188(E ISTEN, N»; 98. 123® Jaargang! Maandag 26 April. Zeeland. eders. April. jigelingen? iTELLING. acht uren. CHELDE. ■lijk 2 uren op Middelburg, 24 April Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunstnieuws. alle afmetingen ie rijk verzonden. ;oede KEUKEN- adres Boekh. DEN VAN DEK ZANDE duitsch, Arts te Arnhem. r post f I.IO. miging. cent. IDlESSTo ingen v. v. 9,15; nm. 1, 3,30, 7. 0 in plaats vail 1 uur. m. 2,30, 5, 8. nrg—Zierikzee. E SP00BWEG GOES. Tan Zierikzee: 5 vm. 10,80 nm.— 5 10,30 15 6,30 !4 6,30 15 6,30 5 6,30 6,30 tdienst EN ROTTERDAM April en Mei. VAN B0T1EBDAM: terd. 24 'morg. 10,u. tand. 26 10, BBdag27 midd. 12, mderd,29 ijdag.30 terd. 1 .and. 3 □sdag 4 oensd. 5 'ij dag 7 12,-. 12,- 12,-, 1,-, 12,-, 12,-, 'n c. M. U. M i. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 NDAG, WOENSDAG en ZATEltDAG. q. 7.30 nam. 3.— 8.— 3.30 10.30 n 11.- -.- 6.midd. 12.— 6.30 nam. 12.30 .20 h— B5 .30 5.37 .41 6.38 .40 »-» .55 *4.45 .14 *5.59 *6.40 6.50 'X 6.20 .30 7.52 .8 *7.57 8.45 .25 9.12 .6 10.18 10.41 .35 *9.6 10.50 .45 *9.15 11» 1 7.15 10.55 3.60 6.50 10.40 6.10 8.5 11.50 7.30 8.55 12.40 8.20 9.15 1.8 8.40 9.80 1.20 8.55 MIDDELBURGSEHE COURANT. Dit blad verschijnt da gel kg, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prys per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten euz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère 6. L. Daubï en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Bij deze oonrant behoort een BIJVOEGSEL- Sedert in ons nommer van 12 Januari jl. de aandacht gevestigd werd op de naderende behan deling van het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst tot ontbinding der ertpacht van de rijksgronden en wateren in bet Slaak, is deze zaak in de beide kamers der staten-gei:eraal afgedaan. Bij hare behandeling in de eerste kamer op den 19 dezer zijn over haar weder eenige inlichtingen gewisseld waarvan wij, teneinde de geschiedenis bij te houden, hier een overzicht laten volgen. De minister van financien heeft namelijk, in antwoord op eene vraag van den heer Borsius, eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent het verschil van gevoelen, dat tusschen de deskundigen bestaat ten aanzien van den aan te leggen dam tusschen Philipsland en Noord-Brabant. Dit ver. schil had aan de regeeriüg aanleiding gegeven om in hare memorie van toelichting de verklaring op te nemen, dat men zich niet moest voorstellen dadelijk na de goedkeuring van de overeenkomst met het leggen van den dam te zullen zien Het bedoelde verschil van gevoelen betreft niet de noodzakelijkheid van het leggen van een beteren dam dan de vroegere: daaromtrent is men het eensmaar niet omtrent de vraag of die dam al dan niet op de geschiktste plaats is aangelegd. Men vreest dat de dam op die plaats wel aan weerszijden aanwinst van grond, maar tevens aan den eenen kant, door de eigenaardige werking van den stroom, vorming van zandlagen en aan den anderen kant slibvorming ten gevolge zal hebben. Die vorming van zandlagen nu is noch in 't belang der provincie, noch in dat van het domein en het is daarom dat de regeering de uitkomsten van een vernieuwd onderzoek verlangt af te wachten alvorens aan 't werk te gaan. De minister eindigde echter met deze stellige verklaring„Na af kondiging van de wet zal met allen ij v e r het noodige onderzoek worden ingesteld en van de vruchten, die dit zal afwer pen, zal zoo spoedig mogel ij k gebruik worden gemaakt om den dam daar en zóo aan te leggen als het meest zal beantwoorden aan de verschillende belangen." Met deze ministerieele toezegging gewapend, kunnen dus nu de verschillende belanghebbenden toezien dat de beloften der regeering werkelijk nagekomen worden. De heer Borsius had reeds in zijne rede herinnerd aan den ondragelijken toestand, waarin Schouweu-Duiveland tengevolge van den jongsten strengen winter gedurende eeni- gen tijd weder verkeerd heeft. Tevens bad hij de inconsequentie, welke de oorzaak is van het aarzelen der regeering, in het licht gesteld. Tegen den vroegeren