Girnm* TSt ■rsïïCï Laatst© berichten, BUITS1TLAÜD. Weerkundigs waarnemingen. Algemeen Overzicht. Hier werd door den heer mr. J. P. N. Ermerins het gezelschap eene lijst van bijdragen, tot een totaal van f 230, aangeboden, met verzoek daar mede te handelen zooala het meest tot nut en genoegen der vereeniging geacht zon worden. Daarna werd eene muziek-uitvoering gegeven en verder de avond feestelijk doorgebracht. Menige heilwensch werd hier voor het bestaan en den bloei van Kunst en Eer ontboezemd. Ter wille van het beoogde doel, voldoen wij gaarne aan het tot ons gerichte verzoek om er de aandacht op te vestigen, dat de morgen door de Werkmansvereemging alhier te geven tooneelvoor- stelling plaats heeft ten voordeele van de weduwe Wesdorp, wier echtgenoot onlangs op zoo ongelukkige wijze zijn leven verloren heeft. Gisteren middag is een schildersknecht alhier bü het verrichten zijner werkzaamheden van een trap gevallen, waardoor hij zich zoo ernstig aan beide boenen en zijn schouder bezeerde dat hij per riituig naar zijne woning moest vervoerd worden. De heer Haringman verleende de eerste besteld het stoffelijk overschot van Aart Aleman. ond 70 Jaren, van beroep metselaarsknecht. Hij was in zijn stand voor velen een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting. Ten bewijze hiervan kan dienen, dat hij gedurende 41 jaren bij den- zelfden meester, den heer J. Dammers Sr mr metselaar, is werkzaam geweest. Welverdiend was dan ook de hulde, die bij zijn geopend grat door den heer S. G. Nauta van der Grijp aan zijne braafheid, trouw en ijver werd gebracht. J ZNieuwsl.) Dinsdag avond jl-, bij de aankomst van den spoortrein van St. Nicolaas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagen zitten. De spoorweg beambten lieten den man, die kennelijk den slaap der onscbnld genoot, rustig zitten, daar hij blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de meening van de beambten der douane, die den slaap lang genoeg rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed gevuld, en, ofschoon men eerst in den waan ver keerde dat ze uitsluitend toilet-artikels bevatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover en snuffelden zoo lang, tot ze gaandewegdhorologms, 35 vestkettingen, 24 vorken en 24 lepels te voorschijn brachten. De gestoorde rust werd verder in de gevangenis te Hulst vervolgd. (T. N. Ct.) Nabij Calmpthont, tusschen Koozendaal en Antwerpen, znllen aanstaanden Zondag, den 2 Mei, de jaarlijksche wedrennen eener Antwerpeche vereeniging plaats hebben. De directeur van openbare werken in Ned. Indie heeft eene buitengewone aanvraag gedaan om zes opzichters bij den waterstaat dewijl in de kolonie aan geschikte en bekwame ondergeschikte ambtenaren van den waterstaat groot gebrek bestaat. De konstabel Kriens, van de Ned. Indische gouvernementsmarine, heelt eene Maleische verts- ling gemaakt van het exercitiereglcment met geschut. Onder de 75 hoogst aangeslagenen in de provincie Groningen, vindt men 45 landbouwers, die hunne boerderijen zelf bewonen. Woensdag morgen zijn een vijftal verpleeg en uit de gestichten te Veenhuizen ontsnapt. Zij werden achtervolgd door 3 veldwachters en tegen den middag in het heideveld onder Oosterwolde ingehaald. Daar de vluchtelingen zich met vrij willig wilden laten terugbrengen, ontstond er een hevige worsteling. Den rijksveldwachter Koolhof werden daarbij zes verwondingen toegebracht, waarvan twee aan het hoofd en een aan den arm, die zeer ernstig zijn en hem het bewustzijn deden verliezen. De koloniBten hebben echter hun verzet duur moeten betalen. De rijksveldwachter E. Nakken heeft met zijn sabel een van hen de hakkepeezen doorgesneden, een ander het schouderblad ver brijzeld en een aan het dijbeen verwond. De beide overige kolonisten zijn gevlucht, doch spoedig