N«. 96. 188Ö.1 I28e Jaargang* Vrijdag 23 April. HELMAR. HIDDUIIRGSCHE C0UR41VT. Dit blad verschijnt dagelijks? net uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 8,50. Afzonderlijke nonmers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advirtentlen: 20 Gent per regel? Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letten worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Hadbi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonis. Middelburg, 22 April De Haagsche correspondent der Zutfensche Courant bevestigt het reeds bij wijze y an gerucht medegedeelde bericht, dat door den raad van state een zeer ongunstig advies is uitgebracht over het wetsontwerp betrekkelijk de invoering der nieuwe schoolwet met 1 November dezes jaars. Hij voegt er echter bij dat door de minderheid van den raad een advies in tegenovergestelden zin is inge diend. Naar aanleiding hiervan schrijft de correspondent het volgende „Natuurlijk dat men zich tegenover dergelijke feiten eens afvraagt, hoe is toch tegenwoordig het college van den raad van state saamgesteld? En dan springt in het oog, dat in den laatsten tijd de antiliberale elementen in dat college aanmerke lijk zijn versterkt. Onder dit ministerie zijn reeds twee conservatieven in den raad gebracht, n. 1. de heeren Heemskerk Az. en Beijen, beide tot vervanging van liberale leden. Dat is inderdaad een feit waarover de groote bladen zwijgen, maar dat toch de aandacht verdient. Of zou men misschien willen beweren, dat de raad van state geheel buiten de politiek staat tn dat althans bij benoemingen voor dat college op de politiek volstrekt niet gelet behoort te worden? Naar het mij voorkomt is die bewering in strijd met de wer kelijkheid. Indien de leden van den raad advies moeten uitbrengen over wetten en maatregelen, die met de politiek in het nauwste verband staan» dan kan het bijna niet anders of de politieke richting, waartoe de leden bebooren, is op het advies van grooten invloed en vooral is dat het geval als men tot leden van dat college benoemt ond-parlementaire strijders, zooals b. v. Heemskerk Az. Thorbecke schijnt zich ook eerst de illusie gemaakt te hebben, dat in den raad de politiek geheel kon worden buitengesloten en op zijn voordracht zijn indertijd dan ook wel conservatieven en antirevolutionairen be" noemd; maar later schijnt die staatsman vol komen van deze illusie genezen. In Frankrijk gaat men zelfs zoover van een antiliberalen staatsraad volkomen onbestaanbaar te achten met een libe- raal kabinet; maar al is men bij ons meer ver draagzaam, wie eeuigszins met de politieke beweging ten onzent bekend is, zal toegeven dat een raad van state, welks meerderheid een afkeer heeft van de beginselen door een gouvernement ver tegenwoordigd, voor dat gouvernement een groot struikelblok kan worden. De raad vindt natuurlijk alle belangrijke hervormingen van zulk een ministerie geheel in strijd met 's lands belang en moet da&rom telkens aan den koning adviseeren niet in die richting mee te gaan. Moet dat op rEXJILX-JBTOISr. 15. Feu roman uit de kunstenaarswereld. VAN F AMY LEWALD. TWAALFDE HOOFDSTUK. Een paar dagen later kwam de broer van Cecile op mijn atelier. Ik had hem sedert den avond van die partij bij zjjn vader niet meer gesproken en was zoo in mijn werk verdiept, dat ik hem goeden dag zei zonder op te zien en ijverig voortwerkte. Ik had den vorigen zomer op onze wandelingen een schets gemaakt van een dorpssmidse, waarvoor een ruiter in den mant schijn stond te wachten op het beslaan van zijn paard, terwijl de gloed van het vuur van het fornuis een rooden schijn naar buiten wierp, zoodat die dubbele verlichting een zeer mooi effect maakte. „Dat wordt goed 1" zei Leonard, op een tafel