BUITESTLAirD. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Goes, Gemeenteraad van Zierikzee. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Pernaansche schuld. voet tusschenruimte. Deze zonnetenten en het dek worden verscheidene keeren op een dag met water besprenkeld, en de tenten worden wegge nomen als de zon ondergegaan is. Groote opeen; hooping van het volk beneden zoowel op schaft tijd al des nachts wordt vermeden, en op schepen zonder tusschendek slaapt een deel der man- sohappen aan dek met inachtneming der noodige voorzorgen tegen te groote afkoeling. Ieder der manschappen moet minstens des avonds en des morgens een bad of een stortbad nemen, en de officier van gezondheid moet iederen avond den gezondheidstoestand der gansche bemanning nagaan. Ben zonderlinge rooversgeschiedenis wordt uit Konstantinopel gemeld. Des nachts braken drie tot de tanden gewapende roovers in het hnis van een te Konstantinopel wonend Duitscher, overvielen dezen, bonden hem en vroegen om zijn geld. De man gaf zijn horloge en ongeveer f 50 aan Turksch geld dat hij in zijn zak had. Hiermede waren echter de dieven niet voldaan. Zij dreigden den hnlpeloozen man dood te schie ten, indien hij den sleutel van zijne brandkast niet gaf. Deze brandkast zonderlinge gewoonten treft men in de Turksche hoofdstad aan stond op de derde verdieping, waarheen zich de dieven met den sleutel gewapend begaven. De vronw van den Duitscher had intnsschen uit een aan grenzend vertrek alles aangehoord, en toen de dieven boven waren, sneed zij de banden van haren man door, beiden wapenden zich met een revolver en slopen stilletjes den trap op naar het vertrek waar de dieven bezig waren den buit te deelen. Zonder een woord te zeggen schoten er ieder een neer, waarop de derde zich overgaf. De Duitscher bond hem stevig vast, liet zijne vrouw met een geladen revolver bij hem op wacht en begaf zich naar het naaste politiebureel, waar hij vroeg om den kommandant der zaptichs te spreken of een der onderofficieren. Deze waren echter niet te vinden. Onze Duitscher nam toen vier politiesoldaten mede naar zijn huis, welke in de twee doode dieven hunne onderofficieren en in den derde hunnen officier en kommandant herkenden. Te Aubervilliers bij Parijs is eene vuurwerk fabriek verbrand. Het moet een prachtig gezicht geweest zijn. Eij dien brand heeft zich weder een bewonderenswaardig blijk van moed en zelfopof fering voorgedaan. Terwijl reeds eenige werk plaatsen aan het branden zijn en het vuurwerk een dichten regen van vonken doet neervallen, herinnert de chef-meesterknecht Charles zich dat er drie vaatjes, ieder met 25 kilogram buskruit, in eene werkplaats staan, die grenst aan eene andere fabriek, van stoomwerktuigen, waar 300 arbeiders hun brood vinden. Charles klimt naar het water-reservoir, dompelt zich er geheel in en haalt, zoo persoonlijk eenigszins beveiligd door zijn natte kleeren éen voor éen de drie vaatjes buskruit door de reeds brandende gebouwen en den vonkenregen uit de werkplaats om ze in veiligheid te brengen. Een Hongaarsch schilder, Albert Kossak, had voor den Zaterdag geopenden Parijschen salon een levensgroot vrouwenbeeld ingezonden dat door de jury van toelating was aangenomen. Hij vond zijn werk in een gaanderij hangen, vlak tegenover een raam met geschilderde glasruiten, zoodat zijn schilderij niet naar behooren te zien was. Hierover vertoornd heeft hg het doek langs de lijst afge sneden. het opgerold en medegenomen. „Do lijst, schrijft hij aan den heer Turquet, ondersecretaris van staat voor schoone kunsten, moet nu maar zien hoe zij het vindt met de kleuren van het vensterglas." 2 Mei des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind Toestand der der rom. plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht zee N. Shields Sylt -f 3.3 NW 1 betr. Hartlepool Swinemunde 2.1 ZZO 1 helder Hamburg -h 1.9 NO 2 1. bew. Delfzijl 1.3 O 1 1. bew. Groningen. 