1880; N°. 103; 123* Jaargang* Zaterdag 1 Mei. Middelburg, 30 April Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Koloniën. MIDDELBURGSCHE COURANT Dit blad verschijnt dageljjkSi met uitzondering van Zon- en Feestdagen* Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Conopagnie générale de publicité étrangére G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jowis. De reeds door andere bladen gemelde reorga nisatie der lib< rale kiesvereeniging De Grondwet over welke wij tot dusver het stilzwijgen bewaard hebben dewijl de bijeenkomsten en beslniten dier vereeniging niet voor openbaarheid bestemd zijn, zal met den len Juli a. plaats hebben. Zij heeft ten doel den werkkring der kiezers- vereeniging, welke tot dusverre beperkt was tot de verkiezing van leden der tweede kamer en der proviuciale staten voor het hoofdkiesdistrict Middelburg en van raadsleden voor deze gemeente, te doen overgaan en op te lossen in eene Centrale Iciesvereentj/inyzich uitstrekkende, wat de kamer- en statenleden betreftover de hoofd kiesdistricten Middelburg, Sluis en Llulst. In alle gemeenten van Walcheren en het voormalig 4e en 5e district kunnen aftitelingen der centrale vereeniging ge- voimd worden, welke tevens zelfstandig zich de verkiezing van raadsleden barer gemeenten ten doel kunnen stellen. Leden der centrale liberale kiesvereeniging kunnen alle meerdeijarige mannelijke, al dan niet kiesgerechtigde ingezetenen worden, die schriftelijk verklaren hare beginselen te zijn toegedaan en bij openbare ballottage met volstrekte meerderheid der reeds toegetreden leden worden toegelaten. Tot het stemmen over candidaten zijn nieuwe leden echter eerst twee maanden na hun onderteekening van het reglement gerechtigd. De candidaten der centrale kiezers vereeniging worden aangewezen in de vergaderingen harer afdeehngen, bij volstrekte meerderheid van stem, men. De uitslag dier verschillende stemmingen wordt vastgesteld in eene vergadering van afge vaardigden aller atdeelingen. De daar opgemaakte verzamelhjat van candidaten wordt aan de atdee lingen gezonden, teneinde uit de daarop gebrachte personen éen canuidaat, ot zoo velen als voor de verkiezing vereischt worden, te verkiezen. Ook <le uitslag dezer stemming, dat is: de candidaat die door de volstrekte meerderheid van de gestemd hebbende leden der atdeelingen wordt aangewezen als candidaat der kiesvereeniging, wordt in eene tweede vergadering van afgevaardigden vastgesteld. Heeft niemand de volstrekte meerderheid, dan moet andermaal een stemming in de atdeelingen en een dépoutlletnent ter algemeene vergadering plaats hebben. De algemeene vergaderingen der afgevaardigden zullen, voor zooveel betreft de vacatures der tweede kamer en der prov. staten in het district Middelburg, plaats hebben te MiddelLuig; voor de leden der staten in het district Sluis, te Oost burg; voor de leden der staten in het district Hulst, te Ter Neuzen. De stemmingen over personen geschieden met gesloten brietjes. Elders wonende leden eener «fdeeling kunnen hun gesloten stembriefje aan den voorzitter hunner atdeeling doen toekomen en op deze wijze aan de stemming deelnemen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vhssingen werden de geloofs brieven van deD onlangs, ter vervanging van den heer Ruijghart, tot raadlid gekozen heer Jos. van Kaalte onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot zijne toelating besloten werd. Op de aan den commissaris des konings in te zenden voordracht van twee personen ter aan vulling van een plaats in het college van zetters werden geplaatst de heeren P. Laernoes en F. Walé. Het stembureau voor de verkiezing op 11 Mei werd samengesteld uit de heeren Laernoes en Oekers als leden, en Pot en De Kruijff als plaats- Vervangende leden. Tot