N#: 105. 123* Jaargang! Dinsdag 4 Mei. Ophalen van den beer, de asch en vuilnis. tl in den bouw en den iten en meekrap, welke Et. Stoffen van schapen- Jrden door de naburige bracht, terwijl er nooit Ijlen is, daar het district Jan tarwe en gerst en er Buurt zijn. Tabak wordt jt gebruik der bewoners bereidt men ook eene I hoogte (ruim 7.700 voet) taanden bijzonder koud, n November dikwijls tot Ghuzni gelegen is, lpen, doch er zijn nogal en korenvelden, welke kanalen besproeid lerwijderde heuvelrij ligt bewoond door nomadische len ten ook dikwijls zich vertoonen en wier tal apen en geiten de loepen wilde herten, welke Lazen de eenige grootere oorspronkelijke bewoners Irie mijlen noordoost van vallen eener oude stad, fceuw door zekeren vorst (in 1839 Afghanistan bin- pal sir John Keane, door ènde de zwakte der ver- jlhuzni misleid, al zijn Ir te Kandahar. Hij vond 1 echter veel sterker dan poch maakte er zich toch Jer poprten in de lucht te pemen van de stad en de plschen 17 dooden en 165 phen waren toen echter 1811 het algemeen verzet waren de versterkingen, pch van de stad hersteld it regelen genomen om een [evensmiddelen te verzame- (er van dat voor de En- Ijaar, kwam de vijand, door |i geholpen, de stad binnen i terugtrekken binnen de Ier daalde tot 14 graden gebrek aan stooksel en de op half rantsoen van |De sepoy's (Indische sol- lenst meer doen, en toen suw ook geen drinkwater Imoest men den 6en Maart Engelsche garnizoen werd L krijgsgevangen natuurlijk, I overval werden er spoedig In lOen waren de o verb lij- verzameld waar zij zich verdedigen. Des nachts overgeven 5 de officieren leid en de meeste sepoy 's aven verkocht te worden lien ontzetten en nam de bch het groote kwaad was hu enkele dagen geleden, It Ghuzni binnentrok, heeft let in de stad gezet. Vol- pland ontvangen berichten, slechten staat en zal het kosten om van de stad n, wat toch zeer wensche- he bergstammen in bedwang pan vóór veertig jaren zal el niet verloren gegaan zijn. en gevat en voelde hoe die |>dsbleek. riep zij nit en zonk op lilderij neder. Ik viel voor |oeg mijn arm om haar heen. bevende stem, „heb ik u poofd en 'egde hare handen wist niet wat er gebeuren llde onder mijne voeten. Op stroom van tranen uit. feel van u, ik zei n immers 1 wereld zooveel vertrouwen zoo kalm, zoo tevreden lu?" vroeg ik en mijn hoop (ffor dl vervolgd. 1MBDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad veraohijnt dagelijks! met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen! Prjjs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel.' Geboorte-* Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére 6. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, direeteuren Elsbach en Joris. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Woensdag den 5'" Mei 1880van des vourmiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, PICKE, De secretaris, G N. DE STOPPELAAK. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat met den len Mei 1880, W. Daniëlse is belast met het ophalen van den beer, de asch en vuilnis in deze gemeente; dat deze verplicht is, de secreten of beerputten te doen ruimen in de volgorde, als hem door den commissaris van politie zal worden opgegeven, zonder voor dit ruimen iets te mogen vorderen dan voor het geval er steenpuin of brikken uit den put moeten weggeruimd worden, of wel ver ouderde beer8toflen, die in den put met de spade moeten losgewerkt worden; dat hij drie malen per week, en wel om den anderen dag, tusschen des morgens 7 en des na middags 1 uur, aan elk huis de asch en vuilnis moet doen ophalen; dat de daarmede belaste werklieden aan de huizen moeten aanschellen, teneinde de bewoners in de gelegenheid te stellen, hunne asch of vuilnis aan de deuren ot uitgangen te brengen, zonder verplicht te zijn zich in tuinen, gangen of aan particulieren toebehoorende sloppen te begeven, om van daar de vuilnis te halen, ten ware zij daarvoor door de eigenaars betaald worden; dat door hen voor het weghalen van beer, asch of vuilnis geene dranken, geld of andere giften van iemand mogen afgevorderd worden, dan in de