Laatste berichten, Weerkundige waarnemingen. BÜITMLAHB. Algemeen Overzicht. William Ewart Gladstone. naar Solok op reis begeren, om van daar over Padang-Pandjang naar Padang te reizen. Op weg tusschen de onderneming en Solok is hij door den opzichter Van Gussem, die nu en dan misbruik maakte van sterken drank en met wien hij op geen goeden voet stond, vermoord. Het Padang- ache Handelsblad meldt daaromtrent nader het volgende: Het was 'smorgens te 8 uren toen de goede Couperus bij den wanhopigen en zeer ge- troubleerden Van Gussem in huis kwam, en er een half uur vertoefde om hem tot bedaren te breügeo. Maar vergeefs. Toen Couperus naar zijn wagen wilde gaan, om ter bijwoning eener vendutie naar hier te rijden, nam Van Gussem, die in huis gebleven was doch van daar al de bewegingen van C. had bespied, zijn dubbelloops jachtgeweer en schoot het op dezen af. De kogel drong Couperus in de linker zijde en kwam er aan den anderen kant uit. C. zakte neêr en gaf eenige minuten daarna den geest. Van Gussem werd met eenige moeite gearresteerd en naar de gevangenis gebracht. Hij heeft zich aldaar met een mes eenige wonden in den hals toegebracht, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De zoon van den pangeran-adipati Ario Monkoe Negoro, te Solo (Java), is teruggekeerd van zijne reis naar Europa, waar zijne muzikanten en danseressen de Arnhemsche tentoonstelling heb ben opgeluisterd. Bij zijne terugkomst te Solo werd hij door zijn vader in een plechtig gehoor tot den voetkus toegelaten en bracht hij dezen den groet van Z. M. den koning over. Men beweert dat de verteringen van den prins en zijn gevolg op dit uitstapje ODgeveer /60.000 gekost hebben. Te Solo is de firma J. B. failliet verklaard, aanvankelijk met eene schuld van 4 ton. Er zul echter waarschijnlijk een goed deel van terecht komen. KiëSe, 30 April. Heden nacht is alhier afgebrand de hofstede genaamd De mooije Staak, bewoond door den landbouwer Jacob van Liere en toebehoorende aan den heer dr. N. J. F. Verschoor te Goes, met al het daarin bevindende vee ten getale van omtrent 30 stuks. De bewo ners hadden tenauwernood tijd om zich te redden. Alles is tegen brandschade verzekerd; de oor zaak van den brand is onbekend. Eerlang zal te Amsterdam een gebouw worden opgericht waarin stoomkracht wordt ver huurd. Dergelijke voor de kleine nijverheid zoo noodzakelijke inrichtingen bestaan in vele steden van het buitenland, en hier te lande te Rotterdam, waar zij zoo gunstig werkt dat men naast de bestaande een tweede gaat bouwen. In een kraam op do voorjaarsmarkt te Amsterdam is een meisje bij het eten van poffertjes gestikt. Door den curator in een faillissement van een schoenmaker te Kaatsheuvel is aan de credi teuren een accoord aangeboden van 4 pet. Van den lOen tot den 15en Mei a. zal te Parijs, ten huize van wijlen den heer Coster, in leven consul-generaal der Nederlanden, de yer- kooping van diens kabinet van schilderijen en zeldzaamheden plaats hebben. Het geheele noorderfront van 's Hertogenbosch is thans van vestingwallen ontbloot. In het plantsoen zijn hier en daar kleine steenen rondee- len enz., bij wijze van ruïnen, als gedenkstukken aan de geduchte vesting van 1629 en later achter gelaten. De firma Crans en Co. te 's Hage heeft den gemeenteraad van Leiden verzocht de haar verleende concessie voor den aanleg van een tramweg over te mogen dragen aan de Tramway-trust-Company te Londen. Een hondje van eene dezer dagen te Lang weer gestorven weduwe heeft zich bij de kist, die het stoffelijk overschot zijner meesteres bevatte, laten doodhongeren. Drie kinderen te Blokzijl zijn ziek geworden door het opeten van jonge uitspruitsels vau den gouden regen. Bij de openbare aanbesteding ten behoeve yan de directie der marine te Hellevoetsluis ia het minst ingeschreven voor gemaakt ijzerwerk en machinekamerbehoeften door