Laatste berichten* Marine en leger. Kunstn ieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Weerkundige waarnemingen. BïïlTEfL&ia Algemeen Overzicht. Tan Middelburg eeu stoffelijk bewijs van vriend schap en hoogachting werd aangeboden. Dit geschenk, dat in de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten is vervaardigd, bestaat in eene zinnebeeldige voorstelling van den godsdienst, in zilver, op marmeren voetstuk, met inschrift, en gaat vergezeld vaneen fraai,door de firma J. C. W. Altorffer alhier vervaardigd album, bevattende do namen der gevers. De heer Abreseh, die den 2en Mei 1841 het eerst als predikant te Baambrugge optrad, werd in 1844 te Alkmaar beroepen, welke standplaats bij den 13 Mei 1855 met Middelburg verwisselde. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland zijn geëxamineerd 4 candidaten tot den heiligen dienst. Toegelaten werden de heeren D. J. Kars- sen, te Utrecht, en J. Quast te Dordrecht. Het aantal aspiranten voor het kon. instituut te Willemsoord bedraagt 160, terwijl 34 plaatsen open zijn30 voor de marine en 4 voor mariniers. De heer A. C. Loffelt werkt in het Handelsblad van heden zijn in ons nommer van gisteren kor- telijk medegedeeld gevoelen over het spel der „Meiningers" in Esther eu Le malade imaginaire nader uit in een zeer belangwekkend opstel. Nieuwe gezichtspunten komen daarin echter niet voor. Het blijft erbij dat in de voorstellingen van het beroemde Duitsche tooneelgezelschap het oog meer bevrediging vindt dan de eisch van dramatische karakterstudie en handeling. Wat het verschil tusschen de Duitsche en de Fransche opvatting van Molière's stukken betreft, zegt de heer Loffelt: „De Duitsche droeg een stempel van werkelijk heid, die het kluchtmatige van Molière's stuk wel wat zwaar afteekende en er het karakter van losse, geestige charge aan ontnam." Voor heden avond en de volgende dagen wordt eene voorstelling van Schiller's Wilhelm Teil aangekondigd. Weder, dus een stuk a grand spectacle. Men kan zich voorstellen welke prachtige effecten van licht, regenbogen, berg toppen, gletschers, Alpengliihen, kleederdrachten en gebouwen in dit stuk weder te vertoonen zullen zijn. De schilder Biiichner heeft in Zwit serland zelf de schetsen voor de schermen van dit treurspel geteekend. De dienstbode, die onder verdenking van den brand te Nisse te hebben gesticht voor de tweede maal in hechtenis werd genomen, is gisteren weder uit het huis van arrest alhier ontslagen. Dezer dagen is naar de gevangenis alhier overgebracht N. U. alhier, ter zake van moed willige verwonding en, naar men zegt, ook wegens poging tot moord. Als eene bijzonderheid wordt ons medege deeld dat een landbouwer te Arnemuiden dezer dagen van 104 kippeneieren 102 kuikens verkreeg. Als een afdoend en geheel onschadelijk middel tegen muggen- of vliegenbeten wordt in het Nieuws v. d. Dag aangeraden een zeer verdund afkooksel van spaanders van kwassiehout, die voor weinig geld bij iederen drogist te bekomen zijn. Het gewicht aan water moet 70 tot 80 maal zoo groot zijn als dat van het hout. Men bestrijkt met dit slappe vocht aangezicht en handen, laat ze drogen en geen insect zal erop steken. Ook het besprenkelen van met bladziekte behepte planten wordt aangeraden. Te Deventer verschijnt sedert April telkens bij het aantreden van de schutterij, een schutter op het excercitieplein in burgerkleeding, met de Ik sprak met Leonard en mijne andere vrienden over een uitstapje, stellig niet langer dan tot den winter en iedereen vond dat zoo natuurlijk, dat ik hoe langer hoe moor in mijn voornemen ver sterkt werd. Leonard huurde mijn atelier en ik maakte mij reisvaardig. De dag voor mijn ver trek was bepaald; maar ik had er zoo weinig over nagedacht waar ik eigenlijk heen wildo, dat toen wij den laatsten middag met eenige goede kennissen aan tafel zaten een hunner mij moest vragen „Maar waar gaat gij toch eigenlijk heen „Wel natuurlijk het seist naar Berlijn antwoordde Leonard voor mij. „Ja, naar Berlijn I" herhaalde ik en