I 188Ö.1 rosmeer, SPEL. N°. 94. IU3e Jaargang.' Woensdag 21 April. HELMAR. tfROUW. BERS, Irene. ROGGE. lijvende Gewassen, VIERING ebbers van het OLENWATER. -SCHELDE. e Middelburg, 20 April. FEUILLETON. Nieuwe Uitgaven. KSKUfBCHTS benou» PPEN, te Koudekerke. iii), woidt gevraagd eene O per jaar. zielen. aan den Burgemeester te 880. MEID noodig. Adres fatsoenlijk BERGER 18 jaren), van de P. G. IR. sterdam, is verschenen: isch bewerkt door ebonden 3.90. 0N8, BUFFETTEN enz. IMG GELD. P E T T E. maanden gelegenheid UITENTVIN. ootdienst URG EN ROTTERDAM, rtrek in April. VAN «OTTERDAMs Dinsdag 20 midd. 12,n. Woensd.21 12, Vrijdag 23 1,—, Zaterd. 24 'morg. 10, Maand. 26 10, Dinsdag 27 midd. 12,— Donderd.29 12, Vrijdag. 30 12,— DEN 7.20 e 2.30 6.87 - 8.41 6.88 2.40 *1-9 8. mm» 12.55 *4.45 2.14 ♦5.59 8. ♦6.40 6.60 5.1 6.20 6.80 7.52 7.8 ♦7.57 8.45 7.26 9.12 8.6 10.18 10.41 8.86 8.6 10.50 8.46 ♦9.16 11. 7.15 10.55 6.50 10.40 8.5 11.50 8.55 12.40 9.15 1.8 9.80 1.20 3.50 5.10 7.80 8.S0 8.40 8.56 M. U. II lam. 1.15 en 3.45 1.45 4.15 AANDAG, WOENSDAG en ZATERDAG. I. 7.30 nam. 3. 8.— 3.30 10.30 11— 6.midd. 12— 6,30 nam. 12.30 erlyk 2 uren op MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommere zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 'f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonk. Na het in ons nommer van 24 Maart jl. reeds medegedeeld uittreksel uit de algemeene beschou wingen in het jaarverslag der kamer van koop handel te Middelburg over 1879, valt daaraan thans niet veel meer te ontleenen. Nagenoeg alle in 't verslag opgenomen feiten over 't afgeloopen jaar hebben, onder den eenen of anderen vorm, reeds in onze kolommen vermelding gevonden. Dit is echter niet het geval met den wensch dien de kamer, onder het hoofd „Vischhandel Buitenland", in haar verslag uitspreekt: „De meeste belemmering ondervindt onze visch- handel nog altijd in Frankrijk door de verbazend hooge inkomende rechten, die invoer nagenoeg onmogelijk maken. Zeer ware het daarom te wenschen dat onze regeering, hij het nieuw te sluiten handelstractaat (het vigeerende is bijna ten einde geloopen), geheelen vrijdom of althans veel minder bezwarende voorwaarden voor deze Nederlandsche producten kon verkrijgen. Temeer nog is dit te wenschen, omdat, zoo wij ons niet bedriegen, de Belgische regeering reeds ten behoeve van hare visscherij zeer gunstige voor waarden van invoer heeft erlangd." Wjj treffen voorts onder de bijlagen van het verslag een advies aan, den lOen December 1879 door de kamer aan de gedeputeerde staten van Zeeland uitgebracht over het in hare handen gesteld concept-politie reglement voor 't kanaal door Walcheren. De iDhoud van dit advies, dat in de zitting der kamer van 8 Dec. jl. slechts globaal besproken werd, was ons tot dusverre onbekend en daar het eene zaak geldt, welke voor een deel onzer lezers van zeer groot belang is, meenen wij den hoofdinhoud ervan alsnog hier te moeten laten volgen. „Waar art. 1 van titel 1 van het thans vigeerend voorloopig reglement geen afmetingen voorschrijft en alleen die schepen weert welke dieper gaan „dan de waterstand in het kanaal volgens het oordeel van den haven- of van den sluismeester toelaat," vinden wij in het concept bepaald dat de grootste geoorloofde afmeting der schepen voor het varen door de dubbele schut sluis (te Vlissingen?) en door het (hoofd) kanaal tusschen de sluizen bedraagt: 7 meter. Bekend als wij zijn met het feit dat in de laatste jaren onder gewone omstandigheden her- haaldelijk zoo hier als te Vlissmgen schepen zijn aan gekomen met een diepgang van 72 en van 73 decim., meenen wij met aandrang den wensch te mogen uitspreken dat de geoorloofde diepgang van 7 m. op 7.3 m. worde gebracht. Volgens deskundigen behoeft in stil water een schip niet meer dan 1§ AS. Een roman uit de kunstenaarswereld. VAN FANNY LEWALD. TIENDE HOOFDSTUK. Het geluk was mij gunstig: mijn bivouac werd Verkocht en het portret van den ritmeester, die zoo algemeen