I860.1 RASTEN, Zeeland. ]n agent. N°. 109.' lei 1880. Maandag 10 Mei. isurantie. 12S* Saargang! Laatste frerisutaa. UUR: l-SCHELDE. Marine en leger. T&tricfyu*. mi in alle afmetingen pansche rijk verzonden. -It, geschikt voor 14 2 DEN BOER. gevestigde groote Buiten- ftTIEMAATSCHAPHÏ, zoekt streken een brieven onder ietter H Jf, Ihandel R. C. LEPPER lterdam. BIKKERS HJVECHT podigd. J K. J. HONDIUS, pertbakker, Lange Bnrcht. IB benoodigd, bij ADR», tgaclien weg. iGEDlENST. \Vhssingen v. v. 1,15, 9,15; nm. I, 3,30, 7. Jgs 1.10 in plaats van 1 unr. Ill; nm. 2,30, 5, 8. iddelbnrgZierikzee. ZES SPOORWEG GOES. IEI. Tan Zierikzee 3,45 vm. 6,30 nm. 1,30 4,— 1,30 4,- 6,30, 6,30 6,30 5,30 3,45 3,45 10,30 •ootdienst JJRG EN ROTTERDAM. ertrek in Mei. VAN ROTTERDAM t i. Zaterd. 8'smorg.9,—n. 11,30. Maand. 10 Dinsdag 11 Woeusd.12 Vrijdag. 14 Zaterd. 15 Zondag 16 11,30, 11,30. 11,30, 11,30, 10,-. Dinsdag 18'smidd.l, Woensd.19 1, D,jnder(i.20'morg.H,30 Vrijdag 21 11,30, v. v. u. n nam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 1AANDAG, WOENSDAG en ZATEKRAG. oorm. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11- 6.midd. 12.— 6,30 nam. 12.30 terljyk 2 uren op 7.20 €9 2.30 5.87 8.41 6.88 2.40 3. *-» W *12.55 4.45 2.14 *5.59 3. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.30 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 9.6 10.50 8.45 *9.15 11. 7.15 10.55 3.50 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.3 8.40 9.80 1.20 8.5* MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dag el ijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Oent per regeli Geboorte-, Trouw-, Doodberiobten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letten worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daub* en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Bij deze courant bekoort een BIJVOEGSEL- Middelburg, 8 Mei. De wijze waarop het met de verkiezing voor de provinciale staten in het district Middelburg ditmaal toegaat, is zeer leerzaam, al is ze ook niet zeer bemoedigend. De Hiddelburgsche liberale kiezersvereeniging De Grondwet heeft zich teruggetrokken, als redeD daarvoor opge vende de reeds in uitvoering zijnde plannen tot hare reorganisatie, welke van haar de kern moeten maken eener aigemeene, over geheel Walcheren en Staats-Vlaanderen zich uitstrek kende k i e s-vereeniging. Hare vijanden en berispers zullen echter niet nalaten op te merken, dat indien werkelijk in deze kern de levenskracht tot verdere uitbreiding zit, het een zonderling verschijnsel is dat zij, juist op het oogenblik harer ontkieming, zich aan het werk onttrekt. Inderdaad heeft het aan op- en aanmerkingen over hetgeen de Grondwet deed en liet, reeds sedert eenige jaren niet ontbroken. Alles wat tegen Nederlandsche kies- of kiezersvereeni- gingen in 't algemeen wordt aangevoerd, scheen op haar toepasselijk. Eene vereeniging was zij, uit een betrekkelijk klein ledental, omtrent 70 als wij goed ingelicht zijn, samen gesteld. Daarvan bemoeide slechts een kleine minderheid zich met de verkiezingen en van deze minderheid, heette het, concen treerde alle werkzaamheid zich nog in haar bestuur. Club- en coterie-geest, al de verkeerde hebbelijkheden van een vriendenkransje, dat de publieke zaak tot het jachtveld voor zijne bemoeiingen kiest en in zijn eigen belang eiploiteert, waren haar eigen en traden, met het toenemen harer jaren, meer en meer op den voorgrond. Dit waren de grieven, zeldzaam in 't open haar of in geschrift, maar zooveel te meer in besloten kring geuit, welke tegen de „oude" Grondwet gekoesterd werden en welke van haar «en type maakten dier schadelijke vereenigin- gen, door welke zulk een noodlottige, tirannieke invloed op het verkiezingswerk in gansch Nederland heet uitgeoefend te worden. Wan neer er in ons midden „politieke raddraaiers", zooals de heer Van Gilse hen eenB in de Vragen des Tijds genoemd heeft, leefden, dan moesten ze in de Grondwetin den kring harer werkende leden en in den nog engeren kring van haar bestuur gezocht worden. Welnu, de Grondwet heeft thans uitgediend. Feitelijk had ze het reeds lang, want