zij op reis dacht te gaan. „Eigenlijk niet op reis; maar wij hopen haar over te halen, om weder een badkuur te Landeck te doen. De generaal, haar moeder en haar gewezen gouvernante, die na den dood van haar echtgenoot weer bij haar is, raden het haar ook zeer aan en wij hopen dat zij zal toegeven, ofschoon zij dat meestal niet doet." „Is de gravin dan ongesteld vroeg ik. Cecile zag om zich heen om zich te vergewissen dat wij alleen waren en sprak toen op haar oude, rondborstige manier f „Gij zijt een verstandig man en met u kan ik dus ronduit praten! zij behoeft volstrekt niets voor haar gezondheid te doenwant zij is zoo gezond als een vischMaar zij moet zoo spoedig mogelijk weer een man hebbenzij kan toch op haar twee en twintigste jaar en met haar aanzienlijk fortuin niet voorgoed Weduwe blijven! En als zij niet heel gauw een heer en meester vindt, zal zij lastig en stythoofdig worden. Maar gelukkig is er een in het verschiet „En moet zij daarom weg?" vroeg ik niet klimmende belangstelling. Te Gorsel is een groote boerenplaats met 12 koeien, 8 kalveren en 3 paarden binnen weinig tyds tot den grond toe afgebrand. De bewoners hadden den tyd niet om zich te kleeden en moesten o. a. een belangrijk bedrag in bankpapier in den steek laten. De som der assurantie was zeer laag. De Rijtuigveresniging te Amsterdam munt, in afwachting dat omtrent haar dienst wat meer gezegd zal kunnen worden, reeds uit door het uiterlijk voorkomen van haar personeel en mate rieel. Het eerstbedoelde is uitgemonsterd met een wit gelakte hoed, een Havana-kleurige jas of rok, rood vest en zwarte regenjas. De rytuigen zyn open of toe, ingericht voor twee of vier personen, en om ze te trekken zijn een zestigtal flinke paarden voorhanden. De balans der Rotterdamsehe tramwegmaat schappij sluit over het jaar harer oprichting met een winst-saldo van ƒ41.08. Van uitkeering van dividend is dus nog geen sprake, doch dit bewijst niets voor 't vervolg. Te Hessel zijn vier huizen door brand vernield. Door de hoofd-commissie voor de verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden wordt bericht dat de trekkingslij sten niet voor aanstaanden Zaterdag of Dinsdag kunnen verschijnen en aan de Bub-commissiën zullen worden toegezonden. Volgens prof. Reclam, te Leipzig, is ons land de hoofdzetel van het bedrog, dat gepleegd wordt met het verkoopen van kunstboter voor echte boter en met het vermengen van de laatste met de eerste. De 6 millioen pond oleo-margarine, die elk jaar uit New-York door de Commercial Manufacturing Company wordt uitgevoerd, zon grootendeeis te Rotterdam belanden en dan vooral te Oss onderhanden genomen en schijnbaar in werkelijke boter veranderd worden, enz. 'tls goed, dat men dit hier wete. (V. R. Ct.) In de parlementaire commissie, die advies moet uitbrengen over de toelating in het lager huis van den heer Bradlaugh, die geen eed maar eene enkele verklaring wil afleggen, hebben de stemmen gestaakt. De president, van zijne beslis sende stem gebruik makende, zeide dat er geene vrijstelling van den eed kon verleend worden. De heer Bradlaugh zal zich daarin schikken en den eed onder protest afleggen. Wij vermeldden onlangs de groote getallen der landverhuizers welke op éene groote stoom boot uit Duitschland naar Amerika worden vervoerd en van de sterfte der kinderen aan boord. Wij vinden thans een telegram dat te New-York tegen niet minder dan 14 kapiteins van transatlantische stoombooten proces-verbaal is opgemaakt, wegens hot vervoeren van meer passagiers dan hun door de wet veroorloofd is. Hoezeer dit toezicht te loven is schijnt men toch aan een preventief toezicht in de haven van inscheping de voorkeur te moeten geven. Te Manchester is weer een dier strafprocessen aan den gang die dreigen in de mode te komen. Drie commissarissen, een directeur en een boek houder van de Northern Counties Insurance Company zyn in hechtenis genomen, beschuldigd van het maken van vnlsche balansen en het in gezamenlijk overleg bedriegen