iir Concert, ROOT BAL. ■SCHELDE. N»; lie Jaargang ld lei 1880. Zaterdag 15 Mei. 5e Muzikaal, HELMAR. Middelburg. Mei 1880, )NDS: LFDE KORPS. ITDIENST rdagl5Heizal namiddags te ir Breskens en worden; de naar Ter Neu- in plaats van n, en des Zon- retonrkaarten •den. 3e l-SCHELDE. Uithoofde van het Pink sterfeest zal deze courant aanstaanden Maandag niet worden uitgegeven. Verkiezing. Middelburg, 14 Mei. Iinjiet 3e Reg. Mant., ot 4 uur, i Eï 0.25. 71/, uur. F5. Een heer met dame meer f 0.50. worden, bij ongunstig de groote zaal. P. OOSTHOUT. DE @1 sotdienat M EN ROTTERDAM, |rtrek in Mei. VAN BOTÏKBDAK: Vrijdag. 14'morg. 11,30 n. Zaterd. 15 11,30, Zondag 16 10,c Dinsdag 18 'smidd. 1,— Woensd.19 1, Donderd.20'morg.l 1,30 Vrijdag 21 11,30, Zaterd. 22'smidd. 1, Maand. 24 1,w Dinsdag 25 morg. 10,K Woeusd.26 11,30, V. H. 5£ nam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 UANDAO, W'oENSJUQ en ZATRüMö. MIDDRLBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageiqkg, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel. Seboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Broote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Dadbi en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbagh en Jonis. 7.30 nam. 3.— 8-— 3.30 10.30 11.- 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 terlijk 2 uren op 7.20 ff-! 2.80 5.87 8.41 6.88 2.40 '12.55 4.45 2.14 *5.59 8. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.80 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.2 5 9.12 8.6 10.18 10.41 1 8.8 5 9.6 10.50 8.45 9.15 11. 7.15 10.55 8.50 l 6.50 10.40 5.10 1 8.5 11.50 7.80 8.56 12.40 8.30 9.15 1.8 8.40 1 9.80 1.20 S.U De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat bij de op den 12 dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de be noeming van vijf leden van de provinciale staten van Zeeland is gebleken, dat daarvoor zijn gekozen de heer enD. A. Droukers, W. A. graaf van Lijnden, F. D. Sprenger en J. H. Snijders, terwijl er alsnog eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren: J. C. Lantsheer en dr. J. van der Beke Cailenfels, welke de meeste stemmen op zich vereenigd hebben dat de dag voor deze herstemming is bepaald op Dinsdag den 25 Mei a. van des voor middags 9 tot des namiddags 5 uren; voorts dat de processen-verbaal van steminleve ring en stemopneming van den 11 en 12 Mei jl. aangeplakt, en ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Middelburg, den 12 Mei 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PIC K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. De heer Amersfoordt geeft in het Handelsblad eene beschrijving van de in Amerika uitgegeven wordende weer-kaarten, ten behoeve van land bouw en handel. Daaruit blijkt de stelselmatige wijze, waarop de waarneming der meteorologische verschijnselen daar te lande geschiedt en wordt tevens eenig denkbeeld gegeven van de door prof. Bnijs Ballot reeds in 1854 ontworpen methode, welke tot eene rationeele, op wetenschappelijke gronden berustende, weer-voorspelling kan leiden. De kaarten worden samengesteld uit de volgende gegevens. Geregelde driedaagsche weer-kaarten, bevat tende de gegevens van waarnemingen, gelijktijdig gedaan op 158 posten in N.-Amerika en 12 posten in Canada: berichten van 29 posten, waar zons ondergang wordt waargenomen 230 maandelijk- sche registers van officieren van gezondheid berichten van de marine; internationale gelijktijdige waarnemingen; maandelijksche berichten van vrijwillige waarnemers; uittreksels van nieuws papieren en bijzondere berichten. PEUILLETOlsr. Een roman uit de kunstenaarswereld- VAN FANNY LEWALD. EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. De dichter Andersen, dien ik te Rome leerde kennen, vertelde mij eens van een klein meisje dat, teen zij voor het eerst een mooie jurk aan kreeg, voor den spiegel ging staan, en zei: Wat zullen de groote honden nu wel van mij zeggen i Op mijn manier dacht ik dit