de her haalde nederlagen, die zij hij de verkiezingen voor de tweede kamer of de provinciale staten leed, hadden doen zien dat van „tirannie" even weinig sprake zijn kon waar niemand zich liet tiranniseeren, als van „raddraaierij", waar niets in beweging werd gebracht. Maarthans heeft formeel en officieel de Grondwet zich van bemoeiing met het verkiezingswerk terugge trokken. Hare hand rust niet meer op het kiezersliehaam, dat thans volkomen vrij is zich naar goedvinden te bewegen. Wat ziet men nu Vormen zich wellicht, uit eigen be weging, vergaderingen van ingezetenen, bijeen gekomen uit belangstelling voor de publieke zaak, gedreven door het besef dat de verkiezing van vijf leden der gewestelijke vertegenwoor diging, afgescheiden zelfs van het algemeen staatkundig belang, eene zaak is welke een gewichtigen invloed kan uitoefenen op de recht- streeksche belangen van alle burgers? Wor den door de niet langer gesmoorde stem des volks wellicht namen genoemd, mannen aange wezen, door hun talent en karakter geroepen om eene plaats in de provinciale staten in te nemen; doch wier licht tot dusverre door de jaloersehe en bekrompen Grondwet onder den domper gehouden werd? Onze lezers weten wat er van dit een en ander is. Verrast door het bedanken van den heer Van Citters, heeft de publieke opinie zich alleen geuit in het noemen van een paar namen, die den dag nadat ze in 't openbaar uitgesproken waren, weer van de lijst verdwijnen moesten door het bedanken van hen die ze droegen. Er blijven een paar ongeteekende advertentien over, aan welke, daar men niet weet van wien ze uitgaan, geen waarde te hechten is. Het ontbreekt dus niet alleen aan leiding, aan eenheid, maar ook aan leven. Nu het kie zerslichaam het orgaan verloren heeft, dat tot dusverre zijne bewegingenop welke wijze dan ook, regelde, blijft het roerloos liggen. Intusschen zit de anti-liberale partij niet stil. Ditmaal vergenoegt zij zich niet, zooals bij vroegere gelegenheden, met het stellen van een candidaat wiens bloot negatieve eigen schap daarin bestaat dat hij n i e t de man van de Grondwet is, maar stelt zij een harer geestverwanten op den voorgrond. Wat de uitslag dezer poging zijn zal is voor 't oogen blik van minder belangzelfs indien zij ge lukte, zou het zitting hebben van een enkel anti-revolutionair in de provinciale staten geen groot gevaar opleveren. Maar dat zij onder nomen wordt, bewijst reeds aan welke nadeelen de liberale partij zich bloot stelt, wanneer zij hare organisatie verwaarloost en verzuimt door overleg en gedaehtenwisseling de eenheid van haar optreden te verzekeren. Wat ons betreft, is de bestaande verwarring eene reden om ons van bemoeiing met de verkiezing te onthouden. Niet het stellen van candidaten is ons werk, maar het uitspreken van ons gevoelen over de van eene zijde, die zich noemen durft, aanbevolen wordende per sonen. Wij wachten dus, niet zonder belang stelling, maar zonder eraan deel te nemen, den uitslag van de luttele beweging, welke zich openbaart, af. Maar wi' nemen ons voor, wanneer er weder eens sprake mocht zijn van den „verderfelijken invloed, of van de „tirannie" door Nederlandsche kiezersvereenigingen uit geoefend, met nog wat meer ongeloof dan tot dusverre onze schouders op te halen. Schouwen—Bulreland, 7 Mei. Let men op de betrekkingen, die de leden onzer provinciale staten bekleeden, dan zou men, als de wet het niet beter leerde, in verzoeking geraken om te gelooven dat de Btaten-vergadering van ons gewest eene bestendige commissie is voor de herziening der gemeentewet en der wet op het notarisambt. Vau de twee en veertig leden toch, waarnit die vergadering bestaat, zijn er tien bur gemeester en acht notaris. De overleden commissie tot herzieniog der wetgeving op het notariaat haar werk rust nog in vrede telde maar diie notarissen. Sommige districten doen sterk in notarissen Sluis zendt er drie, Tholen twee. Alle districten offeren een of meer burgemeesters. Goes is het bescheidenst en vaardigt slechts éen burgemeester en geen enkel notaris af van de tien, die in dat district hnn standplaats hebben. Wij achten