bekend was, bezorgde mij een paar hestellingen onder de hooge aristocratie. Op eens bezat ik veel meer geld dan ik gewoon was te gebruiken en voelde mij zoo rijk als de prins in het tooversprookje. Ik kon vader op zijn zeven tigsten verjaardag een betrekkelyk groot geschenk zenden en onder den indruk van mijn eerste welslagen, schilderde ik mijzelven in mijn zwart fluweelen buis, met een grooten witten kraag en mijne lange haren, en zond dit portret op Kerstmis aan de gravin. Het portret was niet slecht uitgevallen en vond, zoowel als de daarbij gevoegde brief, genade in hare oogen. a 2 decim. water onder den kiel te hebben, en het kanaal is gegraven op een waterstand van 74.50 a 75 decim., terwijl de slagdrempel der sluis te Vlissingen aan scheper van 7.3 m. diepgang gelegenheid tot in- eu uitvaren biedt. „Dat een verschil zelfs van weinige decimeters van hoog belang is, waar het de groote scheep vaart geldt, zal wel geen betoog behoeven. Vlis singen en Middelburg hebben een kanaal dat toelaat er dieper gaande schepen te breDf dan elders in ons vaderland het zou terec zeer groote teleurstelling verwekken als men zich dit groote voorrecht zag ontnemen door een regle mentaire bepaling. „De bekende geschiedenis der tot ntandkoming van het kanaal, de groote geldelijke offers door deze gemeente gebracht om in 't genot te komen van een 7.5 m. diep kanaal, spreken luide voor onze stellingdat Middelburg er aanspraak op heeft dat de diepgang niet geringer worde gesteld dan die waarmede reeds zoo dikwerf schepen hier, onder gewone omstandigheden, zonder opont houd zijn aangekomen. „Een soortgelijke bedenking hebben wij tegen de voorgenomen afmetingen van de schepen die varen door de sluis te Veere. De sluizen aldaar hebben dezelfde afmetingen als die te Vlissingen, geheel overeenkomstig de bedoeling die bij den aanleg der werken voorzat en deze gemeente tot het brengen van groote offers bewoog. De bij en voor die sluizen ontstane calamiteiten zijn ons niet onbekend; doch wij leven in 'tvertrouwen dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen. Staat eenmaal in het reglement geschreven dat de grootste geoorloofde breedte en diepte res pectievelijk is 16 m. en 5.50 m., dan zien wij daarin de verklaring dat de tegenwoordige toe stand zal worden bestendigd en dat geen pogin gen zullen worden aangewend om de werken te Veere aan het plan van aanleg te doen beant woorden. De aanspraken van Middelburg ook in dat opzicht zouden alsdan nooit meer kans op erkenning hebben. Wat de hier voorgenomen be paling der diepte betreft, merken wij overigens op dat zij nog 5 decim. lager is dan die waarmede men tot heden te Veere schutte; wil men de afmetingen regelen naar den tegenwoordig en toe stand, dan zou naar onze meening de diepgang toch op 6 meter kunnen worden gesteld." Door gedeputeerde staten van Zeeland is be paald, dat de verkiezing van een lid der provin ciale staten, ter vervanging van den heer mr. B. C. Cau, die zijn ontslag heeft genomen, in het hoofdkiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben Dinsdag 11 Mei a. en de herstemming zoo noodig Dinsdag 25 Mei daaraanvolgende. In de heden gehouden zitting van den gemeente- Zij schreef mij dat zij en de generaal zich door mij wilden laten portretteeren en Dora misschien ook, als het mogelijk was dat ik in het voorjaar eenigen tijd bij hen op het kasteel kwam door brengen. Bij hen op het kasteel! En Dora uitschil deren! Dora! die mooie Dora! Ik begreep niet, dat ik het niet al lang gedaan had; dat ik haar nooit geschilderd had, zooals ik haar het eerst gezien had, op den dag harer aankomst, dat ik dat kind niet reeds tienmaal had afgebeeld, zooals het mij in al haar doen en laten voor den geest stond. Bijna zonder te weten wat ik deed, ging ik aan het werk. Ik had Dora eens, een paar dagen nadat de familie voor het eerst op het slot was gekomen, zien zitten spelen onder een groen eerepoortje, dat de tuinman voor haar had moeten maken, omdat