Laatste berichten. Têmtfy#i. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstn ieu ws. Weerkundige waarnemingen. Staten-GeneraaL By het iVttfs-departement te Haarlem is een voorstel van 'fc bestuur der spaarbank in behan deling om aldaar, op de scholen waar de onder wijzers dit verlangen, schoolspaarbanken op te richten. De ambachtsschool te Rotterdam wordt in dit schooljaar bezocht door 151 leerlingen, waaronder 69 timmerlieden, 49 smeden, 13 meubelmakers en 7 huisschilders. Er moesten 31 aspirant-leerlingen worden afgewezen wegens onvoldoende kennis. De prijsuitdeeling had gisteren plaats, waarbij aan de drie beste leerlingen zilveren horloges en aan zes anderen premiën in geld werden toege kend, die hun uitgereikt zullen worden na een jaar dienst bij denzelfden patroon. De heer Wolfson hield bij deze prijsuitdeeling eene toe spraak, waarin hij de jongelieden vooral waar schuwde tegen de valsche begrippen van het socialisme en communisme, dat dezer dagen door den heer Domela Nieuwenhuis onder de Rotter- damsche werklieden gepredikt werd. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. met 3jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, de heer J. J. H. Cornelisse. Te Charleroi in Belgie werd in 1850 eene pro- testantsche kerk gesticht, welke thans te klein en bouwvallig is geworden. Vóór 38 jaren vond men er geen enkelen protestant, thans zijn er 1180, op tien na alien gewezen katholieken. Prof. Hofstede de Groot en de heer Van Herwerden, te Groningen, door wier bemoeiing de kleine kerk in 1850 gesticht werd, vragen thans hulp voor de verdere behoeften der gemeente, die te arm is om zichzelve te helpen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Berikoelen wordt in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. t/z. Ie kl. C. de Klopper. Ylfsslngen, 8 April. Gisteren avond werd alhier een concert gegeven door Vlissing's Man nenkoor, het gemengd koor en den zangcursus, de beide laatsten door het mannenkoor in 't leven geroepen. Het optreden van het gemengd koor, zoo kort na zijne oprichting, getuigde van veel zelfver trouwen en is zeer,goed geslaagd. De ijver der leden en de tact van den onderwijzer, in het kiezen van geschikte stukken ter uitvoering, verdienen daarvan alle eer. Blyft het koor in deze richting voortgaan, dan kan het ons nog vele genoegelijke avonden bezorgen. De zangcursus gaf weder blijk van goede oefening en vooruitgang. Ook het mannenkoor handhaafde zich goed in de gunstige meening van het publiek. Eene bijzondere vermelding verdienen nog de tenor-solo's van den heer Limonard, die hem de warme toejuichingen der hoorders deden verwerven, welke niet ophielden voor de zanger nog een lied ten beste gaf. Ook de heer Samethini voerde eene fluitsolo verdienstelijk uit. Vele malen werd door het publiek bewijs ge geven van ingenomenheid met deze uitvoering, zoodat ook de zangcursus en het mannenkoor eenigo nommers moesten herhalen. Mogen wij eene opmerking maken, dan zouden wij het bestuur erop willen wijzen dat de vaste lessenaar vóór het plancher, de solisten voor een deel der hoorders bijna onzichtbaar maakte, hetgeen schaadt aan de waardeering der uitvoering. De heer Van Zuijlen ontving nog bij gelegenheid van zijn zilveren kunstenaarsjubileum te Leiden van de studenten twee kransen, van de schouwburgcommissie een bokaal op zilveren voet en van andere vrienden een fraai kastje, bevattende een pracht-uitgaaf der werken van Ter Haar. Te Goes heeft zich eene sub-commissie gevormd tot het aanbieden van een stoffelijk blijk van nationale erkentelijkheid aan generaal K. van der Heijden. De commissie bestaat uit de heeren P. K. P. J. Van Sloten, jhr. M. J. De Marees van Swinderen, C. J. Kooman Az. en Joh. L. Van der Pauwert. Te Borssele is met goed gevolg melk aan gewend tot het blusschen van brandende