Laatst® berichten* Staten-Generaal Weerkundige waarnemingen. BÜI TB IT LAK P. Algemeen Overzicht. Réclames, opgericht die haren zetel te Valencia heeft. Zij ontleent hare inrichting hoofdzakelijk aan de Belgische ligue de V enaeignement, die ook reeds tot voorbeeld diende bij de oprichting van derge lijke bonden in Frankrijk, Algiers, Duiischlaad, Italië en Engeland. Men weet dat de Belgische vereeniging zich hoofdzakelijk onze Maatschappij tot nut van 't algemeen tot model koos. Men meldt uit St. Petersburg dat de com missie, welke belast is met het onderzoek naar de aanleggers van den aanslag in het winterpaleis, sporen ontdekt heeft welke men hoopt dat tot ontdekking der voornaamste schuldigen zullen leiden. Do man die zich gedrongen heeft in de woning der schrijnwerkers waar do ontploffing plaats had, zou uitCharkoff afkomstig zijn. Wijl geen der thans aangehouden nihilisten echter een zijner vrienden heeft verraden neemt men alle personen gevangen die met de verdachten hebben omgegaan. Menig onschuldige most zich dus eenige onaangenaamheid in het belang van het onderzoek getroosten, hoewel men waar geen verdenking bestaat zich haast om de gevangenen weer los te laten. Sara Bernhardt heeft een brief aan de Figaro geschreven. Zij wil voor het oogenblik de vele redenen niet ontvouwen welke tot haar ontslag hebben geleid. Dit bewaart zij tot de behandeling van den tegen haar ingestelden eisch. Tegenover het publiek wil zij echter zeggen dat zij de Comé&it Frangaise niet verlaten heeft om in den vreemde meer geld te verdienen. Behalve haar engagement voor de Londensehe season bindt haar geen enkele belofte, noeh naar Amerika, noch aan eenigen Parijschen schouwburg. „Mijn ont slag rust niet op berekening; het is de uitbar sting eener lang opgekropte verstoordheid. Van mijne zijde geen vooraf beraamd plan, niets dan eene plotselinge uitbarsting, een snel genomen en dadelijk uitgevoerd besluit, dat mij den vol genden morgen bijna evenzeer verraste als het publiek. Er valt op het feit niet terug te komen en ik betreur het niet wijl het mij meer dan de vrijheid, wijl het mij kalmte weergeeft voor mijn geest en mijn zenuwgestel." Ten slotte vraagt zij of haar breken met de Comêdie dan een zoo grof misdrijf is dat het de gansche sympathie van het publiek van haar moet afwenden en of zij, in afwachting dat zij voor den rechter bewijzen voor hetgeen zij zegt zal aanvoeren, geene aanspraak heeft op de galanterie welke men eene vrouw, en de achting welke men eene kunstenares verschul digd is, „welke, voegt zij erbij, niet de eerste de beste is." In den Parijschen Jardin des Plantes, die ook behalve planten eenige dieren bevat, eten eon leeuw een tijger en een beer ieder dagelijks vijf kilogram versch vleesch met de beenderen; een panter en een hyaena ieder 2 a 3 kilogram. Eene wilde kat krijgt 5 ons zonder, een gier 1J kilogram met en een valk 5 ons zonder beenderen. Een giraf verorbert op een dag een flinke bos klaver, twee pond brood, een kop gerst, een kop boonen en tweo kop maïs. De olifant krijgt vier bos klaver, 10 kop zemelen, vier kilogram brood en drie of vier bos haverstroo. Te St. Petersburg is eene electrotechnisehe tentoonstelling geopend, die een aantal belang stellenden trekt. De verschillende aanwendingen der electriciteit als beweegkracht zijn er te aanschouwen. Men beklaagt zich dat in het Bussisch nog niets over de nieuwe toepassingen der electriciteit geschreven is, en eene vereeniging stelt zich ten doel daarover licht begrijpelijke brochures en een tijdschrift uit te geven. Te Warschau heeft men dezer dagen den oudsten inwoner der stad begraven. De man was 118 jaren oud en zijn lijk werd grafwaarts ge bracht door 235 zijner nakomelingen. Aanstaanden Donderdag zal bij de uitgevers Calmann-Levy te Parjjs een nieuw gedicht van Victor Hugo uitkomen, getiteld Religions et religion, Te Parijs wordt in Juni eene tentoonstelling was vaak op het kasteel over den graaf gespro ken; zijn smaak en