N°. 87. 153e Jaargang! 1880' Dinsdag 13 April. HEX.MAB. Stukken, Onderwijs. wat jaren tellend afgelegd van vast- ]toe wijding aan de Jat is reeds iets. Kiesbaren voor den |rkt is tot hen die betale-i, patent [lillionairs zelve niet lldzamer onder hen Ituiging te vinden, feijn dan doorgaans J kies vergaderingen, lerheft de discussie [vrucht naar hunne les van beginselen Tzoek naar hun par- aan liberale ver bet volksonderwijs, Jtten waarnemen, of Itten blijven kruipen tooü' elen en lach- Jln daarbij niet, Ie openbare kiesver- 1 groote eu misschien bet men den toestand lan de bepaliDg der [baarheid, waardoor ital der candidateu 1 zoo moeilijk wordt gelijkt op een hofje J eerste kamer. Igjarig juoilé, al3 de pht aan de orde zal pd moeten slaan aan dslagen, waarop de Ivestigd. ■burg om de tentoon- laan bezieu en tevens [te maken, heeft zeer ord. |de passagiers precies net een plaatskaartje naar Middelburg of het korte gewone de sluis, en daar [Izfeers bekend dat hij 1 te Vlake te kunnen boot laugs een ladder bpkiimmen, en goed fellicht den trein nog lal een ongedachte te- lunnen deuken dat op fetaan wel bij storm den maar bij stil en pr dan aan twijleien? daar ik op 76jarigen [n gymnastiek-oeieuing [lake betaald, dus daar Vlake zagen wij den jiat om, zooafe ik plan Selling te hebben gezien, jretourneeren. bij de drie uren in Gelukkig vond ik bij ne kamer. Maar toch, 'emist. [ver te beklagen in bet waarnemenden burge- [rtjes voor de boot uit jeloos. voor andere toestanden, ne gemeente Hontenisse pdanken van den baron vij een ferm, onalhan- leester hadden. Ja aan g hebben ingediend, boot 's morgeus 7 uur le vertrok in plaats van |t rust en ik ben over- olgen zoude gehad heb- kapitein der boot geene J kan dat meer gebeuren, feit mede dat op een Jouw met twee kinderen de staten van Zeeland Iben toegestaan aan den ■lang van de ingezetenen 1 Zuid-Beveland, mag aan ■geboot wei nauwkeurig W. Hamsteb. i Ik kon er mij best meê geschieden zonder Gods lus zou ik met Gods wil Ibilder wordenmaar het 0t ik daar voor mij zeiven joor alles verantwoordelijk ie worden, en een tot na voor mijn dorp, voor de Irs en voor den dominé te I die allen en ook de familie fen bedacht dat ik misschien I als de lieve God mij een pe wereld had toegedacht, bat waren de eerste tranen aandoening vergoot Wordt vervolgd.) |EBROEDERS ABRAHAMS DDSLBüRG MIDDELRURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrijB per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties: 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubi en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Joms. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag den 15en April 1880, van des Voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van, Middelburg, P 1 C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Middelburg, 12 April. Heden voormiddag heeft alhier de opening plaats gehad der inscbrijvingsbiljetien voor do 8e serie, ad f 55,000, der door het polderbestuur van Wal cheren uitgeschreven geldleening groot 165,000, tegen eene rente van 4§ pet. 's jiars. Er was ingeschreven voor 1455 aandeelen van 1000 te weten door de heeren: L. E. Hendrikse alhier 181, (waarvan bij loting zijn toegewezen 6); A. Luteijn alhier 34, (toegewezen 2); J. B, Westerwoudt en zoon, te Amsterdam, 55, (toege wezen 5); N. G. Bos alhier 18, (geen toegewezen); L. H. J. van Cooth, te Amsterdam, 55, (toege wezen 5); J. van der Linden aldaar 55, (toege wezen 3); W. Cz. Honigh, te Wormerveer, 55, (geen toegewezen)J. C. de Koster, te Vlissingen, 10, (geen toegewezen); K. S. Frederiks alhier20, toegewezen 2)mr. N. J. C. Snouck Hurgronje alhier 30, (toegewezen 2); J. A. Zip alhier 55, (geen toegewezen); W. J. Zip alhier 55, (toege wezen 1); J. F. Verhulst alhier 10, (toegewezen 2); T. Akkerman alhier 130, (toegewezen 5); Van den Broecke, Luteijn en Schouten alhier 47, (geen toegewezen); C. Bal en Zoon, te Zierikzte, 4, (geen toegewezen)F. G. Sprenger alhier 20, (toegewezen 2)I. Boasson en Zonen alhier 75, (toegewezen 1); H. Tak alhier 55, (toegewezen 1)P. L. de Bruijne alhier 55, (toegewezen 1) Van Heel en Co., te Goes, 285, (toegewezen 11); P. de Bruyne alhier 55, (toegewezen 2); J. A. Tak en Co. alhier 55, (toegewezen 2); Van