ook toen ik aan h et station te Berlijn den koetsier gelastte om mij naar een der eerste hotels te brengen, waar de huisknecht kwam aanvliegen om mijn nette bagage naar boven te dragen en ik met groote zalving mijn naam in het vreemdelingenboek echreef, overtuigd dat iedereen wel zou weten Wie Helmar Kronan was f Bet was een prachtige zomeravondna het souper ging ik op mijn balkon staan en bewon derde let door de waan verlichte slot en de brug Allereerst wordt hieruit opgegeven de barome- terdrukking, zoowel de hoogste als de laagste. De stormen worden alle genommerd, en hun loop dag voor dag opgegeven, in verband met het gelijktijdig rijzen en dalen van den barometer op naburige punten. Vervolgens wordt de loop der stormen opge- gegeven, zooals die blijkt uit later ingekomen berichten van stormen in vreemde landen, die dan met de Amerikaansche worden vergeleken. Verder worden in verband hiermede opgegeven de thermometerstanden zoowel de hoogste als de laagste, die weder worden vergeleken met de gelijktijdige barometerstanden en de stormen die werkelijk werden waargenomen. Nu komen berichten omtrent regen- of sneeuw val, betrekkelijke vochtigheid, richting, drnk en snelheid der winden. De berichten der verschillende waarnemingsposten worden onderling vergeleken, om hunne juistheid te kunnen beoordeelen. Waar vanwege de regeering waarschuwingen tegen stormen zijn gedaan, wordt opgegeven in hoeverre stormen al of Diet zijn Wat de scheepvaart betreft wordt opgegeven in hoeverre de bevaarbaarheid der rivieren, haar booge of lage stand al ot niet overeenkwam met de hoeveelheden regen of sneeuw, waargenomen van haar oorsprong tot haar mond en de duur van het bevriezen. Verder wordt opgegeven de warmtegraad van het water der rivierende hoeveelheid en plaats der donderbuien, van de verschijnselen van het Noorderlicht, van de kringen om zon en maan, heide en boschbranden, luchtverschijnselen, aard bevingen, het ondergaan der zon met bijbehoo- rende verschijnselen, het zich vertoonen van sprinkhanenpoolbanden, opdoemingen, regenbogen, evenaarslicht, zonnevlekken. Al deze opgaven worden niet alleen gedaan in cijfers en letterdruk, maar zij worden ook telkens in kaart gebracht. Maandelijks worden uitgegeven: L Een kaart met lijnen, aantoonende den voortgang van den laagsten barometerstand, te rekenen van den lOOsten meridiaan. II. Warmtegraden van het water genomen op den bodem op 31 plaatsen, met opgave der diepten, en vergeleken met de gemiddelden van vele jaren. III. Regenval en waterstanden der rivieren. IV. De richting der stormen (zooveel mogelijk over den geheelen aardbodem), voor zoover waar genomen. V. Gemiddelde barometerdruk, warmtegraad, winddruk en richting, 'fl morgens te 7.35, over den geheelen aardbodem voor zoover waargenomen. VI. Een kaart van de middelpunten der laagste barometerstanden over de geheele wereld. Nadere inlichtingen omtrent de inrichting, het over de Spree. Dicht in mijn nabijheid lag de kazerne, waarin ik twee jaar had doorgebracht en waarop ik nu van dit balkon nederzaghet was heel dicht bij en boe lang was toch de weg geweest om van daar tot op dit balkon te komen Het was evenwel een aangename herinnering. Hoewel het reeds laat was kon ik de verzoe king niet weerstaan om nog eens door de straten te wandelen. Ik ging langs de Lindendaar lag het gastvrije huis der Wollmanns; ik sloeg de Wilhelmsstrasse in, om te zien waar Clamor en Cecile woonden, keerde terug naar den Pariser- platz en zag onder de Brandenburger Poort door, de lange laan in, die ik zoo vaak in de brandende zon, met gepakten ransel had afge marcheerd en waar ik zoo menigmaal 's avonds laat met Leonard had gewandeld, als wij van de villa zijner ouders terugkeerden en ik mij naar mijn zolderkamertje begaf. Onwillekeurig ging ik de poort door en doolde door eenige lanen, totdat ik eensklaps voor het huis stond waar zij woonde. Het was een kleine villa met twee verdiepingen, een balkon