zijn meening werden dikwijls in aanmerking genomen en ik had dit tot nog toe zeer natuurlijk gevonden want ik had ook altijd veel aan zijn oordeel gehecht. Maar zouden de heer en mevrouw Von Marville iets af weten van die verhouding met een andere dame, waar over Leonard zoo onverholen gesproken had? En zouden zij hun dochter aan iemand willen geven wiens hart door een ander bebeerseht werd? Ik besloot de eerste gelegenheid te baat te nemen om mevrouw omtrent deze verhouding in te lichten, en Dora, die mij haar eersten vriend genoemd en gezegd had dat zij meer vertrouwen in mij stelde dan in haar eigen broeder, te bewaren voor de ramp van een ongelukkig huwelijk. Ik rekende het mij ten plicht men- scheu, die mij zoo dierbaar waren, de voile waarheid te zeggen en was spoedig bereid om mijzelven te misleiden omtrent de ware reden mijner ontroering en over de soort van plichts betrachting, die ik op mij wilde nemen. Even als ik mijzelven eens beter gevonden had dan Leonard, toen ik hem zoo onverschillig over dit voorgenomen huwelijk hoorde spreken, was ik nu gestemd om te vinden dat ik veel hooger ston- dan de graaf, ja zells dan de ouders van Dora, die hun dochter zulk een huweljjk wilden laten aangaan. Maar wat wist ik eigenlijk van den graaf en uit geopend van alles wat betrekking heeft op den boekhandel. Ook papierfabricatie, druk en bind werk zullen er als hulpvakken van den boekhandel eene plaats vinden. De maatstok waarmede Verdi de eerste opvoering van Aida te Parijs heeft gedirigeerd is ter bewaring gegeven aan het museum van het conservatoire. „Zal men ooit, vraagt een Pa rijsch dagbladschrijver in grappigen weemoed, diezelfde eer bewijzen aan mijDe oude penhouders?" Er is in Kentucky, in de Vereenigde Staten, eene ontdekking van het hoogste belaag voor de ontwikkelingsgeschiedenis onzer aarde geschied. Bij Hopkiusville is eene tweede mammouthsgrot gevonden. De eenige tot heden bekende grot van dien aard ligt in het zuiden van denzelfden staat. Zij is eene enorme onderoardsche ruimte waarin men reeeds eene lengte van 22 kilometer onder het Kotsgebergte door heeft gemeten. De nieuw ontdekte grot bevat een fossiel woud van reus achtige lepidodendrons en verschillende soorten van varens, die in hun oorspronkelijken vorm uitnemend zijn bewaard gebleven. De lepidoden drons verheffen zich tot eene hoogte van 40 voet en vormen honderden kolommen als die in de be kende grot van Fingal. De sohors der boomen is blinkende harsachtige steenkool, terwijl het binnenste uit zachten kwarts bestaat. De wortels zitten stevig in eene laag steenkool. Men vindt ook druipsteen en andere formaties in deze tot heden toe onbekende grot die als het ware een open boek is waarin de geoloog menig probleem omtrent de aardvorming vindt opgelost. Er is een overvloed van schelpen en overblijfselen van waterplanten, terwijl men er ook gedeelten van antediluviaansche dieren heeft gevonden. 's Gravenhage. Tot lid van den gemeenteraad is verkozen de heer Du Tour van Bellinchave met 826 stemmen, terwijl op den heer C. de Groot 359, op den heer Rose (afgetreden lid) 164: stemmen waren uitgebracht. Londen. Sir Charles Dilke is tot onderse cretaris van buitenlandsche zaken benoemd, de heer Bright tot kanselier van het hertogdom Lancaster, lord Kimberley tot minister van kolo niën en de markies Ripon tot onderkoning van Iudië. Tweede kamer. Na verwerping, met 37 tegen 30 stemmen, van een amendement van den heer Bergsma om de subsidiën voor de kerk te Gouda en het raadhuis te Venlo te schrappen, werd de suppletoire begrooting van binnenl. zaken voor het onderhoud der rijks-monumenten aan genomen met 57 tegen 15 stemmen. Dp interpellatio van den heer De Jong over de veeziekte had daarna plaats. Uit de inlichtingen der regeering blijkt dat in enkele gewesten onlangs eenige nieuwe sporadische geval'en van longziekte zijn voorgekomen, die geen aanleiding tot scherper maatregelen geven. Het stelsel van afzondering is daarentegen verscherpt