1880! N«: 93. Ï23e Jaargang! Dinsdag 20 April. HEL MAR. Middelburg, 19 April. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten Onderwijs. Marine en leger. Ku nstn ieu ws. middelburgs™ courant. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daub* en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jomis. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan gedeputeerde staten der provinciën een concept- wet gezonden, strekkende tot wijziging van de bepalingen der gemeentewet omtrent de^vaststel- ling der kohieren van hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen, met ver zoek, daarover hun gevoelen te willen mededeelen. Het ontweip luidt aldus: Art. 1. De artt. 264, 265 en 266 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85), worden gelezen als volgt "Art. 264. De kohieren der hoofdelijite omslagen en andere directe plaatselijke belastingen worden vastgesteld door burgemeester en wethouders en behoeven de goed keuring van gedeputeerde staten, alvorens uitvoering te kunnen erlangen." «Art. 265. Het aanslagbiljet vermeldt de dagteekening der goedkeuring van het kohier. Binnen drie maanden na de goedkeuring kan de aangeslagene tegen zijn aanslag bij den raad bezwaren inbrengen. "De raad beslist daarop zoodra mogelijk en deelt zijne beslissing terstond aan den belanghebbende mede. Deze kan binnen 30 dagen na die mededeelmg bij gedeputeerde staten in beroep komen. "Gedeputeerde staten doen ten spoedigste uitspraak en dee'len die aan burgemeester en wethouders en aan den belanghebbende mede. Burgemeester en wethouders wij zigen bet kohier overeenkomstig de beslissing van den raad of van gedeputeerde staten." "Art. 266. De verplichting tot bet betalen van den aanslag wordt door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep, bedoeld in het vorig artikel, niet geschorst. Heeft de belastingschuldige voor de eindbeslissing zijn aanslag geheel of gedeeltelijk betaald, dan wordt hem het te veel betaalde zoo spoedig mogelijk teruggegeven. •Het indienen van bezwaren en bet instellen van beroep geschiedt op ongezegeld papier. "Art. 2. Voor de kohieren, welke betrekking hebben op bet dienstjaar, dat loopt bij de afkondiging dezer wet, blijven de thans bestaande bepalingen van Een manwiens nagedachtenis algemeen met hoogachting en door velen met dankbaarheid herdacht zal worden, werd gisteren door den dood uit ons midden gerukt. De heer dr. H. Polman Kruseman, rector van het stedelijk gymnasium te Middelburg, overleed na eene ziekte van slechts weinige dagen, welke hem te midden zijner ambtswerkzaamheden overvallen was. Den 15 Juni 1812 te Haarlem geboren, in 1884 gepromoveerd als doctor in de letteren, aanvan kelijk praeceptor te Middelburg, vervolgens rector der Latijnsche school te Wageningen, daarna den 31 October 1839 benoemd tot opvolger van dr. Cr. A. Schneither in het rectoraat dier school te Middelburg, heeft dr. Kruseman op de vorming en 13. Een roman uit de kunstenaarswereld- VAN FANNY LEWA1D. NEGENDE HOOFDSTUK. „Ik ben slechts een paar maanden te Pots dam geweest en kwam, zooalB gij weet, weinig over. Dat wilde vader liever niet. Behalve bij de familie ben ik eenige malen in de opera geweest en op een paar groote partijen ten huize van onzen bankier." De graaf vroeg wie dat was. De heer Wollmann, lid van de kamer van „Het is zonderling dat ik u dan nooit ont moet heb! die doet ook mijne zaken en ik kom wel eens bij hem aan huis. Het is een zeer fatsoenlijk man. Een lieve beschaafde familie. Men ontmoet er aardige menschen en de dochter is welopgevoed en geestig. TT