concessionaris, Yan Haaften, werd steeds de griet aangevoerd dat hij het aanleggen van den dam achterwege liet ter wille van het voor hem zwaarder wegende belang der land aanwinning. Maar nu het domein op het punt staat de zaak in handen te krijgen, scheen het alsof men weer denzelfden weg op zou gaan eerst eenige jaren door Blikvangers, door afdam ming der kreeken, door het graven van slooten, speculeeren op aanwas, en eerst daarna denken aan het leggen van den dam. Trouwens die bezwaren met het oog op de land-aanwinning worden, naar de heer Borsius meende, nog overdreven. Een man van veel ondervinding en kennis op dit punt, de heer Del Campo, geloofde er niet aan. Aan den Sloedam en aan den dam door de Ooster-Schelde kan men dagelijks opmerken hoe weinig een waterkeerende dijk den aanwas belemmert. Maar afgescheiden hiervan, gaat het voor den staat, als een goed huisvader, niet aan eenige zijner kinderen gebrek te doen lijden teneinde den gezameniijken boedel eenigszins te bevoordeelen. De aanleg van een tramweg, waarvoor men in de belanghebbende streken bezig is zelf de middelen bijeen te brengen, hangt geheel af van het vooruitzicht op het verkrijgen van den dijk, waarop men den weg ?al kunnen aanleggen. Voor het oogenblik kon dit betoog geen andere uitwerking hebben dan de reeds medegedeelde ministerieele belofte. Of de belofte tot daad zal worden, hangt zeker voor een gedeelte af van de wijze waarop de regeering nu en dan, bij ge schikte gelegenheden, aan de uit hare toezeggin gen voortvloeiende verplichtingen herinnerd wordt. Het is daarom dat wij op deze gedachtenwisseling de aandacht vestigen. De aanhouder wint. In de heden alhier gehouden gewone algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren nam de heer L. Cijsouw, onlaügs tot commissaris van den polder gekozen, na beëedigd te zijn zit ting. Voorts werd o. a. behandeld de begrooting voor het dienstjaar 1880, welke in haar geheel is vastgesteld tot een bedrag van 309,951.61$. Onder de uitgaven worden de gewone werken tot een bedrag van 109,824.35$ en de buiten gewone ad f 79,329.87 geraamd. Van de gewone werken zullen volgens de raming voor 106,560.85$ worden aanbesteed en voor 2.763.50 in eigen beheer worden uitgevoerd. Het gewoon dijkgeschot is op f 13.50 per bunder schotbaar en op f 5.30 per bunder vrij land bepaald. In een volgend nommer geven wij een meer uitgebreid verslag. Vlisslngen, 24 April. Beden morgen heeft alhier de opening der stembriefjes plaats gehad voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad. De uitslag was ais volgt; Uitgebracht waren 289 stemmen, van onwaarde 2, rest 287 geldige stemmen. Volstrekte meerder heid 144. d Daarvan verkregen de heerenJos. van Raalte 171, J. F. Dommisse 92, C. A. Kalbfleisch 6, W. C. Van Duuren Dutilh 6. C. Veldheer 4 stemmen, benevens op 3 personen ieder 1 stem. De heer Van Raalte is alzoo gekozen. Plaatsgebrek verhinderde ons gisteren melding te maken van de voordracht, door den heer W. J. van Gorkum, Donderdag avond, te Goes gehou den. Een verslag van het gedeelte dier zeer uitvoerige en belangrijke rede, dat over de geschiedenis der Transvaal-republiek handelde, treffen onze lezersin ons bijvoegsel van heden aan. Tot lid van den gemeenteraad van Hoedekens- kerke is gekozen de heer J. Zandee met 27 van de 47 uitgebrachte stemmen, terwijl de heer M. G. Verbeke er 13 bekwam. Te Hulst doet zich éen geval van pokken voor. Mrn zegt dat de besmetting uit Antwerpen, waar deze ziekte in geringe mate heerscht, over is gebracht. (T. N. Ct.) Volgens het verslag van de kamer van koophandel !te Schiedam werden in 1879 56.254 hectoliter gedistilleerd uitgevoerd, tegen 55.482 in 1878. Op het einde van 1870 bestonden er 355 brande rijen en 1 stoombranderij, vertegenwoordigende 15 branderijen. Naar men verneemt zijn er thans weder 12 branderijen in de maak. De gezamenlijke productie gedistilleerd bedroeg 445.474.16 hecto liter ad 50 pet. De wind-, koren- en moutmolens verwerkten ongeveer 11 millioen kilogram roggemeel en 20 millioen