der Leije en Co. alhier 20, (toegewezen 1); J. Meeuse alhier 15, (geen toegewezen) en W. M. Engelberts alhier 6, (toegewezen 1). De Antwerpsche Sociêté commerciale, industrielle €t maritime heeft in een brief aan den minister van openbare werken in België andermaal aange drongen op het nemen van afdoende maatregelen tegen den ijsgang op de Schelde, waardoor de Vaart op Antwerpen in den afgeloopen winter gedurende 50 dagen geheel otten deele belem merd is geweest. De Sodété is van meening dat het bezwaar voor de groote ijzeren stoomschepen, die het grootste aandeel in de vaart op Antwerpen hebben, niet 8. FETJXmiTOIT. Een roman uit de kunstenaarswereld- VAN FANNY LEWALD. ZESDE HOOFDSTUK. Zij sprongen mij door een voorgevoel van heimwee en verlangen uit de oogen; maar ik schaamde mij erover, want de andere jongens schreiden niet. De preek was uit en wij traden éen voor éen voor het altaar om den zegen en een spreuk op onzen levensweg te ontvangen. De orgeltonen ruischten mij nog in de ooren en terwijl ik de hand van den predikant zacht op mijn hoofd voelde rusten, drukte hy mij, als herinnering aan dezen dag, de woorden van Job op het hart: „Aan mijne gerechtigheid zal ik vasthouden, en zal ze niet laten varen." Die woorden zijn mij mijn geheele leven bijgebleven, als waren zij met een onnitwischbaar schrift in mijn gemoed ge grift. Zij hebben mij wel is waar niet belet te struikelen, of voor velerlei dwaasheid en dwaling behoedmaar zoodra ik gevaar liep van geheel PU al van het rechte pad af te wijken, zijn zij bestaat in het ijs zelf, maar in het wegdrijven of wegslaan van alle boeien en bakens tengevolge van het drijfïjs. Indien het vaarwater te allen tijde op alle punten goed verken Daar Was, dan gelooft de Sodété dat niet éen loods zwarigheid zou maken om de schepen op te loodsen. Terwijl Hamburg, Amsterdam en Rotterdam gedurende den jongsten buitengewoon strengen winter geen last van stremming der vaart gehad hebben, bestaat voor Antwerpen ieder jaar de vrees voor ijsgang en moet de handel lijden onder de moeielijkheid om vrachten derwaarts te bekomen en onder de hooge prijzen welke men, met het oog op deze vrees, zal eischen. De Société acht zich niet geroepen om uit te maken welk stelsel van stoom-ijsbrekers of van tonnen en bakens het doelmatigst geacht moet worden. Zij wenscht dat de zaak onderzocht worde door eene gemengde commissie, voor het grootste gedeelte samengesteld uit personen be- hoorende tot den handel en van practische kennis. Deze commissie zou zich kunnen doen voorlichten door gezagvoerders van stoom booten, die op Noordelijke havens varen en door alle andere personen, wier inlichtingen in deze zaak van eenige waarde geacht kunnen worden. Na behoorlijk onderzoek en beraad, zou deze commissie hare voorstellen kunnen indienen, aan welke vóór den volgenden winter een begin van uitvoering gegeven zou moeten worden. „De krachten der natuur, aldus eindigt het betoog, zijn te dikwijls overwonnen om erin te berusten dat een zoo belangrijke haven als Antwerpen weken lang door bet ijs ingesloten kunne worden. De schade die daaruit voortvloeit komt niet in vergelijking met de uitgaven die men doen moet om haar te voorkomen." De vereeniging Bruges-Port de JU er heeft den Antwerpschen gemeenteraad verzocht de plannen van den ingenieur De Maere Limnander, tot het graven eener zeehaven te Heijst met een kanaal naar Brugge enz. te ondersteunen. De gemeente raad heeft hierop geantwoord dat eene beoordee ling van den technischen kant dier plannen niet op zijn weg ligt, doch dat hij zich verplicht acht alle pogingeD, om aan Brugge zijn vroegeren luister in handel en nijverheid terug te geven, zoo krachtig mogelijk in de hand te werken. De Indépendmce bevatte gisteren in een tele gram uit Parijs het bericht dat de heer Wallon, „zaakgelastigde chargé d'affaires) van Frankrijk" den löen Maart jl. door inboorlingen van Su matra op de rivier Tengung vermoord zou zyu. De gouverneur van Atjeh zou met eene militaire macht vertrokken zijn om de moordenaars te straften. Uit eene mededeeling van de Société académique indo-chinoise te Parijs, opgenomen in Paris-Jour- mij telkens te binnen geschoten, en al keerde ik nooit weer tot het vrome geloof mijner kindsheid