BIJVOEGSEL 1880. 123e Jaargang. HELMAR. het Gezin, l-SCHELDE. nd Mei 1880. Donderdag 13 Mei. BUITENLAND. OTDIEUST rdaglBMei zal namiddags le ar Breskens en sn worden; de naar Ter i\eu- in plaats van en, en des Zon- relourkaarten rden. N®. 112. R-SCHELDE. iterlijk 2 uren op Politie en Onderwijs. Middelburg, 12 Mei. Staten-G eneraal Gustaye Flanbert. TEM' pêï kilo SO cent; DE GrEBs. ABRAHAMS. van den staat der VER- SIDING VAN STICHTELIJKE oop van dit jaar verschij- kingen over onderscheidene cal. Deze uitgave zal aan wat kosten, indien de ver- esteld worden. Vrienden len om extra bijdragen oord zullen worden in dit iet uittreksel van deze ementale Correspondent, P. J. RIENSTRA. P DE RGED1ENST. -Vlitsingen v. v. 6,15, 9,15; nm. 1, 3,30, 7. ags 1.10 ia plaats vau 1 uur. 11; nm. 2,30, 5, 8. ootdienst BURG ER ROTTERDAM. vertrek in Mei. VAN BOTTERDAM: Vrijdag. 14'morg. 11,30 u. Zaterd. 15 11,30, Zondag 16 10, Dinsdag 18'smidd. 1, Woensd.19 1, Donderd 20'morg.ll,30 Vrijdag 21 11,30, Zaterd. 22'smidd. 1, Maand. 24 1, Dinsdag 25 morg. 10, r. m. v. x nam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 MAANDAG, WOiSNSDAG en ZATERDAG. voorm. 7.30 nam. 3. 8.- 3.30 10.30 n ll*— •~~- 6.— midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 7.20 «9 2.30 5.37 8.41 6.88 •mm 2.40 3. *12.55 4.45 2.14 *5.59 8. *6.40 6.5!) 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 mm 10.18 10.41 8.85 *9.6 10.50 8.45 •9.15 11. "V -A. ÏST DB MIBBELBIIRGSCHE COURANT. GEMEENTE-VERORDENINGEN- De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat door den gemeenteraad in zijne vergaderingen van den 11 Februari/20 April 1880 en 10 Maart 1880 is vastgesteld: a eene verordening tot wijziging en aanvulling der verordening van algemeene plaatselijke politie voor deze gemeente van den 19 Mei/28 Juli 1875 b eene verordening op de heffing van schoolgeld op de openbare middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus alhier, benevens de veror dening op de invordering daarvan dat eerstgemelde vei ordening aan gedeputeerde staten van Zeeland, volgens bun bericht van den 23 April 1880,^no. "16/101in afschrift is mede gedeeld, en laatstgenoemde is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 12 April 1880, no. 25; dat beiüe verordeningen den 27 April 11. zijn afgekondigd en gedurende drie maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd, terwijl aldaar ook afdrukken zijn te verkrijgen tegen betaling van vijf cent per exemplaar. Middelburg, den 10 Mei 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari dezes ja.ars 2,000,902 mannen, 2,036,109 vrouwen, te zamen 4,037,011, alzoo 35,207 meer vrouwen dan mannen. In Zeeland waren de cijfers93,930 mannen, 96,620 vrouwen, te zamen 190,550 en 2690 meer vrouwen dan mannen. Deze meerderheid van het aantal vrouwen boven dat der mannen vindt men, behalve in Zeeland, ook in Noord- en Zuid-Holland, in Utrecht, iu Friesland en in Groningen. In de overige vijf provinciën is de verhouding omge keerd en worden te zamen 24,046 meer mannen dan vrouv/en geteld. In de steden boven de 14,000 inwoners heeft de vrouwelijke bevolking de overhand; op bet platteland is het veeltijds omgekeerd. Te Mid delburg is het verschil tusschen de beide geslachten het grootstmen telt hier op de 16,127 inwoners, 1389 meer vrouwen dan mannen. De mannelijke bevolking staat alhier dus als 45 tot 55; terwijl zij in Utrecht en Dordrecht is als 46 tot 54in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen, Leiden, Arnhem, Haarlem, Maastiicht, Leeuwarden, 7.15 10.55 6.50 10.40 8.5 11.60 8.55 12.40 9.15 1.8 9.80 1.20 3.50 6.10 7.30 8.30 8.40 8.51 feuilletoiv. 