van de aandeel houders. Wat de EDgelschen in de laatste twee jaren op Cyprus gedaan hebben lag onder een nevelachtig waas verborgen. Een der redacteuren van de Débats, de heer Gabriel, die eene reis in het Oosten doet, Bchrijft daarover: In de beide slechte havens Famagnsta en Larnaca zijn geene werken tot verbetering uitgevoerd. Op het gebied van open bare werken verraadt detegenwoordighotd der Engelschen zich enkel door het aanleggen van een paar wegen met wegwijzers en mijlpalen. „Neen," zeide Cecile, „de zaak zit zoo in elkaarMiju schoonmoeder moest in den zomer na ons huwelijk een badkuur te Landeck doen, waar, zooals gij misschien weet, de zuster van Zijn Majesteit ook alle jaar heen gaat. Het sprak van zelf dat de gravin haar moeder vergezelde, evenals het van zelf spreekt dat de gehecle Silezisehe adel uit de omstreken van Landeck zich daarheen begeeft om hare opwachting aan Hare Koninklijke Hoogheid te maken. Onder deze adellijke heeren bevond zich dat jaar de vorst Van Waldstein, die de gravin reeds bij het leven van den graaf zeer het hof gemaakt had en toen hij haar daar ais weduwe terug zag, nam zijn vereering nog levendiger kleuren aan. Hij is jong, knap, beminnelijk, vermogend en zeer verliefd op de gravin die hem tot nog too niet naar behooren op prijs stelt, ofschoon hij al dio jaren als een echt ridder zijn huldebetoon voortzet." „En dus wil men do gravin eenigszins nader bij hem brengen?" zei ik met een gevoel van spijt, dat zg met haar scherpzinnigheid, tegen mijn wil kon gissen. Zij zag mij lachend aan en zei „Stel u nu niet aan Helmar alsof gij regel recht uit de Waldritterbosschen kwaamt en niet uit Parijs en de groote wereld. Was dat eerste huwelijk dan een huwelijk uit hartstochtelijke liefde „Dat geloof ik wel I" antwoordde ik, niet geheel naar waarheid. „Dan gelooft gij meer dan ik en wellioht Een dezer wegen, die van Trodos naar Limasol, door Engelsche ingenieurs gebouwd, is sedert geheel door den regen vernield. Het eenige militaire werk bestaat in het aanbesteden van een kazerne te Nicosia. De Engelschen hebben ternauwernood 200 soldaten op Cyprus achtergelaten. De overige bezetting bestaat uit Turksche tsaptiehs die men roode jassen heeft aangetrokken. Wat de vloot betreft, is er te Larnaca éene kleine stoomboot, die zich eene keer gewaagd heeft in de ondiepe haven van Famagusta en daar toen 20 dagen bleef vastzitten. Men ziet uit deze beschrijving dat de Engelschen van Cyprus nog geen sterk militair station hebben gemaakt. Op den Monte Pincio te Rome had iemand een tammen struisvogel, die zich dezer dagen tusschen de traliën van zijn hok verworgde. Het lijk werd in het museum geopend en men vond in de maag4 groote, 11 middelmatige en een aantal kleine steenen, 7 spijkers, een halve doek speld, eene goed bewaarde enveloppe met het zegel van het' ministerie van binnenlandsche zaken, twee haakjes, 13 koperen stuivers, eene zilveren medaille, met het borstbeeld van Leo XIII, 14 kralen van een rozenkrans, 1 frank, een hal ven zakdoek, drie sleuteltjes en een ridderorde. Het laatste stuk van den inventaris baart het meeste verwondering en men verdiept zich in gissingen hoe die meestal met zooveel zwoegen verworven schat onder het bereik van den veel vraat is gekomen. In ieder geval was het eerekruis ook dezen vogel die het niet met hoogvliegen verdiend had zwaar te verduwen. De New-York Herald bevatte den 18 April wij kiezen een Zondag wijl die het meest voor adverteeren gebruikt wordt 4437 advertentiën in 105 kolommen. Alle advertentiën zijn in rubrieken verdeeld zoodat het zoeken in dezen overvloed niet te lastig is. Honderd en twintig geoefende zetters zijn iederen nacht aan de afdee- ling advertentiën van dit reuzenblad bezig. Teiwijl wij hier hard verlangen naar een regenbuitje, heeft het in de omstreken van Per- pignan in het zuiden van Frankrijk zesendertig uren achter elkander gestortregend, zoodat de rivieren in die streek, de Tech en de Agly, over stroomd zijn en veel