IIERTE, N«. 106. DEN- »0D, in, a 248. A/D. RIJN. [ei e. k. Ï2S6 Jaargang* |nd lei 1880. Woensdag 5 Mei. HELMAR. latschappij van Irzekerbg I-SCHELDE. Uithoofde pan den Hemel vaartsdag zal deze courant aanstaanden Donderdag niet worden uitgegeven. Middelburg, 4 Mei. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. EN bite, jen. fgestie- en Piswerktnigen IAGE. e Haarlem, iinklijk Besluit van 22 |3, n° 60. irAN BEMMELEN. tden gevraagd voor de I aan te melden met franco twone Agenten te Middel- jj. DE NOOD en G. B. C. Ven Prov. griffie benoodigd, bij C. KEIJ- vraagt een JOMtB- in den winkel en op MEISJE gevraagd. jootdienst JUKG EH ROTTERDAM pertrek in Mei. VAK BOTTEBDAK: Dinsdag 4 midd. 12,u. Woensd. 5 12, Vrijdag 7 1,— Zaterd. S'smorg.9, Maand. 10 Dinsdag 11 Woeusd.12 Vrijdag. 14 Zaterd. 15 Zondag 16 11,30, 11,30 11,30. 11,30, 11,30, 10,-, 7.20 w 2.80 5.87 Mi 8.41 6.88 •mm 2.40 8. mm *12.65 *4.45 mm 2.14 *5.59 8. *6.40 6.50 5.1 6.20 6.80 7.52 7.8 *7.57 8.45 7.25 9.12 8.6 10.18 10.41 8.85 *9.6 10.50 8.46 •9.15 11. I 7.15 10.55 6.50 10.40 8.5 11.60 8.55 12.40 9.15 1.8 9.80 1.20 3.60 6.10 7.80 8.00 8.40 8.16 U. M. D. 11 nam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 MAANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. |voorm. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11.- 6.—> midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 literlijk 2 uren op miDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, PrijB per 8/m. franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regeli Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsiach en Joris. i In het hoofdkiesdistrict Goes blijft de anti liberale partij, bij de aanstaande verkiezing voor de provinciale staten, niet werkeloos. De anti revolutionaire kiesvereeniging en de N. O. Ct laten van de vier aftredende leden, de heeren B. V. van der Bilt, C. Van Citters, J. A. A. Fransen van de Putte en J. M. Kakebeeke, alleen den eerstgenoemde onaangetast. Beiden stellen tegenover hen als candidaten de heeren Helderman, geneeskundige te ^issekerke en Koert, land bouwer te Wilhelminadorp. Als derde candidaat heeft de kiesvereeniging den heer Van Schouwen te Wissekerke gesteld, doch wordt door de N. Q. Ct. de heer Van Voorst Vader te Hein- kenszand aanbevolen. Wat de bezwaren tegen de aftredende leden betreft, deze komen hierop neder dat tegen den heer Van Citters hoegenaamd niets en tegen den heer Kakebeeke voornamelijk zijn voorstel tot vereeniging der polders onder 's Heer Arendskerke tot éen waterschap wordt aangevoerd. In den beer Fransen van de Putte erkent men zijn ijver en administratieve bekwaamheid. Alle drie zijn echter liberaal en daarom moeten zij afgezet worden. Het niet erkende, maar zeker gewichtigste motief tegen den heer Fransen van ue Putte zal wel zijn, dat deze lid van gedeputeerde staten is en men, door de Standaard opgewarmd, uit dat lichaam gaarne iemand van erkenden ijver en administratief talent, doch van liberale gevoelens, zou willen weren. Het zou er met onze provinciale vertegenwoor diging slecht gaan uitzien, indien op deze wijze alleen het partybelang bij de verkiezingen den doorslag moest geven en alle andere consideration daarvoor achter zouden moeten staan. Ülooaterzande, 2 Mei. Heden avond Het het bestuur der vereeruging Kennis is macht door den heer Marlet de Export Maatschappij bespreken in de gewone Zondagsche voordracht. Ondanks eene uitnoodiging, door het bestuur aan alle landbouwersperaüvertentiegericht,wasde opkomst toch gering. De spreker wees eerst op de hooge belangrijkheid der Londensche markt, beschreef S3. Een roman nit de kunstenaarswereld- tak FANNY LEWALD. ZESTIENDE HOOFDSTUK. „Nu?" herhaalde zij, „nu moet ik vergeten dat ik u heb mogen lyden; nu zullen