Laatste berichten* Benoemingen en besluiten Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszake n. Tèm<§U». en ons aan 't lezen van het treurspel gezet. Wij ontdekten er tafereelen in van groote dramatische kracht en noemen daaronder bij voorkeur het 4e tooneel in 't 3e bedrijf, het onderhond tusschen den naar vooruitgang strevenden sultan Selim en zijne aan 't oude gehechte moeder. De ver taling laat zich echter lang niet gemakkelijk lezen en doet zeker aan het oordeel over het oorspron kelijke geeu goed. Zoo, om slechts enkele onder vele voorbeelden te noemen, hebben wij nog nooit gehoord dat het Duitsche bijwoord Gemach, wees bedaard, zacht wat, of populair houd uw gemak, zich overzetten laat door Gemak alleen. Zoo is het rythmisch lezen van verscheidene regels waarin de klemtoon op den tweeden lettergreep van 't woord harem valt, in 't Nederlandsch eene onmogelijkheid. Zoo klinkt de vraag„Heb ik uw schuts van doen voor „Heb ik uw bescherming noodig?," in onze taal niet welluidend en niet zeer verstaanbaar. Zoo spreekt iemand, die in 't Nederlandsch tot een ander zegt: «Yerzuim niet mijn ontknooping af te wachten'' slecht Nederlandsch of onzin, tenzij hij juist bezig mocht wezen een tooneelstuk te ontwerpen, wat in casu het geval niet is. Het werk van prof. Jonckbloet is dus een werk der vriendschap, maar of 't ook een vriendschaps-d i e n s t is zullen wij niet beoor- deelen. De infanterie officier H. P. Staal gaf bij W. J. Tjeenk Willink te Zwolle een Geschiedenis en strekking van het defensie-hoofdstuk onzer grondwet in hto licht, welke met het oog èn op het steeds aanhangige vraagstuk onzer landsverdediging èn op de gowensehte herziening der grondwet aan velen te pas kan komen. Dr. M. J. Godefroi, te 's Hertogenbosch, schreef aan den heer H. Pierson, predikant te Zetten, een Open Brief over diens bemoeiingen met het prostitutie-vraagstuk. Daar wij dit vraagstuk evenmin voor behandeling in een dagblad als voor bespreking op publieke bijeenkomsten geschikt oordeelen, zullen wij er verder niets van zeggen. Alleen kan het, juist tot rechtvaardiging van dat oordeel, dienstig zijn dat dr. Godefroi, als man van de wetenschap, den heer Pierson den raad geeft zich te bepalen tot het gebied der zedeleer, waar hij zoo uitnemend voor geschikt is, maar zich verder te onthouden van dillettantisme in de vakken der gezondheidsleer en geneeskunde, waar hij altijd een vreemdeling zal blijven. In het jongste nommer van Eigen Haard treft men, behalve een portret en levensbeschrijving van wijlen mr. S. C. Snellen van Vollenhoven en andere bijdragen, benevens eene fraaie plaat Speelkameraden (een groote, goedige lobbes van een hond, met een kleuter van een jongen die hem bij zijn haren trekt), ook het begin van een be langrijk opstel over Modelscholen aan. Het is van de onvermoeide hand van den heer G. A. Vor- sterman van Oijen en de vrucht van zijn bezoek aan de Parijsche wereld-tentoonstelling in 1878. Naar aanleiding der daar ten toon gestelde school kamer van Stanislas Ferrand, met schoolbanken van Lenoir en leermiddelen van Hachette, heeft de heer Van Oijen een plan voor Nederlandscbe sehool-lokalen ontworpen. Nu de staatscommissie voor den schoolbouw met haar werk zulk een jammerlijk fiasco gemaakt heeft, is het dubbel belangwekkend te vernemen hoe die mannen derpractijk, die hun leven in de scholen moeten doorbrengen, en die tevens alge meens kennis en doorzicht genoeg bezitten om zich op ander dan uitsluitend paedagogisch gebied te bewegen, over de inrichting en den bouw van scholen denken. Daarom achten wij studiën als die van den heer Vorsterman van Oijen zeer de opmerkzaamheid waardig. De 4e aflevering van den tegenwoordigen jaar- gang van De Aarde en haar Volken bevat eene voortgezette reisbeschrijving door Columbia, den