de firma wed. J. C. Massee en Zoon te Goes. Te Ferwerderadeel is de gemeente-veldwachter in hechtenis genomen, beschuldigd de handteeke- ning van den gemeente-ontvanger te hebben nagemaakt op een aanslagbiljet voor den hoofde- ljken omslag, hetwelk hem door een zijner dorps- genooten met 2.70 ter betaling was ter hand gesteld. De beschuldigde heeft zijn misdrijf bekend. Het verbaal dat Pincoffa in Nieuw-York armoede zou lijden, blijkt uit een particulieren brief onwaar te zijn. Hij heeft, na eenigen tijd daar geleefd te hebben, zich naar Chicago begeven, van waar hij onlangs was teruggekeerd en nog altijd leeft hij op grooten voet. (Arnh. Ct.) In tegenwoordigheid van den kommandant der brandweer heeft de heer Maju te Amsterdam opnieuw proeven genomen met de ADglo-Ameri- kaansche telefoon, die uitstekend zijn geslaagd. Krachtig en duidelijk werden de woorden van de woning van den kommandant in de Gerard Doustraat naar het bureau der brandweer, O.Z. Voorburgwal, een afstand van nagenoeg een uur gaans, overgebracht. Aan dr. J. Maats, te Eeemster, is bij gele genheid zijner 25jarige praktijk een kostbaar geschenk aangeboden namens de ingezetenen, door eene commissie, bestaande uit burgemeester en wethouders, de beide predikanten en den pastoor. Door de rechtbank te Leeuwarden is rechts ingang verleend tegen den kapitein der infanterie M. S. C. de W. en diens echtgenoote, wegens mishandeling van hunne dienstbode. Mtjufvrouw Hubertine Auclert blijft strijden voor de politieke rechten der vrouw in Frankrijk. Zij heett een adres aan de kamer gesteld, waarin zij vraagt dat deze de wetsuitleg^ing zal geven, dat het woord Frangais in de politieke wetten evenals in de burgerlijke zoowel vrouwen als mannen bedoelt. „De vrouwen hebben, zoo eindigt het adres, evenveel belang bij het maken van wetten en bij eene billijke verdeeling der staatslasten als de mannen. En de uitoefening der burgerschapsrechten is voor haar het eenige middel om te controleeren wat er gebeurt eu een waar borg te erlangen voor hare belangen en hare vrijheid. Mijne heeren afgevaardigden, gij zult het uwen weigevenden arbeid tot eene eer willen doen strekken een gunstig onthaal te bieden aan den rechtmatigen eisch der onterfde helft van het Fransche volk". Morgen wordt de ParijbChe Salon, de jaar- lijkeehe tentoonstelling van kunstwerken, geopend en wordt de tuin van het TrocaUéro, waarin een groot aquarium geplaatst is, voor het publiek toegankelijk gesteld. Onlangs is verteld en ook weer tegengesproken dat „de Rothschilds" eene nieuwe Russische leeniug van f 180,000,000 zouden uitgeven. Een der groote Londensche bladen zegt over deze zaak in zijn Cëfy-artikel: „het schijnt dat geen der eerste Londensche huizen verkoos eenig belangrijk deel aan de Londensche markt te brengen van eene nieuwe Russische leening, waarvan het doel kan zijn Azië, en misschen ook Europa, in onrust te brengen". In hoeverre eerste bankiershuizen zich door zulke overwegingen laten leiden als er goede zaken te maken zijn, zij in het midden gelaten. Er loopen in- Londen een vijftal Zoeloes los waarmede de politie verlegen is. Eene groote volksmenigte loopt hen ua, nu aau het station Paddiogton de aankomst en het vertrek van naar Windsor reizende ministers of aanstaande minis ters de Londensche leegloopers niet meer trekt. Eergisteren avond gingen de Zoeloes naar een der politie-bureelen en vroegen om een bed. Als ze nu maar zonder hulpmiddelen geweest waren, had men ze kunnen aanhouden als iandloopers, maar ze waren behoorlijk voorzien van geld en, in tegenstelling van logementhouders, geeft de politie in zulk een geval slechts nachtverblijf aan men8chen zonder geld. Zij werden dus het poli tie bureel uitgezet en moesten de straat op, gevolgd door eene schreeuwende en tierende menigte. De Zoeloes schenen bijzonder boos te zijn dat men hen niet