D, N«. 113. I Donderdag 13 Mei. 3ren en Kunst. GD", ROELANTS, ang. Brandweer. Ilaren. DER HARST, iR-SCHELDE. md lei 1880. Inspectie en exercitie Middelburg, 12 Mei. 9 Benoemingen en besluiten. Onderwijs, luribrievcn nit tot een Ie heeren J. A. ZIP, Mid- I.LE, Renesae; C. VER. IS voorhanden, kE DELFT. [ekend op Jbock to zijn voor alle ■d. Behalve de beschrijving lubieiien, bestaat de inhoud Vndaagsehe letterkundigen. [■ARS", Gedicht van A. J. Novelle van Melati vak ONWELKOME GAST", [h—20 Platen. De prijs Jtdng. De ondergeteekende Jten in ruime mate te mogen ;«te Tijdschrift, dat bij 1 tot Premie, eeue prachtig Hdisvbiend" geschilderd. litgever. In kort eeue lading puike 1 en KACHELROLEIt. ïootdierust BURÖ EN ROTTERDAM.. 'ik vertrek in Mei. vak rottkbdak: Ju. Woensd.12'morg. 11,30u. Vrijdag. 14 11,30, Zaterd. 15 11,30, Zondag 16 10,— Dinsdag 18 'smidd. 1, Woensd.19 1, Donderd.20'morg.ll,30 Vrijdag 21 11,30, Zaterd. 22'smidd. 1, Maand. 24 1, Dinsdag 25 morg. 10, |1l. u. m. u. 11 nam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15. MAANDAG, W'jENSJUG en ME.RDA0. >rm. 1.30 nam. 3.— 8.— 3.30 10.30 11.— 6.midd. 12. 6.30 nam. 12.30 literljyk 2 uren op 7.20 2.30 8.41 2.40 3. *12.55 2.14 8. 5.1 6.30 7.8 7.25 8.6 8.85 8.45 5.37 6.88 4.45 *5.69 *6.40 *7.57 9.6 *9.15 6.50 6.80 7.58 8.45 8.12 10.18 10.41 10.50 11. II 7.16 10.56 3.5 0 6.50 10.40 6.10 I 8.5 11.50 7.80 8.65 18.40 8.20 1 9.25 1.8 8.40 1 8.80 1.20 8.65 MIDDELB11RGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, PrijB per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiem 20 Cent per regeK Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel m6er 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonas. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. BIJ DE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brand weer in deze gemeente, gewijzigd bij besluit van den gemeenteraad van den 11 November 1858, maken bekend dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van bet bestuur over de brandweer, zal plaats hebben Dinsdag den 25 Mei a, en wel met de spnit A. te 91, met de spuit B. te 10£, met de spuit D. te lij, en met de spuit C. te IJ ure. Weshalve de bedienden, aan diespuiten geplaatst, opgeroepen worden zich, ten voorschreven uren aan de onderscheidene brandspnithuisjes te bevin den, zullende bij niet verschijning tegen ben proces-verba al worden opgemaakt tot toepassing der bij de verordening vastgestelde straffen, bestaande in „eene geldboete van f 3 tot 25 en eene gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is af k ondiging geschied waar het behoort, den 10 Mei 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Heden morgen bad ten raadhuize alhier de opening plaats van de in het boofdkiesdistrict Middelbnrg ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van vijf leden der provinciale staten van Zeeland, ter vervulling der vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren W. A. graaf van Lijnden, jhr. P. D. van Citters, F. D. Sprenger, D. A. Dronkers en J. H. Snijders, Ingeleverd waren 613 biljetten, waarvan 20 van onwaarde werden verklaard, zoo dat het getal geldige stemmen 593 en de volstrekte meerderheid 297 bedroeg. Uitgebracht werden op de heeren: D, A. Dronkers 491 stemmen. W. A. graaf van Lijnden 444 F. D. Sprenger 439 J. H. Snijders 427 (die alzoo tot leden der staten zijn verkozen) J. C. Lantsheer 223 stemmen, dr. J. van der Beke Callenfels 192 stemmen; tusschen welke dus eene herstemming moet plaats hebben. Voorts werden uitgebracht op de heeren J.Verkuyl Quakkelaar 168, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem 57, mr. G. N. de Stoppelaar 36, W. J. Sprenger 31, J. Riemens 14, jhr. P. D. van Citters 11, B. V. van der Bilt 7, A. Smit en W. C. van Duren Dutilh ieder 6 stemmen, ter wijl de overigen over verschillende personen Verdeeld waren. In de verschillende gemeenten van het kies district is gestemd als volgt 11 Mei 27 Jan. Middelburg 226 276 van de 478 kiezera. Vlissingen 129 78 260 n Yeere 12 20 33 n Ooatkapelle 23 19 42 D Domburg 16 16 37 9 Vrouwepolder 17 21 39 9 Serooakerke 20 26 y 50 A&gtekerke 15 14 34 9 Grijpskerke 18 17 35 9 Westkapelle 15 24 53 9 St. 1 .aurt.ua 8 15 30 9 Meliakerfee 8 12 ti 35 Zoutelande 8 11 9 27 9 Riggekerke 8 18 a 43 9 O. en W. Soub. 14 19 47 Koudekerke 28 34 15 Ritthem 15 22 9 25 R.euSt. Joosl. 