1.1 ONO bew. Helder. •f 1.1 ONO 2 z. bew. kalm Yarmouth. Vlissingen. 1.7 ONO 1 helder Maastricht 1.9 N 1 helder Valentia. Portsmouth. Grisnez 1.1 NO 2 helder Parijs 4.0 NNO 1 betr. St Mathieu. 2.4 NNO 2 helder Biarritz 4.3 WZW 4 regen 3 M 3i des morgt :ns te 8 ure U. N. Shields 3.5 0 2 betr. kalm Sylt 2.7 OZO 3 bew. Hartlepool 5.8 O betr. kalm Swinemunde 3.4 OZO 4 helder Hamburg 5.0 ONO 2 betr. Delfzijl 6.2 NO 1 bew. Groningen. 5.8 ONO 1. bew. Helder. 5.5 NO 1 betr. kalm Yarmouth. NO 2 bew. deining Vlissingen. 7.3 NO 1 bew. Maastricht 7.6 ZW 1 betr. Valentia. 1.3 N 6 bew. golvend Portsmouth. ONO 2 goed kalm Grisnez 6.0 NNO 5 mist. Parijs 8.1 NO 0 z. bew. St Mathieu. 5.8 stil mist. Biarritz 7.8 ZZW 4 bew. [Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenG. 3.1 M. des namiddagsG. 3.2 M. Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 2.1 M. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 760 Thermometer 1 Mei. 'sav. 11 u. 44 gi 2 Mei. 's morg. 8 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 62 gr; 's av. 5 u. 56 gr. 's av. 11 u. 51 gr. 3 Mei. 's morg. 8 n. 55 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 60 gr. Walsoorden, 1 Mei. Door hef. bestuur van het calamiteus waterschap Walsoorden werd heden alhier aanbesteed, de onderhoud en de verbetering van de zeewerken aan dit waterschap, hetgeen is aangenomen voor 22.465, door den heer P. J. van Remortel, te Hontenisse. Zitting op 30 April 1880. Voorzitter de heer Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer Quist. Na de mededeeling dat J. P. van der Does, op verzoek eervol is ontslagen als onder-brandmeester en dat als zoodanig benoemd is A. de Jonge Gz. en A. Fey tot teller is aangesteld, geeft de voor zitter kennis dat eenige onbruikbare voorwerpen zijn verkocht, samen voor 56.34; dat burg. en weth. onder goedkeuring van den raad hebben verpacht de fatcalien der gemeente en dientenge volge voorstellen te gunnende haardasch en vuilnis aan A. Foudraine voor 350, de beer, vrij geleverd in het schip, aan Gebroeders de Corte te Lokeren voor f 2.60 per M3, en verder hen te machtigen onderhands te verpachten aan A. Foudraine het ophalen en leveren van den beer voor f 900, mits hij leveie eene zekere hoeveelheid, terwijl hij eene premie voor elke M3 meer ontvangt en gekort wordt voor elke M3 minder dan de te leveren hoeveelheid. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht Van gedeputeerde staten goedkeuring van 2 raadsbesluiten en het kohier der belasting op de hondende jaarverslagen over 1879 van verschil lende gemeenten en het comité tot wering van schoolverzuimvan de commissie van toezicht op de inrichtingen van M. O. alhier bericht der installatie van het lid mr. J. W. C. de JoDge van Ellemeet en der benoeming van dr. A. J. Moens tot secretaris. De voorzitter biedt alsnu den raad, namens burg. en weth, aan het jaarverslag der gemeente over 1879. Daarna wordt het adres van den heer N. M. Bosdijk, strekkende om de verordening omtrent de heffing van den hoofde lij ken omslag zoodanig te wijzigen dat de inkomsten die door arbeid woiden verkregen, niet meer met 1 mogen ver minderd worden, welk verzoen: met algemeene stemmen, op voorstel van burg. en weth., van de hand wordt gewezen. De rekening van het fonds der vereeniging van werklieden kon nog niet behandeld worden, als zijnde niet in staat van wijzen. De af- en overschrijving der gemeente-begroo ting over 1880, op voorstel der financieele com missie, wordt goedgekeurd. Eindelijk wordt, op voorstel van burg. en weth., besloten tot opheffing der commissie van kazerneering, met bepaling dat het administratieve werk voortaan ter griffie zal geschieden en de gemeente-ontvanger zal belast worden met het comptabel beheer. De vergadering is daarna gesloten. Zitting van Vrijdag 30 April. Afwezig de heeren mr. Moolenburgh, mr. Schneiders van Greijffenswerth, Zuurdeeg, Pilaar en jhr. mr. Van Citters. De