vind haar allerliefst!" stemde Clamor in. opleiding van een talrijk deel der beschaafden onder het thans levend geslacht onzer stad-en gewestge- nooten een overwegenden invloed uitgeoefend. Hij was een ernstig man, van het oude, langzamerhand uitstervende rectoren-type-, streng en nauwgezet voor zich en voor anderen de studie der klassieke wetenschappen als het hoogste middel tot verstands- en karaktervol ming aanmerkende en met al de krachten van zijn lichaam en zijn geest, tot in de laatste dagen zijns levens, arbeidende om die overtuiging ook bij zijne leerlingen en mede- leeraren wortel te doen schieten. De reorganisatie, welke het gymnasium volgens de nieuwe wet op het hooger onderwijs ten vorigenjare moest onder gaan, bracht in zijn dagelijkschen arbeid en bemoeiingen eene groote verandering die, op zijn leeftijd, bem zwaar dreigde te vallen. Dit belette hem echter niet, met onverzwakte geestkracht en nauwgezetheid zich eerst aan het tot stand komen en later aan het uitvoeren dier nieuwe regeling te wijden. De heer Kruseman was van 1853 af als lid der plaatselijke schoolcommissie en van 1858 tot 1871 als schoolopziener in het le. schooldistrict van Zeeland ook werkzaam voor het lager onderwijs. Van het Zeeuwsgh Genootschap der Wetenschappen was hij lid en gedurende geruimen tijd bibliothe caris en secretaris. Van zijne hand verscheen in druk Epichartti FragmentaEd. H. Polman Kru seman, Harl. 1834 8°. IJxendfjke, 17 April. De gemeenteraad heeft een subsidie van f 100, voor het^loopende jaar, verleend aan den diligence-dienst van den heer W. Bouwens, tusschen deze gemeente en Breukens. *Zierikzee, 17 April. In de algemeene ver gadering der Zierikzeesche stoombootmaatschappij werd het dividend over 1879 op 11 pet. bepaald, en werd de heer R. Koole tot commissaris her kozen. Uit het door commissarissen uitgebrachte rapport, betreffende den aankoop eener tweede boot, bleek dat zij daarin niet geslaagd zijn. JSatli, 18 April. Op verzoek van den bur gemeester heeft de heer Beusen, rijksontvanger alhier, zich bereid verklaard weerkundige waar nemingen op te zenden aan het Kon. meteorologisch Instituut te Utrecht. Door den minister van financien wordt in de St. Ct. ter algemeene kennis gebracht, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd veertig commiesen 4e kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aange steld op eene bezoldiging, wegens traktement en toelage, van 480 's jaars. „Dat is het goede woord, zij is een type van haar volksstam en dat trekt ons in 't bijzonder aan. Zij is buigzaam, slank en sierlijk gebouwd, heeft mooie oogen, een levendigen aard en is, zooals de meeste jodinnetjes, slim en coquet! Wees maar op uwe hoede!" Toen ik wegging lachten zij nog over deze waarschuwing. Na een poos kwam Clamor naar beneden en daar hij mij met eenige kameraden op de plaats zag staan, wenkte hij mij om bij hem te komen. „Hoe lang moet je nog dienen vroeg bij.'* „Nog vijf maanden. „En dan? Waar ga je dan heen? Wat denk je dan te beginnen „De ritmeester vindt dat ik te Berlijn moet blijven en hij zal de goedheid hebben te zorgen dat ik aan de academie en op een atelier geplaatst word." *En waar moet je dan van leven „De ritmeester zegt en dat geloof ik ook dat ik hier gemakkelijker dan te Dusseldorp in mijn onderhoud kan voorzien totdat ik van mijn schilderen kan leven." „Daardaar heb je wat om mee te beginnen zei Clamor en wilde mg een briefje van vgf daalders in de hand drukken. Hij was veel vrien delijker dan ik hem ooit gezien hadmaar het hinderde mij toch dat bij zoo uit