petroleum. De voorloopige werkzaamheden tot verbin ding van Schiermonnikoog met den vasten wal zijn begonnen. De heer Kijistra, onder wiens leiding ook de dam van Ameland is gelegd heeft op het eiland en op de Groninger kust de meest geschikte eindpunten van den toekomstigen dijk opgespoord. Bij laag water zou men nage noeg droogvoets over kunnen loopen. De afstand van wal tot wal is ongeveer 12,000 meter. Nog zeer veel zal men hebben te onderzoeken en zeer talrijke grondboringen zullen in den a. s. zomer moeten worden gedaan, vóór er met het eigenlijke werk een begin kan worden gemaakt. - Volgens het Handelsblad is op de internati onale tentoonstelling te Sydney een eerste prijs toegekend voor kaaa aan de firma wede. Heineken en Zn. te Amsterdam en drie prijzen voor eetwaren aan de firma Goulmy te 's Hertogenbosch, zijnde een buitengewone prijs voor vleesch-extract, een l8 prijs voor champignons en een 3e voor truffels. De uitspraak over deze verschillende zaken luidde: „alles is van de beste qualiteit welke ooit in de kolonie gezien is." Eene Haagsche dame, die gedurende eenige dagen de kraaien aan den ingang van het Bosch gevoederd heeft, wordt tegenwoordig op hare morgenwandeling, zoodra zij de Boschbrug over komt, door een „melodieus" gekras verwelkomd en door eenige achter haar aanstappende zwartjes deftig een eind weegs begeleid. 1Het Brusselsche Weekblad DeZtveep bericht dat de heeren Didier Jacquet en Philipsen, beiden wonende te Breda, eene Fransche vertaling geleverd hebben van MultatuWs tooneolstuk Be Bruid daarboven. Dezelfde heeren hebben voor de pers gereed liggen Fransche vertalingen in proza en poëzie uit de werken van prof. Kuiper, prof. Harting, Be oude Heer SmitsHildebrandSpieghel, Tollens, Bilderdijk, Van 's Gravezande, Spandaw, Feith, Hooft, Loos en anderen. Vanwege het departement van waterstaat worden te Grave opmetingen gedaan voor het maken eener groote vluchthaven beneden de stad, waaraan de behoefte bij den ijsgang in den afgeloopen winter opnieuw gebleken is. Daaren tegen wacht men tevergeefs tot dusverre van het ministerie van financiën de slooping der nutte- iooze vestingwerken. Eene 70jarige vrouwelijke verpleegde in het diaconie-armhuis te Meppel is, na aanhoudende waarschuwingen, eindelijk wegens verregaand mis bruik van sterken drank uit het gesticht gejaagd. De heer mr. Hesselink van Suchtelen, bur gemeester van Groenlo, is met 105 van de 116 geldige uitgebrachte stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen. De man die Mormonen uitgezonderd in de Vereenigde StateD het vaakst getrouwd is, is zeker wel zekere heer Clarence Davis, handels reiziger van beroep, die dezer dagen te Chicago is aangehouden op de aanklacht van drie zijner wettige vrouwen, juist op bet oogenblik toen hij op het punt stond een nieuwen echt te laten in zegenen. Het gerucht zijner gevangenneming werd verspreid en volgens de laatste berichten zijn er nu dertien wettige mevrouwen Davis te Chicago verzameld. Davis bestrijdt de wettigheid van al zijne huwelijken van sommige omdat ook de vrouwen reeds getrouwd waren, van andere omdat de vronw wist dat hij reeds getrouwd was, van andere weer omdat de vrouw de vereisebte jaren niet had. Zoo had hij in twaalf gevallen meenen te bewijzen dat hij eigenlijk niet getrouwd was, maar toen zijne dertiende vrouw aankwam, werd hij neerslachtig en trachtte hij zich te worgen. Het gemeentebestuur van Haltern in West- falen heeft onlangs 14000 mark uit de gemeentekas onder de ingezetenen verdeeld. Daar betaalt men dus niet alleen geen hoofdelijken omslag, maar krijgt nog geld toe! Tirol is nog altijd het land der groote kerkelijke feesten. Bij de feestelijke inwijding van den nieuwen vorst-bisschop van Brixen vonden dezer dagen groote feesten plaats die drie dagen duurden en een groot aantal