Laatste berichten. lum li Kerknieuws. Kunst nieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg. Algemef meisjes, op de burgerscholen 2e klasse voor jongens en meisjes, op de icdustrieschool voor vrouwelijke jeugd, op de kweekschool voor machinisten en op de Queliinusschool. Boeken en verdere schoolbehoeften zullen gratis worden verstrekt. Tot plaatsing wordt vereischt, dat de kinderen door bekwaamheid en aanleg uitmunten en dat hunne ouders of voogden onvermogend zijn cm het schoolgeld te betalen. Het eerste wordt geslaafd door certificaten der onderwijzers ten aanzien van gedrag, aanleg, ijver en bekwaamheid. Over den staat van onvermogen beschikt het gemeentebestuur, naar aanleiding van een in te dienen verzoekschrift op zegel. Het bestuur der kleine Israëliet ische gemeente te Goes doet een beroep op de algemeene onder steuning, tot het verkrijgen van een eigen kerk gebouw, in plaats der tot dusver voor hare samenkomsten gebruikt wordende, zeer ongeschikte bovenkamer in een particulier huis. Zij vraagt daartoe onze medewerking en wij bevelen haar verlangen gaarne aan in de welwil lendheid van allen die in het godsdienstig leven, onder welken vorm zich dit ook uite, belang stellen. Met genoegen vermelden wij dat door de dames en heeren, werkende leden der zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning alhier aan hun mede lid den heer A. L. Wijnne een blijk van waar deering is geschonken voor zijne sedert eene reeks van jaren als verdienstelijk solo-zanger aan die vereeniging bewezen diensten. Het bestaat uit twee groote fraaie gravuies, in lijst, veer stellende de eene den jeugdigen Beethoven, ten buize van Mozart op het klavier spelende, terwijl de schepper van Don Juan op den achtergrond het gezelschap tot stilte vermaant; de andere Bach, omgeven van bewonderende, schoone vrou wen, in het kerkgebouw Op het orgel spelende. Een zilveren plaatje op de beide lijsten bevat een inschrift, aanduidende de bedoeling van het geschenk. Dordrecht's Museum, dat er onlangs in slaagde eene schilderij van Alma Tadema in Nederland te houden, is geen stedelijke instelling, zooals gemeld is, doch eene stichting van eenige parti culieren, die het in 1812 oprichtten. Het geniet eene kleine subsidie van de gemeente en leeft verder van de jaarlijksche bijdragen der leden, terwijl het vóór ongeveer tien jaren een zeer aanzienlijk legaat ontving. Hierdoor is het mo gelijk geworden dat zich in het betrekkelijk kleine Dordt een museum gevormd heeft waarin, naast veel oude en hoogstens van historische waarde, eene keurige verzameling moderne kunst wordt gevonden. Tadema en de geiijktijdig aangekochte Koolofs vinden er reeds Ary Scheffer, Achenbach, Apol, Bles, Bosboom, Calame, Gudin, Herman ten Kate, Springer, Struijs, Van Trigt, Verschuur en anderen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten veld- en rijdende artillerie en bij het korps pontonniers gehuwd mogen zijn alle wachtmeesters, sergeanten en tourriers, die langer dan zes jaren onafgebroken in den graad van onder-officier hebben gediend. De procedure, die sedert vele maanden bij het kantongerecht te Goes aanhangig was tusschen eenige leden der Herv. gemeente te Kruiningen en het kerkbestuur aldaar, is thans in zooverre avond toen het te laat was om toegelaten te worden en schreel mij dat hij van morgen zou terug komen." De generaal zweeg opnieuw, onder den indruk harer kalmte en vastberadenheid en hij was er juist de man naar om zulk en vrouwenkarakter op prijs te stellen. Hij twijfelde geen oogenblik of zijn vronw zou indertijd hetzelfde voor hem gedaan hebben en het pleegzustorsgewaad, waarin ik Cecile later schilderde, stond haar voortreffelijk. Hij