de hoogte tot mij sprak, alsof ik nog een jongen was, of bij zijn Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de Staats-Courant. De audiëntie van den minister van justitie zal op 20 dezer, die van de ministers van financien en waterstaat op 22 dezer niet plaats hebben. Utrecht, 17 April. Aan het op 12, 14 en 16 dezer aan centraal-bureau der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gehouden examen voor de betrekking van leerling-telegrafist, leer ling-weger en leerling-conducteur namen 67 can- didaten deel. Hiervan hebben aan de gestelde eischen voldaan en werden alzoo benoemd: als leerling telegrafist de heer J. C. Korsman te Middelburg, I. Solien te Kruiningen, C. J. Jansen te Ylissingen en M. Hout te Stavenisae; als leerling-weger de heer P. C. H. Hölscher te Middelburg en als leerling conducteur de heer J. Grimminck te Woensdrecht. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan H. W. Croes, als burgemeester van V ierpolders. posterijen. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, de telegrafist 2e. kl. bij den rijkstelegraaf, F. K. C. Kahle. Akte-examens in Zeeland. Voor de akte als onderwijzer in de Fransche taal, hadden zich 6 aspiranten aangegeven, waar van er 1 niet opgekomen was, toegelaten werden i heeren: P. C. Gilde, en A. J. Laernoes, te Vlissingen, C. Hondius, en O. Timmermans te Middelburg. Als onderwijzeres in de Hoogduitsche taal werd toegelaten mej. M. J. Verbrngb, te Middelburg. Als onderwijzeressen in de vronwelijke band- werken, waarvoor zich 15 aspiranten hadden aange meld, werden toegelaten de dames: A. M. L. Buijzej te Zierikzee, nutt. en fraaie E. M. Maznre, te Groede, n., K. A. Pervoost, te Middelburg, n. en f., W. E. A. Polak, te Zierikzee, n., J. L. Betering, te Vlissingen, n., J. H. E. Sevenhuijzen, te Brouwers haven, n., P. C. Verpoorten, te Zierikzee, n. en f., A. M. Was, te St. Maartensdijk, n. en f., F. V. Wijnvoord, te Middelburg, n., C. W. Wolff, te Middelburg, n. en f. Voor de akte als onderwijzer in de gymnastiek hadden zich 7 aspiranten aangegeven, 5 ervan werden toegelaten, de heeren J. A. Brakman, M. Broeckhuijsen, A. Neter, L. van Oeveren, H. Sprui- tenberg, allen te Middelburg. De examens zijn atgeloopen. Zaterdag vierde de heer W. Goedhardt, ouders in dienst en het stnitte mij tegen de borst om geld van hem aan te nemen, ofschoon ik heel goed wist hoe veel behoeite ik er aan zou hebben, als ik weer bnrgerwerd. Clamor verwonderde zich dat ik niet terstond toetastte. „Wat beduidt dat? Speel nu niet den grooten mijnheer. De ritmeester zegt dat er wat voor jè gedaan moet worden en een groot kapi taal zal je wel niet bezitten." Het bloed steeg mij naar het hoofd en ik schaamde mij over mijn armoede, alsof zij een groote schande ware. „Ik heb den dncaat nog, dien mevrouw mij vier jaar geleden gezonden heeft I" zei ik gejaagd. Ik wilde hem laten voelen dat ik zijne aalmoezen niet noodig had. „Heb je dien nog?" riep hjj nit en voegde er lachend bij „dan ben je zuiniger geweest dan ik 1 Ik heb nooit geld, behalve van daag, omdat zij het mij net gestuurd hebben. Maar des te heter 1 neem dit maar aan en bewaar het erbg. Er zal wel een tijd komen waarop gij het noodig hebt. Als ik naar huis schrijf, zal ik Kasper laten weten dat ik je gezien heb en dat je ritmeester veel met je op heeft. Vaarwel I Tot wederziens I Dit zeggende gaf hij mij de hand en dat was voor mij meer waard dan zijn geld. De goedheid van den ritmeester had hem tot inkeer gebracht. Ik bedankte hem, stelde mij in postuur totdat hij hoofdonderwijzer aan de openbare