plaats nemende, nadat bij de schilderij een poos met zijn kennersoog bekeken bad. «Dat wordt heel goed; maar de voorpooten van het paard Roeten nog wat meer van het roode ecbjjnsel van den dnur niet tot een botsing aanleiding geven? „Op die gronden beschouw ik de hooge benoe mingen, welke van dit ministerie zijn uitgegaan, als de grootste politieke font waaraan het kabinet Van Lijnden zich tot heden heeft schuldig gemaakt. Zij zijn misschien het uitvloeisel van de leuze, waaronder het ministerie is opgetreden, de leuze nl. van geen politieke kleur te willen bekennen; maar dan ziet men hier ook de nadeelige zijde van het regeeren met een gouvernement, dat zich bij geen enkele partij wil aansluiten. De ministers moeten toch bedacht hebben, dat ditmaal de benoemingen van des te meer gewicht waren, omdat de nieuwe leden den doorslag zonden geven voor de een of andere richting. Thans is door een ministerie, dat moet leven van den steun der liberalen, in den raad van state voor de anti-liberalen de meerderheid verzekerd. „Men is hier in politieke kringen vrij algemeen van meening, dat de minister Six zich door het ongunstig advies van den raad niet zal laten terughouden om die voorstellen te doen, welke hij in 's lands belang noodig acht. Voor het in werking doen treden van de nieuwe schoolwet heeft hij de medewerking van de wetgevende macht zelfs in 't geheel niet noodig. Bij de wet is bepaald, dat bij koninklijk besluit de dag voor het in werking treden der wet zal worden vast gesteld, en dus mag de dag van invoering zelfs niet meer van de medewerking der staten generaal afhankelijk worden gemaakt. O zeker, ook al is het besluit waarbij de dag van invoering wordt bepaald, reeds in de Staatscourant verschenen, dan kunnen toch wel de beide takken van de staten- generaal de middelen weigeren, welke noodig zijn om de verschillende wetsbepalingen ook in wer kelijkheid tot uitvoering te brengen; maar dat zelfde kunnen zij doen met betrekking tot de middelen voor elke andere wet, welke reeds in werking is. Dat men spreekt en schrijft alsof er werkelijk verschil is tusschen de uitvoering van deze en andere wetten, is eenvoudig hieraan toe te schrijven, dat het koninklijk besluit van in voering veel te lang uitblijft, waardoor velen in den waan worden gebracht dat er nog eerst een speciale beslissing van de wetgevende macht noodig is. Dat is echter een dwaling, waartegen wel eens gewaarschuwd mag worden. „Oudertusschen gaat het ministerie ook met de voorbereiding van andere wetten voort. De reeds zoolang verwachte wet tot beperking van het misbruik van sterken drank is eindelijk bij den raad van state in behandeling." Wij maken onze lezers opmerkzaam op de, blijkens achterstaande advertentie, morgen (Vrij dag) middag van 4 tot 7 uren geopende gelegen heid om de bloemententoonstelling in het Schut tershof alhier te bezoeken tegen een toegangsprijs het vuur hebben; want die liggen van de knieën af te veel in het duister. Maar wees zoo goed u om te keeren, neder te knielen en mij te aan bidden." Ik draaide onwillekeurig het hoofd om en moest over de houding van dien altijd vroolijken makker hartelijk lachen. Hij stond ver voorovergebogen en had een ganzenwiek in de hand, waarmede hij lachend op mij wees. „Wat begint gij nu?" vroeg ik. „Ik ben de engel der blijde boodschap, mgn waarde, en breng u goede tijdiDg. Vouw uwe handen, dank den Schepper, dat hij u zulk een gezegend talent gegeven heeft en kom dan aan mijn kloppend hart. Wij gaan samen naar Rome 1" „Naar Rome herhaalde ik, en durfde niet gelooven dat het waar was. „Ja, naar Romebevestigde hij „uwe twee jaar in de kazerne zijn niet verloren geweest. De jury heeft met welgevallen uwe Romeinsche helden