over mijzelven, toen ik merkte dat mij dit inderdaad speet. ELFDE HOOFDSTUK. Dien avond was ik uitgenoodigd bij den bankier Wollman, diezelfde familie waarover ik drie jaar geleden den graaf met Clamor had hooren spreken. De jonge Leonard Wollman had zich aan de schilderkunst gewijd, was tegelijk met mij aan de academie geweest en had een groote vriendschap voor mij opgevat. Ook hij dong naar den prijs voor Kome. In die dagen, toen het Duitsche kunstenaars leven opnieuw begon te ontwaken, had men in de rijke, beschaafde Joodsche families veel met talentvolle jonge kunstenaars op, zoodat er menig huwelijk tusschen dochters uit dergelijke gezinnen en onbemiddelde kunstenaars gesloten werd en mijn vriend en de zijnen beschouwden het als een verdienstevan mij, dat ik mij uit mijn geringen stand had weten op te heffen. Ik kwam even gaarne bij hem aan huis als ik er ontvangen werd; want ofschoon ik het niet wilde weten, vond ik het altijd nog eenigszins vleiend en aangenaam om op groote partijen gevraagd te worden en mijne beste, nieuwmodische kleeren aan te trekken, en het kostte mij altijd eenige inspanning om mijn blijdschap niet te verraden of niet in het oogloopend alsmede het vervolg van een reisverhaal door Nieuw-Guinea, het groote, nog in een geheim zinnig duister gehulde eiland, dat aan de ooste lijkste grens onzer Oost-Indische bezittingen door ons koloniaal gezag wel met angstvallige zorg voor vreemde aanraking bewaard, doch onmogelijk zelfstandig tot eenige ontwikkeling gebracht kan worden. De Economist over April jl. bevat opstellen over de mutatierechten, door A. Sassenover den zout accijns in verband tot den landbouw, door prof. A. Mayerover het toelatiugs-examen tot de militaire academie in 1879 door dr. Steyn Parvéover het consignatie-stelsel, door mr. E- Lenting; over het assurantiewezen door M. H. Pimentel; over weduwen-pensioenen voor rijks ambtenaren, het teekeconderwijs, de statistiek van scheepvaart en scheepsbouw enz. Van inteekenwerken ontvingen wij, sedert onze vorige opgaafNieuwe hand-atlas der aarde, door Frijlink en Van Otterloo, 8e druk, uitgave van D. Noothoven van Goor te Leiden, 10e en 11e afl. bevattendeNoord-Amerika, de Noordpool, de Wereldkaart en Denemarken; alsmede van Van Lennep's Geschiedenis van Nederland, 6e druk, uitgave dr. Van Vloten, (bij denzelfden uitgever) de afleveringen 26 en 27. Ze bevatten het verhaal van Nederlands ondergang in het laatste jaar der vorige eeuw, van zijn diepen smaad en ongeluk onder de Fransche overheersching en van zijn herleving onder het huis van Oranje, na de afwerping van het gehate vreemde juk. consuls. Opgeheven het Nederlandsch consu laat-generaal te Parijs en tot' consul der Neder landen aldaar benoemd de heer M. J. H. van Lier, kanselier van het gezantschap, tot dusver vice-consul. (Zie laatste berichten van gisteren.) De heer J. Kibas de Olasca, tot consul dor Nederlanden te Barcelona benoemd, is door de Spaansche regeering in die hoedanigheid erkend. leoer. Op zijn verzoek, is aan den len luit. M. J. van Hoogstraten, van het 3e reg. inf., eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. teleoraphie. Op verzoek eervol ontslagen de telegrafist 3e kl. bij den rijkstelegraaf F. A. Maas. Door de commissie voor de akte examens in Noord Brabant is toegelaten als onderwijzeres in de Engelsche taal mejuffrouw H. Joppe alhier. Arnemuiden, 18 April. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente alhier, de heer H. H. Veder, predikant te Valkenburg. Ook de diakenen der N. H. gemeente te Middelburg hebben een adres aan de tweede kamer gericht tegen de rentebelasting, voor zoo ver die van diaconiefondsen geheven zal worden. Wij vernemen dat de predikanten Sibmacher Zijnen en Koch, in zake de aannemingsquaestie, door het klassikaal bestuur van Middelburg in het ongelijk zijn gesteld. Bet Zuiden.) De le luit. der inf. Van der Garden heeft een „snel-lader" uitgevonden, welke op alle uiet-repe- teerende geweren toegepast kan worden, met behulp waarvan een veel grooter aantal patronen in denzelfden tijd verschoten kan worden. Op den 30 dezer maand zal de bevolen garnizoensverwisseling plaats vinden. Te 10 uren vertrekt het 4 bat. van het 3e reg. iof. van Bergen op Zoom naar Vlissingen, terwijl het 1 bat. van dat reg. te 1 uur van laatstgenoemd garnizoen naar Bergen op Zoom vertrekt. bezorgd te zijn om al de regelen der wellevendheid goed in acht te nemen. Daar ik bang was om te vroeg te komen ging ik dien avond zeer laat, nadat ik thuis herhaal delijk op de klok gekeken had, of het nog geen tijd zou wezen. Men was reeds aan het dansen toen ik binnen kwam en terstond ontdekte ik Clamor met de dochter des huizes aan het andere einde van de zaal in een druk gesprek. Kort nadat ik met Leonard kennis had gemaakt was ons gesprek op mijn geboorteplaats gekomen en toen had ik reeds gemerkt dat Clamor zeer veel bij Wollman kwam. Daarbij waren mij eenige uitdrukkingen te binnen geschoten, welke hij en de graaf ten opzichte dier familie gebezigd hadden en sedert werd ik daar gedurig aan her innerd maar ik had Clamor nog nooit daar aan huis ontmoet en hem zelfs sedert dien dag, waarop hij mij die vijf daalders gegeven had- niet anders dan in het voorbijgaan gezien. Cecile, de eenige zuster van Leonard, had mij echter dikwijls over hem gesproken, naar zijne ouders gevraagd, van zijn zusier laten vertellen en ik had duidelijk aan haar gemerkt, dat hjj onder hare aanbidders tot de bevoorrechten behoorde. Zij zag er dien avond zeer lief uit, met donker roode bloemen in haar gitzwart haar, terwijl zij hare sprekende oogen vriendelijk lachend tot hem ophief. Toen ik uit de verte voor haar boog, knikte zij mij toe als een oude kennis en terwijl Het beroep in cassatie van de gebroeders La- vertu is door den hoogen raad verworpen. De 70jarige veldwachter M. Rijks te Hoede- kenskerke vierde Donderdag jl. zijn zilveren ambtsfeest. Hij werd bij deze gelegenheid door den gemeenteraad in de raadkamer plechtig geluk gewenscht en ontving van den raad een geschenk in geld alsmede een zilveren brillenhuis met in- Bchrift. Door vele ingezetenen werden hem andere geschenken aangeboden, terwijl een eerepoort voor zijne woning, de vlag op den toren en op vele particuliere huizen getuigenis van den feestdag gaven. In het paardenspel van Carré te Amsterdam treedt heden avond eene „luchtkoningin" op, die zich Mad. Zenobia noemt. Een zonderlinge reclame wordt voor haar gebruikt. Zij heeft vroeger in Indie gespeeld en is met het stoomschip Friesland naar Europa teruggekeerd. Gedurende het op onthoud van het schip te Cadix droomde zij echter eens dat het schip vergaan zou. Tengevolge van dien droom zette zij haar reis verder over land voort en ontkwam daardoor aan de schipbreuk, welke genoemd schip op dezelfde reis getroffen heeft. Van deze gelukkige redding wordt nu, in Carré's advertentien, gebruik gemaakt om „het interesse voor deze kunstenares nog te ver- hoogen Het geheele korps studenten aan de polytechnische school te Delft begeleidde gisteren morgen met treurmuziek het stoffelijk overschot van den 20jarigen student J. J. de Lange naar het spoorwegstation, vanwaar het lijk naar Alkmaar, de woonplaats zijner ouders, overgevoerd moest worden. In een vechtpartij tusschen twee werklieden der Haarlemscho gasfabriek heett de een den ander bijna de geheele bovenlipafgebeten. Het grootendeels voltooide belangrijke werk van jhr. mr. J. K. J. de Jonge: De opkomst van het Nederlandsch gezag in Oost-lndiëzal worden voortgezet door den heer P. J. B. B. Robidé van der Aa. Het aantal bezoekers der