die ver- geetmy nietjes mij tot een verwijt zijn." Zij stond haastig op. „Als mijne ouders of de graaf dit wisten Zij was naar de deur gegaan en wij waren ons zeiven geen van beiden meer meester. Ik durfde haar niet tegenhouden en kon haar niet laten gaan. Ik wist heel goed wat ons scheidde en zag dat zij dien scheidsmuur voor onoverkomelijk hield en wij hielden toch zoo veel van elkaar. MijD hand rustte op de hare, die de deurknop vast hield. „Gaat gij heen, Dora?" vroeg ik. „Vaarwel! Vaarwel! wij mogen elkaar nooit Wederzien! O! Vaarwel!" lippen drukten vluchtig een kus op mijn de daar beerschende gebruiken en gevraagd wor dende artikelen, toonde daarna aan hoe de meeste gewassen, daar gevraagd, in 't algemeen in Zeeland, maar bijzonder in de gemeente Hontenisse met groot voordeel zouden kunnen worden geteeld, gaf vervolgens aan welke wijzigingen in de be staande praktijk gebracht moeten worden en drong ten slotte op samenwerking der belang hebbenden aan. Er werd besloten eene proef te nemen en het bestuur te machtigen bij de Export Maatschappij de noodige zaden aan te vragen. Axel, 3 Mei. Als een bewijs dat de landen nog niet voorgoed in prijs zijn verminderd, kan dienen dat er 11. Vrijdag alhier eene verkooping van een hofsteedje heeft plaats gehad, dat voor f150 per 44 a. 56 cent. verkocht werd. Zaiddorpe, 3 Mei. In deze gemeente heerscht de kinderziekte. De eerste lijder, die overleden is, was naar Antwerpen geweest, alwaar de pokken vrij erg moeten heerschen. Nu zijn de weduwo en de werkvrouw, die het lijfgoed van den overledene had behandeld, aangetast. Door den commissaris van politie te Zierikzee wordt, naar aanleiding van de binnen die gemeente in de vorige maanden plaats gehad hebbende branden en pogingen tot brandstichting in schu ren, vermoedelijk toe te schrijven aan kwaadwil ligheid, aan degenen die den dader of de daders dier misdaden aanwijzen, of zoodanige aanwijzing doen dat er een vervolging en veroordeeling op volgt, eene belooning van f 300 uitgeloofd. Naar men ons mededeelt, zijn gisteren bij de trekking van de watersnood-verloting de volgende hooge prijzen gevallen, alsop no. 124915 het geschenk van Z. M. den koning; op no. 149745 een schilderij van Eich. Verveer, en op no. 167047 de Moorf van Bombled. Dagbl Terwijl de Hollandsche visschers steen en been klagen over de roofzuchtige Engelschen, verneemt men nu een klagt der Friesche visschers over de baldadige vernielzucht der Hollandsche landgenooten. {Dagbl.) De „betooging" ter eere van de conventie GentTer Neuzen, Zondag te Gent gehouden, is een waar volksfeest geweest- Kuim 40 ver- eenigingen begaven zich des middags te 4 uren in optocht van den Kouter naar het stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur in costuum en eenige andere autoriteiten plechtig ontvangen werden. Hier werden eenige aanspraken gewis seld, waarna men zich gezamenlijk, weder in optocht, naar 'tdok begaf. Bij de aanbieding mond en ik was alleen, ten prooi aan de tegenstrijdigste gewaarwordingen. ZEVENTIENDE HOCFDSTUK. Ik bevond mij weder te Berlijn in mijn atelier, maar mijne gedachten dwaalden ver van daar en de enkele maanden die ik in mijne geboorteplaats had doorgebracht lagen als een lang leven achter mij waardoor geheel mijn wezen veran derd was. Somtijds leek mij alles een droom, en dan weer een tooversprookje, en verbeeldde ik mij dat ik, wanneer ik het juiste woord maar wist en op het geschikte oogenblik uitsprak, toch nog eenmaal de gemaal der koningsdochter zou worden en het geheele rijk beërven. Ik kon aan niets anders denken dan aan haar en moest dus telkens mijn werk verbergen om mijn geheim, dat nu ook het hare was, niet te verraden. Ik had haar voor mijn vertrek van Waldritten niet meer gezienmen zei