35. Een Toman uit de kunstenaarswereld* VAN fanny lewald. Negentiende hoofdstuk. j)^Ö hebt niet bedacht dat gij zulk een gewichtigen stap deedt, dat gij uwe ouders ongerust maaktet, uw goeden naam op het spel „Ik dacht alleen aan Clamor. Hij riep mij so ik ging I Hoe kon ik anders zei zij kalm en bedaard. De generaal stond in gedachten. Hoe lief moest Clamor haar hebben, dat hij alleen naar haar Verlangd had! Hoe zou hij haar ooit kunnen opgeven, zij die alles op zijde had gezet, voor hem, voor haar liefde „Mijnheer uw vader komt zeker om u af &e halen?» „Zeker, maar ik ga niet, generaalClamor eelt mij na twee jaar van droeve scheiding tot geroepen, toen hij meende dat hij stierf en Nijmegen en Gouda als 47 tot 53in Den Bosch, Zwolle, Breda en Zutfen als 48 tot 53 en in Delft als 49 tot 51. De Amh. CL die deze cijfers verzameld heeft, verdiept zich in bespiegelingen over de mogelijke oorzaken dezer ongelijkheden en is van meening dat het mogelijk en nuttig zou zijn er eene ver klaring van op te sporen. Het nut ervan, anders dan als eene lief hebberij- statistiek, wil ons nog niet in 'toog vallen. Wij gelooven bovendien niet aan de mogelijkheid om van alle feiten, die door cijfers aangetoond worden, ook door cijfers of langs anderen weg eene ver klaring te geven. Het toeval, of zoo men wil, een onnaspeurlijke samenloop van oorzaken speelt eene te groote rol in de wereldsche dingen om zulke verklaringen toe te laten. Kanaalverbindinjjen. Bij het afdeelingsonderzoek van de wetsont werpen tot aanleg van eenige kanaalverbindingen in de provinciën Groningen, Drente en Overijssel en tot verbetering van den binnenlandschen water staat in de prov. Friesland, werd door de meeste leden instemming betuigd met de wijze, waarop de regeering hare ontwerpen tot verbetering der binnenlandsche scheepvaart aan het oordeel der kamer onderwerpt. Met genoegen bespeurde men, dat zij bij deze wets voordrachten van het beginsel uitgaat, dat niets moet worden ter hand genomen dan hetgeen rijp is voor beslissing, terwijl bij partiëele behandeling de kamer beter in staat is, het nut en de wenschelijkheid van elk der voor gestelde werken te beoordeelen. De vraag werd echter in enkele afdeelingen gedaan, of de regeering niet genegen is, aau de kamer hare inzichten mede te deelen omtrent de overige in het ontwerp-Tak opgenomen werken en hoever zij met de voorbe reiding daarvan gevorderd is. Sommige leden daarentegen meenden in deze ontwerpen een niet te miskennen politieke betee- kenis op te merken. Lag dat al niet in de bedoeling en berekening der regeering, de ont werpen zouden toch, zoo beweerden die leden, er toe leiden, om deel voor deel door de kamer te doen aannemen de werken, waarvoor zij verleden jaar veertien millioen geweigerd had, en die ook nu misschien zouden worden verworpen, als het plan in zijn geheel ware gebleven. Hiertegen werd evenwel aangevoerd: eensdeels, dat de kamer zich niet verder behoefde te laten medesleepen dan zij zelve wilde; anderdeels, dat in deze voordracht veeleer het bewijs gelegen is, dat deze minister aan het tot stand komen der men heeft hem mij ter verpleging toevertrouwd dus is mijn plaats hier. Zoo lang hij niet hersteld is, want God zal hem ons niet ontnemen, verlaat ik hem niet! en" vervolgde zij met een stem die beefde van ontroering „als hij niet beter wordt dan" De generaal vatte hare beide handen en zei: „Vertrouw op mij, men zal u niet van hem verwijderen; gij zult bij hem blijven totdat wij, gij en ik, hem naar huis, naar zijn moeder kunnen brengen." Maar verg niet te veel van uwe krachlen Spaar u zei venGij zijt zulke vermoeienissen niet gewoon en gij moet toch bp hem zijn en gezond ook, als zijn bewustzijn terugkeert." Hij hield haar hand nog vast, in de volheid van haar hart kuste zij de zijne en even als zij door haar liefde het hart van Clamors moeder gewonnen had, verjoeg haar zachtheid en geestkracht alle eerzuchtige plannen uit het gemoed van zijn vader. Hij weerstreefde zijn beter ik niet meer, boog zich over haar heen en zei: „Wees bedaard mijn kind, wees bedaard! Denk aan uwe ouders, aau Clamor, aau ons allen! Waar kan ik mijnheer uw vader vindeu Ik zal naar hem toegaan om te vragen of hij u hier wil laten om mijn zoon op te passen. Ik hoop dat hij in uw nabijheid zal