aanschouwd; gij zijt de man en het is te hopen dat gij nooit in uw leven weer zulk een taai, afgezaagd onderwerp te schilderen zult hebben." „Maar hoe meent gij dat toch? De bekro ning heeft nog lang niet plaats en de jury is zeer geheimhoudend!" sprak ik met klimmende verbazing. „Geheimen dringen evenals de zonneschijn door de reten van gesloten deurenen vallen gelijk van slechts 10 cent. Velen, voor wier beurs een kwartje te veel is, zullen ongetwijfeld hiervan gebruik maken. Voorts is morgen avond van 8 tot 10 uren de tentoonstelling tegen den gewonen prijs te be zichtigen bg kunstlicht. Ook dit eigenaardig schouwspel zal vermoedelijk wel bezoekers trekken. Door de kamer van koophandel te Tilburg ia een adres aan den minister van waterstaat gericht, met verzoek om zijne goedkeuring niet te ver- leenen aan de regeling van den zomerdienst der spoorwegen van het Zuidernet, zoo de sneltrein Vlissingen—Venlo (vm. 10 uren) te Tilburg niet meer zal ophouden. SchouwenDuiveland, 21 April. Had het bestuur van de spoorboot, bij het vaststellen van de afvaartlijst voor April, geweten dat de Veieeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeelandden 22 en 23 dezer tentoonstelling zou houden van bloemen, planten, tuinmeubelen, tuinsieraden en tuinbouwgereedschappen, vermoe delijk zou het dan Vrijdag de boot eene reis van Zierikzee naar Middelburg en terug hebben laten doenteneinde do belangstellenden van SchouwenDuiveland gelegenheid te geven die tentoonstelling in 'éen dag te bezoeken. Zonder te beweren dat eene breede schaar daarvan gebruik zou hebben gemaakt, is het toch zeker dat, nu de boot beide dagen 's morgens te half zeven van Middelburg en te 3,45 's na middags van Zierikzee afvaart, we van dat genot verstoken zijn. Laat toch de broeders, die aan 't spoor wonen, hen niet vergeten die het missen. Een bezoek aan de zeker belangrijke tentoon stelling, vordert thans twee dagen en daarvoor is menige beurs tegenwoordig te plat. Bij de verkiezing van een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Tholen werden bij her stemming uitgebracht 177 stemmen op den heer Bolier van Scherpenisse en 101 op den heer Daane van Stapele, zoodat eerstgenoemde verkozen is. (Zie laatste berichten van gisteren Door den raad van Zoutelande is tot gemeente- ontvanger benoemd de heer J. P. van den Heuvel, te Middelburg. Tot lid van den raad dier gemeente werd, ter vervanging van wijlen J. Adriaanse, de heer M. Bakker gekozen. De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal op Zaterdag, 24 April aanstaande, niet plaats hebben. Met ingang van 1 Mei, zal het rijkstelegraaf. de stralen van den engel der blijde boodschap lang vóór den bepaalden tijd op de juiste plaats neder, zoodat gij reeds in al uwe heerlijkheid voor mij staat." „Houd nu eens op met die dwaasheden, Leonard Wat hebt gij gehoord Wat weet gij „Niets, niets? Cecile heeft mij het zwijgen opgelegd. Zij is erop gesteld het u zelf te zeggen." „Dat ik den prijs krijg?" „Ja, ja. Nu hebt gij het buiten mijn toedoen toch geraden! De dirtcteur heeft het haar in vertrouwen gezegd en er bijgevoegd dat er geen sprake kon zijn van keuze, waar het eene werk alle anderen zoover overtrof. Zij verwachten wonderen van u> die gij nooit verrichten zult; want het historische is uw genre niet. Die hur kende smidsjongen daar en die keffende hond, zijn tienmaal beter dan al uwe Romeinen met hooge helmen en wijd uitgespreide beenen." „En gunt gij mij die zegepraal?" „Wat valt daar aan te gunnen? of wat kan mij het oordeel van die oude pruiken schelen Vader wilde dat ik zou mededingen, niet om de toelage; want die had ik toch niet mogen aanne men, maar waarschgnlijk om mgn gdelheid een weinig te temperen, door een nederlaag. Dit