kilogram moutmeel. De Btoommolens leverden 2.518.563 kilogram rogge en moutmeel. Het schijnt dat de beroemde Maine-wet toch nog onvoldoende is om het misbruik van sterken drank op afdoende wijze te beteugelen. Althans de wetgevende macht in dezen staat gaat steeds voort met nieuwe en scherper wapenen tegen den algemeenen vijand in het tuighuis van wetteD en verordeningen te zoeken. Het houden of openen van herbergen en drank winkels is reeds volstrekt verboden. Sociëteiten of besloten vereenigingen, waar de leden zich het gebruik van een droppel likeur willen veroorloven, worden voortaan niet meer geduld. Ook is het verboden iemand sterken drank te schenken, zelfs zonder betaling, en wordt ieder die in zijn eigen huis bewezen wordt beschonken te zijn geweest, gestraft met eene maand of, bij herha ling, met drie maanden gevangenis. In Connecticut heeft men eenparig besloten aan de vouwen het stemrecht toe te kennen over alle verordeningen betrefiende den drankhandel, daar bg de mannen niet genoeg warmte in den strijd gevonden werd. Hoe meer echter eene zaak tot een verboden genot gemaakt wordt, hoe aantrekkelijker het gewoonlijk wordt en hoe meer men zich gaat beijveren, niet alleeii om het verbod te ontduiken, maar ook om zich te behelpen met plaatsvervan gers, die niet onder het bereik der wet vallen, maar misschien nog nadeeliger zijn. Dit schijnt de wetgevende macht in Maine en Connecticut over 't hoofd te zien. De openbare trekking der algemeene watersnood loterij te 'sGravenhage zal Maandag den 3 Mei a. des morgens te 9 uren aanvangen in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen^ Zwarteweg No. 7. Dixi maakt in 't Handelsblad de volgende opmerkingen over de Surinaamsche gouddelving- maat8chappij, die haar kapitaal, groot 3,600,000, in aandeeltjes van ƒ12, in ons land zoekt te plaatsen. „Van het maatschappelijk kapitaal wordt reeds dadelijk 3,300,000, dus circa 92 aan den concessionaris afgestaan. De aandeelhouders houden dus niets anders over dan 8 van hun kapitaal en een stuk land, dat weinig waarde kan hebben. „Wanneer het toch werkelijk waar was, dat er evenveel goud gevonden werd als vroeger in Californië en Australië, dan zou het niet lang duren of Suriname werd overstroomd door dui zenden gelukzoekers. „Wat zou hiervan het gevolg zijn? Dat evenals in die landen, het recht der sterksten alleen zou regeeren. Men zou de arbeiders van de Maat schappij van hun land wegjagen, hun de kens latende door revolver of bowiemes vermoord te worden. „Dat de kleine politie of militaire macht te Paramaribo hen zou kunnen beschermen, daar is geen quaestie van. Het land, waarvoor zooveel geld betaald is, ligt immers acht dagen reizens door onbewoonde, wilde streken van Paramaribo. „Men geeft op, dat er meer kapitaal vereischt wordt om de zaak op groote schaal te kunnen doorzetten, doch als het waar is dat de tegenwoor dige concessionaris gedurende de drie laatste maanden reeds ƒ42.500 per maand winst maakte, heeft hij dan wel de /300.000 van de aandeelhouders noodig „Verder lette men op, dat de Maatschappij in Engeland gevestigd is, met Engelsche directeuren en het zeer moeilijk is daar recht te verkrijgen» wanneer men eenmaal zijn geld kwijt is. „Is ons gouvernement te Suriname zoo oliedom dat het voor duizend gulden 'sjaars eene concessie afstaat, waaraan door den concessionaris maar zoo in ééns drie millioen driemaal honderdduizend gulden verdiend kan worden?" Op de te Goes gehouden vergadering der Ver- eeüiging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland zijn verschillende belangrijke punten behandeld. O. a. werd besloten dat de vaststelling van verordeningen tot verbod van halsbrekende toeren, enz. de overweging van de gemeentebesturen verdient. Ook werd druk besproken het thans door den minister van binnenlandsche zaken aan het oordeel van gedep staten onderworpen wetsontwerp tot wijziging van de artt. 264266 der gemeentewet. Drie bezwaren werden tegen dat wetsontwerp ontwikkeld, en wel 1° dat de openbaarheid dir kohieren van de plaatselijke