hierboven vermelde gevallen, gelijk ook het ophalen door hen van zoogenaamde kermis- of nieuwjaars-fooien bij de ingezetenen verboden is. Middelburg, den 30 April 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Middelburg, 3 Mei. gebroeders abrahams ddelbtjbd. De kiezersvereeniging De Grondwet alhier heeft, met het oog op hare ontworpen reorga nisatie, besloten bij de aanstaande verkiezing van leden der provinciale staten geen candida- ten te stellen, noch zich op andere wijze, in hare hoedanigheid van kiezersvereeniging, met het verkiezingswerk te bemoeien. Dit besluit wordt door ons betreurd dewijl de Grondwetzoolang zij bestaat, feitelijk het eenige punt van vereeniging, de eenige kern is, waar omheen de liberale kiezers in ons dis trict zich kunnen groepeeren. De Grondwet zich terugtrekkende, bestaat er mogelijkheid dat alle samenhang, bij gemis van onderling overleg, verloren ga en de anti-liberale partij, welke wèl georganiseerd is en in hare nog jeugdige organisatie het tijdvak harer grootste kracht beleeft, van de verbrokkeling der libe rale krachten gebruik make. Er is echter aan het genomen besluit niets te veranderen en het eenige dat ons te hopen blijft, is dat de liberale kiezers, ieder voor zich, zich rekenschap mogen geven van de beteekenis der te doene keuze en door ge trouwe opkomst aan de stembus vergoeden mogen wat aan de voorbereiding en leiding der verkiezing ditmaal ontbreekt. Tot behandeling van de aanspraken der aftredende leden, de heeren Van Lijnden, Sprenger, Snijders en Dronkers, zal zich misschien aanleiding voordoen in geval tus schen nu en den Hen, den dag der verkiezing, nog andere eandidaten genoemd of gesteld mochten worden. Éene candidatunr ontstaat echter tengevolge van het door jhr. P. D. van Citters, blijkens eene heden door ons ontvangen advertentiegenomen besluit om nieh niet weder verkiesbaar te stelleneen besluit dat in den hoogen leeftijd van dit aftredende lid voldoende verklaring vindt om intrekking daarvan, in 't geval zijner herkie zing, hoogst onwaarschijnlijk te achten. Over deze candidatuur wensehen wij een woord in 't midden te brengen, niet om een candidaat te s t e 11 e n, want dat is ons werk niet, maar om aan de kiezers iemand in overweging te geven, wiens candidatuur ons in 't algemeen belang zeer wenschelijk voor komt. Wg bedoelen den heer A. Smit, burgemees ter van Vlissingen. Zijn ijver voor de belan gen der gemeente, aan welke hij zich nit eigen beweging, met het doel om haren bloei te bevorderen, gewijd heeft, is even bekend als de wilskracht en de vastberadenheid waarmede hij zijn bedoelingen doorzet. Sedert het overlijden van den heer Winkelman is Vlissingen boven dien in de staten door niet éen lid speciaal vertegenwoordigd en het kan voor niemand twijfelachtig wezen, hoe wenschelijk het is dat de verschillende groote belangen van onze provincie, welke te Vlissingen hun middel punt ontmoeten, in de gewestelijke vertegen woordiging een persoonlijken en bijzonderen verdediger vinden. Sedert den len Juli 1879 burgemeester van Vlissingen, bezit de heer Smit op dit oogenhlik nog niet, maar zal hij op het tijdstip der indiening van zijn geloofsbrief in de staten vergadering van den 6en Juli a., wèl bezitten het vereischte, in art. 17 der provinciale wet voor de leden der staten gesteld, van te zijn ingezeten, dat is„gedurende het laatste jaar hun woonplaats binnen de provincie gehad hebbende." Over de uitlegging van dit artikel bestaat eene uiteenloopende jurisprudentie. De prov. staten van Noord-Holland hebben in 1851 beslist dat iemand die na zijn verkiezing, doch vdor het oogenhlik zijner toelating, genaturali seerd was, toegelaten behoorde te worden. Gedep. staten van Gelderland waren daaren tegen in 1865 van gevoelen, dat een verkozene, die wèl op het tijdstip van de indiening der geloofsbrieven, maar niet op dat der verkie zing een jaar in de provincie woonachtig was geweest, niet toegelaten mocht worden. Ons komt het echter voor dat de bewoor dingen van art. 17 der provinciale wet deze laatste uitlegging niet veroorloven. „Le den der Staten, wordt