Laatste aeriofttoi. te Middelburg werd heden middag weder aan een aantal schoolkinderen een leest bereid. Ditmaal waren de scholieren van de school G (voor kinderen van onvermogenden), hoofdonderwijzer de heer P. G. de Jager, in het Schuttershof ver zameld om de belooning, die zij wegens getrouw schoolbezoek hadden verdiend, in ontvangst te nemen. De uitreiking der getuigschriften en prijzen had op de gebruikelijke wijze plaats. In het afgeloopen jaar werd gedurende korter of langer tijd door 298 jongens en 230 meisjes aan het onderwijs op school G deelgenomen. 221 jongens en 172 meisjes waren 't geheele jaar leerling eu van deze kwamen 272, 160 jongens en 112 meisjes, voor eene bekroning in aanmerking, nl. zij, die in het geheele jaar niet meer dan 5 maal de school willekeurig verzuimd hadden. Hieronder zijn er 155 met geen enkel willekeurig Verzuim. 160 jongens en 112 meisjes ontvingen een getuigschrift en naar mate van hunnen leeftijd geldprijzen van f 2.50 tot 50 ct., tot een geza menlijk bedrag van f 299.75. Voor 48 leerlingen is de geldelijke belooning van f 2.50 tot f 1.50 ingeschreven op spaarbank boekjes, waaronder er 16 zijn van vorige jaren. De feestviering, die door enkele belangstellenden en sommige ouders van bekroonde leerlingen bijgewoond werd, eindigde met het zingen van eenige toepasselijke liedjes. De industrieschool voor vrouwelijke jeugd, te Amsterdam, werd in het afgeloopen jaar bezocht door 148 leerlingen, voor verreweg het grootste gedeelte uit den burgerstand, waarmede het school geld van ƒ25 overeenstemt. 56 leerlingen hebben om verschillende redenen de school verlaten. Aan de voor- en najaars akte-examens te Haarlem en aan het apothekersexamen te Middelburg hebben zich 39 leerlingen onderworpen, waarvan 35 zijn geslaagd, nl. 10 als leerling-apotheker, drie voor het teekenen en 22 voor fraaie en nuttige hand- handwerken. De financieele toestand geeft geen reden tot bezorgdheid voor de toekomst; wel bestaat er geen overvloed, maar in de behoeften van don loopenden dienst 'kan voorzien worden, dank zij ook de verhooging van het rijkssubsidie tot 4500 en van het gemeentesubsidie tot ƒ3000. Kunstnieu ws. Zooals reeds vroeger door ons werd medegedeeld zal het Rotterdamsche tooneelgezelschap der heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels in de maand Juni a. te Londen in het Imperial Theatre eene reeks voorstellingen geven. De lijst is aldus samengesteld Maandag 7 Juni: Anne-Mie, van Rosier Faassen, Dinsdag 8 Juni: Marie Antoinetteeen drama, dat P. Giacometti indertijd voor Ristori schreef. Woensdag 9 Juni: Janus Tulpvau J. van Maurik, voorafgegaan door de Militaire Willems ordevan Rosier Faassen. Deze voorstolling zal des namiddags niet des avonds plaats hebben. Donderdag 10 Juni: Marie Antoinette voor de tweede maal. Vrijdag 11 Juni: Vorsten school» Zaterdag 12 Juni: Marie Antoinettevoor de derde maal. Verder zullen gedurende de volgende week de onderstaande stukken opgevoerd worden. Roofvogelstooneelspel door H. G. Rood- huyzen; De Kiesvereeniging van Stellendijkdoor Lodewijk Mulder,* Vriend Fritz, door Erckmann- Chatrian. Deborahdrama door Mosenthal. Den laatsten der maandblijspel door G. von Moser. De bruiloft van Kloris en RoosjeManus de Snorderf van Rosier Faassen. De laatste ritdramatische schets, vertaald door D. Haspels. De gevolgen van een leugenblijspel door R. Kneisel. De schilder Louis Apol heeft zich als vrij williger op de rol van de Willem Barents laten inschrijven om een in de kunstwereld waarschijnlijk éenige studiereis in de Arctische wateren te gaan ondernemen. Het Nederlandsch Museum is in het bezit gekomen van een miniatuur-portret van Margaretha van Par ma, gouvernante der Nederlanden. De Vorstin is op gevorderden leeftijd voorgesteld, in een zwart kleed met een klein kraagje en een witte muts; de achtergrond is groenachtig. Het portret is op hout en rond van vorm. Het is zeer