met rust kon laten. Ein delijk gingen zij eene herberg binnen, waar om streeks Kerstmis de andere Zoeloes hadden gelogeerd, welke aan den man die hunne kunsten aan het publiek vertoonde zooveel moeite berok kenden; maar de waardin liet hen door de politie de deur nitweipen. De volksoploop werd intus- schen al grooter en grooter, totdat eindelijk eene barmhartige ziel de Afrikanen onder dak bracht in een leegen winkel, waar zij op een paar bos stroo konden uitrusten. Zij zullen de gastvrijheid der groote stad niet roemen. Volgens de Peters burgsche Her old zouden gisteren op den 62en jaardag van den czaar 6,000 personen uit de gevangenis of van politietoezicht ontslagen worden. Indien het bericht bevestigd wordt, zien wij er een teeken in van Melikoffs streven tot bedaren der gemoederen waarop wij reeds meermalen konden wijzen. Petersburg, 29 April. Het officieel© orgaan logenstraft de geruchten omtrent de uitgifte eener nieuwe Russische leening. Het voegt erbij, dat het onmogelijk is telkeus als dit gerucht, verzonnen door speculantenin de dagbladen verschijnt, daaraan een démenti te geven, maar eens voor altijd zij gezegd, dat de dagbladen onmogelijk vooraf zoo iets kunnen weten, want het sluiten eener leening moet noodzake'ijkerwijs geheim woiden gehouden, totdat het oogenblik der uitgifte is gekomen NR. Ci.) sr. Petersburg, 29 April. Heden, bij gelegen heid van zijn verjaardag, ontving de keizer buitengewone militaire deputaties uit Duitschland en Oostenrijk. In regceringskriugen wordt veel gewicht gehecht aan het verschijnen der Oosten rijkers, wat he'den voor de eerste maal gebeurde. Men ziet er een bewijs in dat Oostenrijk de hartelijke verstandhouding van voorheen weder wil opvatten. Volgens bekomen inlichtingen is Bismarck Rusland ook zeer gunstig gezind. De toestand der keizerin is zeer slecht; men vreest het ergste. (N. R. ct.) 'Tweede kamer. Voortzetting van het debat over de conventie met Luxemburg. De heer Vau Houtou heeft een motie voorge dragen, waarbij akte wordt genomen van 's minis ters verklaringen: 1» dat do aan de Luxemburgsche regeering ge dane toezegging is eene onverplichte, steeds her roepelijke welwillendheid; 2° dat de vertegenwoordiging te Brussel, Parijs en Berlijn geheel is buitengesloten, en 3° dat de vertegenwoordiging zich uitsluitend zal bepalen tot de bescherming van bijzondere belangen van Luxemburgsche onderdanen. Verschillende sprekers verklaarden zich door de verklaringen van den minister niet bevredigd, maar integendeel door de nieuwe, daarin opge merkte tegenstrijdigheden verontrust. De heer van Houten stelde zijne motie voor en vroeg of de minister daarmede instemde. De minister zette nader de beteekenis der diplo matieke vertegenwoordiging uiteen en verklaarde zeer stellig dat het alleen de bedoeling isLuxem burgsche onderdanen te beschermen en dat wij die toezegging elk oogenblik kunnen terugnemen. Het was dus overbodig nogmaals erop aan te dringen dat wij geen politieke belangen aanvaar den voor Luxemburg. In dien zin adviseerde hij de motion niet aan te nemen. De heeren Van Houten en Heydeurijck trokken daarop hun motiën in, dewijl zij zich thans ver plicht achtten tegen de conventie te stemmen. De heer Cremers betreurde de intrekking der motie-Van Houten en nam die over, met eene bijvoeging waaruit blijkt dat de behandeling van elke politieke aangelegenheid uitgesloten is. Ook de heer Verheijen beval de conventie op zichzelve aan, onder opmerking dat de politiek het votum niet mag beheerschen. De minister vereenigde zich zonder bezwaar met de motie van den heer Cremers. Deze werd daarna aangenomen met 51 tegen 23 en de con ventie zelve met 54 tegen 20 stemmen. Ook werd aangenomen het wetsontwerp betref fende de spoorlijn MadioenSoerakarta met 50 tegen 8 stemmen. 