doel is evenwel in het minst niet bereikt, ofschoon ik zijn zin gedaan heb. Maar het voornaamste is dat wij samen naar Rome gaan zoodra wij beiden de stukken af hebben die wij onder banden hebben. kantoor te Bruinisse op werkdagen open zijns van 8 tot 12 uren voor- en van 3 tot 7 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De St. Ct. bevat de statuten van de Rotterdam- sche Coöperatieve Verbruiks-V ereeniging, ten doel hebbende het verschaffen aan hare leden van onvervalschte levensbenoodigdheden van goede hoedanigheid, en kapitaalvorming. HedeD en morgen wordt in het Schuttershof de Edele Handboog alhier de 25e tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van den tuin bouw in de provincie Zeelandonder bescherming van Z. M. den koning, gehouden. De commissie van beoordeeling van bet inge- zondene is samengesteld uit de heeren dr. G. van Hennekeler, voorzitter, J. van Slugp,P. D. Koning, P. Cense, te Middelburg, en J. de Jager, te Oost- kapelle, terwijl de heer F. D. Sprenger als secretaris aan de commissie is toegevoegd: De commissie heeft de volgende prijzen toe- a. Voor liefhebbers of hunne tuiniers: voor 6 bloeiende Azalea Indicaniet ingezonden. Voor 6 bloeiende Rhododendron, (Hybriden) niet ingezonden. Voor 6 bloeiende Camellia Japonica: niet ingezonden. Voor 15 groote planten, gekweekt in tobben of pottenniet in- b. Voor handeldrijvende kweekers en bloe misten. Voor 12 bloeiende Asatea Indicade zilveren medaille en 6 aan de firma A. Blaas Ez., bloemist te Middelburg. De bronzen me daille en f 3 aan P. G. Stomps, bloemist te Middelburg. Voor 12 bloeiende Rhododendrum (Hybriden)de zilveren medaille en 6 worden niet toegekend. De bronzeu medaille en /3 aan P. G. Stomps, bloemist te Middelburg. Voor 12 bloeiende Camellia Japonica: niet inge zonden. Voor 25 groote planten, gekweekt in tobben of pottende zilveren medaille en f 15 aan de firma A. Blaas Ez., bloemist te Middel burg. De bronzen medaille en f 10 aan P. G. Stomps, bloemist te Middelburg. c. Voor alle inzenders zonder onderscheid: voor eene bloeiende Rhododendrumuitmuntende door grootte en kweekde zilveren medaille aan J. M. Jansen, tuinbaas bij jhr. Van Doorn van Koudekerke, te Koudekerke. De bronzen medaille aan W. van de Putte, boomkweeker te Middelburg. Voor 30 bloeiende oranjerie- en kastplantende zilveren medaille en f 10 aan de firma A. Blaas Ez., bloemist te Middelburg. De bronzen medaille en f 5 worden niet toege kend. Voor 15 warme kastplanten de zilveren vergulde medaille aan W. M. de Witte, tuinbaas bij mr. A. P. Snouck Hurgronje „Voorloopig heb ik noch den prijs, noch het geldbracht ik schuchter in het midden. „Den prijs hebt gij en ik heb het geld. Ik zal het u voorschieten, dan bereikt gg uw doel een half jaar vroeger Ik reikte den trouwen, goedbartigen jongen de hand, maar hoe verleidelijk het ook was om hoe eerder hoe liever met hem op reis te gaan, mocht ik took het verzoek mijner weldoenster niet ver geten. „Ik moet naar Waldritten," zei ik „ik moet de portretten van den generaal en zijn vrouw maken en waarschijnlijk ook dat van de dochter. In het voorjaar kan ik nog niet aan reizen den ken; voor den herfst kom ik niet weg." „Waldritten? Daar schijnt dit jaar een bedevaart heen gedaan te worden l" zei Leonard schertsend. „Moet iedereen daar dan naar toe? Gg en graaf Berkow en Clamor ook al. Het zal er nog op neder komen dat ik er ook heen ga, zooals Clamor mij dezer dagen voorstelde." Ik vroeg waDneer ik hem gezien had. „Gisteren!" antwoordde hij en voegde erbij dat Clamor bijna dagelijks bij hem kwam en dat zij allemaal veel van hem hielden. „Hij maakt uw zuster nog al het hof." IWwdt vervolgde)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1