tentoonstelling in do Gothische zaal te 's Hage neemt nogalt ijd toe, terwijl het cijfer der loten, welke in de zaal worden verkocht, bewijst, dat de indruk in elk opzicht bevredigend is. Op enkele dagen is de toevloed der vreemdelingen groot, dank vooral ook de medewerking der directiën van de spoor wegmaatschappijen, die door het vervoer van reizigers tegen verlaagd tarief het bezoek der tentoonstelling zeer vergemakkelijken. Uit het verslag der commissie tot tijdelijke werkverschaffing te 's Gravenhage blijkt dat zij in den afgeloopen winter ƒ25.005 ontvangen en daarvan ruim f 18700 aan arbeidsloonen, en het overige besteed heeft aan de aanschaffing van het noodige materieel en aan toezicht bij het werk. Dit bestond in duinwerk, verricht door ruim 700 personen, van Januari tot half Maart, op een daggeld van 90 cent. Een reeds vroeger ontwor pen weg is hierdoor aangelegd. De arbeiders waren bij voorkeur gehuwde of jonge mannen, die in de zorg voor bejaarde ouders moesten voorzien. Een aanbeveling van den patroon, bij wien de arbeidér 't laatst werkzaam was geweest, werd voor de toelating tot het werk gevorderd. Te Rotterdam is in de Witte- de Withstraat door de firma Van der Hoeven en Buijs een Museum van Onderwijs en Kunst geopend, dat tevens een nii verheidsonderneming is. Het bevat modellen van alles wat op het onderwijs in zijne verschillende graden betrekking heeft, van de prentjes, knipsels en vlechtwerken der Fröbelschool af, tot de instrumenten en toestellen voor het onderricht in de natuur- en werktuigkunde, de modellen voor het teekenonder wijs en de skeletten en preparaten voor de ontleedkunde en de physiologie. De instrumenten worden dagelijks door stoom of electriciteit in beweging gebracht. Een kleine tentoonstelling van schilderijen is eraan verbonden. Professor Lagarde, te Göttingen, verzekert dat het verhaal omtrent den eigenhandigen brief ik mijn compliment aan hare ouders ging maken, zag ik aan hunne blikken dat zij en Clamor over mij spraken. Niet zonder aarzeling ging ik eindelijk naar hem toewant ik voelde mij niet op mijn gemak en was haar dus zeer dankbaar dat zij mij zoo vriendelijk de hand toestak en door mij toe te spreken uit de verlegenheid redde van een gesprek te moeten beginnen. „Wij hadden juist over u gesproken toen gij binnen kwaamt" zei zij. „Graaf Berkow vertelde ons dat hij van daag zulk een fraai portret van freule Von Marville bij u gezien had, dat gij uit het hoofd geschilderd hebt voor de zilveren bruiloft harer ouders. Hij heeft er ons zulk een mooie beschrijving van gegeven, dat ik het noodzakelgk zien moet voor gij het verzendt." {Wordt vervolgd.) van den apostel Petrus, die teTJeruzalem zou zijn gevonden, uit de lucht is gegrepen. Te Berlijn is een reiziger uit Stokholm op een zonderling voertuig aangekomen. Hij reist op een wagen die met drie IJslandsche honden is bespannen. De honden zijn groot en bij zonder krachtig. De zonderlinge Zweed wil gansch Europa op deze wijze rondreizen en het laatst Parijs, Brussel en Den Haag bezoeken. Bij ons te lande kan hij met verschillende politie verordeningen in botsing komen, zoowel die hem verbieden op de kar te zitten als om zijne honden als trekdieren te gebruiken. Een zonderling verschil van opvattiDg bestond er tusschen de correspondenten van de Standard en de Daily News omtrent het voor komen van lord Beaconsfield Zondag in de kerk te Windsor. Terwijl de eerste zegt dat de premier er „bijzonder goed uitziet", schrijft, de ander: „de minister scheen alles behalve wel te zijn en wat zwak, daar de heer Montagu Corry zijn lordschap hielp terwijl hij naar zijne zitplaats in het koor wandelde". Zou de politiek met dit ver schil van opvatting ook iets te maken hebben? Een telegram uit Koostantinopel aan de Standard zegt dat de leveranciers