schade is aangericht. De Parijsehe rechtbank van koophandel heeft den Figaro veroordeeld tot het betalen van 100,000 franken schadevergoeding aan deSanque Parisienne. Den 10 Mei 1879 had het blad aan deze bank zijne financieels rubriek verhuurd voor eene jaarlijksche som van 150,000 frank. Intus- sehen Bchijnt de directie van Figaro tot de over tuiging gekomen zijn dat deze prijs te laag was of kreeg zij een hooger bod van eene andere bank. Hoe dat ook zijn moge, zij zeide in Januari van dit jaar bet contract op wegens gronden, door de rechtbank van koophandel niet voldoende geacht. Het vonnis luidde behalve do fr. 100,000 schadevergoeding,dat het bladaanstonds dagelijks het financieels bericht der bank moest opnemen en fr. 2000 zou betalen voor iederen dag uitstel. De zaak werpt een treurig licht op de moraliteit van dit soort van bladen, dat in hun corps du journal, in het gedeelte waarvoor de redactie verantwoordelijk is, berichten opneemt, waarmede een geldhandelaar doeleinden op het oog heeft, welker bereiking hom ir. 150,000 'sjaars waard is. Weeneh, 13 Mei. In de Politische Correspondent is een officieel communiqué van den volgenden inhoud openbaar gemaakt. Met 't oog op hot herhaaldeiyk uitgesproken vermoeden, dat het schrijven van Gladstone aan Karolyi van 3 Mei 11. het gevolg zou zijn van gedachtenwisselingen tusschen de regeeringen, achten wij het ter wille van de waarheid noodzakelijk mede te deelen, dat de meer dan de gravin zelve", viel Cecile mij met haar gewone levendigheid in de rede, maar he! berouwde haar terstond en zij hervatte: „Dora was zeer gelukkig met den graaf et hoe zou zij ook niet? Hij was een edelman vat den echten stempel en hij beschouwde haar ais een heiligdom. Zij mocht blij zyn met zoo'i huwelijk; maar wat weet een zeventienjarig meisje dat buiten groot gebracht is, van liefde De graaf wilde trouwen, de ouders zochtit een goede partij voor hunne dochter; de graai dio knap en innemend was, bood het kind zijn hanil aan, die zij met blijdschap aannam, maar noem: gij dat liefde Is dat hartstocht „Zeker niet 1" stemde ik van ganscher harte toe. wel dien brief is voorafga had van een vriendscha den Engelschen pyemia 14 Mei des HAMER Bi DER ro ui. PLAATSEN. afwijk. ril N. Shields 4.9 ol Sylt 8.0 ol Hartlepool 7.4 Swinemunde 4- 5.3 Hamburg 6.1 Delfzijl 5.5 Groningen. 5.4 ol Helder. 5.4 Yarmouth. o| Vli8singen. 33 Maasi l icht 3.3 Valentia. 3.6 Portsmouth Grisnez 3.4 Parijs St Mathieu. 0.7 0.6 Biarritz 45 {Wordl vervolgd Grootste verschil in 's ochtends 8 uren des namiddags: G. Barometer te Middel| Thermometer 14 Mei. 's morg. 8 u.l 's av. 5 u. 60 De nieuwsgierig he de Engelsche regeer worden. Lord Hart zijne geestverwanten zij geene te buitenspi koesteren van hetgd in zoo korten tijd L parlementszitting. Del in een ander opzicht! te sterk gespannen zijne kiezers niet ministerie, uit alle t lisme bestaande, den L ceerde bestanddeelenl den mond van denl verklaring vol bete! geraasmakende popull elementen van het verwonderen als de l de regeering veelee; lord Hartington da nonceerde liberalen, de gevaren van sue Daarom is ook geen buitenlandsche poli Gladstone heeft op tegen Oostenrijk got brief toch tevens a dat de Oostenrijkst het Balkanland wil van het weder op interventie, waarvoo Dat alleB leert dat niet naar de letter gedurende den laats meer tegen personen en handelden meer dan over eigen plan goeden smaak mun van den heer ilarti afkeurde, minder hen van de door zijne e| gelukzaligheid in voorrecht heeft dej kunnen aanslaan minister te kuunet hij als hoofd der oj Zyne beschouwing oogenblik sprak hij „Wij hebben eene is van gevaren en zonder voorbeeld t niet beantwoorden te wyten zyn en geven dat zij het onze voorgangers zi geen oogenblik tej Europa, in Azië t Ik ben haast ontze wikkeldheid der v eigen departement dit met bijna al mi De grootste mo ?an staat voor Ini Óen Afghaanschen pond boven de ri millioen hiervan 1

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2