rekening van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaveu over 1879, wordt gesteld in handen eener commissie, tot onderzoek en rapport. Door de commissie ad hoe wordt verslag uit gebracht op de rekening der brei- en naaischool over 1879, stiekkende tot goedkeuring in ontvang op f 748.97$ en uitgaaf op 585.84$, goed slot 163.13. Aldus besloten. Eveneens wordt verslag uitgebracht op de reke ning der exploitatie van de gasfabriek over 1879, strekkende tot goedkeuring in ontvang op 28,184.26$, in uitgaaf op 23,428.41, goed slot f 4755.85$ en de balans in baten en lasten op 89,261.^8$ en de winst- en verliesrekening met een overwinst van 928.12, benevens eene op merking betreffende de omschrijving van art. 3 der baten van de winst- en verliesrekening. Dien overeenkomstig wordt besloten. Tot leden der commissie voor de zaken der schutterij worden benoemd de heeren jhr. mr. Boeije en Pilaar en tot plaatsvervangende leden de heeren mr. Schneiders en De Looze. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de aanstaande verkiezing van leden voor de provinciale staten worden benoemd de heeren Pilaar en dr. H. Goemans en de overige leden tot plaatsvervangers. Burg. eu weth. bieden den raad het verslag van den toestand der gemeente over 1879 aan, van hetwelk een gedrukt exemplaar aan do leden zal worden uitgereikt. Bij de gewone omvraag vestigt jhr. Boeije de aandacht op het slachten van paarden en wenscht daarvoor een bepaalden tijd aangegeven te zien, zoomede op het harde rijden deB nachts, hetgeen zeer hinderlijk is, hetwelk doer mr. Van Manen bevestigd wordt. De voorzitter geelt hierop de toezegging, dat een en ander bij burg. en weth. in overweging zal worden genomeu en sluit daarna de vergadering. (Van 25 April tot 2 Mei 1889.) MuiüiiLBOiia. OndertronwdJ. Hendrikse, jm. 30 j. met M. C. Meeuse jd. 24 j. L. Baljé, jm. 30 j. met W. M. S. Buijs, jd. 25 j. J. C. Thomassen, jm. 33 j. met W. Bos, jd. 25 j. W. Vogelsang, wed'. 39 j. met E. Hoevenagel, jd. 33 j. K. Cop- poolse, wed'. 48 j. met M. Davidse, jd. 22 j. P. Zevenhuizen, jm. 33 j. met J. J. W. van der Harst, jd. 20 j. E. J. van de Poll, jm. 27 j. met C. Diermanse, jd. 26 j. L. Petiet, jm. 24 j. met S. P. Meeuwse, jd. 22 j. A. Koelse, jm. 30 j. met P. Slabber, jd. 26 j. BevallenA. M. Sanders, geb. Groenewegen, d. S. Besuijen, geb. IJseboud, d. I. C. Witte, geb Keersemaker, d. C. Kambier, geb. Lampert, z. OverledenF. Dingemanse, z. 3 m. J. F. Ver meulen, wed», van J. de Graaff, 73 j. L. J. de Zeeuw, z. 24 d. A. Heijboer, z. 7 d. J. J. Sohuppens, wed», van B. W. Kakenberg, 76 j. C. H. van de Woestijne, d. 3 m. H. H. Kraak, z. 2 m. J. Mersie, geb. Vinke, (d. levenl.) (Van 24 April tot 1 Mei 1880.) Vlissinoen. BevallenJ. Jansen, geb. But, z. D. de Poorte, geb. Sineerdijk, z. C. C. C. Been houwer, geb. Schot, z. A. M. Mommaas, geb. Bevelander, d. J. C. den Baas, geb. Edelman, z. H. M. van den Bergen, geb. van Gelder, d. M. S. Blonde, geb. Verbaeghe, z. A. M. C. van den Berg, geb. van Tongeren, z. J. R. M. Floor, geb. van Dun, d. M. S. Valentijn, geb. Terwoert, z. M. Hanssen, geb. Koppenjan, z. J. J. van Bel, geb. Krul, z. D. E. Hagoort, geb. Kekke, z. J. A. Smit, geb. Voorman, d. OverledenJ. A. Timmerman, z. 7 m. H. F. Koskes, d. 4 m. C. A. Streefkerk, z. 1 j. J. F. Misüom, man van C. P. Krnl, 80 j. J. de Kam, z. 19 m. C. Bouwense, z. 3 m. F. F. de Koning, z. 10 w. Gehuwd: P. G. Laernoes, jm. 25 j.met J. van den Burg, jd. 25 j. B. ten Hoopen, jm. 23 j.met C. W. Haayman, jd. 21 j. L. van Os, jm. 32 j. met M. Schefler, jd. 30 j. Goes. Gehuwd: P. J. Maartense, jm. 27 j. met E. F. Huikens, jd. 26 j. GeborenF. van der Bliek, geb. Bal, z. M. Wessels, geb. Mulder, z. A. Maartense, geb. de Fouw, d. K. C. de Koning, geb. Dekker, d. C. Blondel, geb. de Fouw, d. OverledenW. A. Vertregt, d. 16 j. Zierikzee. Gehuwd: G. Douw, jm. 23 j.met G. Fonternel, jd. 27 j. C. H. de Graat, jm. 19 j. met W. Berrevoets, jd. 18 j. BevallenJ. Evertse, geb. Leendertse, d. D. F. de Munck, geb. van Dijk, z. S. H. Wessels, geb. Slager, z: J. Nestelaar, geb. Trijselaar, z. A. Pat, geb. Keijnhoudt, d. D. Gloude, geb. Enzlin, z. Overleden J. Hagesteijn z. 3 j. A. van Schelven, wed'. 