ademde vrijer, als woei mij op een dorren zandweg een frissche zeewind tegen. „Natuurlijk naar Berlijn I" Ik had Leonard wel om den hals kunnen vallen. Nu had ik mijn zin en ik had toch niet zelf het besluit genomen. Hij had het woord uitgosproken en vond niels natuurlijker dan dat ik naar Berlijn ging en ik wilde, ik moest erheen. Ik moest toch aan mijn oude meesters mijn werk laten zien, ik wilde als hun gelijke naast hen staan en de menschen terug zien, die mij het dierbaarst op de wereld waren. Ik noemde geen namen zelfs niet tegen mij zeiven. Maar ik was vervuld van zalige hoop, toen ik in den trein stapte. Ik was zoo blij alsof ik voor het eerst van mijn leven op reis ging en wapenen om het lichaam en een chacot op het hoofd. Bij elke oefening werd hij steeds wegge zonden en aangemaand zich een schutterspakje aan te schaffen, terwijl hij bij niet-aanschaffing met boete bedreigd werd. Eergisteren avond kwam hij weder in burgerkleeding met de wapenen en chakot op het exercitieterrein. De man verklaart niet bij machte te zijn zich een pakje aan te schaffen noch boete te kunnen betalen. De vader is evenwel grondeigenaar. Met belangstel ling wordt de afloop dezer zaak te gemoet gezien. De burgemeester van een dorp in Gelderland zond voor een paar dagen den gemeente-veld wachter bij de kiezers rond met de boodschap: „compelment van den burgemeester en hij laat oe weten dat er Dinsdag stemming is en dat de heeren P. en H. weer motten gestemd worden." Eene schippersvrouw die in de Egelantiers gracht te Amsterdam haar kind nasprong dat over boord was gevallen, moest hare moederlijke zelfopoffering met den dood bekoopen. Beide lijken werden kort daarna opgevischt. De gemeenteraad van Tiel heeft aan den ont worpen stoom-tramweg van Tiel naar Kuilenburg, gedurende 15 jaren, een rentewaarborg van 500 'sjaars verleend. Bij de indeeling der miliciens van de lichting 1880 voor Noord-Holland is iemand voor twee gemeenten ingeschreven en heeft nommers getrok ken, die hem dienstplichtig maken. Er is een koninklijk besluit noodig, om hem ontheffing te geven van zijn dienstplicht voor een van die gemeenten. Geen sterker vereerders van de Zondagsrust dan de Schotten. De gemeenteraad van Dunferm line verwierp met groote meerderheid een voor stel om de openbare baden op dien dag van 7 tot 9 uren des morgens open te stellen, terwijl men tevens besloot aan den heer postmeester- generaal de sluiting van het postkantoor op Zondag des voormiddags te vragen. Te Glasgow werd Maandag een dominé voor den rechter gebracht, die in heilige woede de ruiten van een tramwagen die des Zondags reed, had stuk ge slagen. De stoomboot Orient heeft de reis van Plymouth naar Adelaide (Zuid-Australië) volbracht in 35 dagen, met alle oponthoud daaronder gerekend. Dit is de Bnelste reis welke op dat traject is gemaakt. Do locomotieven-fabriek van Baldwin te Chicago heeft eene locomotief gereed voor de Philadelphia and Ueudiny-spoorwegmaatschappij welke een expres-trein, tusschen Philadelphia en New-York een afstand van negentig Eng. mijlen, in negentig minuten aan zijne bestemming moet brengen. De trein zal dus 100 kilometer in het uur afleggen. De sneltiein VlissingenHoozendaal loopt met éen oponthoud evenwel dat de Amerikaansche trein niet zal hebben ruim 56 kilometer in het uur. Met de snelheid van den Amerikaanschen trein zou de afstand van hier naar Botterdam in 1 u. 20 m. afgelegd worden. Te Faido, in Zwitserland, heeft in het gemeentehuis eene ontploffing plaats gehad, waardoor drie personen gedood en 15 gewond werden. De kelder van hot huis was aan een aannemer verhuurd, die er eene kist dynamiet schijnt geborgen te hebben. Het gedenkteeken voor lord Byron dat in Hydepark te Londen wordt opgericht, zal zich voorloopig met een houten voetstuk moeten vergenoegen, daar het marmer, voor dit doel door Griekenland aan het Engelsche volk aangeboden, nog altijd bij kaap Matapan op inlading naar Engeland ligt te wachten. Het eenvoudige opschrift, enkel de naam Byron, zal op