zij haar eigen eerepoort wilde hebben en zoo stelde ik haar voor, met haar schoot vol bloemen, bezig om een krans te vlechten. Ik begon dit schiluerijtje op een guren herfst dag maar mijn gemoed was zoo vol hoop, geluk eu vertrouwen, dat ik voortdurend als in zonne schijn leefde en als het hart des kunstenaars v erlicht is, dan hebben zijne kleuren ook glans Sedert eenigen tijd bezat ik een bescheiden, eigen atelier. De graaf, mijn gewezen ritmeester, had er mij in den beginne eens bezocht en mij verteld dat hij een paar dagen naar zijn vader, naar raad van Middelburg, nam de heer jhr. mr. D. G. van Teijlingen, onlangs tot lid gekozen, na be- eedigd en geïustalleerd te zijn, zitting. Van den minister van binnenlandsche zaken is bericht ontvangen dat ten behoeve van het gymnasium alhier voor den dienst 1880 een subsidie van f 8206 is verleend. De heer W. A. Lehman de Lehnsfeld werd, op zijn verzoek, met 1 September a. eervol ontslagen uit zijne betrekking van leeraar in de oude talen aan het gymnasium. Het kohier voor den hoofdelijken omslag voor 1880 werd overgelegd. Het bedraagt f 71880.83$ met eene heffing van 2.90 percent. Het kohier voor de hondenbelasting bedraagt f 1062.50. Zierikzee, 19 April. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering der Zeeumqhe Spoorbootmaatschappij is de rekening over het jaar 1879 goedgekeurd. Het dividend bedroeg 9$ pet. Te Bennekom is in 77 jarigen ouderdom overleden de oud-boogleeraar dr. G. J. Mulder, een der scheikundige beroemdheden van ons land, die ook in het buitenland, vooral door zijn wetenschappe lijk geschil met Liebig, bekend was. De hoogleeraar Buijs Ballot wijdde gisteren zijn college aan het leven van zijn overleden vriend en ambtgenoot en in het ütr. Dbl. schrijft prof. Vreede heden een woord van hulde bij zijn graf. Hij noemt hem „een buitengewoon maD, die veel groots en edels vereenigdeeen helder en wakker hoofd tot het laatst van zijn langdurig leven; een warm hart, kloppende voor al het goede en schoonej voor het heil der menschheid. Het departement Goes der maatschappij Tot Nut van H Algemeendat niet bij tijds gereed is kunnen wezen met zijn adres van instemming met het algemeene sterken-drank-petitionnemeDt, heeft thans het adres afzonderlijk aan de tweede kamer verzonden, voorzien van 155 handteekeningen uit Goes benevens ongeveer 1250 uit naburige ge meenten. De jongste mailberichten brachten de tijding dat tot resident der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo benoemd is de assistent-resident W. Broers. Als een nieuw bewijs welk eene schoone gele genheid om vooruit te komen onze koloniën openen aan Nederlanders die daartoe aanleg en geschiktheid bezitten, verdient deze benoeming onze aandacht. De heer Broers vertrok in 1854 als kweekeling bij het lager onderwijs naar Indië. Tengevolge van ziekte werd hij echter op wacht geld geplaatst en na eenigen tijd benoemd tot klerk op een residentie-kantoor. Uit dien nederigen rang klom hij tot zijne tegenwoordige waardig heid op, welke met die van commissaris des konings in Nederland doch met veel uitgebreider buiten, ging. Toen ik op nieuwjaarsdag naar hem toeging om hem mijn opwachting te maken, ver- ram ik dat hij opnieuw naar de provincie Pruissen was vertrokken en in zijn kamer rond ziende ontwaardde ik aan de wanden en op zijn schrijf tafel daguereotype portretten van de geheele familie Yon Marville. Zijn knecht, die mij kende belette mij niet die nauwkeurig te bedijken en het fraaie portret van Dora kwam mij voor mijn schilderij zeer te stade. Ongeveer veertien dagen later kwam de graaf op zekeren dag bij mij. „Gij zijt bij mij geweest; hadt gij mij iets te vragen begon hijmaar voor ik hem kon antwoorden viel zijn oog op mijn werk en met een levendigheid, die ik nog nooit van hem gezien had, riep hij uit: „Mijn GodDat is Doraik meen freule Yon Marville!" verbeterde hij terstond, zag mij even aan, als om te bespeuren of ik het gemerkt had en vervolgde