terug, brachten zij mij toch tot bezinning eD tot inkeer. Den volgenden Zondag gingen wij aan het avondmaal, waaraan ook volgens oud gebruik de familie van hst kasteel deel nam. Dat was zeer plechtig, want voor God zijn wij toch alien gelijk, en toen wij bij het verlaten der kerk aiien te zamen op het kerkhof stonden kwam de generaal naar vader en moeder toe en gaf hun de hand en toen zei mevrouw: „Weet gij nog wel, Kasper, hoe ik hier met mijn broeder voor het altaar stond, toen wij aangenomen werden en hoe onze ouders ons later nog afzonderlijk zegenden Het geluk dat zij toen over ons afgebedeu hebben is mij alleen ten deel gevallen en het eenige wat er aan ontbreekt is dat zij het niet meer met mij kunnen deelen. Zij wischte hare oogen af en ook het gelaat van den generaal verried eenige ontroering. „Helmar", zei zij, „gij hebt brave ouders, volg hun voorbeeld en wees hun tot vreugde 1" Er zijn sedert twintig jaar verloopen, maar het is mij alsof het eerst gisteren geweest is. Van dien dag af ging ik dagelijks naar het kasteelwant dokter Muller en de gouvernante hadden uit eigen beweging aangeboden, om mij te onder wijzen. Af en toe teekende ik ook bjj de natblijkt dat de heer Wallon eene wetenschap pelijke opdracht van genoemde maatschappij en tot vergemakkelijking zijner taak den titel van missionaire van het ministerie van openbaar on derwijs outvangeu had. Van beroep was hij civiel-ingenieur bij het mijnwezen; hij was ge huwd en sedert korten tijd vader. Zijne opdracht betrof het aardrijkskundig, geologisch, natuurkun dig en economisch onderzoek van Sumatra in den ruimsten zin. De Nederlandsche autoriteiten hadden hem zeer welwillend ontvangen en de gouverneur-generaal had hem met persoonlijke aanbevelingen op zijn tocht in Sumatra voorzien. Met de taal en de gebruiken in Atjeh was bij door eene vorige reis in 1876 en 77 reeds vol komen vertrouwd. Met hem zijn zijne reisgezellen, de heeren Courret en Guiliaume, vermoord. De rivier wordt in het later bericht Hüela, in Atjeh, genoemd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene bede om liefdegaven voor een diep beklagens waardig gezin, waarvan de man en vader, P. Westdorp, Dinsdag jl., terwijl hij werkzaam was aan boord van het scbip Baron Pallandt van Bosendaal alhier, eene verwonding heeft bekomen aan welke hij gisteren overleden is. Aldus te midden van zijn werk aan de zorg voor de zijnen ontrukt, heeft de overledene als 't ware aan de maatschappij de taak nagelaten, welke aan zijne hand ontvallen is. Moge het besef, dat zij in die nalatenschap hun deel hebben te dragen, bij velen levendig zijn 1 Het wetsontwerp tot verzekering van de uit voering der schooiwet is reeds sinds eenige dagen van den raad van state terug en kan dus eerst daags bij de tweede kamer inkomen. De traktementen voor de inspecteurs zullen worden vastgesteld op f 3500, die voor de dis trictsschoolopzieners op ƒ2500. (Vad.) Met het leggen der staven voor het dubbel spoor op de lijn BoxtelBreda is men in de vorige week gevorderd tot aan het station Tilburg, Deze week wordt met het eind Tilburg—Breda begonnen en daarna ligt de lijn BredaZwaluwe aan de benrt. Mocht de conventie-Ter Neuzen aangenomen worden, dan kan ook de verdubbeling der lijn BredaRoosendaal spoedig plaats hebben en zal eindelijk het zoo lang ge wenscht dubbel spoor tot Vlissingen binnen korten tijd verkregen kunnen worden. Voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe ter deelneming aan het in de maand Mei aanstaande te houden vergelijkend onderzoek, candidaten worden opge- gouvernante en de jonker, die een gymnastiek- veld had waar hij les kreeg van den dokter, kwam op bet denkbeeld om anderen te willen mede deelen wat hij zelf leerde. De generaal stond hem toe om telkens als hij lust had, al de jongens van de plaats, de zoons van den opzichter, van den brander en den schaapherder en ook mij te laten roepen om lichaamsoefeningen te houden en te exerceeren. In den beginne was het een spelletje, waar de jonker ons met zijn sabel, ge weer en patroontasch als een prins voorkwam, en wij lieten ons gewillig door hem bevelen, voor eerst om dat wij er niet aan durfden denken, ons te verzetten en ten tweede omdat hij de trommels, trompetten