een stuk marmer van do bouwvallen van het Parthenon aangebracht worden. Lord Beaconsfleld is voorzitter van de commissie voor dit monument. Eergisteren is te Brussel een standbeeld onthuld voor Quételer, den beroemden wiskundige en statisticus. Quételet leefde van 1796 tot 1874. Te Bordeaux is gisteren brand ontstaan in het entrepöt van de kamer van koophandel. De schade wordt op twee millioen franken begroot. ik had nooit gedacht dat ik Parijs met zulk een luchtig hart zou verlaten,maar ik ging ook naar Berlijn. EENENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het is zeer dwaas van een parvenu wanneer hij de menschen wil doen vergeten dat hij van geringe afkomst is, of wanneer hij zich gedurig verbaast over alles wat hem in zijne nieuwe positie van zelf toekomt; maar wanneer ik ande ren naar mijzslven mag beoordeelen, dan is een parvenu met eenig gezond verstand en een middelmatige ontwikkeling een zeer gelukkig menschwant men geniet veel meer van hetgeen men zelf verworven, dan van hetgeen men geërfd heeft. Wat wij zelt met moeite tot stand gebracht hebben, heeft voor ons een heel andere historische waarde dan hetgeen ons werd nagelaten door voorouders, die wij misschien volstrekt niet gekend hebben en zelfs het gevoel van ij delheid van een parvenu is een genot, dat iemand die van zijn geboorte af rijk en aanzienlijk is geweest, niet kent en hem, geloof ik, benijden mag. Wordt vervolgd.) Wee.;o", 12 Mei. De Polilische Correspondem meldt uit Scutari van 11 dezer: De berichten, volgens welke verscheidene Albaneesche stammen de heerschappij opgezegd hebben aan den sultan, zijn niet volkomen juist. Al de tot dusver plaats gehad hebbende manifestation der Albaneezen be oogen het organiseeren der autonomie in het vor stendom Albanië onder de suzereiniteit des sultans en met benoeming van Ali paoha van Gusinje tot vorst van Albanië. Londen. Volgens de Times heeft graaf Karolyi aan lord Granville de verzekering gegeven dat de strekking van het Duitsch-Oostenrijksch verbond vredelievend is en niets nadeeligs voor de belangen van derden inhoudt. 's Gravenliage. Benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Zierikzee, de heer Arriëns, vroeger rechter te Gorinchem. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is op 12 dezer, in het openbaar, ten raadhuize, bij enkele inschrijving aanbesteed het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente met het gewoon onderhoud daar van en welle perceel, openbare gebouwen, waaronder de torens en poorten, de vloeiplanken en de stads brand- en woonpaden, aan L. Geers, voor ƒ2315; 2e perceel, kaaimuren, aan J. van der Linden, voor 7803e perceel, beschoeiingen en paalwerken, aan J. van Dijke, voor ƒ1175; 4e perceel, leveren van materialen en leggen van winkelkrammat, aan M. van den Houten, voor 7615e perceel, bruggen enz., aan H. Besaans, voor 780 6e perceel, riolen, patten en water leidingen, aan C. J. Elsevier, voor 294; 7e per ceel, vernieuwen defensiewerken Westhavendijk, aan M. van den Hout en, voor /891 eu 8e perceel, aan J. Bartels, voor 1710. Zitting van Woensdag 12 Mei. Voorzitter de heer Borsius. Afwezig de heer De Bruijne. Na afdoening van eenige ingekomen stukken komt aan de orde het verzoek, door een aantal inwoners van gemeenten in Zuid-Beveland en het voormalig 5e district, Schore, Vlake, Wemeldiuge, Yerseke, Hulst enz., tot de kamer gericht om te bevorderen dat de bestaande spoorweghalte Vlake in een goederen-station worde veranderd, teneinde de bewoners van bedoelde streek eene betere commuuicatie met het overig deel van Zeeland en met Holland te verschaffen. De commissie voor de maand, in wier handen dit adres is gesteld, adviseert dat de kamer zich ten deze onbevoegd zal verklaren en de adressanten den raad geven hunne belangen rechtstreeks aan de bevoegde autoriteiten kenbaar te maken, terwijl, zoo dientengevolge het gevoelen der kamer mocht worden gevraagd, doze de zaak nader in ernstige overweging zal nemeu. De heer Tak verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het