kunnen blijven, daar mijn plicht mij bij mijn arme dochter roept. Vaarwel, voor het oogenblikHoud goeden moed Mij dunkt Clamor wordt rustiger ea hij is zoo overige meer kostbare publieke werken, in het ontwerp van zijn voorganger vervat, wanhoopt of niet veel hecht. Verlaat de regeering den gcoorloofden weg van samenvoeging of gelijktij dige voordracht van groote en kostbare publieke werken, mag daaruit dan worden afgeleid, dat zij het plan van een nieuwen waterweg van Amsterdam naar den Rijn en de plannen van de overige in de zoogenaamde kanalenwet vervatte werken, laat varen Door enkele leden werden in twee afdeelingen fioanciëele bezwaren tegen den aanleg van nieuwe en kostbare werken gemaakt. Men moet wachten tot onze financiëele toestand, verbeterd is, en hel feit dat de Indische begrootiog, na aftrek der buitengewone uitgaven, dit jaar sluit met een batig slot van 2 millioen, geeft hoop, dat in een niet al te verwijderde toekomst. Indie wederom in staat zal wezen bij te dragen tot de uitgaven van het moederland. Volgens de meeste leden daarentegen gaat het niet aan, den aanleg der openbare werken, vervat in het ontwerp der vorige regeering, tot een onbepaald tijdstip te verschuiven, vooral met het oog op de communicatie tusschen Amsterdam en Duitschland, die dringend verbetering behoeftf Bovendien zal onze financiëele toestand van zei. gunstiger worden, wanneer do regeering krachtig de hand slaat aan het bevorderen der belangen van handel en scheepvaart. In alle staten wordt het middel van leening ten behoeve van groote publieke werken in practijk gebracht en dit middel wenschte men ook hier toe passen, mits gezorgd worde, dat rente en aflossing uit de gewone inkomsten kunnen bestreden worden. Aan subsidieermg bij wijze van vaste waarbor ging had men de voorkeur willen geven boven de uitkeeiing van een bepaalde som. Vooreerst omdat de opdracht asn particulieren en particuliere maatschappijen van de naleving eener taak, tot welke wij bij tractaat verbonden zijn, eene beden kelijke zijde heeft. Zelfs de gemeente Groningen, die hier buiten haar gebied een werk gaat ondernemen, staat iu dat geval met particulieren gelijk. Met het oog hierop wenschte men tot de regeering de vraag te richten, in hoe verre zij meent, dat gemeenten geroepen zijn tot onderne mingen buiten haar gebied, in het belang van hare industrie, privaatrechtelijk landbezit, of zelfs van hare ingezetenen. Behoort dit niet tot de roeping of het wezen der gemeente, mocht dan de regeering in dit geval aan Groningen voor een onderneming van dien aard wel subsidie verleeneu De opdracht aan particulieren en maatschappijen berooft den staat ook van den waarborg tegen overdracht van de concessiën aan vreemdelingen of tegen het overwicht, dat vreemden door 'topkoopen van aandeelen in de bedotdde maat schappijen kunnen verkrijgen. De vorm van subsideering in het ontwerp-Tak opgenomen, werd jong, zoo sterkGod zal hem ons laten behouden 1 Heb dank mijn kind, heb dank dat gij gekomen zijt 1" Hij drukte haar de hand en vertrok, en uit hare oogen vielen tranen van weemoed en blijd schap neder op het hoofd van den geliefden zieke. twintigste hoofdstuk. De beide vaders, beide brave en verstandige menschen, waren het nog dienzelfden dag eens geworden en hadden tegelijk Altona moeten ver laten: de generaal om de begrafenis van zijn schoonzoon to regelen en de koopman omdat hij in deze woelige tijden zijne zaken niet lang mocht verlaten en daar Leonard spoedig beter werd, besloot mevrouw Wollmann zich naar Altona te begeven, om in de nabijheid harev dochter te zijn, terwijl het als van zelf sprak dat ik bij Leonard bleef, zoolang hij nog een zweem van koorts ge voelde, waardoor hij genoodzaakt werd nog langer in de berglucht te vertoeven. De toestand van Clamor daarentegen bleef lang bedenkelijk, daar hij ontsteking aan de eene long kreegmaar zijn krachtig, ongeschokt gestel zegevierde en het gelnk van Cecile weder te zien en voor altijd