30 April des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toostand der DER rom. PLAATSEN. afwijk. richt. kracht luchi zee N. Shields 4. 15.0 1 12.1 X 12.7 I 9.9 lil 6 NW 2 helder deining öyit NW 2 z. bew. Hartlepool NO goed kalm Swinemunde WNW 2 helder Hamburg WNW 2 1. btw. Delfzijl Ill.4 O 0 1. bew. Groningen. £11.7 13.0 O 'ïew. Helder. NO 2 bew. kalm Yarmouth. NO 4 helder deining Vlissingen. 10 8 ONO 3 helder Maast iieht 9.7 NNO 4 helder Yalentia. 145 W 1 betr. kalm Portsmouth O 2 goed kalm Grisnez 11.1 ONO 5 helder Parijs St Mathieu. 4.5 NO 4 helder 8.8 OZO 2 bew. Biarritz 2.3 2 betr. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 3.3 M. des namiddags H. 3.4 H. Barometer tc liiddelburg, Graanbeurs: Corr Thermometer. 29 Apr. 'sav. 11 u.43gr. 30 Apr. 's inorg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 5 n. 49 gr. De Fransche republiek verlangt in menig op zicht naar eene verbeterde regeling van bet lager onderwijs, die echter nog wel eenig uitstel zal moeten lijden omdat de kamer meer wil dan de senaat in zijne tegenwoordige samenstelling zal willen toestaan. Eene commissie uit de kamer van 22 leden, twee voor iedere afdeeling, werd in het vorig jaar belast met het voorbereiden van eene wet op het lager onderwijs. Den zesden December 1879 diende zij bij de kamer een ontwerp van 109 artikelen in, waarbij drie be ginselen werden op den voorgrond gestold het onderwijs zou zijn kosteloos en verplicht en uit sluitend leeken zouden de bevoegdheid hebben om lager onderwijs te geven, terwijl hiervan het onderricht in den godsdienst zou uitgesloten zijn. Tegelijkertijd bracht deze commissie rapport uit over het voorstel van den minister Ferry tot afschaffing der lettres cd obedience, waardoor bij administratie ven maatregel aan geestelijke zustors het recht kan verleend worden om lager onderwijs te geven. Er was dus matihe h délibérertoen eensklaps de heer Ferry in het laatst van Januari twee afzonderlijke wetsontwerpen indiende waarbij de schoolplicht en kosteloos onderwijs werden geregeld. Groote beweging onder de door den heer Paul Bert gepresideerde commissie. Men wilde haar de laïeité van het onderwijs zooals men kortheidshalve de uitsluiting der geestelijken en van het onderwijs in den godsdienst noemt ontnemen en daarenboven wilde men tot school plicht doen besluiten zonder den huisvader de zekerheid te geven dat zijn kind op die school niet een priester zou vinden, die het naar zijne leer den godsdienst zou onderwijzen, net vrucht bare huisvader-argument werd hier dus van eene andere zijde gebruikt dan men gewoon is het te vernemen. De door de voorstellen van den heer Ferry gewekte onrust openbaarde zich niet dadelijk, wijl men eerst de behandeling van ar tikel zeven in den senaat met de daarop gevolgde decreten van 29 Maart heeft laten voorbijgaan. Nu de congregaties veroordeeld zijn, heeft men de zaak van het lager onderwijs opnieuw aangevat en de heer Ferry was eergisteren in de gelegenheid om zich met de commissie over de zaak te onder houden. Hij wil eerst het onderwijs kosteloos maken en dan den schoolplicht invoeren. Tot de uitsluiting der geestelijken is hij niet ongenegen; doch hij acht die quaestie nog niet zoo rijp voor beraadslaging als de beide anderen, en bovendien zou tot de vorming van een volledig stel onder wijzers buiten den priesterstand zeker tien of vijftien jaren noodig zijn, gedurende welke men zou moeten wachten met het invoeren van den schoolplicht. Kosteloos en verplicht onderwijs achtte hij voor het oogenblik mogelijk en hij wil trachten dit mogelijke te bereiken zonder de gansche verbetering te doen schipbreuk lijden door te veel hooi op zijn vork te nemen. Niet alzoo de commissie welke toegaf op het kosteloos onderwijs, maar weigerde door den schoolplicht de kinderen naar priesterscholen te zenden. Ook zag zij af van de behandeling van haar volledig ontwerp, waarschijnlijk met hot oog op