en vlaggen uitdeelde. Maar de generaal moest zich overal mede be moeien en wilde bij alles iets nieuws invoeren en dus werden van lieverlede al de jongens uit het dorp onder de wapens gebracht en 's Woendags en 's Zondagsavonds opgeroepen om te exerceeren, waarbij de jonker, dij ons in al die kunsten ver vooruit was, voor officier speelde, terwijl August, zeer tegen zijn zin, last kreeg om ons zooveel mogelijk af te richten. Wij defileerden, marcheerden met stokken en stonden op schildwacht en de generaal verzuimde nooit toevallig eens daar langs te komen als wij gedrild werden. Op zekeren Zondag stond ik onder een boom op schildwacht toen de generaal met een anderen heer aankwam, met wien hij ter wille van de roepen, waren aanvankelijk twaalf plaatsen ter vervulling opengesteld. Met het oog op de behoefte van den dienst wordt het getal der te vervullen plaatsen op achttien bepaald. Hontenisse, 9 April. De heer A. v. d. Beek, rijksontvanger alhier, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór veertig jaren in dienst trad bij 's rijks-belastingen. Eene eerepoort voor zijne woning en tal van vlaggen in de naburige straten getuigen van de deelneming zijner medeburgers in dit feest. Te laat was deze herdenking bekend geworden om den jubilaris heden een stoffelijk blijk van waardeering te kunnen aanbieden, zoo dat zulks eerst later zal plaats hebben. Er heeft zich bereids eene commissie daartoe gevormd. De aftredende commissaris des konings in Gelderland, graaf Van Limburg Stirnm, heeft op hartelijke wijze afscheid genomen van het perso neel der griffie, dat hem, bij monde van den oudsten commies, den heer Guerin, wederkeerig bedankte voor de gedurende 27 jaren van hem ondervonden welwillendheid. Het oudste lid van gedeputeerde staten, de heer Van Hoijtema, neemt van den lOen April af het commissariaat waar. De kamer van koophandel te 's Hertogenbosch heeft bij adres aan den minister van waterstaat het verzoek gedaan, door eene staatscommissie te onderzoeken: lo welke gevolgen de wederinvoe ring van het protectiestelsel, in de voornaamste rijken van Europa, voor de Nederlandsche nijver heid kan hebben en 2o of de toestand niet reeds nu eene partieele herziening van ons tarief vereischt. De audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat znllen aanstaanden Donderdag, 15 dezer, niet plaats hebben. Middelburg. Akte-examens in Zeeland. Handwerkengeëxamineerd 14, toegelaten 10, de dames: K. J. Bos, voor nuttige en iraaie, A. Boucherie, n. en f., beiden van MiddelburgE. van den Burght, van Goes, f.; A. A. R. Dobbelaere, van Vlissingen, n. en i.M. van den Ende, vau Zierikzee, n. en f.; A. J. Guiliaume, van Vlis singen, n.M. M. Hogerland, van Middelburg, n. van der Linde, van Groede, f.J. D. Schoon- akker, wed». Bnijze van Middelburg, n. en f. en A. P. Anker, van Zierikzee, n. (Zie laatste berichten van Zaterdag.) De gemeenteraad van Smilde heeft het menseh- schaduw dicht bij den boom bleef staan, zoodat ik kon verstaan wat zij spraken. .Men moest op alle landgoederen bet exer. ceeren in de jongensscholen invoeren", zei degene- raai, „ons volk is plomp en stijf en de jongens die bij de regimenten komen zijn net bierzakken. Als men hen van te voren drilt taeett de onderoffi cier het later des te gemakkelijker; maar het voornaamste is dat, waar zoons op een kasteel zijn, door deze soort van spelen, hun natnnrlijke verhouding met de andere jongens van jongs af aan afgebakend wordt. Onze kinderen oefenen zich in het bevelende anderen in het gehoor zamen. En ziet ge wel hoe dat aangeboren is? Mijn Glamor is voor bevelhebber in de wieg gelegd! Deze jongen", dit zeggende wees hij op mij, „is de zoon van onzen ouden knecht; hij luistert en staat als een jachthond. „Er zal mettertijd een goede onderofficier van hem te maken zijn, want het gehoorzamen zit hem in 't bloed, maar Clamor 1" riep hij eensklapB zich zelve in de rede vallende, „ziet gij niet hoe die jongen naast u met zijn linker been sleept?" De jonker liet zich dit geen tweemaal zeggen, maar sloeg den knaap met zijn sabel over den mg, dat hij ineenkromp, on daar hij niets mocht zeggen, hem verwoed aankeek, waarvoor hij nog een slag kreeg. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1