in het spoelingdistriot. De interpellant keurde dit een en ander goed, evenals de opnemiug van het mond- en klauwzeer bij runderen onder da be smettelijke veeziekten. Ernstiger bestreed hij de uitsluiting van het klauwzeer onder de schapen. De deskundige adviezen, waarop de minister zijne maatregelen grondt, acht hij strijdig met de practische behoeften van den landbouw. De heer Idzerda hield daarentegen vol dat het klauw zeer der schapen niet besmettelijk is. Daarna werd een debat gevoerd over de rechts verhouding tot den Nederlandschen staat van de Nederlandsche leden der gemengde Egyptische rechtbanken, naar aanleiding der adressen van de heeren Haakman en De Stoppelaar. De regeering verklaarde gaarne te willen overwegen in hoever, buiten de persoonlijke quaestie van een der adres santen, het noodzakelijk is voor de toekomst die rechtsverhouding te wijzigen. welke bron kwamen mijne vrij onzekere inlichtin gen Hoe kon ik op een los gezegde van Leonard, die ondanks al zijn goede eigenschappen zeer lichtvaardig in zijn oordeel was, iemand wantrou wen en bij derden, die hem hoogachtten en ver eerden, verdacht willen maken, iemand die ik steeds in al zijn doen en laten als een toonbeeld van waardigheid en fatsoen beschouwd had. Mocht ik op grond van een wellicht ondoor dacht woord, de aanklager van mijn beschermer worden en wellicht Dora's geluk voor altijd verwoesten? Ik schaamde mij over mij zeiven en over de gevoelens, die ik zoo even nog zoo edel had gevonden en wilde mijzelven met alle geweld opdringen, dat ik Dora aan den graaf gunde en dat het mij zou verheugen indien zij gelukkig met hem werd. Maar mijn hart verzette zich tegen deze poging. Mij zou zij lief gehad hebben zoo sprak het als ik een graaf ware geweest. Mij zou zij anders liefhebhen dan dezen. En hij Hij heeft reeds eene andere bemind en hij zou ook wel iemand anders tot vrouw kunnen nemen, om te ontkomen aan die lastige verhouding. Voor hem kan zij vervangen worden, maar voor mij nietwant zjj is mijn ideaal. vervolgd,) Lager onderwijs. Zooals reeds gemeld is, strekt het door den min. van binnenl. zaken ingediend ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting, om de invoering van de nieuwe schoolwet tegen 1 November 1880 voor te bereiden. Tegen het aannemen van een vroeger tijdstip verzetten zich de moeielijkheden, die men dan zou ondervinden met de opeenstapeling van ver schillende examens in een en hetzelfde jaar, vol gens de regelen van de oude en die van d8 nieuwe wet, en ook wegens de gewijzigde voorschriften voor de examens en de veranderde samenstelling van de collegien of commission van examinatoren. Daarbij is het onzeker of de nog ontbrekende algemeene maatregelen van inwendig bestuur met 1 Julie, k. vastgesteld zullen zijn. Invoering met 1 Jan 1881 zou voor een ge leidelijken overgang en geregelden loop van zaken schijnbaar de voorkeur verdienen boven de in voering tusschentijds. Dit is evenwel niet zoo, omdat de staatsbegrooting tegenwoordig eerst in Januari wordt vastgesteld en het schooltoezicht zou dus zijn taak alsdan op het vroegst met Februari 1881 kunnen aanvaarden. Daarbij komt, dat de gemeentebegrotingen tijdig moeten worden vastgesteld en de gemeentebesturen dus dienen te weten waaraan zich te houden. Bij de invoering met November heeft deze op de meest geleide lijke wijze plaats en zonder in de huishouding der gemeenten stoornis te brengen. Hiervoor moet de begrooting van binnenl. zaken een verhooging ondergaan. De minister vraagt daarvoor f 430.668 aaD, waarvan 30.668 bestemd zijn tot bezoldiging van het toezicht, tot vergoe ding van reis- en verblijfkosten en tot het toekennen van wachtgelden. De overige f 400.000 is bestemd tot uit keering aan de gemeenten, zijnde ten zesde deel (2/12) de som van f 2 400.000 d. i. 30 pet. van 8 miiiioen, welk cijfer ongeveer op de loopende gemeente begrootingen is uitgetrokken voor de onderwijs-uitgaven, welke onder de wettelijke ter men van de uitkeering