MOP! aug' Woensdag 12 Mei. SST. ■SCHELDE. ld lei 1880. n»; m. HELMAR, )TMMST~ 'dag 15 Hei zal namiddags te ir Breskens en worden; de naar Ter i\eu- in plaats van In, en des Zon- retonrkaarten [den. -SCHELDE. Middelburg, 11 Mei. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. kie, naar de beroemde deze Oleographie, lo. een goed kunststuk paaltijd, zijnde 75 bij pet oog op een buiten goed en goedkoop gevoegd wordt. Ver- I Nieuwe Leliestraat, 1,25, franco door Be eerste druk zeker Igd, oij Mej. WATTEL, benoodigd, Spanjaard' bu Middelburg op 'sHage morgen. ïotdienst HG EN ROTTERDAM. ïrtrek in Mei. TAS EOTTEBDAM: Dinsdag 11 'morg. 11,30 u. Woeusd.12 11,30 B Vrijdag. 14 11,30, Zaterd. 15 11,30, Zondag 16 10, Dinsdag lö'smidd. 1, Woensd.19 1, Donderd,20'morg.ll,30 Vrijdag 21 11,30, Zaterd. 22'smidd.l, Maand. 24 1, U. M. jnam. 1.15 1.45 M 3.45 4.15» 7.20 tSB 2.30 5.37 3.41 6.88 2.40 3. mm. *12.55 4.45 2.14 *5.59 3. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 *9.6 10.50 8.45 •9.15 11. 7.15 10.55 3.60 6.60 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.»fc Li If A AND AG, WÖÜNSDAG en ZATERDAG. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11.- 6.midd. 12. 6.30 nam. 12.30 Lerlijk 2 uren op MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per 3/m. franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentiem 20 Oent per regeli Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Dadbi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Het rapport der raadscommissie over de straat verlichting te Middelburg, waarvan wij gisteren een overzicht mededeelden, bevat nog de volgende beschouwingen „Bij het in eigen exploitatie nemen der gasver lichting zal dienen overwogen te worden, of het in het belang der gemeente zou kuunen worden geacht om, naar het voorbeeld van andere ge meenten, te beproeven: overname der tegenwoor dige gasfabriek met buizennet enz. tegen billijken prijs, waaromtrent, zelfs onder deskundigen, uit- eenloopende gevoelens bestaan. „In [eene der bijlagen leest men: Wat evenwel de meening over de waarde der buizenleiding aangaat, moet ik tot voorzichtigheid in het beoordeelen daarvan aanradenimmers drijft die meening in iedere ge meente boven; ofschoon b. v. alhier wel verandering in de buizenleiding gebracht moest worden, doch geen enkele bui9 behoefde te worden afgekeurd bij eene persing onder 5 atm. waterdruk, „Daarentegen in eene andere bijlage: Het schrijven gaat van de onderstelling uit, dat de gemeente een geheel nieuw buizennet zal leggen. Iets wat in ieder geval zeer is aan te raden, wijl daaraan voor eene goede verlichting alles gelegen is. Het oude net is vaak veel te bekrompen en aan veel gebreken onderhevig; om een geregelden druk door de heele stad te geven en weinig gasverlies te hebben, is een ruim, met zorg aangelegd buizennet onontbeerlijk. „Het in deze laatste aanhaling bedoelde schrijven bevat eene uitvoerige gemotiveerde oplossing van het bezwaar omtrent de moeilijk heden van de aansluiting der leidingen, op het tijdstip dat de exploitatie van gemeentewege een aanvang neemt. Van dezelfde hand is de volgende beschouwing Het overnemen der oude fabriek is niet aan te raden, omdat: lo het buizennet toch moet vernieuwd worden; 2o het vervoer der grondstoffen kostbaar is; 3o wil men de gasfabriek op de hoogte van den tijd brengen, men het grootste gedeelte waarschijnlijk zal moeten afbreken en weder opbouwen, hetgeen bij eene fabriek in exploitatie altijd moeilijk en kostbaar is. Zon men echter de bestaande inrichting tegen iets meer dan waarde van afbraak kunnen overnemen, dan is dit altijd aan te raden men werkt er nog een paar jaren mede, bouwt gedurende dien tijd eene nieuwe en vermijdt zoo vele onaangenaamheden, terwijl men dan ook geheel op de hoogte van de behoeften der gemeente komt. „Indien dit laatste advies mocht geacht worden overweging te verdienen, zou, naar het oordeel der commissie, de firma Wolterteek van Baggen 6 0°. voor die overname zeker met een betamelijk bedrag tevreden zijn en door geene booge eischen de gemeente afschrikkenzij wenschte toch reeds in 18.74, blijkens haar. voorstel, de fabriek aan de 24. Een roman uit de VAN FAISNY LEWALD. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Ik was blij dat Mevrouw Wollmann mij aan "imijzelven onttrok door mij den brief dien Cecile achtergelaten had, te laten lezen. Haar geheele karakter sprak uit dien brief; zij bad geweten dat het regiment van Clamor in den slag voor Frédericia was geweest en veel geleden had. Van te voren had zij reeds aan hare vriendinnen, die tot de pleegzusters behoorden, verzocht haar op de hoogte te hondenmaar er verliepen twee dagen eer zij iets vernam. In den grootsten angst Mas zij naar de woning der gravin gegaan, waar juist de tijding van den dood van den graaf ont vangen was. Van den luitenant Von Marville wist men niets. Zij liet mevrouw Von Marville, die reeds bij haar dochter was, verzoeken haar te jvillen melden welke tijding zij van haar zoon gemeente over te dragenzij zal begrijpen dat de gemeente, bp niet overname, tijdig genoeg met eigen buisleiding en fabriek gereed kan komen; door art. 34 van het contract rust op haar de verplichting, binnen zes maanden na het eindigen der concessie, de door haar ge legde buizen uit den grond te doen graven en wegvoeren, zoomede alle verdere toestellen te verwijderen, waarbij het aanvullen van gaten en gleuven, het herbestraten en alle toegebrachte schade voor hare rekening zijn, aan welk een en ander vermoedelijk niet veel minder kosten ver bonden zullen zijn dan de waarde bedraagt, terwijl eindelijk het fabrieksgebouw met aanhoorigheden waarschijnlijk voor niet veel anders zal te ge bruiken zijn en derhalve luttel hoogere dan afbraakswaarde bezitten. Wanneer de concessie niet wordt verlengd, zal de gemeente aan de firma Wolterbeek van Baggen c° voor de over name van den in bijlage n° 6 bedoelden zinker (bijlage n» 17, 31 Maart 1876, spreekt van „twee kostbare zinkers") benevens van den aanleg der gisverlichti, g op de loskade en den kanaalweg met alle toebehooren, mits in geheel voldoenden toestand zijnde, eene som van f 5999.99 moeten betalen, waarvan de gemeente derhalve, ook zonder overname van fabriek en het overige buizennet, den eigendom verkrijgt. „Een ander punt, waaromtrent de commissie huiverig zoude zijn, een bepaald advies te geven, indien tot gemeente-exploitatie besloten worden mocht, is, de plaats waar de fabriek zou behooren te worden gebouwd. „Het ligt voor de hand, dat daarvoor eene gelegenheid, zoo min mogelijk verwijderd van het kanaal en den spoorweg, het meest wenschelijk te achten is, ter besparing van kosten van aan voer der grondstoffen en afvoer der afvalproducten. Trouwens, op of in de nabijheid van de loskade, zal vermoedelijk wel een geschikt terrein te vin den zijn". Sommige onzer lezers zullen zich de opstellen in de Vragen des Tijds herinneren, waarin de heer Van Marken, directeur der Ned. Gist en Spiritus-/abrteïc te Delft, beschreven heeft welke uitstekende toepassingen door hem, ten aanzien van zijn thans 100 man tellend werklieden- personeel, gemaakt zijn van het stelsel van winst- deeling (participatie.) Deze fabriek bezit thans ook een pensioenfonds voor de werklieden, waarin jaarlijks uit de gemaakte winst eene som gestort wordt, welke naar wiskunstige gegevens berekend, beantwoorden moest aan het beoogde doel van aan de deelhebbers, op zekeren leeftijd en na behoorlijk volbrachten dienst gedurende een bepaald aantal jaren, pensioen te verzekeren. Deze storting bedroeg over 1879 f 3000. Ondanks de uitgaven, door deze verschillende bepalingen ten voordeele der werklieden veroor kreeg. Mevrouw liet haar verzoeken bij haar te komen, viel haar om den hals en kuste haar onder tranen maar zij kon haar niets mededeelen. Thuis komende vond zij den brief uit Altona en daar zij alles voor de mogelijkheid eener reis had voorbereid, was zij terstond vertrokken. Ver geeft mij! Ik kan niet anders!" Zoo besloot zij haar