mij dat zij ongesteld was en ik mocht, noch durfde haar naderen; ik pakte ijverig mijn boel in en die twee laatste dagen waren spoedig voorbij. De generaal en zijn vrouw waren zeer hartelijk bij het afscheid en het kostte mij veel moeite om mijne ouders vaarwel te zeggen; want ik zou drie jaren weg blijven en vader was al zoo oud. Hij werd zelf en zei: ,lk was niet bijzonder bly toen gij geboren van den eerewijn werd een heildronk ingesteld op de ministers van buitenlandsche zaken in België en Nederland, aan wie daarvan per telegraaf kennis werd gegeven. Het geheele dok was versierd en des avonds geïllumineerd. Een volksbal had plaats, dat tot laat in den nacht duurde en door een vuurwerk werd opgeluisterd. Terzelfder tijd werd op den Kouter eene muziek-uitvoering gegeven, die door eene dicht opeengepakte menigte bijgewoond werd. Wie Gent en de Gentsche volksfeesten eenigs- zins kent, heeft geen uitvoeriger beschrijving noodig om te beseften dat het bij een en ander niet aan opgewondenheid en geestdrift ontbroken heeft. De Staats-courant bevat een kon. besluit, be palende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Frankrijk op 19 Maart 1880 te Parijs gesloten overeenkomst, wegens het be zorgen van abonnementen op dagbladen en tijd schriften door tusschenkomst der postkantoren. In de St.-Ct is opgenomen een kon. besluit, houdende verlenging met drie maanden van den bij art. 1 der wet van 14 Nov. 1879 (Stbl. n° 195) gestelden termijn voor de voltooiing van het Noordzeekanaal met de havenwerken. Bij beschikking van den minister van koloniën is de heer dr. M. Treub, lid van de Koninklijke academie van wetenschappen en assistent bij de rijks-universiteit te Leiden, gesteld tei beschikking van den gouv.-gen. van N.-I., om te worden benoemd tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg. De commissie, die door het hoofdbestuur van Eigen Hulp was belast met het in werking brengen der afdeeling „Zekerheidsstelling", heeft besloten het plan tijdelijk te laten rusten. Een beroep op de geldmarkt had niet het gewenschte gevolg; de leening van 250,000, rentende 4$ pet., werd slechts ten halve volteekend. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw: mr. A. Gordon, president der rechtbank te Maastricht, en mr. B. A. Roelvink, president der rechtbank te Zutfen. instellingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan den gepeus. gen.-maj. der inf. H. F. K. Duycker, adjudant des koDings in buiteng. dienst, als lid der directie van de weduwen- en weezenka» voor de officieren van de landmacht, onder dank betuiging en benoemd tot leden van voornoemde directie, de luit.-gen. N. van Willes, inspecteur werdt, Helmar, en ik had nooit gedacht dat ik nog eenmaal zoo trotsch op u zoo wezen. Gij zijt een brave jongen en ik vertrouw dat het u altijd en overal goed zal gaan in de wereld." Dat waren de laatste woorden die ik van hem gehoord heb toen ik terugkeerde leefde hij niet meer. Mevrouw had mij een paar kleinigheden mede gegeven voor Clamor en voor den graaf, zoo dat ik terstond naar hen toe ging toen ik in Berlijn kwam. Beiden vroegen met belangstelling, maar de graaf deed dit op een toon die mij beschroomd en voorzichtig maakte. Hij vertelde my hoeveel goeds hij over mijn werk gehoord had, en zei dat hij zeer verlangend was de portretten te Waldritten te zien, vooral dat van freule Von Marville, dat haar mama zeer geprezen had, alles heel vriendelijk en wel, maar ik was toch blij toen ik heen kon gaan. Leonard was in de stad, maar zijn familie be vond zich op haar villa, waar ik 's avonds met hem en Clamor heen ging en als altijd veel menschen aantrof. Het viel my terstond op dat er in de verhouding tusschen Clamor en Cecile ook eenige verandering was gekomen. Zij plaagde hem niet meer, hy zei haar geen complimentjes en wie hun omgang vroeger had gadegeslagen, moest nn terstond begrijpen dat zij het eens ge worden waren en de kalmte waarmede zij zich nu op elkaar schenen te verlaten, maakte hen der inf. en de gen.