69 j. A. Prommel, z. 6 m. De Fransche kamer, welke zucht onder den nuttigen maar vervelenden arbeid van bet vast stellen der tarieven op verschillende producten, en in de debatten daarover ieder oogenbllk den strijd der locale belangen heeft te beslechten, heeft heden eene afwisseling in eene interpellatie van den beer Lamy over de bekende decreten van 29 Maart. De interpellant zal de besluiten bestrijden, de regeering ze verdedigen en na het aannemen van een of andere motie van vertrouwen in de regee riug zal de zaak weder juist zoo staan als vóór de interpellatie, met dat verschil dat twee dagen van parlementairen arbeid aan nutteloos gekeuvel zijn verloren gegaan. Do clericalen die in het linkercentrum van den senaat hun plechtanker zien, zoozeer zelfs dat zij den heer Jules Simon president van den senaat zouden willen maken, zijn boos dat zij iu het linkercentrum der kamer niet denzelfden steun vinden en dat de heer Kenault, bekend j urist en lid van het linkercen trum, uit een wettelijk oogpunt de besluiten tegen de congregaties zal verdedigen. Merkwaardig is iu dit opzicht de taal van den Frangais, het orgaan der heeren De Broglie en Buffet. „Hoe laag de heer Léon Kenault gevallen Is, zegt dit blad, we wisten niet dat hij zoover was gekomen." Die menschen verhezen in de woede hunner oppositie de eenvoudigste eischen der wellevend heid uit het oog. Eeue commissie der kamer houdt zich bezig met eene verandering in de voorwaarden van den algemeenen dienstplicht. De heer Laisant, een der militaire leden van de kamer, heeft voorgesteld den actieven diensttijd te verminderen tot drie jaren, maar dan ook bet voorrecht at te schaffen van de vrijwilligers, die na bet afleggen van een examen in dienst worden toegelaten voor korter tijd dan andere soldaten. Deze vrijwilligers zijn meest leerlingen van hoogeseholen, handels scholen en landbouwscholen. De ministerraad wil in het belang vau dit hooger en speciaal onderwijs voor dezo jongelieden de gunstige uitzonderings bepalingen behouden, wier genot te koop is voor eene premie van 1500 franken ten behoeve van den staatde minister van oorlog, generaal Farre is ertegen omdat ze niet bijdragen tot de kracht van het leger, en de commissie der kamer is het met den heer Laisant eens, dat het bemiddelden niet moet vrijstaan zich van den krijgsdienst los te koopen, wijl dit strijdig is met het beginsel van gelijkheid voor de wet. Eene andere commissie, die voor de wetten op het lager onderwijs, had een onderhoud met den heer Ferry over de wijze waarop in de kosten van dat onderwijs moet voorzien worden, zoodra dn wet het kosteloos heeft gemaakt. De commissie wil het geheele onderwijs door den staat doen bekostigen, welke daarvoor eenige nu aan de gemeenten toegekende belastingen aan zich zou trekken, terwijl de miuister de kosten van het onderwijs geheel voor rekening der gemeenten wil laten. De heer Ferry beweert dat bij centralisatie de groote gemeenten meer zullen betalen dan zij zelf genieten. Parijs zou negen millioen betalen, dat is 3 of 4 millioen meer dan nu bet zijn eigen onderwijs bekostigt. Hij wil de meerdere onkosten door de gemeenten doen vinden in weeldebelas tingen als die op jachtakten, honden, rijtuigen enz. Voor te arme gemeenten zal een stelsel van subsidieering door den staat aan de bezwaren tegemoet komen. De heer Léon Say is thans benoemd tot Fransch gezant te Londen, zooals reeds eenigeu tijd verwacht werd. Het Journal des ltébats, uitnemend in de gelegenheid om hieiiu op de hoogte te zijn, doet uikomen dat de heer Say enkel voor het speciale doel naar Londen gaat om het Fransch- Engelsche haudelstractaat