advies der commissie; het komt hem voor dat, wanneer een belangrijk deel der provincie behoefte heeft aan een middel van vervoer en er geen kamer van koophandel in den omtrek is die de zaak kan aanvatten, de kamer in de hoofdstad wel aanleiding heeft om de zaak te bespreken. Intnsschen zal spreker zijn voorstel ten deze niet daarop gronden, maar op bet be lang dat de Middelburgsche handel zelve ten deze heeft. Eene goede communicatie tusschen de opgenoemde plaatsen en de Middelburgsche gros siers is bij de bestaande relatiën van zeer veel gewicht voor laatstgenoemden, dewijl de thans bestaande veel tijd en onkosten vordert. Spreker gelooft ook wel dat de regeering aan het verzoek een gewillig oor zal leenen, dewijl het verkeer met het gansche land erdoor wordt gebaat. De heer De Kanter sluit zich bij den heer Tak aan en wijst er bovendien op dat in het 5e dis trict nog al werk wordt gemaakt van de Export- Maatschappij en dat het vestigen van een station te Ylake van grooten invloed zou zijn op het gemakkelijk vervoer naar Vlissingen en verder naar Engeland. Ook de heer Snijders deelt het gevoelen der vorige sprekers. De heer De Stoppelaar zegt dat ook de com missie de zaak wenschelijk voorkomt, doch dat zij alleen bezwaar heeft tegen de manier waarop die is aangevat; zij meent dat de adres santen zich rechtstreeks tot de regeering moeten wenden. De heer B. A. Fokker acht de noodzakelijkheid van het gevraagde niet bewezen. Het komt hem voor dat met de bestaande stoombootdiensten en beurtveren voldoende in de communicatie is voorzieu, terwijl bovendien het verzoek der adressanten niet zoo eenvoudig als het wel schijnt, maar van zeer grooten omvang is en beduidende kosten veroorzaken zou. De voorzitter wil het al of niet noodige van het gevraagde buiten bespreking laten, maar er alleen op wijzen dat de kamer niet de aangewezen persuon isindien de vraag gedaan was aan de regeering en dan de ondersteuning der kamer werd ingeroepen, zou de zaak een ander aanzien krijgen. Wat betreft de belangen van den Mid del burgschen handel acht spreker de door de stoom booten en beurtschepen gegeven gelegenheid voldoende. De heer Tak verdedigt nog nader het verzoek van adressanten. Hij acht vooral tusschenkomst der kamer wenschelijk omdat deze meer invloed kan uitoefenen, terwijl wanneer de zaak goed wordt uiteengezet, waarschijnlijk aan het verlangen zal tegemoet gekomen worden. Als een sterk sprekend argument wijst spreker erop dat Kruiningen, waar zeer weinig omgaat, wel, en een kruispunt van 't verkeer, als hier bedoeld wordt, geen gelegenheid tot lossing en lading van goederen heeft. Nadat de heeren Saijders en De Kanter nogmaals op de medewerking der kamer hadden aangedrongen, wordt het advies der commissie in omvraag ge bracht en met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Daarna is aan de orde een adres van den heer J. A. Vrijman, gezagvoerder van het Ned. fregat schip Baron van Fallandt van Bosendaelthans liggende te Middelburg, houdende klachten over de inrichting van het loodswezen. Deze klachten komen in hoofdzaak neer op het volgende: Met zijn van Java naar Middelburg beladen schip kruisende op de hoogte van Dun- geness, waar een vast station voor een Vlissingsch loodsvaartuig is, was er geen Vlissingsche loods- kotter, waardoor de gezagvoerder verplicht was, na een paar dagen oponthoud, een Brouwers- havenschen loods aan te nemen. Eindelijk ont moette hij een Vlissingschen loods, die hem voor de kanaalhaven van Vlissingen bracht. Op de vraag van den loods naar zijn diepgang had adressant dien opgegeven welken het schip bij het vertrek van Batavia had, nl. 72 decimeter, met voordacht die opgaat, ter voorkoming van moeilijkheden, ruim nemende, waarop de loods te kennen gaf dat hij geen schepen boven 70 dec. zonder speciale vergunning mocht binnenbrengen. Later werd de vergunning gegeven en passeerde het vaartuig de sluis, waar geconstateerd werd dat het 70 dec. diepgang had. Des gezagvoerders eerste