22 19 a 33 Arnemuiden 11 19 9 32 9 ~613 680 van de 1408 kiezera. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de le helft der maand April 1880: JohaDna Makenbach, Amsterdam; Wed. A. Salm, idem A. van Beine, idemD. Vonk, 's Gravenhage Langalour, Rotterdam. Briefkaarten: J. C. Maandag, Amsterdam, en G. J. Brink, idem. Volgens het Nieuws van den Dag iseenNeder- landsch uitvinder door zijne landgenooten met zooveel onverschiyigheid behandeld, dat hij zich met zijne uitvinding tot het buitenland ge wend en daar de waardeering gevonden heeft, die hem hier onthouden werd. De heer A, F. van de Water, te Haarlem, heeft namelijk een middel gevonden om kaas voor bederf te bewaren. Namens het hoofdbestuur der Bollandsche maatschappij van landbouw werd, zoo het heette na grondig onder zoek, bevonden dat deze uitvinding geen ernstige zaak was. Een Engelsch buis beeft er zich echter later van bediend en met zoo goeden uitslag, dat de heer Van de Water de uitvinding nu op groote schaal in Engeland gaat toepassen en in onder handeling is met een buitenlandsche firma om haar zijn middel te verkoopen. Als deze voorstelling juist is, dan levert zij een treffende illustratie op het bekende spreekwoord, dat aan een profeet geen eer in zijn eigen land toeschrijft. Wij hebben reeds onder onze rubriek Nieuwe Uitgaven MCt. van 10 Mei jl.) met een enkel woord melding gemaakt van mr. W. C. D. Oiivier's geschrift Over het kiezen der vertegenwoordiging. De schrijver geeft eene scherpe critiek van het in ons land en in de meeste naar den parlementairen regeervorm bestuurde landen gevolgd wordende stelsel van samenstelling der volksvertegenwoor diging. Door het verdeelen van het land in kiesdistricten wordt de uiting der meeningen gemaakt tot een strijd tusschen de in ieder district toevallig op zeker oogenblik bestaande meerder en minderheid. Eene menigte stemmen gaan ver loren omdat ze tot de minderheid behooreneen aantal kiezers onthouden zich omdat hun mede werking óf door hen onnoodig geacht wordt om de overwinning te behalen, ói niet in staat is die in hun district te beveehten. De samenstelling van het parlement wordt dientengevolge een spel van het toeval in plaats van, gelijk zij wezen moest, een verkleind en getrouw beeld van de verscheidenheiden de sterkte der gevoelens in het land zelf. Deze gebreken van ons kiesstelsel wordendoor den heer Olivier met groote zeggingskracht ont wikkeld en wij hopen aan dit zeer leerzaam gedeelte van zijn betoog nader onze aandacht te wijden. Voor 't oogenblik bepalen wij ons tot de mededeeling van het middel dat hij tot genezing der kwaal doeltreffend acht. Dit bestaat in eene gewijzigde toepassing van het bekende stelsel van Hare. Hij beschrijft het aldus: •Het stembureau heeft voor zich een afschrift van de kiezerslijst van het district waartoe het bureau behoort, en evenveel stemkaarten als es kiezers zijn; de stemkaart houdt in (gedrukt)den dag der verkiezing, den naam van het stembureau, den naam van den kiezer aan elk kiezer, die zich op den dag der stemming bij het bureau aanmeldt, wordt zijne kaart uitgereikt en, ten teeken dat hij aan de stemming deel neemt, zijn naam op de kiezerslijst doorgehaald, of afzonderlijk aangeteekend j de stemming geschiedt, huiten tegenwoordigheid van het stembureau, in een daarvoor bestemd lokaal, zdo ingericht, dat de kiezers het aan den eenen kant binnenkomen, en aan den tegenovergestelden kant verlaten: in dit lokaal staan, alphabetisch gerangschikt, even zoo vele stembussen als er caadidaten voor de kamer zijn; op elke bus zijn, behalve de naam van bet stembureau, vermeld naam, voornaam, qualiteit en woonplaats van den candidaat De kiezer treedt het lokaal der stemmingen binnen aan de zijde waar de stembussen inet A. beginnende staan, en verlaat bet aan de zijde, waar de stembussen met Z. beginnende staan; In het voorbijgaan werpt bij zijne stemkaart in