dat op pilaren rustte en een ijzer hek, dat den tuin voor het huis omsloot. Hoe dikwijls was ik dit huis vroeger geheel onverschillig voor bijgegaan, zonder er over te denken wie er woonde; maar nu! Nu was het haar huis! Wat hielp mij mijn jaren lange strijd, mijn zelfb ediognu bevatte het al mijn lief en nut en gebruik dezer kaarten, zijn o. a. op te doen in een boekje van J. A. Oborny, Meteorologie und Wettertelegraphie im Dienste der La-ndwirthschaft Berlijn en Leipzig bij Hugo Vogt, 1879, of ook inWetterharten und Wetterprognose, door dr. Krebs, te Frankfort a/M. bij Rommel, 1879. De rijksmiddelen, die in April 1878 opleverden f 8,059,000 en in April 1879 8,378,000, brachten in April van dit jaar/" 9,003,000 op. De opbrengst was in deze maand dus 8 ton boven de raming, zoodat de totaal-opbrengst over de eerste vier maanden, die verleden jaar bij de raming 3 mill, ten achteren was, dit jaar slechts f 1,650,000 achterblijft. De grondbelasting bracht 9 ton meer op dan de raming over éen maand; ook de registratierechten, die op den waarborg, het successierecht, de pos terijen en de telegrafen waren stijgende; daaren tegen bleven de accijnsen op het geslacht, den wijn, de suiker en het gedistilleerd beneden de raming, hetgeen niet op verhooging der volks welvaart wijst. Al het materieel der sneltreinen op de lijn YlissiügenYenlo wordt van den Westinghouse rem voorzien. Daartoe wordt aan ongeveer twintig locomotieven, een zestigtal rijtuigen en bagage wagens, zoomede aan de restauratierijtuigen dit toestel aangebracht. Te Delft is overleden de oud-majoor van het O. I. leger J. C. F. baron Van Heerdt, rentmees ter van het kroondomein in 't rentambt Schiedam, Noordwij k en Leiden. Ter aanvulling van een vroeger bericht, brengt bet Weelcll. v. h. R. in herinnering, dat volgeDS het speciaal reglement van orde voor de behandeling van het strafwetboek, slechts een enkel verslag te verwachten is, rekenschap gevende van het onderzoek der kamer-commissie, van haar schrif telijk en mondeling overleg met de regeering, van de resultaten van dat overleg en dientengevolge van de wijzigingen, die door de regeering in het ontwerp gebracht, of bij verschil van meening door de commissie voorgesteld worden. Wat den stand van den arbeid der commissie zelf betreft, wordt van vertrouwbare zijde het vroeger bericht bevestigd, dat zij het onderzoek van het eerste en tweede boek werkelijk ten einde heeft gebracht en tevens verzekerd dat zij zich voorstelt spoedig met het weinig omvangrijke derde boek gereed te komen. Nota's, de uitkom sten van haar onderzoek van het eerste en een deel van het tweede boek bevattende, zijn in handen van den minister van justitie. Een nota, het overige deel van het tweede boek betreffende, zal dien minister spoedig bereiken, en die omtrent leed, mijn grootste geluk en mijn grootste dwaasheid Ik schaamde mij voor mij zeiven. Ik was zoo overtuigd geweest dat ik haar vergeten had; neen dat niet maar dat ik haar opgegeven had, omdat zy de vrouw van een ander was ge worden; maar nu ik daar voor haar huis stond, zag ik haar weder met al de reine, onuitwischbare liefde mijner jeugd. Het huis lag reeds in 't duisteralleen op de middelste kamer der bovenverdieping brandde nog een lamp. De vensters stonden open en ik zag de gordijnen door den tocht bewegen, ik zag de wanden en de lijsten der schilderijen. Ik stond in do schaduw van een boom, en zonder te bedenken wat ik deed, begon ik een liedje te zingen, dat ik als schildersgezel geleerd en veel op onze morgenwandeling te Waldrit- ten gezongen had, omdat zij het zoo mooi vond. Toen ik het tweede couplet begon zag ik een vrouwelijke gedaante aan het venster komen. Dat was zij. Ik zag haar weer van verre, onbereik baar maar ik zag haarl Mijn stem stokte, maar ik herstelde mij en zong door, terwijl ik mij zachtjes aan verwijderde, zoodat de laatste tonen voor haar oor wegstierven. Zij moest gerust slapen Nooit heb ik baar vuriger bemind dan op dat oogenblik. Toen ik een half uur later weer voorbij kwam het derde boek zal Diet lang daarna volgen. Het schriftelijk antwoord van den minister op de het eerste boek betreffende nota is gereed en zal zeer spoedig in handen der commissie zijn. Hoe lang het overleg daaromtrent en omtrent het overige gedeelte van het wetboek nog zal kunnen duren, is moeilyk te bepalen. De St.