het weDschelijk hierop bij het stel len van cadidaten te letten, en noch de burgemees ters, noch de notarissen hoe verdienstelijk de leden, die nu als zoodanig zitten, ook zijn in de provinciale staten van Zeeland te vermeerderen. De liberale kiesvereenigiDg te Zierikzee stelde voor de aanstaande verkiezing van leden voor de provinciale staten de aftredenden: B. G. van der Have, burgemeester, M. J. Moolenburgh, notaris en C. van der Vliet Dz., ontvanger-griffier van het waterschap Schouwen. Hun verleden rechtvaardigt die keuze en geeft aanspraak op vernieuwing van hun mandaat. Overtuigd dat het getal burgemeesters en notarissen groot genoeg is, koos zij, in plaats van den heer mr. B. C. Can, die bedankt heeft, den heer mr. C. J. Fokker, advocaat-procureur te Zierikzee. Met deze candidatuur schijnen echter een paar deelen van het district niet in te stemmen. Ten minste stellen „eenige kiezers" den heer J. M. Looker de Bruijne, burgemeester van Brouwers haven en „vele kiezers" den heer J. M. de Glopper, burgemeester van Ellemeet en Eikerzee. 'tZ»l na het bovenstaande overbodig zijn te zeggen, dat wij hunne verkiezing niet wensckclijk achten, ofschoon overtuigd dat zij mei eere in het gestoelte der tien andere burgemeesters zouden zitten. Om de waarheid te zeggen, is net jammer dat zij zich door de ten ondergang neigende rijkjes van „eenige" en „vele kiezers" de stemming zal er het kleiue zielental van doen kennen de candidatuur laten aanleunen. In plaats van den heer Cau nebben we iemand noodig, waardig diens plaats te vervullen. Daartoe is zeker niemand meer de aangewezen man dan de heer mr. C. J. Fokker, die een reeks van jaren zitting had in den raad der gemeente Zierikzee, wiens loven en werken openbaar zijn, wiens kennis en ervaring hem, naast de schranderste rechtsge leerden in onze staten-vergadering, eene eervolle plaats waarborgen. De hoogleeraar Buys Ballot heeft in het Utr. Dbl. een korte aankondiging geschreven van Nordenskjold's te Parijs, in het Frausch, uitgegeven brieven over zijne Poolreis. In die aankondiging schrijlt de hoogleeraar o. a. het volgende: „Het hoofdromité voor de tochten naar de Bareutszoe heeft reeds de voldoening, dat op zijn aansporen de natie hare vlag in de oude, bekende streken getoond heeft, dat hare zeeofficieren daar kennis en oefening hebben opgedaan, wetenschap pelijke waarnemingen van geen geringe waarde hebben verzameld. Moge de uitkomst ook toonen, dat voor handel en wetenschap de vrijwillige offers ook later vruchten zullen afwerpen, nu nog door weinigen gewacht. „En voorzeker die vruchten zullen niet uitblijven. De lezing van het boekje zal bij ieder de vaste overtuiging vestigen, gelijk bij mij, dat de reis naar de Jenisseï, voor twaalf jaren schier onmo gelijk geacht, nu reeds gebleken is elk jaar zeker -te kunnen gedaan worden en dat binnen nog twaalf jaren, als men ook in Siberië daarop opmerkzaam geworden is en vandaar naar de monden der rivier gueileien gevoerd heelt, een levendige handel met dio oorden zal ontstaan. Niet slechts aan onze historie dus, niet slechts aan de wetenschapniet slechts om onze zeevarenuen te harden, te oelenen, meer te ont wikkelen, maar aan ons eigen voordeel zijn wij verplicht, dergelijke nationale ondernemingen te steunen". Onze vroegere landgenoot mr. D. J. baron Mackay, gedurende eenige jaren lid der tweede kamer voor Tiel, thans de Schotsche lord Reay, die zich bij de laatste verkiezingen voor de libe rale partij in Schotland zeer verdienstelijk maakte, zal waarschijnlijk tot pair van Engeland verheven worden, zoodat hy in het hoogerhuis weder eone parlementaire loopbaan zal vinden. Tot lid van den gemeenteraad van Bergen op Zoom is benoemd ao heer H. Feijen, ter ver vangrag van den heer L. M. Magnée, onlangs benoemd tot gemeente-secretaris. De commissie, belast met het afnemen der practische examens van apotheker zal zitting houden den 15 Juni a. en volgende dagen te Amsterdam. In den loop der maanden Juni en Juli zullen te Utrecht en te Groningen de examens ter ver krijging van een getuigschrift ais apothekersbedien de worden afgenomen. De examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw zullen gehouden worden te Leiden, in den loop der maand Juli. Bij ministerieeie beschikking zijn de beeren M. J. H. Duysens, E. Brilman, H. van der Lindeu Jzn. eu J. de Man, tijdelijk gesteld ter beschikking van den G.