de bus van den candidaat zijner keuze; Nadat de stemming afgeloopen is, worden de bussen, verzegeld, met het proces-verbaal/ vermeldende het aantal opgekomen kiezers, door het stembureau verzonden aan het centraal-bureau van stemopneming. De bussen die den naam van denzelfden candidaat ver melden, worden onderzocht door dezelfde afdeeling. Zoodra een candidaat het kies-quotient verkregen heeft, houdt de telling op. De stemkaarten boven bet quotient blijven in de bus. De getelde stemkaarten worden gestort in afzonderlijke bussen, de namen der gekozen en der nog niet gekozen candidaten vermeldende. De bussen, in welke de stemkaarten van de gekozen candidaten gestort zijn, worden verzegeld en moeten bewaard blijven tot nadat het onderzoek der geloofsbrieven afgeloopen is en de gekozenen toegelaten zijn. Na afloop der stemopneming worden de namen, zoowel der gekozenen als ook der candidaten die geen voldoend aantal stemmen (d. L beneden bet quotient) verkregen hebben, openbaar gemaakt, met vermelding voor zooverre de laatstgenoemden betreft van het aantal stemmen op hen uitgebracht. Door het centraal-bureau worden, na afloop der stemopneming, aan de stembureaus teruggezonden a. De nog niet geopende en de geopende, doch slechts ten deele geledigde en opnieuw verzegelde, bussen der candidaten op wie meer dan het vereischt aantal ste mmen is uitgebragt b De geledigde bussen der candidaten, die het quotient- cijfer nog met bereikt hebben. Vóór de terugzending der sub. a vermelde bussen worden daarvan de namen der candidaten afgenomen. De stembureaus ledigen de bussen sub. a vermeld en reiken aan de kiezers, wier kaarten zich nog in die bus sen bevonden, hunne kaarten opnieuw uit, om daarvan bij de volgende stemming, over de candidaten die geen voldoend aantal stemmen verkregen hebben, gebruik te maken. Er kunnen rijf overstemmingen gehouden worden. Candidaten die, na de derde stemming, geen hooger cijfer dan het een tiende van het vereischt quotient hebben verkregen, worden, voor de vierde stemming, van de caiididatenlijst geschraptde op hen uitgebrachte stemkaarten worden aan de kiezers teruggegeven, om voor de volgende stemmingen gebezigd te worden. Wanneer na de vijfde stemming nog vacaturen te vervullen zijn, wordt voor deze vacturen eene nieuwe verkiezing uitgeschreven." Het komt ons voor dat uit deze beschrijving blijkt, dat ook in het beoordeelen en ontwerpen van kiesstelsels de critiek gemakkelijker is dan de kunst. Omslachtiger en daardoor ondoelmatiger stelsel dan dat van den heer Olivier is misschien niet te bedenken. Welke ook de gebreken mogen zijn van ons tegenwoordig stelsel, het heeft althans de verdienste der eenvoudigheid. Het vordert van den kiezer een minimum van inspanning en van de stem bureaux niet meer werk dan noodig en gemakkelijk te leveren is. Maar in het stelsel-Olivier zijn vijf stemmingen noodig om trapsgewijs, door voortdarende loutering en zuivering, tot de uit drukking der gevoelens te komen. Aan de eerste stemmingen, als het te doen is om de verkiezing van de hoofdmannen, de ware representative men der verschillende richtingen, zal misschien met opgewektheid deel genomen worden; maar als men tot de 3e, 4e of 5e stemming, tot de verkie zing van de „noodhulp-candidaten" komt, die bij vele kiezers in 't geheel niet bekend zijn, dan zal er ót van de belangstelling niet veel meer over gebleven zijn, ót wel de uitslag zal weder, even als nu, afhangen van de meer of minder goede» plaatselijke organisatie der partijen en dus in hoofdzaak van het toeval. Een ander bezwaar is dat in het stelsel-Olivier het geheim der stemming opgeheven wordt. De schrijver ontkent dit wei, daar hij meent dat het centraal-bureau geen tijd en geen lust hebben zal om de namen der kiezers uit het geheele landj, die op de stemkaarten gedrukt zijn, te gaan opnemen en schiften. Wij gelooven echter dat het ingrijpend partij-belang, dat aan de bekendheid dezer namen verbonden is, in tijden van politieke spanning dien tijd en dien lust wel zou doen ontstaan. Maar afgescheiden hiervan, zou alleen het feit dat zijn naam op het stembiljet bekend gesteld