Wat hebt gij dat kinder kopje goed in het geheugen gehouden? Dat is verwonderlijk. Maar het is een allerliefst portret; het is uitstekend! Ik houd het!" Ik werd onrustig, zonder zelf te weten waardoor. Mijn hart klopte bij het denkbeeld van dat portret te moeten afstaan en aan den graaf teverkoopen, en om er van af te zijn zei ik, ofschoon ik er volstrekt geen plan op had gehad: -Ik was voornemens het mevrouw Yon werkkring en initiatief, worden. gelijk gesteld mag Door Z. K. H. prins Frederik is aan de Maat schappij tot opvoeding van Weezen in het Huiegezin een zeer aanzienlijke gift geschonken, die goed te stade e.komen bij de voorgenomen stichting van een doo«, ingshuis in het centrum des lands. Tot bestuurders van het Nederlandsch comité voor het in Augustus a. te Brussel te houden internationaal onderwijs-congres, zijn gekozen de heeren mr. A. Kerdijk, dr. A. Kuijper en A. Moens. Drie A's die zeker verwonderd over eikaars gezelschap zullen staan! De St. Ct. bevat een kon. besluit tot vaststel ling van een bijzonder reglement van politie voor de Keulscbe vaart. Het laatstelijk bij kon. besluit van 24 Oct. 1879, no 16, vastgestelde tarief van het kanaal- en havengeld op het Noordzeekanaal en de zijkanalen, is nader met éen jaar en mitsdien tot 20 April 1881 verlengd. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 23 dezer, niet plaats hebben. Eenige respectabele ingezetenen van 's Grave- zanile, Naaldwijk, Monster,%er Heide en Honds- holredijk hebben bet noudig gevonden de wereld te mengen in de misbruiken, welke in 't beheer der daar bestaande Awis-spaarbank ingeslopen waren, in de daaruit ontstane onaangenaamheden en in de ontbinding van het Ante-departement Westlandsche dorpen, welke van een en ander het gevolg is geweest. Het geschrift is uitgegeven bij de firma J. C. en W. Altorfier alhier en dit is voor ons een reden geweeBt om het door te loopen. Wij moeten erkennen dat het in tt'eet- landsche dorpen erg gesteld is, of liever geweest is, want op 't voorbeeld van Julius Cesar, Cromwell, Napoleon en andere wereld- dwingers, heeft het departementsbestuur door een coup d'état aan 't leven van Westtandsche dorpen een einde gemaakt. Maar 't spijt ons toch van den tijd, dien 't ons gekost heeft om van deze „quaestie" kennis te nemen. Een gewezen Oostenrijksch onderdaan, thans Tnrksch gezant in lien Haag en als zoodanig Murad Efiendi geheeten, beeft in 't Duitsch een treurspel in 5 bedrijven, Selim de derde, geschre ven, dat door zijn vriend prof. dr. W. J. A. Jonekbloet vertaald en bij E. J. Brill te Leiden zeer net uitgegeven is. De combinatie van al deze namen beeft onze nieuwsgierigheid geprikkeld Marville bij gelegenheid harer zilveren bruiloft aan te bieden." „Hoe weet gij zoo precies wanneer die is?" „Omdat ik op den trouwdag van mijnheer en mevrouw geboren ben." „O zoo 1 Nu dan trek ik mij terug 1" Daarop ging hij nog eens voor het portret staan, en bekeek het blijkbaar met welgevallen, telkens uitroepende „Voortreffelijk! voortreffelijk Het is het beste van alles wat gij tot nog toe gemaakt hebt. Misschien is juist het liefelijke, het idyllische uw genre! Gij moet dat meer beproeven!" Toen ik, nadat ik hem uitgelaten had, op mijn atelier terugkwam, ging ik voor mijn ezel zitten en bekeek het portret, doch voor mij was het niet meer hetzelfde. Ik begreep mijzelven niet; maar ik voelde mij gekrenkt en nu ik er goed over nadacht, meende ik dat het aan den barsehen toon lag waarop hij gezegd had„Ik houd het por tret Alsot ik niet het recht had om met mijn eigen werk te doen wat ik wilde 1 Alsof ik God moest danken dat ik dat Behoone kopje kon verkoopen Ik versterkte mij hoe langer hoe meer in dat denkbeeld, daar mijn geweten niet zuiver was; maar op het laatst kon ik het niet meer uithouden. Ik ging naar zijn hnis om hem ais bewijs mijner dankbaarheid een eopie ervan aan te bieden; maar ik vond hem niet thuis en was zeer tevre;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1