-Ct. bevat de statuten der naamlooze vennootschap: de maatschappij Een nationaal belangte Utrecht. De St.-Ct. bevat een kon. besluit houdende aanwijzing van de gemeenten Epe en Wildervank als standplaats van een postkantoor, een besluit houdende vernietiging der verordening, door den gemeenteraad van Cbarlois op 12 December 1879 vastgesteld op het houden en oprichten van slijterijen van sterken drank, tapperijen, koffie huizen en andere plaatsen, waar gelagen worden gezet, en een besluit tot uitvoering van art. 7 der wet van den 28 December 1879 Stbln*250), houdende wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en de verzekering van de invoerrechten en accijnsen. Bij dit laatste wordt bepaald dat de interest voor geldelijke zekerheid als bedoeld bij art. 271 der algemeene wet van den 26 Aug. 1822 (Stbl, n°. 38), bedraagt drie ten honderd in het jaar. Aan het in de vergadering van aandeelhouders uitgebrachte jaarverslag der Nederlandsohe Bank is nog het volgende ontleend De credietoperatiën waren in dit boekjaar zeer beperkt. De gezamenlijke disconteeringen en beleeningen beliepen f 457,352,445 of f 182,287,951 minder dan in het vorige jaardit bedrag blijft ook verre beneden het gemiddelde van de laatste 10 jaren. De operatiën zijn in het afgeloopen jaar verminderd bij de hoofdbank met 35 pet., bij de bijbank met 34 pet. en bij de agentschappen met 16 V, pet. De disconteeringen bedroegen f 285,148,598, d. i. 116,368,765 minder dan in het vorige jaar. Op de gezamenlijke disconteeringen is aan rente ont vangen 1,595,840.48$. Op dit hoofd is, niette genstaande een groot aantal faillissementen en den val van de Afrik. Üandelsv.7 slechts een gering verlies geleden. Slechts 14 stukken bleven op den vervaldag onbetaald en op de disconteering behoefde slechts ƒ14,535.18 te worden afgeschreven. De effectenbeleeningen bedroegen f 144,347,432 of f 58,953,553 minder dan in het vorige jaar. Ook de goederenbeleeningen hebben weinig uitgebreid heid gehad. Op de gezamenlijke beleeningen is aan rente genoten f 1,744,961.92$. Op dit hoofd is echter een niet onaanzienlijk verlies geleden van/87,438.45, hoofdzakelijk tengevolge van den val der Afrik. waren alle vensters donker, het geheele huis was in rust. Nu eerst voelde ik mij thuiswant ik had de schoone Rothrant wedergeziennu was ik mijzelf weer! Gij denkt nu zeker dat ik den volgenden mor gen naar haar toe ging Volstrekt nietHelmar, die goede, domme jongen had nu zijn zin gehad en thans kwam de schilder Kronan met zijne eischen aan de beurt. Indertijd was mijn schilderij van Rothrant op de tentoonstelling gekocht door een der koninklijke prinsessen, die den wensch te kennen had gegeven om persoonlijk kennis met mij te maken, zoodra ik te Berlijn terugkwam. Daar moest ik mij dus aanmelden en ik had bezoeken af te leggen by mijn oude leermeesters en kanstbroeders, met wie ik mij nu wel op een lijn durfde stellen en die mij allen zeer hartelijk ontviDgen. Zoo verliep de voormiddag en daar ik met eenige vrienden dineerde, kwam ik eerst tegen den avond bij de familie "Wollmann, waar Clamor en Cecile logeerden. Het was alsof wij elkaar gis teren voor het laatst ontmoet hadden. Clamor was door zijn huwelijk en door den omgang met zijne schoonouders veel meer ontwikkeld dan misschien onder den eenzijdigen invloed van zijn vader het geval zou geweest zijn. Hij had vela vooroordeelen laten varen, een zelfstandig oor deel gekregen en daar Cecile veel van haar aristocratische schoonmoeder had oyergeaomeq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1