hulponderwijzer op de school van den heer Stuart werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. C. Cornelia, te Arnemuiden. Tot hulponderwijzer aan de school-van den heer Sitsen werd eveneens met algemeene stemmen benoemd de heer W. C. van de Volkere te Mid delburg. In eene te Oostburg gehouden vergadering is besloten tot de oprichting eener anti-revolution, jiaire kiesverteniging voor het district Sluis. Tot candidaten voor de aanstaande verkiezing van drie leden in de Provinciale staten zijn door haar gekozen de heeren J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis, J. Sanders, burgemeester van Heille te Sluis en Wijkman te Breskens. Op]de door gedeputeerde staten van Noord-Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in die provincie, zijn gebracht 192 personen, waarvan het hoogst is aangeslagen de heer jhr J. B. v. Merlen te Heemstede, met 6072.00$, het laagst de heer mr. G. Heshuijsen, te Haarlem, met f844.36. Op de lijst komt thans niet voor de heer A. Prins, lid van de eerste kamer, die derhalve als zoodanig door een ander vervangen zal moeten worden. De Staatscourant bevat de wet tot nadere wijzi ging der wet van 28 Aug. 18^1 (St. blno. 126), tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht, en die tot wijziging der wet van dezelfde dagteekening (St. bl. no. 127), tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemacht. N Den 28en dezer heeft te Brussel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 31 October 1879 aldaar gesloten overeenkomst tusschen Nederland en Belgie betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en de naasting van den spoorweg van Antwerpen naar het Hollandsch Diep, met den zijtak van Roosendaal naar Breda. Nog altijd duurt het proces voort van den heer Sijthotf, boekdrukker te Leiden, „in zake" van zijn aanslag als molenaar, omdat hij persen houdt, die in beweging worden gebracht door rondwen telende wielen. Wij zullen niet zoo oneerbiedig zijn om hen, die drukpersen en molens gelijk stellen, te durven verdenken dat zij zei ven aan 't malen zijn, maar gesteld eens dat de last en de beslommering, die zulk een proces den betrokkene bezorgt, dezen aan 't malen maakten, zou hij dan ook als molenaar worden aangeslagen? \vaarom niet? De licentia fiscalis zou niet grooter zijn en wij zien, als het Leidscbe voor beeld gevolgd wordt, de kassiers weldra aange slagen als uitgevers, omdat zij geld uitgeven, de waschvrouwen als behangers, omdat zij de wasch ophangen, de slagers als snijders, daar zij dieren stuk snijden en wie weet of niet eenmaal patent zal worden gevorderd, als muzikanten of houders van publieke vermakelijkheden, van de „houders" van theeketels, omdat deze zingen! ArnhC1.) Ook het pantserschip Guinea zal eerstdaags zee kiezen om onze visschers te beschermen. Laat dan de Engelschen maar komen Het stoomschip Strassburg arriveerde Zondag den 25en April te Baltimore van Bremen, met 1914 passagiers, zijnde dit het grootste aantal, hetwelk ooit door een stoomschip werd overge bracht. Zeven kinderen stierven op de reis en twee werden er geboren. De Duitsche stoomboot Ohio, van Bremen, bracht Vrijdag den 23en April 1342 passagiers te New- York, waarbij 272 kinderen. Dertien kinderen zijn op de reis overleden. Er zijn klachten ingediend over het te groot getal passagiers en de zaak wordr door de ambtenaren, belast met het toezicht op de landverhuizing, onderzocht. (N. R. Ct). Voor de werken aan den spoorweg Dordrecht Eist zijn, volgens het Rolt. Mlin de streek door welke de spoorweg loopt, slechts met moeite arbeiders te krijgen tegen het dagloon van/1.40. Hieruit schijnt te blijken dat de daglooners aldaar óf verre van behoeftig, of verre van ar beidzaam zijn. Het bestuur der vereeniging Algemeen Kies- en Stemrechtte Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen dat bij de Gebr, Van Cleeff in druk is verschenen een vlugschrift, bevattende de tusschen die vereeniging en den heer Jhr. mr. H. C. van der W ijck, oud-lid in den raad van N.