kon zich voorstellen dat Clamor haar beminde en toch voerde hij een zwaren strijd in zijn binnenste. Wat hij op dit oogenblik deed, zou verbindend zijn voor de toekomst en al zijne plannen omverwerpen, in geval zijn zoon in het leven bleef. En wie geeft gaarne zijne lieveliugs wenschen op! Als Clamor herstelde zou hij slechts te kiezen hebben onder de rijkste dochters der aanzienlijkste, adellijke geslachten Als hij herstelde! Hij zag den lijder aan, die met ingezonken oogen en gloeiende wangen voor hen lag. Het was zijn eenige zoon en Dora had haar man verloren! Als Clamor slechts in het leven bleef! Dat was immers de vurige wensch dien hij met zijn vrouw en met Cecile deelde! en dat meisje had zoo flink, zoo edel gc- handeld fïï'ordl vervolgd.) geëindigd, dat de kantonrechter de belasting schuldige lidmaten tot betaling van hun kerkelijken omslag en in de kosten van het geding veroor deeld heeft. Gisteren besliste het gerechtshof te 's Gra. venhage in raadkamer, dat er geen termen zijn om den heer C. H. A. Then Bergh te verwijzen naar de openbare terechtzitting ter zake der feiten van valschheid in geschriften, die te zijnen laste zijn geïnstrueerd, en gelastte het diensvol gens zijn invrijheidstelling. De beklragde was reeds meer dan vier maanden in voorarrest. Gisteren morgen heeft een persoon die door de Vlissingsche politie tijdelijk in arrest was gesteld, getracht zich iu het arrestlokaal aldaar door ophanging van het leven te berooven. De cipier sneed hem echter nog tijdig af. Door de te Kruiningen gevestigde handboog schutterij De drie korenbloemkens is een schiet wedstrijd uitgeschreven, op Donderdag 27 Mei a. Er worden prijzen uitgeloofd tot een bedrag van f 78. Onder algemeene be wij zen van deelnemingen eerebetoon is het stoffelijk overschot van den overleden burgemeester van Leiden, wijlen dr.W. C. van den Brandeler, naar het station aldaar overgebracht en verder per spoortrein naar Dordrecht vervoerd, teneinde in 't familiegraf te worden bijgezet. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Vereeniging voor Volksvermaken te Hoorn, wordt aldaar van Zondag den 18en tot Zondag den 25en Juli a. eene tentoonstelling en verloting gehouden van voorwerpen van kunst, nijverheid en smaak. Door de commissie van financiën uit den Leidschen gemeenteraad is voorgesteld het batig saldo der stedelijke gasfabiiek aldaar, groot 70,172, in de gemeentekas te storten. De werklieden in den Grooten Veenpolder (Groningen) hebben het werk gestaakt omdat het arbeidsloon thans andermaal met 10 cent ver minderd is en nu 80 cent per roede veengrond bedraagt, terwijl het voor 3 jaren nog 1.20 was. Het rijk heeft het gebouw der stadswaag te Breda voor ƒ9000 gekocht, met bestemming voor een nieuw post- en telegraafkantoor. De muskietenplaag in de stads Rietlanden te Amsterdam is thans zoo erg dat de werklieden erdoor in hun arbeid belemmerd worden en de insecten, bij drommen, als wolken in de lucht zweven, zoodat bet licht verduisterd wordt. Buiten de Rietlanden houdt de muskietenregen bijna plotseling op. Dit verschijnsel is op het gebied der insectenkunde schier zonder voorbeeld. De familie van George Sand is bezig eene zoo volledig mogelijke uitgave harer brieven voor te bereiden. Zij verzoekt in de Parijsche bladen allen die brieven van deze schrijfster in bezit mochten hehbeD, er copie van te willen laten nemen door den uitgever Calmann-Levy te Parijs. Dusseldorf was Zondag feestelijk getooid bij gelegenheid der opening van de nijverheids- tentoonsteJliDg welke dit jaar in vereeniging met de vierde algemeene Duitsche tentoonstelling van kunst aldaar gehouden werd. Het tentoonstellings gebouw is geplaatst in den