merkwaardig, omdat het een gelijktijdige afbeelding is. Ook over het tweede „gastspel" van het Mei- ningsche tooneelgezelschap loopen degevoelens der beoordeelaars uiteen. Het betrof nu geen treurspel d grand spectacle zooals de Julius Caesarmaar een frag ment uit Grillparzer's Estherwaarin weinig, on eene vertaling van Molièro's Malade imaginaire waarin volstrekt geen talrijke groepen figu ranten of omslachtige tooneelschikking voorkomen. Desniettemin worden de versieringen en het bijwerk ook in deze beide stukken, als historisch-getrouw, zeer geroemd. De recensent der N. Roti» Ct. prijst het spel der beide hoofdpersonen in Estherdoch keurt dat der andere spelers in hetzelfde stuk ta melijk streng af. In Molière's blijspel maakten de Duitsche spelers, volgens dezen beoordeelaar, zich schuldig aan overdrijving, waardoor het werk van den Franschen schrijver tot eene Duitsche Fosse gemaakt word. De heer Loffelt klaagt in het Handelsblad over deze fout niet en zwaait grooten lof toe aan de opvoering van EstherVan het Fransche stuk zegt hij echter, dat het „van overdrijving getuigen zou, indien men beweerde dat de Meiningers in dit genre met de Franschen gelijk staan." Dit is een van die algemeenheden, om welke te bedenken men geen geoefend criticus als de heer Loffelt behoeft te zijn. Dat de Meiningers niet de sociétaires van la Maison de Molière zijn, weet ieder: des noods kan men 't op hun aan plakbiljetten gedrukt zien. De vraag is slechts of zij, als Dnitschers, een vertaald stuk opvoerende, het als zoodanig niet bederven en er niet, door onnatuurlijkheid en overdrijving, iets van maken dat in niet éen taal genietbaar of voldoende aan de eischen van den goeden smaak is. Het gulle en hartelijke gelach, dat herhaaldelijk in den schouwburg weerklonk, schijnt deze veronder stelling niet te wettigen, vooral wanneer men bedenkt dat het publiek, dat eene Duitsche too- neelvoorstelling bijwoont, niet anders kan zijn dan een publiek van zekeren smaak en ontwik keling. De slotsom van den heer Loffelt is deze „De vertooning der beide stukken heelt den ougun8tigen indruk, dien men algemeen van de vertolkende krachten der Meiningers ontvangen had, voor een groot deel weggenomen." Marine en leger. De kapitein J. N. baron Sirtema van Gro vesting is, op zijn verzoek, door Z. M. eervol ontheven van zijne betrekking van adjudant bij Z. K. H. den prins van Oranje, en benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Tot chef der afdeeling personeel bij het departement van marine is, ter vervanging van den kapitein luitenant ter zee Van Rossem, benoemd de kapitein ter zee De Josselin de Jong. Zr. Ms. ramschip Guine kommandant de kapitein-luitenant ter zee H. P. König, is uit Willemsoord in zee gestoomd, om de Nederland- sche visschersvloot te beschermen, ter aflossing van Zr. Ms. brik Zeehond, die wuder naar Helle- voetsluis is teruggekeerd. Voortaan zal dit schip tweemaal per week de visschersvloot bezoeken en voor de veiligheid onzer visscbers waken. Koloniën. Aan het Mail-overzicht in het Alg. Dagblad van Ned,-Indie is het volgende ontleend: De berichten uit Atjeh loopen tot 7 Maart. De te Moesapi afgemaakte en gekwetste Chineezen behoorden tot de koelies, in dienst van den luitenant der Chineezen te Penajoeng, die ingevolge bekomen vergunning de steenen van de voormali ge benting Moesapi weghaalden, om daarmede den weg tusschen Lamprit en Kroeng Kali te verharden. Het onderzoek naar de aanvallers mocht tot geen resultaat leidenmaar de noodige bevelen zijn gegeven om te voorkomen, dat Chi neezen voortaan zich op geïsoleerde punten zonder voorkennis of toestemming van het bestuur vestigen. In den nacht van 4 op 5 Maart werden uit de veekraal te Lamjong van den aannemer voor het onderhoud der wegen in de XXII Moekims, 25 trek-ossen weggevoerd, zonder dat het eene uitge zonden patrouille gelukken mocht de daders op te sporen. Langs het Noorderstrand kan zulk een