-I., gevoerde briefwisseling, naar aanleiding van de door dien heer in velschillende nieuwsbladen gedaneoproeping tot vorming van een „Grondwetsherzieningsbond". Woensdag avond werden twee Javanen van een der schepen der maatschappij Nederland op de Oude Schans te Amsterdam door een dronken sleper aangeloopen. Op de vraag van een der Javanen, waarom zij niet met rust werden gelaten, kreeg hij een slag ten antwoord, waarop de geslagene den aanvaller aanviel en zijn landge noot hem een messteek toebracht. De verwonde werd naar 't gasthuis cn de Javanen werden naar het politiebureau gevoerd. Het is te verwonderen dat dergelijke dingen niet meer voorkomen. Meermalen ziet men toch, dat de Javanen erg geplaagd, zelfs met steenen geworpen worden. Wat in Indië tegenwoordig streng gestraft en op de schepen der maatschap pij Nederland nooit geduld wordt, ziet men in Am sterdam gebeuren, nl. beleediging der van nature zeer vredelievende Javanen. Bbl commissarissen des konings. Benoemd tot 's konings commissaris in de provincie Gelderland, met toekenning van eervol ontslag als burgemees ter der gemeenten Baarn en Eemües, mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke. leger. Op pensioen gesteld de kol. D. N. de Fremery, kommandant van het 1 reg. infanterie, ten bedrage van 2100 's jaars en onder toekenning van den rang van generaal majooren de kapitein D. J. A. Millioen van het 4e reg. int. ten bedrage van 1142 's jaars. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het le reg., tot kommandant van het korps, de luit. kei. G. M. van de Pol, van het 2e reg.; bij het 4e reg., tot kapitein 2e kl., de le luit. B. R. F. van Vlijmen, van het 7e reg.; bij het 5e reg.,tot luit.-kol., de majoor C. F. Pabst, van het reg. gren. en jag.tot kapitein 2e kl. de le luit. W. S. Ti ouillart Hanssen, mede van laatstgenoemd reg.tot le luit. de 2e luit. A. L. de Blauw, van het korps bij het 6e reg., tot luit. kol. de majoor N. Epkema, van het korps; bij het 7e reg., tot majoor, de kap. L. F. van Otter loo, van het 4e reg.; de majoor W. C. Margadant, van het 5e reg. infant, is op nonactiviteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Delft, D. J. A. van Kruyne, thans directeur van het postkantoor te Gouda. koloniën. Benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Curaqao mr. C. A. H. Barge, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Tot leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S' en het gymnasium te Kampen, is benoemd de heer E. W. Schijfsma. Be heer B. Dingemans, leeraar aan het gymnasium en de H. B. S. te Zutfen, heeft be dankt voor de benoeming tot hoogleeraar voor de nieuwere talen aan het South African College te Kaapstad, De onlangs aan de huizen der gemeenteleden van de Nederduitsche en Eugelsche Hervormde kerk alhier gehouden jaarlij ksche collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen heett opgebracht 185,38, zijnde 5.82$ minder dan de collecte van het vorige jaar. De synode der Ned. heiv. kerk heeft met 7 tegen 9 stemmen beslist, dat art. 38 reglement godsdienstonderwijs in dien zin zal worden gewij zigd, dat van den eenen kant oud-leerlingen bij de bevestiging van lidmaten zullen mogen assis- teeren, maar dat aan den anderen kaüt de bekende alinea, waarbij bepaald is, dat geloofsovertuiging geen reden mag zijn om af te wijzen, zal vervallen. Een voorstel, om art. 38 en 39 reglement gods dienstonderwijs in den ouden vorm te herstellen, is met groote meerderheid verworpen. Evenzoo is een voorstel, om de geheele kerkelijke wetge ving te herzien op den grondslag van een louter administratief kerkverband, met bijna algemeene stemmen verworpen. Een derde voorstel, om het twee-parochieatelsel op de geheele kerk toe te passen, de kerk in twee afdeelingen te splitsen, van welke de eene het beginsel recht voor allen erkent enz., is éenparig verworpen. Een voorstel om de synode de bevoegdheid toe te kennen, de classicale vergaderingen zoo noodig buitengewoon samen te roepen, is met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, kommandant kapt.