bezwaar betreft de berekening van het dubbele loodsgeld iu dit ge val, en zijn tweede het hem veroorzaakt noode- loos oponthoud. Is hij niet verkeerd onderricht dan is de gewone waterstand in het kanaal 74| dec., zoodat het steeds met 72 veilig kau bevaren worden, en vraagt hij dus: van waar ontleent het loodswezen de bevoegdheid om aan de loodsen het in de buitenhaven brengen van schepen op meer dan 70 dec. te verbieden Adressant verzoekt eindelijk de tusschenkomst der kamer om een z. i. te veel betaalde som van 220.50 aan loodsgeld en sleeploon terug te bekomen, terwijl hij zelf zeer ingenomen met de uitnemende gelegenheid, welke de haven aan het Walchersche kanaal aanbiedt voor diepgaande schepen, het vertrouwen uitspreekt, dat de kamer zijn beroep op hare tusschenkomst niet euvel zal duiden, omdat ook de belangen welker behar tiging haar zijn opgedragen, eronder lijden, wanneer het loodswezen niet medewerkt, en de vaart op deze plaats drukt in plaats van die behulpzaam te zijn. Het ten deze door de commissie voor de maand uitgebracht rapport strekt tot het indienen van een request aan den minister van marine tot ondersteuning van het verzoek van den gezag voerder, erop te wijzen dat feiten als de in het schrijven van den heer Vrijman voorkomende den bloei dezer plaats tegenhouden, en tevens erop aan te dringen dat de noodige maatregelen worden genomen dat het station Dnugeness voortdurend bezet blijve en dat de schepen voor Vlissingen geen noodeloos oponthoud ondervinden, zooals met dit vaartuig het geval is geweest. Nadat de heer De Stoppelaar nog herinnerd heeft dat hetzelfde geval met de Mary heeft plaats gehad, vereenigt de kamer zich met het advies der maandcommissie. Eindelijk wordt nog door de daartoe benoemde commissie rapport uitgebracht op de vraag van den minister om inlichtingen betrekkelijk de regeling van het onderzoek van staatswege naar zeerampen. De commissie geeft als haar gevoelen te kennen, dat zij het zeer wenschelijk acht dat het onderzoek van rijkswege blijve bestaan en bij de wet worde geregeld. De openbare zitting is daarna gesloten, terwijl de leden nog in comité bijeen bleven. 15 Mei des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Tuestand aar DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lacht zee N. Shields -f 9.6 0 2 bew. kalm Sylt 7.7 ONO 3 z. bew. Hartlepool Swinemunde 5.4 ONO 4 mist. Hamburg 5.6 ONO 4 betr. Delfzijl H- 4.9 0 1 i. bew. Groningen. -f 4.8 ONO helder Helder. 53 NO 2 1. bew. kalm Yarmouth. NO 4 1. bew. deining Vlissingen. 2.9 NO 2 bew. Maast; icht 1.9 N 3 helder Valentia. 4.8 ONO 3 z. bew. deining Portsmouth. 0 2 goed kalm Grisnez 3.2 NO 4 mist. Parijs St Mathieu. - 0.3 NNO 2 helder 0.2 0 2 betr. Biarritz 0.8 z 2 helder Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 uren H. 3.4 M. des namiddags: H. 4.1 M. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: Corr Thermometer. 12 Mei.'sav. 11 u.gr. 13 Mei. 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 5 n. 60 gr. De heer Paul Bert heeft namens de commissie uit de Fransche kamer voor het lager onderwijs het rapport overgelegd over de aanhangige wets ontwerpen. Wij deelden onlangs mede dat er nog een belangrijk verschil bestond tusschen den minister en de commissie. Zij waren het eens dat het onderwijs kosteloos en verplicht moest zijn; maar de commissie meende dat het gods dienstig elqment er aanstonds uit geweerd moest wordenterwijl de heer Ferry, het beginsel der commissie beamende, meende dien maatregel tot later te moeteu uitstellen. Ter elfder ure, toen het rapport der commissie reeds was vastgesteld» heeft de heer Ferry zich nog bekeerd en zjjne geneigdheid te kennen gegeven onl het volgende voorstel te doen Het godsdienstig onderwijs maakt geen deel meer uit van de verplichte vakken van het lager onderwas. Godsdienstig onderricht zal aan de leerlingen der open bare lagere scholen worden gegeven door de bedienaren der verschillende eerediensten,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2