voor te bereiden, zonder dat hij van plan is in de diplomatie te blijven. De ministerieel» crisis in Italië heeft bet gevolg gehad, dat wij in ons vorig nommer voor de logi sche oplossing der zaak meenden te moeten houden. Koning Humbert heeft het ontslag van liet minis terie geweigerd, de zitting gesloten en de kamer ontbonden. Den 16"1 eu den 23"' dezer maand zullen de verkiezingen der nieuwe kamer plaats hebben en reeds den 26»° zal zij bijeenkomen. Alles gaat dus met prijzenewaardigen spoed en dat is noodig als men bedenkt dat de begrooting voor den loopenden dienst nog niet is aangenomen eu men nog steeds voortsukkelt met maand aan maand gevraagde credieten van van de begroo ting. De openbare meening begint zich boos te maken over dien treurigen gang van zaken. De Avvenire noemt deze crisis ronduit eene ramp voor het land en drukt de hoop uit dat er onder de politieke mannen iu Italië menschen zullen gevon den worden, eerlijk en vaderlandslievend genoeg om een einde te maken aan de heerschappij der politieke avonturiers en ambtenjagers. De maat van den politieken zin bij het volk zelf zal den uitslag moeten bepalen. De Engelsche weekbladen achten het nieuwe ministerie zeer sterk, zoowel door de bekwaam heden der ministers op administratief gebied als door het redenaarstalent zijner leden. De Spec- tutor koestert geene vrees dat het ministerie zeer radicaal zal zijn; het blad schrijft de geavanceerd liberale elementen niet een zoo groeten invloed toe. Ook de Economistvolstrekt niet radicaal van richting, vindt het uitstekend dat alle elemen ten van het liberalisme in het kabinet vertegen woordigd zijn. De voorteekenen voor het nieuwe ministerie Gladstone schijnen dus gunstig van alle zijden. In den nog steeds voortdurenden oorlog tusschen Peru en Chili houdt de laatste staat de boven hand. Chili is door het geluk der wapenen ook verschillende guano-depots, en salpetergroeven, de nationale rijkdom van Peru, meester geworden. Deze staatseigendommen van Peru zijn verpand aan de houders van Peruaansche staatsschuld, die zich door een comité, waarvan de heeren Croyle en Kassei aan het hoofd staanaanstonds met de nieuwe bezitters dier rijkdommen hebben in aan raking gesteld om hunne hypothecaire rechten te doen gelden. De regeering van Chili begreep dat het niet alleen op haren weg lag om de guano te vermeesteren, maar ook om er voordeel uit te trekkeD, en dat zij dit niet beter kon doen dan door de hypothecaire rechten te erkennen en zich zoo de medewerking van het comité te verzeke ren. Zij Btelde zich met een matig deel tevreden eu heft van iedere ton guano, die van 72 tot ƒ144 waarde heeft, een uitvoerrecht van ƒ18, terwijl het overige aan de hypothecaire rchnldeischers ten goede komt. Dit heeft tengevolge dat deze zooveel mogelijk zorgen voor scheepsruimte en dat nu reeds in drie door de Chiliërs veroverde Peruaansche haveus, Uuanillas, Pabellon de Pica en Pnnta do Lobos, guano voor Europa wordt geladen. De uitvoerrechten beloopen genoeg om voor Chili eene welkome tegemoetkoming in de oorlogskosten te zijn. De eigenaars van de salpetermijnen in de ver overde provinciën, die contraeten met de Pern-' aansehe regeering hadden om voor hunne concessie een deel der opbrengst van de mijnen te betalen, hebben aanzegging gekregen dat zij dezelfde quantiteiten thans aan de Chiiisehe regeering hebben te leveren, die ze te Valparaiso verkoopt. Wie daaraan niet voldeed zag zijn ganschen voorraad verbeurd verklaard. Zoo voert Chili thans den oorlog op kosten van den natnnrlijken rijkdom van het grondgebied zijns vijands. In Peru ziet men dat met leede oogen aan en maakt men zich vooral boos op de hypothecaire sehuldeiscbers, die met behulp van Chili aan een deel van hun geid komen. Indien bij den vrede, die echter nog niet aanstaande is, de guano-streken weder aan Peru mochten terugkomen, dau zal

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2