schrijven. Haar moeder moest haar zelve bewonderen, doch met het uur nam haar onrust toe en daar alle posten veel te laat aankwamen bleef dus ook de brief van haar man zeer lang uit; maar ein delijk kwam er toch bericht. Cecile was, dank zij de goede zorgen harer vriendinnen, veilig in het hospitaal te Altona aangekomen, had terstond het gewaad eener pleegzuster aangetrokken en haar plaats aan de legerstede van Clamor ingenomen, waar zij reeds een dag en nacht had doorgebracht toen de gene raal aankwam en bij zijn zoon gebracht werd. Hij had Cecile vroeger nooit ontmoet, was geheel met den zieke vervuld en lette bijna niet op de pleegzuster, wier naam hij zelfs niet vroeg. Clamor's toestand was zeer gevaarlijkhij had een hevige koorts, ijlde sterk, riep Cecile gedurig en scheen haar in een helder oogenblik ook herkend te hebben, hield haar hand vast en zocht er onrustig naar, wanneer hij haar even losgelaten had. Mijnheer Wollman was veel later te Altona geko men dan hij gedacht had, daar alle treinen voor het zaakt, kon aan de aandeelhouders der fabriek over 1878 nog 13 en in het gesloten boekjaar 24.4 pet. winst worden uitgekeerd. „De winnende hand is mild", zegt het spreek woord en voor de algemeene beteekenis van het participatie-stelsel is het voorbeeld der Delftsche fabriek nog geen afdoend bewijs. Maar de uitnemende nitkomsten, voor kapitalist en arbeider beide, door de menschlievendheid, de schranderheid en de geestkracht van den heer Van Marken verkregen, verdienen toch in hooge mate onze aandacht. Wanneer men het participatie stelsel meer aandurfde, dan zouden daarmede ongetwijfeld in meer gevallen de schoone uitkom sten voor alle betrokken partijen verkregen worden, welke dit stelsel te Delft en aan zoo menige nijverheidsonderneming in het buitenland reeds heeft opgeleverd. Aan de verkiezing voor vijf leden van de pro vinciale staten van Zeeland is heden te Middelburg, door 226 van de 478 kiesgerechtigden deelgeno men. Bij de verkiezing, bij herstemming, op 27 Januari jl. hebben 276 van de 493 kiezers hunne biljetten ingeleverd. Vrijdag 21 dezer zal de raad van toezicht op de spoorwegdiensten de lijn VlissingenRoozendaal opnemen. Aan het mindere personeel op de zuiderlijnen der Exploitatie-Maatschappij is, met het oog op de bewezen diensten in den jongsten winter, eene gratificatie uitgereikt. Een van de nieuw-model locomotieven, zooge naamde snelloopers, welke de Expl. mij. voornemens is in dienst te stellen, is reeds afgeleverd en aangekomen; de overige zes worden spoedig verwacht. Ter Keuzen, 10 Mei. De heer M. Muller, buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat, wordt met 15 dezer van Borsselen overgeplaatst naar Ter Neuzen, om dienst te doen bij de opmetingen enz., ter uitvoering van de door Belgie voorgenomen ver beteringswerken aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen zullen de functiën van sectie-ingenieur te Groningen voorloopig worden vervuld door den heer W. J. Klerk de Reus, technisch ambtenaar, tot aldaar als sectie-ingenieur optreedt de heer L. J. de Sonnaville, thans in dezelfde betrekking te Bergen op Zoom. De heer Mieling treedt met 15 Juni op ais sectie-ingenieur en districts-inspec- teur van de lijn RoozendaalVlissipgenterwijl met 9 Mei de heer F. G. H. A. Sassen, sectie ingenieur te 's Bosch, belast is met den dienst troepenvervoer in beslag genomen werden. De stad was zoo vol soldaten en zieken dat hij nergens een onderkomen vond. Hij wenschte zijn dochter nog dien zelfden avond te zien doch werd niet toegelaten, omdat hij geen bijzondere permissie had, zoodat hij, zonder haar gezien te hebben, tot den volgenden dag naar Hamburg moest terug keeren. Den volgenden morgen bezocht de generaal, dien men ter wille zijner uniform op elk nar toeliet, zijn zoon weer; maar hij vond hem nog steeds bewusteloos. De verpleegster zat nog naast het bed en de generaal vroeg ot zij den heelen nacht bij hem was geweest. Zij zeide ja en ver telde hem hoe hij den nacht had doorgebracht. De