gevat. Te Assen zijn Donderdag avond vier der sujetten, behoorlijk gekneveld, aangekomen. Allen waren meer of minder verwond; de zwaar gewonde kon niet dadelijk naar Veenhuizen vervoerd worden. De gemeente Amsterdam heeft, voor de som van f 2750 in eens, de sedert onheugelijkeu tijd op haar rustende verplichting afgekocht om de hoofdstraat in het naburige dorp Sloterdijk te onderhouden. Daarentegen had de hoofdstad het recht om den predikant te helpen beroepen. De stad verwaarloosde echter haar straatma- kersplicht en de kerkeraad chicaneerde de Amster- damsche heeren in hun agreatierecht. Voortaan zal men zich niet meer met elkander te bemoeien hebben. Zulke overblijfselen van den ouden tijd moeten in Noord-Holland geenszins tot de zeldzaamheden behooren. Hedeu ia te Groningen do bloemen-tentoon- stelling geopend op de Vischmarkt en de bours, welke in een waren bloementuin, gezamenlijk ter grootte van ruim een bunder, herschapen zijn. De fijne gewassen zijn in de beurs ten toon gesteld. Verscheidene schepen, benevens 16 waggons, hebben de planten van elders aangevoerd. Over de verslagen der werklieden, door do maatschappij Tot Nut van t Algemeen naar de Parijsche tentoonstelling gezonden, is thans door de jury rapport uitgebracht. Aanbevolen worden voor een eersten prijs: W. Raman, timmerman, te Amsterdam W. P. Lever, letterzetter, te 'sHage; C. A. de Jong, sieraad schilder, te Wassenaar, A. Grendel, metselaar, te Gouda; J. R. Bos, werktuigkundige, te Leeu warden; J. J. Poutsma, meubelmaker, te Groningen. Voor een tweeden prijs: S. Stienstra, timmerman, te Bolsward; Y. G. Schildstra, blok- en pomp- maker, te Gorredijk; B. Lammers, photograafi te Dragten J. Gerrese, timmerman te 's Bosch Tjaard Bos, rijtuigschilder, te AppingedamS. E. Feenstra, beeldhouwer, te Leeuwarden; A. Fiet, tuinman, te Groningen. Gisteren zijn op Het Loo de paarden van een rijtuig, waar H. M. de koningin juist uit was gestapt, op hol geraakt, waarbij de koetsier verwond werd. Voor de oprichting van een Panorama en Diorama te 'sGravenhage is aan het bestuur dier gemeente vergunning gevraagd door den kassier L. Wolff en den effecten-makelaar, L. P. Jacobs. De 'e Oravenhaagsche Vleeschhouwerij heeft in 1879, met een omzet van f 805.112, een dividend van 6 pet. voor de aandeelhouders gemaakt. Er werden 693 runderen, 406 kalveren en 132 schapen geslacht, tegen 708, 428 en 160 stuks in 1878. De prijzen waren: rundvleesch zonder been, in 1878 f 1,25 a f 1,30, in 1879 f 1,20rundvleesch met been, in 1878 f 1,05 a 1,10, in 1879 f 1,05; kalfsvleeschin 1878 f 1,35, in 1879 f 1,20 a f 1,35. Dr. N. B. Donkersloot, gewezen geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, heeft van een groot aantal tegen woordige en vroegere verpleegden tot souvenir ontvangen een zeer smaakvol, bijna volledig saion- ameublement, vergezeld van een album in rood fluweel met goud, waarin de namen der dankbare lijders vermeld staan. B. en W. van Leiden hebben zich vereenigd met een voorstel van commissarissen der stedelijke gasfabriek, om den gasprijs met 1 April dezes jaars op 7 cent per kub. meter te. stellen. De raadscommissie voor financien acht daarentegen de voorgestelde prijsverlaging niet bepaald noodig, en wil haar in ieder geval niet doen ingaan vóór 1 Januari 1881. Wij vermeldden gisteren in ons Overzicht dat weder tegen enkele leden der rech terzijde van de Fransche kamer straffen zijn uitgesproken. Vroeger had men drie straffen: het tot de orde roepen door den president, de censuur of berisping der kamer en de censuur met tijdelijke uitsluiting. Do gestrafte mocht in het laatste geval de drie eerstvolgende zittingen niet bijwonen en verloor gedurende éene maand de helft van zijn traktement. Toen verleden jaar Paul de Cassagnac z'ch bij herhaling aan de grofste kwajongenstaai