bende in éen nacht uit het Noorden der XXVI Moekims tot die plaats, al ligt die midden in het Noorden van onze nederzetting, doordringen. Dat die bende niet achterhaald en ook omtrent een andere bende, die vee geroofd had, niets vernomen is, bewijst nog niets voor geheime oorlogszuchtigheid der bevolking. Zelfs op een uur benoorden Batavia was onlangs in de kampongs, waardoor gestolen karbouwen vervoerd zijn, geen woord inlichting te krijgen, uit esprit de corps deels, maar groo- tendeels uit vrees voor wraak van de zijde der schuldigen; en deze zal op Atjeh wel niet minder sterk werken. Overigens begint de tijd van den rijst-oogst te naderen, en zullen wij spoedig weten of wij de maanden Juni en volgende door zullen komen zonder aanvallen van beteekenis. Eerst als dat het geval zal zijn, kan men zeggen dat de oorlog ten einde is. Verder loopen de ontvangen berichten groot en deels over onderwerping van een aantal, tot dus ver vijandig gezinde hoofden en wat die berich ten vooral belangrijk maakt, is de mededeeling, dat Toeankoe Hasjim, tot dusver steeds onze meest verbitterde tegenstander, zeer tot den vrede zou geneigd zijn, terwijl ook Panglima Polim zich van zijn kant minder zou gehouden achten aan zijn vroeger afgelegden eed van zich nimmer te zullen onderwerpen. Omtrent den moord op de Fransche reizigers Wallon en Guillaume zijn nog geen nadere bij zonderheden bekend geworden doch naar wij van goederhand vernemen, moet generaal Van der Heijden in het gebeurde aanleiding hebben gevonden om zich ter tuchtiging van de schul digen met een paar compagnieën naar Tenofaj, een staatje aan de westkust, benoorden Analaboe, te begeven. In den vroegen morgen Van Maandag brak in een der pakhuis-lokalen van de Handelsver- eeniging Amsterdamte Batavia, gelegen tusschen de Grooto Rivier en de Roea-Malakka, een brand uit, die in korten tijd het geheele perceel vernielde en voor eene, grootendeels daar ter plaatse ver zekerde waarde van p. m. f 400,000 aan manu facturen en garens deed verloren gaan. Ook het aangrenzende pakhuis van de firma Busing Schröder en Co. heeft veel geleden9 Drelsclior, 11 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uren, is alhier brand ontstaan in een woonhuis, op zichzelf staande aan den Boomgaardsweg nabij de kom van het dorp. De brandspuit is niet derwaarts vervoerd, daar zij bij gebrek aan water toch geen dienst had kun nen doen. Het gebouw is geheel afgebrand. Een groot gedeelte der meubelen is gered. De oor zaak van den brand is onbekend. Gebouw en in boedel waren bij de Brusselsche Brandverzeke ringmaatschappij verzekerd. Naar men verneemt zal de zoo lang ge* wsnschte vereeniging der beide spoorwegstations te Maastricht, eindelpk tot stand komen. Het vereenigde station van den Hollandschen en den Rijnspoor te Leiden, is gisteren in gebruik genomen. Uit Goes wordt ons medegedeeld: Voor eenigen tijd is alhier een groot heerenhuis met uitgestrekten tuin door een Ruomsch-katholieke vereeniging aangekocht, met het doel daariu eene bijzondere school te vestigen. Thans hoort men het een en ander van de plannen dier vereeniging. De school zou eigenlijk worden een pensionaat voor dames. Negen nonnen uit een klooster te Roosendaal zouden hier gevestigd worden, van welke eene als priores zou fungeeren. De school zou ook bezocht worden door mannelijke leerlin gen, maar van geen ouderen leeftijd dan 8 a 9 jaren. Naar men zegt moeten reeds onderscheidene aanvragen zijn ingekomen voor de plaatsing van dames, en alles zou zoodanig ingericht worden, dat mettertijd het pensionaat in een klooster kan worden veranderd. N R. Ct.) Aan de Bommelsche Ct. ia de volgende adver tentie aangeboden: „Provinciale staten en gemeenteraadsverkiezing. „Goedgezinde kiezers kunnen hnnne stem briefjes behoorlijk ingevuld krijgen in de bekende slijterij, op de gewone voorwaarden. „Wegens verregaand misbruik zal er echter geen enkele borrel worden