van levens middelen aan het Turksche leger in zoo langen tijd geen betaling hebben erlangd, dat hunne vorderingen meer dan f 12,000,000 bedragen, behalve nog f 1,080,000 aan schapenvleesch voor het paleis. Men denkt dat zij eerstdaags de leveranciën zullen staken. De heer Gladstone schijnt de eischen reeds te gevoelen welke aan een regeerder gesteld worden. Hij schrijft een brief aan een der Weener bladen, waarin te lezen is: „Ik hoop dat eene gezonde en voor de vrijheid der naburige staten gunstige politiek door Oostenrijk zal ge voerd worden. In dat geval voorzie ik niets dan vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en de Engelsche liberalen". Na dezen eersten stap kan eene verzoening niet moeilijk vallen. De czaar heeft op voorstel van graaf Meli- koff gratie verleend aan drie studenten van de universiteit van Charkow, welke wegens verbreiden van revolutionaire begrippen tot verbanning naar Siberië waren veroordeeld. De Qolos zegt dat het besluit een diepen indruk onder de studenten heeft gemaakt. Het schijnt inderdaad een beter wapen dan de galg. Nog geen nieuws van het Engelsche oplei dingsschip Atalanta. De ongerustheid in Engeland neemt toe, hoezeer men zich tracht te troosten met voorbeelden van andere schepen die bijzon dere lange reizen gemaakt hebben en toch terecht zijn gekomen. Als er Woensdag nog geen bericht is zal een deel van het Middellandsche-zee eskader ook uitgezonden worden om de Atalanta op te zoeken. Volgens een brief uit Alexandrië aan de Times gericht is de khedive van plan eene reis te maken door beneden-Egypte of de Ngl- delta en het kanaal van Suez. Zijn doel is een persoonlijk onderzoek in te stellen naar den toestaud der landbouwende bevolking, welke ver van schitterend is. De katoenplan ten zijn zwaar beschadigd door de koude en vele landerijen eischen eene tweede bezaaiing. De najaarsoogst is laat over het algemeen en als de koude dauw van September vroeg invalt is men bevreesd dat de vruchten niet rijp zullen worden. Dr. Kenealy, do onvermoeide verdediger van Orton, die zich voor den erfgenaam der familie Tichborne uitgeeft, is Vrijdag overleden. Vijf jaren geleden, te midden der groote opwinding van het Tichborne-proces, werd bij te Stoke-upon- Trent tot parlementslid gekozen, omdat de groote menigte in dat district de zijde van Orton had gekozen en den advocaat vereenzelvigde met het proces. Dezelfde kiezers lieten hem bij deze ver kiezing in den steek, zoodat hij juist véor zijn dood het onzekere der volksgunst nog heeft ondervonden. De grondslag van zijn politiek geloof was, zooals hij op menige drnk bezochte meeting verklaarde, de Magna Chartawat hij daarmede eigenlijk bedoelde is nooit recht helder geworden, doch het schijnt dat hij in En- gelands eerste grondwet eenige verwantschap zag met het proces van den „ongelukkigen edelman," aan wiens verdediging Kenealy de laatste jaren van zijn leven wijdde. Zonder veel succes echter, want naar wij meenea zit Orton nog steeds achter slot en grendel. 8t. Petersburg, 19 April. Het heden middag publiek gemaakte telegram omtrent den toestand van prins Gortschakoff deelt mede dat de patient den nacht zonder koorts heeft doorgebracht. Be Zaterdag begonnen verbetering in den toestand houdt aan. Gebrek aan slaap belet nog het herstel van krachten, waarvoor tijd noodig is en een gunstig klimaat en vooral onthouding van alle inspanning van den geest. Eerste Kamer. De conventie met Belgie ter zake van het kanaal Ter Neuzen- Gent werd aangenomen, even als al de andere aan de orde gestelde wetsontwerpen. De kamer is op reces uiteengegaan nadat de voorzitter, baron De Vos van Steenwijk, van haar afscheid genomen had tengevolge zijner benoeming tot commissaris des konings in Gelderland.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2