schuldig maakte, heeft men het reglement verscherpt, zoodat de zwaarste straf, censuur met tijdelijke uitsluiting, medebrengt het verbod om aan de werkzaamheden der kamer deel te nemen en in het kamergebouw te ver schijnen tot en met den dag waarop de vijftiende zitting zal gehouden worden na die waarin de straf is opgelegd. Daarenboven verliest het lid de helft van het traktement gedurende twee maanden en moet hij het drukken en aanplakken betalen van tweehonderd biljetten waarop een uittreksel van bet proces-verbaal der kamer, de toepassing der straf behelzende, gedrukt wordt. De enkele censuur, die eergisteren op Baudry d'Asson en Cudóo d'Ornano werd toegepast, brengt dezelfde kosten voor drukken en aanplakken der biljetten en het verlies van de helft van het traktement gedurende éene maand mede. Het kan haast verwondering baren dat zulke bepalingen in een wetgevend lichaam noodzakelijk zijn. Een enkel staaltje uit de zitting van eergisteren zal ze echter voor den lezer volkomen rechtvaardigen. In den aanvang der debatten over de interpellatie Godelle had Baudry d'Asson herhaaldelijk een der sprekers in de rede gevallen. De president riep hem tot de orde. „En ik roep den president tot de betamelijkheid", riep hij uit. De heer Gambetta stelde, na afloop der interpellatie en na de bestraffing van Godelle met de zwaarste disciplinaire straf, aan de kamer voor Baudry d'Asson te treffen met de enkele censuur. De man had nu het recht zich te verdedigen en zeide o. a.„Het schijnt dat de kas der republiek leeg is en men haar wil aanvullen door middel der censuur. Ik trek niets terug van hetgeen ik gezegd heb. Zelfs ben ik jaloersch op de eer, aan den heer Godelle bewezen." Als een lid van een wetgevend lichaam, een edelman en sportsman uit een maatschappelijken stand dus waar de vormen een belangrijk deel der opvoeding uit maken, zich zulke straatjongenstaal durft veroor loven, dan worden in een wetgevende vergadering de straffen gemotiveerd, welke men op do scholen reeds heeft afgeschaft. Er heerscht allerwege groote warmte voor het onderzoeken der poolstreken. De Deenscke rijksdag heeft de middelen beschikbaar gesteld voor een wetenschappelijk station te Upernivik, ^an Baffins Baai in Groeniand gelegen op onge veer 72 graden N. B. Do Russische regeering zal een dergelijk station oprichten aan den mond der Lena met eene filiaal op de Nieuw-Siberische eilanden. De Oostenrijksche graaf Wilczek heeft de kosten voor zijne rekening genomen van een station op Novaja Semlja, op te richten onder toezicht van den Oostenrijksche Noordpoolvaarder Weyprecht. Door de Yereenigde Staten is de oprichting van een station aan kaap Barrow, de noordwestelijke punt van Amerika, beloofd. Met de oprichting daarvan zal belast worden de 6hief Signal Servicehet meteorologisch bureau der Vereenigde Staten, dat in den regel over ruime geldsommen te beschikken heeft. Ook Canada zal in arctisch Amerika^ waarschijnlijk een station oprichten. De Hamlurger Nachrichten zegt dat op de Noordpool-conferentie te Hamburg is medegedeeld dat ook de Nederlandsche regeering de noodige middelen zou ter beschikking stellen tot oprichting van een Noordpoolstation, en dat daarvoor waar schijnlijk Spitsbergen zal gekozen worden. Dit bericht schijnt nadere bevestiging te behoeven. Noorwegen schijnt ook erover te denken om aan de algemeene beweging deel te nemen met een station in Finmarken. De Zweedsche regeering was tot nu toe doof voor eene opwekking door de academie van wetenschappen tot haar gericht. Op weinig industrieën heeft het menschelijk vernuft zich zoo gespitst als op de vervalschiog van levensmiddelen. De wonderbaarlijkste verha len doen daarvan de rondte in de dagbladen. Een Franschman heeft thans weer vele van zijne col lega 's overtroffen. Bessengelei is om zijn