zoölogischen tuin en er schijnt veel werk van het terrein gemaakt te zijn. De heer Lueg, voorzitter der hoofdcommis sie, de man van wien het denkbeeld der tentoon stelling is uitgegaan, hield de openingsrede terwijl de schilder Becker op de beteekenis der afdeeling kunst wees. Natuurlijk werd er des middags gedineerd. Aan den mraltijd hield de prins Yon Wied, volgens de Kölnische ZeUung eene diep doordachte, van de grondigste kennis getuigende redevoering over den toestand der nijverheid en der handwerken in de Rijnprovincie. De scherpzinnige redenaar zette uiteen hoe vroeger de nijverheid dier streken een beeld van soliede, kalm in de behoeften voorziende vlijt had geboden, hoe zij later na de groote militaire zegepralen van het rijk in een koortsachtigen toestand van ziekelijke winzucht was geraakt, die den toeschou wer onwillekeurig de vraag op de lippen bracht Waarop moet dat uitloopen Op die koorts was de afmatting gevolgd die tot herstel moet leiden, en de prins begroette in deze tentoonstel ling het eerste onbedriegelijke teeken eoner beginnende genezing." Nog een aantal toosten volgden, waaronder die van den bankier Trinkaus een eigenaardig karakter aan den naam van den spreker ontleeude. De Dailg News meldt dat de heer Fawcetl, postmeester-generaal in het nieuwe ministerie, een wetsontwerp zal indienen om bet verkrijgen van kleine inschrijvingen in de staatsschuld te vergemakkelijken door middel der postspaarban ken. De spaarder welke eene zekere som, b. v. 10, in de postspaarbank heeft, kan zonder dat hij zijn geld weder in handen behoeft te krijgen, door enkele inschrijving op het grootboek en afschrijving van zijn spaarboekje, schaldtischer van den staat worden door anderen titel en tegen hooger rente. Voortdurend heeft men te Londen last met de Zoeloes, Een hunner, een stevige jongen, was wegens dronkenschap tot drie dagen gevangenis verooideeld. In de gevangenis gekomen heeft hij twee bewaarders diehem zijne met ijzer beslagen schoenen wilden uittrekken, een zoo duchtig pak slaag gegeven, dat hij spoedig weer voor den rechter verscheen. Een Engelsch meisje, miss Beckwith, heeft in het Aquarium te Londen dertig uren achter elkander gezwommen, en men zegt dat ze niet moede was toen zij uit het water kwam. Mea vreest te Antwerpen dat de stoomboot Mercatorvan do ffhite Cross Linemet man en muis vergaan zal zijn. Den 3en Maart vertrok de Mercator van Antwerpen en Bedert hoorde men niets meer van het schi p Zondag middag om twee uren is er br.aud ontstaan in het bosch van Fontainebleau. Met behulp van de troepen had men den brand reeds reeds te vijf uren tot eene bepaalde oppervlakte beperkt, die echter niet minder dan 8 a 10 bunders bedraagt. Amsterdam. In de algemeene vergadering der stoomvaartmij. Nederland is het dividend op 4$ pet. bepaald en hulde gebracht aan den ijver en de zorg, door de gezagvoerders en de officieren bijzonder in 'tafgeloopen jaar betoond. Bij de N. H. gemeente is ter vervulling van de vacature Rutgers een drietal opgemaakt, waarop geplaatst zijn ds. Beman Brouwer, te Leiden, Eigeman te Dordrecht en De Gaay Fort man te Vlissingen. II Mei des morgens te 8 uren. nakies der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand der richt. kracht lach: zee N. Shields 4 4.1 O 4 z. bew. deining Sylt 4 5.7 O 4 bew. Hartlepool 4 1.8 ozo goed kalm Swinemunde 4 1.6 NNO 3 betr. Hamburg 4 4.0 OZO 3 betr. Delfzijl 4 2.9 OZO 3 i. bew. Groningen. 4 2.5 O z. bew. Helder. 4 1.6 O 1 bew. kalm Yarmouth. O 3 bew. deining Vlissingen. 0.5 ONO 2 mist. Maast i ieht 0.6 0 2 helder Valentia. 4 0.5 NNO 5 z. bew. golvend Portsmouth 0 2 goed kalm Grisnez 0.5 ONO 3 betr. Parijs 3.1 NO 1 beider St Mathieu. 