vreemdelingen naar Brixen lokten. De gansche Btad was getooid met vlaggen, bloemen en groen, en in vele straten verhieven zich eerepoorten. Op de omliggende bergen brandden vreugdevuren en de processies telden duizende deelnemers. Waarschijnlijk zal de Gotthard-tunnel reeds in October van dit jaar voor het verkeer kunnen geopend worden. Alleen de tunnel echter, want de toegangsweg LuzernGöschenen zai nog langer tijd ter voltooiing eischeu. Pauline Lucca, tegenwoordig mevrouw Von Wallhofen, geeft eenige gastvoorstellingen te Ber lijn, het tooneel harer vroegere zegepralen. Zij is slechts met moeite overgehaald om weder op te treden. Evenals paarden en menschen hebben ook de honden te lijden gehad bij de Eugelsche verkiezingen. Velen moesten rondioopen, beladen met de kleuren van den candidaat, voor wien het hart van hun meester gloeide. Een arme hond moest het met den dood bekoopen. Zijn meester, die zijne onpartijdigheid aan den dag wilde leggen, verfde hem met beide kleuren, die der conservatieven en der liberalen. Het arme beest likte de verf af en werd vergiftigd. De politie-rechtbank te llamsgate veroordeelde den wreedaardigen eigenaar tot zes weken gevangenis met harden arbeid. Evenals in België wordt in Engeland niet gestemd door het invullen van namen op een stembriefje maar door een merk achter den naam van den candidaat, die op het briefje gedrukt is. Dit kan natuurlyk alleen wanneer het officieel stellen der candidatcn is voorgeschreven. Het stembriefje van een kiezer in Mid-Lothian, die voor den heer Gladstone stemde, b. v. zag er aldus uit: W. E. Gladstone- X Lord Dalkeith De gemeenteraad van Brussel heeft besloten prof. Nordenskjöld op zijne doorreis naar Kopen hagen een banket aan te bieden in de Gothische zaal op het raadhuis, waaraan de ministers, de leden van het aardrijkskundig genootschap, die der internationale Afrikaansche maatschappij en andere corporation deel zullen nemen. De aartshertog Rudolf van Oostenrijk heeft voor zijne bruid, prinses Stephanie, bij een juwe lier te Weenen een halssieraad van briljanten besteld, waarvan de steenen vroeger behoord hebben aan koningin Isabella van Spanje. Deze was onder alle vorstinnen van Europa beroemd om de kostbaarheid van haar juweelenschat. Iu de maand Mei a. worden keizer Frans Jozef met zijn zoon, benevens de aartshertog Lodewijk Victor, prins Lodewijk van Beijeren en diens gemalin, aartshertogin Gisela, te Brussel verwacht. De komst der keizerin van Oostenrijk, die dezen zomer een der zee-badplaatsen op de Fransche kust zal bezoeken, is nog niet zeker. Thans eerst beeft zich de winner bekend gemaakt van den eersten prijs, ter waarde van 150,000 franken, in de Fransch-Spaansche loterij ten voordeele der overstroomden in Murcia en de door den harden winter geteisterde Parijzenaars. De gelukkige heet Voituron, is gehuwd en vader van vijf kinderen en werkzaam in de kolenmijnen van Manbourg (België). Hij had zijn lot van een kameraad gekocht. In de tabaksfabriek Lorillard te New-York, waar duizenden werklieden arbeiden is eene werk staking ontstaan, wijl de arbeiders te vergeefs aan de fabrikanten vragen om verandering der voorwaarden van den arbeid. De arbeiders aan deze fabriek verbinden zich namelijk om door ambtenaren van de fabriek ieder oogenblik hunne kleederen en hunne woningen te doen visiteeren en hebben afstand gedaan van het recht op schadevergoeding van den fabrikant bij verwon dingen en ongelukken door of onder den arbeid opgedaan. Zij eischen thans te werken zonder deze strenge voorwaarden en hebben op de weigering der patroons het werk gestaakt. De laatste Kaapsche mail heeft den tekst van een stuk medegebracht dat druk geteekend wordt door de Hollandüche bevolking van de Kaapkolonie. Het is een adres aan Gladstone om hem te verzoeken moeite in het werk te willen stellen