geschonken, voordat de stembriefjes vertoond en ingevuld zijn. „Zegt het voort." De redactie voegt erbij, dat zij het boven staande niet als advertentie heeft willen opnemen. Het is echter niet recht duidelijk, waarom de redactie de advertentie dan wel onder de nieuws berichten bekend maakt. Dbl. De dienst der Amsterdamsche Rijtuig-Ver- eeniging wordt Zaterdag geopend. Op verschil lende plaatsen in de stad zullen rijtuigen geplaatst worden van des morgens 8 tot des avonds II uren. De prijs is per rit van uur zestig, uur vijfenzeventig en een geheel uur negentig cent, terwijl voor elk kwartier boven het uur twintig cent wordt berekend. Het is aan het dienstperso neel verboden om fooien te vragen. De driejaarlijksche tentoonstelling van schil derijen van levende Nederl. meesters is te Gro ningen geopend. Er zijn 265 stukken. Tot de inzenders behooren: de heer en mevrouw Alma Tadema, Jozef en Isaac Israels, Mesdag en cchtge- noote, V. d. Sande Bakhuyzen, Van Borselen, H. Burgers, Cunaeus, Van Deventer, Egenberger, Van Gorkom (wiens schilderij met rouwfloers is om hangen), Van Lokhorst, Mauve, Nakken, Portielje, Valkenburg, Verschuur jr. enz. Toen Zondag in het bosch van Fontaine- bleau, aan de zijde van Barbizon, in het lage struikgewas brand uitbrak waarschijnlijk ten gevolge van een onvoorzichtig weggeworpen si gaar of lucifer was het daar tamelijk voi wandelaars. Het droge mos, de dorre bladeren en slingerplanten deden den brand spoedig een onrustbarenden omvang verkrijgen. De wind speelde er lustig in en joeg het vuur naar de nabij gelegen dennenbosschen. Zoodra deze waren aan getast stond de grond over eene breedte van 50 meters als het ware in vollen vlam. De vette dennen naalden plantten krakend met groote snelheid het vuur over, dat een heuveltje opklom als ware het een leger, dat de hoogte opstormde. Het schouwspel moet grootsch geweest zijn, toen eindelijk de gansche heuvel in vlam stond als éen groote brandstapel en een dikke rook het zonlicht deed verbleeken. De boeren en hout hakkers uit de buurt, later door militairen uit Fontainebleau bijgestaan, veegden de paden rond den heuvel schoon van dennennaalden en alles wat den brand kon voortplanten, zoodat het vuur daar stuitte. De wind was inmiddels gelukkig gaan liggen en na drie uren brandens zag men niets meer dan de breede zwarte streep door het bosch, bezaaid met rookende en glimmende stuk ken houtskool. Men schat de aangerichte schade op niet meer dan 8000 franken, wijl de hoornen die verbrand zijn grootendeels dezen winter door de felle koude gestorven waren. In eene "Civiele procedure te Londen vordert iemand schadevergoeding van een ander, omdat deze hem verlokt heeft geld te steken in eene onderneming, welke door de administratieve auto riteiten niet werd toegelaten. De eerzame lieden maakten koffie van eikels en beukenoten. - Prinses Thyra van Denemarken, wier huwe lijk met den hertog van Cumberland en pretendent naar de kroon van Hanover, in politieken zin van eenige beteekenis is geweest, is niet gezond. De jonge vrouw lijdt aan algemeene gedruktheid en zal daarom, terwijl haar man den zomer in Italië gaat doorbrengen, een gernimen tijd naar Kopenhagen, naar hare ouders gaan. Een sprekend voorbeeld wordt uif Frankfort gemeld hoe voorzichtig geneesheerea moeten zijn om aan hunne patiënten, die andere medici gaan consulteeren, brieven mede te geven. Een Frank- forter leed aan eene hartkwaal en zijn huisdokter raadde hem aan advies in te winnen bij een paar beroemde dokters te Berlijn. De patiënt reisde naar Berlijn, doch bevond dat, beide dokters op reis waren. De lust bekroop hem toen om een der door zijn huisdokter medegegeven brieven te openen, waarin hij las dat de schrijver hem voor ongeneeslijk hield en aan zijn collega verzocht hem maar wat gerust te stellen. Dit pakte den man zoo aan dat hij zich doodschoot. Uit Neurenberg schrijft men dat weder een paar kuntstwerken