school in da Molenstraat te Hontenisse, zijn 25 jarig jnbiléals zoodanig. Beeds vroeg in den ochtend wapperde de driekleur van alle woningen te Kloosterzande, Molenstraat en Groenendijk. Eene eereboog was op het plein voor de school opgericht, terwijl het schoollokaal inwendig versierd was. Eene corporatie uit den gemeenteraad bood den jubilaris een met zilver gemonteerd inktstel aan een nit de leerlingen een zilveren tafelschel; een nit de oud-leerlingen een gouden remontoir-horloge terwijl de onderwijzers en oud-onderwijzers van het onderwijzersgezelschap Buist 2 vergulda lustré kandelabres aangeboden. Door dr W. A. Lehman de Lehnsfeld, tijdelijk leeraar aan het gymnasium te Middel burg, is ontslag uit die betrekking verzocht. De le luit. J. B. Veltman, van het 4e bat. 3e reg. inf. is overgeplaatst bij het 3e bat. van ge noemd reg. in garnizoen te Bergen op Zoom. Ingevolge min. beschikking is de eerstaanw. off. van gezjondh. 2e kl. J. H. C. L. Pelgrim, dienst doende bij de garnizoens infirmerie te Vlissingen, op 1 Mei a. in zijn rang overgeplaatst bij die te Delft. De off. van gezondh. le kl. P. K. J. Pabst, van het 2e reg. veld-art. te Leiden, is bestemd om bij de garnizoens infirmerie te Vlissingen als eerstaanwezend off. van gezondheid op te treden* Het muziekfeest der Maatschappij tot Bevorde- ring der Toonkunst te Utrecht zal plaats hebben op 4, 5 en 6 Jnni a., in de zaal van het park Tivoli. Het programma luidt als volgt: Eerste dagDe drie eerste deelen en het eerste koor van het vierde deel van het Weïhnachtsora- torium van Joh. Seb. Bach (eerste uitvoering in Nederland); symphonie no. 2 van J. Brahms. Tweede dagDes Sangers Fluchballade voor koor en soli van R. Schumann; klavierconcert Es dur van Beethoven en Die letzte Walpurgis- nacht voor koor en soli van Mendelssohn. Derde dag: matinée, hoofdzakelijk gewijd aan werken van kleineren omvang en solovoordrachten. Als solisten zullen o. a. optredende dames Lillian Bailey, sopraan uit Londen, en Auguste Hohenschild, alt uit Berlijn; de heeren R. von Zur Mühlen, tenor uit Munster, en Georg Henschel, baryton uit Londen. De heer Richard Hol zal den dirigeerstok voeren. Een uitmuntend plan is door de Rotterdamsche afdeeling der Maatschappij van Toonkunst opgevat* Zij zal het oratorium Die Schopfung, van Haydn op een Zondag avond in het ruime „Feestgebouw'! voorbij was en ging mijn vgf daalders wegbergen, zooals hij gezegd had. Jaren lang hebben die ducaat en dat briefje naast elkaar gelegen, zonder dat ik wist waarvoor ik hen zou besteden; maar toen ik er eenmaal toe kwam om dat geld uit te geven, behoefde ik mij niet te schamen waarvoor en toen was Clamor er bij. TIENDE HOOFDSTUK. Ik was blij ?dat mijn diensttijd om was. Blij en toch verlegen, want als men een paar jaar lang geen vrijen wil gehad heeft, kan men dien niet zoo dadelijk terug vinden wanneer men hem noodig heeft en alle vroegere toestanden zijn u even vreemd geworden als de bnrgerkleeren, die in het eerst volstrekt niet paesen; maar mijn goede genius, in de gedaante van mijn ritmeester, hielp mij over alle moeilijkheden heen en van dat oogenblik af liep mijn karretje zoodanig op een zandweg, dat ik mij telkens, wanneer ik weer een nieuw pnnt bereikt had, afvroeg hoe ik daar toch eigenlijk gekomen was. De gunstige berichten die hg door Clamor over mij aan de gravin gezonden had, bezorgden mij gedurende twee jaar een toelage van vijftig daalders. Dat was voor mij een heele som en een groote zekerheid; buitendien zorgde hij dut

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1