3.5 O 3 helder Biarritz 8.7 Z 2 betr. Grootste verschil in Nederland: 'aochtends 8 uren: G. 3.3 M. des namiddags: Barometer te Ihiddelburg, Graanbeurs: (Corr ,762 Thermometer. 10 Mei. 'srv. 11 u.46gr. 11 Mei. 's morg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 5 o. 57 gr. Zitting van Maandag 10 Mei. Voorzitter de heer Pické. Afwezig de heeren Dronkcrs, met kennisgeving, en mr. W. A. van Hoek. De voorzitter deelt mede dat, naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, de f 42100 inschrijving op het grootboek der 2J pet. W.S. tegen 65-& pet., of na aftrek der courtage voor 64{f pet., zijn verkocht; dat de heeren Fokker en Luti hun benoeming tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor M. O., en de heer dr. Vögler de betrekking van rector aan het gymnasium hebben aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van een schrijven van iLej. S. J. C. Geith van Wijk, waarbij deze, hoewel erkentelijk voor de welwillendheid van den raad, meent eenige bij haar bestaande be zwaren te moeten mededcelen alvorens de op haar uitgebrachte benoeming van directrice der middelbare meisjesschool aan te nemen. Deze bezwaren bestaan in het verlies van pensioen, de te veel aan de directrice opgedragen lesuren en de te geringe toelage voor het schoonhouden der lokalen. Deze briel is in handen gesteld van burg. en wetb., om advies. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde het adres van A. IngeLe c.s.} verzoekende de Spij- kerbrug in het midden der 'opening met ongeveer 0.25 M te doen verlagen, ten einde het vervoer van vrachten over die brug te vergemakkelijken. Burg. en weth. stellen in overleg met de commissie van fabricage voor dit verzoek niet in te willigen, op grond dat de verandering al licht tot onvoorziene uitgaven of tot grootere onderhoudskosten leiden zou. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming vereenigt de raad zich met dit voorstel. Alsnu komt in behandeling het onder dagtee- keniug van 19 Februari iDgediend adres van J. M. Zietse, waarbij bij 0. a. vrijstelling vraagt vau de verbeurde boete wegens te laleopleveriDg van de door hem aangenomen verdieping dtr Heerengracht, waarop in eene vorige zitting de beslissing is aangehouden, vermits nog geene beboeting had plaats gehad. Nu het werk voltooid is, deelen burg. en weth. mede dat de termijn van oplevering met 107 dagen is overschredenhiervan waren 64 dagen, ongeschikt om te werken, zoodat bet weik 43 dagen te laat is opgeleverd. Van deze 43 dagen heelt de aannemer er 33 gewerkt en 10 dagen op eigen gezag het werk gestaakt. Met het oog op de geringe schade die aan de gemeente door de te late oplevering is toe gebracht en de vele moeilijkheden door den aan nemer ondervonden, door gebrekkige hulpmiddelen en onbekendheid met de uitvoering vau dergelijke werken, stellen burg. en weth. voor de boete alleen toe te passen voor den tijd dat het werk gestaakt is a I 10 per dag, dus f 100. De commissie van tabiicage is van oordeeldat de geheele boete behoort te worden kwijtgeschol den, op grond dat geen materieele schade door de gemeente is geleden. A De beraadslaging hierover geopend zijnde, zegt de heer J. A. van Hoek zeer tegen het kwijt schelden van boeten te zijn en niet dan noode met het voorstel van butg. en weth. mede te gaan. Er kunnen tijzondeio omstandigheden zijn, maar de hier aangevoerd© komen spreker niet als zoodanig voor. Hij acht eene kwijtschelden van toeten, het verleenen van eene premie aan onge schikte aannemers, ten gevolge waarvan rijp en groen zal gaan mededingen, en een voortdurend toezicht van wege de gemeente noodig zijn zal. Wat betreft de vraag of aan de gemeente al of niet schade is toegebracht, gelooft