voor de herstelling der onafhankelijkheid van de Transvaalsche republiek. Het adres roept in het geheugen „hoe de heer Gladstone de eerste stralen der hoop deed vallen in de harten van het wreedelijk ondtrdrukte Italiaansche volk; hoe hij de zaak voorstond van den verarmden Ierschen boer, en hoe hij gausch Engeland deed weergalmen van zijne verontwaardigde aanklacht tegen de naamiooze wreedheden door barbaarsche horden op Christenen gepleegd in het Tnrksche rijk." Deze verdienstelijke daden van den heer Gladstone leiden de Kapenaars tot de hoop, dat hij de zaak der tegen hunnen wil geannexeerden op zich zal nemen. „Onze eenige hoop, zeggen zij, en die van onze broeders aan gene zijde van de Vaal berust thans in u en in die andere edel denkende zonen van Groot-Brittannië die nimmer aarzelen op te treden als de kampioenen van de belecdigden en verdrukten. Wij bidden u, sir, voor ons aan het Britsche volk uit te leggen hoe door de gewelddaad van de annexatie der Trans vaal de Europeesche rassen van Zuid-Afrika ver deeld zijn in twee vijandige partijen, hoe de groote zaak der Zuid-Afrikaansche unie meer dan een menschengeslacht is teruggezet, hoe bloedige oorlogen met de inboorlingen, ten deele ondernomen met het doel om de Transvalers tevreden te stellen, deze ertoe gebracht hebben sympathie voor die stammen te koesteren en de belasting betalende burgers van Groot-Brittannië en Ierland met eene schuld van millioenen ponden sterling hebben beladen." Onze lezers herinneren zich den markies de Rays nog wel en zijn schip de Chandernagor. Wij lezen in een Parijsch blad dat zijne kolonie in Australië, Nouvelle-France, met de hoofdstad Port- Breton, met de meest handelbare der Papoea- stammen vriendschap heeft gesloten. Er is te Sydney reeds eene stoomboot met producten van de kolonie aangekomen, en eene andere stoomboot, de Indianeemt te Barcelona nieuwe kolonisten op. Ook zijn er reeds koelie's uit China aange voerd voor hot landbouw-werk. Uit dit alles zou men opmaken, dat bet plan van De Rays goed was aangelegd en niet het wantrouwen verdiende, dat vooral in Frankrijk tegen zijne onderneming werd gekoesterd. Er zullen in Rusland weder twee groote politieke processen behandeld worden. Yoor den krijgsraad te Charkow zullen terechtstaan zeven studenten, een boer en de bij ieder proces, onmis bare jonge vrouw, Xeuia Jelissejew, de dochter van een overste. Te Odessa zijn achttien personen aangeklaagd, zes joden, een paar officieren, edel lieden en zoons van leden der reckterlyke macht. Ook hierbij weder eene jouge vrouw, Elisabeth Jushakow. Tc Rostow zijn bij een koopman 85 revolvers en 40 dolken gestolen door eene bende van elf Grieken, inbrekers van beroep. Men denkt dat de wapens in handen van de nihilisten zyn. Parijs kiijgt weêr een nieuwe curiositeit. De eigenaar van het tioiel du Beider gaat naast zijn hotel een restauratie openen. Daarin is op zich zelf niets bijzonders; des te meer echter in de wijze waarop dit restaurant wordt iDgericht. Do eigenaar, die veel opheeft met knnst en I dientengevolge afkeerig is van den gewonen I wansmaak in eafés en restaurants, heeft willen afwijken van de mode van den dag en niet gezocht in spiegelglas, verguldsel en veel kleurig schilderwerk de aantrekkingskracht zijner nieuwe lokalen te vinden. Te midden van het 19e eeuwsche Parijs heeft hij een 16e eeuwsche herberg opgericht. Van den gebeeldhouwden voorgevel en de portiek af, een copie van een gebouw dat tot 1836 in de rue de St. Paul de aandacht trok van alle oudheidkenners, tot het plafond in de groote zaal, is alles uitgevoerd in den schoonen decora tie ven stijl van de Fransche renaissance. Nog slechts weinige dagen, en een groot ijzeren uithangbord boven de deur, met de woorden Au Lio?i d'Orzal er krassen in zijn hengsels. Binnentredende zal men zich geheel