uit vroeger eeuwen die stad gaan verlaten. De familie T. heeft aan een Frank- forter kunstkooper, vermoedelijk voor rekeniDg van Rothschild, drie bokalen uit de 16de eeuw voor f 72.000 verkocht. De liefhebberij der verzamelaars is thans bijzonder op bokalen en andere groote stukken goud en zilver gericht. Een jaar of wat geleden werden hooge prijzen besteed voor oude aarden kruiken, terwijl daar voor thans haast geen geld meer te maken is. De werkstakingen zijo nog algemeen in het noorden van Frankrijk, doch overal blijft het rustig. Werklieden vergaderen, patroons verga deren en werklieden vergaderen met patroons, maar ieder blijft staan op zijn eiscb. De eenige ongeregeldheid die nog is voorgekomen, had plaats te Reims, waar eenige werklieden de afsluiting verbroken hebben van een werkplaats. Overal is trouwens voor troepen gezorgd, indien de lange duur der werkstaking buitensporigheden mocht tengevolge hebben. Vcrkicïingea I'rov. Staten. Sluis. Uitgebrachte geldige stemmen 432, blanco 6, vau onwaarde 2. Gekozen de aftre dende leden mr. P. C. J. Hennequin met 328, J. O. Risseeuw met 320, W. C. de Smit met 317 stemmen. Op de anti-revolutionaire candidaten weiden uitgebracht: op J. Sanders, burgemeester van Heilie, 91Weijkman, raadslid te Breskens, 98; J. H. Hennequin, burgemeester vau Sluis, 73 stemmen. Tholen. Uitgebrachte stemmen 329, blanco 2. Gekozen de aftredende leden J. Sipkes met 254 en D. Bolier van Scherponisse met 205 stemmen. Uitgebracht waren 132 stemmen op den heer Van Staapele. Kicrikzec. Uitgebrachte geldige stemmen 450. Gekozen de aftredende leden mr. J. Moolen- burgh met 441, C. van der Vliet Dzn. met 429, B. G. van der Have met 410 stemmen. Voor de vacature Cau moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. C. J. Fokker die 200 en J. M. de Glopper, burgemeester van Ellemeet, die 115 stemmen bekwam. Goes. Uitgebrachte geldige stemmen 795. Herkozen de aftredende leden Jhr. mr. C. van Citters met 478, mr. B. V. van der Bilt met 560, J. A. A. Fransen van de Putte tnet 455, J. M, Kakebeeke met 411 stemmen. Uitgebracht werden op de heeren C. Koert 361, dr. D. J. Helderman 347, J. van Schouwen 289 stemmen. Mulst. Uitgebrachte stemmen 578, van onwaarde 9, volstrekte meerderheid 285. Gekozen de aftredende leden mr. J. G. van Deinse met 454, L. J. M. van Waesberghe Janssens met 417, J. Stevens met 345, H. J. M. Onghena met 338 stemmen. Uitgebracht werden op de heerenJbr. mr. L. Schorer lb7, J. A. van Boven 144, mr.J. P. Dronkers (die verzocht had niet in aanmerking te komen) 110 stemmen. Bergen op Zoom. De vier aftredende leden zijn herkozen. Amsterdam. Het dividend der Nederland sche Bank is vastgesteld op f 166 per aandeel. Graveahage. Herkozen werden de heeren Van der Kemp met 724, Mock met 450, Du Tour mot 428 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Schiinmelpenninck, Westpalm van Hoorn, Borret en Maas. Londen. Volgens de Times zegt de circu laire der Engelsche regeering aau de mogendheden dat het in de eerste plaats do quaestiën betreffende Montenegro, Griekenland en Armenië zijn, welke de aandacht der mogendheden moeten bezig houden. 's Gravenliage. Eervol ontslagen als 2e luit. bij dd. schutterij te Zierikzee de heer De Jonge van Ellemeet, en in zijneplaats benoemd de heer Mulock Houwer, thans schutter. Benoemd tot auditeur bij den schuttersraad te Goes en bij bot 3e bat. der rustende schutterij in Zeeland, mr. C. de Witt Hamer. Verkoop'mgen en aanbestedingen. Ter ATeuzen, 11 Mei. Heden had alhier de aanDesteding plaats van de herstelling00' vernieuwingen en het gewoon onderhoud der zet werken, met het maken van werken tot dijks* verbetering enz., aan de waterkeering van de" calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder, waarvoor n» minst werd ingeschreven door den heer D.Tpo* lens, te Hoek, voor ƒ15,796. De begrooting bedroeg f 19,117.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2