-luit. t/z. N. Mac Leod, is Woensdag middag te 2 uren naar de Noordzee vertrokken. Tholen, 28 April, „'t Gaat niet hard vooruit," is de algemeene klacht van tuinder en landman. We loopen gevaar te verliezen, wat we in Maart gewonnen hebben. De zonnige dagen hebben gemaakt dat er veel „boven" kwam, en dat het graan heerlijk stond. Vol hoop is men toen begonnen de aardappelen te zetten, de groenten in den hof te zaaien, en aanvankelijk werd de hoop niet teleurgesteld, veel kwam te zien van het zaad, dat aan den grond was toevertrouwd. Maar 't gaat niet vooruitde enkele aardappe len, die zich vertoonen, blijven op dezelfde hoogte en hun getal vermeerdert niet. In de moestuinen is het droevig gesteld, 't Is te koud voor de vruchten en voor de menschen. Met een gevoel van medelijden ziet men ze gaan naar het veld, de armen, die bij dezen guren noordenwind met wieden hun brood moeten verdienen. Voor het vee ziet het er ook al niet gunstig uit. De geringe voorraad, dien velen in 1879 konden garen, dwingt tot spoedig „naar buiten doen," en buiten is het te koud, en het gras gedijt niet. Het voordeeligst zou het wellicht zijn, als een lekkere regen de koude verdreef, en ons spoeuig bracht aan een zoele Mei. In het voormalig 4e district, sterven veel koeien en paarden uit zwakte, een gevolg van gebrek aan voedingsstoffen voor deze dieren. Op sommige boerderijen is men verplicht het vee meelspijs te verschaffen om het in 't leven te behouden. Opmerking verdient, dat door den tol op den grintweg bij Sluis in korten tijd 14 doode d.eren naar Belgie zijn vervoerd, die alle aan deze ziekte zijn gestorven. (SI. f?bl.) Met Shakespeare's treurspel Julius Caesar zullen de „Meiningers" hun gast-voorstellingen te Am sterdam beginnen. Het geheele personeel zal meewerken en bovendien nog 100 figuranten, die thans door den directeur Chronegk worden ge oefend. De misse-en-bcène van Julius Caesar moet buitengewoon prachtig en tot in de kleinste bijzonderheden historisch juist zijn. Volgens eene aankondiging der Indische regee- riug in het ofiicieele nieuwsblad zullen van de 756,790 pikols koffie, waarop de gouvernements- oogst van 1880 onder uit. Febr. geschat wordt, ook ditmaal weder slechts 100,060 pikols op Java verkocht worden. Aan de vertoogen van de kamer van koophandel te Batavia om aan den verkoop op Java eenige uitbreiding te geven is dus an dermaal geen aandacht geschonken, niettegen staande in die betoogen het bewijs is geleverd, hoe voordeelig een verkoop aldaar in den regel voor de schatkist uitvalt. Bat men niet bevreesd behoeft te zijn voor gebrek aan kooplust van den kant van den handel in Indië, Bewijst opnieuw de afloop van de dezer dagen te Padang gehouden driemaandelij ksche koffieveiling, waarin de ten verkoop aangeboden 26,400 pikols koifie eerste soort gemiddeld/59.19 per pikol hebben opgebracht. Een gewezen brood- en banketbakker van Padang is te Atjeh door een geleerden Atjehnees tot den Mohamedaanschen godsdienst bekeerd en daarna in een flinke zaak gezet. Be hter Couperus, administrateur en mede eigenaar eener koffiecultuur-onderneming ten noordoosten van Padang, had zich den Hen Maart

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1