verplaatst zien in den tijd van Lodewijk XII of Frans I- Trappen met gebeeldhouwde leuningen, kleine in lood gevatte en beschilderde vensterglazen, kost bare oude tapijtwerken, antieke meubels vormen er een museum van oudheden in 't klein. Het tafellinnen, de serviezen, het kristal- en glaswerk, het zilverwerk, alles is in den goeden stijl. Wat daarvan niet werkelijk antiek is, is er expresselijk, volgens de fraaiste modellen in het museum Cluny en andere bekende verzamelingen, voor nagemaakt. Liefhebbers van antiquiteiten zullen er de schoonste en kostbaarste voorwerpen vinden, die zij zelfs in vele musea te vergeefs zullen zoekeD. Pesth, 7 April. Het heden bij het lagerhuis ingekomen wetsontwerp tot het sluiten eener staatsleening tot kanaliseering van de Tneiss en ter herbouwing van Szegedin, stelt voor den minister van financiën te machtigen een loterij- leening uit te geven ten bedrage van 40millioen. Hiervan zullen 15 millioen aangewend worden tot weder-opbouw van Szegedin. De ieening zal 4 pet. rente geven en binnen 50 jaren afgelost zijn. 's Gravenliagc. De tentoonstelling der prijzen voor de watersnoodloterij is heden door den koning en de koningin geopend. De heer mr. R. J. graaf Schimmeipenninck van Nijenhuis, president der hoofd-commissie, wees er in zijne toespraak op dat het vorstelijk initiatief zulke schitterende uitkomsten had gehad. De koning dankte de commissie voor do vaderlandsiievende wijze waarop zij aan de tot haar gekomen roep stem had gevolg gegeven en wenschte haar geluk met het verkregen resultaat. De vorstelijke bezoekers werden vervolgens door de presidenten rongeleid, terwijl de leden der commissie aan den koning werden voorgesteld. De koning en de koningin, die geruimen tijd op de tentoonstelling vertoefden, betuigden her haaldelijk hunne tevredenheid. '3 Gravcnliiagc. De heer L. G. A. graaf van Limburg Stirura, commissaris des konings in Gelderland, is op zijn verzoek eervol ont= slagen. 8 April des morgens te 8 uren. NA31BN DEB PLAATSEH. Ba- rom. afwijk. Wind Toestand a er richt. kracht lucht zee N. Shields ■f 0.8 NO 2 bew. deining Sylt 0.1 NNO 1 1. bew. Hartlepool 1.0 ozo goed Swinemunde 2.0 NO 5 mist. Hamburg 2.2 NO 1 bew. Delfzijl 2.2 O O bew. Groningen. 1.9 NNO bew. Helder. 1.7, NO 0 1. bew. Yarmouth. NO 1 z. bew. kalm Vlissingen. 3.2 NO 1 1. bew. Maastricht 3.8 N 2 botr. Valentia. 4.6 NNO 5 z. bew. golvend Portsmouth W 2 regen kalm Grisnez 3.5 O 1 beider Parijs 5.3 stil 1. bew. St Mathieu. 4.51 N 4 bew. Biarritz 1 4.7|\VZW 5 regen Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren; H. 2.1 M. des namiddags: H. 2.3 M. Barometer te .uiddelourg, Graanbeurs: Corr )760 Thermometer 7 Apr. 'sav. 11 u. 49 gr. 8 Apr. 's inorg. 8 u. 56 gr. 'a midd. 1 u. 58 gr. 's av. 5 ü- 52 gr. Hanaalverbindiugcu. Ter uitvoering van de met Duitschland gesloten overeenkomst van 12 October 1876, wordt in de Btaten-generaal voorgesteld nit 's rijks schatkist de volgende bijdragen te verleennn, als: a. aan de gemeente Groningen van 30.000 voor den aanleg van een kanaal van het Groningscbe stadskanaal naar de Pruisische grenzen, in de richting van Kuten broek, ter lengte van ongeveer 530 II., met een breedte van minstens 13 M. op het peil en diepte van 2 M. onder het peil; i. aan de provincie Overijssel f 525.000 voor den aanleg van een kanaal van Almelo naar de Pruisische grenzen, in de richting van Nordhorn, met een bodemsbreedte van 7 50 M. en diepte, onder den waterspiegel, van 1.60 tot 1.80 M.2". van een kanaal van Coevorden naar de Pruisische grenzen, in de richting van Alte-Picardië, met een bodemsbreedte van 6.50 M. en diepte, onder het peil, van minstens I.' 31c. aan de Drentsehe Kanaalmaatschappij 330.000 voor de doortrekking van de Hoogeveensche vaart naar de Pruisische

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2