n«: 113, 188Ö! I23( Jaargang! Vrijdag 14 Mei. HELMAH Middelburg, 13 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. I I |>ek of nog niet de stad zouden lens wij ze in eene |rt gevoegd. zijn do volgende [briek over van de pabriek en van de het gebruik der |)m voor zijne reke- onderhouden, en feel van verlichting om de stad baat luitgang der weten- (roductie voor ver- lens om ieder ander [fin te voeren dat dan het steenkolen- pnder gelijke voor- achtereenvolgende |elen is in toepassing durenterwijl de ld worden om eene [al van 20 millioen aan de stad, in ter- iGedurende de eerste Jaarlijks fr. 600.000. lelft van de zuivere vijf percent van het de aflossing voor en (voor uitbreiding pren 18 centimes de jfcs van, zooals thans, stad gesubsidieerde (1 de straatverlichting worden. Jteren in den Brussel- lussie plaats hebben» en en de zaak staat (or de volgende ver- jigen in de Parijsche pseerd man geworden fccile gehuwd was, ook krijk kwam. I met zich zei ven en oeten bekennen dat Is, om aan iemand die pkend heeft, te toonen ben in de wereld. Dit bde van het wederzien, fraai ingericht atelier Ie woning bracht. Het lij mij uit dan in dat dat met een klein woning uitmaakte Ik Jin wanneer de fransche riend in kennis bracht, 1/ bonjourmon cher 1" Soupil mij vroeg of ik (wanneer uit de wijze pn werd, bleek dat de [igeschreven stond, al een Franschen mond, heeft mij niet eens lan het slot, met mijne jidigen langen jas 1 (IP or dl vervolgd.) Reders abrahams bürq. M1DDKLBLRGSGHË COURANT. Dit blad verschijnt dageljjkBj met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per S/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daobi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joms. Met het oog op de overname van de lijnen der Grand Central Beigezal, naar wij vernemen, het materieel der Exploitatie maatschappij worden uitgebreid. Eenige nieuwe locomotieven zijn bereids besteld. Ofschoon oorspronkelijk het plan bestond- de Pulmann-restauratierijtuigen reeds met den aan vang van den zomerdienst op de lijn Vlissingen— Yenlo in dienst te stellen, zal dit waarschijnlijk eerst iets later kunnen plaats hebben. Ylissingen, 13 Mei. In tegenwoordigheid van de daartoe aangewezen autoriteiten werden gisteren de proeftochten hier ter reede en in het zeegat gedaan met het voor de Indische marine bestemde stoomvaartuig Arendaan de werf der maatschappij de Schelde alhier gebouwd. Het vaartuig voldeed volkomen aan de gestelde eischen. Heden zal men de Valkeen gelijksoortig stoomschip, op dezelfde wert gebouwd, beproeven. Tevens is men begonnen met den bouw van vier torpedo vaartuigen voor de Nederlandsche marine. Ritthem, 13 Mei. Gisteren had de installa tie van den nieuwbenoemden burgemeester dezer gemeente, de heer C. J. J. A. van Teijlingen, plaats. De allerwege uitgestoken vlaggen, de opgerichte eerepoorten en de des avonds ontsto ken illuminatie gaven blijk van de goede gezind heid, waarmtde de nieuwbenoemde burgemeester door de ingezetenen werd ontvangen. Het reeds vóór eenigen tijd door ons medege deelde bericht van het ontslag, door den heer mr. J. Snijder gevraagd als burgemeester van Veere en Vrouwepolder, wordt thans officieel bevestigd. Het is aangevraagd tegen den lfn October a. In een in het Zuiden voorkomend verslag van de elfde vergadering van het Zeeuwsch Jonge lingsverbond vinden wij vermeld, dat na afloop dier bijeenkomst het kerkgebouw der Christelijke gereformeerde gemeente te Vlissingen in eene eetzaal werd herschapen. Men was namelijk door iemand, die de levering van den gebruikelijken gemeenschappelijken maaltijd aangenomen had, onverwacht teleurgesteld en kon geen ander lokaal krijgen. Fluks werd nu de steenen vloer der kerk met kleeden belegd, een zeer nette tafel gedekt, een 32tal stoelen „met kussens" aange schoven en de maaltijd had op zeer genoegelijke Wij denken er niet aan om hier aanmerking FEUILLBTOIXr. 36. Den roman uit de kunstenaarswereld. TAM FANNY LEWALD. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Mijn omgang met Leonard bracht natuurlijk een groote omkeer in mijn gemoed te weegwant onwillekeurig kwam ons gesprek als van zelf altijd weer terug op de menschen die hij pas ver laten had; ik kon onmogelijk over hen hooren vertellen zonder dat de oude genegenheid weer boven kwam en sterker dan ooit voelde ik het verlangen in my opkomen om hun, maar voorna melijk mijn weldoenster, te toonen hoe goed het mij ging en die lieve mooie gravin te laten zien, dat de lompert, dien zij indertijd zoo liefderijk "was te hulp gekomen, haar kinderlijk medelijden niet verdiend had. Op zekeren dag dat ik met Leonard in het Bois de Boulogne wandelde, zei ik hoe heerlijk ik het zou vinden om met al die lieve menschen hier te Jfandelen, zooalg vroeger in den Thiergarten. op te maken. De zaak gaat ons ook niets aan, want, zooals in 't verslag reeds bij voorbaat op gemerkt wordt, de Chr. gereformeerden zijn „baas in hun eigen huis". Bovendien is in ons oog ieder lokaal op zich zelf even geschikt om er te bidden, te zingen en te preken, als om er te eten. Wanneer wij ons echter herinneren welk een geschreeuw over „ontheiliging" en „ontwijding" er van rèchtzinnige zgde aangeheven wordt op het denkbeeld alleen van een oratorium, een requiem, of andere ernstige muziek-uitvoeringen te geven in eene kerk, of om muziek te maken buiten eene kerk, maar op een tijd dat er hier of daar kerk gehouden wordt, dan lijkt ons deze herschepping van een bij uitstek rechtzinnig „bedehuis" in een „eethuis" alles behalve con sequent. Gisteren had in het gebouw der Nederlandsche Bank de algemeene vergadering van stemgerech tigde aandeelhouders dier instelling plaats. De voorzitter las zijn verslag voor, waarna het dividend over het boekjaar 1879/80 vastgesteld werd op f 166 per geheel aandeel. {Zie laatste her. van gisteren). De heer Jb. Fock werd als directeur herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Heukelom, werd voorzien door de benoeming van den heer H. van Eeghen. De aftredende commissarissen, mrs. C. D. Asser en C. H. B. Boot werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren mr. S. Vissering en J. E. Bonnike, welke bedankt hadden, de laatste voor eene herkiezing, benoemd werden de heeren mrs. J. G. Gleichman te 's Gravenhage en F. Th. Westerwoudt te Amsterdam. Aan het verslag is het volgende ontleend: De crediet-operatiën waren zeer beperkt; ge disconteerd en beleend werd voor slechts 457 millioen, of 182 millioen minder dan in 1878/79 en nog beneden het middencijfer der 10 laatste jaren. „Het zou niet moeilijk geweest zijn, zegt de directie, aan onze operatiën grootere uitbreiding te geven. Maar daartoe zouden wij, óf zonder schroom ons op terreinen van het credietwezen hebben moeten begeven, voor welke de krachten eener circulatiebank eigenlijk niet bestemd zijn en welke, eenmaal betreden, niet gemakkelijk en vooral niet spoedig weder verlaten kunnen worden; óf door sterke verlaging der rente, beneden die van het buitenland, meer credietvraag ook ten behoeve van het buitenland hebben moeten uit lokken, hetwelk echter, buiten de algemeene bezwaren aan een buitengewoon lage rente ver bonden, thans het bijzondere nadeel zou gehad hebben om tot een voor ons muntwezen niet gewenschten uitvoer van goud te leiden." De Java-Bode deelt „uit de meest zekere bron" „Daar beBtaat weinig kans op 1" zei Leonard. „Vader houdt niet meer van reizen en is blij als hij zijn badkuur achter den rug heeft, dat hij stil op zijn villa kan blijven. Moeder en mevrouw Von Marvilie hebben ook genoeg van de lange scheiding van hare echtgenooten, door de Itali- aansche reis veroorzaakt. De generaal is van plan om Waldritten tot een vlek te laten verheffen, en heeft daarenboven het vermogen zijner dochter te administreeren, dat zeer aanzienlijk is, of schoon het erfgoed op een jongeren Berkow is overgegaan, omdat Dora geen kinderen heeft. Clamor en Cecile zitten als een paar torteldui ven bij de jongen op het nest en als hij verlof kan krijgen, gaan zij geregeld naar