Irisschen smaak een gezocht artikel, doch de bessen zijn duur en het kwam onzen industrieel daarom in de gedachte om ze zonder bessen te maken. Ook de gelatine om de gelei te binden is duur en de suiker ook, ja zells de steenén potjes kosten nog haast een stuiver. In plaats van deze laatste, nam de vernuftige uitvinder blikken bussen. Dat is gemakkelijk genoeg en nog geene vervalschiDg. De inhoud der bussen word gemaakt van zeewier dat na afkoking eene dikke gelei achterlaat, welke gekleurd werd met de stof van maluwrozen. In plaats van met suiker werd de gelei gezoet met glykose en om er den frisschen bessensmaak aan te geven werd er nog wat wijnsteenzuur bijgedaan Nog een etiquette erop en het was bessengelei. Er was te Portsmouth gisteren ochtend een gerucht in omloop dat de Atalanta gevonden en naar New-foundland gesleept was. Bij de admi raliteit te Londen was daarvan echter nog niets bekend. Aan de hoogeschool voor het onderwijs in vreemde talen te Peking worden de belangrijkste klassieke werken der Europeesche letterkunde op 'toogenblik in 'tChineesch vertaald. 24 April des morgens te 8 uren. NAMEN DEE PLAATSEN. rom, afwijk.1 N. Shields .j Sylt Hartlepool Swinemunde Hamburg Delfzijl Groningen. Helder. Yarmouth. Vlissingen. Maastricht Valentia. Portsmouth J Grisnez Parijs .1 St Mathieu.| Biarritz 2.0 1.6 3.0 Wind richt, kracht W WNW WNW 2.3WZW 0.7|WZW NW W W W 3.0'WZW WZW W 0.1 0.3 1.5 W w stil stil ozo Toestand d?,r lucht I zee betr. bew. betr. 'z. bew. z. bt;W- z. bew. betr. betr. bew. 1. bew.| bew. betr. goed 1. bew. helder bew. betr. kalm kalm kalm kalm deining kalm Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 3.0 G. des namiddags: Y. 2.8 G. Barometer tc lu iddelourg, Graan beurs(Corr. Thermometer 23 Apr. 'sav.llu.48gi. 24 Apr. 's morg. 8 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 5 u, 54 gr. Amsterdam. Het stoomschip Prins Hen. drih der Nederlanden vertrok heden morgen te 10 uren naar Batavia, vol passagiers en met 50 militairen. Londen. De heer Gladstone wordt eerste minister en kanselier van de schatkist; lord Gran. ville waarschijnlijk minister van buitenlandsche zaken. De Duitsche rijksdag is eergisteren begonnen met de behandeling van een wetsontwerp tot rentegarantie aan eene Deutsche Seehandelsgesell- schaft. Het vóór eenige maanden gefailleerde huis Godeffroy te Hamburg had groote handels- etablissementen op de Samoa-eilanden en was in het bezit van bijna den ganschen Duitschen handel op den Stillen Oceaan. Na den val der firma scheen het voor Duitschland een groot belang dit débouchê voor zijne nijverheid niet te verliezen en de etablissementen niet in Engelsche of Ame- rikaansche handen te zien overgaan. Er vormde zich eene maatschappij die zich bereid verklaarde tegen eene rentegarantie door den staat de zaken van het huis Godeffroy, voor zoover deze den Zuidzee-handel betreffen, over te nemen en verder te exploiteren. De regeering diende daarop een wetsontwerp in, waarbij 4$ pet. rente werd gega randeerd van een kapitaal van hoogstens 10 mil- lioen Mark, op voorwaarde dat de door het rijk bij te passen som nimmer 3 pet. van het kapitaal zou te boven gaan. De toezegging zou gelden voor twintig jaren en het rijk zou ontslagen zijn zoodra de maatschappij zelve vijf jaren achtereen 4$ pet. had gemaakt. De memorie van toelichting wees erop dat de wijze, waarop deze maatschappij was tot stand gekomen en haar nationaal karakter waarborgen zijn, dat zij in de eerste plaats Duitsche producten op de eilanden zal trachten af te zetten, en dat het nut der zaak voor de Duitsche koopvaardij vaart aanstonds in het oog springt. De statuten der maatschappij geven trouwens den rijkskanselier een zeer uitgebreid recht van toezicht op hare verrichtingen, zoodat bij maken kan dat de door dun staat gesteunde