-G. van N. I., om gedurende den tijd van éen jaar te worden werkzaam gesteld bij den burgerlijken veeartsenijdienst daar te lande. De off. van gezondh. 3® kl. A. BütneriB over geplaatst van het le naar het 4® bat. van het 3» reg. inf. De plaatsing van den Init. t. z. 2de kl. W. M. J. Visser, aan boord van Zr. Ms. ramschip Guineawordt ingetrokken. Daar aan boord wordt alsnu geplaatst de luit. t. z. 2de kl. jhr. W. Laman Trip. De dienstbode, wier arrestatie en vrijlating wij in ons nommer van gisteren mededeelden, is gisteren namiddag opnieuw naar het huis van arrest alhier overgebracht. De coöperatieve winkelvereenigiug en bakkerij te Haarlem heeft over het le kwartaal 1880 vuer f 8575 verkocht, waarop 1283 onzuivere winst werd behaald, hetgeen eene uitkeering aan de leden toelaat van 4$ pet. over het bedrag van het door hen gekochte. De trekkings lijst der algemeone watersnood - verloting zal in druk verschijnen zoodra het veel tijd roovende collationeeren dei drukproeven waarmede men bezig is, afgeloopen zal zijn. Naar het huis van arrest alhier is overge- gebracht zekere F. uit Vlissingen, die zich in 1874 schuldig heeft gemaakt aan valschbtid in geschriften. De gearresteerde heeft zich zelf in arrest begeven, na 6 jaar buitenslands te hebben omgezworven. De handboogschutterij Oefening en Uitspan ning te Hansweert hield Donderdag haar jaarlijk- schen wedstrijd, aan welken 22 schutters deel namen. Na een strijd van 3 uren werd de heer Van Acker met 102 punten koning. Hem volgde de heer Schenkel met 99, Kraaijeveld met 82 punten enz. De aftredende koning, de heer J. Kirchner, werd vervolgens van zijn ambt ontheven en daarna werd de bijeenkomst nog eenigen tijd gezellig voortgezet. Omtrent de Atalanta schrijft de Paü Mali Gazette: Nu dag aan dag voorbijgaat zonder tijdingen van het schip, wordt de hoop dat het behouden is minder en minder. Indien het oplei dingsschip inderdaad gezonken is, dan zal niet alleen de zeemacht driehonderd moeilijk te missen zeelieden verliezen, die in langen tijd niet zullen vervaDgen zijn, maar het verlies van de Atalanta zoo spoedig na dat van de Eurydüe zal waar schijnlijk maken dat verder geene zeilschepen meer als opleidingsschepen zullen gebruikt worden. Toen de Atalanta in dienst werd gesteld, beschouw de men baar als een schip zoo veilig als de Engelsche marine er maar een bezat. Zij was een der schepen onder sir William Symonds gebouwd, die er zich op beroemde dat geen zijner schepen kon omverslaan. Zij waren bekend als lastig te behandelen, doch ze konden nog heel wat zeil voeren wanneer schepen als de Eurydice het moesten opgeven. De kommandant van het schip was bepaald voor deze taak gekozen en de officieren hadden reeds een kruistocht op hetzelfde schip gemaakt. De groote massa der bemanning bestond wel is waar uit jonge zeelieden, maar de meeste waren als jongens in dienst gekomen, zoodat zij waarschijnlijk hnn werk vrij wel keuden; terwijl in ieder geval de Atalanta genoeg onder officieren en oude ervaren zeelui aan boord had om op een schip van hare grootte het werk te doen. Zoo dat als de Atalanta gezonken is er niet kan gezegd worden dat bet een onzeewaardig schip was of dat het te licht bemand of slecht voor zijn doel was gekozen. Er kon in de marine geen beter zeilschip voor opleidingsschip gevonden wor den, en is zij dus verloren, dan zal de admira liteit voor hetzelfde doel bijna geen zeilschip meer in dienst kunnen stellen. En dat zou jammer zijn, omdat jonge zeelieden altijd beter opleiding zullen krijgen op een zeilschip dan op een stoomschip. Amsterdam. Het stoomschip Primes Amaiia gezagv. Fabiitius, gisteren avoni te Ymuiden binnen gekomen, stoomde op en arriveerde heden morgen te zeven uren in de Rietlanden. Amsterdam. Het atoomschip Celebes, gezag

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1