ad 30 pet. vallen. Dat cijfer van 8 milliocnis een ronde som. Feitelijk is op de gemeentebegrootingen uitgetrokken f 7,632,911.70^. In 1880 is echter ten behoeve van gebouwen f 895.258.711 minder dan voor 1877 uitgetrok ken. Blijkbaar bebben dus vele gemeentebesturen nieuwe uitgaven uitgesteld tot dat de wet zou zijn ingevoerd. Maar daaruit is dan ook af te leiden, dat voor het vervolg de som van 8 miiii oen belangrijk zal klimmen en naar evenredigheid dus ook derijksuiikeeiingad30pct. Verder wordt bij het wetsontwerp een som voor gedragen tot het voorloopig bestendigen van de rijkssubsidiën van 7000 's jaars, die ieder der bijzondere kweekscholen voor onderwijzeressen te Arnhem, Haarlem en Groningen, en dat van f 15000 's jaars hetwelk de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam tot dusverre genieten. 28 April des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. N. Shields Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. V lissingen. Maast richt Valentia. Portsmouth. Grisnez Parijs St Mathieu, Biarritz 7. 1.6 62 1.0 0.5 1.4 1.4 3.1 1.3 0.1 Wind richt, kracht N N N NW NNO NNO N NNO NO NO N 8.6' NO NO 2.0 ONO 2.6i NO 0.2 ONO 7.1 Z\V Toestand der lacht zee betr. betr. betr. helder betr. bew. betr. z. bew. betr.. bew. betr. helder betr. betr. betr. regen betr. deining kalm kalm deining kalm kalm Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 3.0 M. des namiddags: Barometer tcMiddeiourg,Graanbeurs: (Corr j765 Thermometer, 27 Apr. 'sur. 11 u. 44gi. 28 Apr. 's morg. 8 n. 48 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 5 li. 48 gr. Maandag nam de Duitsche bondsraad reeds in tweede lezing de veranderingen in zijn reglement van orde aan, die moeten voorkomen dat de kleine staatjes de groote kunnen overstemmen en dat prins Bismarck zich op de Lilliputters boozer maakt dan wel voor zijne gezondheid raadzaam s. Want het gaat niet best met den kanselier zijn zenuwen plagen hem en houden hem zoo aan zijn kamer gebonden dat de keizer, vóór zijn vertrek naar Wiesbaden, afscheid bij hem is komen nemen. De verandering in het reglement van orde komt overeen met hetgeen vroeger daarover is medegedeeld. De stemming bij volmacht wordt eenigszins beperktvoor gewichtige onderwerpen worden twee lezingen ingevoerd met eene tus- sehenruimte van ettelijke dagen, en eindelijk wordt het stelsel van geheimhouding der stukken en beraadslagingen nog wat verscherpt. De regee- ring Waarborgt zich aldus tegen verrassingen en de kleine staten kunnen zich buitendien voor gewaarschuwd houden. Toch stuit ook de schijnbaar almachtige rijks kanselier tusschenbeide nog op den weerstand der openbare meening. Onze lezers herinneren zich het plan tot heffing van een Wehrsteuereen belasting naar het vermogen van hen die om welke reden ook zijn vrijgesteld van den ver plichten krijgsdienst. De open bare meening, voorai guiten Pruisen, verhief luide hare stem tegen dit plan en men laat het nu maar op den achtergrond, zoodat het waarschijnlijk niet eens in deze zitting van den rijksdag aan de orde zal komen. Mocht dit zoo zijn dan zou het ons niet verwonderen als er nog een ander belasting-ontwerp uit een of anderen hoek kwam opduiken; want de heer Von Bismarck is een vriend van eene ruime kas. Gisteren heeft de rijksdag het ontwerp betref fende de Deutsche Seehandelsgesetischaft verworpen met 128 tegen 112 stemmen. Prins Hohenlohe trachtte het ontwerp nog te redden; doch het centrum, de Fortschrittler en een deel der natio- naal-liberalen schenen de inzichten van den heer Bamberger te deelen, dat de grondslag der op te richten maatschappij niet soliede genoeg was om staatshulp te rechtvaardigen. Na deze stemming is de zegelbelasting aan de orde gestold die onlangs aanleiding gaf tot bet conflict in den bondsraad en het door den rijkskanselier ingediende ontslag. Onderwijzers en priesters zijn in Frankrijk vrijgesteld van den militairen dienst. Waarom deze beide categorieën vrijgesteld zijn van hetgeen de wet