-maj. K. H. van Diepenbrugge, inspecteur der artillerie. leger. Op nonacti viteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luit. J. van Dam, van het algemeen depot van discipline. Te Amsterdam is het kerkgebouw der Vrije Gemeente Zondag zeer plechtig ingewijd. Meer dan 1500 personen vulden het ruime, nog niet geheel voltooide gebouw, terwijl velen geen toegang kon den krijgen. De heer P. H. Hugenholtz hield eene bezielde rede en eene cantate van Dan. de Lange werd voorgedragen. De ingang was met bloemen en planten versierd. Tot de gemeente traden in de jongste week 150 nieuwe leden toe, ook werd haar bij deze eerste bijeenkomst door een barer vrouwelijke leden een aandeel van f 1000 in de leening voor het kerk gebouw ten geschenke gegeven. Voor de Christelijke gereformeerde gemeente te Amsterdam wordt op de Bloemgracht een nieuwe kerk gesticht, terwijl haar tegenwoordige kerk tot wees-, oude mannen- en vrouwenhuis der gemeente wordt ingericht. De kapitein ter zee jhr. M. W. van Kensselaar Bowier, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Aan het hoold van de zes afdeelingen van bet gereorganiseerd departement van oorlog zijn geplaatst: Ie aid., secretariaat, de rechtsgeleerde adviseur mr. G. A. van Hamei; lie afd., generale stat, de luit.-kol. van den generalen stal, J. H. H. Dommers; Ille afd., personeel, de referendaris H. E. Kleijn; IVe afd., artillerie, de majoor der art. A. van KerkwijkVe aid., genie, de majoor der genie A. J. Voorduin; Vie afd., intendance, de onderintendant le kl. P. L. G. Doorman. De monitor Wesp is, als proef, met een roer voorzien dat door stoom in beweging gebracht wordt. Hiermede hoopt men deze zware en onhandelbare vaartuigen spoediger en gemakke lijker te kunnen laten wenden. Te Amsterdam zal weldra de schilderijen-galerij van graaf Kasponi, te Napels, bevattende vele belangrijke stukken uit de oud-Hollandsche en Italiaansehe scholen, ten toon gesteld worden. Het Haagsche opera-publiek heeft gisteren bij gelegenheid der laatste voorstelling in dit seizoen een merkwaardig bewijs zijner wuttheid en wispelturigheid gegeven. beiden nog beminnelijker. Cecile was niet zoo levendig, niet zoo overmoedig als vroeger, maar zij had iets veel meer vrouwelijks over zich en Clamor scheen in dien korten tijd een paar jaar onder te zijn geworden. Den eersten Zondag avond na mijn terugkomst vond ik er zooals gewoonlijk een groot gezelschap bijeen, waaronder ook de graaf en Clamor, die den anderen dag naar Waldritten zouden vertrek ken. De laatste was heel vroeg gekomen om zooals hij zei afscheid te nemen. Het was prachtig weder, er waren aardige gasten en toch heerschte er niet de gewone vroolijkheid. Mevrouw Wollmann was stil, Cecile verstrooid en een tijd lang miste ik Clamor en den gastheer, die later samen uit den tuin kwamen. De jonge lieden zouden Boccia spelenmaar ook dat wilde niet vlotten en men ging veel vroeger dan gewoonlijk niteen. Ik stond erbij toen Clamor, veel ernstiger dan voor zulk een korte reis noodig was, afscheid nam. Ik begreep dat er iets gebeurd was en behoefde niet lang te gissen wat het zijn kon. Zoodra wij het hek uit waren verliet hij den straatweg, zeggende „Ga met mij mede Kronan, door het park, ik ben van daag volstrekt niet gestemd om te lachen of te schertsen en ik ben blij dat Leonard nog buiten gebleven is. Zijne onophoudelijke grappen maakten mij van daag ongeduldig en hij is toch nog ouder dan gij en ik."

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1