de toch reeds overladen agenda der kamer. Zij zal de volgende volgorde van behandeling aan de kamer voorstellenlo de opheffing der lettres d'obédience, 2o het ontwerp-Ferry om het onderwijs kosteloos te doen zijn, 3o een voorstel waarbij de schoolplicht en de uitsluiting der priesters van de school onafscheidelijk ver bonden zijn. Dit laatste zal zeker de goedkeuring van den senaat niet erlangen. Hot Engelsche ministerie is thans geheel compleet. Behalve de gisteren medegedeelde elf benoemingen zQn nog aangewezenals president van den yrivy council graaf Spencer, als president van den looal government board de heer Dodson, en als president van den board of ttade de heer Chamberlain. Uit deze veertien leden bestaat het eigenlijk gezegde kabinet, zij alleen hebben stem in den ministerraad. De ondersecretarissen van staat spreken wel in het parlement voor de regeering, doch nemen, vorme lijk althans, geen deel aan hare beslissingen. Ook een zeker aantal hofbetrekkingen volgen de politiek, zoodat men eerlang een liberalen opper kamerheer, opperhofmeester, opperjagermeester en opperstalmeester zal begroeten terwijl ook eene door eene dame vervulde betrekking, naar wij 'meenen die van mistress of the robes, door eene liberale lady zal moeten worden ingenomen. Het parlement werd gisteren middfig geopend door eene koninklijke commissie, waarvan lord Selborne, de nieuwe lord kanselier, aan het hoofd stond. De commons werden voor de balie van het hoogerhuis geroepen en door lord Selborne aitgenoodigd een president te gaan verkiezen en heden middag op hetzelfde uur voor de balie weder te keeren. Namens de koningin zal dan de commissie „de reden mededeelen waarom H. M. dit parlement heeft samengeroepen." Wellicht dus heden eene troonrede. Het lagerhuis herkoos zijn vorigen president, den heer Brand. Als een telegram uit Konstantinopel waarheid spreekt en dat is eene vrij onzekere kans, dan heeft lord Hartington aan een vriend aldaar geschreven dat een der voornaamste werkzaam heden van het Engelsche ministerie zal zijn om den staat van zaken in Turkije te verbeteren. Dat is 2eker een schoone taak, maar die met menige Europeesche verwikkeling zal samenga an, en waaraan de heer Gladstone niet lang zal werken zonder met zijne Russische vrienden in botsing te komen. Hoe de Oostersche zaken in bijzonderheden zullen loopen valt natuurlijk niet te voorspellen, maar wel geeft het optreden van den heer Gladstone aanleiding tot het gewettigd vermoeden dat Engeland niet zal willen voort- werken op den grondslag van het Berlijn scbe tractaat, dat door hem ten sterkste is gegispt. Treedt Engeland in deze richting actief op, dan is aanstonds de Oostersche quaestie met al hare ingewikkelde vertakkingen weder hoofdzaak in de Europeesche politiek. Italië is een land waar de ministeries elkander haast zoo vlug opvolgen als in Turkije. Eene mini8terieele crisis wekt er dan ook niet veel opzien, wijl de intrigeerende elementen in de politiek zoo menigvuldig zijn, dat licht enkelen Voor gezamenlijk belang tot elkander worden gebracht om een ander te doen vallen. Zoo is er nu weder eene motie van vertrouwen in de regeering verworpen en heeft de heer Cairoii ge zegd dat hij het hoofd van den staat zou raad plegen. Aanleiding hiertoe gaf dat het ministerie wederom voor Mei éen twaalfde der begrooting als crediet heeft aangevraagd want de begrooting voor het loopende jaar is nog ver van hare aanneming. De constitntioneele machine te Rome loopt stroef. De familie Gladstone, wier naam voor rni® eene eeuw nog den Schotschen vorm Gladstaoes droeg, is een oud en krachtig geslacht va" Schotsche kooplieden. William 's grootvader, Thomas, was graanhandelaar te Leithzijn vader, John, groothandelaar op Rusland en Indie, te Liverpool, wtrd later lid van het parlement

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2