Waldritten, zoo als het behoort. Dora heeft nooit van reizen gesproken." Ik meende nu vrij zeker van mij zeiven te zijn en vroeg voor het eerst, of zij den dood van haar echtgenoot reeds te boven en weder levenslustig was. „Dat kan ik u niet zeggen 1 In de drie jaar waarin ik door Cecile meer met de gravin in aanraking ben gekomen, heb ik het geen stap verder met haar kunnen brengen. Want zij maakte er geen geheim van, zelfs tegen Cecile niet, dat zij niet van mg houdt. Er bestaat iets tusschen ons als tusschen Gretchen en Mephisto. Ik ben haar niet ernstig genoeg, mgne zeden zijn niet streng genoeg, mijne grappen staan haar niet aan i ik ben haar te lichtzinnig en ik kan mede, dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer Van Lansberge, het vaste plan heeft om na afloop van het zesde jaar zijner regeering (dus in 1881), naar het moederland terug te keeren. De heer Van Marken, directeur der Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, heeft in de N. B. Ct. medegedeeld dat het pensioenfonds voor zijne werklieden, waarvan ook sprake was inonsnom- mer van Woensdag, nog niet feitelijk, maar alleen in ontwerp bestaat. De aandeelhouders moeten er hun goedkeuring nog aan hechten. De bijdrage van ƒ3000 uit de winst tot vorming van dit fohds is echter door de aandeelhouders reeds toegestaan. Er bestaat dus geen redelijke twijfel of ook dit menschlievende plan van den wakkeren direc teur zal tot uitvoering komen. Sedert eenigen tijd heerscht te IJmuiden dage lijks veel bedrijvigheid op het gebied van visch- handel. Het lossen, inpakken en verzenden van versche zeeviach geeft soms aan vele handen werk. Het zijn vooral de Engelsche vischsloepen, die thans IJmuiden bezoeken, in de buitenhaven ankeren en vandaar per sloep hun kisten met visch landen. Ook bracht de eerste van IJmuiden varende handels- en vischschokker van schipper Snellenberg flinke partijen visch. Eindelijk wordt de plaats geregeld bezocht door de Volendammers of andere schokkers en botters, waarvan er vele daar lossen. Deze beweging is te verklaren uit de omstan digheid, dat de haven van IJmuiden als het ware voor de uitoefening der visscherij is aangewezen en het mag verwondering baren dat niet meer pogingen worden aangewend om dezen tak van bedrgf daar uit te breiden. Ook voor de plaats zelve is het te hopen dat spoedig nog andere bronnen van inkomsten hier vloeien, want het jonge IJmuiden gaat niet vooruit. Gaandeweg ziet men de woningen hier en daar ontvolken en de neringdoenden opbreken om elders hun geluk te beproeven. {Hbl.) De St. Ct. bevat de wet tot goedkeuring eener overeenkomst van den staat en Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden met A. van Haaften c. s., houdende ontbinding van de erfpacht der gronden en wateren van den staat in het Slaak en van de huur van den Heenschen dijk en de Beukelenbergsche gorzen, behoorende tot de dotatie van Z. K. H. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar N. I. door middel van het stoomschip Hampton, waarvan het vertrek uit Botterdam op 15 Mei a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. met die grafelijke landelijke onschnld, die toch anderhalf jaar de vrouw van Berkow is geweest, niet klaar komen, al bewonder ik haar schoonheid nog zoo." Het ging mij evenals de gravin. Leonard stond mij op dat oogenblik ook volstrekt niet aan. „Is zij veel te Berlijn vroeg ik. „Ik heb u immers al gezegd dat zij heel weinig bij haar ouders is. Dat is ook zoo zon derling van haar. Zij heeft zich in het hoofd gezet dat men, al is men niet gelukkig, toch vrij moet zijn en als men zijn heer en meester verloren heelt, zijn eigen meester moet zijn. Dat is zij natuurlijk niet zoodra zij te Waldritten komt en ofschoon er een gansche schaar van heeren om haar heen fladdert, die allen bereid zouden zijn, haar heer en meester te worden en baar gelukkig te maken, leeft zij kalm in haar eenzaamheid voort, 'tgeen Cecile zoo bewondert, waarschijnlQk omdat zij zelf er volstrekt niet toe in staat zou