de zijne te mogen noemen droeg niet weinig tot zijn herstel bij. Zijn arm kon hij echter nog niet gebruiken, zoodat hij vooreerst den dienst niet kon hervatten door velen ook daarom aanbevolen omdat dan de voorwaarden, bv. het verbod van tolheffing, konden worden geregeld. In verband hiermede werd door een paar leden in eene afdeeling krachtig aangedrongen op wettelijke bepalingen behelzende de voorwaarden, waarop deze en dergelijke werken kunnen worden gesubsidieerd. De aanvoerder der realistische, de wegbereider der naturalistische school in de Fransche letter kunde, Gustave Flaubert, is op 59jarigen leeftijd plotseling aan een aanval van beroerte overleden. Van Parijs en het woelige letterkundige leven verwijderd, zooals hij geleefd had, is hij op zijn buitengoed te Croisset bij Rouaan gestorven. Hij had in den laatsten tijd met groote inspanning gewerkt aan een nieuwen roman, Bouvard et Pêlu- chetj dio in den aanstaanden winter uitgegeven zou worden. Den vorigen avond had hij met zijn vriend, dr. Fortin, doorgebracht met het lezen van Corneille. Weinige dagen geleden vierde hij zijn verjaardag te midden van een kleinen kring van vrienden, die hij bij deze gelegenheid weder ver baasd had doen staan niet alleen over zijne uit gebreide kennis, zijne oorspronkelijke inzichten en plannen ten aanzien der letterkundige vraag stukken van den dag, maar ook over den diepen ernst waarmede hij dat alles opvatte, over het gewicht dat hij aan zijne roeping als letterkundige en schrijver van naam hechtte. Men kan zeggen dat hij in dit opzicht, onder de Franse hen, tot de uitzonderingen behoord heeft. Zijn vader was een bekend, om niet te zeggen een beroemd heelkundige, leerling en helper van Dupuytren, en zelf gedurende 33 jaren eerste chirurgijn aan het hospitaal te Rouaan. Hij liet zijne twee zoons een eerlijken, algemeen geachten en beminden naam na. De oudste volgde hem aan het hospitaal op, de jongste studeerde in de rechten en in de letteren. Daarna reisde hij ge durende eenige jaren in het Oosten en in Italië, bracht in 1852 van zijne omzwervingen een schat van aanteekeningen en indrukken mede, benevens het plan van een romin, aan welken bij echter nog vijf jaren werkte alvorens hij hem in 1857 verschijnen liet. Dat boek was de beruchte Madame BovaryMoeurs de Province. Zijne werken volgden elkander langzaam op: hij arbeidde te ernstig en met te veel inspanning om vlug voort te brengen. Zijn tweede roman was Salammbode derde VEducation Sentimen- tale, de vierde la ïentation de Saint Antoine en de en buitendien raadden de doktoren hem aan, ter wille van zijn borst naar het zuiden te gaan, waarheen zijn moeder hem zou vergezellen, met de gravin, om deze door verandering eenige af leiding te bezorgen. Maar Clamor wilde niet opnieuw voor zoo lang van Cecile scheiden en verzocht dus zijne aan staande schoonouders om ook de Alpen over te trekken, waar mijnheer Wollmann evenwei veel tegen had. Hij was al zoo vaak met zijn familie in Italië geweest en had buitendien geen lust om met zulk een groot gezelschap te reizen; eindelijk kwam men echter overeen dat mevrouw Von Marville zoo spoedig mogelijk met hare kinderen naar Italië zou vertrekken en dat mevrouw Wollman met zoon en dochter zou volgen, zoodra het koeler werd en Leonard dus geen gevaar liep van opnieuw koorts te krijgen. Toen deze Zwitserland zou verlaten om tot Kerstmis in de ouderlijke woning te blijven, gaf hij mij zijn wensch te kennen dat ik mij 's winters weer te Rome bij hem, en dus ook eenigszins bij het geheele reisgezelschap, zou voegen en dan later met hem alleen een uitstapje naar Sicilië maken. Maar ofschoon ik nu geld genoeg bezat, kon daar toch niets van komen, daar ik de er varing had opgedaan dat ik in Italië voor mijn kunst niet veel profiteerdedaarenboven had ik in de laatste maanden door de ziekte van Leonard veel tijd verbeuzeld, zoodat ik niet langer mocht

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 5