spreker dat dit nimmer te bewijzen is, doch dat misschien een andere aannemer, wanneer hij had geweten dat geen boete zou worden toegepast, voor min der had ingeschreven. De heer Fokker zegt dat het door den vorigen spreker aangevoerde volkomen juist is van juridiek standpunt, doch dat het van een practrsch standpunt niet opgaat. De bij de voorwaarden vastgestelde boete, is een wapen in de hand van den aanbestoder om wanneer er nadeel geleden wordt het te kunnen verhalenis het werk niet op tijd opgeleverd doch geen schade veroorzaakt, dan is de aanbesteder in den regel bereid die boete kwijt te schelden. Do bedenking dat men insolido aannemers zal krijgen deelt spreker niet, integendeel, hij onderstelt eer het tegenover gestelde. Spreker vereenigt zich dan ook met volle overtuiging met het gevoelen van de com missie van fabricage. Do heer Van Eekelen mi rkt op dat het iedereen bekend is dat tallooze klachten omtrent den aannemer zijn vernomen en dat hij telkens moest worden aimgespoord, terwijl het eenige middel om het werk gedaan te krijgen juist de boete was. Wanneer voor het moedwillig staken van een werk de boete woidt kwijtgescholden, kunnen later andere aannemers daarin een antecedent vinden, 't Is bier niet de quaestie of er schade is geleden, maar wel 't behoud van't prestige van het uitvoerend bestuur. De heer Fokker zegt dat, zoo t moedwil ware, hij zich bij burg. en weth. zon aansluitenhij beschouwt Let echter als wanhoop. De zekerheid, die do aannemer had dat hij niet op tijd gereed zou komen, maakte hem wanhopig. Nadat de heer Van Eekelen nog had geantwoord dat die tustchenheide terngkeerende wanhopigheid hem niet aannemelijk voorkwam en de voorzitter had opgemerkt dat door burg. en weth. steeds bij het toepassen van boeten de gulden middel weg gehouden wordt, komt het voorstel van het dag. bestuur in omvraag en wordt met 12 tegen 3 stemmen aangenomen.^ Tegen stemden de heeren Snijders, Jeras en Fokker. Alsnu komt in behandeling het voorstel van bnrg. en weth. tot aanvulling en wijziging der verordeningen betreffende het gymnasium, in verband met de bestaande vacature van leeraar. Het college van curatoren over het gymnasium en de inspecteur der gymnasia achten het wen- schelijk, om art. 15 v,.u de verordening tot rege ling van het gymnasium aan te vullen door daaraan eene 2e alinea toe te voegen, luidende: BH ontstentenis ot voortdurende verhindering vau een der leeraren kan in de tijdelijke waar neming der betrekking gedurende twee maanden voorzien worden door bnrg. en weth., die eene aanbevelingslijst vau een of metr benoembaren ontvangen door curatoren, na verhoor van den inspecteur, wiens advies daarbij wordt overgelegd "^Hetzelfde college en de inspecteur achten het mede gewenscht, de gelegenheid te openen om het conrcetoraat te kunnen verbinden aan de betrekking van leeraar in de oude talen en ia het Nederlandsch. Volgens het besluit van den raad van 3 April 1879, is er behalve een rector, een conrector en een derde leeraar in de oude talen, nog een vierde leeraar in de oude talen en in het Nedetlandacü, weshalve de conrector en do leeraar m de oude talen eu in het Nederlandsch twee verschillende personen moeten zijn. Om dit bezwaar uit den weg te ruimen wordt door curatoren en den inspecteur voorgesteld, weik voorstel bnrg. en weth. overnemen, om het besluit van 9 April 1879 zoodanig te wijzigen dat er worde gelezen de jaarwedde van twee leeraren in de oude talen bedraagt f2200; een leeraar in de oude talen eu in het Nederlandsch f 2200; de toelage van den leeraar aai gewezen um, met den titel vau conrector, den rector bij verhindering te vervangen, bedraagt 300. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging aan- ^Eveneens worden aangenomen de voorstellen van burg. en weth. om eenige werken opde sluil bii de stads werkplaats te doen plaats hebben, waarvan de kosten op hoogstens f 600 worden geraamd, en tot herstelling van den seheidrngsmusr der Commercie compagnie, waarvan do door do gemeente te dragen kosten op f250 worden begroot. Achtereenvolgens worden vastgesteld de stateu yj.n or inbare posten der inkomstenbelasting over 1876, ten bedrage van_ f 164.764, en die der hondenbelasting over 1877ad. hb.89i. Do mededeeÜDg vaa den vqorzitter dat ae boeken cn kas van den gemeeDte ontvanger zjn opgenomen en in orde bevonden, wordt voor ke ulsgoving aangenomen. Daarna zegt de voorzitter dat aan leden verzonden is een afdruk van het rapport betrek kelijk het voorstel der heeren Wolterbeek van Baggen en Co. en dat nog twee der bijlage» gedrukt en aan de leden rondgezonden zulle» WUDaar'na worden do op dezo zaak betrekking hebbende, in ons nornmer van gisteren medege deelde voorstellen gedaan. Do heer Fokker zegt dat zoo hij de zaak *«t begrijpt, deskundigen zullen gehoord worden over do juistheid van dn cijfers betrekkelijk de exp tatie van gemeentewege. Spreker heeft met langstelling het verslag der commissie gelezen, doch erin gemist eene financieelo besehouwing van de resultaten die eene exploitatie te Midd burg kan opleveren, wijst erop dat bet v enorm belang is voor de appreciatie van cijt of men al dan niet met andere gemeenten geij staat. Naar zijne persoonlijke meen.ng is Mi^ - bevolkt is, en hij zorgd dat het oordcel komen vrij kan zijif eigene omgeving. De voorzitter verti| zal goedkeuren, dat van gemeeutewege kiezen niet aanroert! schema's ontworpen delburg, welke scheul van de gegevens dT schema's zijn beoordl teuren van gisiab| zeer verschillende weuscht de commis in te stellen, opdat voorstellen aan den Nadat de voorste ming zijn aan^enoi mede dat de verschil voor de leden ter omtrent deze stul discretie te gebruike De vergadering is De verkiezing Vereenigde Staten voorbereid. De heel van het volgende jal dat zijn plaatsvervacj November gekozen, door hem zei ven leden van het kiesel ssnaat en de kail senaats-, noch katnel van den staat verkf gaderen in iedoren daar ieder twee per| buiten den staat verkiezing worde ori van den senaat t(i eenigde zitting opent en voorleeft, I het resultaat voor! Hebben meer dan meerderheid en dau kiest de kamer i niemand de volstrei| kaïner een der vijl hebben verkregen. staat slechts éene geboren zijn in de Lang vóór de/.el keuze in een aantal behandeld, die we voor een algemeene waar de candidate menkomsten zullen gehouden die der I die der deinocratel zullen de la&tstenl voiige verkiezing president Hayts, de republikeinen dJ stellen, die reeds i bekleedde. General zeg.tocht om de a.l het Zuiden waar hi| en Zuid predikt. 21 saluutschoten karakter vau zijne bewezen wordt zijne tegenstanderl keizer Ulysses I el der toekomst samtT in om generaal Gr| eene eer welke groot persoonlijk De Duittche rijl de behandeling de| wierp bij staking den heer Von Benl ring naar eene comn beslissing ia dez^ Het voorgestelde Elbe slechts bij de I verlegd worden, dl Yon Bismarck, we| verworpen. De dus hare nitwerkinJ in de middagzittil van het ontwerp! naar huis te ga;J derde lezing van herhaalde de hee den heer Von BetJ werd. De zaak en de rijksdag he in deze zitting, beurd is, den rijk! Volgens fcenooc zijne redevoering o| dan vroeger bij eens het geval w blijkbare inspanni hem gemakkelijkt richten omtrent de overdreven schijm den arbeid van bijeenkomt, een Het was sederl beantwoording ee* eene verkiezing id

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2