zou worden, in staat zijn om menigen kiezer van de stembus terug te houden. „Men kan nooit weten," zoo zou hij redeneeren, en niet zonder grond. Ondanks deze bedenkingen tegen de practische toepassing der denkbeelden van den heer Olivier, zijn zijne beschouwingen echter in hooge mate de algemeene overweging waard. Wij hopen door de slotsom ervan medegedeeld te hebben, daartoe op te wekken. De herstellingswerken aan het thans afgetapte kanaal van Ter Neuzen naar Gent worden op alle punten met den meesten spoed uitgevoerd. Do west-schutkolk, dienende voor de groote vaart, is afgedamd en droog gemaakt, teneinde den bodem en de sluiswerken te kunnen nazien. In de oost-schutkolk, die op een zeker peil wordt gehouden en door een paardenspoor in verbinding gesteld is met het station van den spoorweg, hebben bereids een 6tal Engelsche en Duitsche stoomschepen gelost en geladen, alsmede een hiik met hout voor deze plaats. Bij gemis alsnu van alle zee- en binnenvaart op het kanaal, geeft die beweging aan de oostkolk voor de neringdoenden en den werkman eenig vertier en inkomsten. (N. R. Ct.) De hoofd bepalingen van de door de tweede kamer aangenomen wet tot bescherming van voor den landbouw nuttige dieren luiden: „Het is verboden in het wild levende zoogdieren ol vogels, nuttig voor landbouw of houtteelt, te vangen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren, ot ten verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben." „Het vangen of dooden van de in deze wet bedoelde dieren, zich bevindende hetzij op, aan of in een woning, of in het daarbg behoorende afgesloten erf, hetzij in tuinen, fruitboomgaarden of kweekerijen, is den bewoner, den gebruiker van den grond en, met hunne toestemming, ook aan derden vrijgelaten. Gelijke uitzondering geldt voor het uithalen, vernielen of verstoren van de zich aldaar bevindende eieren en nesten. „Als afgesloten wordt beschouwd het erf, dat ter hoogte van ten minste een meter omringd is door een muur, heg, schutting, raster- of tralie werk of omgeven door een sloot ter breedte van ten minste twee meter op en ter diepte van ten minste éen meter vijttig centimeter onder het maaiveld." Naar aanleiding van de zinsnede in het voor- loopig verslag van de tweede kamer, omtrent bescherming van nuttige diersoorten, luidende als volgt „de zwaluw, hoewel zij vele schadelijke insecten vernietigt, is echter voor den bijenhouder een onaangename gast," schrijft de heer Nibbelink, te Varseveld, aan de Landbouw Ct.'. „Aau welk kamerlid kan men dit toch hebben wijsgemaakt? Ik zelf ben o. a. ook bijenhouder, reeds sedert mijne kinderjarenlederen zomer nestelen hier p. m. 50 paar zwaluwen 20 pas van mijn bijenstal. Eer zal men mij doen gelooven, dat leeuwen en tijgers zich uitsluitend voeden met aardvlooien en bladluizen, dan dat zwaluwen bijen verslinden." De Staats Courant bevat eenige natnralisatiewet- ten, alsmede de wet van 23 April 1880, {fit. bl n°. 65) tot aanvulling van art. 2 der wet van X Juni 1865 (St. bl. n°. 60), regelende de uitoefening der geneeskunst. De minister van financien maakt bekend dat weder, aan de kantoren der betaalmeesters, op iederen werkdag, gedurende de gewone kantoor» uren, in sommeu vau niet minder dan vijttig cent, tegen overgave van ander wettig betaalmiddel^ verkrijgbaar zijn bronzen stukken van 2£ cent. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Slenaken, H. H. M. Broers. pensioenen. Pensioen toegekend aan den ge wezen ontvanger der loodsgelden te VlissiDgen A. F. de Bruge, ten bedrage van f 1143 'sjaars. belastingen. Benoemd tot ontvangers der dir. bel. en acc.te Leiden, buitengemeenten, A. J H. van den Bosch, ontvanger te Zalt-Boinmelte Wouw jhr. J. Hora Siccama, ontvanger te Ootmaarsum; te Balk ca. K. W. van Sandich, ontvanger te Gemert c. a.te Warnsveld c. a. G. J. Middelbergh, ontvanger te Druten c. a.te Valkenswaard G. C. Droogleever Fortuyn, ont vanger te Bladel c. a. Eervol ontslag verleend aan W.A.D. van Groin, ontvanger der dir. bel. «en acc. te Zwartsluis ca. Door do V.reeniging tot wering ra» echwheriuim

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1