aan iederen Franschman als een duren plicht voorschrijft schijnt niet duidelijk. De heer Paul Bert, de bekende voorsteller eener wet op het lager onderwijs, waarin dit wordt verplicht gesteld, kosteloos gemaakt en, bij uitsluiting van alle priesters, aan leeken wordt toevertrouwd, een voorstel dat onder het stof der kamer-archieven dreigt te verdwijnen, de heer Paul Bert heeft voorgesteld om ook voor onderwijzers en priesters een verplichten, zij het dan ook korteren dienst tijd vast te stellen. Wij zijn nieuwsgierig hoede clericalen dezen nieuwen aanval op een hunner versterkte punten zullen opnemen. Want men moet zich de gevolgen daarvan niet te gering voorstellen, en het met gelijkheids-argumenten gestoffeerde voorstel van den heer Bert is niet meer of minder dan een felle aanval op de exclu sieve opvoeding der priesters, een der bolwerken van het clericalisme. Als de jonge man, die sedert zijne prille jeugd in de strenge tucht van een seminarie afgericht is in eene eenzijdige levensbe schouwing, en die buiten de verleidingen der maat schappij is gehouden, op zijn twintigste jaar in het soldatenleven wordt verplaatst en een vrijen om gang verkrijgt met jongelieden van zijn leeftijd# met meisjes wellicht ook, dan bestaat er veel kans dat niet het geheele contingent terugkeert naar de geestelijke scholen en dat de vereering van het celibaat bij de aanstaande priesters voor een goed deel vervlogen is. Deze ware beteekenis vaa het voorstel van den heer Bert zal waarschijnlijk in de debatten voor en tegen wel niet genoemd word> njj Generaal Loris Meiikofï zet zijne hervormingen voort. Er is een ontwerp op de drukpers gereed waarbij het stelsel van waarschuwingen en schor singen der couranten wordt afgeschaft. Wat in de plaats zal komen vinden wij nog niet vermeld; geheel en al vrij zal men de peis toch nog wel niet laten. Van nog meer belang schijnt ons een particulier telegram van do Nieuwe Roti. Ct, volgens hetwelk het besluit is genomen de kerken der oud-geloovigen te Moskou jweder te openen, Deze oud-geloovigen of Starowerzij door de orthodoxen Raslcolnihs of ketters genoemd, vormen eene secte, welker oorsprong tot in de 14e eeuw opklimt. Omstreeks het midden der zeventiende eeuw maakten zij zich los van de staatskerk. Zij waren voortdurend aan allerlei vervolgingen blootgesteld en moesten onder de ijzeren heer schappij van Peter den Groote een zichtbaar teeken aan hun kleed dragen en dubbel hoofdgeld betalen. Katharina gaf hun wat meer vrijheid, doch zij bleven in de uitoefening van hunnen godsdienst aan menige beperking onder worpen. Het is op zich zelf reeds verblijdend wanneer in een land als Rusland de regeering de beperkingen opheft, welke een deel der bevolking verhinderen aan haar innigste gevoel lucht te geven op de wijze welke haar zelf het best voor komt, doch dubbel heugelijk komt ons zulk een maatregel voor als hij in tijden als deze spreekt van den geest waarin graaf Loris Melikoff zijn strijd tegen de nihilisten meent te moeten voeren. Twee ministers zijn bij de gisteren genoemde nog te voegen als leden van het Engelsche kabinet, sir William Harcourt voor binnenlandsche zaken, en de hertog van Argyll als president van den staatsraad. De verdere vorming van het minis terie schijnt af te stuiten op den tegenzin der geavanceerde partij in de posten van minder belang. Zij meent den eisch te kunnen stellen om het jongere liberalisme ook in de gewichtige portefeuilles vertegenwoordigd te zien. De heer Chamberlain moet reeds rondweg eene betrekking van secretaris van staat geweigerd hebben, terwijl sir Charles Dilke nog zou aarzelen. Ook de heeren Goschen, Rosebery en Derby zouden portefeuilles geweigerd hebben. Bij al die geruchten berinnen) men zich echter dat een tijd van ministerieels crisis hoogst dankbaar is voor de samenstellers van sensatie-verhalen. (Prijs der plaatsing 30 cent pef regel.) 0e Zalf van liet Boode Krals mét

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2