daar gezegd kunnen alleen zijn" enz. Bij het onder zoeken van den geloofsbrief, ingevolge art. 70, heeft de Statenvergadering dus alleen te vragen of hij, die zieh als haar medelid aanmeldt, op dat oogenhlik aan de vereisehten der wet voldoet. Gebruikte de wet de uitdruk king „V erkiesbaar kunnen alleen zijn" enz. dan ware het een ander geval. Maar het zon, naar onze meening, aan het ongerijm de grenzen indien de staten iemand weerden op grond dat hij/ op een tijdstip waarmede zij niets te maken hebben, niet voldeed aan zeker vereisehte dat hij, als hij zich aan hun beslis sing komt onderwerpen, wèl bezit. Op het zelfde oogenhlik dus dat de vergadering hem „onbevoegd" zoude verklaren, zouden de kie zers, opgeroepen wordende, het recht hebben hem weder te kiezen en zou hem daarna de toegang tot de vergadering, volgens de wet, niet meer ontzegd kunnen worden. Ook dit punt zal echter bij de overweging der candidatuur van den heer Smit in aanmer king genomen moeten worden. Wij hebben het daarom opzettehjk reeds dadelijk onder de aandacht onzer lezers gebracht, dewijl indien men met een ander geschikt candidaat voor den dag mocht komen, de beurt van den heer Smit, naar wij vertrouwen, later wel komen zal en wij ons dus voor hem geen partij stellen. Zyne candidatuur zou echter door ons als een zeer gewenschte beschouwd worden. Oostbnrg, 2 Mei. In de heden gehouden vergadering van de vereeniging Volksonderwijs in het rechterlijk kanton Oostburg, alwaar tegen woordig waren 52 leden, werd het aftredend bestuurslid de heer L. Theri te Oostburg met alge- meene stemmen herkozen, terwijl in de bestaande vacature, door het bedanken van den heer J. Lansen Croin, te Sluis, werd gekozen tot lid van het bestuur de heer J. de Booij, notaris te Zuidzande, die, tegenwoordig zijnde, de benoe ming aannam. Tot eandidaten voor de verkiezing van leden der provinciale staten op 11 dezer werden gekozen de aftredende heeren J. Otto Eisseenw, te Oostbnrg, W. C. de Smit, te Schoondijke en mr. P. C. J. Hennequin, te Sluis, de laatste na herstemming met den heer J. de Rooij, te Znidzande. Van wege Z. K. H. prins Frederik is aan het Haagsch comité voor de noordpoolvaart een belangrijke gift ter hand gesteld, tot stijving van het fonds voor de eerstvolgende expeditie. Te Leiden is Zaterdag overleden de oud-hoog leeraar dr. W. Cl Plnijgers, geboren in 1812 te Zwolle; bevorderd tot doctor in de letteren in 1836; in 1838 praeceptor bij het gymnasium, in 1858 eerste bibliothecaris en in 1862 hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, alwaar hij de op volger van prof. Hulleman was. Hij was als be oefenaar der Grieksche en Latijnsche letterkunde gunstig bekend, maar maakte zich vooral als bibliothecaris, ook bij de reorganisatie die de boekerij in 1865 onderging, zeer verdienstelijk. Tengevolge van ongesteldheid nam hij in 1879 zijn ontslag. De lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Noord-Holland telt 192 namen. De eerste is jhr. J. B. van Merlen te Heemstede, met een bedrag van 6072.004, de laatste de heer mr. G. Hes- huijsen te Haarlem, voor 844.36. De heer Jhr. E. C. H. van Doorn, afgetreden commissaris des koniogs in Utrecht, heeft giste ren in eene byeenkomst van de leden der provin ciale staten, atscheid van hen en van gedeputeerde staten genomen. By deze gelegenheid werd hem door eene commissie, namens de staten, een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande nit zeven prachtige tafelsieraden van zilver en kristal, namelijk een middelstuk, vier fruitschalen en twee compotes. Het middeistnk vertoont een inschrift, benevens het wapen der provincie en de datums 1 Mei 18601880. Daarbij was een fraai album gevoegd. Bovendien zullen den afgetreden commissaris nog verschillende blijken van waardeering worden aangeboden. De St. Ct. bevat een kon. besluit tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag den 4enen die van de ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat Donder dag, den6en dezer niet plaats hebben. v erbeterino. Eene te laat ontdekte Bchrijffont is oorzaak geweest dat in het hoofdartikel van ons vorig nommer in de 3e kolom, 16e regel v. o., gespro ken werd van onbaatzuchtige, terwijl de bedoeling was baatzuchtige menschen. Slechts in de laatst gedrukte exemplaren is deze fout verbeterd. Negen regels hooger leest men, in de niet verbeterde nommers, verbindt in plaatB van verbiedt. Dit heeft de zetter op zijn geweten. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir.- bel. en ace. te Oudewater c. a., P. A. A. Molenaar^ ontvanger derzebde middelen te Hasselt c. a leger. Eervol ontslag uit den dienst verleend wegens ongeschiktheid, het gevolg van verwonding in den stryd, aan den met verlot hier te lande aanwezigen 2den luit. der int. van het leger in N. I. H. J. M. Vohl, met toekenning van pensioen. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapi tein der inf. van het leger in N. I. J. G. Jansen, met toekenning van pensioen. Kerknieuws. ikitthem, 3 Mei. De heer G. O. Boomer, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Alkmaar bedankt. Marine en leger. De luit. t/z lste kl. H. J. van der Mandele wordt gedetacheerd bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere ge reedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip éde kl. Madura. Kunstnieuws. Ten voordeele van den ijverigen en bekwamen opera-directeur, den beer Vbitus van Hamme, hebben de artisten der Haagsche opera Zaterdag uit eigen beweging eene voorstelling gegeven. Verschillende geschenken en bewijzen van hulde werden den heer Van Hamme bij die gelegenheid aangeboden. De melkinrichting te 's Gravenhage, waarvan de omzet zich voortdurend uitbreidt, zal in ver schillende wijken der stad kiosken oprichten. Deze kiosken, waar ook bestellingen worden aan genomen, dienen tevens als depots voor den verkoop van melk enz. Zij bieden het voordeel, dat het rondrijden langs de huizen met melk aanzienlijk zal kunnen worden verminderd, hetgeen bijzonder gewenscht is ten einde gedurende den zomer de melk frisch te kunnen bezorgen. Dezer dagen bewoog zieh langs de straten der hooidstad een lange stoet van rijtuigen, in welker midden een rijtuigje, dat duidelijk de sporen van rouw droeg, het meest de aandacht trok. He gold de begrafenis van de militaire studentenso ciëteit Machaoti die 37 jaren had bestaan. Te Amsterdam is eene coöperatieve Volks- Iroodbakkerij opgericht, waarvan de leden f 5 in eens of in wekelijksche bijdragen moeten storten en de verplichting aangaan zooveel mogelijk al hun brood, en minstens drie brooden per week, uit de bakkerij te laten halen. De winst wordt onder de leden verdeeld. De tentoonstelling van de prijzen voor de verloting ten behoeve der watersnoodigdenden te 's Hage is in het geheel door 19630 personen bezocht. De Jfeser-Zeitung bevat in haar jongste nommer een overzicht van een gedeelte der vis- scherij-tentoonstelling te Berlijn, waarin met veel lof gewag wordt gemaakt van de inzendingen uit Nieuwediep, Maasslnis en Bergen-op-Zoom. Een menigte modellen van oude en nieuwe visschers- vaartuigen zijn van daar ingezonden, welke alles bevatten hetgeen in de vaartuigen wordt aange troffen. Uit laatstgenoemde plaats zijn ter tentoonstelling aanwezig modellen van alle voor werpen, welke gebezigd worden bij do oesterteelt en oestervangst. De chef der Duitsche admiraliteit heeft voor zichtigheidsmaatregelen voorgeschreven welke op alle Duitsche oorlogschepen moeten in acht geno men worden, wanneer deze zich tusschen de keerkringen bevinden. Er moeten zoo weinig oefeningen mogeiyk plaats hebben, alle zware werk in de zon ot op het midden van den dag wordt vermeden en de schildwachten moeten dikwijls afgelost worden. De manschappen moe ten veel water drinken, tij kleine hoeveelheden tegelijk en op vaste uren. Het water wordt zooveel mogelijk koel gehouden en, zoo mogelijk, vermengd met lindebloesem, azijn, koude thee of koffie, maar sterke drank is ten strengste verbo den. Over het geheele schip wordt op eene voldoende hoogte om luchtverversching te be houden, eene zonnetent gespannen, en zoo mogelijk twee boven elkander met éen of aBderbalveq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1