zijn." „Dus houden die twee vrouwen van elkaar Met hart en ziel, en het opmerkelijkste is dat Cecile, die veel verstandiger is dan de gravin, zich altijd naar dat kinderlijke gemoed schikt, indien Clamor het niet belet. Zij beweert dat de gravin altijd met de grootste zekerheid den spijker op den kop slaat. Zij dicht haar een zelfbeheer sching, een vastberadenheid en een zielskracht toe, die zij alleen kan gissen, daar de gravin, De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip uiterlgk 's morgens vóór 11 uren te Rotterdam aangekomen te zgn. consuls. Erkend en toegelaten als consul van Frankrijk te Botterdam de heer A.deMontebello. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Dordrecht D. H. Ulrieh, thans inspecteur van politie te Groningen. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, als 2e luit. bij de dd. schutterij te Zierikzee en in zijne plaatB beneed U. C. Mulock Houwer, thans schntter. Benoemd tot auditeur hij den schnttersraad der dd. schutterij te Goes mr. C. de Witt Hamer, met benoeming tevens tot auditeur bij dien raad bij het 3e bat. rustende schntterij in Zeeland. (Ztff laaUte berichten van gisteren.) burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Ond-Vroenhoven P. H. Nijsten. pensioenen. Op pensioen gesteld de kap.-adj. E. M. A. Bgleveld, van het reg. gren. en jagers, ten bedrage van 1560 's jaars en hem de rang verleend van majoor. leger. Benoemd bij het wapen der inf., tot le luit., de 2e luit. C. van Dura, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in N. I.bij het le reg., tot kol., de luit.-kol. G. M. van de Pol, komm. van het korps; tot le luit., de 2e luit8. C. M. I. van den Heuvel Kijnders en J. Witteveen, beiden van het korpsbij het 2e reg., tot luit.-kol., de maj. A. fl. Otterbein, van het korpstot kap. 2e kl., de le luit. I. Keiser, van het 5e reg.bij het 3e reg., tot kap. 3e kl., de le luit. jkr. F. A. G. Beelaerts van Blokland, van het reg. gren. en jagers; bij het 5e reg., tot maj., de kap. J. H. Michaëlis, van het 3e reg., en jhr. F. van Spengler, van den staf van het wapen, adj. van den inspec teur der inf. Aan de Leidsche hoogeBchool is gisteren be^ vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. C. Bolle, arts alhier, na verdediging van een academisch proefschrift getiteld Bijdrage tot de casuïstiek der hemi-anaesthesie De heer J. F. L. Abresch, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, herdacht heden zijne 25jarige ambtsbediening in deze gemeente. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van achting, terwijl hem namens 88 ingezetenen voor loover ik weet, nog nooit een van al die deugden heeft doen blijken. Om kort te gaan, het is een overdreven vriendschap, die wel weer terecht zal komen wanneer er iemand verschijnt aan wien de gravin die heerlijke vrijheid ten offer wil brengen." Hier werd ons gesprek gestoord door het voorbijrijden van den keizer en ik kwam er niet meer op terug, nu ik wist hoe het met al mijne dierbaren ging. Maar wanneer ik aan het werk was betrapte ik er mij vaak op dat mijne gedach ten te Berlijn waren, waar ik sedert vijf jaar niet geweest was. In dien tijd was er veel veranderd er waren daar toestanden in het leven geroepen, die ik volstrekt niet kende en ik moest bekennen dat ik bijna een vreemdeling in mijn eigen land was geworden. Ik had photographieën gezien van tooneelen nit het volksleven, die voor vijt jaren onmogelijk zouden geweest zijn. Maar hoeveel had ik zelf niet in dien tijd beleefd! Ik was immers ook een geheel ander mensch geworden Hoe meer het voorjaar naderde hoe sterker mijn verlangen naar huis werd en in de maand Mei, die buitengewoon warm was, vond ik voor het eerst dat ik niet tegen de stadslucht kon. Ik had veel hoofdpijn, hetgeen ik anders in het voorjaar ook wel had gehad maar dan lette ik er niet op; maar nu vond ik dat alles mij voor de oogen schemerde, dat ik te veel gewerkt had en eenigen tijd rost moest nemen. V i-l

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1