generaal zag terstond dat zij tot de vrijwillige verpleegsters behoorde en vioeg, terwijl hij baar dankte voor de zorgen die zij aan zijn zoon besteedde, of zij reeds meer zwaar ge wou den verpleegd had. Toen kon Cecile hem niet langer in onwetendheid laten aangaande baar naam en zei: „Neen generaal, hij is de eerste gekwetste dien men mij toevertrouwt; want ik ben eer gisteren eerst aangekomen, ik ben Cecile Wollman.". „Mejuffvrouw Wollman!" herhaalde de ge neraal met de grootste verbazing en Magdalena, de vriendin van Cecile, die in haar nabijheid was gebleven toen zij zag dat de generaal gekomen was, zei: „Wij hebben juffrouw Wollman laten komen. van weg en werken van de lijn BoxtelBreda, Breda niet daaronder begrepen. (Vad.) Het dividend der Hollandsche Spoorwegmaat schappij is over 1879 bepaald op 6$ pet. Op de algemeene vergadering is besloten in de statuten de bepaling op te nemen dat de duur der maat schappij strekken zal tot in 1926. De instrnctiebrik Zeehond is Zondag morgen ter reede van Nieuwediep gekomen van een kruistocht ouder de visschersvloot in de Noordzee. Zoolang die brik daar kruiste, was natuurlijk alles rustig. De brik is naar Hellevoetsluis teruggekeerd. (17. Dbl.) De St.-Ctbevat de wet tot indeeling van de Wester-Schelde tot aan den spoorwegdam tusscheu Noord-Brabant en Zeeland en van het Sloe tot aan den spoorwegdam tusschen den Suzanne- en den Jacobpolder bij de aangrenzende gemeenten benevens de wet tot intrekking van het keizerlijk decreet van 2 November 1810, nopens het bouwen op de dijken en hunne glooiingen. De andientie van den minister van marine zal op Vrijdag 14 dezer, niet plaats hebben. teleobaphie. Benoemd tot telegrafist 2e kl. bij den rijks telegraaf J. W. de Wolf. A. van Dorst, C. Geldof en P. C. Ludikhuijzen, allen leerlingen der Burger-Avondschool alhier, hebben op 7, 8 en 10 Mei j.l. met gunstig gevolg het eindexamen afgelegd. Het Leidsche Dagblad schrijft: „Tot wegneming der onzekerheid, die tenge volge der twijfelachtige redactie van art. 116 der wet op het hooger onderwijs heerseht, kunnen wij berichten, dat evenals vorige jaren ook nog dit jaar en in 1881 aan onze universiteit in de maanden Juni en September gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van admissie-exameD, volgens de bepalingen van het koninklijk besluit van 1853. „Het is zelfs mogelijk, dat in 1882 deze gele genheid ook nog opengesteld wordt als de reor ganisatie der gymnasia dan nog niet volledig tot stand is gekomen." Door het gemeentebestuur van Amsterdam is weder gelegenheid geopend voor kinderen van minvermogende onders tot kostelooze plaatsing op het gymnasium, op de openbare handelsschool, op de hoogere burgerscholen voor jongens en voor Uw zoon verlangde dat wij haar zouden melden dat hij gewond was en haar verzoeken bR hem te komen en zoo lang bij bij kennis was verlangde hij zoo naar haar en was hij zoo onrustig, dat wij het niet durfden laten. Hij is stellig kalmer geworden, sedert zij hier is." De generaal zweeg en vroeg eerst na een ge- ruimen tijd, op bedrukten toon: „En had hij u niet verzocht om ons bericht te zenden Verlangde hij niet naar mij, of naar zijn moeder „Neen generaal!" antwoordde Magdelena vastberaden, doch verstandig als zij was, voegde zij erbij„hij wist immers zeker dat gij toch bericht zoudt krijgen!" De generaal beet zich op de lippen en er verliepen eenige pijnig ke oogenblikken, waarin Magdelena zich stil verwijderde. „Hoe zijt gij hierheen gekomen?" vroeg de generaal eindelijk, „alle treinen waren overvol." „Ik heb geen moeielijkheden ondervonden," antwoordde Cecile„want ik had een brief bij mij van de directrice van het hospitaal, waardoor ik overal plaats kreeg." „Mijnheer uw vader is zeker bij de adminis tratie der spoor wegen „Ik ben alleen gekomen, buiten weten mijner ouders, want die zouden er nooit in toegestemd hebben. Mijn vader is mij nagereisd; maar ik heb hem nog niet gezig», ÈJij kW»» gistgr^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1