directe belastingen zal verloren gaan2° dat er strijd geboren wordt met de beginselen der administratieve hiërarchie, daar de raad, op reclame van de belastingschul digen, de kohieren, die reeds door gedep. staten zijn goedgekeurd, kan wijzigen3° dat uit zulke wijziging moeilijkheid kon voortvloeien voor de comptabele huishouding der gemeente, dewijl dan niet het volle bedrag, waarop het kohier, in overeenstemming met de som, op de begiootiog uitgetrokken, is opgemaakt, kan worden geïnd. Het bestuur werd gemachtigd, om, des geraden, eene buitengewone vergadering te beleggen tot beraadslaging over een petitionnement tegen het ontwerp. Als plaats voor de zomervergadering werd 's Gravenpolder aangewezen. consuls. Op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Santos, aan den heer C. Budichde heer A. Zerrenner, benoemd tot vice-consnl aldaar, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. belastingen. Benoemd tot controleur der dir. bel., invoerr.en ace. te Haarlem, T. G. van Delden, controleur te Delfshaven. telegkaphii. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren J. H. L. Oflerhaus, thans telegrafist der 2e kl. Een openbaar onderwijzer te Rotterdam, P. Bank genaamd, heeft een kind dat een tijdlang bijzonder onderwijs genoten had, op zeer onge paste wijze afgewezen, aan de ouders schrijvende dat de openbare scholen, hoe „vertoeielijk" ze zijn mogen, toch te goed zijn om hetgeen door de bijzondere scholen bedorven is goed te maken. Deze handeling wordt door de liberale bladen natuurlijk onbewimpeld afgekeurd. Men zou zich aan dien kant eer op „zieltjes redden" dan op het afstooten van verdwaalden dienen toe te leggen. Maar wat ons verbaast, is dat de antirevolutio naire bladen er zoo'n beweging over maken. Eerst de Rotterdamsche Sprokkelaardie het geval aan 't licht bracht en nu ook de Standaard. Openbare onderwijzers als de heer Bunk zouden veeleer mannen naar hun hart moeten zijn. 't Is waar dat hij van de gelegenheid misbruik heeft ge maakt om van de bijzondere scholen kwaad te spreken, maar wat beteekent dat voor hen, die gewoon zijn de openbare school „erger dan kroeg of bordeel" te noemen Naar men verneemt, zal tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg worden benoemd dr. M. Treub, assistent bij de botanie aan de hoogeschool te Leiden. De gouverneur-generaal van N. I. heeft bepaald dat op vijf plaatsen in de Minahassa (Celebes) openbare inlandsche scholen opgericht zullen worden. De luit. t/z 1 kl. F. J. Stokhuyzen, behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. In verband met de op 1° Mei a. s. in werking redende reorganisatie van het departement van oorlog, worden benoemd tot adjudanten: van den inspecteur der artillerie, de kapitein der artillerie Callenfèls; van den inspecteur der cavalerie, de ritmeester Kijnbende, eu van den inspecteur der genie, de kapitein der genie Andrê de la Portei (A. R. Ct.) Zierikzee, 23 April. Bij gelegenheid van het 50jarig bestaan van het harmoniegezelsehap Kunst en Eer, dat zieh gedurende dit tijdsverloop hoogst verdienstelijk jegens onze gemeente ge maakt en al hare openbare feesten opgeluisterd heeft, ondervonden de werkende leden en hnn ijverige directeur, de heer D. H. Ezelman, vele blijken van waardeering en vriendschap. Des morgens te 8 uren bijeengekomen in de concert zaal, werden de werkende leden door hun voor zitter, den heer M. F. C. de Kater, hartelijk welkom geheeten en werd den directeur, namens de leden, een gouden insigne aangeboden. Daarna deden zij een wandeling door de stad en brachten als uit koperen monden den ingezetenen hun feest groet, die door het uitsteken eener menigte vlaggen beantwoord werd. Des middags werd aan het oud-lid, den heer G. C. Bethe, een der oprichters van het gezelschap, eene aubade ge bracht en daarna in deü tuin van Concordia voor een talrijk publiek eene uitvoering gegeven. In den avond vereenigden een aantal ingezetenen zich met de werkende leden in de concertzaal,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1