ouderneming haar nut voor de natie niet missen zal. Dat klinkt alles heel mooi, maar de zaak verandert geheel en al van kleur als men leest wat de heer Bamberger ertegen aanvoerde. Hij beweerde dat de regeering zich in algemeenheden bewoog, maar dat de zaak, op den keper be schouwd, geene levensvatbaarheid bad dat de plantages der Godeffroy's nog geen vijfde deel waard waren van de som door de regeering opgegeven en dat, terwijl voor de volledige exploitatie der woeste gronden 30,000 arbeiders zouden kunnen gebruikt worden, er 5 of 600 aan het werk zijn, wijl allo arbeiders moeten geïmporteerd worden, want de bewoners der eilanden deugen niet voor het werk. Nog vele andere redenen bracht hij tegen het ont werp in, en het kwam in zijne redeneering duidelijk uit dat hij de geheele zaak houdt voor een ongemoliveerden steun aan tene Gründer- firma, hoezeer hij verklaarde geen geloof te hechten aan de bewering dat de zaak tot stand was gekomen omdat het huis Godeffroy sterk betrokken was in de Norddeutsche Handelsbankdie eigenares is van de Norddeutsche Allgemeine Zeitunghet ófficieuse orgaan der regeering. In elk geval schijnt er een luchtje aan die zaak te zijn. Bij den bondsraad is de Wehrsteuer in behan deling, de wet tot heffing eener belasting naar het vermogen van hen die om een of andere reden zijn vrijgesteld van den krijgsdienst. Het ontwerp heeft bij de openbare meening geene zeer gunstige ontvangst gevonden en men betwijfelt of de rijksdag erin zal toestemmen. Omdat het gevaarlijk is eene wet af te stemmen zal men waarschijnlijk de behandeling tot eene volgende zitting trachten te verschuiven. Er is in Afghanistan weer gevochten. Volgens een telegram, gisteren ochtend bij de Times ont vangen, hebben de troepeu van generaal Stewart een aantal krijgslieden van verschillende stammen ontmoet, welke op 15.000 man werden geschat, ongeveer 25 mijlen van Ghuzni. Terwijl de Engelschen zich voorbereidden hen aan te vallen, begon eene afdeeling der Afghanen den aanval. Zij werden na een uur hevig vechten verslagen en verstrooid. Sir Donald Stewart trok toen voort en den 20en dezer maand trok zijne voor hoede Ghuzni binnen. Na het geveeht werden ongeveer 1000 lijken van Afghanen op het slagveld geteld, terwijl de Engelschen 17 dooden en 115 gewonden hadden. De cijfers der slachtoffers aan beide zijden loopen steeds enorm uiteen. De vredelievendheid van den heer Gladstone zal aan dat alles wel spoedig een einde maken want hij schijnt het te zijn die aan het hoofd der nieuwe regeering moet komen. Nadat lord Har- fcington eerst alleen een gehoor bij de koningin had gehad, is hij er gisteren ochtend weder heen gegaan met lord Granville. Na hun terugkeer uit Windsor spraken zij den heer Gladstone, welke daarop des avonds naar de residentie der koningin vertrok. H. M. heeft dus de drie hoofden der partij gesproken en de zaak kan rijp voor beslis sing zijn. De opeenvolging dezer audiënties past geheel en al in de lijst der redeneering van de Dailij News van gisteren. Het komt aan het geavan ceerd liberale blad bijna onmogelijk voor aan de crisis een ander einde te maken dan de benoeming van den beer Gladstone tot eersten minister. Het land is niet in eene stemming om eene regeering recht te laten wedervaren, waarvan de heer Glad stone het hoofd niet is. De eenvoudigste fouten van zulk een kabinet zouden eraan geweten wor den dat het den grooton leider der liberalen niet aan het hoofd had, en weinig zou de staatsman te benijden zijn die op dit oogenblik eene liberale regeering zou willen vormen zonder den heer Gladstone. Lord Hartington heeft daartoe den lust niet, en deed hij het, dan zou het alleen in de uiterste noodzakelijkheid zijn. Er is in die redeneering van de Daily News veel

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2